Autor Wątek:  EN57 i EN71 z Knorrem  (Przeczytany 4860 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
EN57 i EN71 z Knorrem
« dnia: 06 Stycznia 2020, 16:16:56 »
Wie ktoś może czy poza EN57-001 istnieją jeszcze jakieś jednostki, które mają zamontowany hamulec Knorra? Do niedawna był EN57-022, ale się rozczarowałem jak zobaczyłem na ilostanie, że została zezłomowana w listopadzie. Chyba, że ilostan i tym razem nie ma racji i ten egzemplarz stoi jeszcze gdzieś nie do końca pocięty? 57-038 miał Knorra, ale przy ostatniej P4 zamontowali Oerlikona (KLIK). Na ilostanie jest też zdjęcie kabiny 57-119 z Knorrem z kwietnia 2014r., a obecny stan podają jako "skreślona i wystawiona na sprzedaż w celu złomowania", ale jeszcze nie ma, że "fizyczna likwidacja" (KLIK). Może też gdzieś jeszcze stoi?

A pytam, bo udało nam się zdobyć tylko (choć jak teraz na to patrzę, to "aż") zawór maszynisty i resztę elementów znajdujących się w kabinie chciałem jakoś odtworzyć chociaż z wyglądu (orurowanie, styczniki hamowania i luzowania EP). Myślałem, że uda się porobić szczegółowe zdjęcia czy nagrać dźwięki styczników właśnie w 57-022, a tu taka niespodzianka... Jeśli ktoś ma jakieś materiały na ten temat i byłby skłonny udostępnić, to również byłbym bardzo wdzięczny, bo w internecie są w zasadzie tylko ogólne zdjęcia całych kabin z tym typem hamulca i to w dodatku nieliczne, więc nawet takie się przydadzą.

Offline mareczek

  • Deweloper
  • Wiadomości: 653
    • Zobacz profil
    • Galeria Fotograficzna Mareczka
  • Otrzymane polubienia: 317
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Stycznia 2020, 19:23:21 »
Od 022 nie ma czynnego Knorra na EN57, aczkolwiek nie wiem nawet czy 022 miał Knorra ostatnio? Na bank ten typ ma zachowany 001 w Przeworsku.

Co do materiałów to jest jeden filmik na YT, gdzie została nagrana praca tego hamulca, ale pewnie go znasz :)

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Stycznia 2020, 19:44:08 »
Na ilostanie jest też zdjęcie kabiny 57-119 z Knorrem z kwietnia 2014r., a obecny stan podają jako "skreślona i wystawiona na sprzedaż w celu złomowania", ale jeszcze nie ma, że "fizyczna likwidacja" (KLIK). Może też gdzieś jeszcze stoi?

Jako że na ilostanie wiele bzdur jest pisanych bo to może edytować praktycznie każdy - coś na zasadzie wikipedii, to szukałbym tej jednostki w Rzepinie, jeśli jej tam nie znajdziesz to daj znać na PW. Poszukam jej swoimi kanałami.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Stycznia 2020, 21:34:15 »
Co do materiałów to jest jeden filmik na YT, gdzie została nagrana praca tego hamulca
Jeśli masz na myśli te z technikum kolejowego, które wstawiał tmechatronik, to znam, ale też słabo widać, jak to wyglądało. Co do obsługi, to mam książkę o EN57 i tam są rozpisane pozycje kranu, schematy itp., ale mi chodzi o fizyczne odwzorowanie wyglądu tej aparatury, a do tego przydałyby się szczegółowe zdjęcia i dobrze byłoby też mieć jakieś chociaż orientacyjne wymiary. Ogólnie fabrycznie Knorra miały EN57 do numeru 660.
Jako że na ilostanie wiele bzdur jest pisanych
Dlatego właśnie pytam ;) Co ciekawe, ilostan podaje też, że jeżdżący 57-1925 ma Knorra od ubiegłej P4 (KLIK), ale w to trochę ciężko mi uwierzyć. Choć gdyby faktycznie tak było, to znaczyłoby, że jeszcze jest szansa na nagranie dźwięków tych styczników, które można by też wykorzystać w MaSzynowym 57-001.
A w pobliżu Rzepina będę przejeżdżał dopiero w drugiej połowie lutego, to poszukam tam tego 57-119. No w ostateczności zostaje 001 w Przeworsku, ale tam pewnie dużo ciężej będzie się dostać do kabiny (za pozwoleniem oczywiście).

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Stycznia 2020, 23:23:18 »
Swego czasu prawdopodobnie EN57-123 miał Knorra. Tym co ciekawsze - widziałem go ostatnio w Zielonej Górze, ale nie miałem okazji zajrzeć mu do kabiny. Ale jak go trafię to popstrykam i ponagrywam coś nie coś.

Offline Wiggle

  • Deweloper
  • Wiadomości: 477
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 141
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Stycznia 2020, 12:44:02 »
Prowadziłem EN57-123 w wakacje i miał Oerlikona.
Maszynista Instruktor
POLREGIO Zakład Wielkopolski

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Stycznia 2020, 14:15:50 »
Co ciekawe, ilostan podaje też, że jeżdżący 57-1925 ma Knorra od ubiegłej P4 (KLIK), ale w to trochę ciężko mi uwierzyć. Choć gdyby faktycznie tak było, to znaczyłoby, że jeszcze jest szansa na nagranie dźwięków tych styczników, które można by też wykorzystać w MaSzynowym 57-001.

Oczywiście jest to bzdura.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Stycznia 2020, 16:19:12 »
O ile kojarzę to 57-001 ma dźwięki pracy Knorra jako tako już zrobione.
Bazą był filmik ze skasowanej EN57-005 KM.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Stycznia 2020, 22:47:29 »
Tak, tylko te dźwięki są marnej jakości. Dla samego kranu mogę nagrać dźwięki jakby co (i też porobić zdjęcia, pomierzyć, gdyby ktoś chciał zrobić nowy model do 001), ale zależało mi na tym, żeby przy hamowaniu/luzowaniu EP (dla Knorra [Num Enter]) było też ładnie słychać styczniki, a ich obecne dźwięki (w załączniku - "697_en57-knorr-1" i "697_en57-knorr-2") mają bardzo duże szumy. Jeśli nie uda się znaleźć żadnej możliwej do uruchomienia jednostki z Knorrem, to pewnie nie uda się już też nagrać dźwięku tych styczników. Chyba, że udałoby się zdobyć prawdziwe styczniki, to mógłbym to podłączyć pod kompresor i nagrać, ale też nawet nie wiem, gdzie takich styczników jeszcze szukać (w którym warsztacie?).

A jeśli chodzi o odtworzenie wyglądu, to jak pisałem, przydadzą się wszelakie materiały - zdjęcia, filmy, rysunki z jakichś książek czy innych dokumentacji itp. Bo z istniejących jednostek, to puki co zostaje tylko 001 i 119 (o ile jeszcze istnieje).

Offline biovital1

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 349
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 241
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Stycznia 2020, 10:51:54 »
  Chyba, że udałoby się zdobyć prawdziwe styczniki, to mógłbym to podłączyć pod kompresor i nagrać, ale też nawet nie wiem, gdzie takich styczników jeszcze szukać (w którym warsztacie?).
Może jeszcze na jakiejś sali szkoleń się uchowało to? :)

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Stycznia 2020, 20:15:23 »
Wiem, że w Suchej mają zmontowany układ EP od Oerlikona, ale z Knorra też tylko kran, choć faktycznie warto popytać również gdzie indziej, bo może leżą gdzieś zapomniane...

Offline blakk

  • Wiadomości: 36
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 18
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Stycznia 2020, 23:05:21 »
EN57-119 stoi w Rzepinie odstawiona z kilkoma innymi jednostkami. Widziałem pare dni temu na jednym ze zdjęć na facebooku.
Ręki sobie nie dam uciąć, ale zdjęcia były wykonane w tym miejscu: https://goo.gl/maps/athtXc8CFC5iqB498

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: EN57 i EN71 z Knorrem
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Stycznia 2020, 01:25:40 »
Super, bardzo dziękuję za informację. Obadam sprawę...