Autor Wątek:  Drawinowo od nowa  (Przeczytany 138010 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Joachimowicz

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 1701
  • Nazywam się N'Avoie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1950
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #330 dnia: 31 Lipca 2021, 11:25:22 »
W jaki sposób wyzwoliłeś radiostop?
| Z maszyną od 20 Kwietnia 2010! |

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #331 dnia: 31 Lipca 2021, 11:43:06 »
W elfie na kanale radiowym 010: test radiostop i przełącznik koloru czerwonego ALARM. 

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4330
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 307
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #332 dnia: 31 Lipca 2021, 11:49:15 »
Misja na tlk Warta zakonczony powodzeniem.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #333 dnia: 22 Sierpnia 2021, 09:40:25 »
W elfie na kanale radiowym 010: test radiostop i przełącznik koloru czerwonego ALARM. 
Testu RS nie wykonuje się przyciskiem alarmu. Za test RS odpowiada shift + ctrl + r.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #334 dnia: 22 Sierpnia 2021, 10:20:23 »
Dzięki. Dokładnie tak. Po wiadom. od Milek7 (w wątku dot. najnowszej paczki całościowej) sprawdziłem: ta kombinacja uruchamia test RS i nie zatrzymuje ruchu na scenerii. Tym sposobem nie stwarzamy problemów dla AI (zdarzyło się że AI nie potrafiła wył. radiotelefonu,  odhamować składu i ruszyć ponownie).


Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #335 dnia: 22 Sierpnia 2021, 11:19:27 »
Testu RS nie wykonuje się przyciskiem alarmu. Za test RS odpowiada shift + ctrl + r.
Kiedy test radiostopu, przy braku przystawki w okolicy, wykonuje się przyciskiem Alarmu na kanale testu RS, bo innej metody nie ma.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Kogut

  • Wiadomości: 267
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 193
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #336 dnia: 24 Sierpnia 2021, 16:07:24 »
Misje z EN57-986'20 i 201Eo-010 na paczce przygotowanej przez @mati222 zakończone powodzeniem, wszystko działało jak należy.

Offline d@nio

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #337 dnia: 25 Sierpnia 2021, 17:14:00 »
Rozpocząłem kolejną misję i znowu ta sama sytuacja; Elf z misji 6 blokuje wszystko. Wjeżdża do Drawinowa ale zatrzymuje się na semaforze wyjazdowym w kierunku Grabówka (ma go pośrodku składu) i wszystko się zatrzymuje.
Miałem misję 2; nie mogłem wjechać do Drawinowa. Miałem misję 4; nie mogłem wyjechać z Drawinowa.
W ogóle dziwna sytuacja; Elf ma na tablicach kierunkowych Drawinowo (czyli nie osiągnął tej stacji), stoi po środku semafora wyjazdowego w kierunku Grabówka, który wskazuje sygnał S10. Niestety przez to nie ukończyłem żadnej misji.
Sytuacja, której nie rozumiem: Elf nie wjechał na stację Drawinowo a dostał sygnał S10 na semaforze wyjazdowym do Włodowic (po osiągnięciu stacji i zmianie kierunku, jedzie do Włodowic; tak nakazuje misja). Skoro nie wjechał do Drawinowa, to czemu został podany sygnał S10? Jeżeli zatrzymał się na wjeździe, to tym samym zablokował drogę, a co za tym idzie, dyżurny nie mógł ułożyć nowej drogi i jej utwierdzić (S10 wskazuje na to, że nowa droga została ułożona i utwierdzona). Sygnał S10 podany na tym semaforze wyjazdowym, spowodował; po pierwsze, pomimo, że Elf nie wjechał na stację, miał sygnał odjazdu z tej stacji, a po drugie, dla innych pociągów nie mógł być podany inny sygnał, jak tylko S1. S1 sprawił, że żadna misja do Grodziska oraz z Grodziska, nie mogła być kontynuowana.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpnia 2021, 18:45:27 wysłana przez d@nio »

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #338 dnia: 29 Sierpnia 2021, 20:56:18 »
Z opisaną przez Ciebie sytuacją się nie spotkałem. Pomimo wielu prób, nigdy nie wystąpiła blokada na stacji Drawinowo i do tej pory nikt takiego problemu nie zgłaszał. Z tego co mogłem zauważyć, wirtualny DR w Drawinowie pracuje wzorowo (w odróżnieniu od innych stacji na scenerii), wypuszczając na szlak, w pierwszej kolejności składy pośpieszne, następnie osobowe i na końcu towarowe.
Spróbuj pobrać jeszcze raz paczkę ze scenariuszem scenerią z wiadomości z 24 lipca (str. 11 wątku) i nadpisać pliki scenariusza scenerii. Ponadto scenariusz uruchamiaj na ostatnim exe tmj.
Jeżeli mimo to opisana sytuacja się u Ciebie powtórzy, zrób zrzut ekranu z blokady Drawinowa i dołącz do wiadomości razem z plikiem log. 
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpnia 2021, 21:10:28 wysłana przez mati222 »

Offline d@nio

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #339 dnia: 30 Sierpnia 2021, 16:11:43 »
Udało się, misja zakończona. Dzięki za pomoc.

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #340 dnia: 31 Sierpnia 2021, 15:19:33 »
Rozwiązanie tego problemu jak wyżej (wiadomość z dnia 29.08.2021 roku).  Pobrać paczkę ze scenerią z wiadomości z 24 lipca (str. 11 wątku) i nadpisać pliki scenerii. Ponadto scenerię uruchamiaj na ostatnim exe od tmj.

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4330
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 307
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #341 dnia: 31 Sierpnia 2021, 19:33:55 »
U mnie ten scenariusz zakonczyl się powodzeniem (przejechane dziś przed chwilka). Przy okazji zauwazylem ze w kilku przypadkach nie zalaczal się hamulec ed w dziewiątce. Pewnie to wina exeka. W zasadzie to druga polowe scenariusza przejechałem bez hamulca ed. Czy u kogos tez to wystepuje? U mnie za kazdym razem to wychodzi.

Sluzba na traxie z kontenerami z GR do WDT zakonczona powodzeniem.
« Ostatnia zmiana: 02 Września 2021, 20:38:52 wysłana przez EP08_015 »
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Wiggle

  • Deweloper
  • Wiadomości: 477
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 141
Odp:  Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #342 dnia: 03 Września 2021, 00:37:47 »
Testu RS nie wykonuje się przyciskiem alarmu. Za test RS odpowiada shift + ctrl + r.
Kiedy test radiostopu, przy braku przystawki w okolicy, wykonuje się przyciskiem Alarmu na kanale testu RS, bo innej metody nie ma.

Taki test jest wtedy niepełny i nie powinno się odpisywać w książce pokładowej, że RS sprawny. Test powinien polegać na sprawdzeniu odbioru sygnału RS (jeśli w pobliżu jest przystawka) i nadaniu sygnału RS (nadanie oczywiście w radiotelefonach, które nie mają plombowanych przycisków).
Maszynista Instruktor
POLREGIO Zakład Wielkopolski

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4330
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 307
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #343 dnia: 04 Września 2021, 22:00:52 »
MIsja na et42 zakonczona powodzeniem. Wyglada na to ze teraz wszystko działa dobrze.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #344 dnia: 05 Września 2021, 20:50:59 »
Problemy z misją ET42 wynikają najczęściej z brakiem otrzymania przez gracza rozkładu jazdy we Włod. Tow.

Pierwszy problem został już w tym wątku opisany prze @tmj i wynikał ze zbyt dużej odległości od sem.  (została na to przygotowana poprawka od @tmj).

Drugi problem: to konieczność zmieszczenia się w limicie czasu z podpięciem składu i zmianą kierunku we Włod. Tow. (screen 61). Jeżeli manewrujemy na tor zajęty Vmax 20 km/h i nie korzystamy z wirtualnego rewidenta, to istnieje spora szansa, że nie zdążymy i nie otrzymamy RJ (a jeżeli dodatkowo po podpięciu i przed zmianą kierunku przeprowadzamy oględziny składu, to na pewno nie zmieścimy się w limicie czasu). Przy okazji sprawdziłem dwie inne misje rozpoczynające się na st. Włod. Tow. i takiego wymagania nie ma (nawet jeżeli nie zdążymy z manewrami to i tak otrzymamy RJ-tkę). 

Dołączam do dalszych testów zmieniony plik lawinowo (plik nadpisujemy w katalogu scenery\drawinowo_os):

1. W misji z ET42 gracz otrzyma rozkład jazdy luzem do WdT, nawet jeżeli we Włod. Zach. podjedzie lokiem pod sem. G5 i nie zmieni kierunku.
2. We Włod. Tow. wydłużyłem limit czasu z 200 do 250 sekund. Ponadto, wykonując manewry na skład, wraz z upływem 250 sekund otrzymamy we Włod. Tow. rozkład do Grodz. Zach., nawet jeżeli w tym czasie nie zdążymy z manewrami (analogicznie jak jest to w dwóch innych misjach rozpoczynających się we Włod. Tow.).
3. Ostatnia poprawka dotyczy sposobu w jaki AI "parkuje" w Grodz. Zach.  skład kontenerów prowadzony z Włod. Tow. do Grodz. Zach. (screen 12). AI nie blokuje w ten sposób przejazdu na sąsiednie tory, ale  poprawka powinna sprawić, iż wszystkie wagony będą się znajdować za sem. Q.     
« Ostatnia zmiana: 05 Września 2021, 20:52:39 wysłana przez mati222 »

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4330
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 307
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #345 dnia: 06 Września 2021, 21:05:51 »
Sluzba na TMS714312 zakonczona powodzeniem. Mat przygotuj jakas paczke calosciowa i umieść w pierwszym poscie bo widze ze się chopy gubia.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #346 dnia: 07 Września 2021, 16:12:36 »
Ja wczoraj testowałem na najnowszym exe @tmj i problem z łączeniem elfów w dalszym ciągu nie został rozwiązany. Sytuacja wyglądała identycznie jak opisana w wiadomości z dnia: 18 Lipca 2021 roku. Nie jest to sprawa scenariusza, bo AI dostaje polecenie połączenia, ale nie jest w stanie odhamować składu i ruszyć ponownie.

Obecnie testuję rozwiązanie tego problemu i wrzucanie paczki całościowej nie ma teraz sensu. Ponadto planowałem przygotować taką paczkę, już po oficjalnej premierze w paczce całościowej maszyny AL-ek, które planuję wrzucić na scenerię (zwłaszcza, że pojawią się AL-ki w pasującym do scenariusza malowaniu KM i KW).

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #347 dnia: 07 Września 2021, 16:17:55 »
Fajnie jakby jednak do ewentualnej paczki ogarnąć scenariusz, bo czekanie na cokolwiek zwiastuje wieczne skazanie na warsztat. Ogarniasz to skryptowo na tyle by pociągnąć temat? Tabor zawsze można podmienić post factum. Testować na klonach jakiegokolwiek turbokibla, by wszyscy mieli tabor, a wgrać z właściwymi pojazdami.
Mój kanał youtube

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #348 dnia: 07 Września 2021, 16:24:57 »
Cały czas się uczę, ale mam pomysł na rozwiązanie problemu z łączeniem elfów. Pozostanie problem z wywalaniem podstacji. Po poprawkach @tmj nie wywala napięcia na całej scenerii, i po chwili napięcie wraca, ale nawet z chwilowym z brakiem napięcia AI nie zawsze sobie radzi. Zastanawia mnie jak to zostało rozwiązane w testowanej scenerii Wrzosy, że AI nie ma problemu z zanikiem napięcia sieci trakcyjnej. 

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #349 dnia: 07 Września 2021, 16:36:15 »
A z czym ai ma problem? Blokuje się na jakichś podjazdach? Wrzosy są płaskie jak stół, to toczenie się mu niestraszne.
Mój kanał youtube

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #350 dnia: 07 Września 2021, 16:48:55 »
Przykłady wrzuciłem do wiadomości z 09 Maja 2021 (str. 5 wątku), ale przykładowo ostatnio przy chwilowym braku napięcia siódemka z AI na manewrach wylądowała na torze bez sieci trakcyjnej (nie widziałem jednak jak to się stało).

Zdarza się, że problem z odhamowaniem i ruszeniem ponownym ze składem i generalnie problem z hamowaniem ma AI z Traxxem (przy hamowaniu do ograniczenia do 50 km/h potrafi się całkowicie zatrzymać na szlaku (ale ten problem nie dotyczy tylko tej scenerii). W przypadku Traxxa spalinowego usunąłem go całkowicie ze scenerii bo blokował wyjazd z Włod. Tow. (edit: problem opisany w wiad. z dn. 11 Lipca 2021 str. 10 wątku).
« Ostatnia zmiana: 07 Września 2021, 17:25:57 wysłana przez mati222 »

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4330
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 307
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #351 dnia: 07 Września 2021, 16:49:15 »
Wiem ze to glupie pytanie ale czy koniecznie musimy sie upierac przy laczeniu elfow? Ja u siebie narazie tego nie zauwazam. U mnie sie lacza po ostatnich twoich poprawkach. Ja z kolei zauwazam problemy z hamulcem ed na ep09 ale na to mi nikt nie odpisuje.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #352 dnia: 07 Września 2021, 16:58:50 »
Pomysł polega na tym, żeby wprowadzić dwa warianty tej misji. Opis misji pozostaje bez zmian, elf czekający na dołączenie zostaje we Włod. Zach.

Wariant 1: Skład prowadzi AI. Po dojechaniu do Włod. Zach. manewruje za Tm 27, ale nie dostaje polecenia łączenia z drugim składem i po podaniu Ms2 manewruje w perony samodzielnie. Do połączenia elfów, w ogóle nie dochodzi.

Wariant 2: Skład prowadzi gracz. Po dojechaniu do Włod. Zach. manewruje za Tm 27  gdzie doczepia drugą jednostkę, i kontynuuje jazdę w trakcji wielokrotnej (chyba, że gracz nie przeczyta scenariusza, to wtedy podobnie jak AI będzie kontynuował misję jednym elfem).

Edit: Takie rozwiązanie nie jest trudne do wprowadzenia i polega na usunięciu jednego wpisu dla AI z pliku lawinowo.
« Ostatnia zmiana: 07 Września 2021, 17:10:11 wysłana przez mati222 »

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #353 dnia: 07 Września 2021, 21:15:26 »
Nie głupie, tylko całą idea tego łączenia było, by w końcu bot coś takiego wykonywał. Szkoda, że mimo wszystkich zmian w tym celu, dalej stabilnie nie umie.
Mój kanał youtube

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #354 dnia: 07 Września 2021, 22:03:05 »
Dzisiaj sprawdziłem wariant 1. z AI i to rozwiązania na najnowszym exe działa.
Z łączeniem elfów problem jest taki, że brak połączenia powoduje blokadę połowy scenerii, a w stronę Włod. Zach. tworzy się korek na SBL-ce, co było opisywane w tym wątku kilkukrotnie.

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4330
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 307
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #355 dnia: 08 Września 2021, 17:12:26 »
Mati a nie da sie tego zalatwic w taki sposob ze if elf sie nie polaczy then zmiana kabiny i jazda wg sygnalow. Albo dac mu jakis czas na polaczenie jesli tego nie zrobi to zmiana kabiny i jazda na tarcze. Niewiem i nie znam sie na eventach dlatego pytam. Chodzi mi o jakies zabezpieczenie przed zablokowaniem scenerii tylko z powodu tego bledu.
Inne pytanie czy sprawdzales to na dwoch impulsach? Moze impulsy beda sie lepiej laczyc.
« Ostatnia zmiana: 08 Września 2021, 17:19:24 wysłana przez EP08_015 »
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #356 dnia: 08 Września 2021, 17:37:47 »
Z tym łączeniem elfów to problem był od początku i była dyskusja na forum jeszcze w teście dodatków.
Moim zdaniem nie jest to kwestia działania scenerii tylko exe, ale mogę się mylić. Rozwiązanie o którym pisałem wyżej działa, a z punktu widzenia gracza nic się nie zmienia. Zmiana dotyczy tylko AI.
Na impulsach nie sprawdzałem.

Edit: W załączeniu zmieniony plik lawinowo (po rozpakowaniu archiwum plik nadpisujemy w katalogu scenery\drawinowo_os).
« Ostatnia zmiana: 08 Września 2021, 17:53:19 wysłana przez mati222 »

Offline mareczek

  • Deweloper
  • Wiadomości: 653
    • Zobacz profil
    • Galeria Fotograficzna Mareczka
  • Otrzymane polubienia: 317
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #357 dnia: 18 Września 2021, 11:32:07 »
W Grabówku się spotkali i stanęła cała sceneria.


Offline mati222

  • Wiadomości: 205
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 80
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #358 dnia: 19 Września 2021, 11:15:38 »
Nikt do tej chwili, takiej sytuacji nie zgłaszał w tym wątku. Wg scenariusza w chwili, w której EP08 wjeżdża do Grabówka, ST45 ze składem kontenerów dla ET22-1060 powinna już być na bocznym torze i po odpięciu od składu przygotowywać się do manewrów.
Próbowałem powtórzyć sytuację jak wyżej, ale pomimo kilku prób, wszystko w tym wypadku przebiega zgodnie ze scenariuszem i bez problemów.

Offline Transkei

  • Deweloper
  • Wiadomości: 649
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 884
Odp: Drawinowo od nowa
« Odpowiedź #359 dnia: 21 Września 2021, 21:30:55 »
Pozbierałem zgłoszone błędy i wprowadziłem kilka poprawek:
- Dodane zabezpieczenie w Grabówku przed podcinaniem innych składów przez ST45 (zgłoszenie mati222 z 16.07)
- Dyżurny w Grabówku powinien teraz rozsądniej wyprawiać pociągi w kierunku Drawinowa  (film z przejazdu składem Elfów z 14.09, w głębokim tle było widać przyczynę długiego postoju w Grabówku)
- Poprawka błędu we Włodowicach (zgłoszenie Dew105 z 30.04)
- Poprawki we Włodowicach Towarowych (zgłoszenie MasterYoda z 22.05)

Pozostałe zgłoszenia dotyczą znanych problemów, czyli brak koplowania Elfów, stonka umierająca na manewrach, zaniki napięcia, problemy z rozładunkiem EZT, a także błąd w definicjach semaforów SBL z W18, nie pozwalający na wyświetlenie S4 jeżeli na semaforze jest wjazd na 60 km/h (zgłoszenie mati222 z 3.07) - czyli błędy niedotyczące bezpośrednio scenariusza.
Zgłoszenie z 18.09 to nowość: AI chyba zasłabło, bo ST45 olał S1 i wjechał w stację, przy okazji rozpruwając zwrotnice, w samym scenariuszu wszystko było w porządku.

Można wgrać i sprawdzić, zmiany wprowadziłem bez jakiegokolwiek przetestowania, nie mam już MaSzyny na dysku.

I jeszcze kilka uwag:
- Wstawienie szynobusów KW we Włodowicach to ich zdublowanie – pojawiają się epizodycznie w Drawinowie, kursują wahadłowo na szlaku Drawinowo – Lubniew.
- W rozkładach pociągów ozdobnych przyszłościowo lepiej jest pozostawić maksymalne prędkości szlakowe. Po prostu jak ktoś kiedyś podmieni np.: EP07 na EP09 to się nie zdziwi czemu ona jedzie 120 zamiast 160 km/h.
- Dla poprawiających plik .ctr – aby się nie pogubić, sugeruję w każdym poprawionym miejscu dopisywać komentarz: co, kto, i jaka data, najlepiej w konwencji rok-miesiąc-dzień, tak aby potem szło wyszukać zmiany według jakiegoś jednego wzorca.
- Dla poprawiających plik .ctr – po wprowadzeniu poprawki należy dla porządku skorygować numer wersji scenariusza (linia nr 11 w pliku, komórka „komórka_wersji”, wpisujemy aktualną datę), dzięki temu jak ktoś podeśle loga, to będziemy mieli widoczne, na której wersji delikwent jechał.