Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - SewerynV

Strony: [1]
1
Bieżące kolejowe / Odp: Różnica między siłą pociągową a mocą?
« dnia: 18 Października 2022, 18:36:19 »
To mniej więcej działa tak, że mając hipotetyczną lokomotywę o jakieś określonej mocy silników, to za pomocą jej konstrukcji (przekadnia, układ osi, masa) możemy tę moc "przerobić" albo w dużą siłę pociągową a małą prędkość lub małą siłę pociągową a dużą prędkość.

Cytuj
Więc tak się zastanawiam na co konkretnie ilość koni mechanicznych ma wpływ oraz na co siła pociągowa ma wpływ.

Na tak postawione pytanie możemy odpowiedzieć tak. Siła pociągowa ma wpływ na to jakie brutto możemy ruszyć z miejsca, zaś moc na prędkość z jaką to brutto może osiągnąć.
Postaram wyjaśnić co mam na myśli na takim przykładzie.
TE109 3000KM i ST44 2000KM. Przy ruszaniu oba pojazdy mają podobną siłę pociągową ok 360- 380kN. Przy prędkości 60 km/h TE109 ma ok 100kN zaś ST44 ok 50kN.
Widać tutaj że mimo Ludmiła jest mocniejsza o 1000KM to i tak maksymalna siłą pociągowa umożliwi ruszenie podobnym składem. Jednak te 1000KM więcej sprawia że siła pociągowa opada wolniej wraz ze wzrostem prędkości. Prowadząc ten sam skład Ludmiłą osiągniemy większe prędkości jazdy.

Strony: [1]