Autor Wątek:  Pytania o zawód maszynisty  (Przeczytany 236449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #150 dnia: 18 Lipca 2015, 14:23:53 »
Puste godziny - czyli tzw. pogotowie bez pojazdu, czas nieefektywny pracy. A cienizna? Znaczny spadek przewozów, do tego maszyniści przebywający w delegacji "podbierają pracę", inne sekcje zabierają szlaki, nie raz czeka się na telefonie po dwa dni na pociąg...
« Ostatnia zmiana: 18 Lipca 2015, 14:27:58 wysłana przez Niebugoclaw »

Offline Adam88x

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #151 dnia: 13 Sierpnia 2015, 00:46:28 »
Witam. Obserwuję ten temat na forum od pewnego czasu i sam też zamierzam zacząć pracę na kolei. Składałem już papiery do PKP Intercity ale niestety nie udało mi się dostać na szkolenie na licencję i świadectwo. Pewnie też przez to, że cały czas pracuję i nie byłem zarejestrowany w urzędzie pracy. Słyszałem, że łatwiej jest dostać się do jakiejkolwiek spółki poprzez posiadanie już licencji maszynisty. Rozpoznałem trochę rynek w zachodniopomorskim i zanosiło się że nie ma możliwości tu na miejscu zrobić takiego kursu, pozostaje Warszawa albo Gdańsk. Jakiś czas temu znalazłem jednak firmę w której będzie taki kurs przeprowadzony. Ogólnie jest już podany termin rozpoczęcia tego szkolenia i o ile ludzie pozapisywani się nie wykruszą to kurs się odbędzie. Może ktoś z Państwa myślał o takim szkoleniu i szukał możliwości zrobienia takiego kursu tu na miejscu w Szczecinie to podam tutaj namiary: (Nie wiem czy mogę podać tutaj adres strony internetowej, więc podam tylko nr telefonów)
tel/fax. 91 - 317 54 33   lub  tel. kom. 609 235 655
Napisze od razu, że nie zajmuje się reklamą tego kursu ale sam bardzo bym chciał aby była wystarczająca liczba chętnych na szkolenie i kurs się odbył planowo. Pozdrawiam

Offline sapi

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #152 dnia: 16 Sierpnia 2015, 11:59:50 »
Witam.
Ja natomiast mam pytanie jak wygląda obecnie organizacja pracy maszynisty (mam tu na myśli Cargo i IC bo u prywaciarzy to wiadomo, że różnie). Chodzi mi konkretnie o to gdzie zaczyna i kończy się pracę i jak jest liczony czas pracy? Z tego co słyszałem to w Cargo zaczyna i kończy się pracę w swoim zakładzie, a jak jest w IC? Czy jeśli muszę dojechać gdzieś żeby objąć lokomotywę to czy jest to na własną rękę czy inaczej jest to rozwiązane? Czy czas dojazdu do lub z lokomotywy wlicza się to do czasu pracy czy to jest już czas "odpoczynku"?

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #153 dnia: 17 Sierpnia 2015, 09:57:36 »
Do czasu pracy wlicza się wszystko - dojazdy pasażerem, powroty pasażerem oczekiwanie na pociąg zwrotny. Zaczynasz i kończysz w jednostce macierzystej, pracujesz nie więcej niż 12 h podczas jednej służby.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Cezaryy

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #154 dnia: 20 Sierpnia 2015, 20:33:14 »
Witam.

Mam takie pytanie, jestem bliski zapisania się na licencję maszynisty, a w niedługim czasie podpisanie lojalki na 5 lat z PKP Intercity.
Chciałbym w między czasie tych 5 lat zrobić sobie studia.
Kasa jakoś by się znalazła na studia zaoczne, chęci by były. Pytanie teraz tylko w jaki kierunek studiów spróbować wejść.
Ogólnie nie byłem orłem z matmy, fizyki czy chemii i z tym może być problem dlatego bardzo techniczne kierunki odpadają.
Zastanawiam się czy dobrym połączenie nie byłby studia na kierunku Transport. Czy odbywając takie studia podczas szkolenia i pracy jako maszynista to po uzyskaniu takich studiów praca przez ten cały czas jako maszynista liczyłaby mi się jako doświadczenie zawodowe, staż czy praktyka?
Czy jest sens robić coś takiego?
Jak to widzicie drodzy koledzy?

Online matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #155 dnia: 20 Sierpnia 2015, 21:09:50 »
Uprzedzam na Politechnice Warszawskiej jest matematyka (wykłady+ćwiczenia) i fizyka (wykłady+ćwiczenia+laboratorium).
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #156 dnia: 20 Sierpnia 2015, 21:24:42 »
Gwarantuje Ci, że nie będziesz w stanie pociągnąć 12 godzin służby i nauki na studiach, nawet zaocznych. Ilość materiału i przedmiotów jakie są na kierunkach takich jak Transport jest spora, a skoro nie jesteś orłem z nauk ścisłych, tym bardziej nie pociągniesz takich studiów. Słowem, albo kolej, albo olej.

Offline sapi

  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #157 dnia: 25 Sierpnia 2015, 13:09:29 »
Czy orientuje się ktoś czy można zrobić licencję maszynisty w lubelskim? Podobno coś organizują prywatnie w Bogdance ale nie mogę znaleźć żadnej informacji na ten temat.


Już chyba znalazłem. Lista ośrodków w UTK wszystko wyjaśnia.
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2015, 11:38:40 wysłana przez sapi »

Offline Cezaryy

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #158 dnia: 10 Listopada 2015, 20:27:51 »
Mam pytanie do osób w temacie, jakie badania z krwi/ moczu są obecnie robione przez kolejową medycynę pracy?
Chodzi mi o konkretne badania, czyli np. cholesterol, cukier itp....

Ktoś coś wie?

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #159 dnia: 10 Listopada 2015, 21:15:36 »
Cukier, morfologia, transaminazy, GGTP, do tego panel narkotykowy w krwi i moczu.

Offline klimczok_mk

  • Wiadomości: 1315
  • tester
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #160 dnia: 10 Listopada 2015, 21:34:09 »
A ogólnie całość badań jak wygląda? Podejrzewam że trzeba być na czczo.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #161 dnia: 10 Listopada 2015, 21:42:46 »
Podejrzewam że trzeba być na czczo.
No to chyba normalne i nie ważne czy badania tyczą się maszynisty czy kierowcy… Jak idziesz na badanie krwi czy moczu to oczywiste, że na czczo.
Chodzi mi o konkretne badania, czyli np. cholesterol, cukier itp....
W załączniku masz zdjęcie kart z zeszłorocznych badań. jedyna uwaga. Badania po staremu - dla osoby z prawem kierowania.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #162 dnia: 10 Listopada 2015, 21:52:48 »
Cytuj
Podejrzewam że trzeba być na czczo.

Najlepiej tak godzinę przed badaniem krwi zjeść ze 3 tabliczki czekolady.

Offline klimczok_mk

  • Wiadomości: 1315
  • tester
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #163 dnia: 11 Listopada 2015, 09:07:00 »
A oprócz badań krwi i moczu co jeszcze jest?

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #164 dnia: 11 Listopada 2015, 10:45:00 »

Offline Dragoniasty

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #165 dnia: 27 Lutego 2016, 12:42:28 »
Witam, jakiś czas zastanawiam się już nad pracą maszynisty, ale pokolei mam 20 kilka lat, jestem po technikum elektrycznym (niestety nie zdałem technika, miałem złamana rękę i nie podchodziłem już Później). Obecnie pracuję jako nastawniczy ponad rok czasu (zarobki jakie otrzymuje oscylują w granicach 1900-2200 w Zależności od ilości niedziel oraz nocek) Czy po takim techniku elektrycznym oraz mając doświadczenie już na kolei w plk jako nastawniczy, mam jakieś większe Szanse na maszyniste? Mam średnie wykształcenie wraz z maturą. I tu pojawia się dylemat lepiej starać się za maszyniste, czy pracować Jeszcze rok i Uderzać za dyżurnego ruchu (kadra się starzeje więc na dyżurnego miałbym Duże szanse). Z tym że uważam że maszynista i dyżurny mają bardzo podobny zakres odpowiedzialności, a jak z zarobkami? Pozdrawiam

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #166 dnia: 27 Lutego 2016, 13:03:17 »
Tak, masz szansę iść na maszynistę po technikum elektrycznym mimo, że nie zdałeś technika.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline Dragoniasty

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #167 dnia: 27 Lutego 2016, 13:26:48 »
A czy duże szanse są na to że się dostanę? Premiowane będzie również to że mam doświadczenie jako nastawniczy oraz chodziłem do tech elektrycznego?

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #168 dnia: 27 Lutego 2016, 14:58:58 »
Z moich informacji i rozmów z kolegami, nie ma wpływu na wynagrodzenie to, że pracowałeś wcześniej na innym stanowisku.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline Dragoniasty

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #169 dnia: 27 Lutego 2016, 15:17:40 »
Nie do końca się zrozumieliśmy. Premiowane w sensie czy przy przyjęciu i dużej liczbie kandydatów będę miał większe szanse niż ktoś bez doświadczenia jako nastawniczy, i bez szkoły elektrycznej?  Po za tym deputat węglowy i stażowe by mi przeszło?  A jezelibyscie mieli do wyboru dyżurny ruchu/maszynista co byście wybrali? Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Reg. zakazy 10.
Proszę poprawić wiadomość, zawiera kilka błędów.
Benek


Już poprawione, pisane z telefonu. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2016, 16:01:20 wysłana przez Dragoniasty »

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #170 dnia: 27 Lutego 2016, 20:40:53 »
Wątek o szansie pracy jako mechanik pojazdów trakcyjnych, już jest na tym forum!

Fakt, zapomniałem o tym. Dzięki. Scaliłem tematy.
Benek

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #171 dnia: 27 Lutego 2016, 22:15:38 »
Finansowo na pewno lepiej wychodzi maszynista, odpowiedzialność podobna w obu przypadkach, tylko tutaj dochodzi jeszcze większe ryzyko urazów lub śmierci. Jako pracownik kolei przy naborze może zostać to uwzględnione, tzn. gdyby mieli do wyboru Ciebie, a gościa, który nie miał wcześniej styczności z koleją. Na pewno dużym plusem jest znajomość elektryki, nie musisz mieć zdanego egzaminu zawodowego, grunt żeby mieć średnie. Jeżeli pracujesz na PLK, to węgiel i wysługa będzie Ci się liczyć od początku pracy u przewoźnika (mowa tu o spółkach grupy PKP i PR).

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #172 dnia: 27 Lutego 2016, 23:57:52 »
@Dragoniasty ty chcesz aby ktoś za ciebie podjął decyzje. Masz ukończone technikum elektryczne, ale nie masz dyplomu technika. Pracujesz na kolei jako nastawniczy. Sam musisz zadecydować, czy chcesz mieć pracę w stałym miejscu jako  dyżurny ruchu. Czy jako maszynista, jadą pociągi kolorowe taborami.

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #173 dnia: 29 Lutego 2016, 21:57:15 »
@Niebugoclaw, osobom które przychodzą do Cargo z poza grupy węgiel i wysługa liczą się dopiero po roku pracy. Nie wiem jak jest z przechodzącymi z innych spółek grupy PKP.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Generix

  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #174 dnia: 01 Marca 2016, 12:54:43 »
Z tym węglem i wysługą nie był bym taki pewny. U mnie w zakładzie koledzy z pośredniaka nie dostaną ani węgla ani wysługi ponoć jakieś przepisy się pozmieniały i nowo wstępującym nie przysługują już takie dodatki, tak samo jest ze zniżką tylko i wyłącznie na drugą klasę.
Maszynista Pojazdów Trakcyjnych
PKP CARGO LOGISTICS
Dolnośląski Zakład Spółki we Wrocławiu

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #175 dnia: 01 Marca 2016, 13:24:10 »
Z tym węglem i wysługą nie był bym taki pewny. U mnie w zakładzie koledzy z pośredniaka nie dostaną ani węgla ani wysługi ponoć jakieś przepisy się pozmieniały i nowo wstępującym nie przysługują już takie dodatki, tak samo jest ze zniżką tylko i wyłącznie na drugą klasę.
Bo to się dostaje po przepracowaniu jakiegoś czasu.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #176 dnia: 01 Marca 2016, 15:22:02 »
Z tym węglem i wysługą nie był bym taki pewny. U mnie w zakładzie koledzy z pośredniaka nie dostaną ani węgla ani wysługi ponoć jakieś przepisy się pozmieniały i nowo wstępującym nie przysługują już takie dodatki, tak samo jest ze zniżką tylko i wyłącznie na drugą klasę.
Racja, ileś lat musisz mieć (bodaj 10), aby móc dostać zniżkę na 1 klasę.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #177 dnia: 01 Marca 2016, 23:56:39 »
Ile? 10? Wojtek nie zgaduj tylko zapoznaj się z faktami:
http://zpkpkp.pl/files/porozumienie_27112013.pdf
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline bibol

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #178 dnia: 01 Kwietnia 2016, 22:27:04 »
Witam Forumowiczow. Czy jest jakas gorna granica wieku po ktorej juz za pozno zeby marzyc o pracy maszynisty ?

« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2016, 18:59:12 wysłana przez Pedrosiasty »

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #179 dnia: 02 Kwietnia 2016, 13:43:39 »
67 lat. Chociaż na emeryturze warto dorobić. Ale jakby nie było, to możesz marzyć do końca życia.
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...