Symulator Pojazdów Szynowych "MaSzyna"

Program pozwala na wcielenie się w rolę maszynisty najpopularniejszych pojazdów szynowych obecnych na polskiej sieci kolejowej. Obecnie użytkownik ma możliwość sterowania ponad 40 modelami lokomotyw elektrycznych i spalinowych, kilkoma elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Dostępne są również drezyny i szynobus, a w bazie pojazdów znajduje się kilkaset wagonów pasażerskich i towarowych. Ponadto zbiór pojazdów dopełniają modele, które są możliwe do sterowania jedynie przez komputer.

Najnowsze wydanie MaSzyny to zbiór ponad 150 scenariuszy opracowanych na kilkunastu dostępnych sceneriach, w tym na jednej scenerii realistycznej (linie kolejowe 61 i 144, odcinek Ozimek - Częstochowa). Scenerie przedstawiają różne typy spotykanych w Polsce linii kolejowych. MaSzyna daje możliwość jazdy po liniach magistralnych z prędkościami 120-160 km/h czy klimatycznych lokalnych szlakach kolejowych. Dostępne są również scenerie "manewrowe" gdzie zadaniem użytkownika jest obsługa stacji rozrządowej lub bocznicy kolejowej w zakładzie przemysłowym. Program pozwala również na symulację zmiennych warunków atmosferycznych takich jak opady deszczu, śniegu czy mgła.

 

Film promocyjny - @ cocosavage
Muzyka - Tunetank-Intense Hybrid Trailer

Zalecane wymagania sprzętowe:

  • Procesor: Intel Core i3-4130 lub AMD FX 6100
  • Pamięć RAM: 8 GB RAM DDR3
  • Karta graficzna: nVidia GeForce GTX 750 lub AMD Radeon HD 7850 / Radeon R7 370
  • 75 GB wolnego miejsca na dysku
  • Karta dźwiękowa obsługująca OpenAL wraz ze stereo
  • Opcjonalnie porty COM przy składaniu własnego pulpitu.

Wymagania sprzętowe i programowe do uruchomienia symulatora wzrosły względem poprzednich wersji. Ze względu na rozdział pliku exe na wersje x86 i x64 należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność poniższych bibliotek ze swoim systemem operacyjnym i używanym plikiem EXE.

Niekiedy może być potrzeba instalacji w systemie pakietu podstawowego Python 2.7.14, zwłaszcza przy systemach x64.

Wskazane jest posiadanie ponad 4 GB pamięci RAM i wielowątkowego procesora. Mała ilość pamięci może nie pozwolić uruchomić większych scenerii bez zmniejszenia rozmiaru tekstur (maxtexturesize w pliku eu07.ini), a brak wolnego wątku procesora może drastycznie zmniejszyć wydajność w lokomotywach z komputerem pokładowym.


 

Archiwalne wersje oficjalnej strony: