Autor Wątek:  Dziwny dźwięk w EN57  (Przeczytany 7144 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline winkor

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Dziwny dźwięk w EN57
« dnia: 26 Września 2016, 18:13:16 »
Witam

Ostatnio jechałem kiblem (a konkretnie EN57-1229) i w trakcie tej jazdy kibel wydawał nietypowy dźwięk. Dźwięk dochodził z okolicy jednych z drzwi w członie silnikowym. Przypominał dźwięk powietrza wypuszczanego z kompresora. Pojawiał się kilkanaście sekund po ruszaniu a zanikał przed samym zatrzymaniem. Nagrałem filmik (ale jakość dźwięku nie jest najlepsza): https://youtu.be/6Z-rTObg2Ps. Dźwięk zaczyna się w 16 sekundzie, a kończy w 3:58. Co to może być? Na początku myślałem, że to coś związanego z blokadą drzwi (pasowałoby to, że pojawia się po ruszeniu i zanika przed zatrzymaniem), ale blokada raczej włącza się przy niższej prędkości.

Będę wdzięczny za rozwiązanie zagadki ;)

Pozdrawiam

Offline Wiggle

  • Deweloper
  • Wiadomości: 477
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 141
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Września 2016, 18:57:16 »
Jechałem tym samym numerem, też mnie to zaciekawiło, że aż poszedłem zapytać się mechanika. Powiedział, że to od blokady. :) Pozdrawiam.
Maszynista Instruktor
POLREGIO Zakład Wielkopolski

Offline winkor

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Września 2016, 09:48:18 »
Dziękuje :)
Czyli to jednak blokada. A jak właściwie działa blokada drzwi. Wygląda, że jest to blokada pneumatyczna. Powietrze cały czas dociska drzwi, tylko w tym przypadku jest gdzieś nieszczelność i powietrze ucieka. Czy dobrze myślę? A jeśli tak to skąd brane jest powietrze, bo przy nieszczelności to sprężarka powinna chodzić cały czas?

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Września 2016, 10:27:29 »
W EN57 blokada jest całkiem osobno, a otwieranie/zamykanie osobno. Nawet jak się zerwie w czasie jazdy awaryjne otwieranie, to mechanizm od zamykania puści i drzwi parę mm się ruszą, ale blokada trzyma.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline winkor

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Września 2016, 10:29:39 »
Ale to blokada pneumatyczna? I w przypadku tego nagrania chyba jest uszkodzona ;) Bo normalnie to słychać charakterystyczne stuknięcie, a tu powietrze cały czas ucieka.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Września 2016, 11:36:31 »
bo przy nieszczelności to sprężarka powinna chodzić cały czas?
Zależy przy jakiej nieszczelności. Tam raczej jest mała nieszczelność. Sprężarka szybciej nabije powietrze, niż by tamtędy uciekało.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Maupex

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Października 2016, 03:01:00 »
W ogóle te blokady to psu na budę, nikt normalny przez drzwi EN57 nie wyleci. Co innego łamane drzwi wagonów tam jest jakieś zagrożenie scenariuszem: bujnie pasażerem, drzwi niedomknięte, wpadnie na nie i tragedia - w EN57 tak się nie stanie z wiadomych względów, no a jak ktoś się uprze... W niektórych jednostkach te blokady tak walą, że aż głowa boli, i tym się UTK powinien zająć (dB).

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Października 2016, 06:57:09 »
@Maupex tu nie chodzi o samoczynne otwarcie drzwi, tylko o to, że się niektóre nie zamykały/ktoś trzymał butem/zerwał awaryjne otwieranie i pociągi jeździły z otwartymi drzwiami.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline winkor

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Października 2016, 11:51:11 »
A czy we wszystkich kiblach, w których jest blokada jest to blokada pneumatyczna czy występują tez inne (elektromagnetyczne, mechaniczne)? Bo spotkałem się też z sytuacją (to akurat było w EN71), że - tak jak napisał @Maupex - blokada była bardzo głośna, ale było to takie stuknięcie.

@Maupex tu nie chodzi o samoczynne otwarcie drzwi, tylko o to, że się niektóre nie zamykały/ktoś trzymał butem/zerwał awaryjne otwieranie i pociągi jeździły z otwartymi drzwiami.

Ale jak zachowa się blokada, jeśli pociąg ruszy z otwartymi drzwiami i osiągnie prędkość, w której blokada się włącza? Blokada nie zamknie przecież drzwi. W sytuacji, której opisałeś bardziej przydatna jest chyba sygnalizacja otwartych drzwi?

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Października 2016, 12:51:46 »
Ale jak zachowa się blokada, jeśli pociąg ruszy z otwartymi drzwiami i osiągnie prędkość, w której blokada się włącza? Blokada nie zamknie przecież drzwi. W sytuacji, której opisałeś bardziej przydatna jest chyba sygnalizacja otwartych drzwi?
Odpowiedź jest prosta - nie ruszy. Maszynista ma na pulpicie centralkę SOD (stwierdzenia otwarcia drzwi) i nie może ruszyć, dopóki wszystkie drzwi się nie zamkną.

Offline winkor

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Października 2016, 14:14:50 »
Ale jeśli dobrze rozumiem to SOD i blokada drzwi to dwa różne systemy. SOD nie pozwala jechać jeśli któreś z drzwi nie są zamknięta, a blokada uniemożliwia otworzenie drzwi w trakcie jazdy?
Te systemy są od siebie w ogóle w jakiś sposób zależne? Czy są teraz montowane na naprawach rewizyjnych w jednostkach które ich jeszcze nie posiadają (z tego co kojarzę to SPOTy miały montowaną blokadę, ale SOD chyba nie był montowany)?
I jeszcze co do działania SOD - czy w jakiś sposób uniemożliwia jazdę z otwartymi drzwiami, czy tylko informuje maszynistę za pomocą kontrolek?

Offline Maszynista_94

  • Wiadomości: 216
  • Z MZK Skierniewice zawsze po drodze...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Października 2016, 14:59:15 »
SOD jest wyposażony w blokadę napędu od otwarcia drzwi. Jeżeli masz chociaż jedną połówkę drzwi otwartą, nie pojedziesz nigdzie.

Offline winkor

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Dziwny dźwięk w EN57
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Października 2016, 17:08:53 »
To jeśli tak to działa to SPOTy nie miały fabrycznie SOD :)
 Zdarzyło mi się jechać SPOTem, który ruszył zanim drzwi się zamknęły i jechał chwilę z otwartymi drzwiami (i pikaniem)