Autor Wątek:  Słuchanie kolei  (Przeczytany 29313 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jasd

  • Wiadomości: 17
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Słuchanie kolei
« dnia: 29 Listopada 2018, 19:21:39 »
Cześć,
Czy jeżeli mam radio przez które można nadawać, ale nie nadaję, to może ktoś mi coś zrobić? :D

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Listopada 2018, 21:02:36 »
Tak.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Grudnia 2018, 02:38:55 »
@yB, a niby na jakiej podstawie? Na podstawie tego, że mógłby nadawać? Póki nie nadaje nie łamie prawa bo samo posiadanie urządzenia nadawczo-odbiorczego nie jest i nie będzie przestępstwem.

Offline zaopatrzony

  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Grudnia 2018, 08:30:28 »
Art. 144.
1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącz-
nie do odbioru.
2. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzenia radiowego nadawczego lub
nadawczo-odbiorczego:
(i tu cała lista kiedy i jak hehe)
1) używanego dla potrzeb zagranicznej radiokomunikacji lotniczej lub mor-
skiej i żeglugi śródlądowej, zgodnie z międzynarodowymi przepisami ra-
diokomunikacyjnymi, jeżeli urządzenie zostało dopuszczone do używania
przez właściwy organ krajowy lub zagraniczny;
2) używanego w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, zgodnie z między-
narodowymi przepisami radiokomunikacyjnymi na okres nieprzekraczający
90 dni;
3) końcowego, wykorzystującego międzynarodowo uzgodnione zakresy czę-
stotliwości:
a) dołączanego do zakończenia sieci telekomunikacyjnej operatora pu-
blicznego,
b) służącego do utrzymywania łączności z przebywającym krótkookreso-
wo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub znajdującym się na nim
w tranzycie, zagranicznym pojazdem, statkiem morskim lub statkiem
żeglugi śródlądowej albo statkiem powietrznym, przytwierdzonego w
sposób trwały do tego pojazdu lub statku,
c) niewymagających rezerwacji częstotliwości.

Radzę uważać bo coś źle klikniesz i im zewa puścisz.
A trzeba bylo kupić skaner szerokopasmowy to by nawet nie byli w stanie znaleźć tego urządzenia. Przynajmniej miałbyś pewność, że przypadkiem nie nadasz.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2018, 08:35:43 wysłana przez zaopatrzony »
Pamiętaj!!! Nadzieja umiera ostatnia!!! :)

                                                 Filip W.

Offline KubaPKP

  • Wiadomości: 172
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Grudnia 2018, 17:37:28 »

Jestem pracownikiem prywatnego przedsiębiorstwa, udostępniono mi radiotelefon przenośny którym mogę odsłuchiwać i nadawać na kanałach od 1 do 9, wobec tego co piszesz, popełniam wykroczenie przenosząc go po zakończonej pracy do miejsca w którym mogę naładować wbudowany akumulator.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2018, 17:38:32 wysłana przez KubaPKP »

Offline zaopatrzony

  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Grudnia 2018, 18:47:21 »
Przenoszenie to nie używanie. Używaniem takiego urządzenia jest jego włączenie a następnie konfiguracja oraz nasłuch i/lub nadawanie. To tak jak z bronią: Mogę wziąć w rękę ale go nie użyć lub wziąć w rękę i go użyć np. przez przeładowanie i naciśnięcie spustu.
Pamiętaj!!! Nadzieja umiera ostatnia!!! :)

                                                 Filip W.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Grudnia 2018, 18:51:51 »
Jako radiołącznościowiec niedługo na licencji wypowiem się w tej kwestii. Nasłuch jest jak najbardziej legalny tylko nadawanie już nie. Nie można upubliczniać tego co się usłyszy tj. używać głośnika w miejscach publicznych, wrzucać do internetu. I proszę mi tu nie przytaczać prawa bo nie ma to najmniejszego sensu. Można posiadać radiotelefon nadawczo-odbiorczy i nim słuchać i nie nadawać i będzie to legalne pod w/w warunkiem.
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline zaopatrzony

  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Grudnia 2018, 18:56:38 »
Ta tylko jak policja lub sok to skonfiskuje to i tak może komuś przyklepać ten paragraf mimo, że będzie im gadać 24h, że nie nadawał.  A jak skonfiskują skaner to nic temu komuś nie przyklepią i go oddadzą.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2018, 18:57:53 wysłana przez zaopatrzony »
Pamiętaj!!! Nadzieja umiera ostatnia!!! :)

                                                 Filip W.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Grudnia 2018, 18:58:31 »
Da się zidentyfikować pirata a jak skonfiskują urządzenie którym nie nadawano to dzwonisz do UKE i informujesz że zabrali Ttobie bezpodstawnie sprzęt.
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline zaopatrzony

  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Grudnia 2018, 19:07:40 »
UKE wtedy i tak nic nie zrobi bo prokuratura da mu zarzut z art. 144 pkt 2 chodźby nawet chcieli bo jest to urządzenie odbiorczo-nadawcze. Nawet jak ktoś nawet nie nadawał.
Pamiętaj!!! Nadzieja umiera ostatnia!!! :)

                                                 Filip W.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Grudnia 2018, 19:09:33 »
Cytuj
...2. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego:
[...]
2) używanego, zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w służbie amatorskiej...


Po tym myślę nie będzie żadnych wątpliwości
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Grudnia 2018, 19:28:53 »
Pasmo zarezerwowane dla PKP PLK to nie jest pasmo amatorskie. Kropka.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Grudnia 2018, 19:29:50 »
Nasłuch urządzeniem nadawczo-odbiorczym na częstottliwościach służbowych jest legalny. Dziękuję za uwagę :)
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Grudnia 2018, 23:42:07 »
Moje prywatne zdanie, ktore ma sie byc moze nijak do przepisow (raczej na pewno tak) ale byc moze warte uwagi byc moze nie, otoz nasluch z rzeczy samej jest nielegalny, gdyz narusza sie obyczajnosc tajemnicy korespodencji. Pomimo, iz nasluchujacy nic niby zlego nie robi, byc moze poglebia sobie wiedze na rozne tematy nasluchujac, jednak wyrabia sie pewne wrazenie i byc moze nawyk, iz naruszanie tajemnicy korespondencji jest ok, pod warunkiem, ze podsluchiwani nic o tym nie wiedza ale nawet jakby wiedzieli to i tak nie moga sie temu przeciwstawic. Ja to porownuje do sytuacji, gdy ktos prosi o przysluge dostarczenia listu w otwartej kopercie do kolegi. Koperta otwarta, mozna przeczytac, nikt sie nie dowie i od nas samych zalezy, czy go przeczytamy czy nie. Sa sytuacje usprawiedliwajace (chociaz coraz czesciej mniej usprawiedliwajace) np. jakies operacje sluzb specjalnych itp, ale my tutaj nie o tym.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2018, 23:50:31 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline zaopatrzony

  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Grudnia 2018, 00:25:59 »
Generalnie radio sieje w eter takie zwykłe co właśnie można porównać otwartego listu. Pracownicy muszący używać radia w pracy chcąc nie chcąc godzą się na to, że każdy może usłyszeć to co ktoś powie nie łamiąc żadnych zabezpieczeń. To tak jak by rozmawiało 2 gości i trzeci przechodząc słyszy o czym rozmawiają. W służbach typu policja itp to wszystko jest teraz nawijane cyfrowo przez co nikt nie usłyszy tego o czym rozmawiają (we wrocku to chyba tylko drogówka sieje jeszcze analogicznie) Nawet mpk się przestawiło na kodowane transmisje. Tylko nasi kochani kolejarze i lotnicy gadają nie cyfrowo. A tak z innej beczki co prywatnego może być w komunikacie radiowym na kolei? "Zenek urywaj bo pośpiech jedzie" albo rozkaz pisemny z nazwiskiem na końcu co i tak nie robi różnicy. Służby typu pogotowie itp to jeszcze rozumiem bo idą dane osobowe itp ale kolej? serio? Kolega mi mówił, że kilka razy usłyszał nr telefonu bo ktoś do kogoś podawał ale i tak nie było mu to potrzebne i zapomniał o tym. Jak ktoś siedzi w domu i jedyne co może zrobić ze skanerem to wyjść i maksymalnie zrobić foty lub film nakręcić na szlaku wiedząc co jedzie dzięki temu to naprawdę nie ma sensu jakiegoś totalnego zabronienia nasłuchów kolei. Jedyne gdzie ma to sens jest przypadek kradzieży węgla przez kogoś itp. ale zwykły kowalski nic z takimi informacjami nie zrobi.
Pamiętaj!!! Nadzieja umiera ostatnia!!! :)

                                                 Filip W.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Grudnia 2018, 00:37:00 »
Cytuj
Generalnie radio sieje w eter takie zwykłe co właśnie można porównać otwartego listu. Pracownicy muszący używać radia w pracy chcąc nie chcąc godzą się na to, że każdy może usłyszeć to co ktoś powie nie łamiąc żadnych zabezpieczeń. To tak jak by rozmawiało 2 gości i trzeci przechodząc słyszy o czym rozmawiają.
Kazdy, kto celowo zaopatrzy sie w odbiornik, same zmysly ludzkie nie odbiora tego sygnalu, wiec INTENCJE (musi chciec, celowo albo odwrotnie nie chce, ale jest niejako przedmiotem) nasluchujacgo tu sa wazne, a porownanie nasluchu kolejowego do rozmowy 2 gosci i przechodzi trzeci, to nietafione, gdyz ten trzeci intencjonalnie nie chcial podsluchac a ludzkiego sluchu nie wylaczy. Jesli tematu, nie czujesz, tej obyczajnosci, intencji i roznic wynikajacych z intencjonalnego podsluchu i nieintencjonalnego, to juz nie poczujesz. Ten przyslowiowy otwarty list nie jest tozsamy ze zgoda na jego przeczytanie przez oosobe trzecia. Jeden drugiemu ufa, ze jest na tyle dobrze wychowany, iz listu nie przeczyta. No i skad wiesz, ze sie godza? Pytales ich? Bo moze sie nie godza ale nie maja na to wplywu a wykonywac obowiazki sluzbowe jakos trzeba. Dla mnie EOT.
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2018, 00:53:57 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline zaopatrzony

  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Grudnia 2018, 01:07:15 »
Słuch da się "wyłączyć" np przez zatyczki do uszu. No to po co go otwiera skoro istnieje możliwość, ze go ktoś przeczyta? Skoro nie chce aby go ktoś przeczytał to niech go zamknie i dopiero wyśle. Np ja rozmawiając w restauracji z kimkolwiek jestem świadom tego, że ktoś może to usłyszeć i nie mówię na głos prywatnych rzeczy. Tak samo mogę się nie godzić aby ktoś podsłuchiwał i kazałbym mu założyć zatyczki do uszu bo mimo, że mam kartkę, długopis, telefon z możliwością wysyłania esemesów gadam na głos. ¯\_(ツ)_/¯
Pamiętaj!!! Nadzieja umiera ostatnia!!! :)

                                                 Filip W.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Grudnia 2018, 01:22:34 »
Cytuj
Słuch da się "wyłączyć" np przez zatyczki do uszu
Trollujesz temat, myslalem, ze powaznie porozmawiamy, pomylilem sie.
Cytuj
No to po co go otwiera skoro istnieje możliwość, ze go ktoś przeczyta?
Bo liczy na elementarna kulture, naiwniak, to prawda, szczegolnie jak sie czyta twoje posty na ten temat. Juz wiem, ze Ciebie nie prosilbym o taka przysluge. Z twoim nastawiniem...
Cytuj
Skoro nie chce aby go ktoś przeczytał to niech go zamknie i dopiero wyśle.
Nie ma sensu, bo znajda sie tvkie osoby jak chyba Ty, ktore go otworza, przyczytaja i zamnka bez sladu. Kiedys sie zorientuje, wymysle inny sposob "zamykania", ale Ty go rozpykasz, wtedy ja wymysle kolejny i taka zabawa w kotka i myszke. Latwiej go nie zamykac poprostu i zaoszczedzic sobie i Tobie czasu.
Chyba juz wszystko jasne, co? Ty mnie poznales w tym temacie, ja Ciebie. Konczymy co?
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2018, 01:45:16 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline zaopatrzony

  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 14
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Grudnia 2018, 01:33:49 »
Nie ma sensu, bo znajda sie tvkie osoby jak chyba Ty, ktore go otworza, przyczytaja i zamnka bez sladu. Kiedys sie zorientuje, wymysle inny sposob "zamykania", ale Ty go rozpykasz, wtedy ja wymysle kolejny i taka zabawa w kotka i myszke. Latwiej go nie zamykac poprostu i zaoszczedzic sobie i Tobie czasu.

Ta, tylko, że jest możliwość kodowania transmisji. I rozkodowanie tej transmisji jest już przestępstwem (łamanie zabezpieczeń). Czego nikt normalny nie popełni. I to jest ten inny sposób "zamykania"
, którego nie rozpykam gdyż narażał bym się na większe konsekwencje prawne. Tyle ode mnie na ten temat.

Ps. Tu nawet nie chodzi o prawo ale o to, że nawet dla mnie byłby to za duży level. Wtedy takie zakodowanie jest już w pełni wyrażonym brakiem chęci aby ktoś nasłuchiwał to zakodowane pasmo i informacja, że informacje tam zawarte nie mogą do mnie dotrzeć.
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2018, 01:53:23 wysłana przez zaopatrzony »
Pamiętaj!!! Nadzieja umiera ostatnia!!! :)

                                                 Filip W.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Grudnia 2018, 01:40:36 »
Cytuj
I rozkodowanie tej transmisji jest już przestępstwem (łamanie zabezpieczeń).
Bo sobie ktos tak wymyslil. W intencjach podsluchujacego sie nic nie zmienia. Zahaczyles dyskusje o tematy prawne, a ja specjalnie zaznaczylem w pierwszym poscie, ze moje zdanie ze stanym prawnym ma niewiele wspolnego, wiec nie wiem, po co wchodzisz na ta sfere. Moze nie zauwazyles, ja pisalem o innej, troszke na wyzszym levelu. Dziekuje za rozmowe i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2018, 01:47:06 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline kevin.c

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Grudnia 2018, 08:55:34 »
Art. 208. 1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1.000 złotych.
 Nie ma rozróżnienia czy tylko słucha, czy nadaje czy nie. Prowadzenie TYLKO nasłuchu jest już użyciem urządzenia. (mówimy rzecz jasna o radiotelefonach).
Wspomnę, że pozwolenia nie dają na piękne oczy, trzeba zdać przed komisją państwową egzamin na świadectwo operatora VHF i wskazać homologację EU radia, typ, ew. wskazać służbę wykorzystującą radio.
I tyle w temacie.
Prawda jest taka, że zapewne wielu na tym forum i nie tylko, nasłuchuje co się da i to na różnym sprzęcie, tylko na siłę chce błogosławieństwa, że robi to legalnie...
Nie czarujmy się... Wystarczy słuchać w zaciszu domowym najlepiej skanerem odbiorczym, nie rozpowszechniać publicznie zasłyszanych treści i nie ważyć się nadawać!
Jak ktoś nie jest przekonany niech stanie obok radiowozu policji i TYLKO nasłuchuje ich kanały.

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Grudnia 2018, 11:00:57 »
Jak to się ma do ochrony danych osobowych i tych całych RODO? Taka sytuacja: chodzi sobie jakiś "pasjonat" po stacji z radiotelefonem włączonym na ful, mechanik głosi gotowość, podaje nazwisko, dyżurny w odpowiedzi również odpowiada nazwiskiem i co? Można ścigać czy nie? Tak samo kierowników pociągów łażących z włączonym radiem po składzie? Też można ścigać?

Offline DzordZ

  • Betatester
  • Wiadomości: 280
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 392
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Grudnia 2018, 12:24:33 »
Samo nazwisko nie jest daną wrażliwą (ani osobową), tutaj reguluje to art. 9 Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych. Aby pozbyć się połączeń imię - nazwisko - miejsce zatrudnienia stosuje się anonimizację danych głównie poprzez podanie inicjałów (vide: już było tak w raportach PKBWK) Co więcej, każdy pracownik jest zobowiązany podpisać zgodę o przetwarzaniu danych osobowych, chociażby po to, żeby dostawał wypłatę. Jeżeli w zakres zgody wchodzi fakt udostępniania nazwiska jako potwierdzenia konkretnych dokumentów na linii maszynista - dyżurny ruchu (absolutnie taka pozycja powinna być zawarta, w końcu to PKP PLK niezależnie od przewoźnika rejestruje rozmowy z poziomu nastawni) to nie ma tu nic do gadania.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Grudnia 2018, 15:43:01 »
Czytam i nie wierzę, brawo Mariusz 1970. Rozpatrywanie tego tematu jest bez sensu. Tu kilka powodów, Atapi napisał "Pasmo zarezerwowane dla PKP PLK to nie jest pasmo amatorskie. Kropka." Tym samym należy rozumieć, że pasmo kolejowe jest chronione prawem. Do tego należy wziąć pod uwagę, że w życiu nie ma dwóch jednakowych sytuacji i ludzi, zatem osądzanie na sztywno zakresu legalności jest bezcelowe. Posiadanie nadajnika na pasmo kolejowe nie jest przestępstwem, ale w terenie a także na co dzień, możliwość nadawania powinna być zablokowana. Próba naciągania różnych dziwnych interpretacji, łącznie z RODO, KPC i KPK jest nic niewarte. W przypadkach konkretnych sprawę rozpatruje sąd. Ktoś tu jest sędzią?
Mariusz, wykazujesz rozsądek, o to chodzi bez względu na prawo, co zastrzegłeś. Super.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Grudnia 2018, 21:37:55 »
Mariusz, rozróżniamy dwie rzeczy:
Podsłuch jest z zasady nielegalny, rozkodowujac częstotliwości np policji podsluchujemy coś czego słyszeć nie powinniśmy.
Nasłuch jest legalny, urządzenia nasłuchowe z homologacja EU nie mają możliwości rozkodowania transmisji zakodowanych.

Dla porównania podsluch można opisać jako otwieranie cudzej korespondencji, a nasłuch opisać jako usłyszana w tramwaju rozmowę dwóch osób. Jedno jest nielegalne, drugie jest efektem tego że mamy uszy.

Uprzejmie proszę o nie mieszanie tych dwóch pojęć bo wprowadza to zamęt w dyskusji.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Grudnia 2018, 02:09:22 »
Po to sie nasluchuje, aby uslyszec. Nasluch bez intencji uslyszenia traci sens. Teraz juz mozna zabawiac sie slownictwem prawie do woli.
Stosujesz sztuczki slowne typu nasluch dobry, podsluch zly. Nie ma to znaczenia w intencjach ktory dokonuje tych czynnosci i czy nazwiesz nasluch, podsluch chodzi o to samo, czyli uslyszec. To Ty tak sobie przyjales, ze nasluch nie znaczy to samo co podsluch i dales jakis tam sobie przyklad dostosowujacy rzeczywistosc do tezy, ale to nie znaczy, ze to jest prawda obiektywna. Dla mnie sa to synonimy. Gdybym mial logicznie probowac rozroznic te czynnosci, to na takim przykladzie, ze przykladam szklanke do sciany sasiadow, nastawiam ucho (nasluchuje) jest cisza, jesli sasiedzi zaczna rozmawiac, to ja ich juz podsluchalem (czynnosc nasluchu automatycznie zamienilem na skutek nasluchu czyli na podsluch). Zarowno jeszcze ten nasluch i juz podsluch w konsewencji moge rozpatrywac jako czyn moralnie zly czyli z tego punktu widzenia nielegalny i o tym pisalem. Nawet jesli w tym znaczeniu podsluchu nie dokonalem a byl sam nasluch (bo byla cisza), to intencja moja byl podsluch (czyli zdobycie informacji-uslysznie co sie tam dzieje, a co nie powinno mnie interesowac). Drugim przykladem, gdzie nasluch i podsluch jest legalny z punktu widzenia moralnego, to zaslyszana gdzies np. w tramwaju rozmowe. Nasluchuje caly czas, bo tak dziala czlowek i podsluchalem mimowolnie czyjas rozmowe czyli uslyszalem czyli zdobylem informacje. Kwestia zasadnicza nie to jak nazwiemy te czynnosci, czy nasluchem czy podsluchem czy moze dziesiatki innych podobnych okreslen, co do ktorych mozemy spierac i sperac jak je pojmujemy, lecz intencje tego, ktory wykonuje jedna lub wiele bliskoznacznych czynnosci i nie tylko ich.**** aby uslyszec. Zarzucamnie, ze jest zamet pojeciowy, byc moze jest jest, ale twoim zdaniem jak na razie tylko i troche smieszne z twoich ust, gdyz:
Cytuj
Podsłuch jest z zasady nielegalny, rozkodowujac częstotliwości np policji podsluchujemy coś czego słyszeć nie powinniśmy.
Nasłuch jest legalny, urządzenia nasłuchowe z homologacja EU nie mają możliwości rozkodowania transmisji zakodowanyc
tutaj wystepuje chaos pojeciowy np. to co znaczy "rozkodowujac czestostliwosci"? co to ma byc? i to cos ma byc nielegalne, ale gdybysmy uslyszeli korespodencje, gdzie nie byloby tego "rozkodowywania czestotliwosci", to ze zdania wynika, ze juz byloby to legalne, bo nie doszlo do rozkodoania czetotliwosci cokolwiek ma to znaczyc. I odwrotnie, urzadzenia te, ktore nie rozkodowuja transmisji zakodowanych juz sa legalne. Przykladowo, przestrajam zwykle radio na pasmo kiedys policyjne, lacznosc analogowa, w odbiorniku nie dochodzi rozkodowywania transmisji zakodowanych, to tylko dlatego staje sie legalnym. Czysty metlik pojeciowy, chociaz wiem o co Ci chodzi. Moim zdaniem chciales przekazac, ze wszystkie urzadzenia, ktore umozliwiaja uslyszenie transmisji, ktora z zalozenia slyszalna dla ogolu byc nie powinna, jest nielegalnym, zwanym przez Ciebie podsluchem, a wszystkie urzadzenia, ktore umozliwiaja uslyszenie transmisji, ktora z zalozenia moga byc slyszalne dla ogolu jest legalne i zwane jest przez Ciebie nasluchem. Pewny nie jestem, co autor mial na mysli, ale mysle, ze o to chodzi. Wniosek tez taki, ktory sie rodzi, to te same urzadzenia moga w ciekawy sposob przeksztalcac sie z legalnego na nielegalne  w zaleznosci od osoby, ktora je uzywa. Teraz mozemy powrocic do nasluchiwania kolei. Jesli pojde do media-markt i poprosze o urzadzenie do nasluchu/podsluchu/posluchu kolei, to moge kupic to cos, dla zwyklego szarego czlowieka, czy nie?
Echh, odjechalem mocno od idei mojego pierwotnego przekazu w pierwszym poscie i nie wiem dlaczego wchodze w polemike, ktora uwazam za calkowicie zbedna, bo przekaz byl i jest prosty jak drut, a rozbijamy go na atomy, gubiac zupelnie cel przekazu mego. Dlatego tez, obiecuje sobie i Wam, ze to byl moj juz naprawde ostatni moj post, niezaleznie od tego, czy ktos bedzie pisal madre rzeczy moim zdaniem, czy bzdury kompletne czy tez mish-mash z ktorego nic nie wynika, a ktory tylko zamazuje istotne rzeczy a rozmowa polega np. zabawie z przedrostkami przed slowem sluch.
Dziekuje za uwage, Zdrawim
« Ostatnia zmiana: 08 Grudnia 2018, 08:51:12 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Grudnia 2018, 08:57:01 »
Zarowno jeszcze ten nasluch i juz podsluch w konsewencji moge rozpatrywac jako czyn moralnie zly czyli z tego punktu widzenia nielegalny i o tym pisalem. (...) Drugim przykladem, gdzie nasluch i podsluch jest legalny z punktu widzenia moralnego, to zaslyszana gdzies np. w tramwaju rozmowe.
Legalność oznacza tylko i wyłącznie zgodność z obowiązującym prawem. To zupełnie inna kwestia niż moralność, więc nie można tutaj stawiać znaku równości.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Grudnia 2018, 09:56:59 »
Innych slow nie znalazlem na ujecie tych zjawisk i ich okreslenia. Moze, zebys sie do mnie nie doczepil, dopowiem niepisane prawo, czyli zwyczvje, obyczajniosc i wtedy bedzie ok, bo legal oznacza zgodnosc z prawem jak napisales, niekoniecznie pisanym, wtedy nie ma niejasnosci jesli chodzi o mnie. Moze znajdz jesli juz sie wypowiadasz bardziej adekwatne slowo, bo ja nie potrafie, odroznienia sytuacji powziecia informacji dzwiekowej mimowolnie np. podczas zaslyszanej rozmowy w tramwaju a sytuacja powziecia informacji poprzez celowe dzialanie, ktorych osoby zainteresowane nie zycza sobie tego lub ja celowo ukrywaja. Mozna sobie wyobrazic w teorii, ze nagle wszystkie formalne ksiegi prawne gina, nie ma ich, wszytko inne zostaje. Mnie by bylo ciezko nazwac kazde dzialanie legalnym np. podsluch/nasluch, kradziez i mnostwo negatywnych dzialan, tylko dlatego, ze nie ma formalnych spisanych rzeczy. Kiedys na podstawie jeszcze nie pisanego prawa, ktos sie czyms kierowal aby to spisac i aby stalo sie formalnym i jak najbardziej moralnosc miala wplyw na tworzenie sie prawa na danym obszarze, wiec nie mozna mowic, ze to zupelnie inna kwestia. Chyba dekalog jest tego przykladem, tak mysle. Prawo powinno wyplywac z moralnosci i jesli nie wyplywa, staje sie zlym prawem (tym formalnym, pisanym) a niekiedy martwym, jesli stoi w sprzecznosci z owa moralnoscia w danej spolecznosci, cywilizacji. Naprawde, czy musimy dalej formalizowac jezyk ponad nasze umiejetnosci i lapac sie za slowka jeszcze przez dziesiatki postow?
« Ostatnia zmiana: 08 Grudnia 2018, 10:52:32 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Grudnia 2018, 15:05:45 »
Najwidoczniej tak: w wątku dotyczącym karalności używania urządzenia nadawczo-odbiorczego, w którym pojawiają się odniesienia do konkretnych przepisów prawa wskazujących możliwe sankcje, piszesz wiadomość, w której ewidentnie mylisz legalność nasłuchu (czy wolno) z moralnością (czy wypada). Jakkolwiek z tym drugim można się zgadzać lub nie, bo każdy ma swoją hierarchię wartości, tak to pierwsze zależy wyłącznie od przepisów prawa.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Słuchanie kolei
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Grudnia 2018, 17:03:38 »
Cytuj
Najwidoczniej tak: w wątku dotyczącym karalności używania urządzenia nadawczo-odbiorczego, w którym pojawiają się odniesienia do konkretnych przepisów prawa
ale ja o tym napisalem w pierwszej wiadomosci, iz odcinam sie formalnego prawa, nie czytasz chyba dokladnie to co napisalem.
Cytuj
piszesz wiadomość, w której ewidentnie mylisz legalność nasłuchu (czy wolno) z moralnością (czy wypada)
Nie myle, raczej Ty mylisz, bo zalozyles sobie tylko, iz prawo koniecznie musi byc sformalizowane zawsze i wszedzie, bo jesli go nie ma, wszystko nagle staje sie legalnym. Moj wniosek, iz twoje wnioskowanie czy cos jest legalne, czy tez nie, uzalezniasz tylko i wylacznie na sformalizowanym prawie, pozbawione jest glebszej mysli i moze powodowac wiele niebezpiecznych dla zycia spolecznego konsewencji. Ja rowniez napomknalem o prawie niepisanym, ze istnieje takie cos, ktore Ty skrzetnie pomijasz, a samo slowo legal nie rozroznia jaki typ prawa. Podobnie jak stwierdzenie, ze kazdy ma swoja hierachie wartosci. Raczej dazy sie do tego, aby hierachia byla zgodna z moralnoscia i nie nalezy ich wzajemnie mylic, bo to juz krok to relatywizacji np. dobra zla, prawdy, falszu itp idt, co powoduje, ze wszystko mozna, wszystko wypada, bo jeden uwaza tak, drugi na odwrot i nie mozna powiedziec, co jest wyzej cenione, bo wszystko jest jednakowo warte co w praktyce przekada sie na robta co chceta. Sformalizowne idealne prawo, powinno stawiac znak rownosci, pomiedzy tym co wypada i jest tym samym legalne, a tym co nie wypada i staje sie nielegalnym w swietle formalnego prawa. Tak nigdy nie bedzie, bo model prawny, ten sformalizownany, nigdy nie nadazy nad miliardami mozliwych sytuacji w zyciu i stad rodzacy sie czasami rozdzwiek pomiedzy legalnoscia a moralnoscia w twoim rozumieniu.
Malo tego, duza czesc osob uwaza, ze istnieje cos takiego, jak prawo naturalne. Zdarza sie, ze (coraz czesciej), ze sa sprzecznosci pomiedzy prawem naturalnym i sformaliozwanym prze panstwo. Teraz pytanie, co jest legalne, co nie? Wydaje mi sie, ze bardzo plytko to wszystko rozwazasz. Jesli Cie tak boli slowo "legalne" w moim rozumieniu, zamien sobie na to co proponujesz, czyli na to" co wypada", bo to dla moich pierwotnych rozwazan nic nie zmienia. Powiem wiecej, w nasej cywilizacji, jesli sa sprzecznosci pomiedzy moralnoscia a prawem, stawia sie wyzej moralnosc. W chyba turanskiej odwrotnie, ale zaznaczam chyba, bo nie pamietam na 100% ktora to.

Najciekawsze jest w tej dysusji to, ze w kontekscie nasluchiwania kolei, czy szerzej nasluchwania/podsluchiwania to to, iz wydaje sie po postach innych osob (szczegolnie Kevina), iz nie ma rozdzwieku pomiedzy formalnym prawem a moralnoscia, wiec mozna slowa co wypada ze spokojem sumienia zastepowac legalnym i odwrotnie. Zaznaczam, ze nie chodzi tutaj pojmowanie moralnosci, jako zbior indywidualnych metod postepowan, bo to dopiero hierarchia a moralnosc rozumiana jako, zbior zasad, wg ktorych ludzie na przestrzeni dziejow oceniali pewnien typ zachowania jako moralny lub niemoralny. Moze juz by nalezvlo pisac o etyce, nie wiem do konca.

Tym bardziej nie rozumiem dyskusji, ktora zaczales.
Oczywiscie w roznych cywilzacjach, cos co w jednej jest moralne i legalne w innej juz nie. Domyslnie piszemy o tej naszej.
Dekalog jest przykladem moralnosci nie pojmowanej jako zbior indywidualnych zasad postepowan. Wpominam o tym, aby nie bylo znowu dyskusji na temat co to jest moralnosc.
Na tym koncze yB, nie mecz i nie rolluj juz. Chyba, ze jestes sadysta, znajacym w jakims stopniu moja psychike :)
« Ostatnia zmiana: 08 Grudnia 2018, 18:43:21 wysłana przez Mariusz1970 »