Autor Wątek:  Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym  (Przeczytany 1092240 razy)

0 użytkowników i 5 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marconi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 407
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 62
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2760 dnia: 12 Grudnia 2019, 14:41:54 »
Na repo są uaktualnione pliki.
Pozdrawiam.

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2761 dnia: 12 Grudnia 2019, 21:58:44 »
W dzisiejszym uaktualnieniu:

- poprawka, obsluga sterowania mysza powinna baczniej zwracac uwage na stan przyciskow

- poprawka, dzwiek skladania stopni drzwi powinien byc odtwarzany tylko gdy stopien jest faktycznie skladany

- zeby bylo tak jak bylo, dzwiek outernoise: zostal zredukowany do jednej sztuki na pojazd, by ograniczyc mozliwosc generowania poglosu

- w ramach koncertu zyczen, dzwiek tractionmotor: funkcjonuje niezaleznie od stanu wylacznika szybkiego

Offline Paweł Andrzej Nowinowski

  • Deweloper
  • Wiadomości: 478
  • Wiedziałeś? Nie wiedziałeś, teraz już wiesz!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 300
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2762 dnia: 13 Grudnia 2019, 13:29:01 »
Nadal występuje błąd ze znikaniem tekstur podczas jazdy, i uruchamiania lokomotywy. I tak samo z teksturami innego taboru ktory obok nas stoi czy obiektów, tekstura jest i w pewnym momencie znika w miarę zbliżania się do pojazdu.
Mam w planach bardzo fajny podpis...
ale zrobię go jak będę miał czas ;p

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2763 dnia: 13 Grudnia 2019, 16:44:56 »
To najprawdopodobniej efekt uboczny braku wystarczajacej ilosci pamieci na karcie graficznej by pomiescic tekstury w calosci. Zobacz czy sytuacje polepszy cos ograniczenie wielkosci wpisem maxtexturesize w pliku .ini?

Offline mk1991

  • Deweloper
  • Wiadomości: 674
  • Niech żyje EU43!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 282
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2764 dnia: 13 Grudnia 2019, 17:32:55 »
Nie jestem za powrotem do wcześniejszej koncepcji outernoise. Mam dowody w nagraniach, że szum to wózek a nie wagon sam w sobie. Wyobraźcie sobie sytuację w której za wagonem z wózkami posiadającymi koła obręczowane jest wagon np. Z1 z wózkami z kołami monoblokowymi. Różnica jest olbrzymia w brzmieniu. Co by uniknąć fazowania bo o to wam chodzi przecież, zmniejszył bym zasięg działania outernoise w obrębie składu, bo rzeczywiście jest to selektywnie słyszalne. Mogę załączyć nagrania gdzie będą wykazane dowody na to co mówię. A jeszcze jedno, trzeba coś zrobić z dźwiękiem hamulców, jakim cudem jest słyszalny w środku wagonu jak hamują wózki?
Prawda jest okruchem lodu.

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2765 dnia: 13 Grudnia 2019, 17:52:38 »
Nie jestem za powrotem do wcześniejszej koncepcji outernoise.
Nie jestem fanem tego rozwiazania ale jesli redukuje to mozliwosc pojawienia sie efektu ze pojazd brzmi jak odrzutowiec przekraczajacy bariere dzwieku to jest to mimo wszystko mniejsze zlo, bo ryk odrzutowca jest imo duzo bardziej zauwazalny niz dzwiek przejazdu nie zsynchronizowany na 100% z polozeniem wozka.

Zmniejszanie zakresu nie jest rozwiazaniem bo w rzeczywistosci dzwiek tez nie zmienia swej glosnosci i zasiegu w zaleznosci od polozenia od potencjalnego sluchacza tylko jest wartoscia stala, a polozenie wplywa jedynie na to, ile z tego dzwieku o stalej glosnosci i zasiegu dociera do naszych uszu. No i zadne tego typu zmiany raczej nie wyeliminuja przyczyny zjawiska, ktora wydaje sie byc nakladanie sie zrodel polozonych bardzo blisko siebie, czyli w praktyce w ramach pojedynczego pojazdu.

Do eliminacji zjawiska w przyszlosci moglaby przyczynic sie rozbudowa biblioteki dostepnych dzwiekow outernoise: tak by poszczegolnym wozkom mozna bylo przypisac rozniace sie nieco dzwieki ktore nie powinny nakladac sie tak jak dzieje sie to obecnie.

Dzwiek hamulcow "od zawsze" jest ograniczony do jednego na pojazd. Mozliwe ze bedzie to kiedys zmienione, chociaz nie wiadomo czy nie wywola to takiego samego efektu co obecny outernoise:

Offline Paweł Andrzej Nowinowski

  • Deweloper
  • Wiadomości: 478
  • Wiedziałeś? Nie wiedziałeś, teraz już wiesz!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 300
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2766 dnia: 13 Grudnia 2019, 18:21:52 »
To najprawdopodobniej efekt uboczny braku wystarczajacej ilosci pamieci na karcie graficznej by pomiescic tekstury w calosci.

Wcześniej to nie występowało , maxtexturesize mam ustawiony od bardzo dawna na 4096 i takich problemów nie było.
Mam w planach bardzo fajny podpis...
ale zrobię go jak będę miał czas ;p

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2767 dnia: 13 Grudnia 2019, 18:48:27 »
Czy ten problem wystepuje tez w trybie legacy, czy tylko przy szaderowym? Znajdz mi jesli mozesz od ktorego exe zaczyna sie to pojawiac (19.1111 czy wczesniej/pozniej?) i log jakis by sie przydal.
« Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2019, 18:50:23 wysłana przez tmj »

Offline Paweł Andrzej Nowinowski

  • Deweloper
  • Wiadomości: 478
  • Wiedziałeś? Nie wiedziałeś, teraz już wiesz!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 300
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2768 dnia: 13 Grudnia 2019, 18:50:23 »
No wlasnie to występuje w obu trybach.
Mam w planach bardzo fajny podpis...
ale zrobię go jak będę miał czas ;p

Offline klimczok_mk

  • Wiadomości: 1315
  • tester
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2769 dnia: 13 Grudnia 2019, 21:34:38 »
Nie uruchamia mi się symulator.
« Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2019, 21:38:16 wysłana przez klimczok_mk »

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2770 dnia: 13 Grudnia 2019, 21:37:34 »
Szczegółowo, sądzę, że po pobraniu nowego exe, nie zamieniłeś "shaders" lub masz gfxrenderer na "full" (zmień na legacy) co przy słabszych komputerach może powodować takie kwiatki.
Może by tak loga dać?
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2771 dnia: 15 Grudnia 2019, 01:13:40 »
W dzisiejszym uaktualnieniu:

- poprawka, motory trakcyjne w pojazdach z napedem spal-ele nie powinny przejmowac sie juz zbytnio stanem silnika spalinowego

- poprawka, silnik graficzny nie powinien gubic tekstur

- funkcjonalnosc, dodana mozliwosc konfiguracji podpietego joysticka/gamepada
-- konfiguracja przechowywana jest w pliku eu07_input-gamepad.ini
-- przypisanie funkcji do danego przycisku lub osi powinno zajmowac jedna (i tylko jedna) linijke w pliku
-- przypisanie funkcji do przycisku wyglada nastepujaco:
buttonX impulse komenda
gdzie X to liczba-identyfikator przycisku, a komenda to nazwa przypisanej komendy. Klucz impulse oznacza ze przycisk dziala impulsowo, tzn komenda generowana jest dopoki przycisk pozostaje wcisniety
-- alternatywnie przycisk moze miec funkcje zmiany trybu dzialania galek gamepada, konfigurowana nastepujaco:
buttonX mode Y
gdzie X to liczba-identyfikator przycisku, a Y to liczba-identyfikator trybu dzialania galek
-- przypisanie funkcji do galek odbywa sie na poziomie poszczegolnych osi, w sposob nastepujacy:
axisX value komenda numerparametru
// lub
axisX 3state komenda1 komenda2
gdzie X to liczba-identyfikator osi ruchu galki; w trybie value wychylenie galki powoduje wygenerowanie podanej komendy zas wartosc wychylenia (w zakresie od -1 do 1) zostanie dolaczona jako podany parametr -- numerparametru moze miec wartosc 1, 2, x lub y (1 oraz x maja ten sam efekt, podobnie jak 2 oraz y) Mozliwe jest tez podanie trybu value_inverted ktory dziala tak jak value ale odwraca wartosc polozenia galki. Wreszcie tryb 3state powoduje wygenerowanie komendy1 przy wychyleniu galki w kierunku pozytywnym, lub komendy2 przy wychyleniu w kierunku przeciwnym
-- definicja funkcji osi galki moze byc rozbudowana o dodatkowe konfiguracje, poprzez dodanie ciagu:
modeX tryb parametry
gdzie X to liczba-identyfikator, zgodna z wartoscia Y podana dla przycisku, ktory ma aktywowac dany tryb pracy. Tryb to klucz value/value_inverted/3state zas parametry zaleza od trybu, zgodnie z opisem powyzej

przykladowo:
axis0 value movehorizontal x mode0 3state hornhighactivate hornlowactivate
axis1 value_invert movehorizontal y
button0 mode 0
taki zapis konfiguruje podstawowa galke gamepada by w trybie "zwyklej" pracy sterowala poruszaniem sie po scenerii. Dodatkowo ruch galki w poziomie przy wcisnietym przycisku 0 wywoluje dzwiek syreny nisko- lub wysokotonowej, zaleznie od kierunku wychylenia.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudnia 2019, 01:16:06 wysłana przez tmj »

Offline JAN21

  • Deweloper
  • Wiadomości: 486
  • Tory se robie se
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1421
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2772 dnia: 15 Grudnia 2019, 21:57:36 »
Tak się zapytam z ciekawości :) Dlaczego gdy "zainstaluje" ReShade-a  (sama obecność pliku opengl32.dll wystarcza) to magicznie znikają punkty światła? Wszystkie poza niektórymi lampami ulicznymi, a tamte stają się duże i kwadratowe. Wiem, wiem, modyfikacja, brak wsparcia i takie tam, ale ciekawi mnie to po prostu ;)
Dobrowolne wsparcie: Tipply

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2773 dnia: 15 Grudnia 2019, 22:02:16 »
Niektóre lampy uliczne nie są punktami światła tylko ręcznie wstawianymi bilbordami. Jak wyświetla je jako kwadrat, to coś mocno psuje w alfa blendzie. Kiedyś reshade z maszyną działał.
Mój kanał youtube

Offline JAN21

  • Deweloper
  • Wiadomości: 486
  • Tory se robie se
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1421
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2774 dnia: 15 Grudnia 2019, 22:10:30 »
I teraz ani SSAO, ani Blooma, ani nawet kontrastu podbić :(
Dobrowolne wsparcie: Tipply

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2775 dnia: 15 Grudnia 2019, 22:24:48 »
Kontrast możesz sobie w tonemappingu podbić. :P
Mój kanał youtube

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2776 dnia: 16 Grudnia 2019, 00:35:35 »
Tak się zapytam z ciekawości :) Dlaczego gdy "zainstaluje" ReShade-a  (sama obecność pliku opengl32.dll wystarcza) to magicznie znikają punkty światła? Wszystkie poza niektórymi lampami ulicznymi, a tamte stają się duże i kwadratowe. Wiem, wiem, modyfikacja, brak wsparcia i takie tam, ale ciekawi mnie to po prostu ;)
Biblioteka z ReShade ignoruje to, o co prosi exe i dostarcza nieco inna wersje openGL (compatibility zamiast core) na ktorej punkty swiatla potrzebuja dodatkowej inicjalizacji by dzialac. Powinno dac sie ogarnac w nastepnym wydaniu.

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2777 dnia: 16 Grudnia 2019, 18:10:03 »
W dzisiejszym uaktualnieniu:

- poprawka, malowanie punktow swietlnych powinno byc mniej wrazliwe

- poprawka, odczyt stanu gamepada powinien byc bardziej zjadliwy dla komendy jointcontrollerset

- funkcjonalnosc, do zestawu dostepnych shaderow ktore mozna wykorzystac w plikach .mat doszly dwa nowe: shadowlessnormalmap (wariant teksturowania z normalmapa pozbawiony cieni) oraz sunlessnormalmap (wariant teksturowania z normalmapa bez udzialu swiatla "slonecznego") Tryby te sa w zalozeniu przydatne do teksturowania drzew, krzakow i innego zielska

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2778 dnia: 16 Grudnia 2019, 18:25:37 »
Tak zapytam, czy będzie kiedyś dodane lub czy w ogóle jest możliwość dodania jakiegokolwiek światła jak sprzęgamy skład w nocy? Teraz kompletnie nic nie widać, reflektory lokomotywy nic nie dają.
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2779 dnia: 16 Grudnia 2019, 19:49:35 »
Od wersji exe 14.12.19 występują crashe na sceneriach ( mniej więcej 10-20 sekund po załadowaniu lub od razu), na td raczej nie, ale takich większych typu l053 tak, na exe 12.12.19 takich problemów nie ma. W załączniku plik log itd.
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2780 dnia: 17 Grudnia 2019, 01:51:28 »
W zalaczniku wersja z wyrwanym chwastem.

Offline Turbokibel

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1598
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1293
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2781 dnia: 17 Grudnia 2019, 17:27:58 »
Niestety, ale u mnie dalej występują crashe, ale już nie takie częste, około raz na 2 uruchomienia symulatora.
Otrzymałem permanentnego bana na 6h xD

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2782 dnia: 17 Grudnia 2019, 19:42:27 »
W dzisiejszym uaktualnieniu:

- poprawka, odchwaszczania ciag dalszy

- poprawka, szaderowy silnik graficzny powinien byc bardziej zjadliwy dla wybrednych kart AMD
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2019, 22:32:39 wysłana przez tmj »

Offline Tobiasz

  • Wiadomości: 64
  • Technik elektroenergetyk transportu szynowego
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 44
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2783 dnia: 18 Grudnia 2019, 09:13:35 »
Na karcie Nvidia GTX 1060 6GB oraz najnowszych sterownikach pojawiły się dziwne szarpania obrazu. Obecnie posiadam sterowniki 430.64 i na nich ten efekt się nie pojawia. Podejrzewam że to wina braku opcji "maksymalna liczba wstępnie renderowanych klatek" i stąd ten efekt szarpania. Czy można to jakoś zniwelować na najnowszych sterownikach?
Jeszcze zauważyłem przy latarniach że występują poświaty w kształcie czworokąta to efekt zamierzony?
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2019, 09:28:11 wysłana przez maszynistapkp »

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2784 dnia: 18 Grudnia 2019, 14:07:57 »
Mam akurat GTX 1060, ale przy sterownikach 441.66 nie widze jakichs zmian w stosunku do starszych. "Dziwne szarpania" jest okresleniem dosc nieprecyjnym wiec nie bardzo wiem jak to interpretowac. Masz moze w pliku ini zalaczona synchronizacje, ustawieniem "vsync yes"? W takiej sytuacji chwilowy spadek fps nawet lekko ponizej 60 spowoduje redukcje do 30 i moze to wlasnie obserwujesz?

Offline Tobiasz

  • Wiadomości: 64
  • Technik elektroenergetyk transportu szynowego
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 44
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2785 dnia: 18 Grudnia 2019, 14:11:50 »
Właśnie vsync jest załączony. Chodzi mi o poruszanie myszką np. w prawo oraz w lewo obserwuje efekt szarpania. Nie chodzi mi o to szarpanie podczas wyłączonego vsync tylko takie dość widoczne ścinki.

Offline Hirek

  • Wiadomości: 296
  • ugułem to siemens fajne wozy robi
    • Zobacz profil
    • Kanał YT
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2786 dnia: 18 Grudnia 2019, 14:17:53 »
Tutaj się chyba kłania już GSync albo FreeSync - On jest głownie odpowiedzialny za takie chwasty. Ja na swoim gtx 1660ti też takie coś mam, ale po uruchomieniu GSync w monitorze wszystko zaczęło dzałać normalnie
(widać tutaj: klik)
Z maszyną od PC 08.13
Tak, to ten furas co wydał MaSzynę xD

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2787 dnia: 18 Grudnia 2019, 14:29:21 »
Właśnie vsync jest załączony. Chodzi mi o poruszanie myszką np. w prawo oraz w lewo obserwuje efekt szarpania.
Zaraz, troche dokladniej. Chodzi o poruszanie samym kursorem myszy na ekranie, czy obracanie kamery poprzez ruch mysza? Jesli to drugie, to zmiana polozenia kamery moze powodowac koniecznosc doczytania przez exe nowych danych graficznych (ktorych do tej pory nie musialo rysowac) co z kolei moze spowodowac mniejsza lub wieksza pauze i w konsekwencji "przyciecie". Nawet bez koniecznosci doczytywania danych moze zmienic sie ilosc malowanych obiektow, co w sytuacji aktywnego vsync rowniez moze objawic sie ostrym spadkiem ilosci klatek. Zobacz jak wygladac bedzie sytuacja przy ustawieniu "vsync no"? Oprocz tego pomoc moze redukcja w pliku ini domyslnej wartosci parametru multisampling do wartosci 1 albo 2, bo domyslne x16 jest meczace nawet dla mocnego sprzetu.

Offline Tobiasz

  • Wiadomości: 64
  • Technik elektroenergetyk transportu szynowego
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 44
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2788 dnia: 18 Grudnia 2019, 14:40:03 »
Chodzi mi o obracanie kamery poprzez ruch myszą. Ścinki również występują przy samej jeździe. No spróbuję ale odczułem różnice przy wydajności na starszych sterownikach niż na nowszych. W najnowszych sterownikach nvidia pozbyła się opcji "maksymalna liczba wstępnie renderowanych klatek" i zastąpiła opcją "opóźnienia" (wył, wł oraz ultra) i właśnie na nowych sterownikach jest masakra.

Offline tmj

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3808
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2351
Odp: Exe - zmiany w stosie graficznym i dźwiękowym
« Odpowiedź #2789 dnia: 18 Grudnia 2019, 14:47:27 »
Hmm byc moze nie widze roznicy poniewaz nigdy nie uzywalem tej opcji, wiec zawsze widzialem ta sama "masakre" i nie wiem co stracilem. Tak czy owak jesli jest to zmiana w sterowniku graficznym to raczej nic na to nie moge poradzic ;/