Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maciek001

Strony: 1 2 [3] 4 5
61
Na warsztacie / Odp: Planowane zmiany w exe
« dnia: 28 Lutego 2017, 21:15:47 »
Wiem, że można to zrobić inaczej ale chciałem użyć coś co już jest zaimplementowane ;)

62
Na warsztacie / Odp: Planowane zmiany w exe
« dnia: 28 Lutego 2017, 20:05:08 »
Ja patrzę na to bardziej z perspektywy sterowania z jednej kabiny i nie ważne czym ;) Jak będzie metoda Piasecznica() to teraz sterować mogę za pomocą pulpitu albo z klawiatury ale zawsze tym samym i sterowanym pojazdem. Teraz co jest z tym dalej robione, czyli czy sterujemy innym pojazdem (ukrotnienie) czy tylko hamulcami wagonów to już można załatwiać w innym miejscu (pewnie przy Update()).
Cytuj
A jak nie ma przycisku w kabinie to nie działa
- to gdzie jest i dlaczego nie działa :D

Pasuje mi zwiększyć iFeedbackBit do long albo nawet long long inta ;) int trochę krótki się wydaje na te wszystkie dostępne lampki a chciałbym unikać podmianek, że jeżeli EZT to taka lamka a jak nie to inna.

63
Na warsztacie / Odp: Sterowanie ruchem przez zewnętrzną aplikację
« dnia: 28 Lutego 2017, 19:45:08 »
Jedno mam pytanie. Czy w MaSzynie są zaimplementowane blokady liniowe i automatyka?

64
Na warsztacie / Odp: Planowane zmiany w exe
« dnia: 28 Lutego 2017, 19:23:57 »
Możesz rzucić okiem na http://sigrok.org/api/libserialport/unstable/
W sumie można to zaimplementować zamiast bo teraz są osobno metody do uruchamiania, wyłączania i sprawdzania połączenia. Zastanawiam się tylko czy nie wyciągnąć tego do osobnego pliku.

Jeśli dotykać Traina pod kątem sterowania to najlepiej ustalić do czego docelowo chcemy dojść bez rozpiski na poszczególne kroki i potem powolna implementacja małymi krokami.
Sterowanie wrzucić do metod i tam zmiany wprowadzać a nie robić bajzel pod przyciskami ;)

65
Na warsztacie / Odp: Planowane zmiany w exe
« dnia: 28 Lutego 2017, 19:00:10 »
Sterowanie umiescilbym na poziomie pociagu, w calosci przy pomocy komend, odpowiednikow biezacych komend rozsylanych po skladzie.
Przerabiam właśnie Traina: wciśnięcie przycisku powoduje wywołanie metody a nie wykonanie bezpośrednio kodu. Dzięki temu można wykorzystać te metody do sterowania pojazdem z pulpitu. Wydaje mi się, że w takim wypadku zmiana kamery na np przedział maszynowy nie powinien powodować wyłączenia kabiny i sterowania nią. Można by tutaj dodać CKS do sterowania wyborem kabiny. Moim zdaniem można to zrobić dla czterech przypadków: mamy możliwość wysterowania CKS-a więc mamy załączoną kabinę A, B lub wyłączone sterowanie. Jeżeli nie mamy sterowania z pulpitu lub AI to zostaje pozycja "wszystkie kabiny włączone".

W tym momencie jest pewien bajzel w Train::OneKeyDown. Tam gdzie nie ma Shift-a są (czasem) przełączania z Shft-em i z Ctrl-em.

- UART: Tu coś trzeba pewnie wymyślić. Albo znaleźć jakąś wieloplatformową libkę, albo napisać po prostu dwie implementacje pod windowsa i unixy, z tym nie powinno być dużo problemów.
Nie wiem czy nie będę musiał przerobić trochę moich wypocin i zrobić osobną klasę do łączenia się przez port szeregowy i osobno wykorzystanie tej komunikacji. Wtedy można dopiero chyba przerabiać na coś bardziej uniwersalnego (wind i unix).

-- dodanie obslugi przez klikniecia na elementy bezposrednio w kabinie.
To jest dobry pomysł. Część ludzi będzie zachwycona takimi zmianami.
Adams napisał jak to działa w innych symkach i też nie jest to zły pomysł. Na pewno lepiej będzie zaimplementować większą jak nie wszystkie opcje (przełączniki itp) i potem zastanawiać się czy da się wyprowadzić na klawiaturę niż dokładać potem wszystko. Jeżeli ktoś ma lub robi kabinę/własne sterowanie to będzie mógł korzystać nawet jeżeli nie będzie tego na klawiaturze.

- zmodyfikować Console::Pressed tak aby oprócz wciśnięcia na klawiaturze sprawdzało też inne urządzenia. (Console::Pressed jest wywoływane z różnych miejsc sprawdzających różne klawisze co klatkę).
Właśnie starałem się z tym jakoś wygrać ale nie wyszło więc robię trochę inaczej i chciałbym prosić o przeglądnięcie pomysłu i wypowiedzenie się na jego temat. Jak skończę to dam znać ;)

66
Na warsztacie / Odp: Odp: Exe - konwersja na C++
« dnia: 27 Lutego 2017, 12:22:49 »
Panowie będę miał prośbę. Możecie dodać przyciemnianie reflektorów? Na razie może być bez przycisku na klawiaturze - wystarczy sama metoda. Może wystarczy zdefiniowanie gdzieś jasności po przyciemnieniu i zrobienie Dim-a z boolem :) widzi się to komuś?

67
Na warsztacie / Odp: Odp: Exe - konwersja na C++
« dnia: 24 Lutego 2017, 17:18:57 »
No ale w czym problem? Noc polarna + zmiana strefy czasowej (ktoś nie uwzględnił 6 godzin) :)

68
Wydaje mi się, że te manometry powinny być przykręcone od drugiej strony. Mam takiego samego typu i oglądałem zdjęcia na necie jak to wygląda. U mnie na razie nie ma możliwości przykręcenia inaczej (mam tak samo) i ciężko je podświetlić. Potrzebna jest zewnętrzna lampka.

69
Ograniczniki wymagają niskiego Re. Dehny mają też fajną cenę dlatego najlepiej jest odpinać antenę :D Bardzo dobrym zwyczajem jest zabezpieczanie anteny przed bezpośrednim trafieniem ale podstawą jest wypięcie anteny gdy się jej nie używa ;)

A tak z ciekawości czym słuchacie? Ja mam skaner ICOM IC-R5 ze standardową anteną. Jeszcze się nie dorobiłem zewnętrznej ani innej ;)

70
Na warsztacie / Odp: Odp: Exe - konwersja na C++
« dnia: 22 Lutego 2017, 22:55:56 »
Zrobiłem PullRequesta z moimi plikami.
Ktoś wywalił z Globals.cpp Console::ModeSet(iFeedbackMode, iFeedbackPort); przez co nie dało się włączyć jakiegokolwiek starego FeedBacka. Było to zabezpieczoną jakąś zmienną qp ale takowej już nie ma także "leży luzem".

Moje poprawki trochę zmieniają samo sterowanie i możliwość dodania kranów innych niż FV4a i FVel6 do sterowania analogowego (przekazuje się wartość od 0 do 1). Dla FVel6 jest nowy if zrobiony (wcześniej razem z FV4a był) bo jest całkiem inny zakres działania. Dodałem swoje debugowania i udostępnię plik w excelu z całym opisem (jak już skończę).

Nie wiem czemu "nie widzi mi" poprawnie iPause. Chciałem zrobić uzależnienie, że jak pauza to prędkość poruszania jest 0. Nie działa mi to niestety na razie.

Wszystko było testowane i działa - PoKeys też. Nie trzeba wprowadzać żadnych zmian do zmiennych kalibracyjnych PoKeys.

PS:
Jak skończycie przenosić całą MaSzynę na C++ do końca tego roku to zamówię Wam po kracie piwa z dostawą do domu.
Trochę spóźnienia mieli chłopaki ale myślę, że i tak zasłużyli!

71
Przy wyładowaniu bezpośrednim może Ci się wyindukować na antenie też kawałek napięcia ;) Lepiej i tak odłączyć ją od odbiornika.
Zalecałbym na tę okazję rezystancję uziemienia poniżej 10omów.
Co masz na myśli? Jak mamy uziom powyżej 10 omów to nie podłączamy iglicy do niego?

72
Pomoc doraźna / Odp: Uruchomienie EN57
« dnia: 20 Lutego 2017, 11:57:16 »
Jeszcze Shift+M po patykach (jak już będzie napięcie wskazywać woltomierz WN).

73
Zgadza się. Kabel wywalić jak najdalej tylko się da ;) Koledze poszło wyładowanie po kablu odłączonym od wszystkiego i końcówka się... zepsuła :)
Co do impedancji anteny: impedancja anteny zależy od jej typu a nie od elementów z jakich powstała. Dipole mają z tego co pamiętam 120 omów. Dipol pętlowy jest o tyle lepszy, że punkt środkowy można uziemić.
Anteny GP (patyki) mają regulację impedancji w postaci regulacji pochylenia balastów (tych prętów odchodzących w dół pod kątem).

Średnica użytych prętów/rurek wpływa na współczynnik skrócenia anteny. Jeżeli ktoś policzy długość fali ze wzoru lambda[m] = c/f[MHz] gdzie c to prędkość światła w Mm (Mega metrach, w przybliżeniu 300, a dokładniej 299,8Mm) i podzieli przez 4 to wyjdzie mu długość anteny ćwierćfalowej (bez przeciwwag) z bardzo cienkiego drutu. Współczynnika skrócenia anteny nie pamiętam niestety ;) Balasty w antenach GP powinny mieć długość 1/4 długości fali.

Oczywiście można dopasować impedancję anteny do kabla. Używa się w tym celu balunów lub transformatorów (oczywiście nie są to takie zwykłe transformatory sieciowe).

PS: Warto zabezpieczyć antenę przed wyładowaniem bezpośrednim. Wystarczy drut stalowy fi 6 w ocynku, którego jeden koniec jest wpięty w uziom na dachu a drugi koniec umieszczony jest nad anteną. Nie wiem jak będzie wpływać taki drut na odbiór z tego kierunku na którym będzie umieszczony więc lepiej umieszczać go na kierunku najmniej dla nas ciekawym i w sporej odległości od anteny. Sporej czyli nie mniejszej jak powiedzmy ok 30 cm (wartość wyssana z palca). Chodzi o to, żeby nie przeskakiwał ładunek na antenę. Nie radzę też mocować takiego zwodu do anteny lub jej części bez odpowiednich izolatorów ;)

Co do kabla to lepszy jest drut. Kabla koncentrycznego nie możemy rozpatrywać jak zwykłe kabelki. To jest FALOWÓD! sygnał propaguje (rozchodzi się) nie w żyle tylko pomiędzy żyłą a oplotem. Zbyt duże zgięcie powoduje deformację i zmianę odległości między żyłą a oplotem czyli zmianę impedancji. Wprowadza to straty.

Nie mam pojęcia jaki jest zysk dla dipola ale są anteny GP, które mają dość duży zysk ale sama budowa jest skomplikowana i nie są to anteny 1/4 falowe tylko kombinowane ;)

Postaram się jeszcze może wytłumaczyć skąd się bierze zysk. Antena izotropowa promieniuje w każdym kierunku tak samo (idealna antena). Antena półfalowa (np dipol) nie promieniuje już w każdym kierunku. Wzdłuż prętów nie ma sygnału, czyli stojąc obok anteny patrząc "w rurkę" z której jest zrobiona nie promieniuje na nas sygnał ;) Jak Wygląda takie promieniowanie pokazuje to zdjęcie:
Na obrazku widzimy jaka moc w dB promieniuje w którym kierunku w zależności od płaszczyzny. Antena cały czas promieniuje dookoła ale po bokach już nie ;) Stąd właśnie bierze się zysk. Czym bardziej ograniczymy charakterystykę tym większy zysk otrzymamy. Jest też możliwość zwiększenia zysku bez straty spowodowanej zwiększeniem kierunkowości anteny.

74
Na warsztacie / Odp: Odp: Exe - konwersja na C++
« dnia: 20 Lutego 2017, 10:04:19 »
Na kranach sie nie znam, wiec nie bede sie wypowiadal, niech to sobie madrzejsi ludzie rozpracuja :)
Opracowałem rozwiązanie o którym pisałem. To co było do tej pory powodowało wyjście poza zakres dla kranu FVel6 (minimalna wartość -1, a podać można było -2). Przerobiłem cały kod tak jak pisałem, przekazywanie wartości położenia kranu od 0 do 1 z Console. Dopiero w Train przeliczane jest na położenie kranu w zależności od jego typu. Powinno to ułatwić dodawanie sterowania innymi kranami. Dodałem jeszcze zapis do loga wyliczonej wartości dla kranu. Dzięki temu można na bieżąco podglądać jaka jest wartość ustawiana i jak reaguje kran w symulacji.

Tak jak pisałem: wprowadzenie tej poprawki zmusi posiadaczy PoKeys do przeliczenia wpisów kalibracyjnych dlatego też pytam o zgodę Was!

75
Antena odbiera sygnał radiowy wyładowania i stąd biorą się uszkodzenia odbiornika. Prawidłowo zabezpieczona antena to uziemiony maszt, zwód nad antena odizolowany od anteny i osobnym przewodem uziemiajacym, ogranicznik przepięć na kablu antenowym uziemiony;)
zwód zabezpiecza przed bezpośrednim trafieniem pioruna, izolacja nie pozwala przeskoczyć (w uproszczeniu) piorunowi na antene i maszt. Ogranicznik zabezpiecza odbiornik przed zbyt dużą amplitudą sygnału.

76
Na warsztacie / Odp: Odp: Exe - konwersja na C++
« dnia: 19 Lutego 2017, 01:42:49 »
Nie wiem czy w dobrym miejscu piszę ale cóż: mam małe "ale" co do działania analogowego kranu FVel6: dotychczasowo PoKeys sterował tym kranem tak samo jak FV4a.
FV4a ma pozycje od -2 do 6, a FVel6 ma od -1 do 6. Proponuję przerobić to w następujący sposób:
do Train.cpp przekazywać wartość od 0 do 1 i dopiero tam wyliczać dokładne położenie kranu w zależności od rodzaju ustrojstwa.
Zmiana niewielka w kodzie i prosta więc mogę się tego podjąć. Wadą tego rozwiązania jest potrzeba ponownej kalibracji kranów przez użytkowników PoKeys.
Proszę o wypowiedzenie się czy to dobry pomysł. Można pisać w PW żeby tu nie śmiecić.

Ciekawostka: FVel6 kręci się ale nie luzuje na pozycji -1 i to niezależnie czy wprowadziłem zmiany czy nie. Z klawiatury działa poprawnie. naprawiłem ;)

77
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 18 Lutego 2017, 21:56:26 »
I2C pozwala zaadresować max 128 urządzenia o różnych adresach (od 0 do 127). Jeżeli chcemy zwiększyć ilość elementów na magistrali musimy używać dodatkowych scalaków (np multipleksery I2C). Do zwiększenia ilości wejść/wyjść można wykorzystać SPI i bufory SIPO i PISO. Prędkość mikrokontrolera nie ma większego znaczenia ;)
Funkcja Serial.Printf() najprawdopodobniej posługuje się znakami ASCII, a Serial.Out() wyrzuca bit po bicie tak jak jest w buforze (tablica, struktura).

Co do samego kodu: będę testował dopiero w tygodniu na symulatorze bo nie mam na tyle sprzętu w mieszkaniu.

78
Na warsztacie / Odp: Odp: Exe - konwersja na C++
« dnia: 18 Lutego 2017, 21:45:34 »
Licznik przeskakuje o ile dobrze pamiętam. Na moich filmikach na YT nie ma niestety momenty przejścia na kolejną cyfrę.

79
Na warsztacie / Odp: Planowane zmiany w exe
« dnia: 17 Lutego 2017, 21:41:33 »
Czyli mogę w kodzie gdzieś wywołać funkcję, która przełączy mi hebelek lub wciśnie NEF-a tak?

80
Na warsztacie / Odp: Odp: Exe - konwersja na C++
« dnia: 17 Lutego 2017, 21:40:13 »
Na 170216 zaobserwowałem trzystopniową smugę, w zależności od ilości włączonych reflektorów.
Swego czasu Q zrobił trzy osobne smugi do każdego z reflektorów. Na pulpicie są jeszcze magiczne przełączniki przyciemniania reflektorów, które można łatwo wprowadzić ale nie mam pomysłu pod jaką kombinacją klawiszy.

81
Na warsztacie / Odp: Planowane zmiany w exe
« dnia: 17 Lutego 2017, 19:10:46 »
Na pewno byłbym wdzięczny za "wyciągnięcie" w jakiś sensowny sposób sterowania, żeby można było sterować z innego pliku. Na razie nie mam pomysłu ;) Do końca też nie rozumiem jak to sterowanie działa i skąd wziąć te wszystkie bóle (bool) z lampek. Gdyby ktoś był chętny do pogadanki na ten temat to zapraszam gdzieś na forum, PW lub FB.

82
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 14 Lutego 2017, 22:29:31 »
Masz tego aktualnego exe-ca? Sprawdzałem przedtem oby dwa i działało ;) Aktualnie są jakieś kończące się prace z przenosinami do Cpp i nie wiem czy nie będzie przerwa na razie.

83
Bocznica / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 05 Grudnia 2016, 17:45:42 »
Prędkość w km/h bez cyfr po przecinku, zakresy analogowe procentowo, gdzie max to 2^rozdzielczości - 1 ;) jak np masz ciśnienie to tak jak na mierniku, jeżeli amperomierze to tak samo - podajesz maksymalną wartość jaką może pokazywać. Program przelicza wszystko na procenty i zakres bierze z rozdzielczości danego przetwornika, gdzie rozdzielczość podaje się przez maksymalną (i minimalną czasem też) wartość liczbową jaką można odczytać na danym kanale. Udostępniłem program, który pokazuje pozycje np kranu hamulca i podaje wartość jako liczbę ;)

Aktualizacja:
Dokonałem kilku zmian w programie i opisie - między innymi wpisy do eu07.ini
W ciągu kilku dni powinienem dokonać aktualizacji całego tekstu.

Poprawnie działają już hamulce - kalibracja polega na wpisaniu wartości liczbowej (min i max) sczytanej z przetwornika ADC. Zrobienie tego jest bardzo proste:
1. Włączamy debuglog
2. włączamy mwddebugenable
3. dla mwddebugmode wpisujemy 1
Dzięki temu na bieżąco będzie nam się wyświetlać wartość obydwóch kranów hamulców.
4. Zapisujemy wartości dla skrajnych pozycji - dla pozycji odcięcia mamy wartość minimalną, na hamowania awaryjnego mamy maksymalną. Jeżeli nie to należy zamienić polaryzację potencjometru.
5. wpisujemy odczytane wartości do pliku eu07.ini:
- dla hamulca zespolonego: mwdmainbreakconfig 0 1000 (wartości 0 i 1000 są wartościami przykładowymi)
- dla hamulca pomocniczego: mwdlocbreakconfig 0 999
KONFIGURACJA ZAKOŃCZONA

84
Bocznica / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 14 Lutego 2017, 14:22:41 »
Proszę usunąć - nie znalazłem takiego przycisku nigdzie niestety ;)

85
Jaki jest koszt takiego ustrojstwa z poloneza?

86
Nie widziałem takich nigdy. Nie mam pojęcia gdzie szukać.

87
Bieżące Symulatorowe / Odp: Prędkość haslera pod wyświetlacz LCD
« dnia: 09 Stycznia 2017, 10:33:40 »
Zapraszam do wątku o obsłudze portu COM (RS-232) przez maszynę: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,28460.0.html
Na dzień dzisiejszy wyrzuca ładnie prędkość jako pierwszy bajt. Wszystko obsługiwane może być przez virtualny port COM na USB.

88
Masz może jakąś focię?

89
@ Sergiusz S.: jeżeli chodzi o to, czym się teraz zajmuje to jest to do zrobienia - potrzebujesz odebrać ramkę danych przez port COM i odczytać z niej interesujące Cię dane, które można później wykorzystać np do sterowania miernikami ;)

Ze swojej strony dodam jeszcze, że można w razie czego wyrzucać więcej danych niż to jest do tej pory przewidziane. Po przeskoczeniu źródeł na nowsze środowisko na pewno będę udoskonalał i poprawiał działanie (obecnie tego nie robię ze względu na toporne działanie i możliwości debugowania w Borlandzie). Oczywiście to, co będzie dostępne będzie w pełni sprawnie działało. Przy okazji zapraszam konstruktorów do zabawy z moimi "wynalazkami" i sprawdzanie czy jest coś do poprawy ;)

90
Bocznica / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 28 Listopada 2016, 09:42:42 »
Co do rozdzielczości to dane mogą być max 16-bitowe. W pliku eu07.ini konfigurujemy odpowiednimi wpisami - jest podane w opisie (dopisałem "rozdzielczość" bo rzeczywiście mało jasno było to zaznaczone).

Strony: 1 2 [3] 4 5