Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Pitek

Strony: [1] 2 3 ... 8
1
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 20.09 - problemy
« dnia: 02 Października 2020, 16:33:39 »
Na szybko pod rękę wpadł Impuls krótki 36WEa-016 Kolei Dolnośląskich, więc nagrałem filmik z tym co rzuciło mi się w oczy w MaSzynie, a jak to jest w rzeczywistości.

2
Bieżące kolejowe / Odp: Aplikacja mobilna "Semafor" - system Android
« dnia: 30 Września 2020, 15:44:27 »
Nie wiem czy jest sens dodawać, gdyż w zasadzie nie ma różnicy czy zastępczy na świetlnym czy na kształtowym.

3
Pomoc doraźna / Odp: MaSzyna 20.09 - problemy
« dnia: 18 Września 2020, 08:54:20 »
Puściłem do Patryka maila z rzeczami wyłapanymi w Impulsie. Zdaję sobie sprawę, że większość to duże ograniczenia MaSzyny, ale ew. w przyszłym tygodniu nagram jakiś filmik z Impulsa, co jak tam działa i może małymi kroczkami uda się odwzorować dokładniej niektóre tematy.

4
Nie ma zdjęć :(

5
Lekka aktualizacja aplikacji, zapraszam do pobierania. Zmiany:
- poprawiono opis sygnału S 3 dla SBL,
- dodano kolorowe słupki do głowic sygnalizatorów,
- dodano nowe wskaźniki: W 35, W 36 oraz wszystkie dotyczące systemu ETCS,
- poprawiono opis sygnału Pc 2 zgodnie z wdrożonymi zmianami w instrukcji Ie-1,
- poprawiono problem z tarczą rozrządową świetlną (zapalanie komór, komory nie "mrugają" każda sobie, prędkości rozrządów),
- poprawiono i zmieniono linki w bocznym menu,
- usunięto ikony Stowarzyszenia Koleje Wirtualne,
- zmieniono startowy ekran,
- dodano przycisk pomocy.

6
Bieżące kolejowe / Odp: Zmiany we wskaźnikach W6a / W6b
« dnia: 17 Czerwca 2020, 10:43:10 »
Nie, nie byłoby taniej :D

7
ETCS sam Cię wyhamuje do sygnału na stój, ograniczenia prędkości czy uszkodzonego przejazdu, pokaże odcinek bez sieci itp. Ale sam Cię nie rozpędzi, nie zatrzyma na stacji czy przystanku osobowym. Oczywiście mówię o poziomie 1 i 2.

8
Powinien pomachać, ale może buda jest na tyle widoczna, że z okienka machał latarką? Na Dolnym Śląsku raczej nie ma tutaj miejsca, żeby była taka sytuacja, ale przed modernizacją linii Wrocław -> Rawicz -> Poznań, maszyniści opowiadali, że jeździli przez Osolę właśnie w taki sposób. Po lewym, rozkładowa prędkość i dyżurny machający z okna chorągiewką lub latarką.

9
Próbowałem z najnowszą MaSzyną i działa bez problemu, ale i tak korzystam z poprzednich wersji przed zmianami, bo nowa już tak dobrze nie chodzi na leciwym PC wrzuconym pod pulpit. Poza tym, zmieniałem też często klawisze oraz określone dźwięki słyszalne z kabiny (jedne głośniej, inne wcale) i robienie to samo co kilka wersji mija się z celem, a podmiana plików czasami wysypywała symka, więc dałem sobie spokój.

10
Bieżące kolejowe / Odp: Tempomat w praktyce
« dnia: 06 Lutego 2020, 18:55:28 »
Dziwnym trafem najczęściej stukają wózki skrajne napędowe, więc uzasadnienie, że to wina braku ED raczej się nie sprawdza. Tym bardziej, że bez ED na EP hamują Ci wszystkie wózki i wtedy minimalizujesz ryzyko poślizgu. Jeżeli już na EP się ślizga, to faktycznie jest ślisko.

Podkucia są w innych momentach, wtedy kiedy hamuje na ED, załóżmy ciągnie nastawnikiem na 40-60% hamowania, falowniki wariują, perony co raz bliżej, więc co robi mechanior? Cyk wyłącza ED przy nastawniku w pozycji hamowania, a z reguły przed peronami przejazd (który zawsze ma jakieś błoto itp.) i wtedy z automatu do cylindrów jest wrzucane duże ciśnienie, bo nastawnik na 40-60%. I podkucie gotowe, bo przez przejazd na smyku lecisz.
Drugi temat, to jakaś mania na sypanie piasku "psik psik", cykanie tym hebelkiem, zamiast go trzymać i sypać jednostajnie, tak, żeby ten piach na całe koło się nalepił, a nie tylko w kilku miejscach. Czasami mam wrażenie, że dla niektórych ten piach to jakby złoto tam było... Po to jest i trzeba używać. Wiadomo, rozsądnie, żeby kolegom zostawić na później, ale bez przesady, żeby pstrykać, toż to nawet nie zdąży wylecieć z tej rurki (sprawdzone).

11
Bieżące kolejowe / Odp: Tempomat w praktyce
« dnia: 06 Lutego 2020, 11:19:10 »
@Pitek
Tak niedorzeczny projekt mógł powstać tylko w Polsce. Newag sam to projektował, czy był tam jeszcze Januszextor podwykonawca? :D
Tego nie wiem, nie mam dostępu aż do takich dokumentacji. Natomiast czy bubel. Co do wyrzucania tempomatu przy pneumacie, nie wiem jakie to ma uzasadnienie. A poślizg przy 20% mocy to nie bubel tempomatu, tylko całego składu. Głównie dzieje się tak na najdłuższych, czyli 45WE. Brakuje na nich po prostu jeszcze jednego członu napędowego i byłaby gitarka przy rozruchu i hamowaniu dynamiką. A tak spadnie kropelka deszczu i jest dramat... Rozruch rozruchem, ale hamowanie na elektrodynamice jest wtedy porażką. Przeciwpoślizg ma co robić.

12
Bieżące kolejowe / Odp: Tempomat w praktyce
« dnia: 06 Lutego 2020, 00:15:08 »
Napisano tu, że tempomat jest nieekologiczny. Ktoś rozwinie ten temat? Mnie to wydaje się naciąganą bzdurą.
Nie wiem jak na spalinkach, natomiast na Impulsach przy rozruchu (jak ktoś wcześniej wspomniał) odcina moc i utrzymuje się w okolicach 60-70% przy rozruchu (zależy od maszyny). Bez tempomatu można dzidę 100% robić (spokojnie targa po 1100A) i tak niestety niektórzy jeżdżą, znając tylko dwie pozycje nastawnika +100% oraz -100%. 

Co do jeszcze ciekawostek związanych z tempomatem, na Impulsie, przy złej pogodzie czasami ciężko ruszyć na tempomacie, bo zarzuca od razu z komputera rozruch na poziomie 20% i maszyna nie chce jechać, kręci kołami w miejscu. Dlatego wtedy lepiej zejść z tempomatu i rozpędzać się ręcznie w granicach 5-10% do złapania przyczepności.
Kolejna ciekawostka, gdy mamy zadaną prędkość na tempomacie i użyjemy w trakcie hamowania hamulca pneumatycznego, wyrzuca nam tempomat. Tak samo dzieje się, gdy wyrzuci WS itp. W takich przypadkach często maszyniści nie zwracali uwagi, że wywalało tempomat i przebijali prędkość.

13
Bieżące kolejowe / Odp: Tempomat w praktyce
« dnia: 05 Lutego 2020, 14:26:47 »
Takich pociągów już jest co raz mniej niestety. Widać to na przykładzie rozkładów na 160km/h. Wyjedź z Głównego 2-3 minuty w plecy, to w Zgorzelcu masz na bank 5 minut opóźnienia. Dodatkowo minuta postoju w Legnicy, a zmienia się drużyna konduktorska i trakcyjna. Nie wiem, trzeba by chyba było wsady robić w perony, bo inaczej nie urwiesz ani sekundy.

14
Bieżące kolejowe / Odp: Tempomat w praktyce
« dnia: 05 Lutego 2020, 14:01:15 »
Wszystko zależy od maszynisty, ale z tego co zauważyłem w KD większość używa tempomatu, czy to z pulpitu, czy z palucha. Na niektórych Impulsach jest tylko ten temat, że albo przebija tempomat o 1-2 km/h, więc trzeba korygować z przycisku w zadanijku, albo mocniej dać zadajnik jazdy w przód, żeby tempomat agresywniej reagował. Bardzo pomocne na górskich szlakach, typu Szklarska, Międzylesie, gdzie nie musisz się martwić o hamowanie, czy rozruch pod górę, bo zawsze trzyma zadaną prędkość.

Co do przebijania prędkości w KD, o której mówi centarail, nie słyszałem, żeby kogoś się czepili, jak przekroczył o te 1 czy 2 km/h, ale liczy się szybka reakcja maszynisty. Bodajże nawet na Impulsach ten 1km/h jest w granicach błędów pomiarowych.
Co do bezpiecznego jeżdżenia 5km/h mniej, to może na siódemkach i Haslerach ma sens, bo tam ta wskazówka skacze właśnie w tym zakresie. Natomiast na nowszych maszynach i w ruchu osobowym jedź 5km/h mniej, do stacji końcowej ładne opóźnienie przywieziesz :D

15
Bieżące kolejowe / Odp: Formy sygnału STÓJ
« dnia: 07 Grudnia 2019, 16:28:38 »
No bardziej tu chodzi o to, że przelecisz całkiem stację, bo źle popatrzysz w rozkład, albo pojazd się poślizgnie. W tym drugim przypadku uważam, że jest za duża nagonka, tym bardziej jeśli na szlaku, gdzie ruch prowadzi się w odstępie posterunków następczych, można by za zgodą dyżurnego ruchu, z drugiej kabiny, po wykonanych próbach hamulca, normalnie wrócić do przystanku na legalu bez specjalnych ceregieli.
Co do dawania sygnałów odjazdu, nie chce się wypowiadać, bo to jaka jest samowolka i bałagan, to woła o pomstę do nieba. Co wór to gada po swojemu, nie trzymają się w ogóle instrukcji.

16
Bieżące kolejowe / Odp: Formy sygnału STÓJ
« dnia: 07 Grudnia 2019, 14:14:38 »
Napis brzmi jakoś tak, że "Maszynisto uważaj, pominięcie wskaźnika W4 jest jednoznaczne z przejechaniem semafora na "Stój"". Śmieszne, bo skoro dostaję odjazd od wora, to na jakiej podstawie mijam to W4 skoro jest "semaforem na stój". Trzeba by kiedyś poprosić dyżurnego o "S" na W4 :D

17
Bieżące kolejowe / Odp: Formy sygnału STÓJ
« dnia: 06 Grudnia 2019, 12:27:05 »
Może jeszcze W4 dla pociągu rozkładowo zatrzymującego się? :D
Tak naklejka w kabinach szynobusów KD interpretuje W4 xD

18
Bieżące kolejowe / Odp: Wjazd do stacji - rozkaz N lub S
« dnia: 01 Grudnia 2019, 15:42:41 »
Akurat nie mam na myśli żółto-białego przewoźnika, tylko szkolenie podczas licencji. W zasadzie jak już jesteś u przewoźnika, to zakładają, że ruch masz w małym palcu :D

19
Bieżące kolejowe / Odp: Wjazd do stacji - rozkaz N lub S
« dnia: 01 Grudnia 2019, 14:49:27 »
Dlatego cholera mnie brała, gdy instruktor mówił, że wszystko co na lewym to N i potem każdy to powtarza.

20
Bieżące kolejowe / Odp: Wjazd do stacji - rozkaz N lub S
« dnia: 30 Listopada 2019, 21:47:17 »
Ale tak jak mówisz, stacja A nie wyda Ci rozkazu "N" z działką czwartą, bo nie ma takiej potrzeby (nie wie o uszkodzonym semaforze wjazdowym do stacji B). Blokada liniowa jest sprawna, to wjazd do stacji B (która jest wyposażona w semafor wjazdowy) jest uszkodzony. Co ciekawe, Instrukcja Ir-1 mówi o wydawaniu rozkazu pisemnego "N" na wjazd do stacji tylko w tym przypadku:
Cytuj
§ 54
Prowadzenie ruchu jednotorowego dwukierunkowego po torze czynnym w czasie zamknięcia jednego toru szlaku dwutorowego
12.Wjazd pociągu z toru szlakowego lewego z kierunku przeciwnego do zasadniczego na stację lub posterunek odgałęźny z semaforem wyjazdowym dla danego kierunku jazdy może nastąpić, gdy:
3)jeżeli nie ma lub nie można podać sygnału wskazanego w pkt 1i2 –gdy doręczono drużynie pociągowej rozkaz pisemny „N” zezwalający na wjazd pociągu lub przekazano jego treść za pomocą urządzeń łączności.

Teraz drugie pytanie. Co jeżeli urządzenia SRK są przystosowane do prowadzenia ruchu w obu kierunkach?
Cytuj
§ 22 Ogólne zasady prowadzenia ruchu pociągów na szlaku
1.Na szlaku dwutorowym pociągi powinny kursować po torze prawym, patrząc w kierunku jazdy pociągu (kierunek zasadniczy). Odstępstwa od tej zasady dopuszczalne są:
2)jeżeli urządzenia srk przystosowane są do prowadzenia ruchu w obu kierunkach po każdym torze,
Biorąc pod uwagę punkt numer 2, jeżeli blokada jest przystosowana, dlaczego mam dostać "N" na wjazd do stacji?

21
Bieżące kolejowe / Odp: Wjazd do stacji - rozkaz N lub S
« dnia: 30 Listopada 2019, 20:01:14 »
Siemanko.
Na jaki rozkaz stacja B przyjmie mnie do siebie?
Jako nastawniczy powiem tak. Na rozkaz N. Odpowiedzi są dwie. Pierwsza to ta którą zacytowałeś z Ir-1, a drugą odpowiedzą jest sam rozkaz N. W działce czwartej rozkazu N masz taki myślnik:
"-rozkazu pisemnego N (doręczonego lub przekazanego przez urządzenia łączności)"
Akurat działkę 4 dyktuje dyżurny poprzedniego posterunku (w naszym przypadku A) i wtedy musiałby posterunek B podyktować N. A my wyjechaliśmy z posterunku "A" bez rozkazu na sygnał zezwalający.

22
Bieżące kolejowe / Wjazd do stacji - rozkaz N lub S
« dnia: 30 Listopada 2019, 13:16:47 »
Siemanko.
Przygotowując się do egzaminu i wyjeżdżając ostatnie godziny z różnymi maszynistami zadawałem im jedno, ale to bardzo ważne pytanie, na jaki rozkaz pisemny wjadą do stacji z toru lewego w następującej sytuacji:
Rozkład jazdy przygotowany jest do jazdy po torze lewym. Istnieje banalizacja, załóżmy, że mamy w rozkładzie PP albo SS. Stacja A wyprawia nas zgodnie z rozkładem jazdy na tor lewy, na sygnał zezwalający z W24 (załóżmy S10+W24). Jedziemy do stacji B. Okazuje się, że stacja B nie może obsłużyć semafora, nie może podać zastępczego bo np. żarówka się spaliła. Na jaki rozkaz stacja B przyjmie mnie do siebie?

Od siebie dodam, że mniej więcej połowa maszynistów twierdzi, że N i połowa, że S. Kilku dyżurnych również potwierdziło S, tak samo jeden instruktor.

Osobiście opieram się tylko na jednym fragmencie z Ir-1, dokładnie:
Cytuj
5.Za pomocą rozkazu pisemnego „N” wydaje się drużynie pociągowej następujące zezwolenia, polecenia i informacje:
2)zezwolenie na wjazd pociągu z toru szlakowego lewego (z kierunku przeciwnego do zasadniczego), przy którym nie ma semafora wjazdowego lub innego urządzenia sygnałowego albo gdy nie można na nich podać odpowiedniego sygnału,
Szczególnie interesuje mnie końcówka tego punktu, "...na nich...". Na semaforach lub innych urządzeniach, czy tyczy się to tylko i wyłącznie innych urządzeń sygnałowych, na których nie można podać odpowiedniego sygnału.

Co do samych bloczków rozkazów. Można podyktować rozkaz pisemny N z działką numer 5. Ale równie konkretny jest S z działką 2 i semaforem typowo wjazdowym.
Jestem ciekaw Waszego zdania, jest tu trochę dyżurnych, nastawniczych czy maszynistów.

Prosiłbym tylko konkretne odpowiedzi z interpretacją, a nie tylko "na pewno N", "na pewno S", bo takie odpowiedzi bez jakiejś argumentacji są nieistotne.

23
Bieżące kolejowe / Odp: Mniej trąbienia na kolei
« dnia: 30 Listopada 2019, 13:00:21 »
Dokładnie, tym bardziej, że powinno się trąbić przy wskaźniku. Jest to odległość +/- od 6 do 8 prędkości szlakowej. Przy szlakowej 160km/h wskaźnik ustawiony jest prawie 1300m przed przejazdem. Obecnie samochody są świetnie wygłuszone, w środku gra muzyczka (wcale nie trzeba napitalać) i naprawdę nie słychać trąbienia.
Przede wszystkim chcę dożyć czasów, kiedy ktoś wyżej pojmie, że w miejscu, gdzie są sprawne rogatki i sygnalizacja, w czasie ich pracy, nie powinno nikogo być na przejeździe! I nie ważne, czy ja będę trąbił, mrugał, machał (miał żółte czoło o zgrozo -.-), świecił i puszczał fajerwerki, tam ma nikogo nie powinno być.
Jeżeli zdjęcia z wypadków, informacje, różnego rodzaju akcje nie pomagają, to po prostu taki delikwent musi zginąć i tyle (oby tylko nie ciągnął za sobą osób postronnych).

24
Bieżące kolejowe / Odp: Mniej trąbienia na kolei
« dnia: 30 Listopada 2019, 12:22:21 »
Bardzo dobrze. Są miejsca gdzie w odległości drogi hamowania są 3 bądź 4 przejazdy i na odcinku 100-200m 3x wskaźnik W6a. Paranoja.
Trochę zluzuje się nagonka na maszynistów, bo teraz przyjechał pan prokurator i szukał czy trąbiłeś czy nie (jakby to miało jakieś znaczenie).

25
Bocznica / Odp: Muzyka w lokomotywie.
« dnia: 14 Października 2019, 21:43:32 »
Yhym, a gdzie to jest zapisane?

26
Inne niekolejowe / Odp: Muzyka w lokomotywie.
« dnia: 04 Sierpnia 2019, 21:54:28 »
W KD większość słucha muzyczki czy to z telefonu, czy jakiegoś przenośnego głośnika i nie słyszałem, żeby jakiś instruktor się doczepił. Fajny umilacz czasu, jak się jedzie samemu, zawsze to przyjemniej i pośpiewać można :D

27
I aplikacja jest z powrotem na Sklepie Play, także zapraszam do pobierania.

28
Nie polecam pobierać z nieznanych źródeł to pierwszy temat. Drugi, to taki, że Google zmieniło jakąś politykę i bez słowa ostrzeżenia wyrzuciło apkę ze sklepu. Muszę przebrnąć przez ich śmieszne procedury, żeby zawisła z powrotem. Jak już uporam się z tym, żeby wróciła do sklepu, spróbujemy z chłopakami zrobić coś, co pomoże lepiej zrozumieć działanie blokady samoczynnej czterostawnej, bo docierały do mnie sygnały, że za bardzo zagmatwałem temat i wkradły się jakieś błędy.

29
Bieżące kolejowe / Odp: Kolejowy Rotfl
« dnia: 10 Maja 2019, 17:11:32 »
Dużo większy grill stoi na posesji hotelu Eclipse w Domasławie k. Wrocławia.

30
Dokładnie tak, problem jest z kursorem, po wyłączeniu go następuje magiczne turbo. A ogólnie pomału trzeba się przestawiać na to, że żeby płynnie pojeździć, wymaga się ciut lepszego sprzętu. Mój stary pecet, który zawsze bez problemu sobie radził z MaSzynką, dzisiaj już ma przycinki na takim Bałtyku Głównym.

Strony: [1] 2 3 ... 8