Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - trzecia_bateria

Strony: [1]
1
Poszukuję, chcę zrobić / Odp: Edytor Scenerii
« dnia: 11 Października 2023, 19:53:51 »
No i może mam trochę skrzywienie, bo ciągle przed oczami mam to:I bardzo bym nie chciał, żeby powstała kolejna odsłona tak niesamowitego narzędzia do edycji... ;)
No to w pewnym sensie zostałem wywołany do tablicy (chyba nikogo więcej z tamtej ekipy tu nie ma oprócz matek__9292), bo między innymi ja brałem w tym udział. Założenia były jakie były, wyszło z tego co wyszło.

Nie chciałbyś Ty, żeby wyszło takie narzędzie, ale myślę, że większość społeczności ma odmienne zdanie. Bo patrząc ile scenerii wychodzi z takich edytorów jak w Trainz czy TD2, a ile wychodzi w MaSzynie, to odpowiedź jest prosta - obecne narzędzie jest za trudne, nieintuicyjne i pewnie na palcach dwóch rąk da się policzyć ludzi, którzy je ogarniają. Gracze chcą prostego, przejrzystego układania torów i rozjazdów - click i jest. Teren pędzlem, tekstury pędzlem, rozwinąć sieć, postawić semafory, domki, trawę nasiać z drzewami, rozwinąć płoty z peronami i jazda. I można zaklinać rzeczywistość, ale tak jest. Naprawdę w nosie mam, czy jest zrobiona porządnie krzywa przejściowa (pozdrawiam nadgorliwców z TD2), czy inne rzeczy i pewnie większość młodzieży też (widać po FB jaka średnia wieku komentuje). Na to i tak w większości przypadków nikt nie będzie zwracał uwagi, tylko jeździł i cieszył się z całości scenerii.

Za to można się latami "podniecać" cudownym narzędziem, który pozwala ułożyć tory co do mm jak w rzeczywistości, generatorem terenu co do centymetrów, a efektu w postaci finalnych scenerii od kilku, może i nawet kilkunastu lat brak.

2
Cała organizacja tego projektu leży już od dobrych paru lat. Świeży i chętny programista nie wie nawet gdzie może znaleźć aktualny kod źródłowy, ponieważ powstał jakiś idiotyczny podział pomiędzy repozytorium tmj, a milka. Główne repozytorium praktycznie było aktualizowane raz na jakiś czas od święta.

Zobaczcie na ten przykładowy projekt: https://github.com/multitheftauto/mtasa-blue To multiplayer do gta san andreas. Gra ma prawie 20 lat bo została wydana w 2004 roku, a ten projekt gdzieś w 2006. Działa do dziś, rozwijany jest do dziś, ciągle przybywa nowych funkcji i developerów - Wiecie dlaczego? Bo to jest w jakiś sposób zorganizowane. Jest repozytorium, do którego nie ma uprawnień każdy, ale każdy może stworzyć pull request i po testach i sprawdzeniu przez doświadczonych programistów dana zmiana zostaje zaakceptwoana i dodana do gry lub odrzucna z podanym powodem czy sugestią poprawek.

Mało tego, oprócz normalnie dostepnego repozytorium mamy też tam instrukcje jak skompilować projekt, co jest potrzebne, jakie są ich wytyczne nt. kodowania, co robić, czego nie robić, dobre praktyki https://wiki.multitheftauto.com/wiki/PL/Kompilowanie_MTASA, https://github.com/multitheftauto/mtasa-blue/blob/master/CONTRIBUTING.md#contributors-guide i obszerna dokumentacja na wiki.

Tymczasem w MaSzynie mamy 3 różne repozytoria, przestarzałą i wybrakowaną wiki, brak jakichkolwiek instrukcji dla nowych programistów i atmosferę jak w obozie, każdy do każdego ma pretensje. Szary użytkownik nie może wyrazić swojej subiektywnej opinii na temat jakichś decyzji czy modeli, ponieważ zaraz wszyscy na niego lecą "nie podoba się?! To nie graj albo zrób lepsze".

Należy iść z duchem czasu i stworzyć oficjalnego discorda, gdzie byłaby administracja, wytypowani moderatorzy do zarządzania treścią na discordzie, a developerzy tak samo jak i w tamtym projekcie będą mieli wyróżnienie w postaci rangi na forum czy discordzie. Tam też każdy robi za darmo bo to projekt open source darmowy. Jedyną nagrodą jest wyróżnienie rangą na discordzie bo na foorum trzeba się mocno postarać i wpis do autorów. Przecież discord dzisiaj to najpopularniejszy środek komunikacji, niż jakiś mattermost czy irc.

3
"Zlikwidowanie działów niepublicznych (deweloperów, betatesterów, repozytorium, promocji, webmasterów, promotorów). Nie pełnią one istotnej funkcji" - no moim zdaniem jednak pełnią, za swojej kadencji nie miałem styczności z żadną sytuacją, w której o te działy były kłótnie, za to można wstawić rzeczy do dokończenia, można wstępnie testować przez osoby bardziej kompetentne niż szary użytkownik, ja np. odkopuję w starych wątkach materiały na tekstury pojazdów, które wyszły już X lat temu.

"Należałoby tu zrobić przegląd zawartych w nich treści i wyciągniecie tego co możemy wykorzystać (są odpowiednie zgody itd.) do działów publicznych. Reszty, skoro i tak nie można wykorzystać niech zostanie jedynie w czeluściach archiwum serwera, bez ogólnego dostępu." - wykorzystać to my możemy tam większość rzeczy. Taka mała sugestia - te rzeczy nie bez powodu siedzą w zamkniętych działach, modele niedokończone, materiały, które w założeniu miały być udostępnione małej ilości osób - to wszystko w mojej subiektywnej opinii nie powinno być dostępne dla każdego, jest to po prostu głupie.

"Utworzenie zespołu składającego się z kilkunastu osób z doświadczeniem w projekcie, którego głównym zadaniem byłaby akceptacja zmian wprowadzanych na repozytorium symulatora. Nie wiązałoby się to z żadnymi dodatkowymi benefitami czy dostępem." - a rozwój symulatora? Komu to potrzebne, zatwierdzanie rzeczy z testu dodatków (który został otworzony właśnie po to, żeby nie było do tego tak wąskiej liczby osób) do repo, to jest to. Przecież to brzmi jak zaprzeczenie testu dodatków dla wszystkich, żeby testowali, skoro i tak ktoś z wyznaczonej grupy musi to przejrzeć i zatwierdzić. To by zrównało rolę testu dodatków do pobieralni, bo i tak nie ważne co stestujesz, ostateczne zdanie należy do kogoś innego xd
Ponadto - jak chcesz zachęcać nowe osoby do tworzenia? Brakiem benefitów czy nawet głupiego napisu przy nicku?

"Wprowadzenie przejrzystej procedury wprowadzania zmian na repozytorium, w formie zbliżonej do obecnego testu dodatków. Zmiany wymagałaby akceptacji przez powyższy zespół, np. przez aprobatę N jego członków" - To my chcemy zaorać test dodatków? Chyba właśnie po to został otworzony, żeby miał kto to testować, a nie teraz zamykać i robić kopię, ale dla jakieś rady XD

"Zespół mógłby w jakiś sposób dodawać nowych członków, np. przez nominację przez N jego członków i następnie głosowanie większością." - a potem ktoś coś odwali i będzie jak TK, który nie może orzekać, bo nie ma odpowiedniej liczby osób do głosowania XD

"Dodawanie treści na mediach społecznościowych również przechodziłoby proces aprobaty tak samo jak dla zmian repo, zaakceptowany post wstawiany byłby na platformę przez administrację/moderację, ale to byłaby czynność jedynie techniczna" - No, to jeszcze uwalić moją robotę, żeby dbać o stronę na FB, bo tak xD Ty jakiś niepoważny jesteś? Jaka jest argument za tym, co zepsułem, że chcesz mi zabrać opcję wstawiania postów? Może są za często, i nagle się wydaje, że symulator się rozwija, a Simrail nie? Bo nie jestem w stanie tego pojąć.

"Aktualizacji repozytorium po zaakceptowaniu zmian dokonywałaby również administracja, moderacja i wyznaczone przez nią osoby, ale to byłaby czynność jedynie techniczna. Docelowo powinno zostać opracowane narzędzia które to zautomatyzują" - o, to jeszcze nie dość, że mamy radę, to ta rada nawet jak wyda jakąś decyzję, to nie może jej sama wykonać, tylko łaskawie czekać XD

"Wprowadzony zostałby stały cykl wydawniczy paczki, w którym terminy byłyby ściśle określone, np. miesięczne czy kwartalne. Zawierałyby stan repozytorium na dany dzień, bez osobnej fazy wydawniczej, testów, przesuwania terminów bo coś się nie załapało, itd. Publikacją paczki zajmowała by się administracja i moderacja (w obecnej sytuacji pewnie ja), do momentu przygotowania narzędzi które będą to robić automatycznie" - pod warunkiem, że będzie to jasno ustalone, kiedy będą te paczki, a nie będą zrzucane jak bomby w postaci "tu jest paczka, zajmijcie się resztą", kiedy ustalenia były inne, a co za tym idzie, będzie można nie zapowiadać rzeczy, które się nie załapią itd, to w tej kwestii się powiedzmy że zgadzam z tą propozycją.

Poza propozycji z paczką, uważam, że zmiany są na minus, robione na siłę i realnie nie rozwiązują istniejących problemów.

4
Forum / Czy leci z nami pilot 2
« dnia: 05 Sierpnia 2023, 18:07:36 »
Cześć. Znowu ta sama dyskusja o nieaktywności administracji... Ileż można? Otóż tym razem w porozumieniu z kilkoma innymi użytkownikami forum przygotowaliśmy nieco bardziej dojrzały opis problemu, plan naprawy i chcemy przedstawić korzyści płynące z tego.

Oczywiście dla tych co nie śledzili tematu, krótkie przypomnienie: Członków administracji, która wchodzi regularnie przynajmniej raz na tydzień mamy obecnie zero. W przeciągu ostatniego roku odeszło kilku aktywnych administratorów: Stele, AtapiCl, MaciejM. Został tak na dobrą sprawę tylko Milek7, oraz właściciele serwera, którzy w bezpośredni sposób nie odpowiadają za stan symulatora: iwan i Winger.
Problem z Milkiem7 jest taki, że wchodzi rzadko. Nie interesują nas powody: inne projekty, być może rodzina, czy praca. Chodzi o to, że jedyna osoba odpowiedzialna bezpośrednio za stan MaSzyny nie jest responsywna. Oznacza to, że w kwestiach, które tylko administratorzy mogą rozwiązać bądź podjąć działanie, często dochodzi do wielotygodniowych opóźnień. Powoduje to kilka implikacji, o których poniżej.

Obecnie po raz kolejny borykamy się ze stagnacją w kwestii wydawania paczek całościowych. 5 stycznia 2023 pojawił się wątek mojego autorstwa z paczką 23.01 do testów. Ponieważ nie mam dostępu do serwera, byłem zmuszony podzielić paczkę na trzy części i wrzucić ją do uploadu. Niestety, pojawiło się kilka dziwnych błędów przez źle skonwertowane tekstury. 21 stycznia @Turbokibel napisał do Milka z prośbą o pomoc. Miesiąc później Milek zrobił drugą paczkę do testów. Wyszło parę błędów, i długo, długo nic. Dopiero 18 marca pojawiła się kolejna paczka do testów od Milka. Wyszło kilka błędów, i tutaj faktycznie po miesiącu dopiero sam musiałem poprawić parę błędów, których naprawienie zajęło 10 minut. Tu nie ma winy administracji. 22 kwietnia pojawił się instalator do testu, i dzień później wydana została MaSzyna 23.04. Pod koniec cyklu wydawniczego tempo było faktycznie dobre, i to pochwalam. Niestety, mimo planowanego patcha, i nawet paczki z patchem do testów udostępnionej w beta 26 maja, ślad po Milku się urwał. Żadnych nowinek, żadnych nowych testów, NIC, przez bite niemal 2 miesiące. Dopiero ja sam musiałem otworzyć repo, a patch nigdy się nie pojawił.

Ponadto, nie dostałem nigdy żadnej podpowiedzi od Milka na temat porad dotyczących samodzielnego składania paczki, pomimo pytań. Oznacza to, że gdybym chciał zrobić kolejną paczkę, musiałbym borykać się z tymi samymi problemami związanymi z problematyczną konwersją tekstur. A jako że tylko on może złożyć kompletną paczkę i wrzucić ją na serwer zamiast podzielić ją na kilka części, jesteśmy uzależnieni od jego dobrej woli. A biorąc pod uwagę jego nieaktywność, raczej nieprędko pojawi się kolejna paczka. Której tworzenie będzie zajmowało kolejne pół roku, bo paczki do testów będą pojawiały się co miesiąc, zamiast co np. tydzień, kiedy już garść wykrytych błędów będzie naprawiona. A co do prędkości wykrywania błędów, o tym też będzie za chwilę.

No dobra, koniec tego gadania. To jakie masz propozycje na naprawienie tego problemu, mądralo?

Zacznijmy od podsumowania zmian, które będą według mnie pozytywnie wpływały na ogólny odbiór symulatora:
- Kwartalne wydawanie paczek.
- Publiczne testy paczek.
- Dodanie do paczki bazowej scenerii na warsztacie.
- W dalszej kolejności, wydanie na Steama.

A teraz po kolei każdy z tych punktów, z uzasadnieniem i pomysłem wdrożenia:

Kwartalne wydawanie paczek według mnie byłby trafionym pomysłem. MaSzyna przez większość swojego życia doczekiwała się zazwyczaj mniej więcej corocznych aktualizacji. O ile dawniej miało to sens, gdyż pobieranie paczek całościowych ważących wiele gigabajtów w dobie ówczesnego internetu potrafiło trwać dniami, o tyle dziś świat jest inny. Znaczna większość gier, głównie publikowanych na Steam, otrzymuje comiesięczne, bądź nawet częstsze aktualizacje, które nie są aż tak duże, ale pozwalają sprawić wrażenie, że projekt wciąż jest wspierany. MaSzyna miała przez krótką chwilę szansę na poprawę tej sytuacji dzięki Hirkowi, który zadeklarował się wypuszczać paczki kwartalne. Niestety, z powodu dość niefajnego przyznajmy się zachowania szybko został z tej funkcji wyrzucony.
Sam pomysł jest jednak według mnie dużym krokiem w dobrą stronę. Dzięki kwartalnemu wydawaniu paczek użytkownicy będą mieli poczucie, że cały czas tworzone są nowe dodatki, i będą mogli lepiej ocenić tempo ich tworzenia. Ponadto potencjalni deweloperzy widząc, że ich praca nie będzie musiała czekać cały rok na ukazanie się oficjalnie, mogą być bardziej skłonni do tworzenia dodatków. Wydawanie paczek co trzy miesiące zwiększy także przewidywalność wydań, ponieważ obecnie nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się kolejna paczka. Niestety, z tylko jedną osobą, która jest w stanie wydawać paczki, na pokładzie i to w dodatku taką, na której kompletnie nie możemy polegać, nie możemy osiągnąć tego celu. Potrzebujemy więcej osób, które będą w stanie zarządzać tym procesem i będą miały odpowiednie uprawnienia do np. tworzenia instalatorów. Nie wnikam w sposób wyboru tych osób, aczkolwiek na pewno ktoś musi zostać administratorem/WR+dostęp do serwera, aby ten cel mógł zostać osiągnięty.
Chcę jeszcze zaznaczyć, że 3 miesiące to przykładowy odstęp - jednak uważam, że jest on optymalny. Zbyt krótki okres między kolejnymi paczkami spowoduje, że będzie dużo paczek z kuriozalnie małą ilością zmian, i będzie trzeba nad nimi poświęcić zbyt dużo pracy. Z kolei zbyt długi okres (>6 miesięcy) spowoduje, że aktualizacje wciąż będą pojawiać się rzadko, co stoi w sprzeczności ze wspomnianym celem sprawienia wrażenia, że cały czas coś się dzieje.

Publiczne testy paczek to pomysł, który już jakiś czas temu podrzuciłem w wydziale beta. Obecnie tylko zamknięte grono (betatesterzy i deweloperzy) może testować całe paczki. Uważam to za błąd. Obecnie tylko kilka osób z tego grona aktywnie testuje paczki, przez co ilość wykrywanych błędów jest mniejsza. Dla porównaniu, w wątku MaSzyna 23.04 - problemy od jego utworzenia w ciągu 48 godzin użytkownicy symulatora zgłosili 6 błędów, a w wątku z testami nowej paczki całościowej w tym samym okresie liczba tych błędów wyniosła 0. Dopiero po czterech dniach zgłoszony został pierwszy błąd. Aby więc zmniejszyć ilość błędów w finalnym wydaniu proponuję przeniesienie tych testów dla ogółu - NIE w Teście Dodatków, tylko w Publikacjach, ewentualnie w dziale Na Warsztacie. Post z takim testem nie różniłby się dużo od postu z faktyczną aktualizacją - główną różnicą byłby dodany napis u góry, który informowałby o tym, że jest to paczka testowa, może zawierać błędy, pobierasz na własną odpowiedzialność, zapraszamy do zgłaszania błędów w tym wątku. Takie wątki pojawiałyby się na kilka tygodni przed faktyczną aktualizacją, aby mieć czas na naprawienie zgłoszonych błędów. Wersji testowych mogłoby być więcej niż jedna, a mogłyby być one numerowane np. MaSzyna 23.12-pre1, pre2 itp. Jako bonus, możliwość samodzielnego podsyłania naprawionych plików dawałaby furtkę do otrzymania rangi Betatester/Deweloper.

Dodanie do paczki oficjalnej scenerii na warsztacie - Co tu dużo mówić. ZAJ@*$#&STE scenerie marnują się i gniją na warsztacie. Drawniowo od rana/do wieczora, Całkowo 2, Kaliska, Bieszczady... Setki kilometrów pięknie udekorowanych szlaków, marnuje się i czeka na warsztacie. Problem jest wielowarstwowy. Po pierwsze, nie każdy ma świadomość, że te scenerie w ogóle istnieją. Pobieranie MaSzyny nie wymaga kontaktu z forum. Wchodzisz na stronę główną, klikasz link i masz. Nawet nie jesteś świadom, ile dobrego Ciebie omija. Gdyż żeby znaleźć te scenerie, trzeba wiedzieć, że:
- takie scenerie istnieją,
- można znaleźć je na forum,
- trzeba szukać w dziale Na warsztacie,
- musisz wiedzieć, która wersja jest najbardziej aktualna. Czasem jest ona w pierwszym poście, ale czasem nie (Kaliska).
- Jeśli najbardziej aktualna wersja jest na repozytorium scenerii (co też musisz wiedzieć), musisz założyć konto na forum i pobrać oraz nauczyć się obsługi programu takiego jak Git, czy TortoiseSVN.
- Jeśli repozytorium scenerii jest dostępne tylko dla deweloperów, no cóż... You're out of luck.
- Sam proces instalacji również nie jest prosty. W szczególności jeśli potrzeba jakichś plików z repo, itp...
Na przykład na repo Kaliskiej znajduje się aktualna wersja, w przeciwieństwie do tego co jest napisane w pierwszym poście (tam jest link do wersji z 2021 roku, ale nie ma linku do repo).
No dobra, ale ktoś może powiedzieć, "Te scenerie są niedokończone, mogą się zepsuć!!!". Widzę rozwiązanie tego problemu - oznaczenie scenerii w starterze jako eksperymentalna. Co prawda, mogą zawierać błędy, ale na pewno uruchomienie takiej scenerii i praca nad nią przebiegałaby dużo sprawniej na wspólnym repo zamiast wielu oddzielnych. Co więcej, uświadomienie większej liczby osób o tym, że są scenerie w trakcie prac i że dużo zostało już zrobione, zwiększyłoby szanse na znalezienie osób chętnych do pomocy przy takich dużych projektach. Niektóre bardziej dokończone scenerie (Całkowo 2) można nawet wydać jako całkowicie funkcjonalne scenerie, a te, które faktycznie mają zbyt krytyczne błędy, można oznaczyć w opisie scenerii jako "sceneria nieprzejezdna", bądź też wstrzymać się z jej wydawaniem. Zresztą, w paczce mamy fragment Linii 61 z gołymi torami i siecią trakcyjną pozbawiony jakiegokolwiek terenu, więc jak najbardziej się da.

Na koniec, Wydanie na Steam. Strona została założona 23 lutego 2019, jako coming soon. Projektem zarządza oczywiście Milek, który przez trzy i pół roku nie zrobił absolutnie nic. Taka wydmuszka może odstraszać, a na pewno nie powinno to tyle zajmować. Wspólnie z Hirkiem stwierdziliśmy, że można by było założyć nowy produkt o nazwie MaSzyna na Steam, dodając np. 2023 na końcu, żeby widniało jako aktualne. Z tego co widzę, że ma chęci, więc warto spróbować. Pozwoli to zwiększyć zasięgi i niejako konkurować z innymi symulatorami, również dostępnymi na Steam.
Ktoś mógłby się zapytać, ale przecież już przeskrobał? No cóż, Miłosz Dorsz też raz przeskrobał i stracił rangę dewelopera po "zabawie" poprzez wysypywanie serwerów zarówno MaSzyny jak i Train Drivera 2 za pomocą wysyłania specjalnie przygotowanych załączników na Mattermoście. I co? Teraz jest moderatorem. Więc jak najbardziej się da.
Korzyści płynące z wydania MaSzyny na Steam nie ograniczają się jednak do potencjalnego zwiększenia jej popularności, ale także potencjalnego aktualizowania gry bezpośrednio z repozytorium, chociaż kwartalne aktualizacje automatyczne do najnowszego wydania wraz z integracją wersji beta również są dobrym pomysłem.

Dajcie znać, co o tym sądzicie? Czy któreś z tych planów mają szansę na realizację? Czy macie jakieś pytania na temat moich pomysłów? Jakie mogą być według Was wady lub uargumentowane głosy przeciwko niektórym, albo wszystkim opisanym tutaj zmianom? Prosiłbym w miarę możliwości o wyrażenie opinii uwzględniając perspektywę szarego użytkownika.

5
Na warsztacie / Odp: Konwerter OSM > MaSzyna
« dnia: 20 Czerwca 2023, 18:23:30 »
Wczytywanie dróg o tyle się różni, że skrzyżowania są jakoś bardziej prostokątami z drogami dołączonymi na bokach, co nie ma bezpośredniego przełożenia na format MaSzyny. Trzeba by coś modelować na podstawie pobranych danych i raczej już z uwzględnieniem wysokości terenu. Kiedyś planowałem połączyć odcinki dróg z trójkątami terenu, co w efekcie miało dać drogę wkomponowaną w teren bez konieczności żmudnego dopasowywania niezależnych od siebie siatek.

W załączeniu obrazek z Lublińca w alternatywnym świecie, widzianym przez użytkowników Outerra. Tam, gdzie są te drzewa, powinny być tory od Jawornicy oraz Rusinowic, a droga przechodząca w poprzek przez nieużytki to wiadukt nad stacją. Parę lat temu czytałem o planach wprowadzenia linii kolejowych, ale nie interesowałem się tym bliżej i nie wiem, czy są jakieś postępy w tym zakresie. Użycie Outerra jako silnika graficznego do MaSzyny rozważałem około 2014 roku.

6
Na warsztacie / Odp: Testy chwilowe: Lubliniec – Kluczbork
« dnia: 14 Maja 2023, 12:10:44 »
Ciąg dalszy testów chwilowych, tym razem już na paczce 23.04. Celem testów jest utworzenie paczki zbiorczej ze stanem na maj 2023. Paczka linia61-f230504.7z jest sumą wcześniejszych paczek, natomiast linia61-230514.7z zawiera aktualizację składów do stanu z paczki 23.04. Testowane jeszcze nie były. Należy je wypakować w tej kolejności, a wcześniej zrobić sobie kopię katalogu scenery. Na szybko mogę powiedzieć, że wymienione zostały składy pociągu sieciowego, ubył jeden wagon w pociągu prawdopodobnie wstawionym na blokadzie liniowej (co może mieć wpływ na wykrycie jej zwolnienia), a pociągowi jadącemu na północ przez Herby Nowe usunięto węgiel.

W najbliższych dniach mam zamiar uruchamiać kolejno misje i sprawdzać, czy składy dotarły do miejsc docelowych. Niepożądane są również takie akcje jak wpuszczanie pociągów na tory zajęte, długotrwałe postoje pociągów na szlaku. Poza udrażnianiem przejezdności nie planuję wprowadzania innych zmian. Ewentualnie rozważę przestawienie składów dekoracyjnych, przypisanie rozkładów dla towarowych. Można też składać wnioski racjonalizatorskie w zakresie reorganizacji ruchu. :) Większość misji ma rozkłady z 2011 roku, więc należy zwracać uwagę na wykresy ruchu z tegoż roku.

Paczka zbiorcza nie będzie obejmowała Linii 139, ponieważ tam nie ma podziału na komórki. Wydzielone są tylko Katowice, a południowa część nie została dostosowana do tego podziału. W trakcie testów paczki mogą zostać wymienione na nowsze bez uprzedzenia, mogą też pojawiać się kolejne paczki z późniejszymi datami.

7
Symulator / Uruchomienie MaSzyny w systemach innych niż Windows
« dnia: 11 Maja 2023, 10:43:25 »
Instrukcja oznajmia, że najnowsze wersje MaSzyny działają wyłącznie pod Windowsem.  Jest to bzdura.  Po wprowadzeniu drobnych poprawek udało mi się pomyślnie skompilować i uruchomić symulator w systemie GNU/Linux, konkretnie w Fedorze.  Myślę, że pod MacOS-em też może się udać, lecz nie mam jak tego sprawdzić.

Poniżej przedstawiam kroki, które należało w tym celu wykonać.  Zakładam, że chętni do skorzystania z tych porad mają jako takie obycie z Linuksem i instalowanie dodatkowych pakietów, wprowadzanie komend tekstowych oraz kompilowanie programów ze źródeł są im niestraszne.  Bez tego założenia ten poradnik bardzo by się wydłużył.

Na wstępie też zaznaczam, że tak przygotowana MaSzyna będzie bez programów Starter oraz Rainsted.

Kompilowanie symulatora

1. Pozyskanie kodu źródłowego

Ten należy pobrać z jednego z poniższych repozytoriów:

- https://github.com/Xoov/maszyna
- https://github.com/eu07/maszyna (ciut starsza wersja)
- https://github.com/Milek7/maszyna

Na przykład w ten sposób:

git clone git@github.com:Xoov/maszyna.git
2. Zainstalowanie potrzebnych bibliotek

Nie podam pełnej listy choćby z tego powodu, że w różnych dystrybucjach Linuksa te pakiety będą trochę inaczej nazwane.  CMake, który zostanie użyty w kolejnych krokach, będzie się sam dopominał o brakujące rzeczy.  Wówczas trzeba będzie po prostu znaleźć stosowny pakiet w repozytoriach i go zainstalować.  Należy pamiętać, że potrzebne będą też pliki nagłówkowe owych bibliotek.  W wielu dystrybucjach pliki binarne i nagłówkowe są umieszczane w osobnych pakietach, ten drugi można rozpoznać po przyrostku „dev” lub „devel”.

Niektóre z bibliotek można też po prostu wyłączyć przekazując odpowiednie parametry do CMake'a.

3. Zainstalowanie CMake'a

Jest duża szansa, że nie trzeba nic instalować.  Można to sprawdzić następującym poleceniem:

cmake --version
4. Zainstalowanie Pythona

MaSzyna wymaga Pythona w wersji 2.7.  Jest to wersja dość leciwa i w związku z tym może być trudno dostępna w niektórych dystrybucjach.  W razie czego można uruchomić MaSzynę bez Pythona, ale nie wiem, jakie dokładnie będą tego konsekwencje.

5. Skonfigurowanie i zbudowanie MaSzyny

mkdir build
cd build
cmake -DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug ..
make

Parametr „-DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug” podany do CMake'a jest opcjonalny, ale sprawi, że symulator wypisze trochę informacji, które być może pomogą rozwiązać ewentualne problemy.  Z drugiej strony może on negatywnie wpływać na szybkość działania symulatora.

Parametrami przekazywanymi do CMake'a można też wyłączać niektóre funkcjonalności, na przykład „-DWITH_OPENVR=OFF” wyłączy całkiem OpenVR (tym samym nie trzeba będzie instalować tej biblioteki). Z kolei „-DWITH_PYTHON=OFF” wyłączy całkiem Pythona.

6. Przygotowanie środowiska Pythona

MaSzyna spodziewa się izolowanego środowiska Pythona w katalogu, którego nazwa jest określona w pliku źródłowym „PyInt.cpp” i zależy od systemu operacyjnego.  W przypadku 64-bitowego Linuksa jest to „linuxpython64”.  W celu utworzenia tego środowiska, posługujemy się modułem virtualenv.  Zakładając, że Python 2.7 jest dostępny pod nazwą python2, robimy to w katalogu „build” w ten sposób:

python2 -m virtualenv -p $(which python2) linuxpython64

Następnie aktywujemy stworzone przed chwilą środowisko i instalujemy bibliotkę Pillow w wersji 4.0.0.  Są nowsze wersje, ale wersja dla Windows korzysta z tej właśnie.  Skrypt „activate” jest napisany ściśle pod Basha i należy go uruchamiać wyłącznie w tej powłoce.  Niemniej jest on potrzebny tylko do zainstalowania biblioteki, bo MaSzyna aktywuje środowisko Pythona po swojemu.  Skrypt m.in. ustawia zmienną $PATH, tak że właściwy program pip jest dostępny pod tą właśnie nazwą, a nie np. pip2.

source linuxpython64/bin/activate
pip install pillow==4.0.0

7. Skopiowanie dodatkowych plików

Jest od groma różnych potrzebnych plików, których nie znajdziecie w powyższych repozytoriach.  Są to różne tekstury, modele pojazdów, dźwięki itd.  Można je pobrać w formie paczek albo skopiować z zainstalowanej uprzednio wersji dla Windowsa.

Precyzując, chodzi o katalogi „data”, „dynamic”, „fonts”, „inne”, „lang”, „models”, „przepisy_kolejowe”, „python”, „scenery”, „screenshots”, „scripts”, „shaders”, „sounds”, „textures”, a także o pliki z rozszerzeniem „.ini”.  Wszystkie należy umieścić w katalogu „build”.  Wprawdzie niektóre z nich można by pominąć, ale akurat te, które zajmują niewiele miejsca na dysku, więc nie będę rozwijał tematu.  Katalog „python” jest potrzebny, mimo że właśnie skonfigurowaliśmy środowisko.  Jest w nim jeden skrypt, bez którego MaSzyna odmówi włączenia Pythona.

Paczki publikowane są w forumowym dziale „Publikacje” przy okazji kolejnych wydań MaSzyny.  W przypadku wersji 23.04 paczki noszą nazwy „maszyna-r8639.zip” oraz „m2304_exefiles_common.zip”.  Systemowy unzip nie poradzi sobie z wypakowaniem wszystkich plików, ale można skorzystać z 7-zipa:

7z x maszyna-r8639.zip
8. Ustawienia

Krok ten można pominąć, ale jeśli MaSzyna będzie wyglądać szpetniej niż na Windowsie, to właśnie z tego powodu.  Można to naprawić wpisując odpowiednie rzeczy do pliku eu07.ini, ale temat ten wykracza poza ramy niniejszego poradnika, jest za to szeroko opisany na MaSzynowym Wiki: https://wiki.eu07.pl/index.php/Plik_konfiguracyjny_EU07.INI

Przede wszystkim warto rozważyć usunięcie ustawień „sceneryfile” oraz „humanctrlvehicle”, co spowoduje uruchomienie prostszego odpowiednika Startera.

Uruchamianie

Plik wykonywalny znajdziesz w podkatalogu „bin”.

Rozwiązywanie problemów

Jeśli zobaczysz:

Bad init: failed to create glfw window
Znaczy to, że MaSzyna ma jakiś dziwny problem z ustaleniem rozmiaru okna początkowego.  W pliku application.cpp znajdź wywołanie funkcji „window”, a następnie zastąp „Global.window_size.x” i „Global.window_size.y” jakimiś liczbami, np. 800 i 600.  Wartości te definiują początkowy rozmiar okna programu, które można później zmaksymalizować.

W wersji, którą ja kompilowałem, wyglądało to tak:

@@ -869,7 +869,7 @@ eu07_application::init_glfw() {
     }
 
     auto *mainwindow = window(
-        -1, true, Global.window_size.x, Global.window_size.y, ( Global.bFullScreen ? monitor : nullptr ), true, false );
+        -1, true, 800, 600, ( Global.bFullScreen ? monitor : nullptr ), true, false );
 
     if( mainwindow == nullptr ) {
         ErrorLog( "Bad init: failed to create glfw window" );

Po dokonaniu tych zmian zbuduj program jeszcze raz.

Jeśli zobaczysz:

ImportError: No module named site
Znaczy to, że MaSzyna nie może znaleźć katalogu z izolowanym środowiskiem Pythona.  W najgorszym razie możesz całkiem wyłączyć wsparcie dla Pythona.

Starter i Rainsted

Starter jest napisany w Delphi i zadziała tylko pod Windowsem.  Być może udałoby się go skompilować Lazarusem, ale na pewno trzeba by podmienić biblioteki VCL na LCL.  Do tematu Rainsteda w ogóle nie podchodziłem.

Powitanie

Na zakończenie witam wszystkich serdecznie, bo to jest mój pierwszy wpis na tym forum.

8
Pomoc w tworzeniu / Odp: Lowpoly w ED72
« dnia: 07 Maja 2023, 19:57:49 »
Ja generalnie chciałbym nieśmiało powiadomić iż na ukończeniu jest model kibla 19xx a zarazem ED72 więc to nie to że chce kogoś zniechęcić, ale może się okazać że jak nowy model wyjdzie to twoja praca pójdzie w niwecz.

Pozdrawiam cieplutko, smacznej kawy.

9
Poszukuję, chcę zrobić / Odp: Edytor Scenerii
« dnia: 07 Maja 2023, 13:23:59 »
Nie do końca odniosłeś się do mojej wypowiedzi, bo większość z Twoich pytań odnosi się do braku funkcji tego edytora, a nie tego, jak go używać. Właśnie ta prostota edytora aktualnie sprawia, że jest stosunkowo łatwy, a i tak jest dużym przeskokiem względem tworzenia scenerii w notatniku. Uważam, że faktycznie zmiana sposobu zapisu (w tym autozapis) to coś, co znacząco by ułatwiło nowym osobom korzystanie z edytora (przynajmniej możliwość wskazania lokalizacji i nazwy pliku z zapisem, lub opcja automatycznego merge z wybranym plikiem by wystarczyła).

10
Poszukuję, chcę zrobić / Odp: Edytor Scenerii
« dnia: 07 Maja 2023, 10:49:24 »
Popieram jednak bve2 pod tym względem, że największą bolączką scenerii jest dekorowanie. Spostrzeżcie, że tak na prawdę, położenie 200km torów w Rainstedzie dla wprawionego użytkownika jest robotą na max tydzień i jest wiele osób, które bez problemu by coś takiego dla kogoś innego wykonały. Scenerie (te realistyczne, bądź nie) rozbijają się głównie na terenie (którego obróbkę aktualnie ogarniają może 3 osoby) oraz na dekoracjach.

Inną sprawą jest to, że może część użytkowników jest niechętna, aby cokolwiek zrobić? Nasza Galicja to w praktyce, w połączeniu z Zakopianką, kilkaset kilometrów szlaku, gotowych zaspokoić potrzeby użytkowników (są dwu- i jednotorowe, z drutem i bez), ale brakuje osób chętnych do podjęcia się dekorowania, pomimo, że edytor F11 jest banalnie prosty i nie ma tutaj mowy o żadnym learning curve. Wejść i zacząć się nim bawić może każdy, a kwestią do wyuczenia po prostu jest to, jak dekorować, żeby było ładnie. Wspomniany Excel jest potrzebny na absolutnie końcowym etapie tworzenia, a w trakcie prac wszystko można wykonywać wyłącznie przy użyciu notatnika. Tutaj fakt, że dałoby się wprowadzić jakieś ułatwienia, ale i tak nie jest to jakiś dramat. Chodzi wyłącznie o skopiowanie zawartości jednego pliku do innego.

11
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 23.04 - problemy
« dnia: 06 Maja 2023, 12:49:39 »
Ja tam nie potrafię zrozumieć, po co ktoś wprowadził zderzanie się samochodów, zwłaszcza z możliwością wzajemnego wjeżdżania aż do 100% pokrycia się modeli. Ale może jest w tym jakiś sens, którego nie dostrzegam. Lokomotywownia nie ma tekstury, bo zamapowałem ją zdjęciem z drona, które ma 2MB jako DDS i podobno było zbyt duże, żeby je do paczki dorzucać (textures/linia61/czewa1.dds). Kiedyś modele bez tekstury dostawały jednolity kolor, ustawiony w modelu — widocznie różowy jest ładniejszy. Ogólnie to mapowanie było testem kolorowania brył CityGML zdjęciami z powietrza i niezbyt się ten test udał. Jednym z problemów jest mapowanie prostokąta obszarem trapezowym tekstury, które nie wygląda zbyt dobrze i wymagałoby przeliczenia tekstury po opracowaniu siatki mapowania. Innymi słowy, potrzebny jest bardziej zaawansowany proces. Te mosty bez tekstury to się ciągną już dosyć długo, ja po prostu nie wiem, jaką teksturę należy użyć. Ogólnie wyjazd na północ z Częstochowy jest mocno niedokończony, więc jakiekolwiek drobne poprawki jakościowo niewiele zmienią. Ale już rozstaw torów tam poprawiłem, sieć trakcyjna też jest przejezdna. W scenariuszu "osobowy2" do Częstochowy Osobowej jadą dwa EZT, jeden z Ozimka, drugi z Lublińca. Skład po rozkładzie 5514 powinien chyba odmanewrować, bo potem tylko jeden (5513) wyjeżdżał do Lublińca. Ewentualnie może pojechać o 7:40 do Katowic przez Łazy, ale z Katowic też coś przyjeżdża... Nie pamiętam, jak jest w obecnej wersji (gdzie na pewno jest więcej sieci trakcyjnej w Częstochowie Osobowej), ale być może zrobiłem już wrzucanie pociągów na tor 15, a może też 11, jeśli tor 19 jest zajęty.


12
Na warsztacie / Odp: Pomysły na rozwój exe
« dnia: 02 Maja 2023, 22:09:32 »
Już jakiś czas temu wspominałem, że dla realizmu symulacji dobrze by było uzależnić rodzaj opadów atmosferycznych od temperatury powietrza, a nie jedynie pory roku, tj. żeby jak w grudniu jest +10°C, to jednak padał deszcz a nie mimo wszystko śnieg i odwrotnie, gdy jest -5, to żeby padał śnieg, a nie dalej deszcz, bo akurat kalendarzowa zima jeszcze się nie zaczęła.

Wiem, że to trochę nie w temacie, bo dotyczy to kwestii związanych z grafiką, ale jak dla mnie bardzo dużym wzbogaceniem realizmu symulacji (a przez to znaczącym postępem dla rozwoju symulatora) byłoby mityczne już wprowadzenie szeroko rozumianej obsługi wycieraczek oraz efektu zbierania się opadów na szybie i jej przecierania...

13
Na warsztacie / Odp: [HIT] Bieszczady/Galicja WIP - do pobrania
« dnia: 01 Maja 2023, 14:57:06 »
Siema!

Zapraszamy Was do pobrania nowej paczki! Od ostatniego wydania dużo się zmieniło, więc poniżej przedstawiamy w wielkim skrócie, jakich nowości możecie się spodziewać po ściągnięciu scenerii. Czekaliśmy specjalnie do wyjścia nowej paczki całościowej, abyście mogli scenerię ściągnąć „na świeżo".

1. Odpustynniamy odcinek Jasło - Zagórz. Praktycznie cały ten fragment linii 108 został już przez nas pokryty drzewami i krzakami. Do skończenia całości zostały około 3 kilometry. Staraliśmy się, aby dekorowane przez nas fragmenty nie były wyłącznie najbliższym otoczeniem torów, ale również tym dalszym. Sprawia to wrażenie, że sceneria jest pełniejsza i nie poruszamy się po kończącej się planszy, ale za horyzontem dalej „coś jest”. W wielu miejscach doszły również trawy.
2. Jasło, Krosno, Sanok i kilka mniejszych miejscowości otrzymały prawie skończony zestaw dekoracji. W to wchodzą zarówno podmienione budynki, jak i mniejsze dekoracje, takie jak ogrodzenia, znaki drogowe, czy słupy oświetleniowe. W miastach zostały zasiane również trawy.
3. Na odcinku Zagórz - Krościenko sceneria też powoli nabiera kolorów. Powoli zajmujemy się podmienianiem automatycznie wygenerowanych budynków z CityGML na modele zawarte w MaSzynie. Aktualnie możecie je zobaczyć w okolicach Leska, Ustrzyk Dolnych i Krościenka.
4. Powoli trwają również prace nad łączeniem linii 96 i 108. W Stróżach zaczęły pojawiać się rośliny.
5. Targowiska i Wróblik Szlachecki zostały przeniesione w czasie o kilka lat i wyposażone w sygnalizację kształtową.
6. Trwają prace nad poprawkami terenu na odcinku Zagórz - Krościenko, mające na celu dopasowanie go do torów.
7. Położone zostały tory na Bieszczadzkiej Kolei Leśnej (na razie bez profilu pionowego) razem z terenem.
8. Między Krosnem, a Sanokiem będziecie mogli obejrzeć prawie skończony układ dróg polnych i gruntowych, oraz asfaltowych o mniejszym znaczeniu. Aktualnie nie jeżdżą po nich samochody, ale znacząco urozmaicają one teren i przełamują monotonny krajobraz.
9. Sieć trakcyjna wisi już na 95% scenerii, pozostało dokończyć Jasło i Jasło Towarową

https://eu07.pl/userfiles/21553/galicja_zaleznosci-r3.rar
https://eu07.pl/userfiles/21553/galicja-r4.rar

14
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 23.04 - problemy
« dnia: 30 Kwietnia 2023, 12:48:35 »
Na L053_poranek - misja z osobowym do psiego pola i do dębicy, podczas powrotu w swoszowicach "wieczne s1" - nic niczego nie blokuje ani nic. Po prostu S1 i już.
Załączam log.

Edit: zapomniałem dodać, że podmieniłem elfa na EN57AL-2112

15
Na warsztacie / Odp: [HIT] Bieszczady/Galicja WIP - do pobrania
« dnia: 22 Kwietnia 2023, 15:36:12 »
Różni się tym, że została dodana obsługa PBRa (@MichauSto), efekt Bloom (@MichauSto), możliwość obrotu w 3 osiach w edytorze i różne pomniejsze bajerki (Dymy od Toprusa, ładniejsza mgła czy bieda-rzucanie kamerą na rozjazdach i łączeniach szyn).
Tamto załączone do paczki będzie wysypywać na większości scenerii poza Bieszczadami. Tutaj dostępna do pobrania jest nowsza wersja: https://eu07.pl/userfiles/21553/eu07-x64_2023-04-08-r1.rar Powinna odpalić się na niej każda sceneria.

16
To ja znowu wrócę z propozycją lepszego "bujania" kabiną, coś na wzór BVE (Boso View Express). Dyskusje były, wg osób "od exe" (wtedy gdy pisałem o tym) wszystko jest ok i można sparametryzować tak aby było "miękko", ale po wielu próbach nie udało się -> także brak propozycji od innych osób.

https://youtu.be/zVstrbGLjek?t=1440

Strony: [1]