Autor Wątek:  MaSzyna 21.04 - problemy  (Przeczytany 40756 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
MaSzyna 21.04 - problemy
« dnia: 03 Maja 2021, 14:09:29 »
Wątek założony w celu zgłaszania nieprawidłowości zaobserwowanych w MaSzynie w wydaniu 21.04.

Proszę pamiętać o:
  • dokładnym opisie problemu (jaką lokomotywę uruchamiasz, na jakiej scenerii, co się dzieje);
  • w przypadku crashy i błędów graficznych, informacji o konfiguracji sprzętowej (procesor, pamięć karta graficzna i wersja sterowników do niej – szczególnie ta informacja jest cenna);
  • pliku log.txt, umieszczonym jako załącznik do wiadomości; znajduje się on w katalogu głównym symulatora; Jeśli błąd dotyczy nie podania jakiegoś sygnału lub utknięcia AI na szlaku, należy ustawić kamerę w/obok takiego pojazdu i wcisnąć F12 po czym rozwinąć zakładkę AI oraz scan table.
  • w przypadku crashy pliku .dmp; jeżeli się nie wygenerował poinformować o tym
  • w przypadku podmiany składów, pliku $sceneria.scn, umieszczonym jako załącznik do wiadomości; znajduje się on w folderze scenery;
  • ewentualnie screenie obrazującym problem (przypominamy o Regulaminowym umieszczaniu screenów); Na screenie powinny być wyświetlone informacje diagnostyczne, czyli stan błędnie zachowującego się pojazdu, lub współrzędne miejsca z błędnie umieszczonymi obiektami.
Wiadomości raportujące błędy, a będące nieprzydatne do ich lokalizacji/usunięcia, będą przenoszone na bocznicę.

Prosimy nie zgłaszać w wątku problemów wynikających z nieprawidłowej instalacji paczki, bądź własnych w niej modyfikacji!
Rainsted nie jest wspierany w chwili wydania. Miesza grupowanie członów w textures.txt. Proszę nie używać go jako startera.

Przed napisaniem wiadomości prosimy przeczytać plik informacyjny readme.html i poszukać w nim rozwiązania swojego problemu.


Ewidentne braki w funkcjonowaniu pojazdów, oskryptowaniu scenerii, o których jesteś przekonany, że nie leżą po twojej stronie klawiatury, proszę zgłaszać bezpośrednio w BUGTRACKERZE PACZKI CAŁOŚCIOWEJ. Tu mają dużą szansę zaginąć.


Poprawki:
l053_wieczór: https://eu07.pl/forum/index.php/topic,33450.msg542724.html#msg542724
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2022, 21:27:32 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

Offline Feliks

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Pantografy impuls
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Maja 2021, 14:13:51 »
Witam,
W impulsach dodanych w paczce 21.04 jest nowy sposób podnoszenia pantografów.
Jak się je podnosi?

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Maja 2021, 14:16:27 »
W nowych kabinach należy wybierakiem ustawić który pantograf ma zostać podniesiony. Wybierak ten znajduje się na panelu za fotelem pomocnika. Gdy mamy wybrany, wówczas możemy podnieść go hebelkiem na pulpicie. Poza tym jest to wątek do zgłaszania BŁĘDÓW a nie problemów wynikających z nieznajomości obsługi taboru. I jeszcze jedna sprawa. Vanquish chyba po coś męczy się z pisaniem readme, tymczasem nikt go nie czyta.
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2021, 19:50:52 wysłana przez matek123 »

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Maja 2021, 14:53:23 »
Skoro mowa o Impulsie: coś poszło nie tak z dachem i osadzeniem pantografów na cokołach izolatorach wsporczych. Jednostka to EN63-039.

Zapodaję log.txt i errors.txt.
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2021, 14:57:32 wysłana przez RoboBatman »

Offline Kogut

  • Wiadomości: 267
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 193
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Maja 2021, 16:53:01 »
Ja również zapytam się o Impulsa, czy w wersji dla m. in. województwa dolnośląskiego występuje tempomat? Zarówno w 36WEa-014, jak i 36Wea-015 nie znalazłem opcji włączenia tempomatu, jak ma to miejsce w 36WEa-008 (wersja śląska). Być może włącza się go z ekranu pod pozycją "Tempomat", a nie zostało to zaimplementowane.
Pozdrawiam!

Offline Joachimowicz

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 1701
  • Nazywam się N'Avoie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1950
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Maja 2021, 17:05:23 »
Guzik jest w zadajniku. Jest do tego skrót klawiszowy num /.
| Z maszyną od 20 Kwietnia 2010! |

Offline Kogut

  • Wiadomości: 267
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 193
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Maja 2021, 17:08:26 »
Rozumiem, dzięki za informację. :) Wszystko działa elegancko, jeszcze raz wielkie dzięki i gratulacje @Joachimowicz za inny świetny pojazd, mianowicie Elf EN76-006, bardzo ładna i szczegółowa tekstura z zewnątrz oraz realistyczna kabina i dźwięki.
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2021, 17:25:17 wysłana przez Rybka »

Offline jasz

  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Maja 2021, 17:13:55 »
Wysypuje się sceneria I053 TME233479 na ET22-1075. Pod koniec ładowania wywala jakiś błąd o lokalizacji pliku.

Offline Joachimowicz

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 1701
  • Nazywam się N'Avoie
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1950
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Maja 2021, 17:18:34 »
Proszę pamiętać o:
  • dokładnym opisie problemu (jaką lokomotywę uruchamiasz, na jakiej scenerii, co się dzieje);
  • w przypadku crashy i błędów graficznych, informacji o konfiguracji sprzętowej (procesor, pamięć karta graficzna i wersja sterowników do niej – szczególnie ta informacja jest cenna);
  • pliku log.txt, umieszczonym jako załącznik do wiadomości; znajduje się on w katalogu głównym symulatora; Jeśli błąd dotyczy nie podania jakiegoś sygnału lub utknięcia AI na szlaku, należy ustawić kamerę w/obok takiego pojazdu i wcisnąć F12 po czym rozwinąć zakładkę AI oraz scan table.
  • w przypadku crashy pliku .dmp; jeżeli się nie wygenerował poinformować o tym

„Jakiś błąd” nic nam nie mówi.
| Z maszyną od 20 Kwietnia 2010! |

Offline jasz

  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Maja 2021, 17:29:32 »
Logów nie ma bo gra nawet się nie uruchamia. Pobrana z torrentów i zainstalowana wedle instrukcji. Intel Core i7-4710HQ 2.50GHz, karta GF 860M Nie jestem w stanie odczytać jaki błąd wywala bo pojawia się tylko na moment. Z tego co widzę to większość scenariuszy towarowy na I053 wywala podczas ładowania. Od lat czegoś takiego nie miałem z maszyną
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2021, 17:30:42 wysłana przez jasz »

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Maja 2021, 17:36:09 »
Skoro wywala podczas ładowania to log musi się wygenerować. W głównym folderze z symulatorem jest, nie w folderze logs.
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

Offline jasz

  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Maja 2021, 17:50:41 »
Ok wygląda, że działa. Nie do tego windowsa widać wypakowałem .exe, bo jak wypakowałem x64 to działa

Jednak nie wszystko działa. Tym razem linia61_towarowy2 wywaliło. W ogóle nie ma manewrów, żeby można podpiąć się pod skład.

« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2021, 18:05:20 wysłana przez jasz »

Offline konradowidz

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Maja 2021, 20:30:55 »
Witam. Chciałbym zgłosić problem z instalacją paczki gdyż, instalator pokazuje wpis o błędzie po czym nic się nie dzieje. Błąd wysyłam w pliku poniżej. Pozdrawiam.

Offline yrek150

  • Wiadomości: 65
  • Warsztat Polregio ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 15
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Maja 2021, 20:38:16 »
Jeśli więcej osób ma problem z pobraniem z torrenta, to, jeśli administracja wyrazi zgodę, mogę pobrać paczkę zip i zaupać na mój google drive - będzie mniejszy problem z pobieraniem. Ew. można założyć oficjalnego maszynowego google drive i tyle - będzie mniej problemów.

Edit: Obecnie sam nie mogę pobrać torrenta z paczką zip... Pokazuje mi 1 seed, z którym w dodatku nie mogę się połączyć...
Edit2: Już ok, pobieram zipa, jeśli będzie zgoda na wrzucenie, i google nie zbanuje mi konta za nadmierną ilość pobrań to mogę wrzucić paczkę na swojego google drive.
« Ostatnia zmiana: 04 Maja 2021, 20:41:53 wysłana przez yrek150 »

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Maja 2021, 21:01:47 »
Miałem na początku problem z torrentem, ale jak odczekałem trochę to ruszył i się pobrał. Jakby co to zostawiłem na seedowaniu.

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Maja 2021, 23:43:52 »
Po utworzeniu ok. sześciu składów i dodaniu ich do magazynu zamknąłem starter. Po ponownym jego uruchomieniu pojawia się błąd wczytywania magazynu. Po przeinstalowaniu symulatora i ponownym stworzeniu składów, błąd w dalszym ciągu występuje.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Maja 2021, 23:46:05 »
Przeinstalowaniu? :O On trzyma te trainsety w pliku tekstowym starter/magazyn.ini. Załącz go byśmy widzieli co tam zmajstrował. Wystarczyło go skasować albo znaleźć trefny wpis i poprawić, a nie całą grę wywalać. :P
Mój kanał youtube

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Maja 2021, 23:58:34 »
Przeinstalowaniu? :O On trzyma te trainsety w pliku tekstowym starter/magazyn.ini. Załącz go byśmy widzieli co tam zmajstrował. Wystarczyło go skasować albo znaleźć trefny wpis i poprawić, a nie całą grę wywalać. :P
Oto i on. Rozszerzenie pliku zmieniłem, żeby móc go wysłać jako załącznik.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Maja 2021, 01:38:27 »
Wywalenie nawiasów klamrowych z opisów składów pomogło na błąd. Nigdy nie próbowałem ich opisywać, ale patrząc na to, że nagłówek jest ograniczony takim nawiasem, to jest to symbol niedozwolony.
Mój kanał youtube

Offline Konrad_74

  • Wiadomości: 54
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Maja 2021, 05:16:47 »
Panowie, w kibelkach klasycznych w kabinach czlonow RB nie odgrywa sie nowo dodany dzwiek hamowania wewnatrz. Przegladalem, te nowe includy sa identyczne, mimo to dzwiekow brak. Wychodzi na to, ze jest to wiekszy problem. Teraz sprawdzilem i gdy symulacje zaczniemy w kabinie czlonu RB ( w starterze ustawienie maszynisty w czlonie B ) a potem przejdziemy sobie do Ra, owe dzwieki analogicznie zanikaja..
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2021, 05:48:12 wysłana przez Konrad_74 »

Offline EU40

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2206
  • MD Kraków Prokocim
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 397
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Maja 2021, 06:15:52 »
Po zaladowaniu jakiejkolwiek SU/P45 ze składem pociągu, hamulce ręczne są pozakręcane. Myślałem, że problem minie wraz z najnowszą paczką. Jednakże nie minął. Proszę użytkowników o sprawdzenie czy podobny problem występuje.
Identyczny problem dotyczy także SM42.
W przypadku SU46 problem nie występuje.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2021, 06:42:53 wysłana przez EU40 »
Rozczyn dzieł Marksa wlany w bydląt czaszki
Wytwarza z mózgiem przedziwną miksturę.

Offline Mati172-

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 4
  • Trains! (=
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #21 dnia: 05 Maja 2021, 08:08:52 »
Witam mam problem z odpaleniem sm42 na najnowszej wersji MaSzyna 21.04 i chodzi o dopływ wody* czy coś w tym stylu ale nie moge włączyć lokomotywy jak dawniej, myślałem że klawiszologia jest inna ale to nie to. Więc nie korzystam z tej wersji, a zainstalowałem narazie 20.09 bo tam nie ma problemów z tym.

Offline Wojtek_CMK

  • Wiadomości: 62
  • Lok. Warszawa Odolany Centralna DOKP
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #22 dnia: 05 Maja 2021, 08:23:51 »
Witam, mam problem. Wczoraj wieczorem włączyłem instalowanie paczki. Dziś do godziny 7:00 zainstalowało się tylko 16%, instalowałem w nocy bo myślałem że w nocy mało osób pobiera i jakoś to pójdzie. Wie ktoś może jak przyspieszyć instalację?

PS. Komputer spełnia wszystkie wymagania MaSzyny, internet też mam dobry, a pamięci w komputerze jest około 86GB

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Maja 2021, 08:27:37 »
Problem zgłaszany przysłowiowe "miliony" razy.
Serwery są bardzo przeciążone i na chwilę obecną nie widać aby cokolwiek miało się poprawić. Radzę pobrać przez BitTorrenta, będzie max pół godziny.

Jest to samodzielna paczka i należy ją zainstalować do pustego folderu, nie należy instalować w folderach systemowych, gdzie X to litera dysku systemowego:
X:\ProgramData, X:\Program Files, X:\Windows.


Instalacja manualna:
Torrent: https://stuff.eu07.pl/MaSzyna2104.zip.torrent (pobrać klientem bittorrent. Wypakować archiwum do nowego katalogu)
Patch: https://stuff.eu07.pl/2104HF.zip (wypakować do katalogu gry; nadpisać wszystkie pliki)
Bat kasujący śmiecie: https://stuff.eu07.pl/2104HF_kasuj.bat (uruchomić w katalogu gry; skasuje pliki, których nie powinno być)
Na koniec wypakować w folderze głównym gry archiwum bin_x64.zip lub bin_x86.zip zależnie od posiadanej wersji sytemu operacyjnego.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2021, 08:33:16 wysłana przez matek123 »

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Maja 2021, 09:03:08 »
Witam mam problem z odpaleniem sm42 na najnowszej wersji MaSzyna 21.04 i chodzi o dopływ wody* czy coś w tym stylu ale nie moge włączyć lokomotywy jak dawniej, myślałem że klawiszologia jest inna ale to nie to. Więc nie korzystam z tej wersji, a zainstalowałem narazie 20.09 bo tam nie ma problemów z tym.
Woda W Sx42 powinna być załączona automatycznie z włączeniem baterii. Pompkę paliwową i olejową uruchomiłeś?
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Maja 2021, 09:08:56 »
Witam mam problem z odpaleniem sm42 na najnowszej wersji MaSzyna 21.04 i chodzi o dopływ wody* czy coś w tym stylu ale nie moge włączyć lokomotywy jak dawniej, myślałem że klawiszologia jest inna ale to nie to. Więc nie korzystam z tej wersji, a zainstalowałem narazie 20.09 bo tam nie ma problemów z tym.
Woda W Sx42 powinna być załączona automatycznie z włączeniem baterii. Pompkę paliwową i olejową uruchomiłeś?

Lokomotywy SM/SU/SP42 mają automatyczną sekwencję smarowania i podpompowania paliwa, więc teoretycznie powinno się tylko załączyć baterię, odblokować przekaźniki i można wcisnąć start.

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #26 dnia: 05 Maja 2021, 09:10:55 »
Nieprawda, trzeba załączyć ręcznie hebelkiem pompę paliwa i oleju.
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #27 dnia: 05 Maja 2021, 09:15:19 »
Nieprawda, trzeba załączyć ręcznie hebelkiem pompę paliwa i oleju.

Ciekawe, ja od wielu ludzi słyszałem iż automatyczna sekwencja jest. Z tego co kojarzę to w MaSzynie jest to odzwierciedlone. Tak samo jest również w Trainzowych Stonkach Adamstana.
Ręcznie załączyć pompkę oleju i paliwa oczywiście można, jednak z tego co wiem to stosuje się to np. w zimę czy po długich przestojach lokomotywy.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2021, 09:17:42 wysłana przez SpawaczTIG141 »

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #28 dnia: 05 Maja 2021, 09:36:09 »
^^ No to ciekawe  masz informacje,  może  ci sie3 pomyliło  z lokomotywa  S200? Bo tam takowe rozwiązanie  jest. W SM42 trzeba po włączeniu  baterii,  włączyć  pompke wstępnego  smarowania do osiągnięcia 1.5 atmo. A wcześniej  należy olej nagrzać do temperatury  25 stopni  a wodę do 35. Funkcji  webasto nie mamy, tak więc podgrzanie pomijamy. Wszystko  zgodnie  z instrukcją,  innej opcji nie ma silnika nie zastartujesz, ponieważ  będzie ci trzymał  przekaźnik sygnalizujący "Uszkodzenie Silnika", po osiągnięciu  0,5 atmo ciśnienia,  przekaźnik  puszcza i można  zastartować silnik. W niektórych  SMkach montuje się  jeszcze termostat do wody, gdzie dopiero po osiągnięciu  odpowiedniej temperatury puści  przekaźnik.

A pompkę paliwa włącza  się  aby napełnić  z zbiornika dolnego  do górnego  paliwo, ponieważ  nie dzieję  się  to  automatycznie,  trzeba pilnować  wskaźnika poziomu  paliwa zbiornika górnego,  bo jeżeli  braknie nam paliwa, nie pojedziemy i przy  okazji  zapowietrzymy układ.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2021, 12:18:41 wysłana przez hanys »

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: MaSzyna 21.04 - problemy
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Maja 2021, 09:44:41 »
^^ No to ciekawe  masz informacje,  może  ci sie3 pomyliło  z lokomotywa  S200? Bo tam takowe rozwiązanie  jest. W SM42 trzeba po włączeniu  baterii,  włączyć  pompke wstępnego  smarowania do osiągnięcia 0.5 atmo. A wcześniej  należy olej nagrzać do temperatury  25 stopni  a wodę do 35. Funkcji  webasto nie mamy, tak więc podgrzanie pomijamy. Wszystko  zgodnie  z instrukcją,  innej opcji nie ma silnika nie zastartujesz, ponieważ  będzie ci trzymał  przekaźnik sygnalizujący "Uszkodzenie Silnika", po osiągnięciu  0,5 atmo ciśnienia,  przekaźnik  puszcza i można  zastartować silnik. W niektórych  SMkach montuje się  jeszcze termostat do wody, gdzie dopiero po osiągnięciu  odpowiedniej temperatury puści  przekaźnik.

A pompkę paliwa włącza  się  aby napełnić  z zbiornika dolnego  so górnego  paliwo, ponieważ  nie dzieję  się  to  automatycznie,  trzeba pilnować  wskaźnika poziomu  paliwa zbiornika górnego,  bo jeżeli  braknie nam paliwa, nie pojedziemy i przy  okazji  zapowietrzymy układ.

Funfel mi kiedyś pieprzył, że dla niego jakiś mechanik gadał, że na stonkowatych wystarczy wcisnąć Start i tyle... Czyli widać źle gadał.

Co do MaSzyny to jednak faktycznie należy ręcznie załączyć pompki, dopiero potem można startować.
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2021, 09:46:13 wysłana przez SpawaczTIG141 »