Autor Wątek:  SM42_v2  (Przeczytany 18093 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
SM42_v2
« dnia: 02 Lutego 2015, 23:31:02 »
Kleiłem sobie teksturę kociołka od Woku, gdy mi kominy w modelu przestały pasować. Potem zobaczyłem wózki, no i skończyło się na robieniu nowego modelu. W planach 6d, 6da 101d i elementy do 6dg Sawiego. Po kilku dniach pracy mam wymiarową ostoję do 6da/101d, a dziś zrobiłem śliczne ukrotnienie. Pudło musi poczekać do wiosny, bo łapy mi odpadły podczas mierzenia ostoi. Do tego czasu zajmę się wózeczkiem i podwoziem. Teksturować chcę w miarę możliwości ze starego układu.
« Ostatnia zmiana: 07 Lutego 2015, 00:13:53 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lutego 2015, 00:03:18 »
Nie przesadzasz aby z ilością detali przy tym sprzęgu ukrotnienia? chyba że planujesz ze 3 poziomy LOD...

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Lutego 2015, 00:12:57 »
Gniazdo ma 1709 tri. Mamy w symku tabor z wózkami po 150k na sztukę i płaczu nie słyszałem. Jedna faza lod wystarczy mam nadzieję.
Mój kanał youtube

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lutego 2015, 00:14:18 »
A gdyby robić modele high-end z maksymalną liczbą detali, a potem je okroić na dwa pozostałe modele - mid i lowpoly - nazwać je np. 6d_high.e3d, 6d_mid.e3d, 6d_low.e3d i w zależności od przestawienia suwaka w Starterze [poziom detali] ustawiać sobie jakość wczytywanego modelu według własnego uznania? Ja np. mam bardzo dobrego kompa i chętnie bym odpalił wszystko na full detalach, a jeśli ktoś ma nieco starszy sprzęt - przesuwa wskaźnik na LOW. Jedyną rzeczą która mnie ciekawi, to czy liczba trójkątów wpływa tak znacząco na symulację - wielokrotnie @youBy i @Ra podkreślali, że najbardziej obniża wydajność duża ilość SUBMODELI a nie TRÓJKĄTÓW, ale wiecznie ktoś sieje zamęt, że w modelach jest za duża dokładność. Świat idzie do przodu, MaSzyna też powinna.

BTW.: Co do samego modelu - ja rozumiem, że 90% twórców wyznaje zasadę: "robię to na czym mi najbardziej zależy", ale na litość... śmialiśmy się z tysiąca tekstur siódemek, a teraz będziemy robić po sto modeli tego samego loka, kiedy brakuje ogromnej ilości pozostałego taboru (albo obecna jakość zatrzymała się na 2007 roku).
« Ostatnia zmiana: 03 Lutego 2015, 00:15:19 wysłana przez Cesky Kretek »

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Lutego 2015, 00:37:52 »
Ja osobiście odchodzę od kanciatych badziewi i nie zamierzam zbytnio oszczędzać. Przykładem tego jest choćby wymodelowany napis newagu, który zrobiłem parę miesięcy temu do 6Dga/b:).
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Lutego 2015, 08:22:12 »
Po zmianach w exe ilość trójkątów nie jest decydująca. Natomiast powinniśmy w granicach rozsądku oszczędzać submodele.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Lutego 2015, 20:18:13 »
Doszły smarownice łożysk i większość zawieszenia silnika, czyli "dosrałem poli". Pora się wziąć za czop i belkę skrętową, bo do niej też jest silnik przytwierdzony. W między czasie doczytałem, że pierwsze pół tysiąca smrodków ma inaczej rozwiązaną amortyzację, piasecznice i kilka detali, więc połowa wózka będzie do robienia w dwóch wariantach.
« Ostatnia zmiana: 07 Lutego 2015, 20:19:26 wysłana przez Stele »
Mój kanał youtube

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lutego 2015, 21:29:06 »
@Stele, nie chcę gasić Twojego zapału do pracy i ogólnie wykonanych cudów w temacie odświeżania SM42, ale... takie szczegóły to czy aby nie jest zbyt duża przesada? Główna uwaga odbiorców skupia się na samym modelu zewnętrznym i zewnętrznym częściach wózków. Takie rzeczy jak śrubki silników trakcyjnych to naprawdę rzecz której nikt nie zauważy. Przecież w symku nie ma możliwości zrobienia PK lokomotywie :P
Jak mogę zrozumieć sens tworzenia kilku odmian wózków ze względu na daną serię, tak robienie śrubek i innych detali jest już naprawdę zbędne.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Lutego 2015, 21:54:45 »
Zgadzam się z przedmówcą. Po co komu silnik w wózku, którego wgl nie widać. Marnowanie polygonów i daremne obciążanie symulatora.

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lutego 2015, 22:02:20 »
@Stele, no i po co marzłeś, jak i tak nikomu to nie potrzebne.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Lutego 2015, 22:20:41 »
Kanciaste-źle. Dokładne-źle. Wszystkim się nigdy nie dogodzi, ale jęki o przesadne detale o dziwo motywują.
Ten silnik ma 2k poli. Zestawy kołowe, ponoć zaczerpnięte z Rumuna, po 6k na oś. Wózki siódemki mają 150k i nie planuję przekroczyć tej liczby. Elementy mało widoczne robię kanciaste do granic możliwości.
@Darek, jeszcze na kanał bym wszedł kiedyś bo potrzebuję fot na tekstury tego co wymodelowałem. :D
Mój kanał youtube

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lutego 2015, 22:24:03 »
@Stele, nie ma problema :)

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Lutego 2015, 22:27:02 »
Antek nie zrażaj się i działaj. 3 mam kciuki.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Lutego 2015, 22:56:19 »
Jeszcze tryby dorób w przekładni!

A tak serio: fajnie że przykładasz taką dbałość do szczegółów. Ale może z tego mesha wygeneruj po prostu 2 t3d: LoFi i HiFi. Z tego LoFi wywal po prostu takie detale. Wilk będzie syty, i owca cała - nie?

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Lutego 2015, 23:13:55 »
Dam wersję lowpoli only dla wielbicieli jazdy boxem. Spokojnie.
Mój kanał youtube

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Lutego 2015, 12:57:19 »
Ja wiedziałem, że będą sprzeciwy co do detali. Jak by niektórzy zobaczyli moją SU46, to by było jeszcze gorzej... To JA robię model i pobiorą go osoby, które będą chciały, a te, którym się nie podoba ilość detali, to niech jeżdżą starym modelem. Symulator ma się posuwać do przodu, a nie stać pod względem kanciatych modeli. Nawet nie raz było pisane, że model LowPoly + dużo submodeli = model HighPoly + malutko submodeli + LoD pod względem obciążania komputera przy symulacji. I powiedzcie mi, po co wymyślili LoD...?

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Lutego 2015, 13:41:00 »
Ale powiedz jaki ma sens robienia detali, których nawet w realu nie widać jak staniemy obok loka? A co dopiero w symulatorze? Może jeszcze zróbcie silnik spalinowy którego nie widać, do kompletu . . .

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Lutego 2015, 13:56:14 »
Szczerze mówiąc, to ja trochę rozumiem sens tworzenia perfekcyjnego modelu - jeśli ktoś bardzo dba o detale, to patrząc na efekt końcowy można być dumnym ze swojej pracy. ;) Robiąc tak dokładny model może autor będzie chciał go sobie za jakiś czas wydrukować na drukarce 3D dla swoich potrzeb i robi detale od razu, bo nie będzie później mu się chciało ich dorabiać. ;) Niemniej jednak do celów MaSzyny faktycznie przydałoby się wyeliminować niewidoczne elementy modelu - chyba, że różnica fps nie będzie znacząca.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Lutego 2015, 14:18:38 »
Ale powiedz jaki ma sens robienia detali, których nawet w realu nie widać jak staniemy obok loka? A co dopiero w symulatorze? Może jeszcze zróbcie silnik spalinowy którego nie widać, do kompletu . . .
U mnie akurat będzie, bo jest okno w pudle do maszynowni. W ST43 też jest i jakoś nikt się temu nie sprzeciwia. OffTop się zrobił w wątku Stelego. Ja bym prosił może o wydzielenie do osobnego wątku, jeśli są plany i zezwolenie na kontynuowanie dyskusji.

Nie, zakończcie dyskusję, bo już wiele razy temat był poruszany, a ostatecznie każdy robi i tak po swojemu.
Benek
« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2015, 14:24:32 wysłana przez Benek »

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Lutego 2015, 14:24:24 »
Mowa o silniku do SM42 a nie ST43/SU46.

Offline Traktor175

  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Lutego 2015, 16:08:39 »
Dlaczego zrobić to, co już jest dostatecznie zrobione i nikt nie będzie widzieć i czi być na zawsze ukryte? Jak ktoś tu napisał: "teraz sie będzie robić po sto modeli tego samego loka przykładowo EU07, kiedy brakuje ogromnej ilości pozostałego taboru", po co robić coś nowego, gdy stary nie jest wystarczająco gotowy, nie wykończone lub do wykończenia, należy pamiętać przykładowo: ET 40, ET 21, ST 44, SP 32, SM 31 i inne (rozumiem, praw autorskich, ale wszystko można obejść). Moja opinia jest taka, że jeśli są inne stare modele niedokończone nie ma zmysłu, aby rozwinąć stare już gotowe czi zrobić nowa potrzebna fizyka potrzebny dla Traxx i inne, to stare spadnie w zapomnienie i nikt nie zakończy bo każdy zajmie się nowe rzeczy a następnie wszystkie wysiłki będą bezsensowne jeśli symulator nie ma solidne podstawy w podstawowym taboru i w innych rzeczy... Potrzebne jest określić planów a priorytet, inaczej będzie to zawsze zamieszanie i tworzenie niepotrzebnych rzeczy, kosztem jakości całości...
Nie mogę do tego co powiedzieć, nie jestem programistą i moderator tego wspaniałego simka, po prostu jestem użytkownik, co mówi jego widok...
« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2015, 17:33:07 wysłana przez Traktor175 »

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Lutego 2015, 16:36:06 »
Waszym zdaniem, jest tylko to co widać po wejściu do kabiny!? Czyli co? okno w EP09 jest ok. Wycieraczki w EU07 też są dobre? Może szyba w ET-22 nie taka co trzeba, bo wyjęta z innego loka. Nastawnik, też nie ten?

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Lutego 2015, 16:38:56 »
Nie rozumiesz Darek. Chodzi o widoczność elementów, które widać gołym okiem z dworu. Czy widzisz silnik np. z peronu bądź z toru obok? Chyba raczej nie. Dopiero musiał albo na kanał wejść albo mocno wygimnastykować się po ziemi żeby go ujrzeć. O to w tym chodzi . . .
« Ostatnia zmiana: 08 Lutego 2015, 16:40:49 wysłana przez hanys »

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Lutego 2015, 16:57:28 »
Nie rozumiesz Darek. Chodzi o widoczność elementów, które widać gołym okiem z dworu.
Z dworu, to można zobaczyć cały zamek, np. Malbork, Wawel itp.

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Lutego 2015, 17:17:45 »
Zmieniasz temat.

Offline Tolein

  • Wiadomości: 483
  • Kanapowy Toromistrz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Lutego 2015, 18:17:32 »
Powraca, niczym batarang (bumerang batmana), pradawny, mityczny temat dyskusji: "czy to jest symulator maszynisty, czy symulator (tu wstawić dowolne słowo)", np.:
To już przesada, to jest symulator rewidenta?
Moje uwagi:
1. Jak ktoś słuszne już napisał, jestem twórcą, to robię to, na co mam ochotę, jeżeli komuś się nie podoba, to może nie pobierać. Poza tym, nie bardzo rozumiem, dlaczego cała masa użytkowników forum ma problem z przyswojeniem prostej prawdy, że
Cytuj
usunąć nadmiar detali w modelu < dorobić brakujące elementy w modelu
2. Są użytkownicy z lepszym sprzętem (np. @Česky), są również użytkownicy z gorszym sprzętem. Dlaczego lobby użytkowników z gorszym sprzętem spowalnia rozwój symulatora i być może odstrasza potencjalnych userów/developerów (którzy być może oglądają screeny i odchodzą w kierunku bardziej współczesnych wizualnie produkcji, tu szczególnie mam na myśli profesjonalnych grafików 2d i 3d, tzn. nie na zasadzie MK, który nauczył się modelować, tylko modelarz, który zafascynował się koleją)?
3. Silnik widać choćby od spodu. Jeżeli ktoś ma chęć, to sobie "wejdzie" pod wózek i będzie podziwiał silnik. A jeśli nie będzie chciał, to być może usunie silnik z modelu, żeby zmniejszyć polycount?
4. Nowsze silniki graficzne ograniczają ilość obliczeń poświęcanych trójkątom zasłoniętym przez inne trójkąty, MaSzyna być może też kiedyś pójdzie w tę stronę (być może już poszła, dawno się nie zagłębiałem w temat, także nie wiem jak jest obecnie) ergo w takim przypadku smaczki jak silnik są wykorzystywane przez tych, którzy je docenią, a tym, którzy ich nie widzą, nie robią one różnicy (bo renderer prawie w ogóle im nie poświęca czasu).
"Podejrzewam, że:
1. poświęcają na to niewiele czasu,
2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Lutego 2015, 18:26:19 »
Dodam, że szczegółowo wymodelowane detale można następnie użyć do wygenerowania pliku mapującego wypukłości, którego używa się następnie do imitacji nierówności, podobnie jak teksturę.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Lutego 2015, 19:34:37 »
Aby się nie powtarzać, jednak wyrazić swoje zdanie w temacie, chce poklaskac. Komu?  Oklaski dla Stele i Tolein'a. Popieram tworzenie lepiej wyglądających modeli.

Offline goofy212

  • Wiadomości: 108
  • PKP- Poczekaj Kiedyś Przyjedziemy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Lutego 2015, 20:21:28 »
Czy te szczegóły będą miały znaczny wpływ na fps? Pytam, bo się na tym nie znam. Jeżeli nie będą miały najmniejszego wpływu, to nie mam nic przeciwko, jednak jeżeli się okaże, że na słabszym sprzęcie będzie różnica, to już jest się nad czym zastanowić.
Uczeń wykazuje niedyspozycję psychofizyczną, w związku z czym zostaje odsunięty od zajęć z jednoczesnym ich niezaliczeniem.
https://goofy212.flog.pl/

Offline Traktor175

  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: SM42_v2
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Lutego 2015, 21:22:18 »
Również popieram tworzenie lepiej wyglądających modeli, niech każdy robi, co chce, każda rzecz ma swoje świadczenie, ale w przypadku, że musi istnieć kontynuacja, zakończyć po pierwsze wszystkie modele w pewnym fundamentalnym warunku i nie pozostawiać je w połowie drogi jak teraz dwadzieścia pięć procent taboru i potem następnie ich doskonalić... I nie obciążając sie tymczasem małostkowości, tu można zostawić na później...  Dla mnie następnie aktualizację taboru tracą znaczenie, tak, jest coś nowego, ale stare wciąż niestety niedokończone i to jest smutne...