Autor Wątek:  Bałtyk - SKM - Multi  (Przeczytany 19196 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Bałtyk - SKM - Multi
« dnia: 06 Lutego 2022, 14:21:33 »
W załączeniu przesyłam Bałtyk SKM 2 przystosowany do SCS-1 autorstwa Paula. Jest to program umożliwiający sterowanie ruchem zewnętrznym. Link do pobrania wersji 2021 prosto od Paula: https://isdr.pl/index.php/topic,565.msg8742.html.

Autor pulpitu: Emik z TD2
Poprawki pulpitu, dostosowanie scenerii: ja

Aktualizacja paczki - 12.02.2022 23:45


Co można:
- puścić skład AKŁ do Alakowic, a po manewrach wrócić nim bez rozkładu
- puścić skład 2xEN96 do Plaży (nie chce się obracać na powrót)
- wypuścić siódemkę z krytymi do Alakowic
- przyjąć i dowolnie wypuścić pociąg CTL
- przemanewrować ST45 w Bałtyku, wypuścić ją na szlak
- przyjąć i wyprawić pociągi od stony Chojnic (Alakowice) i Wejherowa (Bałtyk) - pociągi przyjeżdżają co 5 minut z opóźnieniem losowym do 3 minut
- po ręcznym uruchomieniu spotów z żeberka w Bałtyku można nimi manewrować i pojechać
- usunąć wszystkie składy i poustawiać je po swojemu


Jak uruchomić
Jednorazowo wykonujemy kroki:
0a. Wypakować paczkę "multi" do głównego folderu maszyny
0b. W pliku eu07.ini wstawić wpis "multiplayer 1"
0c. Ściągnąć SCS i wypakować gdzieś na boku
0d. Rozpakować gdziekolwiek archiwum Maszyna-Baltyk_scs.
Gdy już mamy SCS i scenerię:
1. Odpalić SCS i włączyć plik maszyna-baltyk.scs - w dowolnym miejscu na komputerze
2. Uruchomić scenerię baltyk_skm_multi.scn


Przykładowa rozgrywka:
Film nie jest obrabiany - stąd też od razu polecam przewinąć o kilka/kilkanaście minut, aż się wszystko rozhula.



Pomysły do zrobienia:
- cześć torów w okolicach semaforów należałoby pociąć, żeby sensownie ustalić punkty podziału izolacji
- brak semafora R w Bałtyku Plaży - do zastanowienia, jak to rozwiązać, bo ten wyjazdowy S w sumie też jest z czapy tam - w moich okolicach po prostu na końcu byłby uporek i wyjazd przez maszynistę bez sygnału
- wykazuje ciągle zajętość odcinka za rozjazdem 111 w Bałtyku - do zastanowienie, czy ma to być odrębnym odcinkiem i czy nie dołożyć tam tarczy manewrowej
- wykazuje zajętość w okolicach rozjazdu 33 w Bałtyku, brak tarczy TM12 na gruncie - trzeba ustawić na scenerii tarcze manewrowe zgodnie z pulpitem
- nie wiem, na ile udałoby się podpiąć oryginalne skrypty radiotelefonu do scenerii, można by umieścić emitery dźwięków na Bałtyku z komunikatem "pociąg XYZ wyjechał" i zgłoszenia przy mijaniu tarczy ostrzegawczej
- przydałoby się znać od początku kolejność wyprawianych pociągów celem uporządkowania ruchu (odstawianie towarowych na bok)
- ustawienie domyślnych pozycji kamer w najważniejszych punktach scenerii

Miłego dyżurowania!
« Ostatnia zmiana: 13 Lutego 2022, 00:27:25 wysłana przez youBy »
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lutego 2022, 13:15:04 »
W głównym katalogu symulatora.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lutego 2022, 13:19:49 »
Tak.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline fuji8

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1149
    • Zobacz profil
    • smk Jaworzyna Śląska
  • Otrzymane polubienia: 763
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lutego 2022, 13:30:40 »
Jak uruchomić
Jednorazowo wykonujemy kroki:
0a. Wypakować paczkę "multi" do głównego folderu maszyny
0b. W pliku eu07.ini wstawić wpis "multiplayer 1"
0c. Ściągnąć SCS i wypakować gdzieś na boku
0d. Rozpakować gdziekolwiek archiwum Maszyna-Baltyk_scs.
Gdy już mamy SCS i scenerię:
1. Odpalić SCS i włączyć plik maszyna-baltyk.scs - w dowolnym miejscu na komputerze
2. Uruchomić scenerię baltyk_skm_multi.scn
Naucz się czytać ze zrozumieniem.
"Rzeczy niemożliwe wykonujemy natychmiast, cuda zajmują nam nieco więcej czasu"

Offline spoter818112

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Lutego 2022, 17:11:19 »
Jak wejść na scenerię jako dyżurny? Normalnie na scenariuszu?

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Lutego 2022, 17:12:19 »
Ja robię tak, że ustawiam obsadę w jednym z wagonów jako passenger (pasażer). Można też zainstalować się w jednej z lokomotyw i wyjść przez F4.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline spoter818112

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Lutego 2022, 17:16:40 »
Jak połączyć SCSa z grą?

Offline Naro

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Lutego 2022, 18:46:00 »
Witam, który tryb działania przy scs należy wybrać? bez połącznia  komunikacja międzyprocesowa  czy połączenie  TCP/IP

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Lutego 2022, 18:52:13 »
Komunikacja międzyprocesowa (WM_COPYDATA) - tylko to jest dostępne w sekcji MaSzyna.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Naro

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Lutego 2022, 19:07:19 »
Zauważyłem jeden błąd,lecz nie wiem czy to błąd. Nie mogę,używać sygnałow "Sz" oraz "ZDP" nie,idzie ich potwierdzić w żaden sposób.

Proszę pilnować reguł pisowni. Proszę poprawić oba posty.
Matek123

 ?


Zdanie powinno się zaczynać wielką literą i kończyć odpowiednim znakiem interpunkcyjnym. Proszę pamiętać też o przecinkach.

Nie uważasz,że czepianie się o takie pierdoły jest nie istotne? zajmij się robotą a nie czepianiem.


Rejestrując się akceptujesz regulamin. Posty nie poprawione
+30.


smieszny jesteś dzieciaku 1 post edytowałem i twojego ego ;> dajesz dalej


Pół roku odpoczynku. Ban.
Matek123
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego 2022, 09:50:48 wysłana przez matek123 »

Online RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Lutego 2022, 21:11:28 »
O ile wiem co to Sz, o tyle powiedz nam co to "ZDP"? Z Góry Dziękuję.
« Ostatnia zmiana: 13 Lutego 2022, 21:15:13 wysłana przez matek123 »

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1492
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1119
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Lutego 2022, 21:16:06 »
ZDP - Zwolnienie Doraźne Przebiegu, jak chcesz anulować przebieg bo źle go podałeś, to musisz najpierw wygasić semafor a potem ręcznie usunąć rezerwację torów na ten przebieg. Jest to logowane, gdyź potrafi doprowadzić do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu, również w rzeczywistości. Na fizycznych pulpitach kostkowych przycisk ten jest z kolei plombowany.
« Ostatnia zmiana: 13 Lutego 2022, 21:17:39 wysłana przez jakubg1 »
10 lat na forum MaSzyny!

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Lutego 2022, 21:23:08 »
A dokładniej ZDP jest komendą natychmiastowego rozwiązania przebiegu. W pierwszej kolejności powinno się użyć ZCZ - zwolnienie czasowe, które natychmiast wygasza sygnał, ale zostawia przez pewien czas utwierdzoną drogę przebiegu.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Lutego 2022, 21:51:21 »
@Naro: czytam przez lata bardzo dużo publikacji i wypowiedzi na forach, a więc uwierz mi, że takie podejście do języka polskiego jak twoje jest rażące! Czy pomyślałeś o tym, że brak interpunkcji i składni zdania może prowadzić do niezrozumienia wypowiedzi, a wręcz (jak dla mnie) lekceważy czytającego...? Proszę pisać logicznie i z sensem, aby nikt nie musiał się domyślać o co chodzi. To przecież proste. Słowotoki to marny sposób porozumiewania się...
« Ostatnia zmiana: 13 Lutego 2022, 21:55:53 wysłana przez Jaco »
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline maro198805

  • Wiadomości: 21
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Lutego 2022, 08:46:04 »
Początkiem przebiegu w tych urządzeniach (to chyba MOR-3, albo coś bardzo do niego zbliżone) jest semafor lub tarcza, ale końcem powinien być symbol szarego pełnego trójkąta przed semaforem wyjazdowym (w przypadku przebiegu wyjazdowego), a nie semafor wjazdowy do następnej stacji albo jak w przypadku wyjazdu na sbl żółta strzałka jej sterowania. Przez to jak próbowałem podać wyjazd normalnie jak to robię w pracy i się nie udawało. Chyba trzeba to będzie poprawić.

Offline YeloPL

  • Wiadomości: 31
  • Kazio to wspaniały kot.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 22
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Lutego 2022, 16:32:13 »
Witam.
Wszystko robiłem krok po kroku według wskazówek, pulpit udało się połączyć itd.
Jednak każda próba podania przebiegu/zmiany położenia zwrotnicy kończy się alarmem, którego nie da się potwierdzić.
Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Lutego 2022, 16:38:17 »
Czy symulator Ci się pauzuje, gdy jego okno jest nieaktywne? I na pewno masz uruchomiony tylko jeden raz?
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline YeloPL

  • Wiadomości: 31
  • Kazio to wspaniały kot.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 22
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Lutego 2022, 17:03:48 »
Tak, pauzuje. Uruchomiony jest tylko raz.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Lutego 2022, 17:05:16 »
W starterze odznacz opcję "Wstrzymaj, jeśli okno nieaktywne".
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Paul

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 523
    • Zobacz profil
    • Beskidzka Strona Kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Lutego 2022, 18:48:43 »
Początkiem przebiegu w tych urządzeniach (to chyba MOR-3, albo coś bardzo do niego zbliżone) jest semafor lub tarcza, ale końcem powinien być symbol szarego pełnego trójkąta przed semaforem wyjazdowym (w przypadku przebiegu wyjazdowego), a nie semafor wjazdowy do następnej stacji albo jak w przypadku wyjazdu na sbl żółta strzałka jej sterowania. Przez to jak próbowałem podać wyjazd normalnie jak to robię w pracy i się nie udawało. Chyba trzeba to będzie poprawić.

Nie jest to odwzorowanie urządzeń żadnego konkretnego typu - z założenia miał być to program ogólnie naśladujący działanie pulpitu komputerowego.

Dla szlaków z sbl przyjęte jest nastawianie przebiegu do symbolu blokady, analogicznie jak w urządzeniach ESTW L90 5/C900. Dla szlaków bez blokady liniowej nastawianie przebiegów działa tak jakby był to tor stacyjny, więc jako koniec wybiera się semafor wjazdowy do następnej stacji - takie rozwiązanie również spotykane jest w rzeczywistości, choć rzadko - zwykle projektuje się półsamoczynną blokadę liniową z uwagi na decentralizację urządzeń zależnościowych.

Istnieje możliwość takiego skonfigurowania pulpitu, aby punktem końcowym przebiegów na szlak był mały szary trójkąt - jednak aktualnie tylko dla szlaków bez sbl. Być może w przyszłych wersjach zostanie to zmienione aby móc bardziej upodobnić obsługę do konkretnych urządzeń.
automatyka sterowania ruchem kolejowym rox
www.isdr.pl | www.bsk.isdr.pl | pokrzesik.wytnij@gmail.com

Offline Kuba_PL

  • Wiadomości: 305
  • Otoczenie na l53 klepie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 152
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Lutego 2022, 19:51:41 »
Zauważyłem, że gdy poda się wjazd od strony Wejherowa to tarcza od Wejherowa świeci na pomarańczowo a od Bałtyku Miasta na zielono. Zauważyłem także że na przejazdach, mimo że są zamknięte, samochody przejeżdżają.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Lutego 2022, 20:15:44 »
Faktycznie - skrajne tarcze od Wejherowa i Miasta są odwrotnie nazwane. Będzie poprawione przy najbliższej okazji.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline YeloPL

  • Wiadomości: 31
  • Kazio to wspaniały kot.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 22
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Lutego 2022, 22:12:49 »
Teraz wszystko działa.
Jednak grając zauważyłem, że podając manewr na tarczy manewrowej nr 12 w Bałtyku Mieście wykolejnica nie zmienia swojego położenia (screen). Poza tym, niezwykle często występują u mnie różnego typu awarie semaforów, a brak sygnału zastępczego bardzo utrudnia prowadzenie ruchu w takiej sytuacji. Z tymi wyjątkami, gra działa świetnie.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Lutego 2022, 22:23:23 »
Wykolejnic jeszcze nie podpinałem do pulpitu. Na czym te awarie semaforów polegają? Sygnały zastępcze u mnie podają się normalnie. No i zaznaczam, że symbole na semaforach w maszynie nie są dopasowane do symboli w sterowaniu.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline YeloPL

  • Wiadomości: 31
  • Kazio to wspaniały kot.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 22
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Lutego 2022, 23:33:09 »
Niestety nie sprawdziłem, jak wygląda to w grze, lecz jeśli problem się powtórzy, zrobię to. Na SCS pojawia się alarm, semafor mruga. Nie można w związku z nim nic ustawić - podać S1, Sz ani przebiegu. To samo było z tarczą man. - mrugała na żółto-czerwony kolor, AI na nią nie reagowało, stało i czekało.

Offline dokrr_railfan

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Lutego 2022, 16:21:33 »
Czy jeśli MaSzyna ładuje mi się przez bardzo długi czas (jeśli chodzi o multi) i i tak się nie załaduje, a potem wywala mi MaSzynę z automatu, to mam za słaby komputer?
prawdopodobnie nie, spróbuj zmniejszyć ustawienia "Tryb Renderowania" na "Stary" albo "Uproszczony" w sekcji "Grafika" ustawień

Proszę pamiętać o wielkich literach, oraz odpowiednich znakach interpunkcyjnych.
Matek123
« Ostatnia zmiana: 16 Lutego 2022, 17:23:34 wysłana przez matek123 »

Offline Tiger9f

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Lutego 2022, 13:42:36 »
Nie mogę znaleźć foldera MULTI.

Offline dokrr_railfan

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Lutego 2022, 17:02:57 »
Nie działa jak mam na to wejść?

Jak otwieram ten plik to mi się otwiera normalny starter i nie wiem którą opcję wybrać w SCS. I jak inni mogą do mnie dołączyć ? Jest jakiś czat?
"Multiplayer" w tym wypadku nie jest używany do gry wieloosobowej, a do komunikacji między programem SCS i MaSzyną.  Gra wieloosobowa - o ile wiem - w MaSzynie nie jest możliwa.


Otóż gra wieloosobowa jako tako jest możliwa. Jest nawet o tym w readme.
« Ostatnia zmiana: 17 Lutego 2022, 19:04:09 wysłana przez matek123 »

Offline EP07-385

  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Lutego 2022, 20:23:56 »
Fantastyczna zabawka, szkoda, że tak krótko. Elfy w Bałtyku Plaży dało się ujarzmić - zgodnie z najstarszymi kolejowymi tradycjami słuchają się grzecznie sygnału zastępczego :P Również kiedy utkną przy manewrach (postanowiłem wysłać je esem do Bałtyku Miasta i schować na tor 3) można sobie pomóc ustawiając byle jaki przebieg do semafora i wypalając na nim Sz.
Z MaSzyną od 2004 roku | to już 17 lat! | Koleje Wielkopolskie

Offline YeloPL

  • Wiadomości: 31
  • Kazio to wspaniały kot.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 22
Odp: Bałtyk - SKM - Multi
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Lutego 2022, 22:07:31 »
W jaki sposób podać sygnał zastępczy? U mnie po wybraniu przycisku "Sz" semafor nie reaguje - nie da się w żaden sposób nacisnąć guzika "Potwierdź".