Autor Wątek:  Pytania o zawód maszynisty  (Przeczytany 236442 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #360 dnia: 11 Lutego 2019, 09:33:28 »
Jeśli masz problem ze zrozumieniem jak np działa to lub tamto to w szkole Ci powiedzą żebyś nie zawracał głowy lub przyszedł po lekcjach. Zapoznaj się z ludźmi na jakiejś szopie. Przychodź do majstrów, patrz im na ręce (mimo że pewnie [ciach] będą lecieć, bo "przyszedł taki młody i będzie mi tu filozofował"), pytaj ich, notuj, zapamiętuj - to Ci się wbrew pozorom przyda. Nie mówię tutaj o wymianie, rozbieraniu i składaniu bebechów EU07 bo to mają wiedzieć majstry, ale jak usuwają jakieś proste usterki na ogół występujące. To Ci się potem przyda. Poza tym czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj żebyśmy potem nie musieli się za Ciebie wstydzić ;) Potrzebujesz jakieś materiały czy coś to daj znać.
A tak szczerze mówiąc to... na maszynistę najlepsza byłaby szkoła zawodowa no bo po co Ci taka biologia i chromosomy? Kładź nacisk na przedmioty zawodowe oraz szczególnie na matematykę, fizykę, elektronikę, elektrotechnikę. To bardzo pomaga ogarnąć "co ją może boleć". Powodzenia!


Zamiast kropkować mogłeś jakieś określenie bardziej kulturalne wstawić.
+5
Matek123
« Ostatnia zmiana: 11 Lutego 2019, 09:50:07 wysłana przez matek123 »

Offline Dalym

  • Wiadomości: 7
  • Masz sprawę? Pisz :)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #361 dnia: 11 Lutego 2019, 10:22:44 »
Cytuj
Przychodź do majstrów, patrz im na ręce (mimo że pewnie [ciach] będą lecieć, bo "przyszedł taki młody i będzie mi tu filozofował"), pytaj ich, notuj, zapamiętuj - to Ci się wbrew pozorom przyda.
Zależy właśnie kto się trafi na warsztacie. Jak trafi się jakiś kompetentny majster który chce dokładnie pokazać uczniowi co robić po kolei a nie tylko żeby godziny upłynęły i do domu to będzie fajnie.
Cytuj
Poza tym czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj żebyśmy potem nie musieli się za Ciebie wstydzić ;) Potrzebujesz jakieś materiały czy coś to daj znać.
Czytać to czytam i oglądam filmy [o tematyce kolejowej] ile tylko dam radę. Wiadomo czasami ciężko pogodzić 15 sprawdzianów w miesiącu z czasem wolnym ale jakoś trzeba sobie radzić.Na chwilę obecną wiedza na temat kolei z dnia na dzień coraz bardziej się rozszerza.
Cytuj
A tak szczerze mówiąc to... na maszynistę najlepsza byłaby szkoła zawodowa no bo po co Ci taka biologia i chromosomy? Kładź nacisk na przedmioty zawodowe oraz szczególnie na matematykę, fizykę, elektronikę, elektrotechnikę. To bardzo pomaga ogarnąć "co ją może boleć". Powodzenia!
Fakt, biologia nic konkretnego nie wniesie do zawodu maszynisty.Z matematyką pisałem że mam problemy,ale systematyczne korepetycje powinny załatać dziurę niewiedzy. Co do fizyki jest dobrze, a przyszłe przedmioty zawodowe to czas pokaże jak to będzie :)

Chciałbym jeszcze podziękować za radę z notatkami.Faktycznie czasami wzrokowo ciężko wszystko zapamiętać.
Cytuj
Potrzebujesz jakieś materiały czy coś to daj znać.
nie wiem czy dobrze zrozumiałem kontekst zdania ale rozumiem że ty masz możliwość i chęć dostarczenia mi jakichkolwiek materiałów edukacyjnych z dziedziny kolejnictwa?Dziękuje i pozdrawiam Dalym.


Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #362 dnia: 12 Lutego 2019, 13:25:36 »
Tak mam materiały które Ci się przydadzą. Mogę sukcesywnie coś podsyłać lub ewentualnie wskazać literaturę która pomoże Ci przyswoić wiedzę. W jakim mieście mieszkasz?

Offline Dalym

  • Wiadomości: 7
  • Masz sprawę? Pisz :)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #363 dnia: 12 Lutego 2019, 15:57:24 »
Cytuj
Tak mam materiały które Ci się przydadzą
Super, przydało by się coś ogólnie o kolei.
Cytuj
W jakim mieście mieszkasz?
Lubelskie,Zamość.



Offline Daimler1916

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 25
  • So many books so little time
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #364 dnia: 14 Lutego 2019, 16:48:05 »
Siema

Właśnie kończy mi się pierwszy miesiąc na warsztacie w KS. Na chwile obecna jest więcej plusów chociaż minusy również się znajda.
No więc trochę co nieco napisze o wrażeniach pracy w KS i robieniu tam świadectwa.

Na początku szkolenia jak wiadomo trzeba było przejść szkolenia BHP i odbyć spacery po pokojach żeby zdobyć podpisy na karcie obiegowej. Później wydanie sprzętu roboczego, planu pracy i jazda do rewidenta na 40h zajęć.
Tutaj było mile zaskoczenie bo rewidenci do rany przyłóż. Wszystko na spokojnie wytłumaczyli, pokazali i dali wykonać probe hamulca na starym EN57 i Stadlerze. Także tutaj nie ma się do czego doczepić wiec duży plus.

Kolejna rzecz to warsztat. Pierwszy dzień co robiliśmy to sprzątaliśmy z rana magazyn części zamiennych. Nie powiem robota raczej mało związana z nauka no ale jak kazali to człowiek robił. Jednak po syzyfowej pracy nastała ta piękna chwila związana z poznaniem taboru. Mistrz przydzielił nas do Majstra i zaczęła się prawdziwa jazda. P1, P2, szukanie przyczyny zepsutego WC w „Tik-Taku” , wymiana silnika od drzwi automatycznych WC w AKS, dosypanie piasku czy tez dokonywanie oględzin „Elfa” po starciu z człowiekiem. Wszystko to przez te prawie 4 tygodnie przeżyłem a i wczoraj udało mi się pierwszy raz za pomocą sprzętu pomiarowego sprawdzić stan zestawów kołowych w Elfie 2. W ramach ciekawostki  Elf 2 w którym sprawdzałem stan zestawów kołowych właśnie zostanie wysłany na przetaczanie. Tak dużych różnic między zestawami sam mistrz podobno nie widział. Wiec mam swój pierwszy skromny sukces w naprawie taboru ;).
Takze co do mechaników i mistrzów tutaj rowniez wstawiam dużego plusa.

No i teraz kolejny poziom czyli maszyniści. Tutaj również nie jest źle ale jednak jest jeden wyjątek ale to potem. Najpierw chciałem powiedzieć ze większość maszynistów w KS to starzy wyjadacze którzy praktycznie wiedzę maja na każdy temat związany z taborem KS i nie tylko. Chodzące encyklopedie które z mila chęcią opowiadają o plusach czy tez minusach danego sprzętu. Wytłumaczą co i jak się robi oraz pozwolą wejść w czasie manewrów do składu i zobaczyć jak to wszystko działa. Baa czasem nawet dadzą zasiąść za nastawnik i pod okiem maszynisty wykonać manewry czy podciągnąć EZT pod ukres. Wiec tutaj również nie mogę narzekać :).

Zapomniałem jeszcze wspomnieć o dziale kadr, planistach, dyspozytorach. Tutaj również złego słowa nie mogę powiedzieć bo naprawdę z czym miałem problem to zawsze otwarcie pomagali i wyjaśniali co i jak. Nawet w godzinach nocnych nie było z tym problemu.
Panie z Kadr jak dobre ciocie które z uśmiechem na twarzy i poczuciem humoru pomogą w każdej sprawie a i zapytaja jak mija dzien :D. 

Jednak żeby nie było za słodko to również były „średnie” sytuacje takie jak skarga jednego z maszynistów na osoby robiące świadectwo ze zajmują „DEPO” i podobno nic nie robimy (co jest nieprawda). Na cale szczęście wspomniany maszynista sam się wkopał bo po pierwsze cały czas jesteśmy pod obserwacja naszego Instruktora który również gdy zajdzie potrzeba pomoże a niewygodne sytuacje obróci w żart. A po drugie wszędzie są kamery i monitorują wszystko w tym nasza prace na warsztacie :). 
Kolejna rzecz to codzienna styczność z wiecznie psującym się sprzętem PESY. Co jak co ale na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć ze stary EN57 pod względem widoczności, siedzenia czy niezawodności bije na łeb SEPSE w tych dziedzinach. Spadające śrubki ze ścian w WC Elfów czy wieczne zepsute fotele maszynisty to codzienność na tych pojazdach. Takze nie polecam!

No więc to by było na tyle jeżeli chodzi o wrażenia z pierwszego miesiąca pracy w KS. Kolejny miesiąc to również warsztat i 12 godzinne służby (dzień i noc). Po tym wszystkim nastąpi kolejny etap jakim jest jazda pod obserwacja maszynisty, wykłady i kolejne 1100 godzin jazd pod nadzorem.
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego 2019, 20:23:59 wysłana przez Daimler1916 »

Online Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #365 dnia: 14 Lutego 2019, 20:11:41 »
Fajnie, że widzisz dużo pozytywów w tym wszystkim i jest to pewnie efekt tego, że się interesujesz. Gdybyś podchodził do tego olewająco, to tak też traktowali by Cię ludzie, których wymieniłeś.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Dalym

  • Wiadomości: 7
  • Masz sprawę? Pisz :)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #366 dnia: 14 Lutego 2019, 20:53:02 »
@Daimler1916 z dnia na dzień można powiedzieć że sam stajesz się taką ,,encyklopedią'' i regularnie doklejasz do niej kartki. To miło prze przedstawiłeś w przejrzysty sposób zarówno plusy jak i minusy wyrabiania świadectwa w spółce KD. Życzę dalszych sukcesów w nabywaniu wiedzy na temat kolei. Pozdrawiam.


Offline Dzemoglowy

  • Wiadomości: 9
  • To ja Dźemik
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #367 dnia: 14 Lutego 2019, 21:25:25 »
@Daimler1916 z dnia na dzień można powiedzieć że sam stajesz się taką ,,encyklopedią'' i regularnie doklejasz do niej kartki. To miło prze przedstawiłeś w przejrzysty sposób zarówno plusy jak i minusy wyrabiania świadectwa w spółce KD. Życzę dalszych sukcesów w nabywaniu wiedzy na temat kolei. Pozdrawiam.

Chyba chodziło Ci, że Daimler mówi o KS? Zastanawiam się, bo czytam post po poście i szukam czy coś przeoczyłem.

Offline Dalym

  • Wiadomości: 7
  • Masz sprawę? Pisz :)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #368 dnia: 14 Lutego 2019, 22:25:04 »
Cytuj
Chyba chodziło Ci, że Daimler mówi o KS?
Tak przepraszam pomyliłem litery miałem namyśli KS a nie KD.Dziękuje za zwrócenie uwagi.


Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #369 dnia: 15 Lutego 2019, 09:48:02 »
@Daimler1916 Ty jesteś po jakieś szkole kolejowej/mechanicznej/elektrycznej/elektronicznej? Jestem ciekaw jak sobie radzą z takimi tematami warsztatowymi humaniści i ogólnie osoby niezwiązane z w/w działkami.

Offline Daimler1916

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 25
  • So many books so little time
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #370 dnia: 15 Lutego 2019, 16:02:41 »
@Daimler1916 Ty jesteś po jakieś szkole kolejowej/mechanicznej/elektrycznej/elektronicznej? Jestem ciekaw jak sobie radzą z takimi tematami warsztatowymi humaniści i ogólnie osoby niezwiązane z w/w działkami.

Jestem po studiach pedagogicznych i Germanistycznych a szkole średnia jaka kończyłem to zwyczajne LO o profilu Policyjnym. Wiec spokojnie nawet i humanista to ogarnie.
Poza tym jak masz kogoś w rodzinie kto jest maszynista to z automatu wchłaniasz wiedzę. Tak było w moim przypadku czy brata gdzie mój ojciec z wujkiem po robocie wyciągali plany EN57 czy ET22 i dyskutowali co i jak. 
Zresztą nie wiem skąd ta myśl ze żeby zostać maszynista to trzeba skończyć jakąś szkole o profilu mechanicznym? Owszem taka osoba po takiej szkole szybciej bd łapać pewne rzeczy ale i humanista również dosyć szybko wyłapię ta wiedzę. Także spokojnie :)

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #371 dnia: 15 Lutego 2019, 19:42:01 »
A jeszcze co się tyczy licencji. To dajmy na to robię sobie prywatnie badania, przechodzę je, idę na kurs na licencję, godziny zrobione, egzamin zdany, papierek w ręku. I co? Z tego co obserwuje to większość ogłoszeń brzmi: "przyjmiemy kandydata ze świadectwem kategorii takiej i takiej". Świadectwo niby robi przewoźnik tak? Ale jak się u takiego przewoźnika zatrudnić skoro nie posiada się danej kategorii świadectwa a zrobienie tej kategorii gwarantuje przewoźnik? Koło się zamyka i co? 4300+750 zł poszło w błoto?

Offline SQT

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 306
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 87
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #372 dnia: 15 Lutego 2019, 19:55:39 »
Idziesz do cargo

Online Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #373 dnia: 15 Lutego 2019, 19:56:02 »
Z tego co obserwuje to większość ogłoszeń brzmi: "przyjmiemy kandydata ze świadectwem kategorii takiej i takiej". Świadectwo niby robi przewoźnik tak?
Licencja wydawana jest przez UTK i jej właścicielem jest maszynista (kawałek plastiku), ale faktycznie świadectwo wydawane jest przez przewoźnika (główna kategoria dla przewoźnika pasażerskiego to B1). Może warto dowiedzieć się o przewoźników, którzy mają ośrodki szkolenia... Tutaj dodam, że jeśli już ktoś posiada świadectwo, to nie ma możliwości dopisywania niczego długopisem - każda zmiana typu pojazdu, na który ma się autoryzację (dawne autoryzacje nie są ważne), infrastruktury, ruchu przygranicznego, noszenia okularów itd. wymaga wydania nowego świadectwa, gdzie te dane są nadrukowane. Ważne jest też to, że na świadectwie ma być symbol przewoźnika.

Aha, maszynista może posiadać kilka świadectw różnych przewoźników: w ruchu pasażerskim np. z kategorią B1, a w ruchu towarowym B2 lub oba naraz B.
« Ostatnia zmiana: 15 Lutego 2019, 20:01:12 wysłana przez Jaco »
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #374 dnia: 15 Lutego 2019, 20:04:37 »
Z tego co widzę to KD i Cargo bierze ludzi z marszu z licencją. Wiecie może czy w IC jest podobnie? I co czekają aż się zbierze jakaś grupka czy od razu szkolą? A jak to jest jak ktoś dajmy na to jest pracownikiem PKP IC i że stanowiska X chce przeskoczyć do jazdy?

Offline bg

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #375 dnia: 16 Lutego 2019, 20:05:25 »
Daimler1916 pochwal się jeżeli to nie jest tajemnicą na ile podpisałeś lojalkę i ile chcą za jej zerwanie.

Offline Daimler1916

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 25
  • So many books so little time
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #376 dnia: 16 Lutego 2019, 20:10:34 »
Daimler1916 pochwal się jeżeli to nie jest tajemnicą na ile podpisałeś lojalkę i ile chcą za jej zerwanie.

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła kumplu :)
Jednak żeby chociaż częściowo zaspokoić Twoja ciekawość to dla takiego Lotosu czy innego prywaciarza to byłyby to grosze. Natomiast dla przeciętnego Kowalskiego to spora suma.

Z tego co widzę to KD i Cargo bierze ludzi z marszu z licencją. Wiecie może czy w IC jest podobnie? I co czekają aż się zbierze jakaś grupka czy od razu szkolą? A jak to jest jak ktoś dajmy na to jest pracownikiem PKP IC i że stanowiska X chce przeskoczyć do jazdy?

Spokojnie w PKP IC zawsze szukali i bd szukać osób z licencja. Swoja droga nie tak dawno w PKP Cargo ledwo co otworzyli grupę „licencjatów” na świadectwo maszynisty. Chętnych było może 10 osób a potrzebowali minimum 15. Akcja działa się w Częstochowie.

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #377 dnia: 16 Lutego 2019, 20:21:36 »
Eee to luz. Mam nadzieję że pracując u nich z zamiarem awansu do jazdy nie powinni robić problemów jakby się chciało w weekendy biegać na kurs na licencję. Wszystko się okaże po weekendzie niemniej - dzięki za odpowiedź :)
« Ostatnia zmiana: 16 Lutego 2019, 20:22:44 wysłana przez centarail »

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #378 dnia: 17 Lutego 2019, 08:56:31 »
Z tego co widzę to KD i Cargo bierze ludzi z marszu z licencją. Wiecie może czy w IC jest podobnie? I co czekają aż się zbierze jakaś grupka czy od razu szkolą? A jak to jest jak ktoś dajmy na to jest pracownikiem PKP IC i że stanowiska X chce przeskoczyć do jazdy?

KD mogę potwierdzić, z pewnego źródła, że chętnie biorą po licencji, zarobki też nie najgorsze, patrząc na firmy "pasażerskie".
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline ale.xander

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #379 dnia: 12 Kwietnia 2019, 09:07:33 »
Cześć. Widzę, że wiele osób tutaj ma ogromną wiedzę na temat zawodu maszynisty. Moje pytanie brzmi - jakie miejsce na zrobienie licencji polecacie na Pomorzu?
Z góry dziękuję.

Offline Piotr93

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1650
  • stonko majster
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1053
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #380 dnia: 12 Kwietnia 2019, 11:30:27 »
Znajomy robił licencję na maszynistę w SKM Trójmiasto, przebieg był taki że zrobił szkołę zawodową w zawodzie elektryka, dostał się na staż który organizował PUP Gdańsk, zdał egzaminy i wszystko i teraz śmiga na SKM z umową na 3 (?)lata bodajże. Także jeżeli masz elektryka to startuj do SKM.

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #381 dnia: 12 Kwietnia 2019, 17:44:42 »

Offline mm1

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #382 dnia: 30 Czerwca 2019, 17:39:05 »
Cześć :D Czy wiadomo kiedy w najbliższym czasie odbędzie się rekrutacja na stanowisko maszynisty w Zakładzie Centralnym PKP IC? Czy młoda kobieta, która ukończyła 'żywieniówkę' i ma doświadczenie z WARSem, ma jakieś szanse w tym zawodzie?

Offline gravition

  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 82
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #383 dnia: 30 Czerwca 2019, 19:18:36 »
Jeżeli spełniasz wymagania zdrowotne, masz kulturę osobistą i jesteś poukładaną osobą, to nie widzę najmniejszego problemu, na kursie w POLREGIO są teraz 2 kobiety które również z koleją nie miały prawie w ogóle do czynienia, startują od zera, i sobie bardzo dobrze radzą, także śmiało startuj

Offline SQT

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 306
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 87
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #384 dnia: 30 Czerwca 2019, 21:44:59 »
Ciekawe bo słyszałem o innych spółkach że trzeba mieć wykształcenie elektryczne przynajmniej.

Offline hubo221

  • Wiadomości: 174
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #385 dnia: 30 Czerwca 2019, 23:29:03 »
Teraz... jak to mówią... biorą jak leci, kto ma tylko licencje... Kiedyś będziemy przez to płakać, gdy będzie kto miał jeździć tymi wszystkimi "tramwajami", a nie będzie miał kto im piasku dosypać, ale to na marginesie.
Akurat w IC panuje jeszcze częściowo przekonanie, że najpierw warsztat, potem kabina. Oczywiście ten warsztat to nie to co było, ale... Nawet ludzie po TK muszą nieźle sobie tam wywalczyć kurs na licencję, jednocześnie pracując już oczywiście na warsztacie. Chociaż jeszcze w szkole opowiadają im legendy i bajki...

Teraz zawód maszynisty w dużej mierze został sprowadzony tylko i wyłącznie do patrzenia przed siebie, słuchania radia oraz obsługi pojazdu do koniecznego minimum, aby tym ruszyć i jechać mniej więcej tak, żeby nie daj ktoś z tyłu skargi nie napisał, bo mu "szarpie, tłucze i huśta". Więc za kilka lat (może) jak wycofają ostatnie PRLowskie "cuda techniki" nie będzie już żadnych barier czysto technicznych dla kobiet. Choć nie jedna i tak spokojnie teraz by sobie poradziła...

Trzeba mieć w większości przypadków "minimum zawodowe mile widziane elektryczne, mechaniczne, elektroniczne" przy "rekrutacji na stanowisko maszynisty", ale licencję może zrobić każdy, jak zwykłe prawo jazdy. O ile przyjmiemy, że przejdzie badania.
Stwierdzenie "rekrutacja na stanowisko maszynisty" teraz to już też pojęcie fikcja dla kogoś, kto zaczyna swoją przygodę, bo żeby zostać tym maszynistą to trzeba jeszcze zdać świadectwo maszynisty. Więc raczej powinniśmy w tym przypadku posługiwać się określeniem "rekrutacja na kurs na świadectwo maszynisty". Prawdą oczywistą jest, że spółki chętniej biorą z licencji na świadectwo osoby, które zrobiły ją u nich, niż ze zrobioną prywatnie. Też trzeba mieć to na uwadze.

Więc warto sobie zrobić rachunek sumienia przed taką zabawą:
1a. Czy spełniam wymagania zdrowotne według ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wymagań zdrowotnych, badań lekarskich i psychologicznych oraz oceny zdolności fizycznej i psychicznej osób ubiegających się o świadectwo maszynisty albo o zachowanie jego ważności?
1b. Czy  mam tak silną ambicje, aby poddać się ewentualnym zabiegom poprawiającym mój stan zdrowia w przypadku, gdyby okazało się, że nie spełniam powyższych wymagań (chodzi szczególnie o szeroko pojęte korekcje wzorku - od 3 do 20 tys.)?
2. Czy jestem gotowy/gotowa na przynajmniej 2-3 lata kursów i egzaminów, które w większości przypadków kończą się podpisaniem lojalki ze spółką na kilka lat i mogą nieść ze sobą również koszta? (kurs na licencje to ok. 6 tys., ewentualne zerwanie lojalki ok. 30 tys.)
3. A reszta to wychodzi w praniu.... lecz też warto o tym pomyśleć wcześniej: Odporność na zmęczenie, warunki nocne, poglądy odnoście szeroko pojętych wypadków, podejście do odpowiedzialności i możliwe nadmierne obciążenie psychiczne z niej wynikające.

A potem standardowy schemat: licencja, zdanie egzaminów, zatrudnienie na świadectwo, świadectwo, zdanie szeregu egzaminów, podpisanie pięknego dokumenciku zwanego lojalka i możesz już  śmigać do Łodzi na TLKach :)
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwca 2019, 23:30:54 wysłana przez hubo221 »

Online Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #386 dnia: 01 Lipca 2019, 09:50:34 »
Jest takie piękne powiedzenie, że "wypadki (i nie tylko) wpisane są w ryzyko zawodowe maszynisty"... Owszem, na każdym stanowisku zrobiona jest ocena ryzyka i każdy kandydat musi się z tym pogodzić co tam jest napisane. Inaczej jednak jest na gruncie, bo mam na myśli wypadki z ludźmi, a nie jest to przyjemne ani dla maszynisty, ani dla komisji powypadkowej. Czy każdy jest sobie w stanie z tym poradzić? Myślę, że nikt tego nie wie, dopóki nie będzie miał z tym większej lub mniejszej styczności. Zatem jest to ryzyko, które wcześniej czy później wystawi was na próbę... Oczywiście wyżej pisano też o służbach nocnych, ale może też trafić się seria ciężkich służb pod rząd i będzie to kolejny negatywny aspekt pracy, ale są też przyjemniejsze chwile w tym zawodzie i każdy odbiera to inaczej i z czego innego czerpie satysfakcję. Tutaj jeśli ktoś wykonuje zawód maszynisty z pasją, a nie tylko dla kasy, to łatwiej mu jest/będzie znieść niedogodności, a nawet i nimi się cieszyć...

Ot, taka moja luźna opinia...
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Daimler1916

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 25
  • So many books so little time
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #387 dnia: 02 Lipca 2019, 14:09:52 »
Cześć :D Czy wiadomo kiedy w najbliższym czasie odbędzie się rekrutacja na stanowisko maszynisty w Zakładzie Centralnym PKP IC? Czy młoda kobieta, która ukończyła 'żywieniówkę' i ma doświadczenie z WARSem, ma jakieś szanse w tym zawodzie?

Tak jak już wcześniej pisali użytkownicy tego forum. Jeżeli jesteś zdrowa, nie masz problemów natury psychicznej oraz masz wzrok i słuch na poziomie Rosyjskiej Dugi II to startuj.
Natomiast jeżeli chcesz zostać maszynista tylko dlatego ze nasłuchałaś się jakie to profity pieniężne są z tej pracy to radziłbym się zastanowić (najlepiej kilka razy). Bo może okazać się tak ze pieniążki to i może zarobisz ale wstawać rano (czy tez wieczorem) i iść do pracy z niezadowolona mina i pretensjami do całego świata jest raczej kiepskim pomysłem na 25 letnie zawodowe życie.
Taka dobra rada od maszynisty stażysty :)
« Ostatnia zmiana: 02 Lipca 2019, 14:10:55 wysłana przez Daimler1916 »

Offline SQT

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 306
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 87
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #388 dnia: 02 Lipca 2019, 14:22:36 »
Daimler1916 raczej więcej niż 25 lat.

Offline Daimler1916

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 25
  • So many books so little time
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #389 dnia: 02 Lipca 2019, 14:28:49 »
Daimler1916 raczej więcej niż 25 lat.

Ostatnich lat nie wliczam bo to już agonia jest  :D

Chociaż w ramach ciekawostki nie tak dawno poznałem maszynistę który śmiga u jednego z prywaciarzy. Chłopina już na karku ma 65 lat i nie myśli o tym aby przejść na emeryturę.
Tak kocha ta prace.