Autor Wątek:  Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05  (Przeczytany 32562 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #30 dnia: 07 Lipca 2006, 15:39:48 »
Krzysiek nie wnikam w wasze relacje, ale dlaczego na litość boską nie przyjmujesz do wiadomości tego:?
http://www.automatyka.com.pl/poradnik/slownik.php?l=P#Przetwornica%20częstotliwości

pomijam mój wcześniejszy przykład z zadaniem, bo chciałem uzyskać logiczną odpowiedź. Nie otrzymałem jej. Pozostaj w takim układzie powyższy link.





Pozdrawiam
Mariusz

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #31 dnia: 07 Lipca 2006, 16:18:10 »
Cytat: "Mariusz1970"
Krzysiek nie wnikam w wasze relacje, ale dlaczego na litość boską nie przyjmujesz do wiadomości tego:?
http://www.automatyka.com.pl/poradnik/slownik.php?l=P#Przetwornica%20częstotliwości

pomijam mój wcześniejszy przykład z zadaniem, bo chciałem uzyskać logiczną odpowiedź. Nie otrzymałem jej. Pozostaj w takim układzie powyższy link.

Pozdrawiam
Mariusz


1. Ja też nie wiem nic o relacjach.
2. nigdy nie napisałem że nie ma przetwornic elektro-mechanicznych.
3. Jak już nie jeden wątek pokazał na forum logiką nie da się wszystkiego         wytłumaczyć.
4. Czytałem słownik. Przystępniej już nie można trgo wytłumaczyć.
5. Miałem wątpliwości konkretnie do modelu EP05 bo pokazane na fotce urządzenie ma więcej funkcji i również można nazwać je agregatem chłodniczo- prądotwórczym.
6. Dla mnie nadal jest to wentylator z kołem pasowym napędzającym prądnicę. Oczywiście w EP05

Ja też pozdrawiam wszystkich.
Krzysiek

Offline Loui

  • Wiadomości: 238
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #32 dnia: 07 Lipca 2006, 16:21:00 »
To ja się do jeszcze jednej kwestii przyczepie która wynika z waszych wypowiedzi. Od kiedy to przetwornica na lokomotywie przetwarza napięcie 3000V na 110V (przykład z większości pojazdów - pomijam EP05 i ET40). Prądnica na lokomotywie wytwarza napięcie 110V a nie je przekształca z nap. 3000V. Napięcie 3000V jest tylko potrzebne do zasilania silnika który napędza prądnicę.
Koleje Mazowieckie
Sekcja Warszawa Grochów
Maszynista

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #33 dnia: 07 Lipca 2006, 16:32:47 »
Witam ponownie
Cytat: "Loui"
To ja się do jeszcze jednej kwestii przyczepie która wynika z waszych wypowiedzi. Od kiedy to przetwornica na lokomotywie przetwarza napięcie 3000V na 110V (przykład z większości pojazdów - pomijam EP05 i ET40). Prądnica na lokomotywie wytwarza napięcie 110V a nie je przekształca z nap. 3000V. Napięcie 3000V jest tylko potrzebne do zasilania silnika który napędza prądnicę.

w/w Przetwornica przetwarza energię elektryczna w sposób mechaniczny ;)
Interesant.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Lipca 2006, 16:35:07 »
O Boże, prądnica sama nie jest przetwornicą, tylko silnik+pas+prądnica=przetwonica, to tak samo jakby napisać, że w elektronicznej przetwornicy tranzystor tam zastosowany nie jest przetwornicą, no bo nie jest.

Jeżeli silnik+pas+prądnica nie jest przetrowrnicą, to prosze mi to udowodnić w którym miejscu. Wszystkie kryteria są spełnione wynikające z definicji w podanym linku.

Co do relacji, to moje zdanie wyniakło z Waszych wzajemych przepychanek.

Na koniec:

Z czego składa się dzida:
z przeddzidzia, śróddzidzia, zadzidzia.
Pytanie czy np. przeddzidzie jest dzidą?
nie jest tylko częścią dzidy, tak jak sama prądnica

Ale zaczynam rozumieć Wasz tok myślenia, który jest też niespójny:

1)silnik+pas+prądnica i tylko silnik napędza li tylko i wyłącznie prądnice to =przetwornica

2)silnik+pas+prądnica i silnik napędza nie tylko prądnice to już nie jest przetwornicą, chociaż spełnia kryterim przetwornicy.



Cytuj
2. nigdy nie napisałem że nie ma przetwornic elektro-mechanicznych.


wcześniej pisałeś, że:

Cytuj
Dla mnie przetwornica to jednak urządzenie elektroniczne, zmieniające nie koniecznie napięcie ale także inne parametry napięcia wejściowego.


To w końcu zdecyduj się.

Pozdrawiam
Mariusz

Offline Loui

  • Wiadomości: 238
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Lipca 2006, 16:47:37 »
Czyli powracając do mojego alternatora ew. prądnicy to zespół
alternator/prądnica + pasek klinowy + silnik można też nazwać przetwornicą. W tym połączeniu energia mechaniczna jest też zamieniana na elektryczną.
Koleje Mazowieckie
Sekcja Warszawa Grochów
Maszynista

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Lipca 2006, 16:50:58 »
Zauważ, że w samochodzie jest tak:
mechanika-prądnica-wyjście elektryczne

W Loku:
wejście elektryczne-mechanika-wyjście elektryczne

Nie widać różnicy?

Kawałek cytatu o przetwornicy, zaczerpnięty z powyższego linku:
Cytuj
Przetwornica częstotliwości jest urządzeniem elekronicznym służącym do zamiany jednego rodzaju energii elektrycznej na inny (żądany).

Przetwornica częstotliwości elektromechaniczna
Elektromechaniczna przetwornica częstotliwości jest zespołem silnika i prądnicy (generatora), w którym energia mechaniczna wytwarzana przez silnik przenoszona jest do generatora wytwarzającego prąd o częstotliwości innej, niż napięcie zasilające silnik. Małe przetwornice wykonywane są w postaci jednej maszyny, a w większych silnik z prądnicą umieszczony jest na wspólnym fundamencie albo ramie. Wały silnika i prądnicy łączy się sprzęgłem, czasami dodając koło zamachowe.


w loku jest to spełnione w samochodzie nie.

Pozdrawiam
Mariusz

Offline Przemekm

  • Wiadomości: 161
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #37 dnia: 08 Lipca 2006, 20:46:36 »
Przetwornica= silnik+pas+prądnica

Przetwornicą jest dlatego że zespół w/w urządzeń przetwarza prąd 3000V na 110V. W samochodzie prąd jest produkowany. Przetwornica przetwarza dostarczony jej prąd na prąd o innych potrzebnych parametrach

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #38 dnia: 12 Lipca 2006, 19:49:48 »
Cytat: "youBy"
Cytat: "Krzysiek626"
To jak ma być napędzana prądnica?
Ja niewiem czy piątka ma prądnicę czy przetwornice, ale samochody  mają prądnice nie przetwornicę. Są tak samo sprzężone mechanicznie.

Przetwornica, jak sama nazwa wskazuje, co może nie każdy zauważył, służy do zamiany prądu o jakiś parametrach, na prąd o innych parametrach z wykorzystaniem energii mechanicznej, czyli (uwaga, to jest uproszczenie) energie elektryczna -> energia mechaniczna -> energia elektryczna. W samochodach są silniki spalinowe, czyli nie "zamieniamy prądu na prąd", tylko wykorzystujemy gotową energię mechaniczną silinka cieplnego.
Cytuj
Przetwornica to jedno urządzenie, a tu są dwa. Silnik i prądnica.
To o przetwornicy dwumaszynowej się widać nie słyszało. Przetwornice mogą być jednomaszynowe i dwumaszynowe. Jednomaszynowe mają wspólne uzwojenie, bodajże wirnika, ale pewien nie jestem, natomiast dwumaszynowe mają uzwojenia oddzielne, czyli są de facto silnikiem i prądnicą, czasem nawet zamkniętymi w jednej obudowie.


Witam wrzuce kilka informacji dla uporzadkowania:

Przetwornica jednomaszynowa to przetwornica w ktorej uzwojenia sinika (wirnik i stojan), oraz np. pradnicy (wirnik i stojan) sa zamkniete w jednym korpusie i niema mozliwosci rozłączenia mechanicznego tych maszyn (silnik i pradnica) np w Ex07 stojan ma dwa komplety biegunów i dwa rozne uzwojenia po obu koncach, a wirnik posiada dwa komutatory.

Przetwornica dwu maszynowa jest to np silnik i pradnica zabudowana na wspulnym wale i sa polaczone sprzeglem np. gumowym, i mozna wtedy zdemontowac np tylko silnik do naprawy.

Oczywiscie kwestia dotyczy przetwornisz maszynowych.

Dodano po 12 minutach:

 
Cytat: "Mariusz1970"
Ja wtrącę dwa zdania nie podpierając się żadnymi enyklopiediami:
1)pradwą jest, że przetwornica przetwarza napięcie z jednego parametru na drugi np.3000V na 150V
2)Wyjście przetwornicy jest oddzielone galwanicznie od wejścia
3)Realizację przetwarzania można dokonać na dwa znane mi sposoby:
a)za pomocą tylko elektroniki
b)za pomocą siły mechanicznej

Ad. a)-to wszystko o czym pisał Krzysiek
Ad b)-za pomocą silnika i prądnicy

Pozdrawiam
Mariusz

PS. Nie wiem jak traktować sam transformator, czy sam w sobie jest już przetwornicą :), ale wydaje mi się, że przetwornica odnosi się gdzie na wejściu jest napięcie stałe, ale pewny nie jestem i wtedy sam transformator nie ma zastosowania.


Kazde urzadzenie ktore przetwarza energie o parametrach x na energie tego samego typy o parametrach y nazywa sie przetwornica

np w eu07 3000V= na 110V=

nazwa zmienia sie tylko w zaleznosci od sposobu w jaki sie to dokonuje:

1 mechanicznie (silnik -> pradnica )
2 elektronicznie (przekształtnik impulsowy)
3 indukcyjnie (220VAC na 12VAC np. transformator)

W lokach stosowano tylko mechaniczne ze wzgledu na koszty pułprzewodników i ich trwałość (w latach 50-60)

Dzisiaj wypierają je przetwornice elektroniczne np.
w EN57 była stosowana przetwornica 110V= na 220V AC(500Hz) do oswietlnia przedziałów świetluwkami, dzisiaj zastepuje ją przetwornica elektroniczna tansza w eksploatacji (brak wymiany szczotek i lozysk)

Przetwornica nie musi miec napiecia stałego na wejsciu np. (stare spawarki maszynowe zwane potocznie wirowymi posiadały silnik 3faz i pradnice pradu stałego)

Dodano po 7 minutach:

 
Cytat: "Mariusz1970"
Tak na zokończenie dyskusji zobaczcie jakie śmieszne wnioski:)
Jest zadanie: Zmienić napięcie stałe z 3000V na 150V też stałe. Wejscie od wyjścia musi być oddzielone galwanicznie.
Wykonały to dwie osoby:
a)zrobiła to za pomocą tylko elektroniki (w tej chwili nieważne jak)
b)zrobiła to pomocą silinik-prądnica-prostownik



Pozdrawiam
Mariusz


ad b. pradnica pradu zmiennego i prostownik to nic innego jak zwykły alternator samochodowy.

a i b są przetwornicami  a- elketroniczną b- maszynową

Dodano po 4 minutach:

 
Cytat: "Loui"
To ja się do jeszcze jednej kwestii przyczepie która wynika z waszych wypowiedzi. Od kiedy to przetwornica na lokomotywie przetwarza napięcie 3000V na 110V (przykład z większości pojazdów - pomijam EP05 i ET40). Prądnica na lokomotywie wytwarza napięcie 110V a nie je przekształca z nap. 3000V. Napięcie 3000V jest tylko potrzebne do zasilania silnika który napędza prądnicę.


układ silik i pradnica jest przetwornicą gdyż na wejscie podajesz 3000V= a na wyjsciu otrzymujesz 110V= czyli nastąpiło przetworzenie energi

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #39 dnia: 12 Lipca 2006, 19:51:35 »
Jakoś nie mogę zaakceptować transformatora jako przetwornicy. Idę do sklepu i proszę o transformator, a nie przetwornicę. Jak poproszę o przetwornicę, to sprzedawca przyniesie mi jakieś urządzenie.
Teraz jeszcze jedno jest sobie przetwornica elektroniczna i składa się m.in. np. z 3 transformatorów, to czy można powiedzieć, że całe urządzenie zawiera 3 przetwornice, to w sumie daje 4 przetwornice w jednej przetwornicy. Coś nie tak.
Dałem link wyjaśniający co to jest przetwornica i na tym teoretycznie dyskusja powinna się zakończyć.

A generalnie to prawie powtarzasz to co już było napisane z naciskiem na prawie.

Pozdrawiam
Mariusz

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #40 dnia: 12 Lipca 2006, 20:03:18 »
Cytat: "Loui"
Czyli powracając do mojego alternatora ew. prądnicy to zespół
alternator/prądnica + pasek klinowy + silnik można też nazwać przetwornicą. W tym połączeniu energia mechaniczna jest też zamieniana na elektryczną.


a na zakonczenie tego przydlugiego postu troche oliwy do ognia:

Z punktu fizycznego kazde urządzenie ktore przetwarza jedną energie i inną lub tą samą o innych parametrach nazywa sie przetwornicą.

Ludzie dla uproszczenia wprowadzili takie nazewnictwa jak silnik, pradnica,transformator i inne. a teraz kilka głupich przykładów:

1. głosnik zamienia energie  elektryczną na energie fal akustycznych
2. silnik spalinowy zamiena energie spalania (chemiczną) na mechaniczną
3. silnik elektryczny zamienia energie elektryczna na mechaniczną
4. mikrofon(dynamiczny) zamienia energie fal akustycznych na energie elektyczna (była kiedys urzywana przetwornica napiecie ->głośnik -> mikrofon -> napiecie (w pierwszych modemach))

Pozdrawiam wszystkich uczestników ryszard

Dodano po 3 minutach:

 
Cytat: "Mariusz1970"

Teraz jeszcze jedno jest sobie przetwornica elektroniczna i składa się m.in. np. z 3 transformatorów, to czy można powiedzieć, że całe urządzenie zawiera 3 przetwornice, to w sumie daje 4 przetwornice w jednej przetwornicy.

Pozdrawiam
Mariusz


Jesli patrzysz na urządzenie jako całość to jest to 1 przetwornica
jesli zaglądacz do srodka są to 3 przetwornice kazda o jakis prametrach wejsciowych i wyjsciowych

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #41 dnia: 12 Lipca 2006, 20:03:51 »
Cytuj
Z punktu fizycznego kazde urządzenie ktore przetwarza jedną energie i inną lub tą samą o innych parametrach nazywa sie przetwornicą


Możliwe, tylko my tu mówimy o przetwornicy mając na uwadze parametry elektryczne.

Cytuj
Jesli patrzysz na urządzenie jako całość to jest to 1 przetwornica
jesli zaglądacz do srodka są to 3 przetwornice kazda o jakis prametrach wejsciowych i wyjsciowych


Idąc Twoim tokiem myślenia, można jescze pojedynczy tranzystor albo tyrystor też tak traktować i dochodzimy do tego, że jedno urządzenie zawiera no tak strzelam 100 przetwornic.
Sam wiesz, że tak nie jest. Idziesz do sklepu to kupujesz jedno urządzenie, które spełnia rolę przetwornicy. To urządzenie jako całość tylko i wyłącznie spełnia tę rolę, anie pojedyncze elementy tam zastosowane.

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #42 dnia: 12 Lipca 2006, 20:08:37 »
Cytat: "Mariusz1970"


Możliwe, tylko my tu mówimy o przetwornicy mając na uwadze parametry elektryczne.


Tobyla tylko ciekawosta, a co do transformatora to w nim nastepuje zamiana energi elektrycznej na strumien magnetyczny i znów na energie elektryczną.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Lipca 2006, 20:12:36 »
Wiesz co otwórz sklep z RTV i nazywaj transformatory przetwornicami i przetwornice też przetwornicami. Ciekawe co klienci na to :)

Jeszcze inaczej, jesteś sprzedawcą sytuacja:
1)ktoś prosi o przetwornice, to dajesz mu transformator?
2)ktoś prosi o transformator, dajesz mu zespół urządzeń zwaną przetwornicą?

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Lipca 2006, 20:37:38 »
Cytat: "Mariusz1970"
Wiesz co otwórz sklep z RTV i nazywaj transformatory przetwornicami i przetwornice też przetwornicami. Ciekawe co klienci na to :)

Jeszcze inaczej, jesteś sprzedawcą sytuacja:
1)ktoś prosi o przetwornice, to dajesz mu transformator?
2)ktoś prosi o transformator, dajesz mu zespół urządzeń zwaną przetwornicą?


Teraz niewiem czego sie czepiasz kilka postów wyzej napisalem ze są wprowadzone inne nazwy dla przetwornic i elektrycznych , mechanicznych i innych.(a transformator z punktu widzenia fizyki jest przetwornica)

dlacego jesli idziesz do sklepu i kupujesz zasilacz impulsowy 5V 1A nie mówisz poprosze o przetwornice impulsowa 5V 1A Musisz rozrużnic ze są nazwy fachowe i nazwy potoczne.

np. duzo osub nazywa transformatorem - przetwornice impulsowe do zasilania chalogenów.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #45 dnia: 12 Lipca 2006, 20:52:21 »
Czepiam się tego, że nie nazwę transformatora przetwornicą. Rozróżniam nazwy potoczne i fachowe. I dlatego w sklepie z RTV transformatory nazywane są transformatorami, a nie przetwornicami, a przetwornice są nazwane przetwornicami a nie transformatorami. Z twojego punku widzenia, to przecież nie ma znaczenia. Nie spotkałem się ze sklepem, w którym transformator nazwany został przetwornicą. Pokaż mi takie miejsce skoro tak jest.
Odnieś się do tego linku, który jest powyżej, wyjaśniający co to jest przetwornica. Nie ma tam napisanego, że w przetwornicy są subprzetwornice np. w postaci tyrystorów.
Jeśli mówimy o przetwornicy, to mamy na myśli zespół elementów połączony w jedną całość, które to jako całość spełniają swoją rolę.
Aha nie mów mi tu o zasilaczu, bo nie w tym rzecz, każda przetwornica coś zasila. Mogę nawet powiedzieć o przetwornicy impulsowej, to przyniesie mi to o co mi chodzi, ale jak poproszę o przetwornicę to na pewno nie przyniesie mi transformatora.

Offline Żuk

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1085
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #46 dnia: 12 Lipca 2006, 23:08:26 »
Przetwornica
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Urządzenie zmieniające postać prądu elektrycznego, np. jego częstotliwość.

Podział:

ze względu na wykonanie:
przetwornica maszynowa
przetwornica wibratorowa
przetwornica elektroniczna
ze względu na zmieniany parametr:
przetwornica częstotliwości
przetwornica napięcia
ze względu na zastosowanie:
przetwornica spawalnicza
zasilacz impulsowy
falownik
Doskonałym przykładem są zasilacze beztransformatorowe (impulsowe), lub zasilacze WN w odbiornikach telewizyjnych. Budowa przetwornicy: zasilacz impulsowy o stałym lub regulowanym zakresie częstotliwości, transformator impulsowy, prostownik i stabilizator napięcia wyjściowego. W chwili obecnej można zaobserwować szczególny rozwój przetwornic częstotliwości do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych.


Wystarczy poczytac troche a nie sie klocic o nazwe "przetwornica"
Wystarczy zajzec na www.wikipedia.pl  lub www. google.pl a nie sypać smęty. Sorry ale ten temat juz sie robi irytujący.
Pozdrawiam

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #47 dnia: 12 Lipca 2006, 23:26:18 »
Kto sypał smęty?
Jak Ciebie temat nie interesuje to jak w telewizorze masz pilota to zmień kanał, to tu nie wchodź.
Podałem link
http://www.automatyka.com.pl/poradnik/slownik.php?l=P#Przetwornica%20częstotliwości
ale niektórzy nie przyjmowali tego do wiadomości.

Offline Żuk

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1085
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #48 dnia: 13 Lipca 2006, 00:37:23 »
Mariusz1970 napisał
Cytuj
Jak poproszę o przetwornicę, to sprzedawca przyniesie mi jakieś urządzenie.

Obrazek:

To jest przetwornica napięcia stałego
Hm ciekawe na jakim Ty swiecie żyjesz że jak ktoś poprosi o przetwornice
Cytuj
to sprzedawca przyniesie mi jakieś urządzenie.
Możesz nam powiedziec w którym sklepie i na jakim zadupiu tak jest, i co najważniejsze kto jest sprzedawcą?
[/quote]

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #49 dnia: 13 Lipca 2006, 00:46:09 »
Przykro mi bardzo, ale Żuk nie mam pojęcia o co Ci chodzi.
To co przedstawiłeś jest urządzeniem zwanym przetwornicą, a chodziło mi o to, że według Ryszarda-San, to sprzedawca może przynieść jakieś urządzenie czyli miałem na myśli przetwornicę lub transformator, bo z tego co zrozumiałem to dla niego transformator jest przetwornicą i w związku z tym można z jego toku myślenia wysnuć wniosek, że można ze słownika wykreślić słowo transformator, a zastąpić przetwornicą.
Ja się z tym zgodzić nie mogę.
 
Napisałem jakieś urządzenie, bo nie było sprecyzowane w tej sytuacji o jaką przetwornicę chodzi, a chciałem rozróźnić transformator i urządzenie.

Teraz poprosiłem Ciebie o przetwornicę przynisłeś mi jakieś urządzenie takie jak na screenie prawda?, wiadomo, że nie przyniesiesz mi cdroma tylko przetwornicę.

Jeczcze raz powtórze specjalnie dla Ciebie, użyłem sformułowania jakieś urządzenie, gdyż nie było sprecyzowane o jaką przetwornicę chodzi i z czego się będzie składało, wiadomo tylko, że ma przetwarzać energię elektryczną o jednym parametrze na energię elektryczną o drugim parametrze.

Czy to tak było trudno Tobie zrozumieć?, czy na siłę się przyczepiasz?

KPW?

Na drugi raz czytaj ze zrozumieniem i w kontekście.
A jeżeli chodzi o zadupie i sprzedawcę, to widze to po screenie jak na załączonym obrazku kto mi przynióśł to urządzenie.

PS Precież dyskusja Ciebie irytuje, lepiej jej nie odwiedzaj bo wpadniesz w nerwice.

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #50 dnia: 13 Lipca 2006, 22:31:53 »
Mariusz proponuje zostawmy ten transformator w spokoju, ja to wrzucilem tylko jako ciekawostke. Sam wiesz ze nazewnictwo różnych urzadzen zależy od punktu spojrzenia na to urzadzenie i od tego kto spoglada.

Wiadomo ze jak pojde do elektronika to poprosze o transformatorek a nie o przetwornice

Jako elektronik wiesz napewno (i zgodzisz sie ze mna) ze prawie kazdy zailacz (przetwornica) impulsowy(a) zawiera transformator gdyz wykorzystano efekt zmniejszenia gabarytow ze wzrostem czenstotliwosci.
Wiec nastepuje w nim zamiana np. 220V(50hz) -> ok 300VDC -> 220V (15kHz) ->(transformator)  20V AC (15KHz) - > 24V DC wiec napiecie ulega wielokrotnej zmianie i całe urzadzenie nazywamy przetwornica (mimo ze niekturzy nazywają je transformatorem (widzialem taki napis na obudowie (transformator elektorniczny))

Rozpoczalem pisac w tym watku poniewarz konczylem kolejowke i troche czasu spedzilem na pracowni maszyn dlatego wiem ze np. EP05 ma przetwornice dwumaszynowa (a wontek dotyczyl glownie tego tematu) i troche od niego odbieglem (nie tylko ja) za co przepraszam.

Przepraszam jesli cie urazilem

Pozdrawiam ryszard

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #51 dnia: 13 Lipca 2006, 23:08:02 »
Cytat: "Ryszard-san"
...Rozpoczalem pisac w tym watku poniewarz konczylem kolejowke i troche czasu spedzilem na pracowni maszyn dlatego wiem ze np. EP05 ma przetwornice dwumaszynowa.....


Jeżeli tak jest jak napisałeś to rozwiązałeś problem. Ja mam kolegę jeździ Łódzkim Bombardierem w MPK podpytam jaka tam jest przetwornica. Tak z ciekawości czystej.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #52 dnia: 14 Lipca 2006, 00:40:16 »
Witam ponownie.
Cytat: "Krzysiek626"
Cytat: "Ryszard-san"
...Rozpoczalem pisac w tym watku poniewarz konczylem kolejowke i troche czasu spedzilem na pracowni maszyn dlatego wiem ze np. EP05 ma przetwornice dwumaszynowa.....


Jeżeli tak jest jak napisałeś to rozwiązałeś problem. Ja mam kolegę jeździ Łódzkim Bombardierem w MPK podpytam jaka tam jest przetwornica. Tak z ciekawości czystej.

Prawdopodobnie Przetwornica statyczna (jednomaszynowa ;P )
Interesant.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #53 dnia: 14 Lipca 2006, 06:38:29 »
Cytuj
...(widzialem taki napis na obudowie (transformator elektorniczny)) ...


A to jakieś dziwactwa w stylu konserwator powierzchni płaskich czyli sprzątaczka :)

PS
Ryszard nie uraziłeś mnie w żaden sposób. Próbował to zrobić pewien insekt, ale nie przejmuje się tym co pisze byle kto o mnie.

Pozdrawiam
Mariusz

Offline MuNiO

  • Wiadomości: 444
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #54 dnia: 15 Lipca 2006, 03:26:07 »
1. głosnik zamienia energie  elektryczną na energie fal akustycznych

nie myl z przetwornica

to jest przetwornik elektroakustyczny

4. mikrofon(dynamiczny) zamienia energie fal akustycznych na energie elektyczna (była kiedys urzywana przetwornica napiecie ->głośnik -> mikrofon -> napiecie (w pierwszych modemach))


to samo co wyzej

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #55 dnia: 17 Lipca 2006, 22:16:36 »
Jeżeli chodzi o modem-zamieniał kod binarny sygnały analogowe wielkokrotnie modulowane dla zwiększenia prędkości, gdyż, pasmo, w którym modem musi się zmieścić to 0.3k do 3.4 kHz. W drugim modemie była demodulacja i zamiana sygnału analogowego na cyfrowy. Głośnik był tylko dla człowieka (takie info dźwiękowe). Mikrofon w modemie jest zupełnie zbędny. Chyba, że masz na myśli jakieś baardzo stare modemy, których nie spotkałem, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne z różnych przyczyn a przede wszytkim zniekształcenia mikrofonu i głośnika.  

Cytuj
napiecie ->głośnik -> mikrofon -> napiecie

zamiast głośnik -> mikrofon można użyć parę przewodu i to znacznie lepsze niż głośnik -> mikrofon.
Zresztą nie rozumiem o co Tobie chodziło.

Mój żołądek też przetwarza pożywienie na energię oględnie mówiąc i można go nazwać przetwornik.
Tym akcentem proponuje zamknąć dyskusję.

Pozdrawiam
Mariusz

Offline Ryszard-san

  • Wiadomości: 214
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #56 dnia: 19 Sierpnia 2006, 10:02:47 »
Cytat: "Mariusz1970"
Jeżeli chodzi o modem-zamieniał kod binarny sygnały analogowe wielkokrotnie modulowane dla zwiększenia prędkości, gdyż, pasmo, w którym modem musi się zmieścić to 0.3k do 3.4 kHz. W drugim modemie była demodulacja i zamiana sygnału analogowego na cyfrowy. Głośnik był tylko dla człowieka (takie info dźwiękowe). Mikrofon w modemie jest zupełnie zbędny. Chyba, że masz na myśli jakieś baardzo stare modemy, których nie spotkałem, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne z różnych przyczyn a przede wszytkim zniekształcenia mikrofonu i głośnika.  

Cytuj
napiecie ->głośnik -> mikrofon -> napiecie

zamiast głośnik -> mikrofon można użyć parę przewodu i to znacznie lepsze niż głośnik -> mikrofon.
Zresztą nie rozumiem o co Tobie chodziło.

Mój żołądek też przetwarza pożywienie na energię oględnie mówiąc i można go nazwać przetwornik.
Tym akcentem proponuje zamknąć dyskusję.

Pozdrawiam
Mariusz


Były takie modemy, gdzie do specjalnej obudowy wkładało sie słuchawkę z aparatu telefonicznego, to są czasy komputerów 8bit (atari) i mechanicznych central telefonicznych. Pozdrawiam ryszard
Ps. jak zanjde taki zasilacz elektroniczny to wysle ci fotke.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Rozważania nad przetwornicą czyli wydzielone z EP05
« Odpowiedź #57 dnia: 19 Sierpnia 2006, 12:39:34 »
Cześć Rysiu, fajnie, że odgrzebałeś temat :)

Jeżeli chodzi o zasilacz twu transformator (gdyż o tym była mowa)elektroniczny, to wyczytałem pełno ofert na necie. Nie zmienia to faktu, że to jakieś dziwactwa, powiedziałbym nowo-mowa elektroniczna. Jeżeli chodzi o modemy, o których wspomniałeś, to po jaką cholerę mikrofon i słuchawka, czy nie prościej bez tego (umownie para przewodów) i lepiej. Tego akurat nie rozumie. Co do central mechanicznych, to one nic to tego nie miały. Te centrale to też kanały umownie nazwijmy je parą przewodów. Do niedawna jeszcze pracowały i być może jeszcze pracują. Można np. podłączyć do nich zwykły modem i też jest git.

Pozdrawiam
Mariusz