Autor Wątek:  Asynchroniczne melodyjki  (Przeczytany 30459 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Lutego 2015, 09:55:21 »
Mam odmienne zdanie, co do miejsca nagrywania niż Czomo. Z mikrofonem ustawił bym się obok aparatury, chyba najbardziej o ten dźwięk chodzi.
Ostatnie tłumaczenie pojawiania się tych odgłosów to jednak silniki trakcyjne (stojany). Odpowiada za to zjawisko zmian kształtu (objętości?) ferromagnetyków na skutek działania zmiennego, silnego pola magnetycznego. Za potwierdzenie tej tezy może służyć film z elfem 22WEc, który ma jeden falownik, natomiast piszczy w dwóch wózkach (1. i 3. – napędnych).
Dość długo swojego czasu jeździłem ED74 (jako pasażer), na odcinku Łódź - Skierniewice. Rozkładowa prędkość to 130km/h, różne wypełnienie pasażerami i różne miejsca w składzie  odbywania podróży. Stąd też pewne przemyślenia. To co słyszymy jest mieszaniną różnych odgłosów, wydawanych przez różne urządzenia na pokładzie pojazdu. Napisałem jak powyżej (cytat), ponieważ uznałem, że dźwięk falownika byłby najbardziej pożądany. Jednak to uproszczenie, może nie oddać klimatu jazdy z napędem impulsowym. Wydaje mi się, że należy nagrać dźwięki z różnych miejsc danego pojazdu i składać je w całość jako jeden wynikowy plik do odtwarzania przez exe, lub jako kilka plików (2, 3), składanych (odtwarzanych) przez exe, ze zróżnicowaniem na poszczególne pojazdy. Pojawienie się dźwięku wydawanego przez stojany silnika, ze względu na zmiany kierunku sił pola magnetycznego o częstotliwości kilkuset herców, jest naturalne. Natomiast mam wątpliwość czy chodzi o zmianę objętości, jeśli masz na myśli zjawisko elektrostrykcji, to zmiana objętości jest stała (skurcz), mimo zmiennego pola elektrycznego, to nie powinno hałasować. Być może się mylę.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #31 dnia: 10 Lutego 2015, 10:02:01 »
Spokojnie. Obecne telefony teraz mają dość dobre mikrofony. Ja również nagrywałem swoim telefonem i myślę że jest w porządku. Natomiast zapewne Maćkowi przyda się różne momenty, typu hamowanie, włączanie wentylatorów, wyłączanie, takie pierdy pierdy. :)

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #32 dnia: 10 Lutego 2015, 14:21:56 »
Jest spora roznica w jakosci dzwieku przy nagrywaniu telefonem i np. kamera w jakims HD formacie.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #33 dnia: 10 Lutego 2015, 16:21:25 »
Nagrałem sobie dźwięki wentylatorów w elfie i otwieranie/zamykanie drzwi. Wydaje mi się że jest to wystarczająca jakość nagrań dla użytku symulatora. Niech youby się wypowie.

Offline klimczok_mk

  • Wiadomości: 1315
  • tester
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #34 dnia: 10 Lutego 2015, 16:49:17 »
Na razie mamy dużo dźwięków. Zajmuje się już ktoś ich obrobieniem i wdrożeniem do sterowania? Jak na razie w teście nie pojawiły się pliki fizyki jak to będzie działać wszystko. Czy ktoś już to zsynchronizował z lokomotywą?

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Lutego 2015, 18:16:36 »
Po co wrzucać coś do testów jeżeli jest to jeszcze udoskanalane? Poza tym co chcesz wrzucić do testów? Za to Maciek pisał o materiały na dźwięki. Skoro jest dużo dźwięków to chyba Maciek by nie prosił o nie.

Offline klimczok_mk

  • Wiadomości: 1315
  • tester
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Lutego 2015, 20:17:10 »
Pisał w jednym z działów że posiada już gotową fizykę.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #37 dnia: 10 Lutego 2015, 20:28:15 »
To był skrót myślowy.

Offline jarząbek019

  • Wiadomości: 106
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Lutego 2015, 20:29:55 »
Z Dragona mogę Wam udostępnić nagranie z kabiny, ale klima przeszkadza i radio się odzywa.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #39 dnia: 11 Lutego 2015, 11:33:22 »
Wstępnie poskładana wersja:
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #40 dnia: 11 Lutego 2015, 12:30:35 »
Pierwszy etap do 35km/h całkiem całkiem. Dalej już nie bardzo. :(

Offline klimczok_mk

  • Wiadomości: 1315
  • tester
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #41 dnia: 11 Lutego 2015, 21:39:39 »
Później trochę jak odrzutowiec. Tak jak by przejście na drugi dźwięk za szybko przyspieszało.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Lutego 2015, 22:10:14 »
Nad moim domem latają codziennie odrzutowce, ale takich dźwięków nie wydają. Mieszkam w osi podejścia do lądowania, dla lotniska Lublinek w Łodzi. Latają około 100m nad moim balkonem. Wracając do prezentowanego przez Macieja przejazdu najlepiej niech wypowiedzą się maszyniści. Oni siedzą w kabinie i najlepiej wiedzą, jaki dźwięk mamy słyszeć, gdy sami usiądziemy do prowadzenia składu. Oczywiście w MaSzynie. Zapytam tylko, czy ten "skok" dźwięku przy 35km/h jest zamierzony?

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Lutego 2015, 22:53:04 »
To była ironia zauważ. Jeżeli nigdy nie słyszałeś elfa bądź innego pojazdu z asynchronicznym napędem, to weź łaskaw odpal youtuba... albo po prostu odpal któryś z powyższych filmików to sobie sam odpowiesz na pytanie.
« Ostatnia zmiana: 11 Lutego 2015, 22:56:45 wysłana przez hanys »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Lutego 2015, 23:02:29 »
Nie wiem, czy ironia jest na miejscu. Dość dużo jej na forum, a nie wnosi merytorycznych wartości. Napisałem też wcześniej, blisko 18 miesięcy jeździłem ED74 i nie pamiętam, aby tam było to szarpnięcie dźwięku. Stąd pytanie, skoro jest to wstępna przymiarka. Filmów i dźwięków słuchałem, są na tyle różne, że nie odważę się odpowiadać na swoje pytanie.
« Ostatnia zmiana: 11 Lutego 2015, 23:03:34 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #45 dnia: 11 Lutego 2015, 23:15:27 »
Wystarczy wejść na jaki kol wiek przejazd Elfa, Impulsa.czy nawet en57a. Nawet podczas rozruchu na zewnątrz to słychać. Bez przesady...

Offline klimczok_mk

  • Wiadomości: 1315
  • tester
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #46 dnia: 12 Lutego 2015, 09:46:25 »
Szarpniecie niby takie wstępujące ale za szybko to wszystko przyspiesza. Może po prostu trochę źle dźwięk spasowany.

Offline Czomo

  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #47 dnia: 12 Lutego 2015, 10:47:35 »
Może ja źle słyszę, ale trzeba by było tą starą przetwornice wyłączyć i w jej miejsce wstawić te wszystkie dźwięki przetwornic itd z elfa. Załącza się jazda i nagle taki dźwięk? Może się czepiam ale i ja się najeździłem Elfem KW i przed ruszeniem falownik jakiś tam dźwięk wydaje i kurcze częstotliwość tego dźwięku narasta jak falownik (nie jestem elektrykiem i nie znam się na tym zbytnio) dostaje więcej prądu. Mamy tyle filmów z rozruchem i to słychać jak się załącza rozruch. Tu trochę sztucznie to wygląda, ale jak na pierwszą wersje to nawet się udało. 

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #48 dnia: 12 Lutego 2015, 10:50:48 »
Pociągiem nie jechałem od 2 lat, a na małym dworcu w Pabianicach byłem ostatnio w niedzielę, może 1,5 godziny. Zrobiłem trochę zdjęć, a w tym czasie przejechał 1 byk z towarem i jeden kibel. Tak, nie mam możliwości spotkania asynchrona. Zadałem pytanie o ten przeskok w Elfie, bo nie pamiętam, aby takie coś występowało w ED74, a tym składem w latach 2008/2009 jeździłem co trzy dni. Na moje pytanie można odpowiedzieć "tak", lub "nie" z odpowiednim komentarzem. Odsyłanie mnie na dworzec, ponownego odsłuchiwania nagrań, jest mało przyjaznym odruchem.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #49 dnia: 12 Lutego 2015, 11:10:56 »
@Czomo. Dźwięki wentylatorów i tego charakterystycznego buczenia są. Widocznie Maciek nie podczepił sobie ich.
Próbka:
Wentylatory słyszalne z kabiny
http://www.mediafire.com/listen/7ec2x331j18kj2h/9295_elf_went_cab_trwa.wav

Buczenie słyszalne za kabiną w przedziale pasażerskim
http://www.mediafire.com/listen/b4cwy54xw436sqn/9295_elf_went_trwa.wav

Ogólnie słychać te dwa dźwięki w kabinie, ale telefon nagrał mi dźwięk, który był głośniejszy i za bardzo buczenia mi nie wychwycił. Aczkolwiek nie widzę problemu żeby zrobić dwie warstwy tych dźwięków i je po prostu razem zmiksować. Słychać lekkawe szumy, ale myślę że da radę chyba z nimi coś zrobić.

Specjalnie dla Krzysztofa, rozruch Elfa sześcioczłonowego 27WEb KŚ od 0 do 100 km/h. Gdzieś na 81-91% mocy.
http://www.mediafire.com/listen/lg8ttezb9d1i158/27web_rozruch_0-100.mp3
« Ostatnia zmiana: 12 Lutego 2015, 11:58:04 wysłana przez hanys »

Offline Czomo

  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #50 dnia: 12 Lutego 2015, 12:19:22 »
Trzeba się wybrać na Poznań Główny i sprawdzić na przykładzie 22Wea jak wygląda rozruch i tuż przed. Może uda się coś nagrać.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #51 dnia: 12 Lutego 2015, 12:24:52 »
Ja mam styczność prawie co chwile z Elfami. Maciek ma dość sporą dokumentację dźwiękową ode mnie z śląskich Elfów hehe.

Offline klimczok_mk

  • Wiadomości: 1315
  • tester
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #52 dnia: 12 Lutego 2015, 12:38:54 »
Szczerze, praktycznie po wejściu na drugi dźwięk później dźwięk się w ogóle nie zmienia oraz słychać to charakterystyczne szarpnięcie. W sumie elf ma bardzo dobrze przyspieszenie. Przykład na filmie:


  Dodano: 12 Lutego 2015, 12:40:56
Kolega parę postów wyżej dobre dźwięki nagrał z kabiny elfa KM.
Nagranie z wczoraj, z kabiny KM-owskiego Elfa. Rozpędzanie od 0-130km/h.
http://eu07.pl/userfiles/208/foto-2015-02-07-1491.7z
Pobierał to ktoś? Jak dla mnie materiał jest ok.
« Ostatnia zmiana: 12 Lutego 2015, 12:40:56 wysłana przez klimczok_mk »

Offline BLAcKboY

  • Wiadomości: 440
  • Trydencki monarchista
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Asynchroniczne melodyjki
« Odpowiedź #53 dnia: 08 Marca 2015, 21:23:02 »
Zapominacie dzieci, że melodyjki grają taurusy na prądzie zmiennym a nie stałym.

Może czas reakcji, delikatnie mówiąc, za długi, ale na wiedzę nigdy nie jest za późno. Melodyjki nie pochodzą z przewodów, a z aparatury zamkniętej w lokomotywie.

Melodyjkowe taurusy to ES64U2 (przekształtniki IGBT), a taurusy bezmelodyjkowe to ES64U4 ( przekształtniki GTO).
My personal favourites: 2TE10, 240 and 750
Fan mjuzjk 1
Fan mjuzjk 2