Autor Wątek:  Projekt nowej strony głównej  (Przeczytany 4100 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr93

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1679
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #30 dnia: 05 Maja 2024, 18:48:47 »
No, no ładnie to się prezentuje, gratuluję ciężkiej pracy.

Offline DzordZ

  • Betatester
  • Wiadomości: 286
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 399
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #31 dnia: 05 Maja 2024, 19:32:40 »
Super, fajny, bardzo świeży efekt daje nowa strona.

Na gorąco:
  • Odczułem, że główny baner jest wysoko, przecięcie paska z menu od reszty dałbym +- w okolicach tekstu "Strona główna"
  • Fajny zabieg z pobraniem w zielonym kolorze
  • Może dodatkowo pierwsza (górna lewa) aktualność też by prowadziła do artykułu z najnowszym wydaniem
  • Tekst zakładki "Symulator Maszyna ..." + "Aktualności" wyrównałbym, żeby zaczynał się i kończył tak jak linki do artykułów
  • Czat / Forum / Wiki widziałbym bez kursywy i podkreślenia, tak jak zakładki "Kontakt", "Galeria"
  • Chyba spacing pomiędzy "O symulatorze" i "Galeria" jest większy od reszty, pierdoła
  • Może jeszcze w przypadku :hover (najechanie na obszar danego banera) poszczególne teksty "O symulatorze" ... zmieniałyby kolor z białego na maszynowy zielony?

edit: daty przy aktualnościach dałbym na obrazek, przy "1 kwietnia 2023" jest mało miejsca przy tekście artykułu, przykład do inspiracji https://www.prezydent.pl/aktualnosci
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2024, 19:39:31 wysłana przez DzordZ »

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1529
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1186
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #32 dnia: 05 Maja 2024, 21:19:20 »
Odczułem, że główny baner jest wysoko, przecięcie paska z menu od reszty dałbym +- w okolicach tekstu "Strona główna"
Dałem go trochę niżej, ale teraz mam wrażenie, że jest tam brzydka pusta przestrzeń. Może powinienem podwyższyć trochę pasek z menu?

Może dodatkowo pierwsza (górna lewa) aktualność też by prowadziła do artykułu z najnowszym wydaniem
Na stronie głównej jest link w treści, i zawsze przycisk do pobrania jest widoczny w górnym pasku, w zielonym kolorze. Myślę, że wystarczy, każdy zauważy.
Docelowo na stronie pobierania będzie również odnośnik do artykułu z najnowszym wydaniem symulatora.

Tekst zakładki "Symulator Maszyna ..." + "Aktualności" wyrównałbym, żeby zaczynał się i kończył tak jak linki do artykułów
Przesunięte.

Czat / Forum / Wiki widziałbym bez kursywy i podkreślenia, tak jak zakładki "Kontakt", "Galeria"
Jest to celowy zabieg, żeby odnośniki prowadzące do stron zewnętrznych wyróżniały się od odnośników prowadzących do podstron wewnętrznych. Chyba, że macie lepszy pomysł na ich odróżnienie?

Chyba spacing pomiędzy "O symulatorze" i "Galeria" jest większy od reszty, pierdoła
Też mnie to drażni. Podejrzewam, że przeglądarka liczy wielkość tekstu w subpikselach i nie zaokrągla do pełnych pikseli, co kumuluje się i wszystko jest rysowane pomiędzy pikselami, stąd taka niespójność. Spróbuję to jeszcze jakoś naprawić.

Może jeszcze w przypadku :hover (najechanie na obszar danego banera) poszczególne teksty "O symulatorze" ... zmieniałyby kolor z białego na maszynowy zielony?
Tło przycisku lekko się rozjaśniało, ale zmiana koloru tekstu daje jeszcze lepszy rezultat. Dzięki.

edit: daty przy aktualnościach dałbym na obrazek, przy "1 kwietnia 2023" jest mało miejsca przy tekście artykułu, przykład do inspiracji https://www.prezydent.pl/aktualnosci
Dałem w prawym górnym rogu. Dajcie znać, czy teraz wygląda lepiej.

Dzięki za pozytywny odbiór!
10 lat na forum MaSzyny!

Offline DzordZ

  • Betatester
  • Wiadomości: 286
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 399
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #33 dnia: 05 Maja 2024, 22:24:29 »
Czat / Forum / Wiki widziałbym bez kursywy i podkreślenia, tak jak zakładki "Kontakt", "Galeria"
Jest to celowy zabieg, żeby odnośniki prowadzące do stron zewnętrznych wyróżniały się od odnośników prowadzących do podstron wewnętrznych. Chyba, że macie lepszy pomysł na ich odróżnienie?
Poszedłbym w atrybut target="_blank", żeby zamiast przekierowania, pojawiła się nowa zakładka w przeglądarce, .

Super, szybko wdrożona nowa wersja, petarda.

Wrzucam paintową wizualizację - uważam, że zwężenie paska do +- szerokości głównej treści strony powoduje większą smukłość, baner nie jest ociężały.

Wrzucam też pomysł na nagłówek i treść artykułu - wyrównałbym nagłówek do treści pod nim. Zielona kreska to eksperyment, w tej formie mi się nie podoba, może wystarczy przestrzeń między tekstami, albo mniej rzucający się zielony, typu 30% przezroczystości.

Jeśli możesz, pokaż jak to wygląda przy 2 rzędach (zduplikuj te 3 aktualności) - chodzi mi o to, czy przy dużej ilości tekstu przy danym artykule, kolejny rząd jest równo (vide: prezydent.pl).

Poproszę też o jedno - chciałbym zobaczyć jak wyglądają daty "1 kwietnia 2023", te z prawego górnego rogu - z obwódkami wokół znaków zamiast szarego boxa w tle. Pomyślałem, że może to będzie minimalistyczne, jednocześnie nie będzie problemu przy jakimkolwiek zdjęciu poglądowym, ale to doświadczenie.
<przykład>
text-shadow:
  -1px -1px 0 #000, 
  -1px 1px 0 #000,
  1px -1px 0 #000,
  1px 1px 0 #000;

Dzięki bardzo, przyjemnie to zaczyna wyglądać :D

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1529
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1186
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Maja 2024, 23:01:49 »
target="_blank" było od początku. Usunąłem styl.
Poprawiłem nieco górny pasek.
Wyrównanie tekstu w artykułach - okej, choć właśnie jednym z celów było nieco lepsze oddzielenie nagłówka od opisu. Nagłówek ma tylko jedną linijkę miejsca, a opis - dwie, co dobrze widać na poniższym przykładzie. Kafelki z aktualnościami mają zawsze taki sam rozmiar.
Cieniowanie daty wygląda w porządku, chociaż przy skrajnym przykładzie (ostatni news) może być odrobinę mniej czytelne. Nadanie lekkiej przezroczystości obwódce daje jednak lepszy rezultat.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2024, 23:04:08 wysłana przez jakubg1 »
10 lat na forum MaSzyny!

Offline DzordZ

  • Betatester
  • Wiadomości: 286
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 399
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Maja 2024, 23:43:46 »
target="_blank" było od początku. Usunąłem styl.
Obecna wersja bardziej mi się podoba, chociaż chętnie usłyszałbym jeszcze czyjeś zdanie, bo każdy ma własne - natomiast tutaj mamy jedność w banerze.

Poprawiłem nieco górny pasek.
Jak dla mnie - zmiana na plus, fajnie, że screenshot jest idealnie z tekstem strony głownej.


Wyrównanie tekstu w artykułach - okej, choć właśnie jednym z celów było nieco lepsze oddzielenie nagłówka od opisu. Nagłówek ma tylko jedną linijkę miejsca, a opis - dwie, co dobrze widać na poniższym przykładzie. Kafelki z aktualnościami mają zawsze taki sam rozmiar.
Nagłówek jest wyboldowany oraz ma większą czcionkę. Co do oddzielenia nagłówka od opisu, to rozumiem ideę, natomiast życiowo nie spotkałem się z czymś takim, prędzej w drugą stronę (np. tabulacja przy akapicie). Nie czułem spójności w tym.

Dzięki za wizualizację z kolejnym wierszem - dałbym trochę większy odstęp pomiędzy wierszami, jakieś ~120-170% obecnego, na czuja, jak ładniej wygląda. Mam też obawę, odnośnie ograniczenia 1 i 2 linii - nasuwa mi się pytanie (co, jeśli? - przyjdą aktualności po ENG, albo ktoś wrzuci więcej tekstu, czy reaktor wytrzyma). Jeśli będą trzy kropki, jak w "prace nad terenem" to git.

Cieniowanie daty wygląda w porządku, chociaż przy skrajnym przykładzie (ostatni news) może być odrobinę mniej czytelne. Nadanie lekkiej przezroczystości obwódce daje jednak lepszy rezultat.
Petarda za przykład, nie pomyślałem o takich przypadkach. Galancie to wygląda.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2024, 23:44:49 wysłana przez DzordZ »

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1529
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1186
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Maja 2024, 23:54:22 »
Dzięki za wizualizację z kolejnym wierszem - dałbym trochę większy odstęp pomiędzy wierszami, jakieś ~120-170% obecnego, na czuja, jak ładniej wygląda. Mam też obawę, odnośnie ograniczenia 1 i 2 linii - nasuwa mi się pytanie (co, jeśli? - przyjdą aktualności po ENG, albo ktoś wrzuci więcej tekstu, czy reaktor wytrzyma). Jeśli będą trzy kropki, jak w "prace nad terenem" to git.
Nie wiem czy nie wygląda to zbyt rozwlekle - chciałbym, by kafelki z aktualnościami były choć trochę zwięzłe. Pobieżny opis, aby tylko wiedzieć, czego mniej więcej się spodziewać, gdy się kliknie, a nie streszczenie całego tekstu.
Trzy kropki generują się automatycznie, zarówno w przypadku tytułu, jak i opisu.

Dzięki wielkie za pomoc! Zapraszam do wyrażenia opinii również pozostałe osoby.
10 lat na forum MaSzyny!

Offline Miłosz Dorsz

  • Administrator
  • Wiadomości: 1381
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3527
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Maja 2024, 01:00:47 »
Zrezygnowałbym z loga na screenshocie z symulatora, skoro jest na pasku, trochę matrioszka się robi. Napis "Strona główna" w obecnej postaci też jakoś mi nie pasuje, nie komponuje się z niczym. Może da się go wsadzić na pasek np. gdzieś obok loga albo w ogóle go usunąć? Tytuły na podstronach można zrobić w stylu napisu "Aktualności".

Między "O symulatorze" a "Galeria" masz podwójny oddzielacz, za to po prawej od "Kontakt" nie ma go w ogóle.
Projekty skończone i potencjalnie przyszłe: KLIK

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1529
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1186
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Maja 2024, 01:20:03 »
Logo na screenshocie, jak już tłumaczyłem, będzie usunięte, ale niestety Toprus nie zachował oryginałów, więc trzeba czekać na nowe screeny. Tytuł podstrony oryginalnie był tak jak mówisz, ale chciałem pójść w coś bardziej innowacyjnego, i przy okazji zająć trochę miejsca na banerze. Jedną z inspiracji był baner polskiej strony Trainza (w załączniku).

O oddzielaczach też już wspomniałem, to przeglądarka renderuje je raz takie a raz takie i nie mam na to niestety wpływu. Zresztą w wielu miejscach mimo wpisanych odpowiednich wartości faktycznie wyświetlają się przemieszczone albo za małe/za duże o jeden piksel. Logicznie są tej samej szerokości i w żadnym miejscu nie ma wstawionych dwóch obok siebie. A co miałby oddzielać oddzielacz po prawej od "Kontakt"? Pustą przestrzeń?
« Ostatnia zmiana: 06 Maja 2024, 01:21:52 wysłana przez jakubg1 »
10 lat na forum MaSzyny!

Offline Miłosz Dorsz

  • Administrator
  • Wiadomości: 1381
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3527
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Maja 2024, 01:23:20 »
Pustą przestrzeń?
No, taką samą jak po lewej od zielonego przycisku pobierania. Albo z obu albo z żadnej.
Projekty skończone i potencjalnie przyszłe: KLIK

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1529
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1186
Odp: Projekt nowej strony głównej
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Maja 2024, 01:31:44 »
Po lewej masz logo MaSzyny. Ono też jest klikalnym elementem, przenosi do strony głównej.
« Ostatnia zmiana: 06 Maja 2024, 01:33:28 wysłana przez jakubg1 »
10 lat na forum MaSzyny!