Symulator Pojazdów Szynowych MaSzyna EP07-424

MaSzyna 16.08

Wydanie jubileuszowe - 15 lat Symulatora "MaSzyna"


Plik informacyjny

AUTOR: libertyn89

AKTUALIZACJA: Maciej

KONSULTACJE, POMOC: adsim, Benek, dejotzbych, hunter, matek123, Ra, Sawi, surgeon, szogun, youBy,
sebastian82, EP08_015, Stele i inni

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Pobrałem symulator i co dalej?
  1. Instalacja?
  2. Pierwsze uruchomienie
 3. Klawiszologia
 4. Informacje użytkowe
  1. Sterowanie
  2. Zmiana kabiny
  3. Podczepianie i odczepianie lokomotywy
  4. Jak zmienić skład w scenerii?
  5. Jak zmienić pogodę, niebo?
  6. Włączanie i wyłączanie latarni nocnych
 5. Zawartość paczki
  1. Scenerie (trasy)
  2. Tabor
   1. Pojazdy z kabinami (z możliwością prowadzenia)
   2. Pozostałe
 6. Informacje o wydaniu
  1. Usprawnienia i nowe funkcje EXE
  2. Nowości
 7. Uwagi końcowe
  1. Dlaczego w paczce nie ma...?
  2. Plik wykonywalny symulatora – EXE
 8. Co dalej? Kiedy pojawi się nowa wersja, nowe dodatki?
 9. Licencja symulatora
 10. FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Najczęstsze problemy i ich rozwiązania

Wstęp

15 lat MaSzyny!

Projekt Symulator "MaSzyna" ma już 15 lat. Pierwsza wersja programu zaprezentowana została 2 sierpnia 2001 roku na internetowej grupie dyskusyjnej pl.misc.kolej w wątku o nazwie Jeszcze jeden symulatorek i od tego momentu projekt ciągle się rozwijał, do grona jego twórców dołączyło wielu pasjonatów. Niezwykle trudno jest obecnie określić to, ile osób współtworzyło MaSzynę przez ten czas, ale szacuje się że jest to liczba idąca w setki osób. Efekty ich pracy to wszystko, co dziś możemy zobaczyć w MaSzynie - modele taboru, scenerie, dźwięki, tekstury pojazdów oraz elementy, które nie są widoczne - w szczególności modyfikacje pliku EXE, które w ostatnich latach znacznie rozwinęły możliwości MaSzyny.

Nie należy zapominać, że MaSzyna to przede wszystkim ludzie, dobrze zgrany zespół, który działa na Forum projektu. Istnieje ono od 2003 roku i stanowi przestrzeń komunikacji i współpracy między twórcami, wymiany doświadczeń, koordynacji pracy nad projektem, jest również kopalnią wiedzy, gdzie każdy nowy twórca może zasięgnąć przydatnych informacji.

MaSzyna 16.08

MaSzyna 16.08 to jubileuszowe wydanie Symulatora "MaSzyna" przygotowane z okazji 15 lat istnienia projektu. Wydanie to ma bardziej wymiar symboliczny niż praktyczny - jest to swoisty hołd złożony dla całego projektu oraz twórców Symulatora z ostatnich kilkunastu lat.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym, jubileuszowym wydaniem Symulatora "MaSzyna".
Administracja eu07.pl

Spis treści

Pobrałem paczkę i co dalej?

Instalacja?

Otóż nie. MaSzyny się nie instaluje. Po pobraniu patcha MaSzyna 16.08 należy ją wypakować do folderu z paczką 15.04. Do wypakowania najlepiej użyć darmowego programu 7-Zip w wersji 9.20 (do pobrania ze strony http://7-zip.org.pl/sciagnij.html), gdyż użycie WinRAR-a może spowodować błędy.

Spis treści

Pierwsze uruchomienie

Do uruchomienia MaSzyny służy program Rainsted autorstwa Ra. Pełni on funkcję startera i edytora składów (ale także m.in. edytora tras realistycznych; więcej informacji dotyczących tego programu można znaleźć na stronie rainsted.com). Wejdź do katalogu głównego z MaSzyną. Uruchom Rainsted.exe (ikonka jak poniżej, screen 1).

Screen 1: Ikonka programu Rainsted

Powinieneś zobaczyć następujące okienko (screen 2):

Screen 2: Program Rainsted

Przy pierwszym uruchomieniu startera Rainsted program przetwarza i generuje pewne pliki konfiguracyjne. Proces ten może potrwać około minuty. Jest to proces jednorazowy - każde następne uruchomienie startera Rainsted odbywa się już w normalnym, dużo krótszym niż minuta, czasie.
Znakiem, że starter został uruchomiony jest pojawienie się okienka (screen 3):

Screen 3: Program Rainsted, zakładka Wczytanie

Na pasku tytułowym znajduje się napis: "Wybierz scenerię :: MaSzyna EU07-424 :: Rainsted 15.1.108.10181". Owe "15.1.108.10181", to nie jest numer wersji Symulatora, a numer wersji programu Rainsted i zmienia się on wraz z jego aktualizacją.
Przejdź na zakładkę Ustawienia (lub Settings jeśli starter uruchomił się w angielskiej wersji językowej; w takim wypadku, by korzystać ze startera po polsku należy w polu Select language wybrać "pl - Polish").
Zakładka Ustawienia (screen 4) umożliwia konfigurację takich parametrów, jak na przykład rozdzielczość ekranu w trakcie symulacji.

Screen 4: Program Rainsted, zakładka Ustawienia

Istotnym polem w panelu "Ustawienia programu" jest Tryb pracy. Można go zmieniać w zależności od stopnia zaawansowania użytkownika. Ów tryb dotyczy tylko i wyłącznie programu Rainsted i nie ma najmniejszego wpływu na przebieg symulacji. Przyjrzyjmy się nieco opcjom z panelu "Ustawienia EU07.INI". W przeciwieństwie do pozostałych mają one wpływ na działanie Symulatora.

Pozostałe opcje powinny być pozostawione bez zmian.

Na zakładce Wczytanie widnieje lista wszystkich dostępnych scenerii. Jak widać mamy do dyspozycji kilkadziesiąt różnych scenariuszy. Na początek wybierzemy najprostszą trasę, aby zaznajomić się z Symulatorem. Wybierz scenerię TD, w okienku Wybierz skład do jazdy, kliknij na EP07-424+BD+BDHPUMN+BDHPUMN i naciśnij Uruchom symulator.

Ważna uwaga
Po wybraniu jakiegoś scenariusza i składu zapoznaj się z informacjami umieszczonymi w polu na środku okienka startera oraz w prawej części pola Wybierz skład do jazdy (dla przykładu scenariusz calkowo_orlen.scn; screen 5), a także z ewentualnym opisem scenariusza dostępnym pod przyciskiem lub w katalogu inne/nazwa trasy (nie wszystkie trasy go posiadają [np. trasa TD nie ma]).

Screen 5: Program Rainsted, opis scenariusza

Pojawi się okienko (screen 6):

Screen 6: Program Rainsted, Informacje startowe

Zapoznaj się z informacjami startowymi (wyświetlają się one tylko dla kilku najczęściej używanych pojazdów; pełny opis klawiszologii i sterowania znajdziesz w dalszej części pliku informacyjnego MaSzyny 16.08). Następnie naciśnij Uruchom symulator.

Czas na najważniejszy etap
Po chwili (nie powinno to trwać dłużej niż minutę) pokaże się okienko ekranu startowego (screen 7).

Screen 7: Symulator MaSzyna - ekran startowy

Może się ono różnić od tego widocznego na screenie, ponieważ przed każdym uruchomieniem starter losuje i podmienia ekran startowy. W niektórych przypadkach mogą nie być widoczne napisy "Uruchamianie / Initializing" itd., lecz w żaden sposób nie wpływa to na przebieg symulacji i nie należy się tym przejmować.

Po kilku, kilkunastu sekundach logo może (ale nie musi) zamienić się w białe tło lub stać się nieco wyblakłe (Windows Vista oraz 7). W tym momencie wielu użytkowników wpada w panikę myśląc, że Symulator się zawiesił. Otóż tak nie jest. Program cały czas wczytuje niezbędne pliki (mimo, iż w Menedżerze zadań [a także na pasku tytułowym symulatora, screen 8 i 9] czasami pojawia się napis "Brak odpowiedzi").

Screen 8: Symulator MaSzyna - ekran startowy, Windows XP i starszeScreen 9: Symulator MaSzyna - ekran startowy, Windows Vista i 7

Aby się o tym przekonać wystarczy nacisnąć Alt + Tab. Naszym oczom ukaże się wtedy "konsolka" (na systemach Windows Vista oraz 7 przełączanie do konsolki w trakcie ładowania symulatora działa tylko przy odznaczonej opcji Tryb pełnoekranowy; natomiast po załadowaniu kombinacja Alt + Tab działa normalnie, także w trybie pełnoekranowym). Będziemy mogli śledzić proces ładowania symulatora. Czasem potrafi się dłużej zatrzymać na etapie pokazanym na screenie nr 10 (Sound Init… OK) jednak nie trwa to wiecznie :)

Screen 10: Symulator MaSzyna - ładowanie programu w konsolce

Należy po prostu czekać, aż ładowanie dobiegnie końca.

O tym, że sceneria już się załadowała informuje nas następujący komunikat w konsolce:
Player train init OK

Powinniśmy zostać automatycznie przeniesieni do kabiny. Jeśli tak się nie stało przełączamy się do okienka z symulacją za pomocą Alt + Tab.

Po załadowaniu kabiny rozpoczynamy symulację w pozycji stojącej, tak jakbyśmy dopiero co weszli drzwiami do kabiny. Aby usiąść przed pulpitem sterowniczym, należy przycisnąć prawy przycisk myszy.

Jeśli w trakcie ładowania (lub po załadowaniu, podczas symulacji) pojawił się komunikat mówiący, iż program wykonał nieprawidłową operację/program przestał odpowiadać/program przestał działać/wystąpił problem z aplikacją, oznacza to, że najprawdopodobniej masz bardzo stare sterowniki do karty graficznej (najczęściej w takim wypadku w początkowych linijkach pliku log.txt znajduje się informacja: "OpenGL Version: 1.1.0"). Aby móc normalnie uruchamiać symulator pobierz (np. ze strony producenta karty graficznej) i zainstaluj nowsze sterowniki (w niektórych przypadkach konieczne jest wcześniejsze odinstalowanie posiadanych sterowników; pomocny może okazać się program DriverCleaner).

Spis treści

Klawiszologia

Ważna uwaga

Klawiszologia została nieco zmieniona (w stosunku do poprzednich wersji Symulatora). Prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższym opisem.
Przejdź do podstrony zawierającej klawiszologię.
Spis treści

Informacje użytkowe

Sterowanie czyli popularne "Jak ruszyć lokomotywą?" i nie tylko.

Ważna uwaga

Sposób uruchamiania pojazdów został zmieniony (w stosunku do poprzednich wersji Symulatora) i dlatego prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższym opisem.
Przejdź do podstrony zawierającej opis sterowania.
Spis treści

Zmiana kabiny

W celu przejścia do drugiej kabiny, należy nacisnąć odpowiednio:

Uwaga: pomiędzy kabinami jest tzw. "przedział maszynowy" (to, co w niektórych lokomotywach wygląda jak zielone pomieszczenie). Jeśli jesteś w tym przedziale, to naciśnij Home/End (w zależności od kierunku, w którym się poruszasz) drugi raz. Przy zmianie kabiny w EZT i lokomotywach wieloczłonowych End/Home należy przycisnąć kilka razy (np. w EN57 naciskamy 2x End, aby przejść z członu ra do członu s, następnie 3x End w celu przejścia do członu rb i na koniec 2x End, by znaleźć się w kabinie). Zmiana kabiny wiąże się z koniecznością załadowania jej modelu przez symulator. Dlatego też po naciśnięciu Home/End należy chwilę poczekać.

UWAGA!
Jeżeli prowadzimy pojazd w ukrotnieniu lub jest to lokomotywa dwuczłonowa, albo EZT, zanim przejdziemy do drugiej kabiny należy sprawdzić, czy hamulec lokomotywy (pomocniczy) jest w pozycji "odhamowany". Powinniśmy też hamulec pociągu (zespolony) ustawić w pozycję odcięcia (Ctrl + Num 5).

Spis treści

Podczepianie i odczepianie lokomotywy do/od wagonów

PODCZEPIANIE LOKOMOTYWY DO SKŁADU

 1. Dojedź do składu (nie wysiadaj z kabiny), gdy czujesz, że dobiłeś do zderzaków wagonu daj jeszcze ze 2-3 pozycje na nastawniku i zahamuj hamulcem pomocniczym (dla przypomnienia: Num 1).
  UWAGA: Jeśli przy dociskaniu wagony uciekają, po wyjściu z kabiny za pomocą F4 podleć do dwóch, trzech wagonów i zahamuj je hamulcem ręcznym przytrzymując przez chwilę kombinację klawiszy Ctrl + Num 1. Gdy wykonasz już całą procedurę podczepienia, podleć do tych samych wagonów i przytrzymaj przez chwilę kombinację klawiszy Ctrl + Num 7 w celu odhamowania.
 2. Wysiądź z kabiny - F4.
 3. Podejdź jak najbliżej sprzęgów - wyobraź sobie, że sprzęgasz własnoręcznie. Nie wystarczy, że podejdziesz do sprzęgu w poziomie, musisz się też ruszyć w pionie. W większości przypadków powinieneś się troszeczkę zniżyć za pomocą PageDown.
 4. Naciśnij 2 x Insert - usłyszysz charakterystyczne syknięcie i pojawi się model założonego sprzęgu śrubowego i "czerwonego wężyka".
  Jeżeli chcesz dodatkowo podłączyć przewód zasilający (żółty wężyk) naciśnij Insert jeszcze raz.
  UWAGA: Czasami, może się zdarzyć tak, że sprzęg i wężyki ani drgną, jednak nie znaczy to, że lokomotywa nie podłączyła się do składu.
 5. Wróć do kabiny - F4.
 6. Odhamuj lokomotywę - Num 7 i przejdź do drugiej kabiny.

ODCZEPIANIE LOKOMOTYWY OD SKŁADU

 1. Zahamuj skład naciskając na około sekundę Num 3 z pozycji jazda.
 2. Wyluzuj lokomotywę - Num 6.
 3. Przestaw nastawnik kierunkowy 2 razy do tyłu (2 x r) i daj 2-3 pozycje na nastawniku jazdy, aby docisnąć do składu i zahamuj hamulcem pomocniczym (dla przypomnienia: Num 1).
 4. Wysiądź z kabiny - F4.
 5. Podejdź jak najbliżej sprzęgów - wyobraź sobie, że rozprzęgasz własnoręcznie. Nie wystarczy, że podejdziesz do sprzęgu w poziomie, musisz się też ruszyć w pionie. W większości przypadków powinieneś się troszeczkę zniżyć za pomocą PageDown.
 6. Naciśnij 1 x Delete - usłyszysz charakterystyczne syknięcie.
 7. Wróć do kabiny - F4.
 8. Odhamuj lokomotywę - Num 7.

DOŁĄCZANIE LOKOMOTYWY DO SKŁADU Z INNĄ LOKOMOTYWĄ

Aby podłączyć prowadzoną lokomotywę do pojazdów stojących na danym torze, należy delikatnie do nich podjechać. Następnie, gdy zderzaki zetkną się ze sobą, należy docisnąć lokomotywę poprzez włączenie napędu (kilka pozycji nastawnika jazdy). Po ściśnięciu zderzaków należy zahamować pojazd hamulcem dodatkowym. Aby zapobiec ewentualnemu zbiegnięciu zahamowanego pociągu, konieczne jest przestawienie zaworu maszynisty w pozycję hamowania pełnego bądź uzupełniającego (Num 8).
UWAGA: Jeśli lokomotywa użytkownika ma być dołączona do składu prowadzonego przez AI (np. użytkownik prowadzi lokomotywę popychającą lub AI przeciąga pojazd/pociąg użytkownika), konieczne jest przestawienie zaworu maszynisty w pozycję odcięcia (Ctrl + Num 5)!
Jeśli to użytkownik prowadzi pociąg, zawór musi zostać w pozycji hamowania, zaś nastawnik kierunku w pozycji jazdy (naprzód bądź w tył). Zdezaktywuje to AI. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do łączenia sprzęgów Insert. W momencie połączenia sprzęgu śrubowego (po pierwszym naciśnięciu Insert) AI będące w składzie zostanie uśpione (zawór maszynisty w pozycji hamowania) bądź pozostanie aktywne (zawór maszynisty w pozycji odcięcia). Jeśli przypadkowo zostanie wybrany nieodpowiedni tryb, należy rozłączyć pojazdy, przestawić zawór maszynisty we właściwą pozycję i połączyć je ponownie.

Spis treści

Jak zmienić skład w scenerii?

Ważna uwaga

Szczególną uwagę prosimy zwrócić na sposób w jaki należy umieścić w scenerii EZT (m.in. EN57). Niedokładne zapoznanie się z poniższym opisem jest najczęstszą przyczyną trudności z uruchomieniem EZT.
Przejdź do podstrony zawierającej opis dwóch metod zmiany składów w scenerii.
Spis treści

Jak zmienić pogodę, niebo?

Z pomocą startera Rainsted.exe można zmieniać niebo wraz ze specjalnie dostosowanymi wpisami atmo i light. Aby tego dokonać, po uruchomieniu startera trzeba:

Spis treści

Włączanie i wyłączanie latarni nocnych

Spis treści

Zawartość paczki

Scenerie (trasy) i scenariusze

NazwaAutorzy, uwagi
BałtykAutorzy: adampkp, Slimson, Mateu. Dokończenie trasy (scenariusze, poprawki): Krzysiek626, Mati_An.
Bałtyk CargoScenariusz do scenerii Bałtyk. Autor: kamil1306.
Bałtyk CTLScenariusz do scenerii Bałtyk. Autor: kamil1306.
Bałtyk InterregioScenariusz do scenerii Bałtyk. Autor: szogun.
Bałtyk_zimaModyfikacja scenerii Bałtyk. Autor: Sigman.
CałkowoAutorzy: adampkp, Slimson. Podświetlenie semaforów kształtowych: Benek. Dekoracje: Trus
Całkowo_OrlenScenariusz do scenerii Całkowo. Autor: Benek.
Całkowo_SN61Scenariusz do scenerii Całkowo. Autor: SKP.
Całkowo OdysejaDekoracje: Trankei, Stele. Oskryptowanie: Transkei
Drawinowo 2Autor: Mati_An.
Elektrociepłownia_dobreAutorzy: sm42driver, szogun.
Elektrociepłownia_dobre-zimaAutorzy: sm42driver, szogun, macius5991.
Krzyżowa 2Autor: Mati_An.
Linia 053Autor (trasa oraz scenariusze 1-6): Driver24. Dekoracje: Trus
Scenariusz "Linia 053 - misja towarowo-pośpieszna" (l053-sluzba-brutto-posp): Mati_An.
Scenariusz "Linia 053 - służba - nocna - 4_v2" (l053-sluzba-4-night_v2) Autor: Benek.
Scenariusz "l053-sluzba-osobowy" Autor: Benek.
Scenariusz "l053_cargo" Autor: pinokio.
Scenariusz "l053-night-towarowy-et22" Autor: Woku.
Scenariusz "l053-night-towarowy-et42" Autor: Woku.
Scenariusz "l053-night-towarowy-eu07" Autor: Woku.
Linia 053 + CałkowoAutorzy: Driver24 i Mati_An.
Scenariusz "Linia 053 + Całkowo TLK" Autor: Mati_An.
Scenariusz "Linia 053 + Całkowo TLK-1" Autor: Mati_An.
Linia 61Autorzy: BohunIC, ISDR. Poprawki: adsim. Przebudowa: Ra
Autor scenariusza "linia61_osobowy3": dymus.
Radiotelefon do scenariusza "towarowy1": pinokio.
Autor scenariusza "linia61_tlk-1": Benek.
Linia61 + Linia144Autor scenerii: ISDR. Odcinek Ozimek - Fosowskie: BohunIC. Dekoracje: Trus
Scenariusz "L61 + L144_towarowy" Autor: ISDR.
Scenariusze "L61 + L144_osobowy" oraz "L61 + L144_pospieszny" Autor: Benek.
Scenariusze "L61 + L144 Lotos" oraz "L61 + L144_spalinowy" Autor: Woku.
Scenariusz "L61 + L144 TLK" Autor: Benek.
Manewrowo 3Autor: pozdze.
MocznikiAutor: wasyl.
Moczniki CargoScenariusz do scenerii Moczniki. Autor: Benek.
Moczniki PopychScenariusz do scenerii Moczniki. Autor: Benek.
Quarkmce 2007Autorzy: Quark-t (teren i układ torów), McZapkie (znaczna rozbudowa), Mati_An (scenariusze), Krzysiek626 (elektryfikacja, przechyłki), Ra (nowe sterowanie ruchem, przebudowa scenerii).
TarniowoAutor: Mati_An.
Tarniowo 2Autorzy: Mati_An (oryginał), Ra (przebudowa).
TDAutor: Marcin E2rD.
Teszt-25kVModyfikacja scenerii TD. Dodane węgierskie wskaźniki, a w sieci trakcyjnej jest napięcie 25kV. Autor: Ra.
UWAGA! Na scenerii nie da się jeździć lokomotywą elektryczną, gdyż polski tabor jest przystosowany na napięcie 3kV, a nie 25kV.
ZwierzyniecAutor: wasyl; Radiotelefon do scenariuszy pospieszny i towarowy: filip2h.
Zwierzyniec ED72Scenariusz do scenerii Zwierzyniec. Autor: Woku.
Zwierzyniec SM42Scenariusz do scenerii Zwierzyniec. Autor: Woku.
Zwierzyniec TLKScenariusz do scenerii Zwierzyniec. Autor: szogun.
Zwierzyniec TowosScenariusz do scenerii Zwierzyniec. Autor: Benek.
Zwierzyniec TransportScenariusz do scenerii Zwierzyniec (wymiana tekstur na zimowe - szogun). Autor: Woku.
Spis treści

Tabor

Spis treści

Informacje o wydaniu

MaSzyna 16.08 bazuje na wcześniejszych wydaniach (15.04, 08.13, 01.13, PC2011, 2010, 2009). W tym wydaniu skupiono się przede wszystkim nad poprawianiem ustawienia sieci trakcyjnej na sceneriach, aby móc w pełni wykorzystać możliwości symulacji współpracy odbieraków prądu z siecią trakcyjną oraz uruchomienie prawidłowego sposobu zasilania sieci trakcyjnej.
Przygotowaniem zajmował się zespół w składzie:

W pracach swój udział mieli również inni. Nie sposób tutaj wszystkich wymienić. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania paczki dziękujemy.

Usprawnienia i nowe funkcje EXE

Nowości

Ważna uwaga
Po załadowaniu kabiny rozpoczynamy symulację w pozycji stojącej, tak jakbyśmy dopiero co weszli drzwiami do kabiny. Aby usiąść przed pulpitem sterowniczym, należy przycisnąć prawy przycisk myszy.
Spis treści

Uwagi końcowe

Dlaczego w paczce nie ma...?

Aby zrozumieć dlaczego paczka nie zawiera wszystkich dodatków wydanych od początku istnienia symulatora należy zdać sobie sprawę, że przez kilka lat w kwestii wydawania dodatków do MaSzyny panował totalny chaos. Dodatki nie przechodziły często żadnych testów przed publikacją (nie istniały żadne normy i standardy), co sprawiało, że posiadały błędy, były niekompletne i często ze sobą niekompatybilne (często wgranie jednej scenerii powodowało nieprawidłowe działanie innych tras). Dodatkowym problemem był fakt, iż dodatki były umieszczane na rozmaitych serwerach zewnętrznych, z których często pliki były usuwane po jakimś czasie, co sprawiło, że na forum zamiast dodatków pozostawały tylko martwe linki do nich. Dopiero pod koniec 2008 roku dzięki Ra udało się w znacznym stopniu uporządkować sytuację poprzez zgromadzenie wszystkiego w "Katalogu dodatków" na serwerze eu07.pl. Jednak samo zebranie plików w jednym miejscu to zbyt mało. Nastąpiła też reorganizacja sposobu wydawania dodatków (od końca 2008 roku każdy dodatek musi przed publikacją przejść obowiązkowe testy). Jednak problem niekompatybilności pozostał, bowiem brakowało oficjalnej i aktualnej paczki, która mogłaby stanowić jakiś punkt odniesienia dla testujących i tworzących dodatki (ostatnia nieoficjalna i aktualna paczka powstała w połowie 2006 roku, natomiast oficjalna w 2004). Dlatego też na początku 2009 roku zebrała się grupa ludzi, którzy przez kilka miesięcy wybierali z wydanych wcześniej dodatków te wartościowe i niezawierające zbyt dużej ilości błędów dodatki, a następnie pracowali nad ich wzajemną kompatybilnością poprzez usunięcie istotnych błędów, uzupełnienie brakujących plików, itp. Tym sposobem powstała Paczka Całościowa 2009, 2010, 2011 wraz z ulepszeniami Service Pack, MaSzyna 01.13, MaSzyna 08.13 i MaSzyna 15.04. Najnowsza paczka (o nazwie MaSzyna 16.08) stanowi kontynuację tychże prac i podobnie jak jej poprzedniczka nie zawiera dodatków niskiej jakości czy też wersji beta.

Spis treści

Plik wykonywalny symulatora – EXE

MaSzyna 16.08 zawiera "EXE 481" (plik eu07.exe w wersji 16.0.1173.481, wielkości 1351 kiB znajduje się w głównym katalogu symulatora). Eliminuje ono wiele błędów, a także zawiera pewne nowe funkcjonalności. Aby poznać pełną listę zmian w EXE 481 (w stosunku do EXE z MaSzyny 15.04), przeczytaj opis na stronie poświęconej EU07.EXE.

Spis treści

Co dalej? Kiedy pojawi się nowa wersja, nowe dodatki?

Jesteśmy hobbystami, którzy swój czas dzielą między obowiązki rodzinne, zawodowe, naukę, a w wolnych chwilach tworzą coś dla symulatora. Dlatego na pytanie "Kiedy będzie nowa lokomotywa/trasa/paczka?" nie można udzielić w 100% wiążącej odpowiedzi. Nie jesteśmy grupą zamkniętą na nowych ludzi i ich pomysły. Jeśli chcesz pomóc w rozwoju MaSzyny zapraszamy :) Możesz na przykład wspomóc twórców modeli różnymi zdjęciami infrastruktury, budynków, itp. Wszystko po to, by trasy w MaSzynie były bardziej realistyczne. Więcej szczegółów tutaj: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,17369.0.html.

Jeśli znasz się na programowaniu, modelowaniu, obróbce dźwięków, dysponujesz dobrym sprzętem fotograficznym lub dużą ilością wolnego czasu, zapraszamy do współpracy przy tworzeniu symulatora.

Spis treści

Licencja symulatora

Przejdź do podstrony zawierającej licencję.
Spis treści

FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Najczęstsze problemy i ich rozwiązania

Lista pytań

Aby poznać odpowiedź kliknij na pytanie.
Spis treści

Odpowiedzi

Spis treści