Autor Wątek:  MD Zajączkowo  (Przeczytany 58270 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #90 dnia: 03 Grudnia 2019, 19:41:00 »
Poprawienie logo to najmniejszy problem z tym. Wszystkie z nich mają to poprawione już. Gotowe dwie Jedynki i dwie dwójki. Męczę teraz wagon barowy z herbem Gdańska. Wygląda już całkiem podobnie do wzorcowego zdjęcia, poza stanem technicznym (na zdjęciu wagon odstawiony). W załączeniu fragment tego wagonu, jeszcze w trakcie malowania. Ma już ten herb. Zdjęcie jest niewyraźne, załącznik zawiera jego rzeczywisty rozmiar, więc odtworzenie tej ozdoby było dość trudne, zważywszy na to, że nigdy nie widziałem tego osobiście na oczy. Wyczytałem gdzieś, że ten herb trafiał także na wagony 1 klasy.  Zdjęć w internecie takiego wagonu brak, więc wstrzymałem się z doklejeniem tego jednej z jedynek. W sumie mam zrobione dwie, jedna może to dostać. Dać zatem jednemu wagonowi pierwszej klasy taki herb?
Zapytać chcę też o rzeczywisty kolor nalepki oznaczającej butlę z gazem. Zdjęcia z tamtych czasów dostępne w internecie są pod tym względem nieprecyzyjnie oddające ten detal. Modele mają to żółte, co odpowiadałoby temu, że kolorem ostrzegawczym od gazu jest właśnie żółty. Tyle że producenci modeli nieraz kierują się fantazją. Wie ktoś, jakie to było?

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #91 dnia: 03 Grudnia 2019, 19:51:46 »
W oliwkowej salonce jest żółta butla.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline DieselPower

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1968
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3740
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #92 dnia: 03 Grudnia 2019, 20:03:29 »
Tutaj mam zdjęcie z podniszczonej już trochę 14A.

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #93 dnia: 04 Grudnia 2019, 22:09:28 »
Dzięki za szybką odpowiedź. Przynajmniej wiem, jakie dać to oznaczenie i mam z czego je wykonać.
Kolejne pytanie dotyczy oznaczenia daty rewizji starego wagonu. Wagon barowy jest starszy, musi więc dostać zwykłe oznaczenie rewizji, po której zyskał to malowanie. Chodzi o literę "CH". Co oznaczała, i w ogóle do czego jest ta część ramki z tym literowym oznaczeniem. Na innych zdjęciach udało mi się jeszcze spotkać literę "P". Zna ktoś odpowiedź, co ten szyfr oznacza?

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #94 dnia: 04 Grudnia 2019, 22:14:16 »
Kolego @Dróżnik_Wiór : nie jestem zbytnio pewien ale "CH po REV może oznaczać naprawę w Skansenie Taboru w Chabówce.

PS. W takiej ramce  (trafarecie w języku kolejowym) wypisany jest znak identyfikacyjny zakładu dokonującego naprawy okresowej i data samej naprawy.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2019, 22:48:19 wysłana przez RoboBatman »

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #95 dnia: 02 Lutego 2020, 22:10:15 »
Tworząc teksturę SN61-97 natrafiłem na pewien problem z osłoną trąb. Ten akurat wóz miał ją w trzech kolorach - niebieski dół, czarny pas i jasna kremowa góra. Próba  odtworzenia tego dała wokół przedniej części osłony niebieski obwód. Mam zapytanie, czy znalazłby się ktoś, kto znalazłby czas na to, by pogrzebać w SN61 I serii, by to ulepszyć. Moją specjalnością są jednak tekstury, na modelach się nie znam. Chętnemu dostarczę teksturę SN61-97 do bliższego zapoznania się ze sprawą osłony.

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #96 dnia: 29 Marca 2020, 14:38:21 »
Na warsztat wjechały 3 platformy Res (739-7, 615-6 i 078-8). Wszystkie w starym bordowym malowaniu, przypominającym starsze dzieje, choć w dniu wykonania im zdjęć w zasadzie należały już do PKP Cargo. Tyle że w czasie przeprowadzania im rewizji spółka nie miała jeszcze ustalonego obecnie obowiązującego schematu barw.

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #97 dnia: 14 Kwietnia 2020, 18:47:33 »
Ostatnio wyłamałem się z trybu swoich prac, i działam nad czymś nieco odmiennym pod względem ogółu mej twórczości. Zazwyczaj pracuję nad taborem z przed roku 2000, tym razem jednak zabrałem się za dwie szutrówki Flls należące do zakładu Torhamer z Gdyni. Pewnie to było dla mnie wystarczająco przekonujące, no i adres tej firmy, znajdującej się na ul. Mściwoja. Jak już powiało zimnem północnych wiatrów, to dodam, że wagony doczekają się tuningu optycznego. To dość zapomniane starocie, a odświeżenie pozwoli im jeszcze trochę wytrzymać próbę czasu. Dostaną cały nowy dół w większej rozdzielczości, czytelny. Usunąłem z ramy numer wagonu, ze względu na to, że dół jest wspólny wszystkim szutrówkom. Pierwsza z dwóch jest na wykończeniu:

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #98 dnia: 15 Października 2020, 23:47:59 »
SN61. Te pojazdy jakoś mi się jeszcze nie znudziły. Matek tworzy modyfikację modelu pod fabryczne lampy. Dla mnie to kolejne maszyny, jakie mogę wykonać, te najstarsze.
Sięgając coraz głębiej w historię SN61 trafiłem na zdjęcie prototypu na zdjęciu fabrycznym (jeden bok i czoło). Znalazłem tylko jedno takie. Ów pojazd nazywał się Damot 31. Zdjęcie jest w miarę dobre, ale i tak stawia wyzwania. Nie ma czytelnych oznaczeń u dołu. Jest ich mniej, pewnie z uwagi że to dopiero jazda testowa, ale i tak nie wiem, co tam jest. Pytanie do znawców, co Węgrzy tam mieli napisane. Na zdjęciu oznaczyłem, o jakie napisy chodzi.
« Ostatnia zmiana: 15 Października 2020, 23:54:40 wysłana przez Dróżnik Wiór »

Offline ET22_RULZ

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 592
  • User #13
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #99 dnia: 20 Października 2020, 17:31:08 »
Szybkie wyszukiwanie i chyba trzeba doprecyzować, że nie jest to do końca prototyp SN61. Okazuje się, że w prezentowanym pojeździe zastosowano eksperymentalną przekładnie hydromechaniczną. Chronologia pewnie jest do ustalenia - obstawiałbym jednak ze względu na datę wykonania zdjęcia (grudzień 1961, rozpoczęcie produkcji SN61 to rok 1960), że wykorzystano do testów być może dodatkowy egzemplarz z produkowanych w między czasie dla PKP SN61.
"Nudzą Jacka takie sprawy, ciągła praca, brak zabawy"
Pozdrawiam,
Bartosz "ET22_RULZ" Wojciechowski

Offline Czomo

  • Wiadomości: 152
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #100 dnia: 20 Października 2020, 18:49:24 »
Ja mam z kolei inne informacje, istniały dwa prototypy z przekładnia hydrauliczna. Jeden oznaczony Damot 201 i bliźniak Damot 202.
Jedno jest z 1980 czarno białe, kolorowe jest autorstwa Mihaly Kubinszky.

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #101 dnia: 28 Października 2020, 23:44:32 »
Ciekawa informacja o modyfikacjach tego pojazdu. Zastanawiam się, czy wyszło to poza te trzy prototypy.  Ten na zdjęciu czarno białym to właściwie nazywał się Bamot202. Miał miał prędkość maksymalną 140 km/h.
Jeśli więc Damot 31 nie jest prototypem dla naszego SN61, a do tego ma zupełnie inną przekładnię, zastanawiam się, czy pozostawić go i wrzucić do paczki SN61 z najstarszym typem reflektorów. Raczej nie pasuje, chyba że jako tekstura - ciekawostka.  Zostawić go?

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #102 dnia: 23 Listopada 2020, 16:46:13 »
Mała odskocznia od SN61 i Flls. Za szutrówki wezmę się i dorobię ich jeszcze, ale postanowiłem odpocząć od nich na jakieś 3 tekstury czegoś innego. Zacząłem od węglarki Es. To jej obraz w trakcie prac, nie ma jeszcze docelowej barwy.
Pytanie do znawców o detal zaznaczony na czerwono. Na wszelkich zdjęciach jest on tak niewielki, że za każdym razem jest nieczytelny. Na zdjęciu jakiegoś modelu tego wagonu widniało to, co zamieściłem. Wolałbym jednak, by potwierdził to jakiś specjalista od wagonów.

Offline Preki

  • Wiadomości: 309
  • My name's not Shane, kid!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 42
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #103 dnia: 23 Listopada 2020, 18:11:38 »
Nie chcę psuć zabawy, ale węglarki 3W/L nigdy nie miały oznaczenia serii 'Wddo', w nawiasie bądź bez. Są to wagony powstałe na bazie chłodni 202L w latach 90-tych, długo po tym jak przestano używać oznaczeń według starych norm.
Życie to nie gra... to symulator.

Offline DieselPower

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1968
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3740
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #104 dnia: 23 Listopada 2020, 18:23:25 »
Dokładniej to pojawiły się między 1994, a 1996 rokiem.

Tutaj kilka zdjęć z 1996 roku:
http://forum.modelarstwo.info/attachments/wagon9-jpg.452194/
http://forum.modelarstwo.info/attachments/wagon6-jpg.452191/
http://forum.modelarstwo.info/attachments/wagon7-jpg.452192/
http://forum.modelarstwo.info/attachments/wagon8-jpg.452193/

Prawdopodobnie są jeszcze w oryginalnym malowaniu po przebudowie w ZNTK Ostrów Wlkp.
« Ostatnia zmiana: 23 Listopada 2020, 18:24:28 wysłana przez DieselPower »

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #105 dnia: 23 Listopada 2020, 18:33:51 »
Małe sprostowanie - idąc tropem książki "Atlas Wagonów Towarowych" autorstwa Pana Pawła Terczyńskiego, typ Wddo było przypisany wagonom typu 3W i 9W a nie 3W/L. Typ 3W/L nie miał swojego odpowiednika w dawnych oznaczeniach taboru towarowego typu Wddo czy Wddoh.

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #106 dnia: 23 Listopada 2020, 23:05:20 »
Teksturę zachowam, może się kiedyś przyda. Mogę pomalować zatem jakąś Es ze zdjęć z odnośników. Szczególnie którąś z tym napisem Śląska DOKP.

Offline Siecool

  • Deweloper
  • Wiadomości: 982
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 232
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #107 dnia: 24 Listopada 2020, 21:08:02 »
Pytanie do znawców o detal zaznaczony na czerwono. Na wszelkich zdjęciach jest on tak niewielki, że za każdym razem jest nieczytelny. Na zdjęciu jakiegoś modelu tego wagonu widniało to, co zamieściłem. Wolałbym jednak, by potwierdził to jakiś specjalista od wagonów.
Zgodnie z normą EN 15877-1:2012 Kolejnictwo - Znakowania na pojazdach kolejowych - Część 1: wagony towarowe to jest oznakowanie elementów zdejmowalnych z wagonu. Ten konkretny zapis oznacza, że wagon ma 2 zdejmowalne płyty czołowe (numer 3 w mianowniku) i 4 zdejmowalne panele boczne (numer 4). To jest oczywiście interpretacja wg obecnej normy, ale zakładam, że znaczenie raczej się nie zmieniało zbyt często na przestrzeni wieków. Nie wiem niestety, czy konstrukcja tego konkretnego wagonu faktycznie umożliwia zdjęcie tych elementów, a zatem czy to oznakowanie ma sens.

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #108 dnia: 25 Listopada 2020, 23:19:24 »
Dzięki za odpowiedź. Przynajmniej czegoś się dowiedziałem o tym. Chociaż do naszego modelu węglarki o dwóch osiach się nie da tego dopasować.


Tutaj kilka zdjęć z 1996 roku:
http://forum.modelarstwo.info/attachments/wagon9-jpg.452194/
http://forum.modelarstwo.info/attachments/wagon6-jpg.452191/
http://forum.modelarstwo.info/attachments/wagon7-jpg.452192/
http://forum.modelarstwo.info/attachments/wagon8-jpg.452193/

Prawdopodobnie są jeszcze w oryginalnym malowaniu po przebudowie w ZNTK Ostrów Wlkp.

Zdjęcia są świetne, zainspirowały mnie, by przemalować jakąś 3W/L właśnie według tego. A może nawet wszystkie trzy. Są w gruncie rzeczy od tego samego producenta i mają tę samą stację macierzystą. Różnią się jedynie odcieniem brązu.
No i datą rewizji, która znana jest jedynie w przypadku wagonu 003-5. Pozostałym musiałbym dać coś zbliżonego terminem.
A jak mowa o 003-5, to już jest nawet prawie gotowa - w załączeniu. Brakuje jej jedynie właściwej tabliczki ZNTK Ostrów. Jeśli ma ktoś jej zdjęcie, przydałoby się.  Aktualnie mam na niej zbyt nową (Fabryka Wagon).
« Ostatnia zmiana: 25 Listopada 2020, 23:23:03 wysłana przez Dróżnik Wiór »

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #109 dnia: 02 Grudnia 2020, 22:00:10 »
Produkty spod znaku ZNTK Ostrów póki co pozostaną nadal w kręgu mojego zainteresowania. Powiało chłodem, zbliżą się zima, więc coś w temacie mrożenia. Chłodnie 202Lc.
Te wagony są i tak białe, więc użycie czarno - białych zdjęć z Katalogu Wagonów jak najbardziej jest możliwe. Zdjęcia są dobre, da się odczytać numer wagonu, więc można coś zmalować. W załączeniu starsza chłodnia z sześcioma ryflami na boku. Jeszcze w trakcie produkcji, więc ma jeszcze wiele widocznych wad.
Mogę stworzyć ich więcej, zatem pomocne będą zdjęcia takich wagonów z czytelnymi numerami, bądź ze znanymi, a resztę bym odtworzył. Jeśli więc ma ktoś zdjęcie takiego wagonu, może wspomóc moją twórczość.

Offline DieselPower

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1968
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3740
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #110 dnia: 02 Grudnia 2020, 22:02:01 »
Kiedyś znalazłem takie zdjęcie z września 1975 roku: https://cyryl.poznan.pl/upload_ext/kolekcje/91/0r82iKX6CxNlkkMg3msj_ar16x9.jpg Być może się przyda.

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #111 dnia: 02 Grudnia 2020, 22:25:44 »
Na pewno poprawnym nr będzie taki (z Atlasu wagonów): 21 51 8116 140-1 Ibhss
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline fuji8

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1149
    • Zobacz profil
    • smk Jaworzyna Śląska
  • Otrzymane polubienia: 763
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #112 dnia: 02 Grudnia 2020, 22:40:17 »
Troche u mnie na dysku lezy zdjec chlodni, pod repainty wyciagniete z czeslusci internetow, takze jak jestes zainteresowany malowaniem czy cos, to moge Ci podeslac.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudnia 2020, 22:43:26 wysłana przez fuji8 »
"Rzeczy niemożliwe wykonujemy natychmiast, cuda zajmują nam nieco więcej czasu"

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #113 dnia: 02 Grudnia 2020, 23:13:26 »
Podeślij je, przydadzą się. Im więcej się ich uzbiera, tym więcej uda się ich pomalować.

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #114 dnia: 13 Grudnia 2020, 20:01:08 »
Chłodnie w trakcie produkcji. Materiały uzbierane, wszelakie pomoce naukowe do ich tworzenia gotowe, można zabierać się za wagony. Docelowo powstać ma mały pociąg tych wagonów w liczbie sześciu. Zacząłem od tych ze zdjęć zamieszczonych w książce Normalnotorowe wagony PKP. z 1974. kilka z nich otrzyma tablice kierunkowe z rzeczywistymi relacjami tych wagonów. Pierwszy dostał taką dość na czasie, bo dotyczącą transportu zbiorników pod przewóz żywych ryb. czyli z Gdyni do Milicza. W relacji odwrotnej o tej porze roku pewnie ładowali karpie z milickich stawów. Miejsce słynie z hodowli ryb, a karpie z tej największej hodowli tych ryb w Europie goszczą pewnie na niejednym stole u nas i za granicą. Tworząc tablice relacyjne dla pociągu towarowego można się czasem dowiedzieć, czegoś nowego.
A może powiesić mu bardziej rybną relację odwrotnie? Jako wagon ładowny z rybami. I to da się zrobić w 100% oryginalnie.
No i sam gotowy wagon:
« Ostatnia zmiana: 13 Grudnia 2020, 20:05:58 wysłana przez Dróżnik Wiór »

Offline DieselPower

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1968
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3740
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #115 dnia: 13 Grudnia 2020, 20:59:37 »
Lepiej jest wstawić normalną tablicę i zmieniać relację w zależności od potrzeb. A jak nie będzie tekstury podpiętej pod odpowiedni rozkład, to po prostu tablica nie będzie wisiała.

Offline jakubg1

  • Wydział Repozytorium
  • Wiadomości: 1492
  • MaSzyna ma szynę, szyna ma MaSzynę - na kołach.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1118
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #116 dnia: 13 Grudnia 2020, 21:02:54 »
Podobne tablice generowanie w Pythonie są już dawno w bipach, a przerobienie ich to chwila roboty.
10 lat na forum MaSzyny!

Offline DieselPower

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1968
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3740
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #117 dnia: 14 Grudnia 2020, 10:12:58 »
Tablice są już gotowe i z pewnością pojawią się w końcowej paczce z 202L.

Offline Dróżnik Wiór

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 256
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 474
Odp: MD Zajączkowo
« Odpowiedź #118 dnia: 14 Lutego 2021, 22:23:44 »
Na warsztat znów wjechały wagony Flls. Tym razem zbiór różnych przewoźników, których wagony łączy jedna cecha - kolor nadwozia. Jest tego wszystkiego tyle do zrobienia, że pewnie z założenia tworzyć je będę partiami w wybranej barwie. W tej chwili tworzone są zielone szutrówki: ZNI Radom, ZNI Stargard, Dolkom i ciekawostka ze Stargardu.
Kolejne będą pewnie niebieskie (PPMT), lub bordowe (Feroco).