Autor Wątek:  Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )  (Przeczytany 23942 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #30 dnia: 05 Grudnia 2007, 07:56:07 »
Porównujecie ubiór roboczy służb ratowniczych do ubioru zwłykłych pracowników. Owszem - kamizelka jest częścią munduru, ale w służbach ratowniczych (SOK też jest w pewnym sensie taką służbą). A kamizelka kolejowa to część ubioru roboczego, który można brudzić w smarze i innych brudach. Tak jak każde inne ubranie robocze. Jednak na kolei są kamizelki ze względu na potrzebę widoczności osób znajdujących się na torach, aby maszynista prowadzący skład w porę reagował na pracowników będących na tych torach.

Idąc tym kierunkiem:

Gdy jest przykładowy w/w pożar czy coś, akcji ratowniczej nie prowadzi pracownik kolei tylko służby od tego odpowiedzialne. A jak ludzie idą do pracownika, żeby im pomógł bo coś tam, to pracownik owszem pomaga, ale tak jak każdy inny człowiek (czyt. przechodzień) stosując przy tym przepisy bezpieczeństwa panujące na  terenie pracy.

Kamizelka o rzucającym się w oczy kolorze to przepis bhp.

Mariusz, chciałeś przepis? Proszę bardzo:

Noszenie kamizelki jest uregulowane w rozporządzeniu ministra pracy i
polityki socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy (publikacja: tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr
169, poz. 1650) załącznik nr 2 tabela nr 2 - wiersz 1 ł

Trzeba ją nosić, aby być widocznym. Nie świadczy jednak o zatrudnieniu na
kolei. Nie można ukarać za jej noszenie, no chyba że ktoś udowodni złe zamiary
noszącego.
« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2007, 07:58:44 wysłana przez ZiomalCl »

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #31 dnia: 05 Grudnia 2007, 17:26:25 »
Nie wiem czy to to:
Cytuj
§ 39c.  Pracodawca informuje pracowników o istniejących zagrożeniach, w szczególności o zagrożeniach, przed którymi chronić ich będą środki ochrony indywidualnej oraz przekazuje informacje o tych środkach i zasadach ich stosowania. Szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.";

z tego linku:
http://www.lex.com.pl/serwis/du/2007/0330.htm
Z tego co zacytowałem nic nie wynika dla naszych rozważań. To samo np. dotyczy Policji. Chyba, iż to nie jest to, co zacytowałem.

Potrzebny jest przepis zewnętrzny/wewnętrzny określający co jest umundurowaniem PKP (jakiś świeży z wzorami i z szczegółowym opisem, zdjęciami).
Jeśli będzie, iż w skład umundurowania wchodzi kamizelka- sprawa wyjaśniona. Jeśli nie będzie, trzeba zapytać prawnika PKP jak to jest z napisami zatrzeżonymi np. kamizelka z logiem PKP.
To co wyżej napiasłeś to twoja interpretacja.
Podsumowując dotychczasową dyskusję:
na początku można było nosić wszystko: mundury, kamizelki.
Później, iż mundurów nie, kamizelki tak
Później, iż kamizelek "Policja", "SOK" nie
PKP - hmmm - może można, może nie można

Jeszcze jedna uwaga, mnie nikt nie musi niczego udowadniać (ja nie chodzę w kamizelkach) i mnie to rybka, chodzi o dojście do prawdy.
Jeżeli ktoś za wszelką cenę próbuje udowodnić mi coś, to komu robi krzywdę, jak się myli czy nie jest pewien?

Definitywny EOT dla mnie.

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Grudnia 2007, 19:50:36 »
Włącze się, bo wy na okrągło o umundurowaniu na koleii. Pracownicy PKP Cargo nie posiadają umundurowania a jedynie ubranie robocze. ZT Czechowice wprowadzają właśnie ładne(sic!) niebieskie ogrodniczki i bluzę z odblaskami dla rewidentów, nie wiem jak inni pracownicy torowi (ekspedycja, manewrowi, ustawiacze, itd). Kamizelka z logo PKP nie jest więc częścią umundurowania i za jej noszenie nic nie grozi, jeśli nie wykorzystujecie jej ROZMYŚLNIE przeciwko bezpieczeństwu ruchu.

PS. Więcej się w wątku nie odezwę, jak coś to gg
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Grudnia 2007, 20:30:26 »
Kurna, przepraszam, ale nie nie mogę.

Cytuj
Włącze się, bo wy na okrągło o umundurowaniu na koleii. Pracownicy PKP Cargo nie posiadają umundurowania a jedynie ubranie robocze

1)Autor wątku zadał pytanie:
Cytuj
Od pewnego czasu zastanawia mnie ( z czystej ciekawości) jak ma się sprawa noszenia kamizelek PKP (pomarańczowe z logiem) przez osoby "postronne" - mam na myśli oczywiście MK :) .

Nie ma tam nic o PKP Cargo, tylko ogólnie o kamizelkach PKP.
Jest natomiast jakieś umundurowanie kolejarskie. Prosiłem o przepis, który wyjaśni tę kwestię (co należy do munduru).
Tu już były takie rzeczy w tej dyskusji np. kamizeka Policja i SOK nie są częscią munduru, więc na jakiej podstawiem ja mam Tobie uwierzyć?

Cytuj
Kamizelka z logo PKP nie jest więc częścią umundurowania i za jej noszenie nic nie grozi

Przepis na to poproszę, który jednoznacznie mówi, iż można, albo nie można np. taki, który mówi coś o znakach zastrzeżonych na ubraniu.

Przykład:
Będąc dyrektorem dużej firmy "X" postanawiam wprowadzić do ubioru odzieży ochronnej logo firmy. Piszę w przepisach, iż moi pracownicy muszą być schludni (jeśli praca jest w terenie), aby nie odbiło się to negatywnie na wizerunku firmy. Zabezpieczam się w przepisach, aby za przeproszeniem byle kmiot nie chodził w firmowym ubraniu, psując być może wizerunek firmy (jakiś zarzygany człowiek chodzi po ulicy w ubraniu roboczym firmy z wizerunkiem widocznym logo firmy). Myśląc o moich pracownikach, zabezpieczam się również przed tym, aby im nie utrudniać wykonywania zadań służbowych pracując w grupie i  zezwalając na noszenie owej odzieży przez osoby niepowołane. Chcę, aby moi prcownicy pracując w grupie z daleka odróżniali się "swój" "nie swój".

Policyjna kamizelka też jest częścią stroju roboczego, tyle, iż Policjanta.

Gadać, to se my możemy. Przestrzegam przed myśleniem, myślenie często prowadzi to frustracji, a wierzyć możemy sobie, bo tak prościej i wygodniej.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2007, 21:01:10 wysłana przez Mariusz1970 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Grudnia 2007, 21:00:16 »
Kurna, przepraszam, ale nie nie mogę.
Cytuj
Kamizelka z logo PKP nie jest więc częścią umundurowania i za jej noszenie nic nie grozi

Przepis na to poproszę, który jednoznacznie mówi, iż można, albo nie można np. taki, który mówi coś o znakach zastrzeżonych na ubraniu.
Twoja wypowiedź jednoznacznie implikuje istnienie takiego przepisu, o którym nie wiadomo, czy aby istnieje.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3926
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 279
Odp: Kamizelka... PKP (czyli co wolno, a co nie na PKP ;) )
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Grudnia 2007, 21:35:45 »
Cytuj
Twoja wypowiedź jednoznacznie implikuje istnienie takiego przepisu, o którym nie wiadomo, czy aby istnieje.


Tego nie wiem, ale raczej istnieje. Właściel firmy byłby za przeproszeniem głupi, gdyby tego nie zrobił. Mówiłem, pytać się prawnika PKP. Nikt tu z nas nim nie jest.

wszedłem na http://www.lex.com.pl/serwis/du/2007/0330.htm
w wyszukiwarce wpisałem "znaki zastrzeżone", zresztą zobaczcie sami.

O znakach towarowych:
http://www.lex.com.pl/serwis/du/2001/0508.htm
http://www.lex.com.pl/serwis/du/2003/0129.htm
http://www.lex.com.pl/serwis/du/2007/0662.htm

no pod tym linkiem:
http://www.patpol.com.pl/index_pl.php
w googlach jest taki opis:
Rejestracja i ochrona Znaków
Towarowych. Pełna pomoc prawna.
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2007, 06:33:24 wysłana przez Mariusz1970 »