Symulator Pojazdów Szynowych MaSzyna EP07-424

MaSzyna 08.13

Plik informacyjny

autor: libertyn89
konsultacje, pomoc: adsim, Benek, dejotzbych, hunter, matek123, Ra, Sawi, surgeon, szogun, youBy i inni

Spis treści

Wstęp

Początki MaSzyny sięgają roku 2001. Były to głównie testy silnika graficznego. Symulator nabrał obecnego kształtu w roku 2003. Od tego czasu jest on ciągle rozwijany. Dzięki pracy wielu ludzi powstały modele różnego taboru, mnóstwo scenerii, tekstur i dźwięków. Należy cały czas mieć na uwadze, że wszystko jest tutaj wykonywane w wolnym czasie, hobbystycznie. Z tego też powodu nie wszystko jest wykonane w sposób profesjonalny, jak w produkcjach komercyjnych. Jeśli masz czas i chęci, zapraszamy do współpracy.

Pobrałem paczkę i co dalej?

Instalacja?

Otóż nie. MaSzyny się nie instaluje. Po pobraniu paczki MaSzyna 08.13 należy ją wypakować do nowo utworzonego folderu. Nie wypakowujemy paczki do istniejącego folderu z MaSzyną, gdyż MaSzyna 08.13 nie jest nakładką ani na Paczkę Całościową 2011 (zarówno w wersji podstawowej, jak i wraz z Service Packiem 1), ani na jakąkolwiek inną wersję MaSzyny. Do wypakowania najlepiej użyć darmowego programu 7-Zip (do pobrania ze strony http://7-zip.org.pl/sciagnij.html), gdyż użycie WinRAR-a może spowodować błędy.

Pierwsze uruchomienie

Do uruchomienia MaSzyny służy program Rainsted autorstwa Ra. Pełni on funkcję startera i edytora składów (ale także m.in. edytora tras realistycznych; więcej informacji dotyczących tego programu można znaleźć na stronie rainsted.com). Wejdź do katalogu głównego z MaSzyną. Uruchom Rainsted.exe (czerwona ikonka "Ra", screen 1).

Screen 1: Ikonka programu Rainsted może również wyglądać tak: Screen 1: Ikonka programu Rainsted

Powinieneś zobaczyć następujące okienko (screen 2):

Screen 2: Program Rainsted

Przy pierwszym uruchomieniu startera Rainsted program przetwarza i generuje pewne pliki konfiguracyjne. Proces ten może potrwać około minuty. Jest to proces jednorazowy - każde następne uruchomienie startera Rainsted odbywa się już w normalnym, dużo krótszym niż minuta, czasie.
Znakiem, że starter został uruchomiony jest pojawienie się okienka (screen 3):

Screen 3: Program Rainsted, zakładka Wczytanie

Na pasku tytułowym znajduje się napis: "Wybierz scenerię :: MaSzyna EU07-424 :: Rainsted 1.1.105.9625". Owe "1.1.105.9625", to nie jest - jak błędnie myśli wiele osób - numer wersji Symulatora, a numer wersji programu Rainsted i zmienia się on wraz z jego aktualizacją.
Przejdź na zakładkę Ustawienia (lub Settings jeśli starter uruchomił się w angielskiej wersji językowej; w takim wypadku, by korzystać ze startera po polsku należy w polu Select language wybrać "pl - Polish").
Zakładka Ustawienia (screen 4) umożliwia konfigurację takich parametrów jak na przykład rozdzielczość ekranu w trakcie symulacji.

Screen 4: Program Rainsted, zakładka Ustawienia

Wprawne oko zapewne dostrzeże w panelu "Ustawienia programu" pole Tryb pracy. Można go zmieniać w zależności od stopnia zaawansowania użytkownika. Ów tryb dotyczy tylko i wyłącznie programu Rainsted i nie ma najmniejszego wpływu na przebieg symulacji. Przyjrzyjmy się nieco opcjom z panelu "Ustawienia EU07.INI". W przeciwieństwie do pozostałych mają one wpływ na działanie Symulatora.

 • Tryb pełnoekranowy. Przed włączeniem tej opcji wskazane jest wybranie rozdzielczości z listy po lewej stronie, która będzie zgodna z rozdzielczością używanego monitora.
 • Synchronizacja z częstotliwością pionową monitora.
 • Multisampling. Opcja ta umożliwia włączenie wygładzania krawędzi, czyli poprawia jakość obrazu kosztem FPS. Możliwa jest regulacja stopnia wygładzania w zakresie od 1(wyłączone) do 16.
 • Tryb testowy (debugmode). Więcej o tym trybie tutaj.
 • Zapisywanie przebiegu symulacji w "log.txt". Bardzo ważna opcja. Gdy jest zaznaczona, symulator przy każdym uruchomieniu generuje w katalogu głównym plik "log.txt". Zapisywane są w nim różne informacje, które są niesamowicie istotne przy rozwiązywaniu potencjalnych problemów w trakcie ładowania scenerii. Jeśli nie masz problemów z symulatorem odznacz tę opcję, procesor będzie mniej obciążony i możesz zyskać kilka FPS.
 • Zapisywanie parametrów fizycznych pojazdów. Dla każdego pojazdu na scenerii generuje w katalogu głównym plik "[nazwa pojazdu].dat". Przy słabszych komputerach może powodować spadek FPS. Zalecamy użycie z tej opcji tylko w przypadku chęci skorzystania z programu HTV (więcej w rozdziale FAQ).

Pozostałe opcje powinny być pozostawione bez zmian.

Na zakładce Wczytanie widnieje lista wszystkich dostępnych scenerii. Jak widać mamy do dyspozycji kilkadziesiąt różnych scenariuszy. Na początek wybierzemy najprostszą trasę, aby zaznajomić się z Symulatorem. Wybierz scenerię TD, w okienku Wybierz skład do jazdy, kliknij na EP07-424+BD+BDHPUMN+BDHPUMN i naciśnij Uruchom symulator.

Ważna uwaga
Po wybraniu jakiegoś scenariusza i składu zapoznaj się z informacjami umieszczonymi w polu na środku okienka startera oraz w prawej części pola Wybierz skład do jazdy (dla przykładu scenariusz calkowo_orlen.scn; screen 5), a także z ewentualnym opisem scenariusza dostępnym pod przyciskiem lub w katalogu inne/nazwa trasy (nie wszystkie trasy go posiadają [np. trasa TD nie ma]).

Screen 5: Program Rainsted, opis scenariusza

Pojawi się okienko (screen 6):

Screen 6: Program Rainsted, Informacje startowe

Zapoznaj się z informacjami startowymi (wyświetlają się one tylko dla kilku najczęściej używanych pojazdów; pełny opis klawiszologii i sterowania znajdziesz w dalszej części pliku informacyjnego MaSzyny 08.13). Następnie naciśnij Uruchom symulator.

Czas na najważniejszy etap
Po chwili (nie powinno to trwać dłużej niż minutę) pokaże się okienko ekranu startowego (screen 7).

Screen 7: Symulator MaSzyna - ekran startowy

Może się ono różnić od tego widocznego na screenie, ponieważ przed każdym uruchomieniem starter losuje i podmienia ekran startowy. W niektórych przypadkach mogą nie być widoczne napisy "Uruchamianie / Initializing" itd., lecz w żaden sposób nie wpływa to na przebieg symulacji i nie należy się tym przejmować.

Po kilku, kilkunastu sekundach logo może (ale nie musi) zamienić się w białe tło lub stać się nieco wyblakłe (Windows Vista oraz 7). W tym momencie wielu użytkowników wpada w panikę myśląc, że Symulator się zawiesił. Otóż tak nie jest. Program cały czas wczytuje niezbędne pliki (mimo, iż w Menedżerze zadań [a także na pasku tytułowym symulatora, screen 8 i 9] czasami pojawia się napis "Brak odpowiedzi").

Screen 8: Symulator MaSzyna - ekran startowy, Windows XP i starszeScreen 9: Symulator MaSzyna - ekran startowy, Windows Vista i 7

Aby się o tym przekonać wystarczy nacisnąć Alt + Tab. Naszym oczom ukaże się wtedy "konsolka" (na systemach Windows Vista oraz 7 przełączanie do konsolki w trakcie ładowania symulatora działa tylko przy odznaczonej opcji Tryb pełnoekranowy; natomiast po załadowaniu kombinacja Alt + Tab działa normalnie, także w trybie pełnoekranowym). Będziemy mogli śledzić proces ładowania symulatora. Czasem potrafi się dłużej zatrzymać na etapie pokazanym na screenie nr 10 (Sound Init… OK) jednak nie trwa to wiecznie :)

Screen 10: Symulator MaSzyna - ładowanie programu w konsolce

Należy po prostu czekać, aż ładowanie dobiegnie końca.

O tym, że sceneria już się załadowała informuje nas następujący komunikat w konsolce:
Player train init OK

Powinniśmy zostać automatycznie przeniesieni do kabiny. Jeśli tak się nie stało przełączamy się do okienka z symulacją za pomocą Alt + Tab.

Po załadowaniu kabiny rozpoczynamy symulację w pozycji stojącej, tak jakbyśmy dopiero co weszli drzwiami do kabiny. Aby usiąść przed pulpitem sterowniczym, należy przycisnąć prawy przycisk myszy.

Jeśli w trakcie ładowania (lub po załadowaniu, podczas symulacji) pojawił się komunikat mówiący, iż program wykonał nieprawidłową operację/program przestał odpowiadać/program przestał działać/wystąpił problem z aplikacją, oznacza to, że najprawdopodobniej masz bardzo stare sterowniki do karty graficznej (najczęściej w takim wypadku w początkowych linijkach pliku log.txt znajduje się informacja: "OpenGL Version: 1.1.0"). Aby móc normalnie uruchamiać symulator pobierz (np. ze strony producenta karty graficznej) i zainstaluj nowsze sterowniki (w niektórych przypadkach konieczne jest wcześniejsze odinstalowanie posiadanych sterowników; pomocny może okazać się program DriverCleaner).

Klawiszologia

Ważna uwaga

Klawiszologia została nieco zmieniona (w stosunku do poprzednich wersji Symulatora). Prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższym opisem.
Przejdź do podstrony zawierającej klawiszologię.

Informacje użytkowe

Sterowanie czyli popularne "Jak ruszyć lokomotywą?" i nie tylko.

Ważna uwaga

Sposób uruchamiania pojazdów został zmieniony (w stosunku do poprzednich wersji Symulatora) i dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższym opisem.
Przejdź do podstrony zawierającej opis sterowania.

Zmiana kabiny

W celu przejścia do drugiej kabiny, należy nacisnąć odpowiednio:
 • End - przejście w kierunku kabiny B (kabina A, to najczęściej ta, w której rozpoczęto symulację).
 • Home - przejście w kierunku kabiny A (w przypadku przebywania w kabinie B).

Uwaga: pomiędzy kabinami jest tzw. "przedział maszynowy" (to, co w niektórych lokomotywach wygląda jak zielone pomieszczenie). Jeśli jesteś w tym przedziale, to naciśnij Home/End (w zależności od kierunku, w którym się poruszasz) drugi raz. Przy zmianie kabiny w EZT i lokomotywach wieloczłonowych End/Home należy przycisnąć kilka razy (np. w EN57 naciskamy 2x End, aby przejść z członu RA do członu S, następnie 3x End w celu przejścia do członu RB i na koniec 2x End, by znaleźć się w kabinie). Zmiana kabiny wiąże się z koniecznością załadowania jej modelu przez symulator. Dlatego też po naciśnięciu Home/End należy chwilę poczekać.

Podczepianie i odczepianie lokomotywy do/od wagonów

PODCZEPIANIE LOKOMOTYWY DO SKŁADU

 1. Dojedź do składu (nie wysiadaj z kabiny), gdy czujesz, że dobiłeś do zderzaków wagonu daj jeszcze ze 2-3 pozycje na nastawniku i zahamuj hamulcem pomocniczym (dla przypomnienia: Num 1).
  UWAGA: Jeśli przy dociskaniu wagony uciekają, po wyjściu z kabiny za pomocą F4 podleć do dwóch, trzech wagonów i zahamuj je hamulcem ręcznym - Num 1. Gdy wykonasz już całą procedurę podczepienia podleć do tych samych wagonów w celu odhamowania Num 7.
 2. Wysiądź z kabiny - F4.
 3. Podejdź jak najbliżej sprzęgów - wyobraź sobie, że sprzęgasz własnoręcznie. Nie wystarczy, że podejdziesz do sprzęgu w poziomie, musisz się też ruszyć w pionie. W większości przypadków powinieneś się troszeczkę zniżyć za pomocą PageDown.
 4. Naciśnij 2 x Insert - usłyszysz charakterystyczne syknięcie i pojawi się model założonego sprzęgu śrubowego i "czerwonego wężyka".
  Jeżeli chcesz dodatkowo podłączyć przewód zasilający (żółty wężyk) naciśnij Insert jeszcze raz.
  UWAGA: Czasami, może się zdarzyć tak, że sprzęg i wężyki ani drgną, jednak nie znaczy to, że lokomotywa nie podłączyła się do składu.
 5. Wróć do kabiny - F4.
 6. Odhamuj lokomotywę - Num 7 i przejdź do drugiej kabiny.

ODCZEPIANIE LOKOMOTYWY OD SKŁADU

 1. Zahamuj skład naciskając na około sekundę Num 3 z pozycji jazda.
 2. Wyluzuj lokomotywę - Num 6.
 3. Przestaw nastawnik kierunkowy 2 razy do tyłu (2 x r) i daj 2-3 pozycje na nastawniku jazdy, aby docisnąć do składu i zahamuj hamulcem pomocniczym (dla przypomnienia: Num 1).
 4. Wysiądź z kabiny - F4.
 5. Podejdź jak najbliżej sprzęgów - wyobraź sobie, że rozprzęgasz własnoręcznie. Nie wystarczy, że podejdziesz do sprzęgu w poziomie, musisz się też ruszyć w pionie. W większości przypadków powinieneś się troszeczkę zniżyć za pomocą PageDown.
 6. Naciśnij 1 x Delete - usłyszysz charakterystyczne syknięcie.
 7. Wróć do kabiny - F4.
 8. Odhamuj lokomotywę - Num 7.

DOŁĄCZANIE LOKOMOTYWY DO SKŁADU Z INNĄ LOKOMOTYWĄ

Aby podłączyć prowadzoną lokomotywę do pojazdów stojących na danym torze, należy delikatnie do nich podjechać. Następnie, gdy zderzaki zetkną się ze sobą, należy docisnąć lokomotywę poprzez włączenie napędu (kilka pozycji nastawnika jazdy). Po ściśnięciu zderzaków należy zahamować pojazd hamulcem dodatkowym. Aby uniknąć ewentualnemu zbiegnięciu zahamowanego pociągu, konieczne jest przestawienie zaworu maszynisty w pozycję hamowania pełnego bądź uzupełniającego (Num 8).
UWAGA: Jeśli lokomotywa użytkownika ma być dołączona do składu prowadzonego przez AI (np. użytkownik prowadzi lokomotywę popychającą lub AI przeciąga pojazd/pociąg użytkownika), konieczne jest przestawienie zaworu maszynisty w pozycję odcięcia (Ctrl+Num 5)!
Jeśli to użytkownik prowadzi pociąg, zawór musi zostać w pozycji hamowania, zaś nastawnik kierunku w pozycji jazdy (naprzód bądź w tył). Zdezaktywuje to AI. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do łączenia sprzęgów Insert. W momencie połączenia sprzęgu śrubowego (po pierwszym naciśnięciu Insert) AI będące w składzie zostanie uśpione (zawór maszynisty w pozycji hamowania) bądź pozostanie aktywne (zawór maszynisty w pozycji odcięcia). Jeśli przypadkowo zostanie wybrany nieodpowiedni tryb, należy rozłączyć pojazdy, przestawić zawór maszynisty we właściwą pozycję i połączyć je ponownie.

Jak zmienić skład w scenerii?

Ważna uwaga

Szczególną uwagę prosimy zwrócić na sposób w jaki należy umieścić w scenerii EZT (m.in. EN57). Niedokładne zapoznanie się z poniższym opisem jest najczęstszą przyczyną trudności z uruchomieniem EZT.
Przejdź do podstrony zawierającej opis dwóch metod zmiany składów w scenerii.

Jak zmienić pogodę, niebo?

Z pomocą startera Rainsted.exe można zmieniać niebo wraz ze specjalnie dostosowanymi wpisami atmo i light. Aby tego dokonać, po uruchomieniu startera trzeba:

 • ustawić tryb pracy na normalny lub wyższy (zakładka Ustawienia),
 • przejść na zakładkę Wczytanie i upewnić się, że opcja Zapis pliku tymczasowego (w prawym dolnym rogu) jest zaznaczona, jeśli nie, trzeba ją zaznaczyć,
 • wybrać scenerię,
 • przejść na zakładkę Ustawienia,
 • wybrać interesujące nas ustawienia z rozwijanej listy po lewej w panelu Pogoda dla tymczasowego pliku scenerii,
 • wybrać opcję W tymczasowej scenerii: zawsze zmieniaj.

Włączanie i wyłączanie latarni nocnych

 • W Scenerii Linia 61 mamy możliwość włączenia lamp. W tym celu w odpowiednim pliku scenery/linia61_*.scn
  należy zmienić (można to zrobić za pomocą Notatnika lub innego edytora tekstu) linijkę:
  include linia61/l61_lampy.scm end
  na:
  include linia61/l61_lampy_noc.scm end
  i na odwrót, gdy chcemy zgasić lampy.
  Po dokonaniu tych zmian należy zapisać odpowiedni plik i uruchomić starter Rainsted.exe ponownie.
 • W pozostałych sceneriach latarnie załączają się automatycznie albo nie ma możliwości ich załączenia.

Zawartość paczki

Scenerie (trasy) i scenariusze

Nazwa Autorzy, uwagi
Bałtyk Autorzy: adampkp, Slimson, Mateu. Dokończenie trasy (scenariusze, poprawki): Krzysiek626, Mati_An.
Bałtyk CTL Scenariusz do scenerii Bałtyk. Autor: kamil1306.
Bałtyk Interregio Scenariusz do scenerii Bałtyk. Autor: szogun.
Bałtyk_zima Modyfikacja scenerii Bałtyk. Autor: Sigman.
Całkowo Autorzy: adampkp, Slimson; Podświetlenie semaforów kształtowych: Benek.
Całkowo_Orlen Scenariusz do scenerii Całkowo. Autor: Benek.
Całkowo_SN61 Scenariusz do scenerii Całkowo. Autor: SKP.
Drawinowo 2 Autor: Mati_An.
Elektrociepłownia_dobre Autorzy: sm42driver, szogun.
Elektrociepłownia_dobre-zima Autorzy: sm42driver, szogun, macius5991.
Krzyżowa 2 Autor: Mati_An.
Linia 053 Autor (trasa oraz scenariusze 1-6): Driver24.
Scenariusz "Linia 053 - misja towarowo-pośpieszna" (l053-sluzba-brutto-posp): Mati_An. "
Scenariusz "Linia 053 - służba - nocna - 4_v2" (l053-sluzba-4-night_v2) Autor: Benek.
Scenariusz "l053-sluzba-osobowy" Autor: Benek.
Scenariusz "l053_cargo" Autor: pinokio.
Linia 053 + Całkowo Autorzy: Driver24 i Mati_An.
Scenariusz "Linia 053 + Całkowo TLK" Autor: Mati_An.
Linia 61 Autorzy: BohunIC, ISDR. Poprawki: adsim. Autor scenariusza "linia61_osobowy3": dymus. Radiotelefon do scenariusza "towarowy1": pinokio. Autor scenariusza "linia61_tlk-1": Benek.
Linia61 + Linia144 Autor scenerii: ISDR. Odcinek Ozimek - Fosowskie: BohunIC. Autor scenariusza "L61+L144_towarowy": ISDR. Autor scenariuszy "L61+L144_osobowy" oraz "L61+L144_pospieszny": Benek.
Scenariusz "Linia 61 + Linia 144 Lotos" Autor: Woku.
Scenariusz "Linia 61 + Linia 144 TLK" Autor: Benek.
Manewrowo 3 Autor: pozdze.
Moczniki Autor: wasyl.
Moczniki Cargo Scenariusz do scenerii Moczniki. Autor: Benek.
Moczniki Popych Scenariusz do scenerii Moczniki. Autor: Benek.
Quark 2007 Autorzy: Quark-t (teren i układ torów), McZapkie (znaczna rozbudowa), Mati_An (scenariusze), Krzysiek626 (elektryfikacja, przechyłki), Ra (nowe sterowanie ruchem, przebudowa scenerii).
Tarniowo Autor: Mati_An.
TD Autor: Marcin E2rD.
Zwierzyniec Autor: wasyl; Radiotelefon do scenariuszy pospieszny i towarowy: filip2h.
Zwierzyniec ED72 Scenariusz do scenerii Zwierzyniec. Autor: Woku.
Zwierzyniec TLK Scenariusz do scenerii Zwierzyniec. Autor: szogun.
Zwierzyniec Towos Scenariusz do scenerii Zwierzyniec. Autor: Benek.
Zwierzyniec Transport Scenariusz do scenerii Zwierzyniec (wymiana tekstur na zimowe - szogun). Autor: Woku.

Tabor

 • Pojazdy z kabinami (z możliwością prowadzenia)

  Nazwa Autorzy, uwagi
  4e_v1 Modele zewnętrzne: przebudowane modele 303e_v1 - szogun; kabiny: hunter (3), Profeta (2); Kilkadziesiąt tekstur. Autorzy: Sigman, Sakorius, adsim, Patrykos, Mati_An, EU05, szogun, Kacu, EU07-483, hanys; Liczne poprawki: adsim
  181_v1 Modele zewnętrzne (Skoda 181 i 182), tekstury oraz kabina: Patrykos. Charakterystyka: ET22_RULZ i youBy
  303e_v1 Modele zewnętrzne: Sakorius, FLOYD, adsim. Tekstury: Sigman, Patrykos, adsim, Mati_An, szogun, sebalorek, Kacu, WSK, Davidsonxx, Bartek46, ST44-003, hanys, maciejgrzywna. Kabiny: hunter. Liczne poprawki: adsim

  303eb – Autor: szogun (modyfikacja podstawowego modelu). Kabina (na podstawie kabiny huntera): szogun. Tekstury: szogun, hanys.
  6dg_v1 szogun
  ed72_v1 Model zewnętrzny: szogun. Tekstury: szogun. Kabina PEKAP, Kolejarz. Poprawki: szogun.
  el204_v1 Kabina oraz model zewnętrzny: Oli_EU (CT). Wykończenie: EP08_015. Charakterystyka: ET22_RULZ
  en57_v1 Autorzy: PEKAP, Kolejarz. Poprawki: Sakorius, Oli_EU (CT), szogun. Tekstury: Patrykos, Kacu, sebalorek, james.szczesny, szogun.
  en57-2000_v1 Autorzy: Bombardier, szogun.
  ep01_v1 Oli_EU (CT)
  ep03_v1 EP08_015
  ep05_v2 szogun
  ep07_v1 Model zewnętrzny - 4e_v1. Kabina (modyfikacja kabiny huntera): szogun. Tekstury: adsim, WSK, szogun
  ep08_v1 Model zewnętrzny - 4e_v1. Kabina (modyfikacja kabiny huntera): szogun. Tekstury: Sigman, szogun, ST44-003.
  ep09_v1 Model zewnętrzny: Profeta. Kabiny: Rozi (104e_2, 104e_3); KURS90, MKaczy (104e_1) . Tekstury: Profeta, adsim, ST44-003, hanys, szogun.
  et21_v2 Model zewnętrzny: Oli_EU (CT); wykończenie i poprawki: Sakorius, adsim. Kabiny: PEKAP, Kolejarz. Tekstury: Sigman, hanys.
  et22-2000_v2 Model zewnętrzny (modyfikacja modelu et22_v1) MKaczy, adsim. Kabina (modyfikacja kabiny z et22_v1) MKaczy. Charakterystyka youBy.
  et22_v2 Model zewnętrzny: szogun. Kabina: szogun. Układ mapowania: Patrykos. Tekstury: szogun, Patrykos, adsim, hanys, PMT.
  et40_v1 Model zewnętrzny: ZT-POZNAN (Mega Pack). Wykończenie: EP08_015, poprawki: KURS90. Kabina: KURS90. Tekstury: EP08_015, EU05. Charakterystyka: EU07-457, ET22_RULZ
  et41_v1 Model: Sakorius; wykończenie i poprawki: youBy, Patrykos. Kabina (modyfikacja kabiny huntera): Patrykos. Tekstury: Patrykos. Dźwięki: ET21-622.
  et42_v2 Model zewnętrzny: szogun. Kabina: szogun (odnowiony model autorstwa KURS90). Tekstury: szogun, hanys. Charakterystyka: KURS90, ET22_RULZ
  eu04_v1 EP08_015, charakterystyka: ET22_RULZ
  eu05_v2 szogun
  eu20_v1 EP08_015
  ew58_v1 EP08_015
  ew60_v1 EP08_015
  m62_mod_v1 Kabina (modyfikacja kabiny PEKAPa) Bombardier.
  sm03_v1 szogun (na bazie 409Da_v2 autorstwa Rootka)
  sm31_v1 Kudłacz
  sm40_v1 Piotrek

  Lokomotywa posiada kabinę, ale bez możliwości prowadzenia. Po prostu nie można ruszyć z miejsca.
  sm41_v1 Piotrek
  sm42_v1 Model zewnętrzny i kabina: Sakorius. Tekstury: Sakorius, Sigman. Liczne poprawki (modele, tekstury): adsim.
  sn61_v1 OlO_EU, McZapkie, Kakish, Chester
  sp42_v1 Model zewnętrzny i kabina: Sakorius. Tekstury: Sakorius, Sigman. Poprawki: hunter, Rozi, adsim.
  st44_v1 Modele zewnętrzne (DizelPack, CCCP Pack): youBy. Kabina: PEKAP, modyfikacja Sigman. Tekstury: youBy, Sigman, Patrykos, Sakorius
  st45_v2 Model zewnętrzny (na podstawie modelu Sakoriusa): szogun. Kabina (na podstawie kabiny SU45 Bombardiera): szogun. Tekstura: Patrykos.
  su45_v2 Model zewnętrzny: Sakorius, liczne poprawki: adsim. Kabina: Bombardier, adamst (modyfikacja kabiny dla Trainz'a), szogun (przystosowanie do MaSzyny). Tekstury: Sigman, dx286, szogun
  su46_v2 Model zewnętrzny: Sakorius (DizelPack). Kabina (modyfikacja kabiny Profety): szogun. Tekstury: Sakorius, hummel, SM42drive, jaca83, Rootek.
  tem2_v2 Model zewnętrzny i kabina: Sigman, liczne poprawki - adsim. Tekstury: Sigman.
  tem2u_v2 Model zewnętrzny i kabina: Sigman, liczne poprawki - adsim. Tekstury: Sigman.
 • Pozostałe

  p
  Nazwa Autorzy, uwagi
  163_v1 james.szczesny
  401da_v1 EP08_015
  dl2_v1 Piotrek
  e186_v1 Profeta, poprawki: Rozi. Tekstury: Profeta, hanys, szogun.
  em10_v1 EP08_015
  em120_v1 KURS90 (Mega Pack)
  maxima_v1 Rozi
  sa102_111_v1 EP08_015
  su42_v1 Model zewnętrzny: Sakorius, adsim. Tekstury: Sigman.
  t448p_v1 Model: Bombardier. Tekstury: Sigman.
  wm15_v1 bohunIC
  wmb10_v1 Model zewnętrzny: szogun. Tekstury: szogun.
  1xxa_v1 Modele: Kakish. Tekstury m.in. EP08_015, Jaras, Speed, Mutopompka (Passenger Pack 1), Cesky Kretek (Passenger Pack 2), RooteK, FLOYD, Kacu, libertyn89, sebalorek, hanys, P208. Tekstury wnętrza: Kacu, szogun.
  111a-noc_v1 Kacu (na podstawie tekstur i modeli 1xxa_v1)
  bdhinu_v1 EP08_015
  bdhpumn_v2 Model: szogun. Tekstury: szogun, hanys
  bdhpumn-noc_v2 Zmodyfikowany bdhpumn_v2. Autor: janek32
  bhp_v1 Model zewnetrzny: Sakorius, FLOYD, adsim. Tekstury: Patrykos, Sakorius. Liczne poprawki: adsim
  bmz_v2 Model (z1_v2): szogun. Tekstury: przystosowane z bmz_v1.
  z1_v2 Model: szogun. Tekstury: szogun, maacius, Cesky Kretek
  408w_v1 Patrykos, youBy
  412w_v1 Patrykos, youBy
  413s_v1 CTL
  424z_v1 Patrykos
  430w_v1 Patrykos
  eams_v1 RooteK, tekstury: RooteK, Patrykos, Sigman
  eaos_v1 Model: Kakish, ZT-POZNAN. Tekstury: Kakish, ZT-POZNAN, Patrykos, Sigman, dx286.
  es_v2 Model: Sigman. Tekstury: Sigman, RooteK
  falns_v1 Model: youBy ukrywający się pod pseudonimem Marthy; Tekstury: youBy, Sigman, Dozer
  fas_v2 Model: Żabek, Rootek. Tekstury: Sigman
  flls_v1 Model: PEKAP. Tekstury: PEKAP, firefoxfan
  gags_v2 Bombardier (model), Sigman (tekstury), Sakorius (poprawki, wózek)
  gbs_v1 Model: Sakorius. Tekstury: Sakorius, Sigman
  mieszkalny_v1 Pit, McZapkie
  rlmmp_v1 hunter
  uaaikks_v1 Rozi
  rs_v1 Sakorius
  sgs_v1 Autor: WSK, poprawki: szogun, wózki: Patrykos, youBy
  sieciowiec_v1 OlO_EU
  sis_v2 Rozi
  uacs_v3 Model: Rozi. Tekstury: Rozi, Patrykos.
  zaes_v1 Model: Kakish. Tekstury: Sigman.

Informacje o wydaniu

MaSzyna 08.13 bazuje na wcześniejszych wydaniach (01.13, PC2011, 2010, 2009). W tym wydaniu skupiono się przede wszystkim na odejściu od wadliwego układu hamulców (który był przez lata stosowany w MaSzynie) oraz usunięciu zduplikowanych nazw modeli, które powodowały logowanie się błędów w pliku errors.txt. Przede wszystkim przystosowano pojazdy i scenerie do Systemu Pneumatyki Kolejowej SPKS, który odpowiada za symulację układu hamulcowego. Dodano również opublikowane w międzyczasie tekstury, dźwięki, pojazdy i scenerie.
Przygotowaniem zajmował się zespół w składzie:

  PC2009, PC2010
 • Dolmio89 - koordynator zespołu
 • adsim
 • Krzysiek626
 • libertyn89
 • lukasz92
 • przepioramarcin
 • Rozi
 • ZiomalCl
  PC2011
 • adsim - koordynator zespołu
 • dejotzbych
 • hunter
 • jageer
 • Krzysiek626
 • Rozi
 • Sawi
 • szczawik
 • Szociu
 • szogun
 • Quark-t
  MaSzyna 01.13
 • Sawi - koordynator zespołu
 • adsim
 • jageer
 • MasterYoda
 • szczawik
 • Szociu
 • szogun
 • Woku
  MaSzyna 08.13
 • Sawi - koordynator zespołu
 • adsim
 • popatrz
 • szogun
 • Woku
 • youBy
 • Ra

W pracach swój udział mieli również inni. Nie sposób tutaj wszystkich wymienić. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania paczki dziękujemy. Szczególne wyrazy uznania należą się autorom nowych dodatków i modyfikacji oraz osobom, które brały udział w usuwaniu wspomnianych wcześniej zduplikowanych nazw modeli, jak również tym, którzy testowali wszystkie poprawki. Bez ich wkładu i zaangażowania Maszyna 08.13 by nie powstała. Najistotniejsze zmiana w tej wersji, to przede wszystkim przystosowanie pojazdów i scenerii do Systemu Pneumatyki Kolejowej SPKS, który odpowiada za symulację układu hamulcowego oraz usunięcie zduplikowanych nazw modeli. Zmiany te znacznie ułatwią dalszy rozwój MaSzyny. Wszystkie nowości zostały wymienione w dalszej części pliku.

Usprawnienia i nowe funkcje EXE

 • Odczyt częstotliwości WAV - częstotliwość jest odczytywana z pliku i tempo odtwarzania jest automatycznie korygowane. Nie oznacza to jednak, że zmienione zostały wytyczne odnośnie dźwięków!
 • Brak toru w evencie warunkowym - obecnie taki brak zostanie zalogowany w errors.txt i sprawdzanie warunku zostanie zablokowane
 • Zmiana kierunku EZT na W4 - przywrócona została możliwość zmiany kierunku jazdy dla EZT poprzez umieszczenie znaku @ w rozkładzie
 • Blokada multisamplingu - dla kart firmy Intel parametr ten został automatycznie wyłączony wskutek wielu zgłoszeń problemów z tymi kartami
 • Uporządkowane kwestie kabin i kierunków - aktywację wirtualnych kabin (ustalenie odpowiedniej wartości CabNo w pozostałych członach) wykonuje obiekt zarządzający składem na początku symulacji oraz przy przemieszczaniu
 • Łączenie drutów - po wczytaniu scenerii wykonywane jest łączenie drutów (InitTraction)
 • Prawidłowe znaczenie Opacity - będzie interpretowane zależnie od parzystości parametru convertmodels
 • Drzewko dla komórek pamięci i modeli - do wyszukiwania w drzewku dołączyły komórki pamięci oraz modele, wyszukiwane w fazie InitEvents
 • Poprawione przechodzenie pomiędzy kabinami - zdarzało się iż w pojazdach wieloczłonowych po zmianie kabiny przestawały działać urządzenia kontrolne i sterujące. Zostało to naprawione
 • Załączanie baterii i zmiana niskiego napięcia - wstępnie dodana możliwość załączenia baterii za pomocą klawiszy Shift+j
 • Flagi stanu AI - napisy w trybie F2 wyświetlają flagi AI, w postaci ciągu bwaccmlshhhoi. Ustawiona flaga powoduje zmianę małej litery na dużą
 • Działające zawory rozrządcze - W/K prosty (bez nastawiacza GP), Knorr EP (prosty), KE (we wszystkich kombinacjach) Oerlikon LSt (lokomotywowy), ESt 3/3AL2/4, EP2
 • Działające zawory maszynisty - Knorr H14K1, St113 (EP), H1405 (D), Matrosow M394. Oerlikon FD1 (D), FV4a , FVel6 (EP)
 • Wyłączenie hamulca - hamulec pojazdu może być odłączony poprzez naciśnięcie kombinacji Ctrl+Num 6. Włączenie odbywa się poprzez tę samą kombinację. Tak jak w rzeczywistości, powoduje ona automatyczne zahamowanie pojazdu
 • Bezstopniowe działanie kranu FV4a - zawór ten działa obecnie bezstopniowo pod standardowymi klawiszami Num 3 i Num 9
 • Nastawianie regulatora ciśnienia - klawiszami Ctrl+Num 3/Num 9 można odpowiednio regulować ciśnienie na pozycji jazdy
 • Nastawienia hamulców we wpisie - jeśli pojazd jest w składzie (trainset), to można nastawić pewne parametry hamulców bezpośrednio we wpisie i zostaną one zastosowane przy uruchamianiu symulatora

Nowości

 • Lokomotywa EU07 (303EB) wraz z kabiną (szogun)
 • Lokomotywa EU/EP07 4E przystosowana do standardu 303E (nowe pudło, wózki oraz detale) (szogun)
 • Lokomotywa ET22 (poprawiona bryła pudła i jego zmapowanie oraz detale) (szogun)
 • Kabina SU45 adamst (modyfikacja kabiny Bombardier'a dla potrzeb Trainz'a) szogun (przystosowanie do MaSzyny)
 • "Quark Reloaded" - przebudowa scenerii Quark (Ra)
 • Scenariusz "Bałtyk CTL" (kamil1306)
 • Scenariusz "Zwierzyniec ED72" (Woku)
 • Scenariusz "Zwierzyniec TLK" (szogun)
 • Dopasowanie czasu i pory dnia w sceneriach oraz korekta SKP, rozkładów itp. (popatrz)
Ważna uwaga
Po załadowaniu kabiny rozpoczynamy symulację w pozycji stojącej, tak jakbyśmy dopiero co weszli drzwiami do kabiny. Aby usiąść przed pulpitem sterowniczym, należy przycisnąć prawy przycisk myszy.

Uwagi końcowe

Dlaczego w paczce nie ma...?

Aby zrozumieć dlaczego paczka nie zawiera wszystkich dodatków wydanych od początku istnienia symulatora należy zdać sobie sprawę, że przez kilka lat w kwestii wydawania dodatków do MaSzyny panował totalny chaos. Dodatki nie przechodziły często żadnych testów przed publikacją (nie istniały żadne normy i standardy), co sprawiało, że posiadały błędy, były niekompletne i często ze sobą niekompatybilne (często wgranie jednej scenerii powodowało nieprawidłowe działanie innych tras). Dodatkowym problemem był fakt, iż dodatki były umieszczane na rozmaitych serwerach zewnętrznych, z których często pliki były usuwane po jakimś czasie, co sprawiło, że na forum zamiast dodatków pozostawały tylko martwe linki do nich. Dopiero pod koniec 2008 roku dzięki Ra udało się w znacznym stopniu uporządkować sytuację poprzez zgromadzenie wszystkiego w "Katalogu dodatków" na serwerze eu07.pl. Jednak samo zebranie plików w jednym miejscu to zbyt mało. Nastąpiła też reorganizacja sposobu wydawania dodatków (od końca 2008 roku każdy dodatek musi przed publikacją przejść obowiązkowe testy). Jednak problem niekompatybilności pozostał, bowiem brakowało oficjalnej i aktualnej paczki, która mogłaby stanowić jakiś punkt odniesienia dla testujących i tworzących dodatki (ostatnia nieoficjalna i aktualna paczka powstała w połowie 2006 roku, natomiast oficjalna w 2004). Dlatego też na początku 2009 roku zebrała się grupa ludzi, którzy przez kilka miesięcy wybierali z wydanych wcześniej dodatków te wartościowe i niezawierające zbyt dużej ilości błędów dodatki, a następnie pracowali nad ich wzajemną kompatybilnością poprzez usunięcie istotnych błędów, uzupełnienie brakujących plików, itp. Tym sposobem powstała Paczka Całościowa 2009, 2010, 2011 wraz z ulepszeniami Service Pack, MaSzyna 01.13. Najnowsza paczka (o nazwie MaSzyna 08.13) stanowi kontynuację tychże prac i podobnie jak jej poprzedniczka nie zawiera dodatków niskiej jakości czy też wersji beta.

Plik wykonywalny symulatora – EXE

MaSzyna 08.13 zawiera "EXE SPKS@408" (plik eu07.exe w wersji 13.6.804.408, wielkości 1162 kiB znajduje się w głównym katalogu symulatora) autorstwa Ra i youBy. Eliminuje ono wiele błędów, a także zawiera pewne nowe funkcjonalności. W EXE zostały umieszczone również poprawki huntera mające na celu wprowadzenie bardziej realistycznego sterowania pojazdami elektrycznymi. Są to zmiany na tyle istotne, iż zmieniają dotychczasową klawiszologię i sposób uruchamiania pojazdów elektrycznych. Dlatego prosimy o zapoznanie się z:

Aby poznać pełną listę zmian w EXE 408 (w stosunku do EXE z MaSzyny 01.13), przeczytaj opis na stronie poświęconej EU07.EXE 408.

 

Co dalej? Kiedy pojawi się nowa wersja, nowe dodatki?

Jesteśmy hobbystami, którzy swój czas dzielą między obowiązki rodzinne, zawodowe, naukę, a w wolnych chwilach tworzą coś dla symulatora. Dlatego na pytanie "Kiedy będzie nowa lokomotywa/trasa/paczka?" nie można udzielić w 100% wiążącej odpowiedzi. Nie jesteśmy grupą zamkniętą na nowych ludzi i ich pomysły. Jeśli chcesz pomóc w rozwoju MaSzyny zapraszamy :) Możesz na przykład wspomóc twórców modeli różnymi zdjęciami infrastruktury, budynków, itp. Wszystko po to, by trasy w MaSzynie były bardziej realistyczne. Więcej szczegółów tutaj: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,17369.0.html.

Jeśli znasz się na programowaniu i nie są Ci obce pojęcia, takie jak: Python, C++, SCons, OpenAL, OpenSceneGraph zapraszamy do współpracy przy tworzeniu Symulatora Pojazdów Trakcyjnych (SPT). Będzie to nowa wersja MaSzyny oparta na silniku OSG. Oferuje on wiele możliwości (zwłaszcza w zakresie zwiększenia wydajności w stosunku do obecnego enginu MaSzyny).

Licencja symulatora

Przejdź do podstrony zawierającej licencję.

FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Najczęstsze problemy i ich rozwiązania

Lista pytań

Aby poznać odpowiedź kliknij na pytanie.

Odpowiedzi