Autor Wątek:  Fotografowanie z lampą błyskową.  (Przeczytany 20517 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Zdjęcia na tekstury kabin
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Kwietnia 2008, 20:21:02 »
Krzysiek: w takim wypadku reasumując: robię zdjęcie tego samego obiektu (załóżmy w odległości ok. 1m). Jeśli ustawie kompensację błysku na wartość np. -3 i +1, to zdjęcie wyjdzie mi takie same?
Jeśli zmienisz kompensację zdjęcie nie wyjdzie takie samo. Automatyka lampy zrobi poprawkę na to że chcesz zdjęcie prześwietlić (+), lub nie doświetlić (-).
Ja nie robię zdjęć z automatu. 90% fot to zupełny manual, 10% to automat (nie zawsze totalne AUTO).

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Kwietnia 2008, 20:29:37 »
Cytuj
Ja nie robię zdjęć z automatu. 90% fot to zupełny manual, 10% to automat (nie zawsze totalne AUTO).
Jeśli uruchamiasz lampę to lampą steruje zawsze automat,  niezależnie czy Auto czy PASM.
Korekcja kompensacji lampy wpływa na automat sterujący lampą a nie na nastawy aparatu. To takie niezależne skrócenie lub wydłużenie czasu błysku.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 21:09:59 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #32 dnia: 16 Kwietnia 2008, 20:54:40 »
"Lampą steruje automat" - to w takim wypadku, jaką funkcję pełni automat w lampie?
Nie wiem, co ma tutaj wydłużenie, lub skrócenie czasu błysku, bo czas naświetlania mogę sobie zmienić np. od 1/150 do 1/200 i efekt powinien być prawie ten sam.

A teraz: jeżeli robię na czasie naświetlania 1/200, to zmiana kompensacji nic nie da => po co mi wydłużać lub skracać czas błysku.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #33 dnia: 16 Kwietnia 2008, 21:09:16 »
Cytuj
Lampy komputerowe pozwalają na skrócenie czasu błysku nawet do 1/50000 s, jeżeli obiekt fotografowany znajduje się blisko lampy i ma jasną barwę. Stanowią one najpewniejszy sposób wykonania dobrze naświetlonych zdjęć, zwłaszcza przy świetle kombinowanym (np. światło dzienne plus błysk).
To cytat z tej strony:  http://www.jeybi.republika.pl/elementy/el16lampa_blyskowa.html

Przy robieniu zdjęć z lampą błyskową czas otwarcia migawki nie gra zbyt dużej, by nie powiedzieć żadnej roli. Generalnie zależy to od przyjętych warunków w jakich chcemy zrobić zdjęcie. Jeśli się oprzemy w większości na świetle lampy to w dużym uproszczeniu lampa świeci tak długo aż matryca powie jej dość. Do tego jest ten automat lampy. Natomiast jeśli ustawisz mały otwór przysłony przykładowo 22, to lampa zaświeci dłużej niż przy przysłonie 5,6. Możesz to sprawdzić swoim aparatem. Zmieniając tylko czas otwarcia migawki nie uzyskasz żadnej zmiany długości błysku. Chodzi o to że błysk lampy błyskowej jest i tak krótszy niż najkrótszy czas otwarcia migawki aparatu. Sprawa się komplikuje jeżeli jest więcej światła zastanego. W tym przypadku zachodzą różne wpływy i kombinacje, ale to jest po za tą dyskusją.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 21:15:35 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #34 dnia: 16 Kwietnia 2008, 21:17:07 »
Może masz rację - nie wiem, nigdy w ten sposób nie kombinowałem [zabawa z lampą i np. F22].

Ale napisałeś, że kompensacja wydłuża lub skraca czas błysku:
Cytuj
Korekcja kompensacji lampy wpływa na automat sterujący lampą a nie na nastawy aparatu. To takie niezależne skrócenie lub wydłużenie czasu błysku.
W takim wypadku, zmiana kompensacji przy tym samym czasie naświetlania nie powinna robić różnicy podczas robienia zdjęcia. Mam rację?

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #35 dnia: 16 Kwietnia 2008, 21:23:01 »
Kompensacja błysku na + lub - zmieni warunki naświetlania zdjęcia poprzez wydłużenie lub skrócenie czasu świecenia palnika, więc zmieni warunki oświetlenia sceny.  Napisałem to wcześniej. podałem też link: http://www.jeybi.republika.pl/elementy/el16lampa_blyskowa.html

Jeszcze taki link:
http://foto.jasiu.pl/

Coś do Nikona:
http://forum.nikon.org.pl/archive/index.php/f-70.html
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2008, 21:28:51 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #36 dnia: 16 Kwietnia 2008, 21:43:08 »
Kompensacja błysku na + lub - zmieni warunki naświetlania zdjęcia poprzez wydłużenie lub skrócenie czasu świecenia palnika, więc zmieni warunki oświetlenia sceny.  Napisałem to wcześniej. podałem też link:
Dyskutujemy tu o czasie. Tak więc odpowiedz mi na moje pytanie:
Czy jeżeli robię zdjęcie z lampą błyskową, i ustawię czas naświetlania, na 1/200, to czy przy zmianie kompensacji błysku - czyli wydłużę lub skrócę czas świecenia palnika, to czy zdjęcie będzie wyglądało tak samo?

Bo na chłopski rozum, to z tego wynika.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Kwietnia 2008, 21:49:29 »
Kompensacja błysku na + lub - zmieni warunki naświetlania zdjęcia poprzez wydłużenie lub skrócenie czasu świecenia palnika, więc zmieni warunki oświetlenia sceny.  Napisałem to wcześniej. podałem też link:
Dyskutujemy tu o czasie. Tak więc odpowiedz mi na moje pytanie:
Czy jeżeli robię zdjęcie z lampą błyskową, i ustawię czas naświetlania, na 1/200, to czy przy zmianie kompensacji błysku - czyli wydłużę lub skrócę czas świecenia palnika, to czy zdjęcie będzie wyglądało tak samo?

Bo na chłopski rozum, to z tego wynika.
Jeśli kompensacja wydłuży czas świecenia lampy to to zdjęcie prześwietlisz, jeśli skróci czas świecenia lampy to zdjęcie nie doświetlisz. Zdjęcie nie będzie wyglądało tak samo.
Masz dobry aparat, zgaś światło i pokombinuj sam, bardzo pouczające doświadczenia zdobędziesz.

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Kwietnia 2008, 22:05:37 »
Jeśli kompensacja wydłuży czas świecenia lampy to to zdjęcie prześwietlisz, jeśli skróci czas świecenia lampy to zdjęcie nie doświetlisz. Zdjęcie nie będzie wyglądało tak samo.
Masz dobry aparat, zgaś światło i pokombinuj sam, bardzo pouczające doświadczenia zdobędziesz.
Masz zupełną rację. Ja również tak uważam.

Teraz napiszę, dlaczego drążyłem ten temat.
Z Twoich początkowych postów, wywnioskowałem coś takiego, o czym pisałem od kilku ostatnich postów. Chciałem otrzymać kompletną odpowiedź. Test o którym mówisz, zrobiłem jakieś 2h temu. Wynik:

http://i25.tinypic.com/2q238f5.jpg
http://i32.tinypic.com/dm8kjo.jpg

Tyle.
Myślałem, że piszesz tutaj zupełnie coś innego, niż to co przeczytałem w Twoim ostatnim poście. Ale teraz, jeżeli oboje się zgadzamy, temat uważam za zamknięty.

Peace. :)

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Fotografowanie z lampą błyskową.
« Odpowiedź #39 dnia: 16 Kwietnia 2008, 22:29:03 »
Cały czas miałem to samo na myśli.
Na zdjęciach jest tego najlepszy dowód.