- Symulator MaSzyna -

Hyde Park => Bieżące kolejowe => Wątek zaczęty przez: Userr w 06 Stycznia 2015, 10:28:51

Tytuł: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Userr w 06 Stycznia 2015, 10:28:51
Scaliłem kilka wątków w jeden. Dotyczą tego samego tematu, więc piszemy tylko w tym wątku. Wątek tymczasowo zostaje przyklejony.
Benek
 
Przede wszystkim witam Wszystkich forumowiczów na forum.
Piszę z zapytaniem dotyczącym pracy na kolei, a dokładniej szkolenia. Niedawno zgadałem się z takim dalszym znajomym, który jest maszynistą na PKP Intercity, pracuje już spory kawałek czasu w zawodzie, ponieważ zostały mu 4 lata do emerytury. Ogólnie bardzo sobie chwalił prace na kolei, godziny pracy jak i zarobki. Mówił, że np. za ostatni miesiąc zarobił na czysto 4200zł za coś ok. 180h pracy. Ogólnie bardzo polecał pracę, zwłaszcza, że tak się zgadaliśmy o mojej pracy i zarobkach nie przekraczających 2200zł ale zarobki to jedno, a drugie bardziej ważne to to, że atmosfera gdzie pracuje sięga dna i jeszcze niżej, a choć mam umowę na stałe to z każdym 30 dniem miesiąca można się z praca pożegnać -mniejsza o to. Opowiadał mi, że ogólnie w tej chwili jest bardzo duże zapotrzebowanie na maszynistów i są nawet organizowane bezpłatne lub w jakiejś części płatne kursy w zamian za podpisanie "lojalki"na jakiś okres czasu. Temat ten bardzo mnie zainteresował ponieważ już same pociągi od małego wzbudzały we mnie coś niesamowitego i zawsze do tej pory lubię sobie tak spoglądać jak gdzieś pędzą. No ale przejdźmy do konkretow. Interesuje mnie w tej chwili zagadnienie tematu kursu/szkolenia. Czy rzeczywiście takie kursy bezpłatne lub w części są organizowane? Na jakich to jest zasadach? Czy może na taki kurs aplikować każda osoba bez wykształcenia po szkole kolejowej czy elektrycznej? Ogólnie z zawodu jestem kucharzem ale za kilka miesięcy będę kończył liceum i będę miał wykształcenie średnie, które z tego co się orientuję jest wymogiem bezwzględnym.
Mam 26 lat, jestem z woj. zachodniopomorskiego. Prawo jazdy kat. B, uprawnienia na wózki widłowe... Mój stan zdrowia jest dobry, nie mam jakichkolwiek problemów z wzrokiem, słuchem czy zaburzeniami psychicznymi. Nigdy nie byłem karany za jakiekolwiek przestępstwa. Chciałbym też Państwa zapytać o ewentualne realne zarobki takiego młodego maszynisty, jak to się kształtuje średnio? Oczywiście, nie patrzę na ta pracę przez pryzmat pieniędzy i nie wiadomo jakiej pensji, z resztą na początek nie spodziewam się dużo i nie liczę na te 3,000 -4000zł o jakich mówił mój znajomy, który ma tyle po tylu latach pracy.
Liczę na Państwa odpowiedzi i pomoc w naświetleniu mi tego tematu.

Pozdrawiam

Reg. obowiązki 16.
Proszę poprawić wiadomość tak, by nie rozpoczynać każdego zdania od nowej linii. W przeciwnym razie post zostanie usunięty.
Benek
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EU07-483 w 06 Stycznia 2015, 10:50:49
http://intercity.pl/pl/site/o-nas/praca/aktualne-oferty-pracy/
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: JanuszB w 06 Stycznia 2015, 10:54:14
Witam, z tego co się orientowałem to np. PKP Cargo organizowało kursy płatne (dawali najniższą krajową) ale po podpisaniu lojalki. Z tym że słyszałem że był problem dostać się na ten kurs (woj. Śląskie) też planowałem iść na kurs, wymagania raczej spełniałem, nawet odroczył bym plany w budowaniu domu i kupna samochodu ale ... mam prawie 30 lat co mnie dyskwalifikuje :(
PS. Zapotrzebowanie na Maszynistów podobno jest spore, choćby na śląsku gdzie podobno ściągają z innych regionów (w jakimś programie o tym mówiono)
Jeżeli masz okazje to idź i nie zwlekaj bo później będziesz tego żałował
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 06 Stycznia 2015, 11:06:35
Zasadniczo pierwsze dwa lata pracy czeka Cie za najnizsza stawke. To jest ten okres szkolenia - zrobienie licencji, warsztat, jazdy i nauka na swiadectwo. Z tym, ze platna moze byc sama licencja. Roznie to jest w roznych firmach, czesc pokrywa posredniak (jezeli z niego zostaniesz wyslany na kurs), czesc musi zaplacic sama... Koszty slyszalem rozne, oscylujace cos ok 5000 zl.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 06 Stycznia 2015, 12:18:47
Jeśli już chciałbyś uderzać w stronę kolejnictwa, to proponuję Ci udanie się na urzędu pracy i zapytanie, czy nie jest organizowany kurs na licencję maszynisty. Ja takim właśnie sposobem zrobiłem za darmo kurs na licencję. W ośrodku, gdzie się szkoliłem prywatne zrobienie licencji kosztowało 6600zł, i oczywiście badania, na które też musisz wyłożyć z własnej kieszeni - +-700zł. Nie powiem, bo czekałem od końca kwietnia na rozwiązanie sprawy, a dopiero we wrześniu kurs się rozpoczął, ale warto było czekać. Teraz znów zależy od Twojego urzędu, bo w moim przypadku miałem opłacone wszystko - nocleg, posiłki, kurs. Koledzy mieli tylko nocleg i kurs, a przez 7 tygodni musieli się sami żywić. Także, uderzaj do urzędu i dowiaduj się!
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: maacius w 06 Stycznia 2015, 13:04:23
@Userr nawet nie wchodź w tego linka co Ci podał kolega EU07-483. Bo IC szuka sobie frajerów, którzy będą robić po 12 godzin za 1400 - 2000zł. Jeśli chcesz licencję i świadectwo zrobić to zrób sobie to w jakieś innej spółce choćby cargo, ecco rail, stk czy innej. Bylebyś cyrografu w IC i PR-ach nie podpisywał ! Pozdrawiam.
Edit: To że jesteś kucharzem nie zmienia faktu, że masz wykształcenie wymagane do niniejszego zawodu. Szkolenie obejmuje pantografy, pneumatykę i takie tam "duperele". Tam się wszystkiego nauczysz ;) I jak np technik mechanik pojazdów samochodowych mógł zostać "woziarzem" to dobry kucharz może zostać maszynistą trakcji spalinowej i elektrycznej ;)
Nie rób z siebie błazna. Po pierwsze w Cargo i IC stawki podczas szkolenia są praktycznie takie same. W dodatku skąd ta pewność że inne spółki zrobią Ci licencję płacąc nie wiadomo jakie kokosy bez podpisywania lojalki? W dzisiejszych czasach pracodawca wysyłając pracownika na kosztowne szkolenie musi się jakoś zabezpieczyć przed całkowitą utratą tych pieniędzy, stąd praktycznie wszechobecne 'lojalki'.
Zawód kucharza nie uprawnia go do podjęcia szkolenia tam, gdzie znajomy mu polecał. Kolega wyraźnie napisał, że wkrótce uzyska wykształcenie średnie, które jest konieczne do przyjęcia na licencję np. w Cargo, IC. Niektórzy prywaciarze przyjmują wszystkich, jak leci. Skutki tego zobaczymy za parę lat.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 06 Stycznia 2015, 14:17:39
Taki, lub podobny temat, już po raz kolejny pojawia się na forum. Jak zwykle z odpowiedzią jest kłopot, są linki podane przez @EU07-483. Opinie @Woku i @AtapiCL, którzy posiadają wiedzę. Uzyskanie informacji tu na forum, mija się z celem przy takich opiniach, jakie wyraża po raz kolejny @marczi-arczi. Takim sposobem, za chwilę będziemy forum plotkarskim od gdybania i krytykowania. Są linki, nie pierwsze już, do informacji o pracy na PKP. Należy z nich skorzystać, zadzwonić i przekonać się jakie są szanse na zatrudnienie. Trzeba też zapytać, jak kucharz zniesie śmiertelne potrącenia, które w tym zawodzie nie są rzadkie. Odpowiadając na pytanie w tytule wątku, @userr masz szansę, ale czy zostaniesz maszynistą, nikt Ci tu nie odpowie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EU07-483 w 06 Stycznia 2015, 14:21:08
Trzeba też zapytać, jak kucharz zniesie śmiertelne potrącenia, które w tym zawodzie nie są rzadkie.
To są jakieś szkoły przygotowujące na tego typu przygody? To raczej indywidualne predyspozycje.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Anrej w 06 Stycznia 2015, 15:03:42
Przecież w każdej spółce przewozowej jest coś takiego jak dział kadr.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 06 Stycznia 2015, 16:30:15
Trzeba też zapytać, jak kucharz zniesie śmiertelne potrącenia, które w tym zawodzie nie są rzadkie.
To są jakieś szkoły przygotowujące na tego typu przygody? To raczej indywidualne predyspozycje.
Myślisz, że ktoś zna takie? O szkołach, nic mi nie wiadomo, też pytałem o predyspozycje.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dominik333 w 07 Stycznia 2015, 16:05:14
Dostałem odpowiedź z CSID, że pierwszych telefonów można spodziewać się już w przyszłym tygodniu, poniedziałek - wtorek. Oraz osoby zainteresowane powinny jak najszybciej wysyłać CV gdyż jeśli będzie dużo chętnych to czas rekrutacji może być szybko zamknięty.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek w 07 Stycznia 2015, 18:21:39
Pytanie trochę z innej beczki: jak bym poszedł prywatnie na takie szkolenie i zakończył je sukcesem to jak długo takie uprawnienia są ważne i kiedy ulegają przedłużeniu?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: D1Accord w 07 Stycznia 2015, 18:34:30
Licencja jest wydawana na 10 lat, natomiast co 2 lata musisz odbywać badania okresowe.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 07 Stycznia 2015, 19:21:47
Badania i co jakiś czas egzamin kontrolny.
Trzeba też zapytać, jak kucharz zniesie śmiertelne potrącenia, które w tym zawodzie nie są rzadkie.
A skąd może wiedzieć skoro jeszcze nikogo nie przejechał? Jak przejedzie to się dowie. Ja też nie wiem jakbym zniósł ewentualny śmiertelny na służbie ale zbytnio się tym nie przejmuję.
@Userr: jak jesteś z zach-pomu to Cargo powinno przyjmować jakoś w tym roku, nie przez urząd pracy. Z PUPy przychodzili ludzie do PR, tam też być może będzie kolejny nabór. Na dobre zarobki przez pierwsze 2 lata nie ma co się napalać, w Cargo dostaniesz jakieś 1300 na rękę, jak zaczniesz jeździć w charakterze licencjata dostaniesz trochę więcej, tak z 1600. Jako maszynista możesz liczyć na średni zarobek ok. 3-4k, w zależności od tego czy częściej będziesz jeździł na manewrach czy na pociągach. I nie przejmuj się, że nie masz wykształcenia elektryczno-mechanicznego, teraz "trend" jest taki, że przychodzi coraz więcej ludzi po ogólniakach, a władza mówi, że "masz tylko jeździć a nie to naprawiać"... Nie będę tutaj dywagował nad tym czy to dobry pomysł, ale obecnie mamy dobrą rotację w zawodzie, więc korzystaj.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Pawel T. w 08 Stycznia 2015, 18:20:56
Jeśli chcesz to PKP Cargo w Warszawie uruchamia kolejny nabór na maszynistów. Licencję i świadectwo robią łącznie w 2 lata.
Jak ktoś zainteresowany dzwonić do Cargo albo pisać na maila to pokieruję.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ahmedo w 09 Stycznia 2015, 23:37:58
Korzystając z okazji.. Jak to jest z tą szkołą średnią? Naczytałem się/rozmawiałem sporo na ten temat i odpowiedzi bywały różne.
Czy jest to ogólnokrajowy wymóg rozporządzony przez jakiegoś ministra kilka lat temu, czy jednak kwestia spółki/prywaciarza czy trzeba czy nie mieć średnie wykształcenie?
Na forum jest wiele osób obeznanych i związanych z pracą na kolei, więc liczę w końcu na jednoznaczną odpowiedź.
Pozdrawiam!

Wydzielam i zostawiam.
Benek
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 09 Stycznia 2015, 23:49:28
http://utk.gov.pl/pl/bezpieczenstwo-systemu-1/kompetencje-personelu/licencja-maszynisty/1189,Licencja-maszynisty.html

A to, czy Cię zatrudnią na świadectwo, to już kwestia polityki firmy. Zawsze mogą powiedzieć, że mają x miejsc, inni mają lepsze wykształcenie i predyspozycje niż Ty, więc Cię tym razem nie przyjmą.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Userr w 26 Stycznia 2015, 23:21:43
Dziękuję za odpowiedzi. Zorientowałem się trochę w temacie i wygląda to tak, że żeby dostać się na darmowy kurs trzeba dostać się poprzez Urząd Pracy, więc trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny, no i do tego dochodzi temat urzędu, czy ten do którego bym należał miałby finanse i zachciałby za sponsorować taki temat. Obecnie mam pracę i umowę na stałe i tak trochę nie po drodze by było rozwiązać umowę, zrezygnować z pracy, żeby zarejestrować się w UP, bez gwarancji, że na taki kurs by się dla mnie zgodzili. Ogólnie od strony przewoźnika jestem w stanie załatwić wszystko aby mnie przyjęli, nawet w momencie gdy nie jest prowadzony nabór... Nie wiem teraz co zrobić? Prawdopodobnie nie ma obecnie możliwości dołączyć na taki sponsorowany kurs nie będąc bezrobotnym... Z tego co wyczytałem i się dowiedziałem, to w moim przypadku kurs taki składa się z dwóch etapów: I etap to kurs na licencje maszynisty, trwający ok. 6 miesięcy. II etap: praca na warsztacie, zajęcia, jazdy z innym doświadczonym maszynistą -ok. 1,5 roku. Po zdaniu wszystkiego, można usiąść za pulpit, lojalka obowiązuje 3 lata i w czasie trwania nauki (ok.2 lata) otrzymuje się pensję ok. 2000zł na rękę. Lojalka obowiązuje na kwotę 72.000 zł
Zgadza się ???, jak jest inaczej niech ktoś mnie poprawi. Nie wiem teraz co tu zrobić... Ogólnie rzecz biorąc moja sytuacja wygląda tak, że nie mam zawodu ani fachu w ręku który by mnie uprawniał w Polsce czy za granicą do zarabiania konkretniejszych pieniędzy, wszędzie raczej prace i pensje niszowe, w PL obecnie gdzie pracuje to mój maksymalny zarobek to tak ok. 2400zł i raczej dalej nie podskoczę. Do tego pracuję w takiej atmosferze z takimi ludźmi, że mi już nie raz nerwy lecą i mam dosyć tego syfu, za przeproszeniem. Zawód maszynisty bardzo mi się podoba, pociągi zawsze wzbudzają we mnie to "coś", czytając na forach i słuchając opowieści z kręgu osób pracujących, z zarobkami nie jest tak źle (nie piszę tu o początkach). do tego jest to zawód z przyszłością, podobno też przy zdobytych dzisiejszych uprawnieniach, licencjach, posiadając bardzo dobrą znajomość jakiegoś języka, można znaleźć prace bardzo, bardzo dobrze płatną w innym europejskich kraju.

Jak drodzy koledzy myślą? Iść w ten temat w moim przypadku?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: PiterCC w 26 Stycznia 2015, 23:51:06
Do tego pracuję w takiej atmosferze z takimi ludźmi, że mi już nie raz nerwy lecą i mam dosyć tego syfu, za przeproszeniem.

Najgorsze co możesz zrobić to tam pozostać. Co ci po tym etacie jak nerwy ci siądą albo jakaś deprecha się przypałęta. Jeśli nie zaryzykujesz to nie wydostaniesz się z bagna którego nienawidzisz.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: SKP w 26 Stycznia 2015, 23:56:10
Forum jest bardzo niepewnym źródłem doradztwa w sprawie zatrudnienia. Nie możesz polegać na opiniach użytkowników, bo co zrobisz, gdy ktoś Cię wprowadzi w błąd? Sam przeanalizuj wszystkie konsekwencje i sam podejmij decyzję. Niektórzy polecają do tego analizę SWOT (http://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_SWOT). Twój los jest w Twoich rękach, a tylko Ty najlepiej wiesz, w jakiej sytuacji jesteś. Poleganie na opinii forum w kwestii zawodowej (więc dość istotnej) jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: kamil.s1.pl w 27 Stycznia 2015, 15:32:16
Witam. Jeśli w złym temacie piszę, to proszę o przeniesienie :). Chciałbym rozpocząć naukę w szkole średniej, po której chcę startować na maszynistę. Mam do wyboru: Technik Mechanik ( wymagają matematyki, a ja mam tróję, i to naciąganą...) Lub mechanik/technik pojazdów samochodowych. Czy wybierając technika/mechanika pojazdów samochodowych mogę składać papiery o pracę ( PKP Cargo, CTL itd...)?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jageer w 27 Stycznia 2015, 15:58:39
Po raz X temat wałkowany. Wykształcenie obecnie wymagane na maszyniste, jak i wszelakie stanowiska związane bezpośrednio z prowadzeniem pojazdów kolejowych, prowadzeniem ruchu kolejowego, są regulowane przez ustawę. Możesz mieć technika gastronomii, też Cie przyjmą, jak masz znajomości. Wymagane jest "średnie".
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: hanys w 27 Stycznia 2015, 16:22:55
Do przystąpienia na świadectwo maszynisty wymagane jest zawodowe (jak byś szedł prywatnie). Ale zaś pracodawcy wymagają średniego.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: darek71wrc w 27 Stycznia 2015, 18:40:20
Normalnie nie wytrzymam za chwilę, z tymi pytaniami o pracę maszynisty. Wszyscy by tylko chcieli jeździć jako mechanik. Jeśli wszyscy będą tylko jeździć na lokomotywie po zdanych kursach, to kto będzie obsługiwać inne czynności pracy na PKP? Są przyjęcia do pracy na PKP i można mieć jakieś wady, wykluczające pracę na stanowisku maszynisty, co nie wyklucza przyjęcia, do pracy.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: djuzi w 27 Stycznia 2015, 16:33:54
Warto też wspomnieć, że posiadanie wykształcenia kierunkowego (mechanicznego, elektrycznego, elektroenergetycznego) jest na pewno dobrym sposobem na wyróżnienie się spośród tłumu chętnych na stanowisko. Poza tym posiadając już pewną wiedzę techniczną łatwiej jest potem dalej się uczyć niuansów zawodowych będąc na szkoleniu na maszynistę.

  Dodano: 27 Stycznia 2015, 19:30:37
Szczegóły są opisane w ogłoszeniach z ofertami pracy.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Pawel205 w 27 Stycznia 2015, 19:55:19
Czas pokaże ilu tak naprawdę za kołem zostanie.
Zarobek maszynisty (szczególnie na towarowych u prywaciarzy) kusi ludzi którzy zarabiają mniej
i szukają alternatyw. Szkoda, że naprawdę mało osób zdaje sobie sprawę z drugiej strony medalu.
Sam miałem takie "wątpliwości" dlatego proponuję porozmawiać z maszynistami na żywo, poszukać
wśród znajomych znajomych itp. Niech opowiedzą jak to wygląda, może dadzą usiąść za nastawnik
więc będzie szansa poczuć jak się prowadzi kilka tys. ton i jak hamuje.
Fakt, ludzie z innych stanowisk odchodzą na emeryturę i chętnych brakuje, każdy leci za kasą, takie czasy. Zostaną ci, którzy nie będą mieli wyjścia.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: MasterYoda w 27 Stycznia 2015, 23:35:29
Przyjęć jest i to dość sporo wystarczy poszukać. Cargo service szuka ludzi sporo. Ustawiacz rewident manewrowy itp. Wystarczy pomyśleć trochę i nie czekać na gotowe.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 28 Stycznia 2015, 12:00:29
Więc Majster rozumiem, że już Cię przyjęli? :D
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 28 Stycznia 2015, 15:03:16
Cytuj
IC szuka sobie frajerów, którzy będą robić po 12 godzin za 1400 - 2000zł.

Nie wiem skąd znalazłeś takie kwoty,  dla nowego maszynisty (mówię o dopiero co wyszkolonym maszyniście w pierwszym miesiącu samodzielnej pracy) wypłata jest zupełnie inna, nie mogę powiedzieć ile ale znacząco więcej.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jageer w 28 Stycznia 2015, 16:18:51
Przyjęć jest i to dość sporo wystarczy poszukać. Cargo service szuka ludzi sporo. Ustawiacz rewident manewrowy itp. Wystarczy pomyśleć trochę i nie czekać na gotowe.

To też jest alternatywa. Potem wystarczy uderzyć, jak już się pracuje i są duże szanse, żeby w firmie wysłali na kurs maszynisty.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 28 Stycznia 2015, 17:10:28
Nie wiem skąd znalazłeś takie kwoty,  dla nowego maszynisty (mówię o dopiero co wyszkolonym maszyniście w pierwszym miesiącu samodzielnej pracy) wypłata jest zupełnie inna, nie mogę powiedzieć ile ale znacząco więcej.

On mówił o samym procesie szkolenia na świadectwo i to się zgadza, że do 2000 PLN nie dojdzie. Natomiast błędem jest myślenie, że gdzieś indziej zapłacą więcej za samo szkolenie. Absolutnie - zatrudniają Cię w charakterze pracownika szkolonego za gołą minimalną pensję. I tak przez 2 lata.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 28 Stycznia 2015, 18:54:02
A to kolega chciałby tak bez umiejętności i odpowiedzialności kokosy od razu zarabiać, w głowach się poprzewracało. W każdym bądź razie polecam Północny IC, zwłaszcza Gdynię.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Czarnowidz w 29 Stycznia 2015, 20:22:38
A czy konieczne jest zaliczenie egzaminu maturalnego ?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: SKP w 29 Stycznia 2015, 20:24:17
Obecna matura ma taką formę, żeby każdy, kto będzie chciał, mógł ją zdać. Zresztą czegoś się przez 4 lata technikum uczy.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: djuzi w 29 Stycznia 2015, 20:38:47
Egzamin maturalny nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o "pełność" wykształcenia średniego. Można w ogóle do niego nie podchodzić, gdyż jest on jedynie przepustką do podjęcia nauki na uczelniach wyższych.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Czarnowidz w 29 Stycznia 2015, 20:46:26
Dzięki za szybką odpowiedź, w takim razie trzeba będzie się zapisać do liceum eksternistycznego (nauka trwa rok) :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cezaryy w 30 Stycznia 2015, 13:13:51
Witam kolegów i koleżanki (jak są) :)
Mam pytanie odnośnie przyjęcia na stanowisko maszynisty. Chciałbym zapytać jak jest z służbą wojskową i kategorią uzyskaną na komisji wojskowej? Czy podczas rekrutacji, badań lekarskich takowa książeczka jest potrzebna, czy trzeba się spowiadać z kategorii uzyskanej na komisji wojskowej? Powiedzmy, że kiedyś chorowałem na jakąś chorobę (niezbyt groźną, byłem po prosu pod obserwacją lekarza specjalisty, robiłem kontrolne badania, a z czasem dorośnięcia moja przypadłość się sama wyleczyła, ustała.). Na Wojskowej komisji lekarskiej otrzymałem kategorię D i zostałem przeniesiony do rezerwy. Teraz już jak wspomniałem, nie mam żadnych problemów z dawną przypadłością z lat młodzieńczych, robiłem nawet kilka lat temu badania kontrolne które to potwierdziły. Obecnie nie jestem pod żadną opieka lekarza specjalisty. Ogólnie mam otwarta drogę do zaczęcia kariery jako maszynista i trochę mnie nie pokoi ta dawana uzyskana kategoria? Czy w jakimś stopniu może mi to pokrzyżować plany, czy ktoś  to sprawdza? Proszę o wszelkie informacje na ten temat.
Pozdrawiam serdecznie
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 30 Stycznia 2015, 13:31:57
Zakład się pyta tylko o stosunek do służby wojskowej. Książeczka wojskowa jest sprawdzana na badaniach psychotechnicznych, więc z kat. D możesz być spalony u pani psycholog :) Zależy głównie od jej indywidualnego podejścia do Ciebie, niestety.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: JACK67 w 30 Stycznia 2015, 14:17:44
Zależy na jakiej podstawie była weryfikacja do kategorii "D". W moim przypadku, bodajże w roku 1990 zmieniono mi kategorię "B" na kategorię "D" w czasie trwania pokoju. Nie wiem czy tyczyło się to wszystkich z kategorią "B", czy chodziło też o rodzaj specjalizacji wojskowej z której następowało przekwalifikowanie.

Reg. obowiązki 11a.
Proszę poprawić.
Benek

Należało usunąć cały cytat, bo wiadomość do której się odnosisz jest ostatnią wiadomością. Poprawiłem.
Benek
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: grzechu_k w 30 Stycznia 2015, 16:12:31
Przy badaniach psychotechnicznych nikt się nie pytał o moją kategorię wojskową. Natomiast lekarz orzecznik zadał pytanie o nią (mam D). Wytłumaczyłem mu (sytuacja taka jak u kol. Cezaryy) wpisała to w dokumentację i wydała zaświadczenie o tym, że jestem zdolny do pracy na stanowisku masz. Wszystko zależy jaka to była/jest choroba.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: darek71wrc w 30 Stycznia 2015, 18:05:33
Czy Wy wszyscy sobie jaja robicie? Co dzień to nowy temat, czy przyjmą mnie na stanowisko maszynisty. Może ktoś z instruktorów, maszynowych, napisał by, przyklejony jeden temat, co trzeba spełnić, żeby się dostać w szeregi mechaników. Za chwilę napisze piekarz po studiach, kominarz i inni.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: byku1183 w 30 Stycznia 2015, 19:02:02
Jakiś czas temu pracownik Castoramy zatrudnił się w PKP IC na stanowisku maszynisty i podobno dobrze sobie radzi. Przede wszystkim trzeba to lubić, bo ludzie bez zamiłowania długo nie wytrzymują.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 30 Stycznia 2015, 19:05:03
Najgorsze jest to, że ludzie z ulicy, a nawet ci co liznęli pracę na kolei "przez chwilę" np. młodzi konduktorzy, chcą szybko zostać maszynistą, który ma z przodu na pensji 4xxx! Masakra! Efekt: w głowie zero znajomości tematów transportowych, na czym i jak polega praca maszynisty, lekceważenie powagi stanowiska maszynisty i podejście do pracy pod tytułem - luzik, na nastawniku daję "dzidę", a jak coś padnie zgłaszam defekt i nie wezmę tego wozu dalej (biedny dyspozytor nie zna się i "łyka jak pelikan" takie pierdoły od "maszynisty", który ma staż "3 dni z dojazdem"). Ot, taka prawda w tym wszystkim.

Kiedy jest wtopa w/w postaci? Wtedy, gdy komisja powypadkowa pojedzie na zdarzenie, gdzie ów "dzida" jest wysłuchiwany na okoliczność danego zdarzenia.

  Dodano: 30 Stycznia 2015, 19:12:54
Przede wszystkim trzeba to lubić, bo ludzie bez zamiłowania długo nie wytrzymują.
Często ludzie idą na kolej po prostu "za pracą". OK, ale wielokrotnie nie chcą się rozwijać i biernie traktują swój zawód. Hmmm, młode pokolenie jest moim zdaniem mocno "olewające"...

  Dodano: 30 Stycznia 2015, 19:20:49
Jakiś czas temu pracownik Castoramy zatrudnił się w PKP IC na stanowisku maszynisty i podobno dobrze sobie radzi.
Super, bo ten pan nie siedział w domu i czekał aż praca przyjdzie sama i zatrudnił się w markecie, a hobbystycznie myślami pewnie był jednak na kolei, bo zna tematykę i z uwagi na zainteresowanie rozumie swoje nowe stanowisko. To jeden z wielu dobrych przykładów i tacy ludzie istnieją!
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: byku1183 w 30 Stycznia 2015, 19:46:14
I na tym można by temat zakończyć, bo wydaje mi się, że został dostatecznie wyczerpany.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 30 Stycznia 2015, 21:49:54
Jak robiłem badania to o kategorię pytano tylko przy ogólnym lekarzu po wszystkich badaniach. Mam kategorię "D" z racji tego, że miałem astmę, ale miałem papierek, że jestem wyleczony i nic mi to nie zaszkodziło.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: dodulec w 30 Stycznia 2015, 21:59:23
Tak moze odbiegne od tematu: co ma astma do takiego swiadectwa? Przeciez astma to choroba drog oddechowych, a nie jakas choroba wzrokowa czy sluchowa. Jakie to utrudnienie, bo ja nie wiem, jak to przeszkadza. Albo przepisy sa popindylone, albo ja nie wiem czegos.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 30 Stycznia 2015, 22:27:00
Dodulec, nie Tobie oceniac co jedno ma do drugiego. Gwarantuje jednak, ze atak astmy skutecznie moglby przekonac Ciebie o znaczeniu tej chroby. Sadze takze, ze pojecia nie masz, jak wymagajaca i odpowiedzialna jest praca mechnika.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cezaryy w 31 Stycznia 2015, 00:25:05
Dziękuję za odpowiedzi dotyczące mojego tematu, co do dyskusji na temat kto się nadaje, a kto nie ciężko mi się ustosunkować bo nie znam jeszcze życia w tym względzie i nie wiem jak to jest ale tak od siebie póki co to wydaje mi się, że sam wcześniejszy zawód to nie wszystko i nie nie jest to ostatecznym wyznacznikiem tego czy ktoś będzie się nadawał czy nie. Bardziej bym widział to jaki ktoś ma potencjał, motywację, chęć i odpowiedzialność do tego zawodu. Wiadomo, że i z punktu technicznego trzeba coś tam umieć i wiedzieć i też jest to ważne ale tez wielu rzeczy można się nauczyć tylko właśnie trzeba chcieć i nie mieć słomianego zapału. Ja ogólnie bardzo poważnie traktuję temat możliwości bycia mechanikiem i bardzo chciałbym nim być, dawałbym z siebie maksimum i starałbym się być dobrym w tym fachu. Ale zapał jak i wszystko inne może zweryfikować tak naprawdę tylko życie i to co wyjdzie w praniu.
Wracając do tematu, bo trochę odeszliśmy to co do samej książeczki to nie wiem jak to będzie. Napiszcie proszę jeszcze jak to wygląda w praktyce? Na pytanie dlaczego się nie było w wojsku można powiedzieć, że ze względu na szkołę.  Kto to ewentualnie sprawdza i jak to wygląda? Ktoś każe nam takową książeczkę pokazać do wglądu? Co w przypadku gdy Pan X powie, że miał kat. A, a w wojsku nie był ze względu na szkołę? Ktoś każe mu pokazać książeczkę? Udowodnić to?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 31 Stycznia 2015, 10:59:07
Na pytanie dlaczego się nie było w wojsku można powiedzieć, że ze względu na szkołę.  Kto to ewentualnie sprawdza i jak to wygląda? Ktoś każe nam takową książeczkę pokazać do wglądu? Co w przypadku gdy Pan X powie, że miał kat. A, a w wojsku nie był ze względu na szkołę? Ktoś każe mu pokazać książeczkę? Udowodnić to?
Śmierdzi mi tu jakąś manipulacją i ewentualnym poświadczeniem nieprawdy. Mam nadzieję, że system jest szczelny i nie ma możliwości oszustwa. Nie rozumiem jak można zadać takie pytanie, przecież jeśli jesteś zdrowy, to okazanie książeczki nie wpłynie na decyzje lekarza. Jeśli jednak masz jest coś na rzeczy, to ukrywanie tego, jest skrajną nieodpowiedzialnością.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 31 Stycznia 2015, 11:18:54
Panowie, ja mam kategorię A i w wojsku nie byłem, bo rzeczywiście wybrałem naukę. Jest jednak ważna rzecz: w zakładzie pracy może paść jedynie pytanie - czy ma pan uregulowaną służbę wojskową? Chodzi tu po prostu o wpis w książeczce, że jest się przeniesionym do rezerwy. Do rezerwy nie przenosi się od tak - trzeba armii udowodnić, że się uczymy (tak jak w moim przypadku) i po paru latach dawali sobie spokój z nami.
To są moje doświadczenia sprzed ponad 15 lat. W wieku 19 lat otrzymałem książeczkę, a w wieku 25 byłem już w rezerwie. Nikt mnie nigdy nie pytał i nie żądał informacji dlaczego nie odbyłem służby wojskowej. Jestem rezerwistą i koniec!
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cezaryy w 31 Stycznia 2015, 11:54:31
Cytuj
Śmierdzi mi tu jakąś manipulacją i ewentualnym poświadczeniem nieprawdy. Mam nadzieję, że system jest szczelny i nie ma możliwości oszustwa. Nie rozumiem jak można zadać takie pytanie, przecież jeśli jesteś zdrowy, to okazanie książeczki nie wpłynie na decyzje lekarza. Jeśli jednak masz jest coś na rzeczy, to ukrywanie tego, jest skrajną nieodpowiedzialnością.

Im więcej się czyta na forach wypowiedzi tym różnie można to odbierać. Oczywiście, że nie chodzi tu o jakieś oszukiwanie itp. Napisałem już to wcześniej, jestem obecnie okazem zdrowia. Przypadłość którą miałem kiedyś nie była już wtedy czymś co by się nadawało do leczenia, a jedynie do regularnej co rocznej kontroli. Nie miałem zabiegów ani nie brałem leków. Lekarz już wtedy mówił, że jest to być może przypadłość wieku młodzieńczego i z czasem wszystko powinno się unormować. Tak tez się stało. Jednak komisja wojskowa była gdy miałem 18 lat i na tamtą chwilę padła decyzja, że lepiej będzie jak do wojska nie pójdę. Co ma to teraz do rzeczy i pracy mechanika? Nic. Kolega pisze, że nie ma to żadnego znaczenia ale w przypadku gdy zaczną drążyć temat mogłoby dojść do sytuacji gdzie będę musiał teraz chodzić po lekarzach, robić świeże badania i wszystko się znacząco mogłoby przeciągnąć w czasie. Do lekarza specjalisty nie czeka się kilka tygodni, tylko miesiące, a badania kosztują. Mam załatwioną już praktycznie pracę na kolei więc nie na rękę mi teraz udowadnianie, że jest wszystko ok. Z resztą moim zdaniem to jeden wielki absurd, żeby jakiekolwiek miała znaczenie książeczka wojskowa z przed iluś tam lat. Po to się zdaje teraz psychotesty i się robi badania aby stwierdzić na dzień dzisiejszy czy się nadajemy do służby czy nie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 31 Stycznia 2015, 11:58:59
Panowie, ja mam kategorię A i w wojsku nie byłem, bo rzeczywiście wybrałem naukę. Jest jednak ważna rzecz: w zakładzie pracy może paść jedynie pytanie - czy ma pan uregulowaną służbę wojskową? Chodzi tu po prostu o wpis w książeczce, że jest się przeniesionym do rezerwy. Do rezerwy nie przenosi się od tak - trzeba armii udowodnić, że się uczymy (tak jak w moim przypadku) i po paru latach dawali sobie spokój z nami.
To są moje doświadczenia sprzed ponad 15 lat. W wieku 19 lat otrzymałem książeczkę, a w wieku 25 byłem już w rezerwie. Nikt mnie nigdy nie pytał i nie żądał informacji dlaczego nie odbyłem służby wojskowej. Jestem rezerwistą i koniec!

Tyle ze dzis juz nie ma poboru, a przeniesienie do rezerwy nastepuje automatycznie 2 tygodnie po komisji. Kwestia dostania wpisu, ze jest sie rezerwista to tylko wizyta po tych dwoch tygodniach w swoim WKU.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cezaryy w 31 Stycznia 2015, 12:13:41
Dokładnie, tez tak miałem.  Komisja i dwa tygodnie później wizyta w WKU i wpis o przenosinach do rezerwy.

Chciałbym jeszcze zapytać, w którym momencie odbywa się te wszystkie badania lekarskie? Przed zaczęciem kursu na maszynistę? Ogólnie będę się przyjmował na zasadzie lojalki i tak teraz się zastanawiam w którym momencie będą te badania, bo nie wyobrażam sobie sytuacji takiej, że zwalniam się z obecnej pracy, a potem jakimś cudem nie przechodzę badań lekarskich lub jest to przesunięte w czasie i jestem w tym momencie bez środków do życia.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 31 Stycznia 2015, 12:34:03
Badania są na początku dla każdego nowego pracownika. Potem jest podpisanie umowy i inne papiery.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 31 Stycznia 2015, 12:35:47
@dodulec, a chociażby dla tego, że mając wysoko zaawansowaną astmę możesz mieć atak w pracy. I już jesteś przekreślony. Tak więc zależy od doktora, bo znajomy miał "D", bo sobie kiedyś załatwił na lewo i tym sposobem może zapomnieć o pracy na kolei.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 31 Stycznia 2015, 14:39:38
Cytuj
Oczywiście, że nie chodzi tu o jakieś oszukiwanie itp. Napisałem już to wcześniej, jestem obecnie okazem zdrowia.
Mam nadzieję, że nie uraziłem. Ale tak postawione pytania wzbudziły wątpliwości. Jeśli zarządają okazania książeczki wojskowej, to nie będziesz miał wyjścia. To jedyny dowód uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Kluczowe, wydaje się na co chorowałeś (nie jestem ciekawy), lekarz może o to zapytać i ewentualnie skierować na dodatkowe badania. Takie rzeczy trzeba zaakceptować, raczej nie omijać. Ja dostałem E na komisji wojskowej, okazywałem książeczkę wiele razy, nikt nie pytał o przyczynę. Ale też nigdy nie starałem się o pracę wymagającą jakiegoś specjalnie dobrego stanu zdrowia.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: RoboBatman w 31 Stycznia 2015, 18:53:35
Skoro już istnieje jeden "spójny" temat pytań o zawód maszynisty to i ja mam jedną wątpliwość. Moje pytanie jest głównie do tych co te badania już przeszli. Pytanie brzmi: jakie jest maksymalne ciśnienie krwi akceptowane przez lekarzy badających ludzi przed dopuszczeniem do kursu na licencję? Pytam bo sam mam lekką odchyłkę od normy która wynosi 120/80. Dziękuję z góry za informację.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 31 Stycznia 2015, 20:05:59
@RoboBatman: poruszyłeś dobry temat! "Ciśnieniowcy" nie tylko na stanowisko maszynisty mają problem z lekarzami w kolejowej medycynie pracy. Zwykle na badaniach okresowych tacy ludzie są odrzucani i wysyłani do swojego lekarza, który sypie im garść tabletek i wolne np. 7 dni. Potem idą do kontroli i jeśli jest ok, to wracają do pracy. Na badaniach wstępnych taka akcja może nie przejść... Nie znam wartości ciśnienia gwarantowanego, bo nie mam z tym problemu, ale zwracam uwagę, że to może być poważna bariera.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 01 Lutego 2015, 14:17:54
120/80 przejdzie bez problemu. Ja miałem chyba 114/80 to usłyszałem, że jestem okazem zdrowia :) Najlepiej przed badaniem nie biec po schodach i nie palić papierosa.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: MasterYoda w 01 Lutego 2015, 19:21:15
To też jest alternatywa. Potem wystarczy uderzyć, jak już się pracuje i są duże szanse, żeby w firmie wysłali na kurs maszynisty.

Oni sami proponują kurs na maszynistę. Szczególnie w miejscach gdzie mają zapotrzebowanie na coś takiego.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Anrej w 02 Lutego 2015, 01:58:56
@Cezaryy kategorię "D" w wojsku nie dostaje się ot tak. Jak masz kategorię "D" to jest wpisane, na podstawie jakiego paragrafu zdrowia przyznano. Także nic nie pokręcisz, bo lekarz zawsze może sprawdzić. Teraz trochę pofantazjuje. Masz epilepsję, wojskowa komisja zdrowia przyznaje kat. "D". Jak przez ileś lat nie była ataków, możesz się uznać za okaz zdrowia. Tylko że lekarz kolejowy może uznać, że jesteś z grupy podwyższonego ryzyka. Oczywiście możesz się nie przyznać, badanie nie jest przeprowadzane. Podobnie może być w przypadku chorób sercowych, ryzyka wystąpienia zawału. Forum nie jest od tego. aby oceniać kto jest zdolny na stanowisko mechanika, od tego jest lekarz.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Pacto w 02 Lutego 2015, 13:15:25
Witam!
Ja zadam pytanie z innej beczki, że tak powiem. Mam nadzieje, że w odpowiednim miejscu je zadaje. Co jeśli ktoś nie zda egzaminu na świadectwo maszynisty ( nie mowie tutaj o licencji bo to już mam zdane )? Czy jest wtedy jakaś degradacja np. na "szopę" żeby dokończyć lojalkę, czy zrywają umowę od razu?

Reg. zakazy 10, obowiązki 16.
Proszę usunąć nadmiarowe spacje i znaki nowej linii.
Benek
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cesky Kretek w 03 Lutego 2015, 15:29:41
A nie ma czasem poprawki egzaminu? Lub nawet dwóch?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 03 Lutego 2015, 17:22:12
Skoro pyta, może oblał wszystkie możliwości poprawek.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 03 Lutego 2015, 17:25:21
Nawet trzy sa ;)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Anrej w 04 Lutego 2015, 09:47:58
To może ja zadam inaczej pytanie. Czy mając licencję maszynisty, można pracować na stanowisku manewrowego, kierownika pociągu itp.? Może być tak, że idzie do innej spółki i zdaje na świadectwo maszynisty?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 04 Lutego 2015, 12:12:37
Oczywiście, nic temu nie przeszkadza. Niektóre spółki gotowe są nawet zapłacić karencję za pracownika po licencji, żeby przeszedł do ich firmy.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: WipeMan w 04 Marca 2015, 17:16:26
Witam wszystkich, aktualnie chodzę do 3 klasy technikum informatycznego i myślę o zostaniu maszynistą w Kolejach Mazowieckich.
Jest jeden wielki problem - wzrok. O ile dobrze pamiętam, mam na obu oczach 2.5 D na minusie. Ostatnio na komisji wojskowej dostałem kategorię E. Bez okularów nic dobrze nie widzę, ale z okularami wszystko jest wyraźne. Noszę je cały czas, 24/7. Obawiam się, że przez wzrok nie będę mógł zostać maszynistą. Jak sądzicie, dostał bym się?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 04 Marca 2015, 17:47:14
Przykro mi, ale nie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: youBy w 04 Marca 2015, 17:59:29
Może komuś się przyda poglądowo (sprawdzane do patrzenia w dali na wielkich literach):
— wada 0,25 D — ostrość widzenia 0,95–1,00;
— astygmatyzm 0,75 D — ostrość widzenia 0,63.
Na cyfrach dwa tygodnie później wyszło min. 0,8 na obu.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jageer w 04 Marca 2015, 18:47:37
Przykro mi, ale nie.

Jakie nie? Po laserowej korekcji, o ile da radę u niego, spokojnie się dostanie, jeżeli nie ma innych "wad".
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 04 Marca 2015, 18:53:15
Jestem daleki od wmawiania nastolatkom, że laserowa korekcja to cud na oczy. Nie zawsze.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Szymoniak w 04 Marca 2015, 19:32:34
Nawet trzy sa ;)
To jak to jest, że Intercity Szczecin robi w Warszawie jeden, potem drugi i jak oba nie zdane to już należy zwracać wszystkie koszta związane z 2 letnim szkoleniem?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: darek71wrc w 04 Marca 2015, 21:58:08
Kasa misiu, kasa:) Jeśli nie rokujesz, po błędnych testach na mecha, to płacz i płać.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Carmelovy w 06 Marca 2015, 14:00:32
Witam! Chciałbym się dowiedzieć o badania które czekają mnie przed przyjęciem do Technikum Kolejowego. Wie ktoś może jak one wyglądają i jakie będą (mniej więcej)?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 06 Marca 2015, 14:18:59
To zależy jakie czynniki szkodliwe będą wypisane na skierowaniu.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 06 Marca 2015, 14:19:35
Te do technikum to są śmiechu warte ;) Wszystko zależy gdzie się pójdzie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Carmelovy w 06 Marca 2015, 19:35:47
Ja zamierzam iść do Technikum Transportowo-Komunikacyjnego w Lublinie na kierunek Elektroenergetyk transportu szynowego. Wzrok i słuch miałem badany i nie wszystko było ok. Czego jeszcze mogę się spodziewać?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Anrej w 07 Marca 2015, 00:29:58
Witam! Chciałbym się dowiedzieć o badania które czekają mnie przed przyjęciem do Technikum Kolejowego. Wie ktoś może jak one wyglądają i jakie będą (mniej więcej)?
Przyjęcie do technikum, to nie ubieganie się o stanowisko maszynisty.
Ja zamierzam iść do Technikum Transportowo-Komunikacyjnego w Lublinie na kierunek Elektroenergetyk transportu szynowego. Wzrok i słuch miałem badany i nie wszystko było ok. Czego jeszcze mogę się spodziewać?
Ale to nie jest praca związana z ruchem kolejowym. Badanie lekarskie będzie przeprowadzone pod kątem specjalności nauczanej.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Carmelovy w 07 Marca 2015, 07:58:32
Ja bardzo dobrze wiem, że to nie jest ubieganie się o tę pracę, ale ukończenie tego technikum daje mi większe szanse.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 07 Marca 2015, 08:28:44
Niezależnie od tego jaką szkołę skończysz potem, badania lekarskie musisz przejść. I nie może być czegoś takiego, że nie wszystkie badania wyszły ok.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cezaryy w 08 Marca 2015, 21:36:15
Witam.

Chciałbym poprosić kolegów o wykaz jakie dokładnie badania z krwi i moczu są wykonywane starając się o stanowisko maszynisty...
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cesky Kretek w 08 Marca 2015, 23:18:18
Najlepiej jak przedzwonisz do Kolejowej Medycyny Pracy.
http://pkpsa.pl/kontakt/medycyna-pracy.html
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 09 Marca 2015, 09:28:18
Najlepiej nie jarać niczego z tydzień wcześniej i nie pić mocneijszych alkoholi tak na 3 dni przed, bo za pewne o to Ci kolego chodzi... A startując w tym zawodzie lepiej z innymi używkami dać sobie spokój.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cezaryy w 09 Marca 2015, 11:41:24
Cesky Kretek,  dzięki za namiary.

Niebugoclaw,
Cytuj
Najlepiej nie jarać niczego z tydzień wcześniej i nie pić mocneijszych alkoholi tak na 3 dni przed, bo za pewne o to Ci kolego chodzi... A startując w tym zawodzie lepiej z innymi używkami dać sobie spokój.
No nie trafiłeś Kolego zupełnie, nie o to mi chodzi... Z resztą nie wyobrażam sobie aby ktoś kto zażywa takie specyfiki mógł racjonalnie myśleć o pracy maszynisty, ocieramy się tu moim zdaniem o granice absurdu. Ćpać nie ćpam, pije to od czasu do czasu tylko piwo w niewielkich ilościach. Tego się zupełnie nie boję ale kiedyś jak robiłem badania z krwi to miałem za wysoki cholesterol i cukier niby jeszcze w normie ale coś ok. 98, więc teraz wolałbym samemu sprawdzić te badania, które są na testach laboratoryjnych maszynisty. Bo jak miałbym wydać kilkaset zł i zostać odrzuconym za np. za wysoki cukier o kilka punktów to bym się pochlastał. Jak przekroczenie jest nie duże albo na granicy normy to zawsze wprowadzając dietę można poprawić sobie wyniki.  Dlatego właśnie pytam
Czy ktoś kto ostatnio miał robione te badania laboratoryjne może wypisać wszystkie dokładnie jakie miał robione??

Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 09 Marca 2015, 12:11:14
Tu się kłania mądre zadawanie pytań. Pozostawiłeś miejsce na domysły, stąd pojawiły się takie domniemania. Także u mnie, pytanie wywołało mieszane uczucia. Czasem warto uzasadnić swoje pytania.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cesky Kretek w 09 Marca 2015, 21:49:06
Badania są robione na czczo - jak przed snem zrezygnujesz z kolacji to nie powinieneś mieć większych problemów z cukrem w badaniu - ja zapomniałem i wyszło mi delikatnie ponad normę, ale bez problemu to zaakceptowali.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Marcin S w 10 Marca 2015, 17:54:44
Badania lekarskie są następujące:
-krew i mocz (na czczo)
-narkotesty (na miejscu próbka moczu)
-psychotechnika
-okulista (w tym również badanie w ciemni)(wzrok wym. kat. I)
-RTG klatki piersiowej (jeśli nie miałeś robione przez ostatnie 6 miesięcy)
-EKG
-laryngolog (słuch wym. kat. I)
-neurolog
i na samym końcu do orzecznika, po orzeczenie czy nadajesz się czy nie. Koszt takich badań, jeśli nie zostałeś skierowany przez zakład pracy to całość odpłatna w wysokości 750zł (z góry! - wchodząc nawet do rejestracji machasz wszędzie dowodem wpłaty). Ja robiłem w Kolejowym Ośrodku Medycyny Pracy na ul. Nowogrodzkiej 62 Warszawa.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EP08_015 w 15 Marca 2015, 20:45:01
To wyjscnijcie mi jeszcze dlaczego mechanicy jezdza w okularach i niekiedy grubsze szkla maja niż nie jeden z nas? Jakim prawem skoro nowym nie wolno? Ni jeden młody w okularach widzi dużo lepiej niż 40-sto lub 50-cio letni stary mech.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: youBy w 15 Marca 2015, 20:52:05
Bo im wolno ;) Po prostu wymagania co do ostrości wzroku dla posiadających uprawnienia są znacząco niższe (dopuszczają korekcję) niż dla kandydatów (0,8/0,8 bez korekcji). Być może to wynika z tego, że wada wzroku jest chorobą zawodową, ale to tylko moje przypuszczenia.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Anrej w 16 Marca 2015, 02:31:36
Dla przypomnienia powtórzę, aby nie szukać linki związane z tematem, które są na forum.
http://www.zdrowie.med.pl/oczy/badania/visus.html pod opcją "Badania" są też inne badania
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tablica_Snellena
http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-18-lutego-2011-r-w-sprawie-licencji-maszynisty/zal1/ tylko że 'Akt został uchylony 4 marca 2014 r." Nie wiadomo co go zastępuje.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Grzywa w 16 Marca 2015, 17:37:56
....Być może to wynika z tego, że wada wzroku jest chorobą zawodową, ale to tylko moje przypuszczenia.

Nie mylisz się, oczy bardzo się męczą przecież jest to cały czas jazda w koncentracji i selekcji możliwych zagrożeń. Co prawda nie wiem jak jest konkretnie na kolei ale wiem jak bardzo sypie się wzrok w komunikacji miejskiej - w ramach ciekawostki, trzy miesiące jazdy tramwajem i doszło mi po -0,25 dioptrii na obu oczach plus astygmatyzm. Wielu starszych motorniczych nosi już okulary na -3 czy nawet -4 dioptrie. Śmiem sądzić, że na kolei jest podobnie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 18 Marca 2015, 10:58:20
Jakby badania lekarskie były tak samo rygorystyczne dla maszynistów, jak dla kandydatów, to okazałoby się, że 1/3 maszynistów poszłaby na ulicę :D Jednak bardziej można zaufać osobie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i siadającym wzrokiem, niż młodemu młokosowi po szkole z wzrokiem jak brzytwa :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Syllw w 30 Marca 2015, 00:05:36
Witam Wszystkich, chciałbym zapytać jak sprawa się ma z przyjęciem kogoś kto nie jest bezrobotnym i pracuje obecnie gdzie indziej. Czy mam jakieś szanse załapać się  takim przypadku na darmowy kurs licencji, badania lekarskie i szkolenie, za podpisanie na kilka lat umowy lojalnościowej?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Rengers69 w 30 Marca 2015, 11:24:25
Witam serdecznie Wszystkich!!!

Przyszedłem z zapytaniem co zrobić dalej ponieważ przeszedłem już badania na nastawniczego i zostałem przez urząd pracy wysłany na kurs nastawniczego i w sumie mi to odpowiada lecz w wieku 30 lat ma się chęci na więcej i skoro wszystko inne pozwala powiedzcie co zrobić żeby po zdaniu kursu na nastawniczego spróbować zrobić kurs w Polskich Liniach Kolejowych na Maszynistę?

pozdrawiam Wszystkich i życzę sukcesów oraz zdrowia
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: kamil1306 w 30 Marca 2015, 11:37:51
@Syllw, kolega @Woku napisał tak:
Cytuj
Jeśli już chciałbyś uderzać w stronę kolejnictwa, to proponuję Ci udanie się na urzędu pracy i zapytanie, czy nie jest organizowany kurs na licencję maszynisty. Ja takim właśnie sposobem zrobiłem za darmo kurs na licencję. W ośrodku, gdzie się szkoliłem prywatne zrobienie licencji kosztowało 6600zł, i oczywiście badania, na które też musisz wyłożyć z własnej kieszeni - +-700zł. Nie powiem, bo czekałem od końca kwietnia na rozwiązanie sprawy, a dopiero we wrześniu kurs się rozpoczął, ale warto było czekać. Teraz znów zależy od Twojego urzędu, bo w moim przypadku miałem opłacone wszystko - nocleg, posiłki, kurs. Koledzy mieli tylko nocleg i kurs, a przez 7 tygodni musieli się sami żywić. Także, uderzaj do urzędu i dowiaduj się!
Sam widzisz, że jest szansa na zrobienie w taki sposób kursu. Aby tylko był organizowany w Twoim urzędzie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Syllw w 30 Marca 2015, 13:34:40
No tak ale moja sytuacja jest inna, ponieważ ja obecnie pracuję na umowę na czas nieokreślony i nie jestem bezrobotnym.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: pachwał w 30 Marca 2015, 13:50:42
Z tego co widzę w Policach robią i to nawet po staremu jeszcze.
http://www.fodk.pl/index.php/kursy-menu
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Syllw w 30 Marca 2015, 16:22:39
pachwał, kontaktowałem się z tą firmą ale odpowiedzieli mi, że kursu na licencje maszynisty nie prowadzą :(
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Rengers69 w 01 Kwietnia 2015, 22:54:18
Podobno PLK nie wysyła ani nie zatrudnia maszynistów więc i ich nie szkolą, w takim razie czy jest szkoła lub studia które mogę rozpocząć w czasie pracy by szkolić się w zawodzie???
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Krzysiek626 w 01 Kwietnia 2015, 23:02:20
PLK nie organizuje takowych kursow, nie potrzebuja maszynistow, bo to nie jest przewoznik.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Anrej w 02 Kwietnia 2015, 01:09:59
Podobno PLK nie wysyła ani nie zatrudnia maszynistów więc i ich nie szkolą, w takim razie czy jest szkoła lub studia które mogę rozpocząć w czasie pracy by szkolić się w zawodzie???
Pewnie żadna szkoła nie naucza w zawodzie maszynisty i nigdy tak niebyło. Po ukończeniu szkoły obowiązuje taka sama procedura co wszystkich, może trochę ma łatwiej. Ale szkoła kolejowa nie jest wymagana.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: SolarisU18 w 09 Kwietnia 2015, 13:22:44
Witam wszystkich!
Zwracam się z pytaniem, ponieważ na kolejowym rynku pracy wzrosło zapotrzebowanie na nowych maszynistów, a ja poszukuję szkoły dzięki której będę mógł zrobić Licencję Maszynisty. Przeglądając fora niewiele jest informacji na temat danych kursów. Sam z siebie znalazłem dwie szkoły wykonujące takie szkolenia. W związku z tym iż pochodzę z Mazowsza, pasuje mi tylko jedna. Dlatego zwracam się do forumowiczów o pomoc. Nie chcę łamać regulaminu zamieszczając link, bo wyglądałoby to jak reklama...dlatego zapytam:
czy znacie jakieś szkolenia w okolicach Warszawy, najlepiej weekendowe i nie przekraczające 5000zł? Wiem, że coś w starej kolejówce koło Dw.Zachodniego jest, ale jeszcze tam nie dopytywałem.

PS: to mój 1szy post tutaj, dlatego proszę o info jeśli napisałem coś nie tak.
Pozdrawiam, SolarisU18.

Witaj, na forum piszemy poziomo, a nie zaczynamy każdego zdania od nowego akapitu. Tym razem poprawiłem.
adsim
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Exe w 10 Kwietnia 2015, 21:46:05
Wybacz, ale kurs na licencje maszynisty to nie studia weekendowe. :) W CargoMaster w Toruniu kurs teoretyczny trwa 32 dni i jest zakańczany egzaminem. Koszt to 6800zł. Nie chcę Cię zniechęcać, lecz na kursie masz się nauczyć a nie zaliczać po weekendach co jakiś czas.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 10 Kwietnia 2015, 22:20:38
Ośrodki przeprowadzają takie kursy, a nie szkoły :). A weekendowe są, ale to zależy od ośrodka, gdzie się szkolisz. Miałem okazję, aby mnie wysłano na taki weekendowy, ale na szczęście udało się wysłać na normalny, 5 razy w tygodniu, a weekend w domu. Osobiście polecam cykl 7 tygodni (5 razy w tygodniu wykłady/praktyki).
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 11 Kwietnia 2015, 14:35:44
Ośrodki przeprowadzają takie kursy, a nie szkoły :). A weekendowe są, ale to zależy od ośrodka, gdzie się szkolisz. Miałem okazję, aby mnie wysłano na taki weekendowy, ale na szczęście udało się wysłać na normalny, 5 razy w tygodniu, a weekend w domu. Osobiście polecam cykl 7 tygodni (5 razy w tygodniu wykłady/praktyki).

Jemu chodzi o to, ze w budynku szkoly ma swoja siedzibe taki osrodek. I tak, tam szkola weekendowo.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 11 Kwietnia 2015, 16:56:25
Aaa, no to zmienia postać rzeczy.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: SolarisU18 w 16 Kwietnia 2015, 10:39:06
Witam ponownie,

Udało mi się skontaktować z ośrodkiem o którym pisałem wyżej. Jak poinfomowali prowadzą kursy na licencje. Co lepsze najbliższy kurs zaczyna się 14 czerwca! Co najlepsze chcą za to 4900zł - całkiem całkiem. Robią to właśnie weekendowo, co tydzień jest zjazd. Kontakt wyszukałem na stronie: http://www.wce.pl/kursy/kurs-licencyjny-maszynisty. Tam gdzieś na dole jest numer telefonu - wszystko facet opowiada co i jak...za dużo pisania by było teraz. Zobaczymy jak pójdą mi badania, nie czekałem z szukaniem więcej, bo mają coraz mniej miejsc na kurs!

Z tego co się dowiedziałem lepiej robić badania prywatnie...ponoć taniej i szybciej.

Pozdrawiam, SolarisU18
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Syllw w 17 Kwietnia 2015, 18:12:53
Też znalazłem możliwość zrobienia takiego kursu. Cena w granicach 5000zł + badanie lekarskie ok. 700zł przed kursem.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: D1Accord w 17 Kwietnia 2015, 21:17:34
W skrócie. Jeśli zrobisz badania i zdasz egzamin na licencję to w momencie zatrudniania u przewoźnika dostajesz skierowanie na badania na świadectwo maszynisty dodam że są takie same jak na licencje. czyli jedne po drugich. całą grupą robiliśmy po okresie półtora miesiąca tyle ile trwał kurs liencji.
Jeśli chodzi o PKP Icc to sprawa jest prosta organizuje się u nas nabór zazwyczaj pod koniec roku listopad/grudzień ostatni był właśnie teraz w grudniu/ styczniu. Następny będzie najprawdopodobniej na koniec tego roku lub początek 2016.
Zostaje jeszcze szukanie u prywaciarza ale z tego co się orientuje najszybciej taki kurs będzie organizował DB Schenker około czerwca.
Icc nie zatrudnia na darmowe szkolenie bo trwa ono 2 lata!! Podpisujesz lojalke na 5 lat -  2 lata szkolenia i 3 lata jeżdżenia i zarabiasz w okresie szkolenia zaczynając od 1280zł.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 18 Kwietnia 2015, 23:26:42
Obecny gniot prawny dotyczący badań dla maszynistów został uchylony, nowe rozporządzenie powinno niedługo się pojawić.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cezaryy w 26 Maja 2015, 22:10:19
Witam, czy ktoś się orientuje czy w PKP Intercity będzie jeszcze jakiś nabór w tym roku na maszynistę, łącznie z kursem na licencje?
Drugie pytanie to czy robiąc samemu kurs na licencję maszynisty można łatwo dostać się do którejś spółki kolejowej, najbardziej bym się widział w PKP Intercity...
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: loko w 27 Maja 2015, 14:44:37
Obecny gniot prawny dotyczący badań dla maszynistów został uchylony, nowe rozporządzenie powinno niedługo się pojawić.
Możesz rozwinąć myśl? Masz może jakieś źródła informacji?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jageer w 27 Maja 2015, 19:38:59
Poluzowały się przepisy, rozporządzenie ministra.

Drugie pytanie to czy robiąc samemu kurs na licencję maszynisty można łatwo dostać się do którejś spółki kolejowej, najbardziej bym się widział w PKP Intercity...

Po licencji, chętnie niektóre firmy biorą, nie wiem jak IC. Najlepiej, to zadzwoń albo napisz pismo do dyra zakładu i tyle....
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 27 Maja 2015, 20:24:53
Niektóre firmy zatrudniają pracowników po licencji, ale nie jest to kartą przetargową. Mało tego, kandydat na maszynistę w danej spółce musi się spodziewać przejścia niejako egzaminu praktycznego, aby zdobyć autoryzację na daną serię pojazdu.
Prawda jest też taka, że wiele szkoleń licencyjnych ma słaby poziom (nie czują tego kandydaci i myślą, że to wszystko takie proste) i na jazdach autoryzacyjnych u nowego pracodawcy pomimo wcześniejszych pouczeń okresowych wypadają marnie i mają pretensje do całego świata. Proszę pamiętać, że sama licencja nie otwiera drogi kariery w 100%. Tutaj potrzeba chęci nauki danego pojazdu
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Userr w 14 Czerwca 2015, 22:21:43
Czy ktoś coś wie o o planowych szkoleniach na licencje maszynisty w PKP Intercity? Chciałbym w końcu zrobić tą licencję ale czekać na te nabory i do tego bez pewności, że się załapię to mógłbym sam zrobić.  Czy ktoś z Państwa z Szczecina chciałby takowe szkolenie zrobić prywatnie?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Grzegorz KK w 15 Czerwca 2015, 08:49:34
Hej.
Coś słabo patrzyłeś ... Teraz był nabór na licencję maszynisty do Intercity, na przełomie stycznia i lutego. Można było również sfinansować ten kurs przez urząd pracy.
W naszym regionie warmińsko-mazurskie dofinansowanie wynosiło z tego, co się orientuję (3,900 zł), a więc do kursu dużo nie trzeba było dopłacić. Na lato/jesień też chodzą słuchy, że będzie ruszał kurs na licencję maszynisty. Tylko podkreślam, że szkolenie było w Gdyni (Grabówek). Mimo tego, że dużo osób pochodziło właśnie ze Szczecina><, Bydgoszczy, Olsztyna itd. Samą licencje prowadził CSID, a potem przejmują to "IC-ki".
Pozdrawiam. 

Prosiliśmy byś pisał staranniej i stosował interpunkcję.
Rozi

EDIT.

Po moderatorze nie musisz poprawiać. Zapoznaj się z regulaminem. Ostrzeżenie.
Reg, Zakazy: 26
Nie usuwaj nigdy samodzielnie wpisu Administratora lub Moderatora (czerwona lub niebieska czcionka).
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Avia_tor w 15 Czerwca 2015, 13:33:54
Cześć, czy wiadomo może coś na temat tego, czy kolejne nabory do IC będą również adresowane tylko dla osób zarejstrowanych w PUP jako bezrobotne tak jak miało to miejsce przy ostatnim naborze? Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 15 Czerwca 2015, 15:46:38
Na pewno to nie wiadomo nic. Wieść  głosi, że "władza" nie jest zadowolona z tego systemu naboru. Jest szansa, że kolejne będą "normalne".
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: darek71wrc w 19 Czerwca 2015, 15:24:28
"PKP Cargo na gwałt szuka maszynistów, oferuje im bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia. W technikach kolejowych trwa szkolenie kadr, które mogłyby zasilić kolejowego giganta. Ale młodzi nie garną się do tej pracy."  Ktoś sobie jaja robi, czy faktycznie młodzież nie garnie się do pracy? Nauki?
http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/pkp-cargo-szuka-maszynistow,552875.html
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 19 Czerwca 2015, 22:13:25
Szukają bo mają braki i część młodych licencjatów też daje nogę z CARGO… Podejrzewam, że jak pójdzie fama po kraju, że da się odejść bez spłacania lojalki to kolejne grupy się ruszą. Ale fakt faktem raczej mało jest chętnych "z ulicy" do pracy. Raz, że kolej raczej kojarzy się źle (płace, warunki) to mało który młody człowiek chce pracować w święta, niedziele lub ew na wyjazdach, itp. Pomijam kolejowych napaleńców gotowych pracować za darmo na "ukochanej kolei" ;)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 20 Czerwca 2015, 10:37:36
Jakbym się dowiedział, że firma potrzebuje mnie na gwałt to też bym z niej odszedł. Tak na poważnie, nie wiem jakie są warunki w Cargo, ale z odchodzeniem na emerytury mają problem jak wszędzie. Młodzi ludzie po pierwsze nie chcą pracować jak cała Polska pije na grillu. Po drugie nie wszystkim pasuje ta odpowiedzialność. Po trzecie prawdopodobnie jest ciężko się Młodemu "wybić" (sensowne służby i pociągi), wiec wolą szukać szczęścia gdzie indziej niż pracować nad swoja pozycją w firmie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: hanys w 21 Czerwca 2015, 19:28:58
Warto też zwrócić uwagę na ten fakt, że pierwsza grupa (na Śląsku) w PKP Cargo co poszła na kurs, zdali świadectwo, to wciąż nie jeżdżą jako maszyniści samodzielnie, pomimo wyjeżdżenia swoich godzin. Mam znajomego we wsi, który był na pierwszych edycjach kursu na licencję/świadectwo (z ramienia naboru wewnątrz firmy), i kierownicy mówią mu w Tarnowskich Górach, że nie wiedzą co z nimi zrobić, i wciąż jeździ jako szkoleniowiec mimo, że godziny wyjeżdżone i egzamin zdany. Z punktu widzenia od kuchni, nie widać, żeby PKP Cargo zależało na gwałt maszynistów.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 22 Czerwca 2015, 00:42:48
Prawda jest taka, że poprzyjmowali za dużo szkoleńców. W moim przypadku jesteśmy połową obecnej sekcji. Fakt, że ludzie odchodzą na emeryturę, ale już teraz jest bardzo licho z robotą, więc nie dziwię się, że ludzie po wyjeżdżeniu godzin nadal jeżdżą "za frajer" bo nie ma na nich zapotrzebowania. Kolejna sprawa to cienkie zarobki w okresie kursu i ciągłe zmiany-przeciąganie się okresu trwania kursu. Świeża kadra traktowana jest jak piąte koło u wozu i zamiast motywować młodych ludzi do samokształcenia i pozostania w Spółce, zniechęca się ich w/w środkami. Mało tego tutaj zarabia się pieniądze siedząc "na telefonie" a postępująca centralizacja (np. jeden dyspozytor na cały zakład) spowoduje raczej przychodzenie "na plan", przez co wzrośnie jedynie nieefektywność służby trakcji i pogorszenie usług przewozowych. Ale to swoją drogą, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. I tu następuje kolejna przeszkoda, bo nawet po minięciu okresu lojalnościowego Spółka zabezpieczyła się "prawem kierowania A+B2", co robi z nas inwalidów mogących wozić tylko towary - to na wypadek jakby ktoś chciał pójść do przewoźników pasażerskich.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 22 Czerwca 2015, 08:59:51
To normalne ja mam A+B1. Zmieniając pracodawcę i tak musisz zmienić świadectwo, więc może to nie jest taki problem. Podobno w Gdyni/Zającu Cargo ma duże braki. Ja się i tak nie przeniosę bo służby manewrowe jako konieczne zło traktuje. U was dla świeżaka przetok to pewnie typowe zajęcie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 22 Czerwca 2015, 13:46:33
A to akurat norma, że mając dwa prawa kierowania wycierają se tobą d... na manewrach. Prawda jest taka, że jeśli chcesz zarobić musisz mieć tylko prawo elektryczne.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: UAZownik w 22 Czerwca 2015, 14:50:55
Przepraszam że tak wyrwę z kontekstu, ale zastanawia mnie od niedawna pewna kwestia.


Jest jeszcze jakakolwiek możliwość zdobycia licencji maszynisty trakcji parowej w Polsce? Cokolwiek się ostało w ośrodkach z tej specjalizacji? Ich zaraz zabraknie najbardziej.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jageer w 22 Czerwca 2015, 19:21:27
Wiesz, zakładam, że duża część odpada na badaniach :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 23 Czerwca 2015, 09:24:35
Zaczynamy od tego ze licencji nie zdobywasz na trakcje. Świadectwa też nie zdobywasz na trakcje tylko typ pojazdu, z licencją maszynisty mógłbyś teoretycznie przyjąć się do firmy która eksploatuje parowozy i po odpowiednim szkoleniu mógłbyś dostać świadectwo na Ty-42.  Jeszcze wchodzi w grę robienie kwitów na kotły w TDT. Nie wiem jak sprawa wygląda ze szkoleniem w trybie licencja/świadectwo, ale ostatnio znajomy zdobył Prawo Kierowania w trakcji parowej.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 23 Czerwca 2015, 12:39:54
I tu następuje kolejna przeszkoda, bo nawet po minięciu okresu lojalnościowego Spółka zabezpieczyła się "prawem kierowania A+B2", co robi z nas inwalidów mogących wozić tylko towary - to na wypadek jakby ktoś chciał pójść do przewoźników pasażerskich.
Jak ciemna masa wierzy we wszystko co władza powie to tak jest. Dziwnym trafem ludzie z CARGO z licencją i kwitami A+B2 poszli do takiej spółki jak Koleje Wielkopolskie. Problemu nie było żadnego (no może po za betonem z CARGO, który niemal zrobił się czerwony ze złości i zaczął rzucać tekstami typu "oby wam ta lepsza kasa bokiem wyszła"). Miesiąc, góra dwa przeszkolenia. Dojdzie nowy wpis na świstku i wio do roboty. Jeśli ktoś pomimo faktów nadal chce wierzyć w to, że "niedasie" to faktycznie CARGO jest tą właściwą spółką :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: endriu123123 w 23 Czerwca 2015, 15:47:11
Witam wszystkich.
Czy wiadomo już coś więcej o zmianach w przepisach dotyczących badań lekarskich?   
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 23 Czerwca 2015, 17:28:32
Dokładnie nie wiadomo ale powiedz na co liczysz? Jeśli na złagodzenie wymagań zdrowotnych, jak na razie nic na to nie wskazuje.

Edit: Rozporządzenie już jest, opublikowane 14 kwietnia w Dzienniku ustaw. Tak jak sądziłem wymagania zdrowotne bez zmian.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 23 Czerwca 2015, 21:12:15
Jeśli ktoś pomimo faktów nadal chce wierzyć w to, że "niedasie" to faktycznie CARGO jest tą właściwą spółką :)
Marcel, obyś miał rację, bo nie każdy chce tu zgnić na "gnojowozach", tym bardziej, że liche są szanse na to, że po wyjeżdżeniu 1200h z miejsca zrobią nas majstrami.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 24 Czerwca 2015, 19:54:09
Cytuj
Dojdzie nowy wpis na świstku i wio do roboty.

Tak doprecyzowując "świstek " zostaje u starego pracodawcy. Teoretycznie wygląda to tak: świadectwo maszynisty zostaje u starego pracodawcy, stary pracodawca wydaje "odpis świadectwa", nowy pracodawca na tej podstawie po przeszkoleniu do swoich potrzeb wydaje nowe świadectwo maszynisty.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: MówMiAndrzej w 10 Lipca 2015, 20:55:20
Szukają bo mają braki i część młodych licencjatów też daje nogę z CARGO… Podejrzewam, że jak pójdzie fama po kraju, że da się odejść bez spłacania lojalki to kolejne grupy się ruszą. Ale fakt faktem raczej mało jest chętnych "z ulicy" do pracy. Raz, że kolej raczej kojarzy się źle (płace, warunki) to mało który młody człowiek chce pracować w święta, niedziele lub ew na wyjazdach, itp. Pomijam kolejowych napaleńców gotowych pracować za darmo na "ukochanej kolei" ;)

Tak z ciekawości, jak wygląda ta lojalka w Cargo i jej obejście? (chodzi mi w zasadzie o kwotę)
Nam w IC w Zakładzie Centralnym w połowie czerwca dali do popisania lojalkę na 5 lat (w tym 2 lata kursu na świadectwo) i "zabezpieczyli" się kwotą 60tys.   
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 12 Lipca 2015, 17:47:04
W Cargo 11tys. licencja i  155 tyś. świadectwo.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Avia_tor w 13 Lipca 2015, 15:16:38
W Cargo 11tys. licencja i  155 tyś. świadectwo.

Za 155 tys. PLN mozna spokojnie zrobic liniowa licencje pilota (ATPL frozen), ktora umozliwia podjecie pracy w linii lotniczej. Ta kwota nie jest odrobine za wysoka? ;) Jaki jest rzeczywisty koszt pelnego wyszkolenia maszynisty?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: kronika13 w 13 Lipca 2015, 16:13:10
"Odrobinę za wysoka" to eufemizm, prawda? ;-) Na logikę maksymalny pułap kosztów kształcenia maszynisty ustaliłabym na 75% kosztów kształcenia pilota, ale przyznaję się, że zwyczajnie się nie znam i nie wiem, czy tak jest w rzeczywistości.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 13 Lipca 2015, 16:18:42
@Avia_tor ale te 55 tyś. i 155 tyś. to są kary wynikające z lojalki jak by się chciało odejść.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Avia_tor w 13 Lipca 2015, 16:35:29
@kronika13: tak, taki malutki eufemizm ;).

@matek123: wiem, ze to zabezpieczenie na wypadek, gdyby adept chcial odejsc przed koncem umowy. Niemniej zastanawia mnie to skad taka astronomiczna suma, na ktora opiewa lojalka, bo koszt wyszkolenia od 0 do swiadectwa na pewno nie jest az tak wysoki.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 13 Lipca 2015, 17:30:23
Stąd, że jest duże prawdopodobieństwo zrobienia uprawnień komuś, kto i tak potem ucieknie. Gdyby nie to, to po powiedzmy dwóch latach szkoleń, w ciągu których kandydat otrzymywałby te minimalne wynagrodzenie, od razu człowiek by rezygnował z pracy w tej firmie i szedł tam, gdzie lepiej płacą ;) Więc to jest swego rodzaju straszak. W KM też są lojalki, ale jakoś nie kwapią się do egzekwowania ich zapisów. Kwoty przynajmniej są niższe, 30 tyś to maks.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: youBy w 13 Lipca 2015, 17:36:50
Tu nie chodzi tylko o zwrot kosztów szkolenia, lecz również o zatrzymanie człowieka u siebie i niewspieranie konkurencji.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Avia_tor w 13 Lipca 2015, 19:51:38
Kumam, po prostu ta kwota 6 cyfrowa mnie nieco zatkala. A tak swoja droga to czy taka osoba jest ubezpieczona przez pracodawce na wypadek gdyby pogorszylo jej sie znaczaco zdrowie, i nie bylaby w stanie pracowac jako maszynista i "odbebnic" okresu lojalki?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: MówMiAndrzej w 14 Lipca 2015, 16:45:32
PKP Intercity spisało w umowach wyjątki od obowiązku zwrotu kosztów, a do nich między innymi zalicza się sytuację gdy stan zdrowia powoduję utratę zdolności do wykonywania pracy.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 14 Lipca 2015, 23:09:20
Taka kwota to tylko straszak, by w ciągu tych trzech lat nie uciec. Ale 3 lata to nie dużo, a wielu zapewne nie widzi się nabijanie pustych godzin za parę groszy ;)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Avia_tor w 15 Lipca 2015, 09:56:16
Dzieki za odpowiedzi. Ma to swoje plusy - stabilnosc pracy, co w tych czasach jest nie do przecenienia.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 15 Lipca 2015, 14:34:16
Cytuj
Ale 3 lata to nie dużo, a wielu zapewne nie widzi się nabijanie pustych godzin za parę groszy ;)

Zależy od zakładu każdy Licencjatów inaczej traktuje, większość z pierwszego kursu w Gdyni nie nabija "pustych" godzin.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 16 Lipca 2015, 10:09:18
Nie chodzi mi o licencjatów, ale ogólnie o całokształt pracy. Takiej cienizny jak jest teraz to dawno nie było.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Avia_tor w 17 Lipca 2015, 14:32:33
nabijanie pustych godzin za parę groszy ;)

Pozwole sobie zapytac, co to sa "puste godziny"?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: djuzi w 17 Lipca 2015, 20:16:40
Takiej cienizny jak jest teraz to dawno nie było.
Co masz na myśli?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 18 Lipca 2015, 14:23:53
Puste godziny - czyli tzw. pogotowie bez pojazdu, czas nieefektywny pracy. A cienizna? Znaczny spadek przewozów, do tego maszyniści przebywający w delegacji "podbierają pracę", inne sekcje zabierają szlaki, nie raz czeka się na telefonie po dwa dni na pociąg...
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Adam88x w 13 Sierpnia 2015, 00:46:28
Witam. Obserwuję ten temat na forum od pewnego czasu i sam też zamierzam zacząć pracę na kolei. Składałem już papiery do PKP Intercity ale niestety nie udało mi się dostać na szkolenie na licencję i świadectwo. Pewnie też przez to, że cały czas pracuję i nie byłem zarejestrowany w urzędzie pracy. Słyszałem, że łatwiej jest dostać się do jakiejkolwiek spółki poprzez posiadanie już licencji maszynisty. Rozpoznałem trochę rynek w zachodniopomorskim i zanosiło się że nie ma możliwości tu na miejscu zrobić takiego kursu, pozostaje Warszawa albo Gdańsk. Jakiś czas temu znalazłem jednak firmę w której będzie taki kurs przeprowadzony. Ogólnie jest już podany termin rozpoczęcia tego szkolenia i o ile ludzie pozapisywani się nie wykruszą to kurs się odbędzie. Może ktoś z Państwa myślał o takim szkoleniu i szukał możliwości zrobienia takiego kursu tu na miejscu w Szczecinie to podam tutaj namiary: (Nie wiem czy mogę podać tutaj adres strony internetowej, więc podam tylko nr telefonów)
tel/fax. 91 - 317 54 33   lub  tel. kom. 609 235 655
Napisze od razu, że nie zajmuje się reklamą tego kursu ale sam bardzo bym chciał aby była wystarczająca liczba chętnych na szkolenie i kurs się odbył planowo. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: sapi w 16 Sierpnia 2015, 11:59:50
Witam.
Ja natomiast mam pytanie jak wygląda obecnie organizacja pracy maszynisty (mam tu na myśli Cargo i IC bo u prywaciarzy to wiadomo, że różnie). Chodzi mi konkretnie o to gdzie zaczyna i kończy się pracę i jak jest liczony czas pracy? Z tego co słyszałem to w Cargo zaczyna i kończy się pracę w swoim zakładzie, a jak jest w IC? Czy jeśli muszę dojechać gdzieś żeby objąć lokomotywę to czy jest to na własną rękę czy inaczej jest to rozwiązane? Czy czas dojazdu do lub z lokomotywy wlicza się to do czasu pracy czy to jest już czas "odpoczynku"?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EU07-483 w 17 Sierpnia 2015, 09:57:36
Do czasu pracy wlicza się wszystko - dojazdy pasażerem, powroty pasażerem oczekiwanie na pociąg zwrotny. Zaczynasz i kończysz w jednostce macierzystej, pracujesz nie więcej niż 12 h podczas jednej służby.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cezaryy w 20 Sierpnia 2015, 20:33:14
Witam.

Mam takie pytanie, jestem bliski zapisania się na licencję maszynisty, a w niedługim czasie podpisanie lojalki na 5 lat z PKP Intercity.
Chciałbym w między czasie tych 5 lat zrobić sobie studia.
Kasa jakoś by się znalazła na studia zaoczne, chęci by były. Pytanie teraz tylko w jaki kierunek studiów spróbować wejść.
Ogólnie nie byłem orłem z matmy, fizyki czy chemii i z tym może być problem dlatego bardzo techniczne kierunki odpadają.
Zastanawiam się czy dobrym połączenie nie byłby studia na kierunku Transport. Czy odbywając takie studia podczas szkolenia i pracy jako maszynista to po uzyskaniu takich studiów praca przez ten cały czas jako maszynista liczyłaby mi się jako doświadczenie zawodowe, staż czy praktyka?
Czy jest sens robić coś takiego?
Jak to widzicie drodzy koledzy?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 20 Sierpnia 2015, 21:09:50
Uprzedzam na Politechnice Warszawskiej jest matematyka (wykłady+ćwiczenia) i fizyka (wykłady+ćwiczenia+laboratorium).
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 20 Sierpnia 2015, 21:24:42
Gwarantuje Ci, że nie będziesz w stanie pociągnąć 12 godzin służby i nauki na studiach, nawet zaocznych. Ilość materiału i przedmiotów jakie są na kierunkach takich jak Transport jest spora, a skoro nie jesteś orłem z nauk ścisłych, tym bardziej nie pociągniesz takich studiów. Słowem, albo kolej, albo olej.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: sapi w 25 Sierpnia 2015, 13:09:29
Czy orientuje się ktoś czy można zrobić licencję maszynisty w lubelskim? Podobno coś organizują prywatnie w Bogdance ale nie mogę znaleźć żadnej informacji na ten temat.


Już chyba znalazłem. Lista ośrodków w UTK wszystko wyjaśnia.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Cezaryy w 10 Listopada 2015, 20:27:51
Mam pytanie do osób w temacie, jakie badania z krwi/ moczu są obecnie robione przez kolejową medycynę pracy?
Chodzi mi o konkretne badania, czyli np. cholesterol, cukier itp....

Ktoś coś wie?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 10 Listopada 2015, 21:15:36
Cukier, morfologia, transaminazy, GGTP, do tego panel narkotykowy w krwi i moczu.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: klimczok_mk w 10 Listopada 2015, 21:34:09
A ogólnie całość badań jak wygląda? Podejrzewam że trzeba być na czczo.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 10 Listopada 2015, 21:42:46
Podejrzewam że trzeba być na czczo.
No to chyba normalne i nie ważne czy badania tyczą się maszynisty czy kierowcy… Jak idziesz na badanie krwi czy moczu to oczywiste, że na czczo.
Chodzi mi o konkretne badania, czyli np. cholesterol, cukier itp....
W załączniku masz zdjęcie kart z zeszłorocznych badań. jedyna uwaga. Badania po staremu - dla osoby z prawem kierowania.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 10 Listopada 2015, 21:52:48
Cytuj
Podejrzewam że trzeba być na czczo.

Najlepiej tak godzinę przed badaniem krwi zjeść ze 3 tabliczki czekolady.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: klimczok_mk w 11 Listopada 2015, 09:07:00
A oprócz badań krwi i moczu co jeszcze jest?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 11 Listopada 2015, 10:45:00
isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20110660349&type=2 (http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20110660349&type=2)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dragoniasty w 27 Lutego 2016, 12:42:28
Witam, jakiś czas zastanawiam się już nad pracą maszynisty, ale pokolei mam 20 kilka lat, jestem po technikum elektrycznym (niestety nie zdałem technika, miałem złamana rękę i nie podchodziłem już Później). Obecnie pracuję jako nastawniczy ponad rok czasu (zarobki jakie otrzymuje oscylują w granicach 1900-2200 w Zależności od ilości niedziel oraz nocek) Czy po takim techniku elektrycznym oraz mając doświadczenie już na kolei w plk jako nastawniczy, mam jakieś większe Szanse na maszyniste? Mam średnie wykształcenie wraz z maturą. I tu pojawia się dylemat lepiej starać się za maszyniste, czy pracować Jeszcze rok i Uderzać za dyżurnego ruchu (kadra się starzeje więc na dyżurnego miałbym Duże szanse). Z tym że uważam że maszynista i dyżurny mają bardzo podobny zakres odpowiedzialności, a jak z zarobkami? Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 27 Lutego 2016, 13:03:17
Tak, masz szansę iść na maszynistę po technikum elektrycznym mimo, że nie zdałeś technika.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dragoniasty w 27 Lutego 2016, 13:26:48
A czy duże szanse są na to że się dostanę? Premiowane będzie również to że mam doświadczenie jako nastawniczy oraz chodziłem do tech elektrycznego?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 27 Lutego 2016, 14:58:58
Z moich informacji i rozmów z kolegami, nie ma wpływu na wynagrodzenie to, że pracowałeś wcześniej na innym stanowisku.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dragoniasty w 27 Lutego 2016, 15:17:40
Nie do końca się zrozumieliśmy. Premiowane w sensie czy przy przyjęciu i dużej liczbie kandydatów będę miał większe szanse niż ktoś bez doświadczenia jako nastawniczy, i bez szkoły elektrycznej?  Po za tym deputat węglowy i stażowe by mi przeszło?  A jezelibyscie mieli do wyboru dyżurny ruchu/maszynista co byście wybrali? Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Reg. zakazy 10.
Proszę poprawić wiadomość, zawiera kilka błędów.
Benek

Już poprawione, pisane z telefonu. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: darek71wrc w 27 Lutego 2016, 20:40:53
Wątek o szansie pracy jako mechanik pojazdów trakcyjnych, już jest na tym forum!

Fakt, zapomniałem o tym. Dzięki. Scaliłem tematy.
Benek
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 27 Lutego 2016, 22:15:38
Finansowo na pewno lepiej wychodzi maszynista, odpowiedzialność podobna w obu przypadkach, tylko tutaj dochodzi jeszcze większe ryzyko urazów lub śmierci. Jako pracownik kolei przy naborze może zostać to uwzględnione, tzn. gdyby mieli do wyboru Ciebie, a gościa, który nie miał wcześniej styczności z koleją. Na pewno dużym plusem jest znajomość elektryki, nie musisz mieć zdanego egzaminu zawodowego, grunt żeby mieć średnie. Jeżeli pracujesz na PLK, to węgiel i wysługa będzie Ci się liczyć od początku pracy u przewoźnika (mowa tu o spółkach grupy PKP i PR).
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Anrej w 27 Lutego 2016, 23:57:52
@Dragoniasty ty chcesz aby ktoś za ciebie podjął decyzje. Masz ukończone technikum elektryczne, ale nie masz dyplomu technika. Pracujesz na kolei jako nastawniczy. Sam musisz zadecydować, czy chcesz mieć pracę w stałym miejscu jako  dyżurny ruchu. Czy jako maszynista, jadą pociągi kolorowe taborami.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 29 Lutego 2016, 21:57:15
@Niebugoclaw, osobom które przychodzą do Cargo z poza grupy węgiel i wysługa liczą się dopiero po roku pracy. Nie wiem jak jest z przechodzącymi z innych spółek grupy PKP.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Generix w 01 Marca 2016, 12:54:43
Z tym węglem i wysługą nie był bym taki pewny. U mnie w zakładzie koledzy z pośredniaka nie dostaną ani węgla ani wysługi ponoć jakieś przepisy się pozmieniały i nowo wstępującym nie przysługują już takie dodatki, tak samo jest ze zniżką tylko i wyłącznie na drugą klasę.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EU07-483 w 01 Marca 2016, 13:24:10
Z tym węglem i wysługą nie był bym taki pewny. U mnie w zakładzie koledzy z pośredniaka nie dostaną ani węgla ani wysługi ponoć jakieś przepisy się pozmieniały i nowo wstępującym nie przysługują już takie dodatki, tak samo jest ze zniżką tylko i wyłącznie na drugą klasę.
Bo to się dostaje po przepracowaniu jakiegoś czasu.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 01 Marca 2016, 15:22:02
Z tym węglem i wysługą nie był bym taki pewny. U mnie w zakładzie koledzy z pośredniaka nie dostaną ani węgla ani wysługi ponoć jakieś przepisy się pozmieniały i nowo wstępującym nie przysługują już takie dodatki, tak samo jest ze zniżką tylko i wyłącznie na drugą klasę.
Racja, ileś lat musisz mieć (bodaj 10), aby móc dostać zniżkę na 1 klasę.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 01 Marca 2016, 23:56:39
Ile? 10? Wojtek nie zgaduj tylko zapoznaj się z faktami:
http://zpkpkp.pl/files/porozumienie_27112013.pdf
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: bibol w 01 Kwietnia 2016, 22:27:04
Witam Forumowiczow. Czy jest jakas gorna granica wieku po ktorej juz za pozno zeby marzyc o pracy maszynisty ?

Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jageer w 02 Kwietnia 2016, 13:43:39
67 lat. Chociaż na emeryturze warto dorobić. Ale jakby nie było, to możesz marzyć do końca życia.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: bibol w 02 Kwietnia 2016, 13:55:20
pPytanie dotyczy raczej gornej granicy w ktorej moznac sie wziac za nauke tego zawodu.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jageer w 02 Kwietnia 2016, 15:33:18
40 latków znam, co niedawno zdawali :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ensifer w 15 Kwietnia 2016, 11:57:12
Może głupie pytanie, ale próbowałem dowiedzieć się w kilku spółkach i nikt nie chciał/nie mógł udzielić mi odpowiedzi: Czy osoba, która została poddana zabiegowi laserowej korekcji wzroku może pracować jako maszynista? Swego czasu czytałem rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i są w nim określone minimalne oraz maksymalne "odchylenia" odnośnie wzroku*, jednak wolałbym poznać opinie osób, które lepiej znają temat. Ilość licencji, egzaminów i zezwoleń mnie przytłacza, że nie wspomnę o kosztach uzyskania tych wszystkich papierów, jednakże chciałbym podjąć pracę na kolei.

* To, że są wzięte, jak na mój gust, trochę z Księżyca, to inna sprawa.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jageer w 15 Kwietnia 2016, 17:03:08
Widzisz wszystko na tablicy? Rozróżniasz kolory? To w czym problem?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ensifer w 15 Kwietnia 2016, 21:03:30
W przepisach, jak przypuszczam... Po prostu nie wiem, czy komisja się nie przyczepi.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 15 Kwietnia 2016, 22:06:26
Jaka komisja? idziesz do kolejowej medycyny pracy, jest tam okulista. Jeśli Twoje widzenie w momencie badania i potem mieści się w normie, to przeszkód brak.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ensifer w 16 Kwietnia 2016, 07:52:45
Dzięki. Teraz muszę tylko uzbierać odpowiednią sumkę i może się uda. Trzymajcie kciuki.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AlbatrosPoland w 18 Kwietnia 2016, 22:19:43
Widzisz wszystko na tablicy? Rozróżniasz kolory? To w czym problem?

Jest zasadnicza różnica między widzeniem, a wartościami podawanymi w przepisach.

Jestem zawodowym "drajwerem". Teraz jeżdżę autobusami. Badania są dokładnie takie same jak na kolei, a jak bardzo są rozbudowane decyduje pracodawca. Jeden chce badań, a drugi chce tylko świstek...
Ale do sedna: Ja mam w oczach +2,5, ale dobrze widzę literki na tablicach. Faktem jest, że nigdy nie kazano mi czytać tych najmniejszych, nawet na rygorystycznych badaniach, ale tablicę przechodzę gładko. O barwach to już nie wspominam...
Jeden z lekarzy starej daty, obsługujący również maszynistów zakomunikował mi, że podpisał by mi "wzrok".
No ale wymóg jest + -0,8 (o ile dobrze pamiętam). Tu następuje zderzenie: Widzę literki, widzę kolory, test przechodzę, ale maszyna wywala mi +2,5.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 19 Kwietnia 2016, 18:50:35
To w takim razie ile masz lat i w jaki sposób przy tej wadzie możesz być zawodowym? Chyba, że masz czasowe prawko, wtedy co innego.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 20 Kwietnia 2016, 12:44:35
Cytuj
No ale wymóg jest + -0,8 (o ile dobrze pamiętam).

Ostrość wzroku 0,8 czyli trzecia linijka od dołu jeśli tablica jest od 0,0.

Cytuj
Ja mam w oczach +2,5, ale dobrze widzę literki na tablicach.

A jesteś pewien, że nie mówisz o 2,5 cylinder? Wtedy to by pasowało.

Cytuj
Czy osoba, która została poddana zabiegowi laserowej korekcji wzroku może pracować jako maszynista?

Nie jest to przeciwwskazaniem, jeśli od zabiegu minęło mało czasu okulista wpisze ci kontrole po pół roku żeby kontrolować jak się goi.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AlbatrosPoland w 20 Kwietnia 2016, 21:12:11
To w takim razie ile masz lat i w jaki sposób przy tej wadzie możesz być zawodowym? Chyba, że masz czasowe prawko, wtedy co innego.

Zawodowy kierowca ma wpisane, że jeździć w binoklach. Nawet na dokumencie masz wpisany kod. Ja raz mam, raz nie mam, to zależy od lekarza. Na szybowcach tez musiałem mieć okulary w czasie lotu. Gdzieś wyczytałem, że drajwer dostanie pozwolenie do +-8. Oczywiście w okularach. Lat mam Panie 38.

Trzecią linijkę to przeczytam.

Tu taka ciekawostka: Piloci liniowi, czyli latający na Jumbo Jetach nie muszą być tacy idealni, jak maszyniści:

 http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne/48-licencje_i_szkolenia_lotnicze/205-wymogi_zdrowotne/45911-wada_wzroku.html
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 20 Kwietnia 2016, 21:13:54
W sumie jeżeli nie dostaniesz się na kolej, to możesz mieć spore szanse na motorniczego, bo tramwaje podlegają pod przepisy "drogowe".
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 21 Kwietnia 2016, 10:39:36
Cytuj
Trzecią linijkę to przeczytam.

To rozporządzenie w łapę i do medycyny kolejowej walczyć :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ensifer w 23 Kwietnia 2016, 14:36:38
Mnie akurat tramwaje aż tak nie pociągają, ale dziwi mnie fakt, iż noszenie okularów uniemożliwia mi realizację swojego, trochę być może dziwnego, marzenia. Postanowiłem spróbować - zrobię korekcję, później jeszcze zdobycie uprawnień i MOŻE da radę. Z naciskiem właśnie na to "może". Nawet na konduktora do KW mnie nie wzięli, też przepisy nie pozwalają... Jak żyć?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Forfiter w 15 Lipca 2016, 13:48:03
PKP Intercity przyjmuje na szkolenie w celu uzyskania świadectwa maszynisty. Jednak wymogiem jest posiadanie już licencji maszynisty. Link to strony: http://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/praca/aktualne-oferty-pracy/
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Szymono w 29 Sierpnia 2016, 22:35:11
Witajcie jest to mój pierwszy post. Chciałbym się zapytać czy jest jakaś osoba tutaj na forum, która składała aplikację na szkolenie na licencje maszynisty w PKP IC?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Forfiter w 30 Sierpnia 2016, 10:29:07
Szymono.
Tak się składa, że ja złożyłem aplikację. Czekam teraz na telefon z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. Rozmowy mają się odbywać we wrześniu.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Szymono w 30 Sierpnia 2016, 10:46:16
Witaj Forfiter. Również złożyłem aplikację na ten kurs. Jestem bardzo ciekaw kiedy można spodziewać się od nich telefonu, jeżeli oczywiście rozpatrzą pozytywnie aplikację.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 30 Sierpnia 2016, 12:21:20
Wysyłaliście je może przez opcje "Aplikuj" na stronie IC czy w inny sposób?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Szymono w 30 Sierpnia 2016, 12:39:31
Tak na stronie IC trzeba było wypełnić swoje dane i po ukończeniu kliknąć aplikuj.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Forfiter w 30 Sierpnia 2016, 13:05:40
Aplikowałem przez stronę ICC z dołączonym plikiem CV. Dzwoniłem też jakoś pod koniec lipca na jeden z numerów podanych na stronie ICC i dowiedziałem się, że mają oddzwaniać do wszystkich i informować. Ale jeśli spełnia się podstawowe wymagania dotyczące min. wieku, wykształcenia itp. to na rozmowę zaproszą, a tam okaże się co dalej. Także trzeba uzbroić się w cierpliwość i póki co szlifować umiejętności w MaSzynie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 01 Września 2016, 14:50:09
Także trzeba uzbroić się w cierpliwość i póki co szlifować umiejętności w MaSzynie.
Gwarantuję Ci, że MaSzyna co jazdy realnej to dwa różne światy. Wystarczy deszcz, wzniesienie i już wypocisz coca-colę, którą wypiłeś na Wigilię dwa lata temu.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 01 Września 2016, 19:01:46
Gwarantuję Ci, że MaSzyna co jazdy realnej to dwa różne światy. Wystarczy deszcz, wzniesienie i już wypocisz coca-colę, którą wypiłeś na Wigilię dwa lata temu.
Dżony, oni w ICkach to tylko 600A i krecha, co oni mogą wiedzieć o wzniesieniach :P
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: MasterYoda w 01 Września 2016, 19:44:14
Wniesienie od przypadku do przypadku ;) Czyli nie ma sensu edukować w tej materii. 😁
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 01 Września 2016, 21:05:37
Wystarczy szlak do Zakopanego, śnieg, deszcz, szadź bądź liście. No ale, jak mówisz, co IC może wiedzieć o wzniesieniach targając po 200 ton.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Forfiter w 02 Września 2016, 12:07:31
Dlatego też chcę przejść całe szkolenie. Nie przyjdę do nich i nie powiem: "Ej! Wiecie, jeżdżę w MaSzynie więc już wszystko wiem i potrafię, i żadna pochyłość, czy pogoda mi niestraszna". Zdaję sobie sprawę, że symulator to jednak tylko symulator ;)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 02 Września 2016, 17:30:10
Jednak jakąś wiedzę symulator daje, chociażby umiejscowienie przełączników czy pozycję hamulca. Nie wspominając o sygnałach na semaforach, tarczach, wskaźniki, etc.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: wołodyjowskiIC w 02 Września 2016, 17:43:34
A samą technikę hamowania, czy dojeżdżania do składu to można wyćwiczyć?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Forfiter w 02 Września 2016, 18:14:55
Jechałem kiblem w realu. Nie miałem problemów z hamowaniem. Jednostka zatrzymywała się tam, gdzie trzeba. MaSzyna uczy ;)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Anrej w 03 Września 2016, 18:43:56
Jednak jakąś wiedzę symulator daje, chociażby umiejscowienie przełączników czy pozycję hamulca.
Tak. Shift+J załączamy baterię, Ctrl+V przestawienie kurka trójdrogowego, Shift+V uruchomienie sprężarki pomocniczej, Wiem, że to mam wykonać. Tylko gdzie to jest w lokomotywie?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 03 Września 2016, 19:07:35
W przedziale maszynowym przy/na ramie pneumatycznej od strony kabiny B, w dolnej części. Bardziej precyzyjnie nie potrafię :(
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 03 Września 2016, 19:16:25
W przedziale maszynowym przy/na ramie pneumatycznej od strony kabiny B, w dolnej części. Bardziej precyzyjnie nie potrafię :(
Tylko na siódemkach i ET41, na bykach już tam "piętnastki" nie znajdziesz :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 03 Września 2016, 19:54:54
Raczej wątpie aby nauczyć się hamowania w symulatorze. Jadąc ET41 luzem i hamując tak, jakbyś hamował ET22 to zatrzymasz się przed semaforem...ale następnej stacji. Co do ramy pneumatycznej to mamy słabe odwzorowanie u siebie. Lepiej to przedstawia konkurencja (TRS albo MSTS?). Ogólnie  jak mówię, kabina i umiejscowienie rzeczy w kabinie a może doczekamy odwzorowania przedziału maszynowego.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 03 Września 2016, 22:15:04
No, nie ukrywajmy ale uruchamianie lokomotyw mamy naprawdę bardzo uproszczone. Szczególnie patrząc na EP09 czy choćby ET40.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: wołodyjowskiIC w 04 Września 2016, 09:59:01
Raczej wątpie aby nauczyć się hamowania w symulatorze. Jadąc ET41 luzem i hamując tak, jakbyś hamował ET22 to zatrzymasz się przed semaforem...ale następnej stacji.
Jeśli jadę siódemką i hamuję ze składem 6 wagonów to podobna odległość hamowania będzie jak będę jechać dziewiątką na symulatorze, a w realu jak by było?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 04 Września 2016, 10:59:05
Zacznijmy od tego, że każdy pociąg inaczej hamuje. Od tego jest HK aby stwierdzić czy hamuje jak żyletka czy nie. Inaczej jest przy pociągach pasażerskich i towarowych. W MaSzynie jak zdefektujesz to dajesz F10+Y i wychodzisz zaś w realnym świecie zapalają się wszystkie lampki w głowie i zaczyna się nowa przygoda Sherlocka Holmsa pod tytułem: Od nitki do kłębka.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: RUDEK w 04 Września 2016, 11:02:11
Większa ilość wagonów zdecydowanie ułatwia Tobie hamowanie w realu i dodatkowo pozwala na płynną jazdę w szczególności utrzymaniu stałej prędkości. W ogóle nie rozumiem jak symulator nie możne nauczyć jazdy, myślę, że jesteś w poważnym błędzie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 04 Września 2016, 17:33:24
Ależ o czym my rozmawiamy? Chcecie porównywać jazdę w symulatorze do jazdy w realnym świecie? No chyba nie...
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 04 Września 2016, 18:15:04
Niestety, ale symulator "upiększa" i "idealizuje" pewne rzeczy. Jako przykład pierwszy z brzegu to poślizg w lokomotywie. Inaczej lokomotywa w naszym symulatorze wychodzi z poślizgu a inaczej w rzeczywistości.
Druga sprawa to szczelność taboru. Trzecia, to że każdy wagon hamuje tak samo a w rzeczywistości co klocek to inaczej.
Symulator raczej ułatwia poznanie z czym się gryzie prawdziwa jazda, ale dalej jest to VR. ;)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 04 Września 2016, 19:45:09
Proponuję moderatorom o przeniesienie do osobnego wątku naszej rozmowy na temat porównania kolei w MaSzynie a świecie realnym.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 04 Września 2016, 19:45:20
@Woku, tak. Po to są symulatory, by starać się odzwierciedlać sytuacje realne w sztucznych warunkach. Symulator MaSzyna w pewnym stopniu pomaga zorientować się w sytuacjach które są w codziennym życiu. To oczywiste, że nie ma symulacji pełnej (zazwyczaj jest to z resztą niepotrzebne) ale pozwala się zapoznać z wieloma aspektami. Ponadto w kilku miejscach (czasem oficjalnie a czasami bez rozgłosu) na MaSzynie szkoli się pracowników. Szkolący doskonale wiedzą o brakach symulatora, ale to, co oferuje, jest wystarczające do takiego szkolenia.
Cytuj
Symulator raczej ułatwia poznanie z czym się gryzie prawdziwa jazda
I o to właśnie chodzi.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 04 Września 2016, 22:25:36
Ja się skupiłem raczej na sprawie związanej z usterkami, ciężkie warunki atmosferyczne. Nie twierdzę, że symulator nie oddaje realnych sytuacji bo można wyćwiczyć choćby reakcję na wygaśnięcie semafora, wjazd auta na przejazd czy też jazda dwóch pociągów na jednym torze. Ale chcąc nie chcąc nie nauczysz się z symulatora podstaw takich jak rozruch czy hamowanie. Lokomotywa lokomotywie nie równa.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: RUDEK w 05 Września 2016, 11:08:08
A nie uważacie, że dla początkującego maszynisty wyrobienie nawyków obsługi pulpitu czy zapanowanie nad lokomotywom to nie jest dużo? Uważam, że każdy maszynista początkujący powinien zacząć od takiej formy nauki.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Tomcio w 05 Września 2016, 11:39:57
A nie uważacie,że dla początkującego maszynisty wyrobienie nawyków obsługi pulpitu czy zapanowanie nad lokomotywom to nie jest dużo? Uważam,że każdy maszynista początkujący powinien zacząć od takiej formy nauki.
Jakich nawyków?? Wciskania klawiszy?? Potem siadając za nastawnik będzie miał nawyki z gry. A tam już nie ma opcji załaduj od nowa scenerię. Symek jest dobry tylko by zobaczyć jak co działa, liźnięcie sygnalizacji itp, ale nie do nabierania nawyków. W symku wyrobisz sobie miejsce z którego rozpoczynasz hamowanie i wiesz że wyrobisz się przed ograniczeniem itp. Realnie każda lokomotywa, każdy skład, każdy wagon, nawet jazda druga kabiną, nawet z tymi samymi wagonami co chwilę wcześniej ma już przełożenie na hamowanie. Symka można traktować puki co jako zabawę. Odskocznię od stresu. Ale nie do wyrabiania nawyków. Lokomotywa nie ma kombinacji klawiszy do podniesienia pantografów itp. Nieraz na różnych siódemkach umiejscowienie przełączników patyków jest w innych miejscach (choć coraz mniej tego, ale bywa). To samo sprężarki, przetwornice. O nabieraniu nawyków w symku można by było mówić siedząc przed realnym pulpitem którym obsługiwało by się grę.

Moja rada. Jak ktoś przejdzie przez rekrutację, rozmowy, badania, itp i dostanie się na kurs maszynisty to powinien symka sobie odpuścić, albo ograniczyć by właśnie nie przenosić głupich nawyków. Do czasu aż zacznie sam jeździć na własne konto i wyrobi sobie swój własny styl jazdy, na tyle że będzie bezpiecznie prowadził. Znam osobiście przypadek gdzie gość w symku był świetny. Spędzał sporo czasu na grę. Jednak w realu okazało się inaczej i już musiał się pożegnać z pracą maszynisty.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: RUDEK w 05 Września 2016, 12:34:58
Myślę, że jesteś w poważnym błędzie, pisząc wiadomość powyżej miałem na myśli swoją osobę życia wziętą, więc jestem świadomy co napisałem a wiedzę na ten temat wierz mi, że posiadam. Jeśli uważasz, iż  w jakimś stopniu symulator nie jest wstanie Cię nauczyć to możne trzeba napisać, że to nie symulator tylko gra. Oczywiście miałem na myśli przynajmniej naukę przy pełnowartościowym pulpie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 05 Września 2016, 15:48:22
Tylko, że jest problem tego typu, że policzysz osoby z pulpitami na palcach jednej ręki. A jak kolega pisał, że kabina kabinie nie jest równa. Przykład są lokomotywy ET22, które mają osobny przełącznik od wentylatorów oporów rozruchowych, a są takie, które mają to wbudowane. Jedziesz bez wentylatorów i palisz silniki i co wtedy? Powiesz, że "przecież w symulatorze tego nie było"?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: RUDEK w 05 Września 2016, 16:19:59
Ja Cię doskonale rozumiem, ale po to ma się głowę żeby myśleć jak przykładowo nawigacja pokaże jedź prosto ,a drogi nie będzie to pojedziesz? Nie ma się co czepiać szczegółów bo wiadomo, że są różnice nawet na tych samych modelach lokomotywy. 
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: HTD w 05 Września 2016, 16:35:30
Na symku można się nauczyć odrobiny "teorii". Gdyby się tej teorii uczyć czysto teoretycznie, to byłoby tak nudne i męczące, że szkoda gadać. A tak można złapać TROCHĘ teorii bawiąc się. A detale praktyczne? Od tego jest praktyka. Nie da się teoretycznie nauczyć jeździć nie tylko pociągiem, ale nawet samochodem osobowym. Auta z resztą też różnią się od siebie wieloma detalami, z czego część ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Zanim pierwszy raz usiadłem za kółkiem samochodu grałem dużo w "samochodówki" - przy czym moją preferencją były te bardziej realistyczne. Efekt? Z pierwszych poślizgów w życiu wyprowadziłem auto dokładnie jak w grze. Miałem odruch z gry, co z tego, że w grze robiłem to klawiaturą, a w samochodzie kierownicą. Zasada wyprowadzania z poślizgu jest ta sama. Wiele osób jeżdżących samochodami przez lata nie ma tych odruchów - co widać po ilości dzwonów zimą. Jednej pani kierowcy musiałem podpowiedzieć jak lepiej kontrolować auto na oblodzonej drodze bo inaczej byśmy się chyba rozbili.

W symku poznasz ogólne zasady, one raczej nie zaszkodzą, nie utrudnią, a raczej ułatwią naukę prawdziwej jazdy. Przecież to oczywiste, że detale będą inne. Zdaję sobie doskonale sprawę, że pomimo setek godzin wyjeżdżonych w MaSzynie prawdziwego kibla nawet nie potrafiłbym uruchomić. Ale po tych godzinach wyjeżdżonych w MaSzynie, jakby mi ktoś pokazał co i jak RAZ, jakbym przejechał z instruktorem JEDNĄ trasę - to myślę, że drugą mógłbym przejechać już samodzielnie (choć dla bezpieczeństwa lepiej pod kontrolą).

Nawet najlepszy pulpit ma bardziej wartość rozrywkową niż dydaktyczną. Bo nauczysz się dobrze obsługiwać ten konkretny model pulpitu, ale każdy inny i tak trzeba się uczyć obsługiwać od nowa. Chciałbym mieć taki pulpit (oczywiście dla zabawy) - ale cóż, to nie są tanie rzeczy. Od razu wiadomo, że mając pulpit się lepiej nie nauczę, tylko zabawa będzie lepsza.

Co do sterowania analogowego - np kranem hamulca - myślę, że w praktyce jest łatwiej niż w symku. Prawdziwy kran daje większą precyzję i swobodę sterowania hamulcem niż klawisze. W praktyce czujesz całym ciałem ujemne przyśpieszenie przy hamowaniu. No z resztą identycznie jest w samochodzie. Nawet porządna kierownica z force-feedbackiem nie daje takiej precyzji i swobody sterowania niż autentyczny "kierownik" w aucie. Przynajmniej jeśli chodzi o wolną jazdę. Przy szybkiej, sportowej jeździe sterowanie gry upraszcza drastycznie zadanie graczowi. Gdyby było inaczej każdy (dobry gracz) mógłby zostać kierowcą rajdowym. Chociaż - dobra rajdówka potrafi pokazać graczowi, że to nie jest aż takie proste ;) Mimo porządnej kierownicy i pedałów nie byłem w stanie nauczyć się np ślizgu helsińskiego, w każdym razie nie na tyle, żeby potrafić to ćwiczenie powtarzać z sukcesem raz za razem. Bez kierownicy i pedałów w ogóle nie da się wykonać tego manewru, albo byłoby to tak koszmarnie trudne, że nawet zawodowy rajdowiec miałby z tym problem. Inny manewr wyjątkowo trudny do wykonania prawdziwym autem to zwrot o 180 na poślizgu z jazdy do tyłu. W niektórych grach dziecinnie prosty do zrobienia. Z drugiej strony - jazda między pachołkami po placu - prawdziwym autem banalnie prosta, w większości gier diabelnie trudna bo nie czuć auta i gorsza widoczność.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: RUDEK w 05 Września 2016, 16:46:22
Dokładnie zgadzam się z Tobą.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: PiterCC w 05 Września 2016, 17:15:22
Idąc tokiem rozumowania Woka, to ludzie przed kursem prawa jazdy powinni całkowicie odstawić gry/symulatory jazdy samochodem, bo będą jeździć lekkomyślnie...

U normalnego człowieka, bez zaburzeń umysłowych pomiędzy rzeczywistością wirtualną a tą którą obsługuje się inaczej niż siedząc na fotelu przed monitorem i klawiaturą, istnieje separacja pomiędzy "trybami działania" jego mózgu.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Szymono w 05 Września 2016, 17:31:55
Podobno dzisiaj już były pierwsze telefony na rozmowę w sprawie licencji maszynisty.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: wołodyjowskiIC w 05 Września 2016, 17:33:34
Raczej wątpie aby nauczyć się hamowania w symulatorze. Jadąc ET41 luzem i hamując tak, jakbyś hamował ET22 to zatrzymasz się przed semaforem...ale następnej stacji.
Jeśli jadę siódemką i hamuję ze składem 6 wagonów to podobna odległość hamowania będzie jak będę jechać dziewiątką na symulatorze, a w realu jak by było?
Źle się wyraziłem chodziło mi bardziej oto czy na Maszynie da się wyrobić umiejętność hamowania składem i luzowania w odpowiednim momencie?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 05 Września 2016, 17:33:46
Tylko, że z symulatorem jazdy samochodem jest prościej bo w każdym markecie kupisz kontroler i faktycznie zabawa ta coś Cię nauczy tak jak pisze HDT, ale pulpitu do MaSzyny nie dostaniesz od ręki. Nawyków się nauczysz mając pulpit, ale mając tylko klawiaturę to raczej będzie ciężkio.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: RUDEK w 05 Września 2016, 17:42:48
Tylko obsługi kranu, nawet w realu to sztuka, a jak wiadomo każdy skład jest inny i różne typy hamulców może mieć, więc tylko praktyka i jeszcze raz praktyka.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: HTD w 05 Września 2016, 19:44:50
Ale chyba pomaga że widzisz i czujesz jak reaguje skład w realu? W symku brak informacji zwrotnych.
Poprawcie mnie, jeśli się mylę: wydaje mi się, że nie musisz wiedzieć szczegółowo jak działa kran hamulca, patrzysz raczej na zegary a nie na kran. Trzeba oczywiście wiedzieć czego się spodziewać, tzn jak szybko ciśnienie w PG będzie spadać czy rosnąć - to będzie się różnić dla każdego składu. Ale resztę wyczujesz. Oczywiście da się tego nauczyć użytecznie wyłącznie przez praktykę, ale zasady działania są chyba poprawnie odwzorowane w symku, czy nie?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Tomcio w 05 Września 2016, 22:46:11
Myślę, że jesteś w poważnym błędzie, pisząc wiadomość powyżej miałem na myśli swoją osobę życia wziętą, więc jestem świadomy co napisałem a wiedzę na ten temat wierz mi, że posiadam. Jeśli uważasz, iż  w jakimś stopniu symulator nie jest wstanie Cię nauczyć to możne trzeba napisać, że to nie symulator tylko gra. Oczywiście miałem na myśli przynajmniej naukę przy pełnowartościowym pulpie.
Zanim nie zacząłem jeździć realnie uważałem to za symulator. Teraz to gra. Symulator to minimum pulpit. Bez tego nie ma mowy o nauce. Przynajmniej jazdy. Nawet symulator na Olszynce wszystkiego nie nauczy tego co normalne prowadzenie pociągu. A jest to najnowocześniejszy symulator służący do szkoleń. Wiele nauczy. Ale raczej nikt by się nie odważył uczyć kogoś jazdy na takim symulatorze, a potem puścić w pociągi.

Ale chyba pomaga że widzisz i czujesz jak reaguje skład w realu? W symku brak informacji zwrotnych.
Poprawcie mnie, jeśli się mylę: wydaje mi się, że nie musisz wiedzieć szczegółowo jak działa kran hamulca, patrzysz raczej na zegary a nie na kran. Trzeba oczywiście wiedzieć czego się spodziewać, tzn jak szybko ciśnienie w PG będzie spadać czy rosnąć - to będzie się różnić dla każdego składu. Ale resztę wyczujesz. Oczywiście da się tego nauczyć użytecznie wyłącznie przez praktykę, ale zasady działania są chyba poprawnie odwzorowane w symku, czy nie?
Prędkości spadania i rośnięcia ciśnienia w PG to jeszcze mało. Może szybko ciśnienie spadać, a i tak pociąg ledwo będzie hamował. Profil linii, pogoda, nawet pora dnia może mieć wpływ. Do tego szybkość działania hamulca pojedynczych wagonów. Stan techniczny lokomotywy i wagonów. Czasem można wjeżdżać w perony 30km/h i mieć problem by się zatrzymać, gdzie normalnie w tej samej stacji wpada się 80km/h i ładnie się zatrzymasz bez zbiórki w pierwszym wagonie. Tego tu się nie nauczysz. Teorii może trochę tak. Ale nie praktyki czy odruchów.

Symek, a realne prowadzenie to dwie rożne sprawy i na prawdę trzeba to bardzo rozdzielić.

Z tego co mi wiadomo trwają nabory na 5 licencję w IC. A Tym co złożyli dokumenty życzę powodzenia w rozmowach, badaniach, a potem w nauce, egzaminach itp. I do zobaczenia na szlaku. I byście się skupili na nauce realnej. Nie tej w symku. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dulu w 07 Września 2016, 19:16:40
Tak odnośnie aktualnej rekrutacji do IC, dostał już ktoś odpowiedź/zaproszenie na rozmowę?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Forfiter w 07 Września 2016, 20:41:29
Dziś dostałem telefon z zaproszeniem na rozmowę. 14.09.2016r. godz 14:00 chwila prawdy. Muszę jeszcze napisać list motywacyjny. Koledzy MaSzyniarze trzymajcie kciuki.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 07 Września 2016, 21:04:58
Ciekawe, czy w IC też jest taka gigantyczna luka pokoleniowa <zastanawia się>.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dulu w 08 Września 2016, 14:16:13
Ehh ja na razie bez odpowiedzi ze strony IC, cóż najwyżej trzeba będzie zrobić licencje na własną rękę, a potem się zobaczy. Powodzenia na rozmowie!
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 08 Września 2016, 14:25:36
Ciekawe, czy w IC też jest taka gigantyczna luka pokoleniowa <zastanawia się>.

Wyobraź sobie, że teraz pada im coś na szlaku w "martwym miejscu". Innymi słowy, nie długo zacznie się robić ciekawie ^_^
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Forfiter w 14 Września 2016, 21:30:09
Dzisiaj byłem na rozmowie w sprawie szkolenia na licencję maszynisty we wrocławskim Centrum szkoleń i doradztwa. Najpierw zostały podane informacje dotyczące całego procesu szkolenia i warunków pracy. Była mowa o gwarancji zatrudnienia na świadectwo od stycznia dla osób, które uzyskają licencję na tym szkoleniu i wiele innych szczegółowych informacji. Później rozmowy indywidualne. Mnie zapytali tylko o to dlaczego chciałbym pracować w zawodzie maszynisty. Rozmowa była luźna i przyjemna, w miłej atmosferze. Była tam przedstawicielka firmy szkoleniowej, oraz naczelnik i dyrektor z Intercity. W ciągu 2/3 dni mam uzyskać informację czy dostałem się na szkolenie. Jeśli tak to badania lekarskie i kurs do 12 grudnia. 13 grudnia ma się odbyć egzamin na licencję. Zostało podanych bardzo dużo informacji, więc nie mam zamiaru pisać o wszystkim w tym poście, gdyby jednak ktoś miał jakieś pytania chętnie udzielę odpowiedzi. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 15 Września 2016, 14:44:29
Mi dziś mija 2 lata od kursu na licencję maszynisty. Fajny to był czas i odskocznia od życia codziennego. Powodzenia!
PS. Pozdrowionka z ET22-2047 :-).
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Forfiter w 16 Września 2016, 16:00:16
Zadzwonili dziś do mnie i powiedzieli, że się dostałem na licencję. Ale czy szkolenie rozpocznę zależy od wyniku badań lekarskich, a te mam już 20 września br. Kurs rozpoczyna się 17 października. Pozdrawiam wszystkich.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: PX48-28 w 19 Września 2016, 20:39:54
No to będziemy prawdopodobnie razem na kursy chodzić :D Na badania psycho-techniczne już w KMP Wrocław nie dostaniemy się, dopiero październik, ja zająłem podobno ostatni wrześniowy termin.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Pitek w 20 Września 2016, 19:14:17
Za to ja mam pytanie typowo zdrowotne. Mam lekkie wodonercze nerki lewej (upośledzenie nerki na poziomie 1%), stąd w badaniach moczu generalnie zawsze pojawia mi się ślad białka. Choroba na tym etapie nie ma wpływu na moje życie ani tym bardziej innych (tak jak np. cukrzyca). Z powodu tego ciągłego śladu w badaniach obawiam się, że mógłbym zostać odrzucony na badaniach lekarskich. Może ktoś z Was tutaj będzie się orientował, czy taki rodzaj choroby wpłynąłby negatywnie na pomyślny przebieg badania?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: djuzi w 07 Listopada 2016, 09:17:49
@Pitek: gdy będziesz szedł na badania do kolejowej medycyjny pracy - wez zaświadczenie od swojego lekarza prowadzącego tę chorobę, gdzie będzie napisane jak ona wpływa na Twój stan i że jesteś (jeśli nadal jesteś) w trakcie jej leczenia. Dobrze też, żeby była informacja jakie leki przyjmujesz.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 16 Listopada 2016, 20:46:10
Składał ktoś z Was może aplikację na Licencję Maszynisty w ostatnim październikowo/listopadowym naborze? interesuje mnie czy już oddzwaniali do ludzi, czy jeszcze nie ;)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: sapi w 18 Listopada 2016, 22:29:09
Pytasz o nabór prowadzony przez IC do południowego zakładu? Jeśli tak to z tego co mi wiadomo nabór ten został odwołany.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 19 Listopada 2016, 09:15:34
Tak, pytanie było o południowy. A skąd takie info i co było/jest powodem?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: sapi w 27 Listopada 2016, 12:03:07
Z tego co słyszałem to decyzja z centrali. Chodzą plotki o kolejnym naborze ogólnokrajowym i może tym była podyktowana ta decyzja. Szczegółów nie znam.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Greg81 w 26 Stycznia 2017, 16:27:20
Witajcie to mój pierwszy post tutaj , szukam bieżących informacji na temat licencji maszynisty czy ktoś, coś wię :-) ?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 26 Stycznia 2017, 17:58:01
Z tego co widać to IC organizuje szkolenia na licencję co 4-6 miesięcy. Trzeba po prostu obserwować codziennie stronę https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/praca/aktualne-oferty-pracy/ - innej rady nie ma. Albo po prostu zostawić CV i czekać na kontakt z ich strony. BTW swego czasu w Opolskim ZPR można było się załapać na licencję, ale warunkiem koniecznym była rejestracja w PUP.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Greg81 w 26 Stycznia 2017, 18:21:15
Dzięki za info, w pierwszej kolejności szukam czegoś najbliżej tzn Lubelskie, a jeśli nie bedzie a pewnie nie bedzie to dalsze miasta znalazłem coś w Warszawie.
Szkoda że nie ma refundacji w urzędzie pracy bo bym skorzystał ...
Co do intercity to napisałem dziś do Nich email z zapytaniem.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ptrrk w 16 Lutego 2017, 21:32:38
Witam Panowie ! Jak wyglada sprawa z dniami pracy maszynisty? Dokladnie chodzi mi o ilosc dni pracy przykladowo na tydzien.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 16 Lutego 2017, 22:18:21
http://kodeks-pracy.org/
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EU07-483 w 16 Lutego 2017, 22:21:26
@centarail po co wklejasz coś, co w sumie niewiele ma wspólnego z tematem?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 16 Lutego 2017, 22:26:01
Czyli kodeks pracy nie dotyczy czasu pracy maszynistów? Nie wiedziałem, że maszyniści mają inny kodeks pracy - mój błąd.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EU07-483 w 16 Lutego 2017, 22:35:16
Oczywiście, że dotyczy - jednak w wielu firmach jest on dodatkowo zaostrzony. Tak więc sama znajomość kodeksu niewiele mówi o tym, jak pracują maszyniści.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 16 Lutego 2017, 22:39:57
Nikt się wczoraj nie urodził i wiadomo, że co innego być powinno, co innego jest na papierze, a co innego jest w rzeczywistości. Z pewnością największe rozbieżności są między Cargo a np IC, ale to nie dyskusja na forum publicznym. Teoretycznie powinno to być bodajże 12h pracy 24h wolnego.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EU07-483 w 16 Lutego 2017, 22:43:21
Nie wiem o jakich rozbieżnościach mówisz. I nie bardzo wiem, dlaczego rzeczywistość miałby się różnić od tego, co stanowią dokumenty.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ptrrk w 16 Lutego 2017, 23:04:09
Pytam bo znalazlem bloga maszynisty ktory przechodzi teraz szkolenia . http://maszynista.eu/faq-czyli-najczesciej-zadawane-pytania/ i napisal on tam ze maszynisci pracuja srednio 170-180h/mies i do tego maja srednio 10-16 dni wolnych na mies. I bardzo mnie ciekawi ile w tym prawdy jest.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 16 Lutego 2017, 23:05:40
Prawda :).
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ptrrk w 17 Lutego 2017, 08:59:05
Jesli juz jestesmy przy tym blogu to zaciekawily mnie tez dwa wpisy mianowicie ten : 1) "Pomocnik maszynisty zarabia nieco więcej niż najniższa krajowa + szereg dodatków, co daje ok 2200-2500zł. Maszynista po świeżo ukończonym świadectwie - od 3600 (min ilość wyjeżdżonych godzin), do 5000 zł. Doświadczeni maszyniści otrzymują duże pieniążki, adekwatne do posiadanej wiedzy i... Szczęścia ;)"
 I ten :
"znam maszynistów, którym do 3 z przodu sporo brakuje."
Oba sa od roznych osob. Wiem ze punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. :D Tradycyjnie.. Jak naprawde wyglada sytuacja z tymi zarobkami? Czytam fora i info jakiekolwiek o zarobkach sa ale przestarzale bo sprzed kilku lat. Zmienilo sie cos ? Czy dalej maszynisci zarabiaja malo tak jak pisze druga osoba o tym ze niektorym brakuje do 3000?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: domion00 w 17 Lutego 2017, 11:06:26
Odświeżę trochę temat. W moim przypadku kariera zaczęła się od urzędu pracy 2,5  miesiąca szkolenia na licencję za którą urząd płacił mi 950 zł przez okres szkolenia. Później siedziałem dwa miesiące bez pracy zanim zatrudniła mnie firma. Dostałem wtedy około 1400 zł na rękę ( kwoty będę pisać ile dostaje do kieszeni), przez pół roku. W między czasie zrobili mi manewrowego i stawka podniosła się do 1650-1700 zł. I tak przez rok, po roku doszedł dodatek za węgiel 160 zł czyli ok 100 na rękę ( ok 1800zl wypłaty), w między czasie cały czas szkolenie na świadectwo. W tygodniu na maszynie jako manewrowy z obsługą hamulca (  czyli taki niby pomocnik ), a sobota i niedziela wykłady dojazd na własny koszt. Po dwóch latach udało się zrobić świadectwo masz., dostałem umowę na 2800 zł co daję z dodatkami, pojedynkami ok2400zł na rękę. (i tak już od dwóch lat ). Czyli jak słyszycie od kogoś że maszynista zarabia 5000zł to albo jeździ już ze 20 lat na maszynie albo robi po 300 godź. w miesiącu.

Spację stawia się za znakiem interpunkcyjnym a nie z obu stron. | @Stele
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: domion00 w 17 Lutego 2017, 11:12:23
Odświeżę trochę temat. W moim przypadku kariera zaczęła się od urzędu pracy 2,5  miesiąca szkolenia na licencję za którą urząd płacił mi 950 zł przez okres szkolenia. Puźniej siedziałem dwa miesiące bez pracy zanim zatrudniła mnie firam . Dostałem wtedy około 1400 zł na rękę ( kwoty będę pisać ile dostaje do kieszeni) , przez pół roku . W między czasie zrobili mi manewroweko i stawka podniosła się do 1650-1700 zł . Itak przez rok , po roku doszedł dodatek za węgiel 160 zł czyli ok 100 na rękę ( ok 1800zl wypłaty) , w między czasie cały czas szkolenie na świadectwo. W tygodniu na maszynie jako manewrowy z obsługą hamulca (  czyli taki niby pomocnik ) , a sobota i niedziela wykłady dojazd na własny koszt. Po dwóch latach udało się zrobić świadectwo masz. , dostałem umowę na 2800 zł co daję z dodatkami ,pojedynkami ok2400zł na rękę . (i tak już od dwóch lat ). Czyli jak słyszycie od kogoś że maszynista zarabia 5000zł to albo jeździ już ze 20 lat na maszynie albo robi po 300 godź w miesiącu .
. Dopisze jeszcze lojalka na 18000 zł od zdania egzaminu .
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 17 Lutego 2017, 12:00:29
5000zł to albo jeździ już ze 20 lat na maszynie albo robi po 300 godź w miesiącu

...albo warunkiem przedłużenia umowy jest przymus brania nadgodzin (pomijając obowiązkowość 150 godzin nadliczbowych w roku).
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Wokulski w 17 Lutego 2017, 12:58:09
Jeśli jest zgoda na robienie nadgodzin...
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: domion00 w 17 Lutego 2017, 13:36:38
Nadgodziny są spoko bo płatne 100% tylko nie zawsze są.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 17 Lutego 2017, 14:09:43
Czyli jak słyszycie od kogoś że maszynista zarabia 5000zł to albo jeździ już ze 20 lat na maszynie albo robi po 300 godź w miesiącu .
Bzdura nad bzdury. Ja wiem, że "miłośniki" to specjaliści ale czasem już nie mogę czytać tych bzdur. Tak samo jak maszyniści z CARGO (w tym świeży narybek) najlepiej wiedzą ile się zarabia u prywatnego przewoźnika i jak wygląda praca. Ja za maszynistę E+S i rewidenta miałem w mojej firmie ok 5200 do 5500 na rękę przy normie godzin >normie< czyli ok 170h.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: domion00 w 17 Lutego 2017, 14:28:21
To daj namiary na firmę która płaci za 170 godzin tyle kasy młodym maszynistom. Ja piszę ile zarabiają w państwowej firmie teraz a nie ile kiedyś miałem tak jak ty piszesz. Ci co odchodzili na emerytury w przeciągu tych lat co ja pracuje to też mieli po 4500 do kieszeni, ci co teraz pracują ze starej gwardii też mają ok 4000, młodzi mają tak jak pisze, dodatkowo jak masz jakieś inne uprawnienia rewident, ustawiacz itd to dostaniesz 200 zł z każde dodatkowe uprawnienia. Ale jak niema ludzi okres wakacyjny czy choroby, to cię wywalą na manewry i niema zmiłuj się.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 17 Lutego 2017, 14:43:23
Ale jak niema ludzi okres wakacyjny czy choroby , to cię wywalą na manewry i niema zmiłuj się.

Co to za bezładne (i bezskładne) bzdury czytam?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ptrrk w 17 Lutego 2017, 19:03:47
Czyli jak słyszycie od kogoś że maszynista zarabia 5000zł to albo jeździ już ze 20 lat na maszynie albo robi po 300 godź w miesiącu .
Bzdura nad bzdury. Ja wiem, że "miłośniki" to specjaliści ale czasem już nie mogę czytać tych bzdur. Tak samo jak maszyniści z CARGO (w tym świeży narybek) najlepiej wiedzą ile się zarabia u prywatnego przewoźnika i jak wygląda praca. Ja za maszynistę E+S i rewidenta miałem w mojej firmie ok 5200 do 5500 na rękę przy normie godzin >normie< czyli ok 170h.
Mozna wiedziec ile juz pracujesz jako maszynista? I po jakim okresie pracy dostales taka stawke? :) Troche rozpetalem zamieszanie ale chcialbym dowiedziec sie czy w takiej pracy mozna cos wiecej zarobic niz marne pieniadze bo interesuje mnie to i chcialbym w tym kierunku pojsc. :) Stad takie pytania.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ST44-003 w 17 Lutego 2017, 19:07:27
Tego nikt Ci wprost nie napisze ile się dostaje. Przeważnie, pomocnik maszynisty dostaje powyżej średniej krajowej. Wiele czynników decyduje o tym, czy matka boska pieniężna przyniesie więcej pieniążków, bo co spółka to inna melodia. Ale na przysłowiowe waciki i na chleb nie brakuje, wierz mi ;).
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ptrrk w 17 Lutego 2017, 19:30:28
Tego nikt Ci wprost nie napisze ile się dostaje. Przeważnie, pomocnik maszynisty dostaje powyżej średniej krajowej. Wiele czynników decyduje o tym, czy matka boska pieniężna przyniesie więcej pieniążków, bo co spółka to inna melodia. Ale na przysłowiowe waciki i na chleb nie brakuje, wierz mi ;).

Dzieki wszystkim za odpowiedzi naprawde doceniam pomoc z waszej strony bo ciezko cokolwiek sie dowiedziec na ten temat. :) Powyzej sredniej krajowej mowisz ? Mam do wyboru pojsc w kierunek spawania albo w kierunek kolei. NIe ukrywam ze wolalbym pracowac jako maszynista niz spawacz. Tylko czy to sie oplaca bo zauwazylem ze co kazdy czlowiek to inaczej mowi. :) A jak zdecyduje sie na spawacza to odwrotu nie bedzie bo raczej zjade sobie wzrok. :(
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EU07-483 w 17 Lutego 2017, 22:32:31
Po dwóch latach udało się zrobić świadectwo masz., dostałem umowę na 2800 zł co daję z dodatkami, pojedynkami ok2400zł na rękę. (i tak już od dwóch lat ). Czyli jak słyszycie od kogoś że maszynista zarabia 5000zł to albo jeździ już ze 20 lat na maszynie albo robi po 300 godź. w miesiącu.[/color]
To może pomyśl, aby zamienić Przewozy Regionalne na jakiegoś innego przewoźnika?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 18 Lutego 2017, 00:52:42
Tylko czy to sie oplaca bo zauwazylem ze co kazdy czlowiek to inaczej mowi.
Nie, nie opłaca się. Następnyyyy!
Mozna wiedziec ile juz pracujesz jako maszynista? I po jakim okresie pracy dostales taka stawke? :)
6 lat za maszynistę, a taka stawka na "dzień dobry" bez żadnego stażowego. Co do zarobków kolega który zaczął jeździć samodzielnie w IC jakieś 3mc temu w sekcji Poznań, bez jakiś szczególnych nadgodzin za pierwszy mc wziął 3300 na rękę. Nie mam pojęcia jak tam w IC liczą pojedynki, szybkie km czy inne ale tyle dostał bez żadnego doświadczenia w samodzielnej jeździe. Widać w kiepskiej spółce pracujesz, że robisz za takie pieniądze ;)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ptrrk w 18 Lutego 2017, 14:39:52
Naprawde taka lipa w PR jest? :) Mechatronik wybacz ze Cie troche denerwuje swoimi pytaniami ale naprawde to dla mnie wazne i wiem jak to idiotycznie wyglada jak ktos pyta czy sie oplaca takze spokojnie. :D
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 18 Lutego 2017, 15:13:32
@Ptrrk: wybór, czy zmiana pracodawcy są bardzo ważne - kasa kasą, ale są spółki, w których nie będziesz mógł się rozwijać i dużo jeździć, choć są ludzie, którym to pasuje... Moim zdaniem warto zainwestować swój czas i zaangażowanie w firmę, która ma ciekawy/różny/w miarę nowoczesny tabor, gdyż dzięki temu "idziesz do przodu" i zdobywając np. coraz to nowe autoryzacje na kolejny typ pojazdu stajesz się pracownikiem wartościowszym w oczach aktualnego/potencjalnego/kolejnego pracodawcy. Oczywiście można się zaczepić u jednego przewoźnika i jeździć na szybkich pociągach na 2-3 typach pojazdów i to też jest OK, bo "szybkie" to prestiż i nie każdy się nadaje do tego. Generalnie "kiwanie" się w spółce, która więcej stoi niż jedzie na służbie do niczego dobrego nie prowadzi.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ptrrk w 19 Lutego 2017, 17:37:52
Rozumiem o co chodzi. :) Dzieki za rade . A co teraz przykladowo jak chcialbym rozpoczac szkolenia w kierunku maszynisty? Wiem ze w PKP Cargo mozna sie na takie dostac. Dokladnie chodzi mi o to czy warto od PKP Cargo rozpoczynac bo wiem ze pelno negatywnych opinii o tej firmie krazy. Czy moze czekac na nabor na szkolenia w Intercity o ile takowe beda...? :(
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 19 Lutego 2017, 20:00:25
[ciach]
Ale jak niema ludzi okres wakacyjny czy choroby, to cię wywalą na manewry i niema zmiłuj się.
Po rozpoczęciu procesu szkolenia na świadectwo (o ile nie odwalisz jakiegoś numeru) na manewry nie wracasz (co najwyżej jako maszynista/szkoleniowy w kabinie).
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EU07-483 w 19 Lutego 2017, 20:03:48
Usunięto zbędny cytat. | @macuis5991
Głupoty gadasz - wszystko jest zależne od przewoźnika, organizacji pracy i umowy jaką ma podpisaną.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 19 Lutego 2017, 21:29:45
Ano, miałem na myśli stan w moim Zakładzie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 07 Marca 2017, 00:30:54
Jeśli ktoś chce iść na maszynistę tylko dla pieniędzy, to najlepiej sobie odpuścić na samym początku. Ja przez okres szkolenia w Cargo dostawałem przez ponad 2,5 roku od 1300 do 2200 zł. Niektórzy brali kredyty, żeby wyżyć za tą "zapomogę", a rezygnowali ze wcześniejszej pracy gdzie zarabiali na poziomie średniej krajowej. Dlatego trzeba bardzo chcieć to robić, bo niejednemu po spojrzeniu na pierwszy "kwit" zrzedła mina i już chciał się zwalniać. Należy również pamiętać, że praca w tej samej spółce co ktoś inny nie oznacza, że zarabia się tyle samo ;) W każdym zakładzie jest inaczej. Ja na start jako maszynista ept i spt dostałem ok. 3300 na rękę przy normie godzin. Przy zrobieniu dwóch dodatkowych służb można już zahaczyć o "czwórkę". Wiadomo, że prywaciarz zarobi więcej, nawet przy normie godzin, ale to już sobie trzeba skalkulować, gdzie się chce iść. Wielu prywaciarzy nie prowadzi systemu szkoleń i przyjmują tylko ludzi z papierami, więc większa szansa zrobienia uprawnień jest u byłych i obecnych spółek "grupy".
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ptrrk w 11 Marca 2017, 05:45:31
Bedziesz myslal nad przejsciem do prywaciarza ? Ept i spt to skroty od elektrycznego sprzetu i spalinowego ?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 11 Marca 2017, 08:22:52
Elektryczne pojazdy trakcyjne i spalinowe.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Niebugoclaw w 13 Marca 2017, 11:36:20
Bedziesz myslal nad przejsciem do prywaciarza ?
Prywaciarz prywaciarzowi nie równy. U jednego zarobisz więcej, u drugiego możesz być stratny. Nie mniej jednak, jeśli ktoś ceni sobie stałą pracę, ze stałymi godzinami i gwarancją, że codziennie będzie w domu to Cargo lub spółki pasażerskie są dobrą opcją - przynajmniej na początek. Praca maszynisty niestety jest sezonowa. Raz u jednego przewoźnika jest robota, u drugiego tym czasem zastój. Miną dwa lata i sytuacja się odwraca. Nie zawsze będziesz miał pracę u jednego przewoźnika w swoim regionie, ale zawsze wtedy możesz przenieść się do innego bo maszynistów potrzeba w każdej spółce.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: wołodyjowskiIC w 18 Kwietnia 2017, 14:33:13
Jest duża szansa dla osób, które chcą zostać maszynistami w przeciągu następnych 5 lat, gdyż większość maszynistów (ok. 4.5 tys.) będzie przechodziło na emeryturę:
http://inforail.pl/maszynista-pilnie-poszukiwany-_more_93644.html
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: RooteK w 18 Kwietnia 2017, 15:05:41
Osoby chętne uzyskać licencję maszynisty we własnym zakresie mogą odbyć szkolenie w trybie dziennym w Centrum Szkolenia Federacji ZZP PKP - Filia Katowice, aktualnie prowadzony jest nabór na kandydatów. Warunkiem koniecznym jest przejście badań lekarskich i psychotechnicznych w Kolejowej Medycynie Pracy (na własny koszt).

Dane teleadresowe: http://csf.fzzk.pl/index.php/nasze-filie/filia-katowice
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Piotr93 w 18 Kwietnia 2017, 20:39:42
Kiedyś czytałem że koszt takiego szkolenia to kilka tyś złoty, więc jak ktoś ma możliwości to lepiej iść ze szkoły. Czytałem nawet że po zawodówce można iść, aby tylko zdać badania i przejść testy?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: RooteK w 18 Kwietnia 2017, 20:51:49
Oczywiście, koszt kursu to około 5 tysięcy złotych (taniej niż kurs motorniczego!), jednak kwotę tą można rozłożyć w czasie. Problem jest taki, że nie każdy ma możliwość pójść z ramienia pracodawcy/ze szkoły itp. Po zawodówce jak najbardziej można kandydować. Wymagania są dostępne na stronie Urzędu Transportu Kolejowego: https://www.utk.gov.pl/pl/uslugi/maszynisci/uslugi-dla-maszynistow/11973,Wydawanie-licencji-maszynisty.html
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Piotr93 w 18 Kwietnia 2017, 20:58:25
Zgadzam się z tobą względem pójścia przez pracodawcę/praktyki. Kiedyś u mnie była klasa o profilu kolejowym, niestety gdy ja poszedłem do szkoły profil został zlikwidowany jak i kolejówka w Tczewie, mimo że mam zawodowe wyksztalcenie, zawsze miałem chęć pójść na zawód maszynisty, lecz w tedy nie mialem możliwości finansowych ale rozważam właśnie to. Dziękuję ci za informację.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: El Mecánico w 18 Kwietnia 2017, 21:21:12
Tylko co do zawodówki trzeba mieć świadomość, że nie każdy przewoźnik przyjmie bez minimum średniego.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Piotr93 w 20 Kwietnia 2017, 21:41:24
Dokładnie, kiedyś właśnie rynek kolejowy pisał która spółka przyjmuje nawet na zawodowym, ale nie pamiętam teraz.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Grzegorz KK w 26 Kwietnia 2017, 14:42:40
Witam.
Mamy ponownie nabór na szkolenie  licencji Maszynisty w całym kraju do Intercity.
https://skk.erecruiter.pl/Offer.aspx?oid=2474415&cfg=4e06ddc9de494e2584181c6587259d37&fromSkk=1493209996993&ejoId=16019&ejorId=34450&comId=20015607
CV w dłoń i można przesyłać :).
http://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/praca/aktualne-oferty-pracy/
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jakol112 w 25 Sierpnia 2017, 17:53:50
Wiadomo kiedy planuje się najbliższy nabór do IC?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Slayer66 w 26 Sierpnia 2017, 18:07:13
PKP Cargo ma oddział w Krakowie?
Szukając pracy na terenie Krakowa zostaje mi tylko IC?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: wołodyjowskiIC w 26 Sierpnia 2017, 23:35:56
Cargo ma coś na pewno w Krakowie, bo ma lokomotywownie obok IC.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: KubaPKP w 27 Sierpnia 2017, 12:13:11
Wiadomo kiedy planuje się najbliższy nabór do IC?
Pewnie w przyszłym roku, w podobnym terminie jak tegoroczny.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: EU07-483 w 28 Sierpnia 2017, 11:13:34
Cargo ma coś na pewno w Krakowie, bo ma lokomotywownie obok IC.
W Krakowie nie ma lokomotywowni Cargo już od ładnych paru lat.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Chrzan w 18 Listopada 2017, 02:39:05
Witam. Mam takie pytanie: otóż z przyczyn niezależnych ode mnie nie posiadam książeczki wojskowej i nie mam uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Czy brak tego dokumentu nie pozwoli mi ubiegać się o szkolenie i pracę na stanowisku maszynisty?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 18 Listopada 2017, 12:32:59
A czytałeś rozporządzenie?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Chrzan w 18 Listopada 2017, 16:55:36
Czytałem i nie ma wzmianki o rzeczonej książeczce. Jednakże w tym wątku były odpowiedzi (sprzed dwóch lat, co prawda), że np. psycholog może się o książeczkę pytać.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: KubaPKP w 18 Listopada 2017, 19:00:08
Mnie nie pytał.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: bemol14 w 26 Stycznia 2018, 09:56:41
Hej, mam takie pytanie. Czy ktoś z Was się orientuje jakie są różnice w szkoleniu na świadectwo w różnych spółkach? Albo chociaż jakie są różnice w szkoleniu między spółkami grupy PKP, a przewoźnikami prywatnymi?
Tytuł: Pytanie o maszynistę
Wiadomość wysłana przez: Monoblok w 16 Sierpnia 2018, 20:17:55
Witam wszystkich forumowiczów, miłośników kolei, pracowników oraz graczy maszyny. Mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość jeżeli coś gdzieś źle wklejam. Zwracam się do was z pytaniem. Mianowicie.
Jestem maszynistą od kilku miesięcy, i jeszcze w czasie odrabiania godzin na warsztacie. Postanowiłem że zmieniam spółkę, bo przedstawili mi o wiele lepsze warunki i komfort pracy. Jestem już po słowie z nowym pracodawcą. Chciałem zapytać czy ktoś z Was przechodził do innej spółki i jak to wyglądało? Powiedziano mi żebym się nie martwił że oni wszystko załatwią.Przyznam szczerze że trochę się obawiam, bo nie wiem jak to będzie się odbywać, i co ludzie powiedzą... Dodam że takiego numeru jeszcze chyba nie zrobił żaden pracownik na tak szybkim etapie szkolenia.
Tytuł: Odp: Pytanie o maszynistę
Wiadomość wysłana przez: bolek w 16 Sierpnia 2018, 20:57:17
Najpierw sprawdź czy nie masz w umowie kary za przedwczesne rozwiązanie umowy, może być też zakaz konkurencji, a wtedy kwoty kar do niskich nie należą, słyszałem że mogą być nawet pięciocyfrowe.
Tytuł: Odp: Pytanie o maszynistę
Wiadomość wysłana przez: Pitek w 16 Sierpnia 2018, 21:10:41
Z reguły pierwszego dnia na przyjęciu podpisujesz papier, na którym jest tak zwana lojalka na jakiś okres czasu i są opisane warunki, przy jakich będziesz musiał zapłacić karę za zerwanie lojalki. Często oscyluje to w kwotach około 120-150 tys. złotych. Do Ciebie należy decyzja i pewność, czy przyszły pracodawca "dogada" się z obecnym lub może zapłaci taką kwotę za Ciebie. Nie wiem, musisz to obgadać ze swoim przyszłym pracodawcą, że tam masz lojalkę i zwrot kasy w przypadku zerwania umowy, bo wątpię, że obecny puści Cię za porozumieniem stron.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Monoblok w 16 Sierpnia 2018, 22:02:31
Wszystko prawda, wszystko rozumiem. Ale nowy pracodawca powiedział że takie coś robili już nie raz, i ogólnie mam się nie martwić. Już sam nie wiem co mam teraz myśleć... jest stres przed pójściem do pracy, bo jeszcze oficjalnego telefonu nie było w mojej sprawie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: damian95 w 27 Sierpnia 2018, 17:57:24
Witam,

Złożyłem aplikację do Intercity na kurs na świadectwo maszynisty(Warszawa). Nabór trwał do 15 lipca. Do tej pory nie dostałem odpowiedzi od Intercity. Była informacja, że skontaktują się tylko z wybranymi kandydatami. Jak myślicie czy jest szansa, że jeszcze odpowiedzą czy po prostu nie zostałem zakwalifikowany ? Może ktoś z was też składał aplikację na ten nabór i mógłby napisać czy dostał odpowiedź ? 
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Monoblok w 29 Sierpnia 2018, 06:13:11
Jest szansa. Troche to trwa. Ja np. składałem podanie we wrześniu a odezwali się w lutym. IC kurs robią "chyba" w listopadzie. Więc na spokojnie zbierają podania, a przed ruszeniem kursu zaczynają zbierać ekipę.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 29 Sierpnia 2018, 13:05:27

na świadectwo maszynisty(Warszawa).

A licencję kolega ma?

Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: damian95 w 03 Września 2018, 18:42:54
Centarail - licencję kolega ma :)

Monoblok - a mógłbyś mi coś więcej powiedzieć o tym jak wygląda rekrutacja na świadectwo maszynisty w IC ? Jak wyglądają egzaminy wstępne dla kandydatów, bo słyszałem, że takowe są ? 
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Monoblok w 05 Września 2018, 20:11:10
Jak jest w ic to ci nie powiem bo jeżdżę gdzie indziej, ale zapewne jest tak samo. Po za tym jak masz licencje, to masz otwarte drzwi do każdej spółki. Moim zdaniem wystarczy poczekać i na pewno ci zaproponują pracę. Cierpliwości.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Pyth00n w 12 Września 2018, 09:47:50
Myślę, że może to zainteresować osoby myślące o zawodzie maszynisty.

UTK chce liberalizacji wymogów badań lekarskich maszynistów (https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/32588/utk-chce-liberalizacji-wymogow-badan-lekarskich-maszynistow.html)

Cytuj
Obecnie w Polsce obowiązują bardzo rygorystyczne normy odnośnie kandydatów do zawodu maszynisty. Polskie wymogi są ostrzejsze niż te zapisane w dyrektywie UE. Ponad to wymogi w badaniach przy uzyskiwaniu świadectwa maszynisty są ostrzejsze niż przy licencji, co jest absurdalne, gdyż w efekcie są osoby które po uzyskaniu licencji i odbyciu kosztownego szkolenia na świadectwo nie mogę wykonywać zawodu w Polsce.

Źródło:
Kurier Kolejowy
kurierkolejowy.eu
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: HTD w 18 Października 2018, 13:23:23
Chciałem tak śmiertelnie poważnie zapytać, bo wiecie, jest rok 2018...
Czy w mając tak pomiędzy 42 a 45 lat można zostać jeszcze w Polsce maszynistą?
Czytałem gdzieś tutaj, że ktoś w wieku około 40 lat został maszynistą. No ja mam teraz 41. Prowadzę własny biznes, ale powiedzmy bliżej temu do samozatrudnienia niż biznesu. Daję sobie jeszcze pół roku na rozkręcenie tego. Jak nie wyjdzie, obiecałem rodzinie, że idę na etat. Ale nie wiedzą jeszcze jaki etat. Chcę robić coś, co od lat chciałem robić. Coś nie dla pieniędzy, a coś takiego, że będę z radością do roboty chodził. I tu sprawa jest jasna. Wiem, że cholernie ciężko zdobyć ten zawód i bułka z masłem to nie jest. Prywatne kursy za kupę hajsu, egzaminy, potem pewnie praktyka w jakimś SKM gdzie będę musiał jeszcze dopłacać do swojej pracy. Tylko prosta sprawa - czy wiek mnie już nie skreśla? A jeśli jeszcze nie, to ile mam jeszcze czasu na taką decyzję? Za rok będzie za późno? A za dwa?

Nic, plan B to TIR-y ;) Namiastka towarowych... :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 18 Października 2018, 13:26:17
Robia i czterdziestolatkowie kursy :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: matfre96 w 18 Października 2018, 14:49:12
Generalnie jeżeli masz zdrowie to firmy zatrudniają, sam mam kolegów z mojej "licencji" i mają własnie ok. 40 lat.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: lukow_kolej w 18 Października 2018, 20:23:40
Robią kolega robi w Cargo, Małaszewicze chętnie przyjmują, a co do prywaty do DB Cargo i ECCO Rail chętnie przygarną, ale co do wieku to akurat nie wiem. Ogólnie jak się nie ma wyższego technicznego związanego z elektroniką, informatyką, mechatroniką to nawet pod względem wynagrodzenia ten zawód to jedna z lepszych opcji. Dyżurni tyle nie zarobią, a i w mundurówkach różowo nie jest.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 18 Października 2018, 22:50:16
to nawet pod względem wynagrodzenia ten zawód to jedna z lepszych opcji. Dyżurni tyle nie zarobią, a i w mundurówkach różowo nie jest.

Jeżeli ktoś idzie na kolej tylko ze względu na zarobki to nie wróżę mu długiej kariery.
Co do mundurowki to jeszcze dobre place są w wojsku. Jednak nie kazdy wytrzyma wyjazdy co 3 miesiące na poligon.
Co do reszty pełna zgoda. Nawet znam Policjanta który w firmie przerobił 8 lat i uciekł właśnie na kolej. Smutne to ale prawidze.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: lukow_kolej w 19 Października 2018, 15:24:47
Wiadomo pasja, pasją ale zarobić też trzeba, a też i nie zawsze jest dobrze mówić pracodawcy, że człowiek fascynuje się tym co chce pracodawca mu zaoferować. Ludzie z reguły nie lubią pracować i taki pracodawca może zechcieć zapłacić mniej. Wg mnie praca to praca, a pracodawca ma mi za nią zapłacić. A to czy sprawia mi ona przyjemność to już moja sprawa.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Exe w 19 Października 2018, 15:58:47
U mnie na kursie jest kilku chłopaków urodzonych w latach 80-tych, zatem jeśli zdrowie nie przeszkadza - śmiało próbować. :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: lukow_kolej w 20 Października 2018, 11:12:18
Poza tym z tego co słyszałem UTK chce liberalizacji przepisów dotyczących zdrowia, gdyż są podobno ostrzejsze niż te wynikające z dyrektyw i wytycznych UE.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 20 Października 2018, 12:43:48
No i dobrze, bo czym się różni kandydat na maszynistę widzący świetnie w okularach i kandydat na maszynistę widzący bardzo dobrze bez okularów np. po laserowej korekcji wzroku? Mamy 21 wiek. Okulary to nie wymysł ufoludków tylko po to technika idzie naprzód żeby z niej umieć korzystać. Kupa ludzi przez to że nosi okulary musi sobie odmawiać licencji, a dzięki temu maszynistów nie przybywa, bo nie każdego stać wydać 10 000 na licencję i kolejne 5 000 na korekcję laserową (która i tak nie daje 100% szans na odzyskanie wzroku).
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: lukow_kolej w 20 Października 2018, 13:15:34
Owszem z pewnością to umożliwi co niektórym spełnienie się w tym zawodzie, jednakże pracodawcy będą mieli większy wybór i możliwości, a to może przełożyć się na niższe płace. Prawo rynku.
Nie cytujemy poprzedniego postu w całości.
Matek123
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 20 Października 2018, 15:57:43
Masz na myśli, że okularnik dostanie powiedzmy 1000zł z grupy mniej niż nie-okularnik? Wszystko możliwe...
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: damian95 w 05 Listopada 2018, 16:35:02
A czy wiecie coś może na temat naboru na świadectwo maszynisty do Intercity(Warszawa) ? Nabór zakończył się 30 września i nadal nie ma żadnej odpowiedzi.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: erap2 w 05 Listopada 2018, 17:46:26
To raczej się odpowiedzi nie spodziewaj, bo już dawno po spotkaniach. Rozmowy odbywały się od 9 października. 18 chyba było ostatnie w Warszawie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 09 Stycznia 2019, 10:34:29
Panowie poratujcie.
Orientujecie się może kto teraz bd organizował przyjęcia na Świadectwo Maszynisty?
Niestety dział kadr pewnej Slaskiej spolki potraktował licencjatow jak śmieci wiec z góry dzięki za kazda informacje. :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: gravition w 09 Stycznia 2019, 12:43:37
PKP Cargo z tego co słyszałem cały czas przyjmuje ludzi, gdybyś napisał przed nowym rokiem to Koleje Wielkopolskie też przyjmowały kandydatów z licencją i od 01.02 startuje kurs na świadectwo, obserwuj też stronę PKP IC bo oni też na pewno będą potrzebować
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Rozi w 09 Stycznia 2019, 13:22:28
Panowie poratujcie.
Orientujecie się może kto teraz bd organizował przyjęcia na Świadectwo Maszynisty?
Niestety dział kadr pewnej Slaskiej spolki potraktował licencjatow jak śmieci wiec z góry dzięki za kazda informacje. :)

Koleje Śląskie miały rekrutację w listopadzie, kolega zaczyna od 1 lutego.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 09 Stycznia 2019, 13:24:18
Trzeba dzwonić, pytać, działać a nie czekać aż się zgłoszą do szanownego Pana. Do STK dzwoń oni teraz biorą ludzi z licencją. Tylko dzwoń już teraz, zaraz.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 09 Stycznia 2019, 14:11:18
Trzeba dzwonić, pytać, działać a nie czekać aż się zgłoszą do szanownego Pana. Do STK dzwoń oni teraz biorą ludzi z licencją. Tylko dzwoń już teraz, zaraz.
Właśnie dziś cały dzień na telefonie siedzę i próbuję. CTL leci ze świadectwem dopiero na przełomie luty/marzec.
Deutsche Bahn znajomy odradza bo zanim zrobię świadectwo to minie sporo czasu a i jeszcze człowieka wykorzystają.
PKP Cargo akurat nie chce iść bo za dużo rodziny tam siedzi to samo PKP IC.

Co do STK dzięki za informacje. Zadzwonię tam dziś i zobaczę co i jak :)

Rozi
No i właśnie o to chodzi. Kiedy dzwoniłem do KS we wrześniu mówili żeby zadzwonić w listopadzie wtedy bd coś wiedzieć o przyjęciach. Później gdy dzwoniłem w listopadzie mówili ze dopiero na nowy rok bd jakieś przyjęcia a wczoraj się dowiaduje ze nabór był w listopadzie.
Także jak sam widzisz potraktowali mnie trochę jak śmiecia. Zresztą nie tylko mnie bo z mojej grupy czterech chłopaków również chciało iść do KS.
No nic najwidoczniej maja sporo maszynistów więc nowych im nie potrzeba ;)
Było minęło.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Bendrej w 09 Stycznia 2019, 18:41:52
Koleje Dolnośląskie ciągle szukają, tak wynika ze strony i też sam wiem, że jest tam niedobór maszynistów, ale nie wiem czy Ci to odpowiada, bo wnioskuję po wiadomościach, że to nie Twój region.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Pitek w 09 Stycznia 2019, 18:59:09
To prawda, w KD ciągle szukają. Miejscami na gnieździe brakuje ludzi, czasami jest za dużo, różnie. Ale ze względu na to, że teraz mają prawo sami szkolić, co parę miesięcy są tworzone grupy. My niedługo zaczynamy już samodzielne jazdy, inni już jeżdżą, a jeszcze inna grupa już jest na warsztacie. Trzeba dzwonić, dobijać się, skrupulatnie wysyłać CV i zaproszenie na rozmowę na pewno dostaniesz.
Chciałbym zaznaczyć, że są u nas ludzie z drugiego krańca Polski :D
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 09 Stycznia 2019, 19:10:48
Daimler1916 uderzaj do Cargo i IC. Niech Cię nie przeraża gadanie ludzi typu: "ooo on na pewno ma po znajomości pracę" czy inne tego typu smaczki. Może to i państwówka i lipa jest z organizacją jak to w każdej państwowce ale... nie usłyszysz tekstu: "kolego no w tym miesiącu nie dostaniesz wypłaty, bo muszę jechać nowego Mercedesa kupić no ale w przyszłym miesiącu to dostaniesz na bank" ;) W KD obecnie zarząd się zmienia także zamieszania trochę będzie. W IC i Cargo może na górze prezesi lecą tak często jak w samorządówkach ale przynajmniej jakaś stabilność jest ze zwykłego "robola" to jakoś bezpośrednio nie dotyka.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Pitek w 09 Stycznia 2019, 19:30:29
Trochę racji jest w tym co mówi centarail, najważniejsze to załapać się na start byle gdzie, żeby zrobić świadectwo. Ale z tego co widzę to dużo młodych ucieka z IC zaraz po zrobieniu lojalki. Samorządowe nie są złe, jakoś płacą, jest stabilnie, pojazdy w miarę nowe, nie ma z reguły tych "złych" cech starej kolei.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 09 Stycznia 2019, 21:18:54
Daimler1916 uderzaj do Cargo i IC. Niech Cię nie przeraża gadanie ludzi typu: "ooo on na pewno ma po znajomości pracę" czy inne tego typu smaczki. Może to i państwówka i lipa jest z organizacją jak to w każdej państwowce ale... nie usłyszysz tekstu: "kolego no w tym miesiącu nie dostaniesz wypłaty, bo muszę jechać nowego Mercedesa kupić no ale w przyszłym miesiącu to dostaniesz na bank" ;) W KD obecnie zarząd się zmienia także zamieszania trochę będzie. W IC i Cargo może na górze prezesi lecą tak często jak w samorządówkach ale przynajmniej jakaś stabilność jest ze zwykłego "robola" to jakoś bezpośrednio nie dotyka.
Wiesz właśnie to był jeden z dwóch powodów dlaczego nie chce robić tam gdzie rodzina. Już w poprzednim zawodzie się przekonałem co oznaczają takie rodzinne znajomości (obsadzanie wolnych miejsc rodzina). Wiec wolałbym uniknąć plotek w stylu „Młody jest Synem tego więc dostanie lepsze trasy itd”.

Poza tym nie skreślam PKP Cargo czy PKP IC bo plan awaryjny musi być. Jednak jak na razie szukam innych możliwości zatrudnienia. Jutro dostane informacje czy bd kolejne szkolenia na świadectwo w KS no i czy CD Cargo przyjmuje ludzi z licencja. Bo z tego co słyszałem to rożne są opinie na ten temat.

Koleje Dolnośląskie ciągle szukają, tak wynika ze strony i też sam wiem, że jest tam niedobór maszynistów, ale nie wiem czy Ci to odpowiada, bo wnioskuję po wiadomościach, że to nie Twój region.

Raczej Slask bo tutaj już się osiedliłem itd. Jednak dzięki za informacje bo w grupie miałem dwóch kolegów co im dużej różnicy nie robi gdzie będą pracować (nie maja zobowiązań). Także dzięki za informacje. :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ensifer w 21 Stycznia 2019, 09:32:43
Ja cały czas zbieram na korektę wzroku i może wtedy wystartuję na nastawniczego (bo na maszynistę raczej nie wezmą). Widzę, że PLK cały czas szuka, ale najgorzej z tymi wymaganiami zdrowotnymi... Jest to dosyć przygnębiające, a ja żadnych znajomych nie mam - jedynie pradziadek był murarzem kolejowym. Wszystkim starającym się o przyjęcie do pracy życzę powodzenia :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 21 Stycznia 2019, 16:27:45
Ale Ty farmazolisz. Na dyżurnego, nastawniczego i konduktora możesz mieć 2 kategorie wzroku. Natomiast na maszynistę tylko przy przyjęciu musisz mieć 1 kategorie wzroku. Kombinuj, czytaj rozporządzenia, działaj a nie... Najlepiej to tylko usiąść i płakać że znajomości że to że tamto.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ensifer w 21 Stycznia 2019, 17:52:13
Nie płaczę, że znajomości, bo bez nich też się można dostać, ale wiadomo, że jak się je mam to jest po prostu prościej. O 1/2 kategorii nic nie pisałem, więc nie rozumiem, o co Tobie chodzi. Trudno dostać się na dane stanowisko, jeśli nie spełnia się norm, określonych w rozporządzeniu. Jedyna forma działania to korekta wzroku, bo wada nie zniknie w żaden magiczny sposób.

edit:
Właśnie wysłałem dokumenty, więc może się odezwą.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 21 Stycznia 2019, 20:40:33
Masz takie opcje:
- pobrać instrukcje S1 dotyczącą kolejowej medycyny pracy, zapoznać się z nią
- potem wydać 750zl na badania prywatnie w medycynie kolejowej
- podjąć dalsze działania w stosunku do tego czy je przejdziesz czy nie. Zależy na jakie stanowisko chcesz startować. Na dyżurnego, nastawniczego, zwrotniczego, droznika, ustawiacza, rewidenta czy innego nie opłaca się. 2500 na rękę i joby z każdej strony.
Maszynista ewentualnie jak masz wyższe to startuj do biura.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: MareckaKolejka w 21 Stycznia 2019, 21:23:19
Witajcie, ja też się zastanawiałem czy by nie zmienić ścieżki zawodowej i poznać wschody słońca na szlaku :) Zacząłem sporo czytać, strony, fora, wiadomości itp i doszedłem do wniosku, że tam są jakieś dwa światy. Z jednej strony ""optymiści" mówiący jest ciężko i odpowiedzialnie ale jest fajna kasa i  nawet fajna robota a znów z drugiego brzegu "pesymiści" : loki to stare trupy w dodatku wszystkie zepsute, służby po 12 godzin i ciągły brak zmienników powodują, że mniej jak 14-16 godzin to nie ma a do tego co chwila coś Ci uwalają i finalne pensje są gorsze jak w Biedronce.
Ponieważ nie wierzę tak łatwo we wszystko postanowiłem sprawdzić gadając z normalnymi pracownikami. I tak miałem okazję wymienić poglądy z maszynistami z PKP IC oraz KM i powiem szczerze, że nadal widzę totalne dwa światy. Rzeczywiście potwierdza się prawda, że są miejsca i ludzie, którzy pomimo upływu lat nadal myślą, że pracują w PKP i im się "NALEŻY" a wszystko wokoło jest beznadziejne i aby do emerytury. To oni odporni na zmiany powodują, że część rzeczy się wogóle nie zmienia ( i nie tyczy to tylko szeregowych pracowników) i są tacy, którzy przyszli do pracy i ją pokochali a jej wady traktują jako cechy charakterystyczne i nie walczą z nimi poprostu. Z wypowiedzi niektórych niepokojące jest to, że odchodzi już wielu wybitnie dobrych fachowców, którzy nei zdążą przeszkolić nowych adeptów i przekazać ogromu wiedzy, która jest jednak potrzebna żeby ta kolei zawsze działała jak należy. A co do zarobków to wszyscy mają to samo zdanie, że na początku jest źle ale z czasem to się poprawia i pomimo, że czują się zbyt mało opłacani do poziomu odpowiedzialności to jednak nie są zarobki głodowe i można normalnie funkcjonować. Ciekawostką był fakt, że wszyscy narzekali mniej lub bardziej na ogólną presję ze strony UTK i włodarzy spółek na maszynistów i bardzo rygorystczne traktowanie nawet najmniej ważnych przewinień.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: hanys w 23 Stycznia 2019, 12:11:15
Panowie poratujcie.
Orientujecie się może kto teraz bd organizował przyjęcia na Świadectwo Maszynisty?
Niestety dział kadr pewnej Slaskiej spolki potraktował licencjatow jak śmieci wiec z góry dzięki za kazda informacje. :)
Nasze kochane KŚie? :) Nie tylko Was, bo ponoć kierowników co poszli na świadectwo jeszcze bardziej oszukano.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 23 Stycznia 2019, 19:59:03
Panowie poratujcie.
Orientujecie się może kto teraz bd organizował przyjęcia na Świadectwo Maszynisty?
Niestety dział kadr pewnej Slaskiej spolki potraktował licencjatow jak śmieci wiec z góry dzięki za kazda informacje. :)
Nasze kochane KŚie? :) Nie tylko Was, bo ponoć kierowników co poszli na świadectwo jeszcze bardziej oszukano.

Owszem Nasze kochane KS. O dziwo zadzwonili jakiś tydzień temu do mnie i z tego co widzę na razie wszystko jest na dobrej drodze. Jednak jeżeli by się nie udało tam dostać to zostaje plan B który jest chyba bardziej pewniejszy niż KS.
Co do kierowników słyszałem ze kilku z nich miało zamiar uciec do IC na świadectwo. No ale co z tego wyszło nie wiem.
Swoja droga tam z KS podobno trochę maszynistów podchodziło. Ciekawe tylko dlaczego? Duża presja, maja dość pasażerów czy zarobki?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 30 Stycznia 2019, 18:38:42
Właśnie dostałem dzisiaj telefon ze od 1 lutego zaczynam przygodę z KS. Udało się wcisnąć tylko dzięki temu ze ktoś zrezygnował tam ze świadectwa.
7 osób na Świadectwie plus 9 maszynistów którzy przeszli z innych spolek (prywaciarze).
Jakieś forumowe porady na temat pracy warsztatowej czy jazdy zawsze mile widziane :D
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 30 Stycznia 2019, 18:52:33
Jakieś forumowe porady na temat pracy warsztatowej czy jazdy zawsze mile widziane :D
Jeśli trafisz na warsztat to zasada jest tylko jedna: niezależnie kto będzie cię nadzorował i jaką miał wiedzę i chęci aby cie uczyć (ludzie w serwisach patrzą krzywym okiem na maszynistów - uczniów) to wszystko zależy od ciebie! Nie wiesz czegoś: pytaj! Jeśli potraktujesz pobyt na warsztacie jako zło konieczne, bo interesuje cię kasa i nastawnik, to już na początku odradzam takie podejście, bo się szybko zemści.

Zatem: pytaj, ucz się, pokaż się z dobrej strony i interesuj się.

Bywa też tak szczególnie na pouczeniach: choćby wykładowca (zwykle MI - maszynista instruktor) był "mistrzem świata" w wykładach to ten, który ma słuchać jak nie będzie chciał to nie nauczy się niczego...
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jageer w 30 Stycznia 2019, 21:16:54
Panowie poratujcie.
Orientujecie się może kto teraz bd organizował przyjęcia na Świadectwo Maszynisty?
Niestety dział kadr pewnej Slaskiej spolki potraktował licencjatow jak śmieci wiec z góry dzięki za kazda informacje. :)
Nasze kochane KŚie? :) Nie tylko Was, bo ponoć kierowników co poszli na świadectwo jeszcze bardziej oszukano.

Teraz ruszył kurs na licencję w jednej z firm i mają zapewnione, że po licencji idą na świadectwo i maszynioków do KŚ .... Ciekawe, jak to się skończy :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: geremek w 31 Stycznia 2019, 00:47:49
Jak to wygląda z Kolejami Wielkopolskimi. Czy oni też organizują jakieś kursy z gwarancją zatrudnienia po ukończeniu i zaliczeniu egzaminów?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: gravition w 31 Stycznia 2019, 09:16:17
W kolejach wielkopolskich od jutra rusza kurs na świadectwo maszynisty dla osób, które posiadają już licencję maszynisty. Był również nabór na kurs na licencję maszynisty, ale warunkiem było zapłacenie 5000 PLN i życie 3 miesiące bez jakiejkolwiek pensji ani możliwości dorobienia sobie ze względu na stacjonarny tryb zajęć.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 31 Stycznia 2019, 10:34:05
Jaco Dzięki za porady
Anyway info dla Ciebie na dniach do CTL wracaja BR232 w nowych barwach :)

Panowie poratujcie.
Orientujecie się może kto teraz bd organizował przyjęcia na Świadectwo Maszynisty?
Niestety dział kadr pewnej Slaskiej spolki potraktował licencjatow jak śmieci wiec z góry dzięki za kazda informacje. :)
Nasze kochane KŚie? :) Nie tylko Was, bo ponoć kierowników co poszli na świadectwo jeszcze bardziej oszukano.

Teraz ruszył kurs na licencję w jednej z firm i mają zapewnione, że po licencji idą na świadectwo i maszynioków do KŚ .... Ciekawe, jak to się skończy :)

Pierwsze słyszę ale jeżeli to jest prawda to mogę być pewny ze po licencji (odbyciu lojalki) zaczną uciekać. Jak wspominałem obecnie na samym świadectwie jest 7 osób (w tym ja). A maszynistów zmieniających spółkę na KS jest 9. Natomiast z tego co się dowiedziałem sporo maszynistów z KS w grudniu odeszło do CD Cargo czy innych spółek towarowych. Wiec luka jest spora jeżeli chodzi o pracowników w KS.

Reg. obowiązki 11a.
Po co ten cytat? Pamiętaj, by następnym razem zadbać o estetykę wiadomości.
Benek
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Ensifer w 05 Lutego 2019, 08:34:49
Mam rozmowę w piątek, aplikowałem na nastawniczego. Trzymajcie kciuki. Muszę sobie powtórzyć instrukcje, trochę stres mnie łapie. Napiszcie, czego mogę się spodziewać na tym spotkaniu.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 05 Lutego 2019, 19:05:39
Co ma wspólnego nastawniczy z zawodem maszynisty oprócz obserwacji przejeżdżającego pociągu? :D
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dalym w 10 Lutego 2019, 17:29:46
Witam mam pytanko.
Lada chwila i będę musiał wybrać szkołę ponadgimnazjalną, którą mam na oku [ZSTK Lublin].
Interesujący mnie kierunek to technik transportu kolejowego.
Dopytałem już o bursę, popytałem uczniów o warunki i klimat panujący w owej szkole i teraz mam kilka ,,pobocznych'' pytań do was.
1. Technikum trwa 4 lata, po pomyślnym zdaniu egzaminów będę miał tytuł ,,technika transportu kolejowego''. Aby kierować pojazdami trakcyjnymi należy dodatkowo wyrobić licencje po ukończonej szkole, czy licencja nie będzie już wymagana?
2. Na jakie przedmioty warto się nastawić? Wiem wiem.. każda szkoła ma w ofercie nieco inne rozszerzone przedmioty. Przeważa głownie matematyka, ale czy przyda mi się ona na kolei?

Z góry dziękuje za poświęcony czas i prosiłbym o odpowiedzi :)
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: wołodyjowskiIC w 10 Lutego 2019, 19:20:39
1 Z tego co mi wiadomo myślą by uczniom dawać licencje odrazu po szkole ale na razie są to pogłoski.
2.Matematyka z średniej szkoły jest bardzo teoretyczna, więc nie możemy mówić by się specjalnie na kolei przydawała, ale generalnie żaden z przedmiotów w szkole Ci się nie przyda na kolei oprócz zawodowych ewentualnie języka obcego, ale jak to mówią uczyć się warto, więc się ucz jak najwięcej dasz rady ;)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dalym w 10 Lutego 2019, 19:30:24
Ciekawa sytuacja z tą licencją, ale wiadomo.. w ciągu 4-5 lat duużo się zmieni :) Co do przedmiotów nie bez powodu spytałem akurat o matematykę. Niestety jest to moja pięta achillesowa od samego początku edukacji. Co do innych przedmiotów jest dobrze, z tych co ewentualnie ,,mogą'' się przydać na kolei to najbliżej jest do angielskiego i ewentualnie fizyki.
Dzięki za odpowiedź @wołodyjowskiIC. Jeżeli posiadasz jakąś wiedzę na temat ciekawostek/mniej znanych informacji/szkół kolejowych etc. możesz pochwalić się w komentarzu. Chętnie poczytam ;).
Tymczasem, pozdrawiam i dziękuje ~ Dalym


Pisz poziomo. Nie cytujemy ostatniego posta w całości.
Proszę zapoznać się z regulaminem.  Odnośnie kolorów i zmienić kolor w podpisie.

Matek123
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: wołodyjowskiIC w 10 Lutego 2019, 20:36:31
Generalnie, z tego co mi wiadomo, by się dostać na maszynistę w Niemczech trzeba mieć matematykę w małym palcu, w Polsce teraz przyjmą ludzi nawet po szkole gastronomicznej, więc obawiać się nie masz czego, ale powtarzam uczyć jest się warto. Również polecam Tobie,jak już się dostaniesz, zaglądanie do szkolnej biblioteki, a ściślej do literatury kolejowej, która więcej niźli szkoła poszerzy Twoje horyzonty. Powodzenia!
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 10 Lutego 2019, 20:40:23
Aby kierować pojazdami trakcyjnymi należy dodatkowo wyrobić licencje po ukończonej szkole, czy licencja nie będzie już wymagana?

Nie dodatkowo, a podstawowo należy ją wyrobić. Szkoła daje Ci jedynie tyle, że po uzyskaniu dyplomu zawodowego (który dostaniesz we wrześniu) możesz zdawać egzamin państwowy na licencję z marszu, bez kursu. Teoria teorią, a życie życiem i to co w szkole niekoniecznie się pokrywa z tym, co w zawodzie jest w praktyce. Jeżeli firma lub urząd pracy sfinansuje kurs na licencję, to dobrze i nie ma na co czekać. Jeżeli nie, to można zaoszczędzić te 5 tyś. złotych właśnie pomijając samo szkolenie na licencję i próbując zdać od ręki, jeżeli dyplom już masz.

A w dalszym kroku musisz i tak postarać się o to, by Cię jakaś firma zatrudniła na 1,5 roku szkolenia na świadectwo maszynisty. I tutaj albo w zasadzie automatycznie jesteś zatrudniany w firmie, która Cię szkoliła na licencję (jeżeli to jest przewoźnik i chce po pozytywnym uzyskaniu przez Ciebie licencji pozyskać pracownika do dalszego szkolenia), albo musisz kombinować. A różne firmy różnie patrzą na ludzi posiadających licencje, ale nieszkolonych przez siebie na nią właśnie. Po prostu.

Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: amokk6 w 10 Lutego 2019, 21:09:25
Nie przejmuj się matematyką ja byłem na rozmowie w 2013/14 z gościami  po studiach humanistycznych  i no tabene wybrali tych właśnie po studiach na maszynistów .Nie po techmikum czy mechanicznym kierunku tak więć nie wiadomo o co im  chodzi w pkp  intercity:)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dalym w 10 Lutego 2019, 21:49:02
Cytuj
Teoria teorią, a życie życiem i to co w szkole niekoniecznie się pokrywa z tym, co w zawodzie jest w praktyce.
Zgadzam się, inaczej jest siedzieć w szkolnej ławce w technikum i uczyć się teorii książkowej a inaczej pojechać do ZNTK albo usiąść na fotelu maszynisty i przejrzeć na oczy.Słuszna rada.Stawiam że masz obszerną wiedzę na temat kolei, jeżeli znasz jeszcze jakieś ciekawe informacje które mogą mi się kiedyś przydać to proszę napisz.
Cytuj
Również polecam Tobie,jak już się dostaniesz, zaglądanie do szkolnej biblioteki, a ściślej do literatury kolejowej, która więcej niźli szkoła poszerzy Twoje horyzonty
Postanowiłem (kilka miesięcy temu) wziąć sprawy w swoje ręce i nabyłem ciekawą książkę o Eze'tach w której w sposób ilustrowany i przejrzysty jest opisane budowa, działanie elektrycznych zespołów trakcyjnych.Wiadomo, jest to zaledwie sam wierzchołek góry lodowej ale każdy jakoś zaczyna w końcu jeszcze długa droga przede mną gdyż mam zaledwie 16 lat.

Grunt to wkroczyć na właściwe tory, wybrać odpowiednią szkołę i kierować się uwagami najstarszych ,,wyjadaczy'' kolejowych.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 11 Lutego 2019, 09:33:28
Jeśli masz problem ze zrozumieniem jak np działa to lub tamto to w szkole Ci powiedzą żebyś nie zawracał głowy lub przyszedł po lekcjach. Zapoznaj się z ludźmi na jakiejś szopie. Przychodź do majstrów, patrz im na ręce (mimo że pewnie [ciach] będą lecieć, bo "przyszedł taki młody i będzie mi tu filozofował"), pytaj ich, notuj, zapamiętuj - to Ci się wbrew pozorom przyda. Nie mówię tutaj o wymianie, rozbieraniu i składaniu bebechów EU07 bo to mają wiedzieć majstry, ale jak usuwają jakieś proste usterki na ogół występujące. To Ci się potem przyda. Poza tym czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj żebyśmy potem nie musieli się za Ciebie wstydzić ;) Potrzebujesz jakieś materiały czy coś to daj znać.
A tak szczerze mówiąc to... na maszynistę najlepsza byłaby szkoła zawodowa no bo po co Ci taka biologia i chromosomy? Kładź nacisk na przedmioty zawodowe oraz szczególnie na matematykę, fizykę, elektronikę, elektrotechnikę. To bardzo pomaga ogarnąć "co ją może boleć". Powodzenia!


Zamiast kropkować mogłeś jakieś określenie bardziej kulturalne wstawić.
+5
Matek123
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dalym w 11 Lutego 2019, 10:22:44
Cytuj
Przychodź do majstrów, patrz im na ręce (mimo że pewnie [ciach] będą lecieć, bo "przyszedł taki młody i będzie mi tu filozofował"), pytaj ich, notuj, zapamiętuj - to Ci się wbrew pozorom przyda.
Zależy właśnie kto się trafi na warsztacie. Jak trafi się jakiś kompetentny majster który chce dokładnie pokazać uczniowi co robić po kolei a nie tylko żeby godziny upłynęły i do domu to będzie fajnie.
Cytuj
Poza tym czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj żebyśmy potem nie musieli się za Ciebie wstydzić ;) Potrzebujesz jakieś materiały czy coś to daj znać.
Czytać to czytam i oglądam filmy [o tematyce kolejowej] ile tylko dam radę. Wiadomo czasami ciężko pogodzić 15 sprawdzianów w miesiącu z czasem wolnym ale jakoś trzeba sobie radzić.Na chwilę obecną wiedza na temat kolei z dnia na dzień coraz bardziej się rozszerza.
Cytuj
A tak szczerze mówiąc to... na maszynistę najlepsza byłaby szkoła zawodowa no bo po co Ci taka biologia i chromosomy? Kładź nacisk na przedmioty zawodowe oraz szczególnie na matematykę, fizykę, elektronikę, elektrotechnikę. To bardzo pomaga ogarnąć "co ją może boleć". Powodzenia!
Fakt, biologia nic konkretnego nie wniesie do zawodu maszynisty.Z matematyką pisałem że mam problemy,ale systematyczne korepetycje powinny załatać dziurę niewiedzy. Co do fizyki jest dobrze, a przyszłe przedmioty zawodowe to czas pokaże jak to będzie :)

Chciałbym jeszcze podziękować za radę z notatkami.Faktycznie czasami wzrokowo ciężko wszystko zapamiętać.
Cytuj
Potrzebujesz jakieś materiały czy coś to daj znać.
nie wiem czy dobrze zrozumiałem kontekst zdania ale rozumiem że ty masz możliwość i chęć dostarczenia mi jakichkolwiek materiałów edukacyjnych z dziedziny kolejnictwa?Dziękuje i pozdrawiam Dalym.

Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 12 Lutego 2019, 13:25:36
Tak mam materiały które Ci się przydadzą. Mogę sukcesywnie coś podsyłać lub ewentualnie wskazać literaturę która pomoże Ci przyswoić wiedzę. W jakim mieście mieszkasz?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dalym w 12 Lutego 2019, 15:57:24
Cytuj
Tak mam materiały które Ci się przydadzą
Super, przydało by się coś ogólnie o kolei.
Cytuj
W jakim mieście mieszkasz?
Lubelskie,Zamość.


Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 14 Lutego 2019, 16:48:05
Siema

Właśnie kończy mi się pierwszy miesiąc na warsztacie w KS. Na chwile obecna jest więcej plusów chociaż minusy również się znajda.
No więc trochę co nieco napisze o wrażeniach pracy w KS i robieniu tam świadectwa.

Na początku szkolenia jak wiadomo trzeba było przejść szkolenia BHP i odbyć spacery po pokojach żeby zdobyć podpisy na karcie obiegowej. Później wydanie sprzętu roboczego, planu pracy i jazda do rewidenta na 40h zajęć.
Tutaj było mile zaskoczenie bo rewidenci do rany przyłóż. Wszystko na spokojnie wytłumaczyli, pokazali i dali wykonać probe hamulca na starym EN57 i Stadlerze. Także tutaj nie ma się do czego doczepić wiec duży plus.

Kolejna rzecz to warsztat. Pierwszy dzień co robiliśmy to sprzątaliśmy z rana magazyn części zamiennych. Nie powiem robota raczej mało związana z nauka no ale jak kazali to człowiek robił. Jednak po syzyfowej pracy nastała ta piękna chwila związana z poznaniem taboru. Mistrz przydzielił nas do Majstra i zaczęła się prawdziwa jazda. P1, P2, szukanie przyczyny zepsutego WC w „Tik-Taku” , wymiana silnika od drzwi automatycznych WC w AKS, dosypanie piasku czy tez dokonywanie oględzin „Elfa” po starciu z człowiekiem. Wszystko to przez te prawie 4 tygodnie przeżyłem a i wczoraj udało mi się pierwszy raz za pomocą sprzętu pomiarowego sprawdzić stan zestawów kołowych w Elfie 2. W ramach ciekawostki  Elf 2 w którym sprawdzałem stan zestawów kołowych właśnie zostanie wysłany na przetaczanie. Tak dużych różnic między zestawami sam mistrz podobno nie widział. Wiec mam swój pierwszy skromny sukces w naprawie taboru ;).
Takze co do mechaników i mistrzów tutaj rowniez wstawiam dużego plusa.

No i teraz kolejny poziom czyli maszyniści. Tutaj również nie jest źle ale jednak jest jeden wyjątek ale to potem. Najpierw chciałem powiedzieć ze większość maszynistów w KS to starzy wyjadacze którzy praktycznie wiedzę maja na każdy temat związany z taborem KS i nie tylko. Chodzące encyklopedie które z mila chęcią opowiadają o plusach czy tez minusach danego sprzętu. Wytłumaczą co i jak się robi oraz pozwolą wejść w czasie manewrów do składu i zobaczyć jak to wszystko działa. Baa czasem nawet dadzą zasiąść za nastawnik i pod okiem maszynisty wykonać manewry czy podciągnąć EZT pod ukres. Wiec tutaj również nie mogę narzekać :).

Zapomniałem jeszcze wspomnieć o dziale kadr, planistach, dyspozytorach. Tutaj również złego słowa nie mogę powiedzieć bo naprawdę z czym miałem problem to zawsze otwarcie pomagali i wyjaśniali co i jak. Nawet w godzinach nocnych nie było z tym problemu.
Panie z Kadr jak dobre ciocie które z uśmiechem na twarzy i poczuciem humoru pomogą w każdej sprawie a i zapytaja jak mija dzien :D. 

Jednak żeby nie było za słodko to również były „średnie” sytuacje takie jak skarga jednego z maszynistów na osoby robiące świadectwo ze zajmują „DEPO” i podobno nic nie robimy (co jest nieprawda). Na cale szczęście wspomniany maszynista sam się wkopał bo po pierwsze cały czas jesteśmy pod obserwacja naszego Instruktora który również gdy zajdzie potrzeba pomoże a niewygodne sytuacje obróci w żart. A po drugie wszędzie są kamery i monitorują wszystko w tym nasza prace na warsztacie :). 
Kolejna rzecz to codzienna styczność z wiecznie psującym się sprzętem PESY. Co jak co ale na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć ze stary EN57 pod względem widoczności, siedzenia czy niezawodności bije na łeb SEPSE w tych dziedzinach. Spadające śrubki ze ścian w WC Elfów czy wieczne zepsute fotele maszynisty to codzienność na tych pojazdach. Takze nie polecam!

No więc to by było na tyle jeżeli chodzi o wrażenia z pierwszego miesiąca pracy w KS. Kolejny miesiąc to również warsztat i 12 godzinne służby (dzień i noc). Po tym wszystkim nastąpi kolejny etap jakim jest jazda pod obserwacja maszynisty, wykłady i kolejne 1100 godzin jazd pod nadzorem.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 14 Lutego 2019, 20:11:41
Fajnie, że widzisz dużo pozytywów w tym wszystkim i jest to pewnie efekt tego, że się interesujesz. Gdybyś podchodził do tego olewająco, to tak też traktowali by Cię ludzie, których wymieniłeś.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dalym w 14 Lutego 2019, 20:53:02
@Daimler1916 z dnia na dzień można powiedzieć że sam stajesz się taką ,,encyklopedią'' i regularnie doklejasz do niej kartki. To miło prze przedstawiłeś w przejrzysty sposób zarówno plusy jak i minusy wyrabiania świadectwa w spółce KD. Życzę dalszych sukcesów w nabywaniu wiedzy na temat kolei. Pozdrawiam.

Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dzemoglowy w 14 Lutego 2019, 21:25:25
@Daimler1916 z dnia na dzień można powiedzieć że sam stajesz się taką ,,encyklopedią'' i regularnie doklejasz do niej kartki. To miło prze przedstawiłeś w przejrzysty sposób zarówno plusy jak i minusy wyrabiania świadectwa w spółce KD. Życzę dalszych sukcesów w nabywaniu wiedzy na temat kolei. Pozdrawiam.

Chyba chodziło Ci, że Daimler mówi o KS? Zastanawiam się, bo czytam post po poście i szukam czy coś przeoczyłem.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Dalym w 14 Lutego 2019, 22:25:04
Cytuj
Chyba chodziło Ci, że Daimler mówi o KS?
Tak przepraszam pomyliłem litery miałem namyśli KS a nie KD.Dziękuje za zwrócenie uwagi.

Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 15 Lutego 2019, 09:48:02
@Daimler1916 Ty jesteś po jakieś szkole kolejowej/mechanicznej/elektrycznej/elektronicznej? Jestem ciekaw jak sobie radzą z takimi tematami warsztatowymi humaniści i ogólnie osoby niezwiązane z w/w działkami.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 15 Lutego 2019, 16:02:41
@Daimler1916 Ty jesteś po jakieś szkole kolejowej/mechanicznej/elektrycznej/elektronicznej? Jestem ciekaw jak sobie radzą z takimi tematami warsztatowymi humaniści i ogólnie osoby niezwiązane z w/w działkami.

Jestem po studiach pedagogicznych i Germanistycznych a szkole średnia jaka kończyłem to zwyczajne LO o profilu Policyjnym. Wiec spokojnie nawet i humanista to ogarnie.
Poza tym jak masz kogoś w rodzinie kto jest maszynista to z automatu wchłaniasz wiedzę. Tak było w moim przypadku czy brata gdzie mój ojciec z wujkiem po robocie wyciągali plany EN57 czy ET22 i dyskutowali co i jak. 
Zresztą nie wiem skąd ta myśl ze żeby zostać maszynista to trzeba skończyć jakąś szkole o profilu mechanicznym? Owszem taka osoba po takiej szkole szybciej bd łapać pewne rzeczy ale i humanista również dosyć szybko wyłapię ta wiedzę. Także spokojnie :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 15 Lutego 2019, 19:42:01
A jeszcze co się tyczy licencji. To dajmy na to robię sobie prywatnie badania, przechodzę je, idę na kurs na licencję, godziny zrobione, egzamin zdany, papierek w ręku. I co? Z tego co obserwuje to większość ogłoszeń brzmi: "przyjmiemy kandydata ze świadectwem kategorii takiej i takiej". Świadectwo niby robi przewoźnik tak? Ale jak się u takiego przewoźnika zatrudnić skoro nie posiada się danej kategorii świadectwa a zrobienie tej kategorii gwarantuje przewoźnik? Koło się zamyka i co? 4300+750 zł poszło w błoto?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: SQT w 15 Lutego 2019, 19:55:39
Idziesz do cargo
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 15 Lutego 2019, 19:56:02
Z tego co obserwuje to większość ogłoszeń brzmi: "przyjmiemy kandydata ze świadectwem kategorii takiej i takiej". Świadectwo niby robi przewoźnik tak?
Licencja wydawana jest przez UTK i jej właścicielem jest maszynista (kawałek plastiku), ale faktycznie świadectwo wydawane jest przez przewoźnika (główna kategoria dla przewoźnika pasażerskiego to B1). Może warto dowiedzieć się o przewoźników, którzy mają ośrodki szkolenia... Tutaj dodam, że jeśli już ktoś posiada świadectwo, to nie ma możliwości dopisywania niczego długopisem - każda zmiana typu pojazdu, na który ma się autoryzację (dawne autoryzacje nie są ważne), infrastruktury, ruchu przygranicznego, noszenia okularów itd. wymaga wydania nowego świadectwa, gdzie te dane są nadrukowane. Ważne jest też to, że na świadectwie ma być symbol przewoźnika.

Aha, maszynista może posiadać kilka świadectw różnych przewoźników: w ruchu pasażerskim np. z kategorią B1, a w ruchu towarowym B2 lub oba naraz B.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 15 Lutego 2019, 20:04:37
Z tego co widzę to KD i Cargo bierze ludzi z marszu z licencją. Wiecie może czy w IC jest podobnie? I co czekają aż się zbierze jakaś grupka czy od razu szkolą? A jak to jest jak ktoś dajmy na to jest pracownikiem PKP IC i że stanowiska X chce przeskoczyć do jazdy?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: bg w 16 Lutego 2019, 20:05:25
Daimler1916 pochwal się jeżeli to nie jest tajemnicą na ile podpisałeś lojalkę i ile chcą za jej zerwanie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 16 Lutego 2019, 20:10:34
Daimler1916 pochwal się jeżeli to nie jest tajemnicą na ile podpisałeś lojalkę i ile chcą za jej zerwanie.

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła kumplu :)
Jednak żeby chociaż częściowo zaspokoić Twoja ciekawość to dla takiego Lotosu czy innego prywaciarza to byłyby to grosze. Natomiast dla przeciętnego Kowalskiego to spora suma.

Z tego co widzę to KD i Cargo bierze ludzi z marszu z licencją. Wiecie może czy w IC jest podobnie? I co czekają aż się zbierze jakaś grupka czy od razu szkolą? A jak to jest jak ktoś dajmy na to jest pracownikiem PKP IC i że stanowiska X chce przeskoczyć do jazdy?

Spokojnie w PKP IC zawsze szukali i bd szukać osób z licencja. Swoja droga nie tak dawno w PKP Cargo ledwo co otworzyli grupę „licencjatów” na świadectwo maszynisty. Chętnych było może 10 osób a potrzebowali minimum 15. Akcja działa się w Częstochowie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 16 Lutego 2019, 20:21:36
Eee to luz. Mam nadzieję że pracując u nich z zamiarem awansu do jazdy nie powinni robić problemów jakby się chciało w weekendy biegać na kurs na licencję. Wszystko się okaże po weekendzie niemniej - dzięki za odpowiedź :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: jageer w 17 Lutego 2019, 08:56:31
Z tego co widzę to KD i Cargo bierze ludzi z marszu z licencją. Wiecie może czy w IC jest podobnie? I co czekają aż się zbierze jakaś grupka czy od razu szkolą? A jak to jest jak ktoś dajmy na to jest pracownikiem PKP IC i że stanowiska X chce przeskoczyć do jazdy?

KD mogę potwierdzić, z pewnego źródła, że chętnie biorą po licencji, zarobki też nie najgorsze, patrząc na firmy "pasażerskie".
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: ale.xander w 12 Kwietnia 2019, 09:07:33
Cześć. Widzę, że wiele osób tutaj ma ogromną wiedzę na temat zawodu maszynisty. Moje pytanie brzmi - jakie miejsce na zrobienie licencji polecacie na Pomorzu?
Z góry dziękuję.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Piotr93 w 12 Kwietnia 2019, 11:30:27
Znajomy robił licencję na maszynistę w SKM Trójmiasto, przebieg był taki że zrobił szkołę zawodową w zawodzie elektryka, dostał się na staż który organizował PUP Gdańsk, zdał egzaminy i wszystko i teraz śmiga na SKM z umową na 3 (?)lata bodajże. Także jeżeli masz elektryka to startuj do SKM.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 12 Kwietnia 2019, 17:44:42
Chwila szukania... http://www.attyka.pl/kontakt.html
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: mm1 w 30 Czerwca 2019, 17:39:05
Cześć :D Czy wiadomo kiedy w najbliższym czasie odbędzie się rekrutacja na stanowisko maszynisty w Zakładzie Centralnym PKP IC? Czy młoda kobieta, która ukończyła 'żywieniówkę' i ma doświadczenie z WARSem, ma jakieś szanse w tym zawodzie?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: gravition w 30 Czerwca 2019, 19:18:36
Jeżeli spełniasz wymagania zdrowotne, masz kulturę osobistą i jesteś poukładaną osobą, to nie widzę najmniejszego problemu, na kursie w POLREGIO są teraz 2 kobiety które również z koleją nie miały prawie w ogóle do czynienia, startują od zera, i sobie bardzo dobrze radzą, także śmiało startuj
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: SQT w 30 Czerwca 2019, 21:44:59
Ciekawe bo słyszałem o innych spółkach że trzeba mieć wykształcenie elektryczne przynajmniej.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: hubo221 w 30 Czerwca 2019, 23:29:03
Teraz... jak to mówią... biorą jak leci, kto ma tylko licencje... Kiedyś będziemy przez to płakać, gdy będzie kto miał jeździć tymi wszystkimi "tramwajami", a nie będzie miał kto im piasku dosypać, ale to na marginesie.
Akurat w IC panuje jeszcze częściowo przekonanie, że najpierw warsztat, potem kabina. Oczywiście ten warsztat to nie to co było, ale... Nawet ludzie po TK muszą nieźle sobie tam wywalczyć kurs na licencję, jednocześnie pracując już oczywiście na warsztacie. Chociaż jeszcze w szkole opowiadają im legendy i bajki...

Teraz zawód maszynisty w dużej mierze został sprowadzony tylko i wyłącznie do patrzenia przed siebie, słuchania radia oraz obsługi pojazdu do koniecznego minimum, aby tym ruszyć i jechać mniej więcej tak, żeby nie daj ktoś z tyłu skargi nie napisał, bo mu "szarpie, tłucze i huśta". Więc za kilka lat (może) jak wycofają ostatnie PRLowskie "cuda techniki" nie będzie już żadnych barier czysto technicznych dla kobiet. Choć nie jedna i tak spokojnie teraz by sobie poradziła...

Trzeba mieć w większości przypadków "minimum zawodowe mile widziane elektryczne, mechaniczne, elektroniczne" przy "rekrutacji na stanowisko maszynisty", ale licencję może zrobić każdy, jak zwykłe prawo jazdy. O ile przyjmiemy, że przejdzie badania.
Stwierdzenie "rekrutacja na stanowisko maszynisty" teraz to już też pojęcie fikcja dla kogoś, kto zaczyna swoją przygodę, bo żeby zostać tym maszynistą to trzeba jeszcze zdać świadectwo maszynisty. Więc raczej powinniśmy w tym przypadku posługiwać się określeniem "rekrutacja na kurs na świadectwo maszynisty". Prawdą oczywistą jest, że spółki chętniej biorą z licencji na świadectwo osoby, które zrobiły ją u nich, niż ze zrobioną prywatnie. Też trzeba mieć to na uwadze.

Więc warto sobie zrobić rachunek sumienia przed taką zabawą:
1a. Czy spełniam wymagania zdrowotne według ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wymagań zdrowotnych, badań lekarskich i psychologicznych oraz oceny zdolności fizycznej i psychicznej osób ubiegających się o świadectwo maszynisty albo o zachowanie jego ważności?
1b. Czy  mam tak silną ambicje, aby poddać się ewentualnym zabiegom poprawiającym mój stan zdrowia w przypadku, gdyby okazało się, że nie spełniam powyższych wymagań (chodzi szczególnie o szeroko pojęte korekcje wzorku - od 3 do 20 tys.)?
2. Czy jestem gotowy/gotowa na przynajmniej 2-3 lata kursów i egzaminów, które w większości przypadków kończą się podpisaniem lojalki ze spółką na kilka lat i mogą nieść ze sobą również koszta? (kurs na licencje to ok. 6 tys., ewentualne zerwanie lojalki ok. 30 tys.)
3. A reszta to wychodzi w praniu.... lecz też warto o tym pomyśleć wcześniej: Odporność na zmęczenie, warunki nocne, poglądy odnoście szeroko pojętych wypadków, podejście do odpowiedzialności i możliwe nadmierne obciążenie psychiczne z niej wynikające.

A potem standardowy schemat: licencja, zdanie egzaminów, zatrudnienie na świadectwo, świadectwo, zdanie szeregu egzaminów, podpisanie pięknego dokumenciku zwanego lojalka i możesz już  śmigać do Łodzi na TLKach :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 01 Lipca 2019, 09:50:34
Jest takie piękne powiedzenie, że "wypadki (i nie tylko) wpisane są w ryzyko zawodowe maszynisty"... Owszem, na każdym stanowisku zrobiona jest ocena ryzyka i każdy kandydat musi się z tym pogodzić co tam jest napisane. Inaczej jednak jest na gruncie, bo mam na myśli wypadki z ludźmi, a nie jest to przyjemne ani dla maszynisty, ani dla komisji powypadkowej. Czy każdy jest sobie w stanie z tym poradzić? Myślę, że nikt tego nie wie, dopóki nie będzie miał z tym większej lub mniejszej styczności. Zatem jest to ryzyko, które wcześniej czy później wystawi was na próbę... Oczywiście wyżej pisano też o służbach nocnych, ale może też trafić się seria ciężkich służb pod rząd i będzie to kolejny negatywny aspekt pracy, ale są też przyjemniejsze chwile w tym zawodzie i każdy odbiera to inaczej i z czego innego czerpie satysfakcję. Tutaj jeśli ktoś wykonuje zawód maszynisty z pasją, a nie tylko dla kasy, to łatwiej mu jest/będzie znieść niedogodności, a nawet i nimi się cieszyć...

Ot, taka moja luźna opinia...
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 02 Lipca 2019, 14:09:52
Cześć :D Czy wiadomo kiedy w najbliższym czasie odbędzie się rekrutacja na stanowisko maszynisty w Zakładzie Centralnym PKP IC? Czy młoda kobieta, która ukończyła 'żywieniówkę' i ma doświadczenie z WARSem, ma jakieś szanse w tym zawodzie?

Tak jak już wcześniej pisali użytkownicy tego forum. Jeżeli jesteś zdrowa, nie masz problemów natury psychicznej oraz masz wzrok i słuch na poziomie Rosyjskiej Dugi II to startuj.
Natomiast jeżeli chcesz zostać maszynista tylko dlatego ze nasłuchałaś się jakie to profity pieniężne są z tej pracy to radziłbym się zastanowić (najlepiej kilka razy). Bo może okazać się tak ze pieniążki to i może zarobisz ale wstawać rano (czy tez wieczorem) i iść do pracy z niezadowolona mina i pretensjami do całego świata jest raczej kiepskim pomysłem na 25 letnie zawodowe życie.
Taka dobra rada od maszynisty stażysty :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: SQT w 02 Lipca 2019, 14:22:36
Daimler1916 raczej więcej niż 25 lat.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Daimler1916 w 02 Lipca 2019, 14:28:49
Daimler1916 raczej więcej niż 25 lat.

Ostatnich lat nie wliczam bo to już agonia jest  :D

Chociaż w ramach ciekawostki nie tak dawno poznałem maszynistę który śmiga u jednego z prywaciarzy. Chłopina już na karku ma 65 lat i nie myśli o tym aby przejść na emeryturę.
Tak kocha ta prace.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: SQT w 02 Lipca 2019, 15:31:17
Ta, a jak się przekręci nie daj Boże to nic nie będzie z tego miał.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: hubo221 w 02 Lipca 2019, 16:29:59
Wtenczas to już nikt nie będzie miał nic z tego świata ;) Taka filozofia - na marginesie.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: SQT w 02 Lipca 2019, 17:34:27
Nie, bo zamiast pożyć na emeryturze na którą całe życie pracował ani dnia sobie nie odpocznie. Nie rozumiem takich ludzi ale no cóż...
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: mechatronik w 07 Lipca 2019, 15:50:13
Może nie chce. Jedni nie rozumieją tych co nie odpoczywają inni nie rozumieją tych co odpoczywają. Dajmy każdemu żyć i niech każdy robi co chce ;) Znam kilkanaście takich przypadków. Jeden lubi to co robi, inny pracuje żeby wnuczkom opłacić studia, kolejny ma ciężko chorego członka rodziny i pracuje na emeryturze żeby opłacić operacje itp. Ile ludzi tyle historii. Ja osobiście też sobie nie wyobrażam żebym miał kiedyś siedzieć na emeryturze i "odpoczywać". Ale podobno tak jest, że jak człowiek przyzwyczajony jest do ciężkiej pracy to po jakimś czasie już nie usiedzi na miejscu... Życie :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 07 Lipca 2019, 16:02:36
@SQT: dla niektórych z nas praca jest ciekawą częścią życia, a jeśli się ją lubi i rozumie to jest jak magnes. Zdaję sobie sprawę z tego, że to rzadkie połączenie, ale np. ja tak mam, a pracoholikiem jednak nie jestem:) Po pracy co prawda latam z aparatem za lokomotywami, w domu ogarniam moją bibliotekę kolejową i dalej w wolnych chwilach śledzę w necie "świat kolejowy" oraz rozmawiam z kolegami zawodowo i prywatnie o... kolei, ale nie męczy mnie to:) 
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: amokk6 w 07 Lipca 2019, 17:08:44
ETCS poziom II i III  autonomiczne prowadzenie pociągu :)
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 07 Lipca 2019, 17:16:59
Oby to chciało działać jak należy... Na E30 raczej słabo z tym, ale ETCS2, czyli ERTMS ma się nijak do etosu pracy.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: borys_q w 14 Września 2019, 21:57:42
Etos pracy? Nie bądź śmieszny....
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: centarail w 28 Lutego 2020, 13:52:58
Gdyby ktoś posiadał licencję i chciał jeździć dla prestiżu - trwa nabór w prestiżowej spółce ;) https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/praca/aktualne-oferty-pracy/
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: Sosna00 w 10 Października 2020, 21:09:25
Ktoś coś wie w jakiej medycynie pracy można zrobić prywatnie badania do licencji?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 10 Października 2020, 21:10:11
W takiej, która jest na liście uprawnionych.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: gravition w 10 Października 2020, 21:18:33
Ktoś coś wie w jakiej medycynie pracy można zrobić prywatnie badania do licencji?

https://keb.utk.gov.pl/eKancelariaD/Raporty/StoredProcedureRaportPage.aspx?id=301 (https://keb.utk.gov.pl/eKancelariaD/Raporty/StoredProcedureRaportPage.aspx?id=301)
Zapraszam do lektury.

Benek
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: RUDEK w 10 Października 2020, 21:24:44
Od firmy trzeba mieć skierowanie na badania, firma musi mieć podpisaną umowę z kolejową medycyną pracy.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 11 Października 2020, 04:54:37
Nie trzeba jakiegokolwiek skierowania. Na tą chwilę można zrobić badania np. w Lubinie w MCZ.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: SQT w 11 Października 2020, 10:08:17
Nie trzeba jakiegokolwiek skierowania. Na tą chwilę można zrobić badania np. w Lubinie w MCZ.
A kto za to zapłaci?
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 11 Października 2020, 10:44:26
Zainteresowany, czyli zwykle albo osoba badana albo pracodawca.
Tytuł: Odp: Pytania o zawód maszynisty
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 11 Października 2020, 22:28:27
Badania można sobie robić prywatnie, we własnym zakresie i za własne pieniądze. Aby był to uprawniony ośrodek z listy.