Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maciek001

Strony: [1] 2 3 ... 5
1
Ktoś może polecić jakieś konkretne przekaźniki do używania z Pokeysem? Kupiłem przyciski z podświetleniem, lampki z zasilaniem 12V. Wiadomo, że nie można tego bezpośrednio zasilić Pokeys, a jedynie wysterować. Do zasilenia lampek celuję w jakiś popularny zasilacz 12V do taśm LED.
Transoptory (jeżeli duży prąd to z darlingtonem) jeżeli boisz się przypadkowego uszkodzenia i chcesz odizolować zasilanie Pokeys od 12V lub po prostu tranzystory bipolarne lub polowe. Jakie mają podświetlenie? LED? Jeżeli tak, to sprawdź jaki prąd będą pobierać. Tranzystor npn wpięty pomiędzy LED-em a masą powinien wystarczyć. Na bazę tranzystora należy dobrać odpowiedni rezystor!
EDIT: na pewno wyjdzie taniej niż przekaźnik, który jest większym obciążeniem niż dioda LED ;)

2
@greg.89.hun thanks a lot!
@SpawaczTIG141 dzięki!

3
Oryginały są właśnie metalowe, a sama obróbka chyba jednak bardziej cywilizowana - jest ktoś ma tokarkę, to i może prosto wiercić lub frezować.
Masz gdzieś jakieś zdjęcia, rysunki, dokumentację oryginału?

4
Zasilacz dobierasz do falownika. Co miałoby sterować tym falownikiem?

5
Czy nie trzeba gdzieś zdefiniować tego pinu analogowego? Że wartość z bitu [17] minimalna to 0, a maksymalna to 255?
Piny "analogowe" w arduino (PWM) mają defaultowo rozdzielczość 8-bitową (zakres: 0-255). Nie trzeba tego konfigurować. Jedyna wymagana konfiguracja to ustawienie odpowiedniego pinu jako wyjście. Tutaj najlepiej wejść w referencje od Arduino i sprawdzić część o wyjściu "analogowym" (PWM).

Co do opisu wyjść: wszystko powinno być w arkuszu na stronie (patrz: temat o komunikacji przez port szeregowy komputera (COM port) https://eu07.pl/forum/index.php/topic,28460.60.html). W programie testowym można też wygenerować wpisy do eu07.ini. Nie wiem jednak jak wygląda sytuacja ze starterem - czy przypadkiem nie nadpisuje pliku eu07.ini po zmianach w nim dokonanych bezpośrednio w pliku. Warto aby ktoś się temu przyjrzał i może zrobił tak, aby starter czytał przy uruchomieniu plik eu07.ini i w razie czego nie dokonywał w nim innych zmian. Wydaje mi się, że miałem taki problem właśnie: dokonywałem zmian w pliku eu07.ini, a starter mi wszystko nadpisywał i nie działało tak jak bym chciał.

Jeżeli chodzi o exe, to polecam najnowsze od TMJ. Stary starter od Ra (pomimo dostępnych ustawień) nie wspiera w żaden sposób komunikacji przez port szeregowy.

6
Jak tam temat SCS i MaSzyny? Ktoś pracuje nad tym? Jeżeli tak, to warto byłoby przemyśleć zastąpienie komunikacji międzyprocesorowej komunikacją TCP/IP. Ciekaw jestem co Wy o tym sądzicie.

7
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM (SerialPort)
« dnia: 24 Maja 2021, 09:48:55 »
Szczerze? Nie wiem jak. Najchętniej usunąłbym większość nic nie wnoszących.
Przycisk "Modyfikuj" w prawym górnym rogu wypowiedzi, obok "Cytuj" ;)

8
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM (SerialPort)
« dnia: 10 Maja 2021, 22:09:24 »
Aby obsłużyć więcej przełączników na moim Uno w celu testowania proponowanej przeze mnie obsługi świateł, musiałem dołożyć  multipleksery do hardware.
Nie prościej jakieś ekspandery na I2C albo PISO i SIPO i komunikować przez SPI?
Edit: I jak możesz to scal Swoje wpisy;)

PS: nowa wersja programu do testowania. Na razie nie przejmujcie się komunikatem o linijce kodu w dole aplikacji. Zapomniałem go usunąć ;)

9
Zacznij od przełączników - jak zaczną działać to kontrolki, itd... powolutku, pojedynczo, nie wszystko na raz ;)

10
Czy jesteście w stanie powiedzieć mi w jaki najprostszy sposób podłączyć kran, nastawnik, hasler, wszystkie kontrolki i przełączniki? [...]
Dedykowana, oprogramowana płytka i sterownik do RT9?

11
Słuchajcie, jestem w trakcie budowy pulpitu do SM42.  Czy Maszyna wystawia na port COM informację o obrotach silnika spalinowego??  [...]
Pewnie jest możliwość wystawienia takich sygnałów na port COM, ale z tego co wiem to na razie nie jest to dostępne. Trzeba zebrać listę sygnałów i przypisać do odpowiedniego kanału itd. Czy możesz przygotować listę WSZYSTKICH tego typu kontrolek? Razem z prądami, napięciami, ciśnieniami, temperaturami? Nie gwarantuję szybkości we wdrożeniu ale postaram się jakoś pomóc.

12
First test. 🙂
Very nice! What it this train?

13
w ini mam:
uart COM3 115200 0.1 0.5 Oraz w Rainsted informacje zwrotne na ,,5. COM". Mimo to nie ma żadnego efektu. Próbowałem każdy kod w tego wątku chyba z 2 razy - bezskutecznie. Dioda podłączona na pin 12, potem rezystor i masa. Nie pomaga też reset podczas ładowania symulatora. Sprawdzane na exe z ostatniej paczki. Przy odpalaniu Maszyny mam włączony sam symulator (w sensie bez Arduino IDE, jeśli w ogóle to ma jakieś znaczenie). Nie mam już kompletnie pojęcia, co może być źle tym bardziej, że pisano, że to działa :( Ktoś mógłby pomóc z bardziej obeznanych? Dzięki z góry.
Dla jasności: Rainsted nie wspomaga komunikacji przez port COM. To w zasadzie chyba nic tam nie robi nawet. To była funkcja wprowadzona testowo i nie zniknęła ani nie została dostosowana do rzeczywiście wykorzystanego sposobu komunikacji i aktualnego kodu.

Polecam użyć mojego programu do generacji wpisów do pliku eu07.ini: https://eu07.pl/forum/index.php/topic,28460.60.html

14
Tabor kolejowy / Odp: Prędkościomierz Hasler.
« dnia: 19 Czerwca 2020, 11:27:39 »
Tak naprawdę w sterowaniu silnikami DC robi się pomiar prędkości obrotowej silnika jako pętlę sprzężenia zwrotnego i na tej podstawie stabilizuje się jego obroty. Można wtedy zastosować sterownik z członem PID.
Ze względu na prędkości z jakimi musi się kręcić wał RT9 przy małych prędkościach jazdy, silnik DC może mieć tutaj problemy i potrzebna będzie przekładnia.

Zrobiłem sobie taki (prawie) kompletny sterownik do RT9, który steruje zarówno silnikiem jak i mazakami. Komunikacja przez USB, I2C oraz jak skończę program to też UART 3,3V. Ma też możliwość sterowania potencjometrem ale samych obrotów.

15
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 12 Maja 2020, 21:36:09 »
ale może poczekam na obsługę (enable/disable) zaworu trójdrogowego... Jest szansa?
Szansa zawsze jest :>
Jakbyście coś modyfikowali to dajcie znać na PW to będę czuwał nad aktualizacją plików ;)

EDIT: nie macie wrażenia, że jest trochę bałagan w ułożeniu bitów w bajtach wskaźników? Co o tym myślicie?

16
Może tak?
void loop()
{
     if(Serial.available() >= 52)
    {
        Serial.readBytes((char*)zPC, 52);
        Serial.write((char*)doPC, 20);
    }
}

17
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 13 Kwietnia 2020, 13:06:43 »
Na wyższych bajtach jest też data, godzina, przebyty dystans w decymetrach i numer wybranego kanału radiowego, ale co na którym i jak, to nie pamiętam. Na pierwszych czterech dostaje się 0xEF i tak samo trzeba wysyłać na pierwszych czterech 0xEF. Tylko to jeszcze chyba zależy, które exe. Ja używam w zasadzie tylko simowego, tylko z kolei shadery do niego nie są dostosowane do paczki 20.01, no i nie ma wielu zmian od tmj (choćby zrzucanie powietrza z PG przy wyłączonej baterii).
W arkuszu kalkulacyjnym są rozpisane ramki w dwie strony.
@Tmj: dorzucam link do Twojego exe.

18
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 10 Kwietnia 2020, 17:27:46 »
W exe Milka jest dostępny parametr uarttachoscale do wpisania w ini. Podanie mu wartości 10.0 daje takie właśnie rezultaty, jak opisałeś, czyli prędkość jest mnożona razy 10 i dzięki temu podawana z dokładnością do 0,1km/h.
Dobrze wiedzieć. Dodam do programu zaraz :)
Milek7 jest więcej takich niespodzianek? ;)

19
Powoli aktualizuję wątek: https://eu07.pl/forum/index.php/topic,28460.0.html
Są tam dostępne ciekawe programy i pliki.

20
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 10 Kwietnia 2020, 09:26:42 »
A dodana jest obsługa lampki przekaźnika różnicowego obwodu głównego? Jest na nią miejsce na 5 Bajcie 3 bicie, między między nadmiarowy przetwornicy a nadmiarowy silników trakcyjnych.

Milek7 ma prędkość na 16 bitach ale bez wartości po przecinku. Co myślicie o tym, aby zwiększyć dokładność prędkości do 0,1km/h? 4 młodsze bity na wartości po przecinku lub prędkość mnożyć x10 i pulpit by już sobie to dekodował.
Aby zachować kompatybilność wsteczną z 8bitową prędkością można zrobić wpis do eu07.ini do parametru uartfeature na koniec z defaultową wartością no. Osobiście twierdzę, że prościej jest mnożyć prędkość x10 i w takiej formie przesyłać bez kombinacji z przesuwaniem bitów.

21
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 08 Kwietnia 2020, 18:42:43 »
Sama komunikacja trochę ewoluuje i aktualne moje prace związane są bardziej z tą modyfikacją @Milek7.
Postaram się to wszystko odświeżyć i opracować. Mam dużo pracy więc proszę o cierpliwość. Jeżeli ktoś jest ciekawy co jest przesyłane, polecam zobaczyć pliki UART.c na repozytorium.

@Tmj i @Milek7 czy możemy ramkę danych ujednolicić?

22
Jeszcze takie pytanie. W sumie to powinienem je zadać zanim się zabrałem za cokolwiek. PoKeys w ogóle jeszcze działa z Maszyną? Czy wyrzuciłem kasę w błoto? :D
Z tego co wiem to wsparcie jest cały czas. Warto podpytać kogoś, kto korzysta. Wiem też, że część ludzi przerzuca się z PoKeys na Arduino.

23
Właśnie myślałem nad enkoderem z Grayem ale w wersji pionowej. Na razie tylko myślałem ;)

24
Co do rozwiązań nastawnika głównego jazdy: [...]
Przy budowie symulatora warto rozpatrzeć też rozwiązanie jak następuje: ustawić drabinkę oporników odpowiadającą ilości istotnych krzywek na wale. Każda kolejna pozycja wału mostkuje nam jeden z rezystorów. W ten sposób wykorzystujemy tylko 1 analogowe wejście w mikrokontrolerze do obsłużenia całego nastawnika. Uczestniczyłem przy budowie takiego rozwiązania, spisywało się to bardzo dobrze, nie występowało coś takiego jak gubienie pozycji, gdyż konkretna pozycja nastawnika sczytywana była w sposób bezwzględny a nie przyrostowy w stosunku do poprzedniej.
Jest to coś w rodzaju potencjometru właśnie :) problem jest taki, że musisz wykonać w moim wypadku 49 styków (o ile dobrze pamiętam). Osobiście nie widzę sensu w tym momencie. Pracuję aktualnie nad nowym rozwiązaniem. Jeszcze nie mogę zdradzić jakim bo nie mam konkretnego wybranego ;)

25
Co do rozwiązań nastawnika głównego jazdy:
korzystałem już z:
1. Enkodera optycznego (transoptory szczelinowe)
2. potencjometru
3. Enkodera szczelinowego z transoptorami odbiciowymi na pozycjach 0 i bezoporowych.

Efekt działania każdego z rozwiązań:
1. Czasami gubi pozycję i ciężko jest powrócić na odpowiednią.
2. Potencjometr miał zbyt silne szarpnięcia i była zła jego budowa co sprawiało, że "ślizgało" się pokrętło w mechanice samego potencjometru przez co po wykonaniu obrotu potencjometr gubił pozycję.
3. Rozwiązanie działa jak w pkt 1 i dodatkowo kalibruje się na pozycjach bezoporowych. Najlepsze rozwiązanie dotychczas. Z potencjometrów na bocznikach też zrezygnowałem.

Konkluzja: rozwiązanie 3. najlepiej spełnia swoją rolę jak na razie. Warto byłoby tam zamontować enkoder absolutny, nad którym kiedyś rozpocząłem pracę lecz nie mam czasu aktualnie na dokończenie pomysłu. Nastawnik kierunku jazdy w ET22 ma 4 pozycje za co odpowiedzialny jest aktualnie enkoder absolutny na transoptorach szczelinowych i działa bardzo dobrze i pewnie.
Bocznik ma (o ile dobrze pamiętam) 7 pozycji. Wystarczy 3-bitowy enkoder, który kiedyś wykonam. W ET22 jest 48 pozycji jazdy + pozycja 0 i tutaj zabawa w ten sposób wymaga 6-ciu bitów (jeżeli się mylę, proszę o poprawienie).

Dla użytkowników posiadających całe wały krzywkowe: podpiąć wszystkie NIEZBĘDNE krzywki i za pomocą np expandera odczytywać wartość i odpowiednio interpretować.
Pisząc "niezbędne" mam na myli te, które np się nie dublują albo ich stan nie liczy się przy pozycjach nastawnika.

26
Bieżące kolejowe / Odp: Imprezy Kolejowe
« dnia: 07 Września 2018, 17:04:04 »

27
Kilka kwestii:
Cytuj
...2. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego:
[...]
2) używanego, zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w służbie amatorskiej...
tutaj pojawia się magiczny zwrot "służba amatorska", która wymaga licencji operatora w służbie amatorskiej.

Mieszasz pojęcia posiadania i używania. USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne nie mówi ani słowa o posiadaniu, mówi natomiast o używaniu. Porównanie z bronią jest nietrafione.
Posiadać można ale nie można używać. Czy nasłuch będzie brany za używanie? To zależy od dobrej woli osoby kontrolującej. Jeżeli dostali jakieś sygnały o zagłuszaniu wtedy nie będą się raczej litować.

Natomiast straszenie, że posiadanie nadajnika jest karalne, to nie wiem skąd to wzięliście. Powszechnie można go używać na wolnych pasmach, m.in. piloci latający na różnych cudach mają umowną wolną częstotliwość i z reguły jak widzisz jakiegoś latającego gościa, to można próbować go na tych falach złapać.
Głupoty Pan gadasz ;) Nie można używać żadnego nadajnikach na wolnych pasmach o ile nie jest się radiooperatorem i nie posiada się licencji! Jedyne chyba jakie jest "wolne pasmo" to PMR, na który można używać urządzeń certyfikowanych PMR, spełniające wymogi tego rodzaju radia (między innymi modulacje, moce nadajnika i nierozłączalność anteny).
Co do lotnictwa: to jest pasmo zastrzeżone do ruchu, kontroli i urządzeń nawigacyjnych, w których może nadawać tylko osoba do tego uprawniona. Nie jest to umowna częstotliwość tylko całe pasmo. Tutaj wchodzimy już w sferę stref kontroli lotów i informacji lotniczej.
Jeżeli ktoś słucha sobie paralotniarzy na częstotliwościach amatorskich to nie oznacza, że to pasmo jest dostępne dla każdego tylko prawdopodobnie paralotniarze łamią przepisy posługując się takimi radiami na pasmach w których wymagane jest pozwolenie radiowe. Niestety jest to częste zjawisko i jeżeli ktoś siedzi w krótkofalarstwie to wie, że jest to powszechne zjawisko.

PS: za nadawanie na częstotliwościach profesjonalnych (lotnictwo, PKP) można iść nawet do więzienia na kilka lat. Podchodzi to o stwarzanie zagrożenia w ruchu lotniczym/lądowym.

Tak samo nie można prowadzić nasłuchu na cały przedział. Jest to chyba tylko wykroczenie (trzeba sprawdzić). Dlaczego? Każdy nasłuchowiec (nawet jak nadajesz jesteś przede wszystkim nasłuchowcem) ma obowiązek zachować wszystko to co usłyszał dla siebie. Chodzi głownie o wrażliwe dane ale jest gdzieś paragraf na to.

UKE dokonuje kontroli na zasadzie pomiarów terenowych. Chodzi o znalezienie źródła fal radiowych. Teoretycznie jak nie nadajesz to nie powinni się czepiać. Trzeba uważać, żeby przez przypadek nie puścić nośnej dlatego lepiej jest mieć skaner, który odbiera zwykle więcej pasm i teoretycznie może mieć większą czułość niż zwykły ręczniak.

Ja używam skanera ICOM-a, niestety nie pamiętam nazwy.
Edit: już wiem :) ICOM IC-R5

28
Bieżące Symulatorowe / Odp: MaSzyna z portem COM
« dnia: 27 Sierpnia 2018, 16:06:53 »
Troszkę cierpliwości. Mam teraz trochę pracy. Kilka osób już pracuje nad kodem dla Arduino. W dziale "Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty" można poczytać co nieco na ten temat. Postaram się szybko naskrobać coś sensownego choć może być mało jasne ;)

29
Bieżące kolejowe / Odp: Imprezy Kolejowe
« dnia: 27 Sierpnia 2018, 15:14:57 »
W Zielonej Górze będzie coś o tematyce kolejowej 8-9 września na winobraniu oraz Miniaturowa Polska w Gliwicach 29-30 września. Ktoś się wybiera?

30
Dodam jeszcze od siebie, a raczej przypomnę, że pochylając przeciwwagi w antenie GP zmienia nam impedancję, która powinna być identyczna jak odbiornika i fidera (rys. 16, str. 32 pdf-a nr 1.).
Stosując różne rodzaje anten GP można uzyskać większe zyski, np antenę GP 5/8 (także w pdf 1.). Ciekawe są też anteny J-pole
Ważne jest umiejscowienie anteny i to w jaki sposób jest ustawiona (polaryzacja).

W pdf 2. jest fajny przykład jak wykorzystać gniazdo antenowe na panel do budowy GP.

Kupując skaner warto sprawdzić jakie ma złącze (SMA, BNC) i ewentualnie kupić przejściówkę.

Spis pdf-ów:
1. http://www.antenna.com.pl/attachments/article/96/Poradnik%20antenowy%20wydanie%20II.pdf
2. https://elportal.pl/pdf/k15/32_01e.pdf

Strony: [1] 2 3 ... 5