Autor Wątek:  Projekt "KPK-LK"  (Przeczytany 30408 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Balaclava

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 936
  • vel. krzysiuup
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 726
Projekt "KPK-LK"
« dnia: 18 Lutego 2017, 21:20:23 »
Cześć wszystkim.
Od końca października tworzę fragment dawnego PMPPW, a konkretnie linie należące obecnie do Kopalni Piasku w Kotlarni. Scenariusze będą dotyczyły obsługi bocznic kopalnianych, zwałowisk, bocznicy elektrowni, pola piaskowego oraz jazdy na popychu. Sceneria jest w całości robiona w Rainsted.
Na dzień dzisiejszy (18/02/2017) w scenerii znajdują się następujące linie:
  • 303: Kotlarnia - Stacja podkoparkowa Ortowice (4km + tor na pole piaskowe)
  • 302: Kotlarnia - Rudy - EZ - EW - podg. Paruszowiec (25 km)
  • 304: Kotlarnia - Leboszowice (zwałowisko Smolnica) - podg. Nieborowice - Krywałd - Szczygłowice (30 km)
  • 306: podg. Nieborowice - Szyb Bojków KWK Sośnica (7 km)

Oprócz powyższych planuję również w dalekiej przyszłości dodać linię 301 w kierunku Pyskowic.

W najbliższym czasie wybieram się na focenie budynków przytorowych i najprawdopodobniej będę poszukiwał dobrego modelarza. Oprócz tego zwracam się do Was z prośbą o jakiekolwiek, nawet szczątkowe informacje o układzie torowym, sygnalizacji itp. tych miejsc:
  • Bocznica Elektrowni Rybnik
  • KWK Szczygłowice
  • Szyb Bojków

W załączniku screeny, kolejno Leboszowice, Nieborowice, Kotlarnia,  mapka oraz Elektrownia Rybnik.
« Ostatnia zmiana: 18 Lutego 2017, 21:25:18 wysłana przez KrzysztofGliwice »
Dokumentacja dla przyszłych pokoleń deweloperów:
MaSzynowa Wiki
Narzędzia deweloperskie - Blender

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Lutego 2017, 22:14:06 »
Trzymam kciuki za realizację tego projektu, gdyż klimaty PMPPW i niejako GKW są mi bliskie z uwagi na zainteresowanie tematem. Dziś skrzyżowania torów 1435/785 mm w Nieborowicach już nie ma, ale semafor kształtowy dla "wąskiego" stoi. Czy w scenerii jest jakaś koparka na polu piaskowym? Zakładam, że co jest w sumie oczywiste, iż "Ortowice" będą obsługiwane przez TEM2 z KP Kotlarnia. Czy szlak do Elektrowni Rybnik pozostanie jako "bez trakcji" w sensie pozostałości po "dobrych czasach"? Warto pamiętać, że w dawnym PMPPW Katowice - "oddział" Pyskowice Kotlarnia służyły M62-07, 08 i 09 i ST44-222, 224 i 407.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Balaclava

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 936
  • vel. krzysiuup
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 726
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Lutego 2017, 22:27:17 »
Stan scenerii jest taki, jak na mapach topo, czyli lata 2013-2016. Mimo że górny front zwałowy zniknął już z Leboszowic, to w scenerii on zostanie. Skrzyżowania w Nieborowicach oczywiście nie ma, ale w scenerii będą tam resztki wąskich torów ukryte w gęstych zaroślach. Koparki żadnej nie mam, ale może gdzieś w internetach znajdę jakiś model. Trakcji do Rybnika nie będzie, nie wiem jak z Tamarami, ktoś musiałby obfocić, a na Kotlarnię ot tak się nie wejdzie.
Dokumentacja dla przyszłych pokoleń deweloperów:
MaSzynowa Wiki
Narzędzia deweloperskie - Blender

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Lutego 2017, 22:34:52 »
Najlepiej napisać pismo z uzasadnieniem do KP Kotlarnia, że interesują cię/kogoś TEM2 i może wtedy się uda spokojnie zrobić zdjęcia... Ta procedura działa bardzo często.   
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Żabek

  • Wiadomości: 546
  • Gdzie jest guzik rezygnacji?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Lutego 2017, 09:09:43 »
Może czasem warto pogrzebać w forumowym archiwum i zobaczyć co robią inni? A potem napisać i połączyć siły?


Widzę, że "stara wiara" już o mnie zapomniała i też młodemu koledze nie podpowie... Ech, o tempora, o mores!
The Frog

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lutego 2017, 09:21:05 »
Zabek,  wczoraj wspomnialem o Tobie na czacie, bylo juz pozno, wiec nic nie napisalem. Mialem dzis w tej sprawie napisac i ubiegles mnie. Ja powinienem sie bac wyrazac opinie na forum, bo sa tacy co nie moga zniesc moich postow. Tym niemniej napisze ze robienie drugi raz tego samego projektu bez wspolpracy, a przynajmniej konsultacja z autorem  PMPW bedzie malo skuteczne i dziwne.
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2017, 09:22:27 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Żabek

  • Wiadomości: 546
  • Gdzie jest guzik rezygnacji?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Lutego 2017, 11:19:12 »
Cześć Krzyśku, dzięki za pamięć :)
Ja też dałem się ponieść emocjom o poranku, kiedyś może będą dwie scenerie obejmujące te same trasy i przepychanki, że "moje jest mojsze niż Twoje"... Wracam zatem do swojej pozycji obserwatora, zobaczymy co i jak realistyczne to wyjdzie :)
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2017, 11:19:58 wysłana przez Stele »
The Frog

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lutego 2017, 11:21:42 »
To dlaczego obserwować, zamiast współpracować? Gliwicki Krzyś ogarnąłby to, czego mi się nie chciało.
Mój kanał youtube

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4330
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 307
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Lutego 2017, 11:35:57 »
To juz sieci tam nie ma? Zabek chcial kiedys 2e odemnie do tego. Jak chcecie to moge pomyslec i zrobic moda et21 z bocznym patykiem.  Do dyspozycji macie takze el2 100 z kabina.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline loko

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 226
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Lutego 2017, 11:49:19 »
Z racji, że przebywam czasem w okolicach kolei piaskowych, to ze swojej strony mogę zaoferować wyprawę na zdjęcia i może nawet jakieś materiały (ale tutaj akurat nic obiecać nie mogę). Co do taboru, to aż się prosi o model wagonu Fas (401Vc) ;-)

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Lutego 2017, 12:16:11 »
To juz sieci tam nie ma? Zabek chcial kiedys 2e odemnie do tego. Jak chcecie to moge pomyslec i zrobic moda et21 z bocznym patykiem.  Do dyspozycji macie takze el2 100 z kabina.
Sieci na wielu liniach nie ma już od dawna i pogodziłem się z tym faktem, gdyż Koleje Piaskowe chylą się ku upadkowi. Nie mogłem jednak pogodzić się z tym, że zdjęto sieć trakcyjną ze stacji... Jęzor Centralny! W temacie 3E/1 z bocznymi patykami: widziałem je w Jęzorze w 1994, ale miały już zdjęte patyki przy czym miejsce po nich na krawędzi dachu pozostało https://wrphoto.eu/details.php?image_id=28552&mode=search Nigdy natomiast nie widziałem zdjęć ich pracy na polu piaskowym przy użyciu tych pantografów bocznych. 2E były stricte związane z Jęzorem i okolicami i nie sądzę, aby kiedykolwiek pojawiły się na torach Kotlarni, a jeśli mówimy o EL2 to wiadomym jest, że nigdy na Śląsku nie jeździły, choć pojazd sam w sobie jest bardzo ciekawy. Prócz KWB Konin i Turek widziałem je w pracy w KCW Kujawy, gdzie pracowały ze zwykłymi węglarkami Eaos!
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Balaclava

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 936
  • vel. krzysiuup
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 726
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Lutego 2017, 12:37:32 »
@Żabek, o PMPPW oczywiście wiedziałem, ale że nie było żadnych konkretnych informacji przez dłuższy czas to uznałem, że projekt upadł, więc wziąłem sprawy w swoje ręce. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, żeby powstała wersja przedstawiająca stan obecny i ten z lat 90, co moim zdaniem będzie świetnie pokazywać regres, jaki przeszły piaskówki w ciągu tych 20 lat.
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2017, 12:41:56 wysłana przez KrzysztofGliwice »
Dokumentacja dla przyszłych pokoleń deweloperów:
MaSzynowa Wiki
Narzędzia deweloperskie - Blender

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4330
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 307
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Lutego 2017, 12:38:09 »
Moze mopa dolaczycie? Kurcze ladnie zrobiona a lezy odlogiem. Jakbym umial to sam bym ja dolaczyl do czegokolwiek np skp albo calkowa.

Wracajac do tematu mozna taka 3e1 przygotowac ale musi byc w tym sens. Jeszcze musialbym zobaczyc kabine takiej 3e1 jak sie przechodzilo na boczny patyk i czy dzialala jak el2 w kwb konin gdzie gosc ze stacji sterowal lokiem przy zaladunku. Jak chodzilem do tk to mnie kolega zabral do konina na sluzbe i widzialem caly proces zaladunku w kazimierzu i rozladunku w patnowie. I tak w kolko caly dzien.
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2017, 12:43:00 wysłana przez EP08_015 »
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Lutego 2017, 14:04:28 »
@EP08_015: dokładnie na takiej samej zasadzie musiało to działać na 3E/1. Sterowanie "krokodylem" EL2 przez operatora sortowni było i jest tylko w KWB Konin.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Preki

  • Wiadomości: 309
  • My name's not Shane, kid!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 42
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Lutego 2017, 14:16:12 »
Bywałem w okolicy nie raz, choć dawno mnie tam nie było. Pomysł na projekt jak najbardziej popieram, bo dawne koleje piaskowe to dość wdzięczny temat, nawet gdy nie da się zrobić w pełni sprawnych wagonów "automatów" i mostów podsadzkowych (chyba że o czymś nie wiem). Jednak sieć trakcyjna na pewnym odcinku powinna być, gdyż to również była charakterystyczna cecha tych kolei, tym bardziej, że kwestia taboru to zrobienie nowych tekstur bądź delikatnych przeróbek modelu ET21.

Pytanie mam, czy projekt obejmuje stację Pyskowice PMP-PW?
Życie to nie gra... to symulator.

Offline EP08_015

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4330
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 307
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Lutego 2017, 14:24:10 »
Tak to wygląda teraz. Latami nic przy tym nie robilem.
Koniec tworczosci unoffowej i prywatnej.
http://chomikuj.pl/EP08-015

Offline Balaclava

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 936
  • vel. krzysiuup
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 726
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Lutego 2017, 14:31:01 »
@Preki, póki co nie obejmuje, ale w przyszłości - kto wie. Panowie, przypominam, że sceneria to lata 2013-16, a więc jedyne miejsca gdzie będzie trakcja to szlak linii 149 obok KWK Szczygłowice i być może jeszcze Knurów, jak wystarczy mi chęci. Reszta to bezdrucie, więc dyskusja o elektrowozach to delikatny offtop.
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2017, 14:36:13 wysłana przez KrzysztofGliwice »
Dokumentacja dla przyszłych pokoleń deweloperów:
MaSzynowa Wiki
Narzędzia deweloperskie - Blender

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Lutego 2017, 14:49:45 »
@KrzysztofGliwice: nie wiem, czy do końca ta dyskusja to offtop... Wielu forumowiczów pewnie nie wie, nie zna, nie widziała elektryków "przemysłowych" 3E, 3E/1 (wówczas te dwa typy tak należało traktować) i EL2, bo na pewno nie 2E. Tutaj warto przypomnieć, że EL2 są zasilane z sieci trakcyjnej prądem stałym o napięciu 2400V i maja masę 100 ton przy układzie osi Bo'Bo', dlatego też do dawnego ZNTK Lubań dowożono je na naprawy na platformach (osobno wózki i osobno nadwozie).
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Żabek

  • Wiadomości: 546
  • Gdzie jest guzik rezygnacji?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Lutego 2017, 16:53:11 »
@Żabek, o PMPPW oczywiście wiedziałem, ale że nie było żadnych konkretnych informacji przez dłuższy czas to uznałem, że projekt upadł, więc wziąłem sprawy w swoje ręce.
To słoneczko zwane GG nie bez powodu jest na dole pod avatarem, wystarczyło zapytać a nie "uznawać".

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, żeby powstała wersja przedstawiająca stan obecny i ten z lat 90, co moim zdaniem będzie świetnie pokazywać regres, jaki przeszły piaskówki w ciągu tych 20 lat.
Ciekawe jak to teraz widzisz, skoro każdy z nas ma "swoją wersję" Kotlarni i na pewno różnią się one od siebie. Mogłeś poprosić, udostępniłbym to co mam a Ty byś usunął to, co zlikwidowali.

To dlaczego obserwować, zamiast współpracować? Gliwicki Krzyś ogarnąłby to, czego mi się nie chciało.
Tego też mi nie powiedziałeś, po prostu zlałeś mnie jak prosiłem o pomoc to więcej nikogo się nie prosiłem. Poradzili mi, żebym zwrócił się do "najwyższej instancji" i się odbiłem. A prosiłem o listę co zmienić na co a nie o to, żebyś to robił :(
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2017, 16:58:20 wysłana przez Żabek »
The Frog

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Lutego 2017, 16:57:01 »
Tylko zrobienie takiej listy jest dla mnie awykonalne. Musiałem poprawiać sobie na bieżąco i testować jakie błędy jeszcze loguje. Nie mogłem podczas tego robić absolutnie nic innego na svn. Po kilku godzinach marnych rezultatów odpuściłem.
Mój kanał youtube

Offline Żabek

  • Wiadomości: 546
  • Gdzie jest guzik rezygnacji?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Lutego 2017, 17:00:16 »
Nie chce mi się dyskutować o rzeczach nieistotnych. Było - minęło.
The Frog

Offline Balaclava

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 936
  • vel. krzysiuup
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 726
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Marca 2017, 23:03:27 »
Zaczynam powoli generować teren. Następnie według niego oraz z lekką pomocą mapy topograficznej zostanie ustalony profil pionowy. Na screenie szyb Bojków i próbka terenu wygenerowana w celu skonfrontowania danych NMT-100 z rzeczywistością. Po prawej od torów autostrada A4.
Dokumentacja dla przyszłych pokoleń deweloperów:
MaSzynowa Wiki
Narzędzia deweloperskie - Blender

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Marca 2017, 23:23:46 »
Miło widzieć użyte budynki, które konwertowałem z Trainza. Jakbyś znalazł jeszcze jakieś i konkretnie je chciał, to mogę zrobić.
Mój kanał youtube

Offline Balaclava

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 936
  • vel. krzysiuup
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 726
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Marca 2017, 23:30:10 »
Tak się składa że potrzeba mi takiego szybu jaki mam teraz, tylko ok. 2 razy mniejszego, do tego taki jednostronny:


Właściwie to przydadzą się wszystkie budynki przykopalniane, bo z czegoś te nieszczęsne Szczygłowice trzeba poskładać. Do tego jakieś domki.
Dokumentacja dla przyszłych pokoleń deweloperów:
MaSzynowa Wiki
Narzędzia deweloperskie - Blender

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Marca 2017, 23:47:16 »
Poszukaj u trainzowców i podrzuć linki. Wydaje mi się, że może 1/3 kopalnianych na które mieliśmy zgodę zrobiłem raptem, bo wątpiłem, że ktoś ich użyje.
Mój kanał youtube

Offline Balaclava

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 936
  • vel. krzysiuup
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 726
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Kwietnia 2017, 10:20:15 »
Żeby nie było że nic nie robię: Są orientacyjnie ustawione profile pionowe na liniach 302 (załącznik) i 304. Pozostała linia do Bojkowa i na pola piaskowe, ale to cięższa sprawa. Mam też foty nastawni w Leboszowicach i zaczęty model jednej z nich. Niedługo wybiorę się na spacer wzdłuż linii aby zlokalizować wskaźniki i inne przytorowe obiekty, których nie widać na ortofotomapach.
Nadal aktualna jest prośba o informacje o sygnalizacji i numeracji rozjazdów na terenie posterunków EZ i EW, a także zdjęcia nastawni z w/w miejsc.
Dokumentacja dla przyszłych pokoleń deweloperów:
MaSzynowa Wiki
Narzędzia deweloperskie - Blender

Offline pborowiak

  • Wiadomości: 87
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Kwietnia 2017, 14:28:43 »
Realizuję projekt dokumentalny dot. Kotlarni i mieszkam w Pyskowicach. Mam sprzęt, tylko trochę wiedzy brakuje jeśli chodzi o fotografowanie do symulatora. Jeśli dasz znać co i w jaki sposób Ci sfotografować to pisz - jestem mega zajarany, że ktoś się zabrał za taką scenerię, z chęcią pomogę:)

Offline Piotr93

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1651
  • stonko majster
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1053
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Kwietnia 2017, 14:35:15 »
Jak fotografować masz pięknie opisane na forum, chociażby tutaj: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,5365.0.html

Offline MR6

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1954
  • Tak - to jest tekst osobisty.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 753
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Kwietnia 2017, 14:36:46 »
To jest wątek z fotografowaniem na tekstury taboru, nie infrastruktury. Ogolnie zdjęcia byle by nie były rozmyte w miare proste i zrobione z kilku miejsc danego obiektu.
"jeśli jest coś niemożliwe do zrobienia, to przyjdzie ktoś kto o tym nie wie i to zrobi".
Prace nad dodatkami.
Deweloper, webmaster i redaktor maszyny na facebooku
=^-^=

Offline Piotr93

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1651
  • stonko majster
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1053
Odp: Projekt "KPK-LK"
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Kwietnia 2017, 14:38:13 »
Maciek, to akurat bez różnicy bo jak fotografować to akurat z każdego poradnika można się trochę dowiedzieć, n.p że bez słońca, cieni itp. :-)