Autor Wątek:  MaSzyna 23.07 problemy.  (Przeczytany 8190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Konrad_74

  • Wiadomości: 55
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Września 2023, 06:35:35 »
Od razu zaznaczam, ze nie jestem pewien czy to co zglaszam jest bledem. Otoz na EN76, podczas symulacji, gdy chce sobie wyswietlic spod F12 zuzycie energii to w czlonie A nie sa pokazywane zadne parametry, tylko z kabiny w czlonie D i to przy podniesionym pantografie na tymze czlonie. Teraz sedno, czy symulator pokazuje w czlonie D sumaryczna wartosc pobranej energii z obu glowic napedowych czy tez jest wlasnie blad i wyswetla sie tylko polowa wartosci dla calego EZTa w czlonie D? PS. Teraz sprawdzilem 31We i tam w obu kabinach pod F12 nie pokazuje w ogole zuzycia energi...

Offline Eisenmann

  • Wiadomości: 218
  • Eisenbahn und Maschinen Fan
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Września 2023, 05:44:41 »
Zauważyłem pewien problem w Starterze. Jak obrócimy wieloczłonowy skład i potem chcemy go podmienić klikając dwukrotnie na inny z listy to tworzy się taka maszkarada. Dzieje się to na EZTach, dwuczłonowych lokomotywach jak i wagonach.

Lokomotywy np. EU07 tak samo, miałem swoje składy ustawione na -1 reardriver czyli jazda kabiną B do przodu, teraz AI nie chce nawet taką ruszyć. (przynajmniej na Krzyżowej sprawdziłem)

Stało sie to zaraz po aktualizacji startera do najnowszej wersji.
.

Offline czarny1992

  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #32 dnia: 21 Listopada 2023, 12:00:54 »
Cześć, w 36WEa (KD) nie wyświetla na komputerku symboli ogrzewania/klimatyzacji. Jest jakiś plik naprawczy na to?

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4339
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 313
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #33 dnia: 03 Grudnia 2023, 20:03:13 »
L053 sluzba noc. Zablokowal sie caly Sandomierz. Korek na szlaku w strone Sandomierza. Cale ai w Sandomierzu stoi. Dojechalem z Debicy do Zernik i tyle koniec jazdy. Nie zdarza sie to czesto ale juz kilka razy mi sie to zdarzylo miedzy innymi dzis. I za kazdym razem zdarza sie to w tym samym miejscu. Log ponizej.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline trzecia_bateria

  • Wiadomości: 48
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 43
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #34 dnia: 17 Grudnia 2023, 10:32:34 »
Scenariusz l61+l144_lotos. W Fosowskich mamy mieć mijankę z EN57, pociąg ten jednak nigdy nie przyjedzie a my utkniemy na zawsze pod S1. Przyczyną jest brak obsady dla EN57. Przy okazji, pociąg ten ma przypisany rozkład, w którym godziny nie pokrywają się z godzinami, w których dzieje się ten scenariusz. Dopisałem obsadę, wywaliłem dla pewności rozkład, scenariusz działa. Tzn przynajmniej u mnie działa :) W załączeniu poprawiony plik.

Ps. Potencjalny offtop. Pobrałem ostatnie zmiany dla L61 oraz L144 od Ra. Scenerie te są znacznie zmienione i o wiele bardziej estetyczne oraz grywalne od pierwowzorów. Może warto najnowsze zmiany zintegrować w nowej Maszynowej paczce? Szkoda, żeby były dostępne tylko na stronie Ra, wielu ludzi zapewne nie wie o jej istnieniu.   

Online robert357

  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 184
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Grudnia 2023, 15:05:37 »
Niestety sceneria L61 oraz L144 trochę podupadła skryptowo. Wiele scenerii jest częściowo popsutych i trzeba ręcznie ruszać niektórymi pociągami albo ustawiać przebiegi (co nie zawsze jest wykonalne, bo nie każdy rozjazd jest na mapie sterowalny). Dodatkowo przez to, że jest robiona sceneria L61 na nowo (chociaż jest w stanie limbo tak samo jak obecna wersja) to wątpię, by ktokolwiek chciał się zająć naprawą eventów. Szkoda, bo to jedyna jak na razie sceneria realistyczna.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Grudnia 2023, 15:37:09 »
Wiele scenerii jest częściowo popsutych i trzeba ręcznie ruszać niektórymi pociągami albo ustawiać przebiegi
Szczegóły poproszę. Będę poprawiał w miarę możliwości. Ale nie dam rady wszystkiego sam testować, zwłaszcza że co paczka z MaSzyną, to są usuwane obiekty, usuwany tabor, albo są przywracane błędy, które usuwałem 10 lat temu (np. pociąg jadący 2 tory dalej zaczyna pchać "mój" pociąg), albo od którejś paczki pociągi uruchamiają się w trybie manewrowym (podczas gdy przez ostatnie kilkanaście lat startowały w pociągowym) i zaczynają jechać w przeciwną stronę.

Dodatkowo przez to, że jest robiona sceneria L61 na nowo (chociaż jest w stanie limbo tak samo jak obecna wersja) to wątpię, by ktokolwiek chciał się zająć naprawą eventów. Szkoda, bo to jedyna jak na razie sceneria realistyczna.
Gdzieś czytałem, że były ambitne plany usuwania eventów i sterowanie programem SCS, gdzie podziali się owi reformatorzy?
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Online robert357

  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 184
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Grudnia 2023, 16:15:43 »
Konkretne konkrety to później napiszę, gdy sobie przypomnę i sprawdzę dokładniej scenerie. Ale z pamięci to chociażby chyba każdy scenariusz osobowy (l61_osobowy1-3) ma jakiś moment jak chociażby źle ustawiony przebieg (jazda na czołówkę na spalinówkę jadącą przeciwnym do zasadniczego czy wyprawienie w złym kierunku w Herbach), pociąg któremu trzeba pomóc ruszyć (gagar chyba Orlenu co pomimo podanego semafora stoi, co skutkuje wjazdem w tyłek TLK czy tam innego pospiesznego) no i ww. pociągi co stoją w trybie manewrowym albo są "obrócone" w złą stronę i pomimo semafora pozostają w trybie manewrowym.

Offline spot57

  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Grudnia 2023, 18:50:30 »
Inny scenariusz, już antyczny wprawdzie, który wymaga usunięcia jednego składu to quarkmce2007. Wsadzony na odwal się w którejś paczce ROJ1104 nie dostaje wjazdowego w Koniewicach i cały ruch się blokuje. Usunięcie go rozwiązuje problem. Wniosek: brak eventów dla niego. Poza tym nie rozumiem, dlaczego pod Quark podpięta jest starsza wersja Zwierzyńca, na której nie działają rozkłady ENTE. A szkoda, bo w sumie to historyczny scenariusz, wypadałoby, żeby był przejezdny.
Fascynuje mnie trasopisarstwo, ale czasu jak zawsze brak...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Grudnia 2023, 20:05:28 »
Inny scenariusz, już antyczny wprawdzie, który wymaga usunięcia jednego składu to quarkmce2007. Wsadzony na odwal się w którejś paczce ROJ1104 nie dostaje wjazdowego w Koniewicach i cały ruch się blokuje.
O ile pamiętam, to tam musiał być robiony osobny rozkład, bo pociągi nadjeżdżające z torów postojowych zmieniały kierunek, a po jakichś zmianach w EXE pociąg stojący przy peronie zaczął również jechać w przeciwną stronę. Gdy robiłem te scenariusze w 2013 roku to takich cyrków nie było i po podaniu semafora pociąg jechał w stronę semafora, a nie w kierunku od niego.

Wniosek: brak eventów dla niego.
Każdą zmianę testowałem u siebie i za każdym razem wszystko działało prawidłowo. Potem wychodziła nowa paczka całościowa i działało inaczej. Wina oczywiście na mnie, bo to ja próbowałem scenerię do działania doprowadzić.

Poza tym nie rozumiem, dlaczego pod Quark podpięta jest starsza wersja Zwierzyńca, na której nie działają rozkłady ENTE. A szkoda, bo w sumie to historyczny scenariusz, wypadałoby, żeby był przejezdny.
Zacząłem kiedyś unifikować klony Zwierzyńca, żeby mieć jakąś wersję uniwersalną, z podczepioną sygnalizacją... Ale mi to jakoś padło i do dalszych prac wziąłem jeden z wariantów, raczej losowo wybrany. Pamiętam, że przez jakiś czas nie były podpięte W4 na tej trasie, ale chyba później to poprawiałem. Ogólnie to jest zrobiony przejazd na scenerię MZD, ale na dopracowaniu tego chyba nikomu nie zależy.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline spot57

  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Grudnia 2023, 22:53:53 »
Jeśli mówimy już o klonach Zwierzyńca, to ten z najlepszymi dekoracjami i w pełni działającymi W4 jest używany w scenariuszu z ED72. Tam wszystko mimo lat działa doskonale.

Ale ten w Quarku jest jakoś dziwnie rozgrzebany. Część otoczenia wisi w powietrzu, są różne braki. No a w kwestii semafora to NIE jest to problem EZT, po prostu 1104 nie dostaje semafora wjazdowego w Komiewicach, tak jakby nie wyzwolił się event. Nie ważne czy jedzie jako AI czy normalnie.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2023, 22:57:02 wysłana przez spot57 »
Fascynuje mnie trasopisarstwo, ale czasu jak zawsze brak...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Grudnia 2023, 23:55:20 »
Zwierzyniec (w zasadzie fragment) dołączałem w 2017 roku, zanim mi padł dysk. Czyli podejście do unifikacji klonów musiałem jakoś na początku 2017 robić. No i zdążyłem też zapomnieć szczegóły, bo 1104 to jedzie z Jelonkowa. U mnie na pewno przejeżdżał całą trasę, więc był taki moment, że to działało. Wjazd do Koniewic jest blokowany przez przebieg zajęty dla EZT, który nie chce zjechać z torów postojowych. A nie chce zjechać, ponieważ nie uruchamia się sygnał Sz na tarczy zaporowej "koniec_Tm3". A się nie uruchamia, bo nie ma takiego eventu!
Bad event: "kon_ig22_go" (type: multiple) can't find event "koniec_tm3_sz1"
Głowę dam, że był i że EZT z torów postojowych wjeżdżały normalnie na stację. Tarcza zaporowa jest w pliku zs2cbi.inc, a tam nie ma eventu "(p1)_sz1", za to jest "(p1)_sz". Obstawiam, że ktoś zmienił działanie sygnalizatora bez zastanawiania się nad konsekwencjami. Teraz pytanie, kto jest odpowiedzialny za spójność i prawidłowość działania paczki? Na pewno nie ja, bo od czasu zablokowania mi dostępu do paczki całościowej przez SVN w 2015 roku — kiedy nawet uznano za zbędne poinformowanie mnie o tym — ani nic nie próbowałem robić, ani się nie wtrącałem w to, kto co i dlaczego robił.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline spot57

  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #42 dnia: 18 Grudnia 2023, 07:11:27 »
To ciekawe, w sumie to masz rację, bo po usunięciu 1104 pierwszy pociąg wjeżdżający do Koniewic czyli 1301 (no te numery są absurdalne xd) dostaje normalnie wjazd i wszystko działa jak powinno. Sprawdzałem specjalnie.
Fascynuje mnie trasopisarstwo, ale czasu jak zawsze brak...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #43 dnia: 18 Grudnia 2023, 13:34:05 »
Przy czym testowałem na paczce 23.04. Nie wiem, jak jest w 23.07, bo może ktoś ten Sz poprawił, a nie działa coś innego? Jeśli w Koniewicach EZT zjeżdżają z postojowych, to Sz się uruchamia. Chyba musiałem zrobić wjazd na Sz zamiast na Ms2, żeby się pociągi zatrzymywały na W4 przy peronie — pamiętam, że jakaś czysto techniczna konieczność była takiego rozwiązania. Koncepcja pierwotna była taka, że pociągi będą w ruchu przez kilkanaście godzin, a wieczorem się odstawią na postojowe. Jednak miałem problem koncepcyjny z wyznaczeniem tras, oraz ile czasu należy dać pomiędzy jednym rozkładem a kolejnym (poza tym dochodziła kwestia układów torowych, dopiero po zrobieniu łącznicy i wpięciu Zwierzyńca zaczęło to mieć większy sens). Również na dolnej trasie 4 pociągi to chyba za dużo i są tam trochę na wcisk. Należałoby najpierw opracować trasy pociągów i częstotliwość kursowania, a potem dopracować rozkłady i sterowanie ruchem. Ponieważ było zbyt wiele problemów, a zbyt mało sensownych rozwiązań, wolałem skupić się na trasach realistycznych, gdzie przynajmniej znane są układy torowe i rozkłady jazdy.

Na numeracji pociągów ja się nie znam, moim zdaniem należałoby złożyć scenerie fikcyjne w jakąś sieć kolejową (nawet bez dopracowania połączeń), to wtedy byłby sens wprowadzić obszary konstrukcyjne i kilometraż linii, który by określił parzystość. Jeszcze niedawno zastanawiałem się nad wpięciem Chomikowa zamiast pochyłego toru z Dejaw. Gdyby to miało ode mnie zależeć, to zrobiłbym unifikację klonów Zwierzyńca, przeniósł wszystkie misje na wspólną infrastrukturę, a następnie na wersję sklejoną z Quarkiem. Pytanie jednak jest, czy to komuś jeszcze do czegoś potrzebne jest, zwłaszcza po wyprowadzeniu zasobów MaSzyny do innych projektów?
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline wysek44

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #44 dnia: 18 Grudnia 2023, 15:01:09 »
@Ra, u mnie dopisałem końcówkę _sz1 w pliku tarczy zaporowej i dla EN57-1146 (którą jechałem od początku) sygnał został podany. Ale stojący za nim 1051 jak stał, tak został (mimo przypisanego rozkładu). Nie czekałem dalej co się stanie bo i EN57-2040 utknął pod wjazdem, więc wygłądało jakby się event manewrowy z postojowych nie uruchomił jeszcze raz. Choć pamiętam (co potwierdza Twoje wcześniejsze wpisy), że lata temu na 08.13 wszystko działało jak trzeba. 
Pozdrawiam

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Grudnia 2023, 15:29:36 »
Kiedyś zasada była taka, że _sz1 oznacza wyświetlenie Sz wraz z S1. Około 2016 roku przerobiłem jeden z semaforów tak, że był w stanie podawać Sz niezależnie od stanu pozostałych świateł. Było to użyte na stacji Fosowskie, gdzie był podawany S10 razem z Sz, przy czym po podjechaniu do semafora S10 zmieniało się na S1, a Sz migało dalej. Ale w tym pliku INC tarczy zaporowej _sz zapala również czerwone, więc powinno być to jako _sz1. Albo INC powinien być tak przerobiony, żeby Sz było niezależne od czerwonego. Teoretycznie tarcza zaporowa ma możliwość podania również Ms2, ze zgaszeniem czerwonego. Jeśli jednak ktoś zmienił wytyczne co do nazewnictwa eventów w sygnalizatorach, to po pierwsze powinno być to gdzieś jawnie napisane, że teraz ma być inaczej. A po drugie, powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za dostosowanie scenerii do nowych wytycznych, w tym również poinformowanie autorów scenerii niedołączonych do paczki, że do nowych wytycznych się mają dostosować. No wydaje mi się, że to jest w miarę logiczne i nie potrzeba zbierać w tym zakresie innych opinii? Jeśli każdy będzie po swojemu zmieniał wytyczne, to zrobi się bałagan. Bałagan już taki widziałem w 2007 roku, kiedy to funkcjonowały dwie wersje wskaźników W27, obrócone względem siebie o 180°. W efekcie co rusz były wiadomości na forum, że sceneria owszem fajna, ale wskaźniki są obrócone. I żeby nie było, do tej pory niektóre wskaźniki We są obrócone względem pozostałych i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Sam obracałem TOP, ale do tych wskaźników We nie dotarłem i nie zdążyłem ich obrócić...

Być może tam się jeszcze coś dzieje dziwnego. Ostatnio odpalałem Quarka w połowie 2021 i wtedy wszystko działało poprawnie. Tzn. oprócz departuredelay, które się przełączało na kolejną stację przed wyjechaniem z aktualnej, przez co nadal nie dało się zrobić synchronizowania semaforów z czasem odjazdu (pętle oczekiwały do odjazdu z kolejnej stacji).
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline spot57

  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Grudnia 2023, 17:00:31 »
Nie do końca chyba rozumiecie naturę problemu. EZT w Koniewicach w ogóle już nie zjeżdżają z postojowych, problemem jest tu moim zdaniem tylko brak wjazdu dla 1104. Tzn. po jego usunięciu magicznie podaje się przebieg dla 1301 tą samą trasą. Co do rozwoju tych scenerii - może mnie ktoś wyśmiać, że to niepoważne, ale ja nie mam nic przeciwko inwestowaniu w takie starocie, połączenie Quark-u, Zwierzyńca i, powiedzmy, Drawinowa (moim zdaniem pasowałoby od Dejaw) miałoby spory potencjał.
Fascynuje mnie trasopisarstwo, ale czasu jak zawsze brak...

Offline Milek7

  • Administrator
  • Wiadomości: 1047
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 903
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #47 dnia: 18 Grudnia 2023, 17:00:41 »
https://wiki.eu07.pl/websvn/log.php?repname=pctga&path=%2Fscenery%2Fzs2cbi.inc

Przepychanie się tu kto powinien coś był zrobić i wziąć odpowiedzialność jest zupełnie bezproduktywne. Przy sposobie działania tego eventowego makaronu, ręczne zapanowanie nad wszystkimi interakcjami zmian jest raczej nierealne. Zastanawiam się nad zebraniem warunków końcowych (pozycji pociągów) dla każdego scenariusza i na serwerze automatyczne sprawdzanie zgodności po symulacji każdego scenariusza po każdej zmianie w kodzie/na repo. To niestety też ma swoje problemy, bo jak wtedy traktować scenariusze z eventami losowymi, część nie jest dostosowana żeby pojazdem graczem jechał bot, a zdaje się że niektóre próbują zmieniać działanie w zależności od tego czy jedzie gracz czy bot.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #48 dnia: 18 Grudnia 2023, 18:05:00 »
EZT w Koniewicach w ogóle już nie zjeżdżają z postojowych, problemem jest tu moim zdaniem tylko brak wjazdu dla 1104. Tzn. po jego usunięciu magicznie podaje się przebieg dla 1301 tą samą trasą.
Jak to w ogóle już? Nie wiem, jak to wygląda w 23.07, bo nie pobierałem tej paczki, natomiast w 23.04 jest ustawiany przebieg dla pociągu z postojowych, ale z powodu braku podania Sz na tarczy zaporowej pociąg z torów postojowych nie rusza, więc reszta czeka. Głowica jest zajęta przebiegiem z torów postojowych, więc nie wykona się przebieg konfliktujący (wjazd). Naprawianie scenariuszy poprzez usuwanie pociągu, bo z bliżej nieuzasadnionych powodów nie podał się sygnał dla innego pociągu, to jest jakiś absurd.

Przy sposobie działania tego eventowego makaronu, ręczne zapanowanie nad wszystkimi interakcjami zmian jest raczej nierealne.
Dla mnie to nie stanowi problemu, żeby prześledzić, co się dzieje, ustalić na ile jest to spójne i sensowne, zdefiniować pewne konwencje, a potem konsekwentnie się tego trzymać. Też mi się pewne rzeczy nie podobały, więc opracowałem koncepcję sterowania na Quarku, następnie wymieniłem na Linii 61 oraz Drawinowie, również "w czasach słusznie minionych" działało Manewrowo 3. Ale zostałem przegłosowany, że to nie ja mam dbać o sensowne działanie symulacji. Więc się już nie pcham do tego. Przykro mi jest, że rzeczy, w które włożyłem dużo pracy, zostają zdewastowane i kończy się na "trzeba ręcznie ruszać niektórymi pociągami albo ustawiać przebiegi". Para poszła w gwizdek? Odnoszę się do tego, bo mam poniekąd "pod opieką" kilkaset kilometrów tras realistycznych i chciałbym, żeby one działały. Jeśli ktoś zmienia wytyczne, to ja się dostosuję, ale niech będą one jasne i konsekwentne.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2023, 18:06:08 wysłana przez Ra »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline wysek44

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #49 dnia: 18 Grudnia 2023, 19:24:06 »
Sprawa w 23.07 wygląda jak w moim wcześniejszym poście (przynajmniej u mnie). Po odjeździe EN57-837, w perony podstawia się 1146. Z kolei 1051 wyjechać powinien z Koniewic przed 2040, aby ten mógł po zmianie kierunku jazdy w peronach wjechał potem na postojowe. Niestety tego nie robi.

@Ra czy wyzwalanie eventu, który daje wyjazd z postojowych jest uzależnione od toru Kon_post62? Gdyż 1051 nie podjeżdża w puste miejsce po 1146 i może stąd wynika ten problem. Nie pamiętam jak to działało dokładnie w 08.13, gdyż skoro było ok, to mnie reszta niezbyt interesowała.
Pozdrawiam

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #50 dnia: 18 Grudnia 2023, 19:44:33 »
Nie mam aż takiej pamięci, ani nie chce mi się pobierać 23.07, żeby to sprawdzić, jakie są różnice do 23.04. Koncepcja była taka, że co 20 minut uruchamia się skrypt ściągający EZT z postojowych, podjeżdżają w peron, a następnie dostają wyjazd. Całość jest obsługiwana z rezerwacją głowic i wykluczeniem przebiegów kolidujących. Ułożenie wyjazdu dodatkowo sprawdza blokadę liniową (licznik pojazdów, jedynie w przypadku SBL zajętość pierwszego odstępu, ale przy Koniewicach usunąłem SBL). Pociągi nadjeżdżające ze Skwarek i kończące rozkład powinny być odsyłane na tory postojowe (wobec niedopracowania obiegów).

Co można by ewentualnie zrobić, to przywrócić dwa usunięte rozjazdy, dzięki którym możliwy byłby wjazd na tor 5 bez kolizji z torami postojowymi... ;) Aczkolwiek rozjazdy ustawione "na skrzyżowanie" są bardzo rzadkim przypadkiem w rzeczywistości i nie pamiętam, czy się kiedykolwiek gdzieś na to nadziałem.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1510
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1146
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #51 dnia: 18 Grudnia 2023, 23:14:45 »
To niestety też ma swoje problemy, bo jak wtedy traktować scenariusze z eventami losowymi, część nie jest dostosowana żeby pojazdem graczem jechał bot, a zdaje się że niektóre próbują zmieniać działanie w zależności od tego czy jedzie gracz czy bot.
A nie wystarczy ustawić stałego seeda? Co do problemu ze scenariuszem zaprojektowanym pod prowadzenie konkretnego pociągu, AI powinno normalnie dać radę. Jak nie to coś jest mocno nie halo.

Tylko nie wiem czy czasem wywoływanie się eventów w takich scenariuszach nie jest uzależnione od pozycji kamery...
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2023, 23:15:49 wysłana przez jakubg1 »
10 lat na forum MaSzyny!

Offline wysek44

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #52 dnia: 19 Grudnia 2023, 11:26:30 »
Poczyniłem dziś trzy próby. W pierwszej wsiadłem bezpośrednio do EN57-1051 i normalnie go uruchomiłem (choć obie jednostki mają bardzo mało powietrza, zwłaszcza w zbiorniku pantografów; jednak EN57-1146 jakoś wyrabia się w czasie). Czekać musiałem do momentu, gdy w stację wjechał EN57-082 (ten "słynny" ROJ1104; choć z nudów przejechałem z toru kon_post63, na kon_post62 z którego startował 1146). Po wjeździe ROJ1104 podał się Sz na tarczy zaporowej. Dojechałem do peronów, wyłączyłem symulację.

W drugiej próbie zostawiłem sprawę AI i tutaj sytuacja diametralnie się zmienia. 1146 co prawda jedzie jak wcześniej, ale 1051 czeka na przejazd 082 i tak długo się nie może ogarnąć, że przepuszcza pośpiecha z Wielkiego Kaca.

Przy trzecim podejściu wskoczyłem na chwilę do 1051, a potem z powrotem do 837. Dodatkowo co jakiś czas z "Listy pojazdów" wybierałem 1051 i uzupełniałem ZG lub go luzowałem. Po wjeździe 082 wszedłem do 1051 jeszcze raz, uruchomiłem autopilota i po zostawieniu go, zarezerwował sobie głowicę, a potem wjechał w perony.
Pozdrawiam

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #53 dnia: 19 Grudnia 2023, 14:48:43 »
Pamiętam, że musiałem kiedyś przerabiać czasy uruchomienia, bo się EZT zaczęły dużo dłużej zbierać. Zasadniczo pętla czasowa ustala, który tor postojowy jest zajęty i wysyła do niego komendę uruchomienia (rozkład z prędkością 0.01, co powinno włączyć tryb manewrowy z wyluzowaniem hamulców do stanu gotowości do szybkiej reakcji na sygnał). Uruchomienie pociągu w trybie manewrowym powinno następnie skanować sygnalizatory w obu kierunkach (w pociągowym tylko w jednym kierunku, zależnie od położenia komórki pamięci i znaku przy prędkości — chyba to nie działało poprawnie, a pewnie znaczenie miało to, że były ustawione przodem do kozła). Aktywne skanowanie powinno aktywować komórkę sygnalizatora koniec_Tm3_sem_mem i przełożyć się na ułożenie przebiegu wjazdowego (10 minut przed czasem odjazdu z rozkładu) na peron z opcją wyjazdu (wyjazd zostanie ułożony z uwzględnieniem czasu odjazdu ze stacji). Testując poprzednie paczki zauważyłem trochę dziwactw, np. po utracie zasilania z pantografu pociąg jakby przestaje skanować i reagować na sygnały, mimo że nadal może efektywnie hamować. Drugie dziwactwo to niemożność ruszenia z odcinka toru, na którym jest ustawiony przejazd bez pobierania prądu. Bez wyraźnego powodu przestały się uruchamiać pociągi w "linia61_osobowy1" (Herby Nowe) oraz "linia61_towarowy2" (Stradom), jeśli się wybierze inny do jazdy. Zasadniczo pociąg powinien skanować sygnały w momencie, kiedy jest gotowy do jazdy (np. ma wystarczająco dużo powietrza). Musiałbym sprawdzić, czy będzie w stanie wyjechać na sygnał manewrowy, bo być może byłoby to prostsze (Sz może wygasać, a nie zrobiłem zabezpieczenia na okoliczność nieruszenia przez 90 sekund). Mam też już mechanizm, który sprawdza po wygaśnięciu Sz, czy rezerwacja głowicy została zdjęta przejazdem przez nią i zależnie od potrzeby może powtórzyć Sz albo podać zwykły sygnał... ale to trochę przesada i raczej było pomyślane jako odporne na błędy urozmaicenie misji.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline spot57

  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #54 dnia: 19 Grudnia 2023, 16:27:56 »
@wysek44 spróbuj na pośpiechu 1301, tam zaczynają się schody.

EDIT: załączam log jak u mnie sytuacja wygląda. Misja na pośpiechu, tylko siódemka na traxxa PR podmieniona.
https://eu07.pl/userfiles/30308/log.txt
« Ostatnia zmiana: 19 Grudnia 2023, 17:02:51 wysłana przez spot57 »
Fascynuje mnie trasopisarstwo, ale czasu jak zawsze brak...

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #55 dnia: 19 Grudnia 2023, 17:13:09 »
Pobrałem paczkę 23.07, nadpisałem na 23.04. Pierwsze co zrobiłem, to dopisałem linijki z eventami _sz1 do kilku tarcz zaporowych, w których ich nie było. Następnie uruchomiłem Quarka, aby zobaczyć, co się będzie działo w Koniewicach. Moja przygoda zakończyła się w ten sposób:
Failed to open file "dynamic/pkp/en57_v1/["
Bad include: can't open file "["
Critical error, memory allocation failure: bad allocation

Nie chce mi się z tym walczyć... Z innych rzeczy:
Bad file: failed to locate texture file "1435mmtpd-455-2"
Bad file: failed to locate texture file "tory1435tpd-455-3"
To mi wygląda na błędy w obsłudze odwróconych ukośników. Nie wiem, jakiego toru to dotyczy, ale taki tor miałem w Częstochowie i odwrotne ukośniki się tam zignorowały, tworząc nieistniejącą nazwę tekstury.

Failed to open file "scenery/pm/tablica_la.inc"
Failed to open file "scenery/pm/tablica_boh.inc"
Failed to open file "scenery/detal/wiatampk1.inc"
Failed to open file "scenery/sign/tab100_040uwaga.inc"
Te rzeczy musiały kiedyś być, bo ja ich nie wymyślałem.

Reszta to chyba mniej istotne rzeczy, typu duplikacja nazw ludzików na peronach...
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline wysek44

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #56 dnia: 19 Grudnia 2023, 17:19:14 »
Ja generalnie poczyniłem u siebie tylko dwie zmiany:
1) dopisałem _sz1 do tej konkretnej tarczy zaporowej, w jej pliku .inc
2) zmieniłem EZT-om na postojowych prędkość z 0 na 0.1 (w sumie to 5-ciu jednostkom)

Zrobiłem jedną próbę i póki co, to wszystko działało. Teraz robię następną. Zobaczymy, co będzie.
Pozdrawiam

Offline spot57

  • Wiadomości: 69
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #57 dnia: 19 Grudnia 2023, 17:23:37 »
Reszta to chyba mniej istotne rzeczy, typu duplikacja nazw ludzików na peronach...

Których i tak zbyt wiele nie ma.

Czyli główna przyczyna znana. Będzie poprawka?
Fascynuje mnie trasopisarstwo, ale czasu jak zawsze brak...

Offline wysek44

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #58 dnia: 19 Grudnia 2023, 17:57:35 »
Dobra, kończę kurs na PE1301. Byłem 5 minut przed czasem, więc zatrzymano mnie przed wjazdowym, bo 1051, który wyjechał z postojowych "zaklepał" sobie wyjazd. Przed uruchomieniem symulacji ustawiłem godzinę 9:45, więc przyjazd do Koniewic mam o 10:22, a odjazd kibla jest o 10:27. Ale to małe piki raczej. Więc tego nie traktuję jako błąd, bo potem i tak trzeba długo czekać na odjazd z ekspresem do Skwarek (choć to zależy od sytuacji ruchowej). Tym bardziej, że wcześniej utknąłbym koło Dejaw.

@Ra W Bruchniewie też widziałem brak tekstury - w budynku WC. Więc pewnie to powstało wskutek zmian w paczce. Coś dodano, coś wypadło.
Pozdrawiam

Online robert357

  • Wiadomości: 160
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 184
Odp: MaSzyna 23.07 problemy.
« Odpowiedź #59 dnia: 21 Grudnia 2023, 20:25:51 »
Gdy usunięto hamowanie kontrolne w kiblach wykonywane przez AI zapomniano chyba usunąć ją także w EN57 z Knorrem. Tam hamulec chyba się lekko popsuł, bo pozycja 4 hamowania nie działa, a na niej AI chce wykonać hamowanie kontrolne.

Dodatkowo w tych kiblach nastawnik jazdy obraca się w złą stronę.