Autor Wątek:  Pytania o zawód maszynisty  (Przeczytany 236437 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Chrzan

  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 34
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #300 dnia: 18 Listopada 2017, 02:39:05 »
Witam. Mam takie pytanie: otóż z przyczyn niezależnych ode mnie nie posiadam książeczki wojskowej i nie mam uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Czy brak tego dokumentu nie pozwoli mi ubiegać się o szkolenie i pracę na stanowisku maszynisty?

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #301 dnia: 18 Listopada 2017, 12:32:59 »
A czytałeś rozporządzenie?

Offline Chrzan

  • Wiadomości: 27
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 34
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #302 dnia: 18 Listopada 2017, 16:55:36 »
Czytałem i nie ma wzmianki o rzeczonej książeczce. Jednakże w tym wątku były odpowiedzi (sprzed dwóch lat, co prawda), że np. psycholog może się o książeczkę pytać.

Offline KubaPKP

  • Wiadomości: 172
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #303 dnia: 18 Listopada 2017, 19:00:08 »
Mnie nie pytał.

Offline bemol14

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #304 dnia: 26 Stycznia 2018, 09:56:41 »
Hej, mam takie pytanie. Czy ktoś z Was się orientuje jakie są różnice w szkoleniu na świadectwo w różnych spółkach? Albo chociaż jakie są różnice w szkoleniu między spółkami grupy PKP, a przewoźnikami prywatnymi?

Offline Monoblok

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pytanie o maszynistę
« Odpowiedź #305 dnia: 16 Sierpnia 2018, 20:17:55 »
Witam wszystkich forumowiczów, miłośników kolei, pracowników oraz graczy maszyny. Mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość jeżeli coś gdzieś źle wklejam. Zwracam się do was z pytaniem. Mianowicie.
Jestem maszynistą od kilku miesięcy, i jeszcze w czasie odrabiania godzin na warsztacie. Postanowiłem że zmieniam spółkę, bo przedstawili mi o wiele lepsze warunki i komfort pracy. Jestem już po słowie z nowym pracodawcą. Chciałem zapytać czy ktoś z Was przechodził do innej spółki i jak to wyglądało? Powiedziano mi żebym się nie martwił że oni wszystko załatwią.Przyznam szczerze że trochę się obawiam, bo nie wiem jak to będzie się odbywać, i co ludzie powiedzą... Dodam że takiego numeru jeszcze chyba nie zrobił żaden pracownik na tak szybkim etapie szkolenia.

Offline bolek

  • Wiadomości: 101
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 22
Odp: Pytanie o maszynistę
« Odpowiedź #306 dnia: 16 Sierpnia 2018, 20:57:17 »
Najpierw sprawdź czy nie masz w umowie kary za przedwczesne rozwiązanie umowy, może być też zakaz konkurencji, a wtedy kwoty kar do niskich nie należą, słyszałem że mogą być nawet pięciocyfrowe.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Pytanie o maszynistę
« Odpowiedź #307 dnia: 16 Sierpnia 2018, 21:10:41 »
Z reguły pierwszego dnia na przyjęciu podpisujesz papier, na którym jest tak zwana lojalka na jakiś okres czasu i są opisane warunki, przy jakich będziesz musiał zapłacić karę za zerwanie lojalki. Często oscyluje to w kwotach około 120-150 tys. złotych. Do Ciebie należy decyzja i pewność, czy przyszły pracodawca "dogada" się z obecnym lub może zapłaci taką kwotę za Ciebie. Nie wiem, musisz to obgadać ze swoim przyszłym pracodawcą, że tam masz lojalkę i zwrot kasy w przypadku zerwania umowy, bo wątpię, że obecny puści Cię za porozumieniem stron.

Offline Monoblok

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #308 dnia: 16 Sierpnia 2018, 22:02:31 »
Wszystko prawda, wszystko rozumiem. Ale nowy pracodawca powiedział że takie coś robili już nie raz, i ogólnie mam się nie martwić. Już sam nie wiem co mam teraz myśleć... jest stres przed pójściem do pracy, bo jeszcze oficjalnego telefonu nie było w mojej sprawie.

Offline damian95

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #309 dnia: 27 Sierpnia 2018, 17:57:24 »
Witam,

Złożyłem aplikację do Intercity na kurs na świadectwo maszynisty(Warszawa). Nabór trwał do 15 lipca. Do tej pory nie dostałem odpowiedzi od Intercity. Była informacja, że skontaktują się tylko z wybranymi kandydatami. Jak myślicie czy jest szansa, że jeszcze odpowiedzą czy po prostu nie zostałem zakwalifikowany ? Może ktoś z was też składał aplikację na ten nabór i mógłby napisać czy dostał odpowiedź ? 

Offline Monoblok

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #310 dnia: 29 Sierpnia 2018, 06:13:11 »
Jest szansa. Troche to trwa. Ja np. składałem podanie we wrześniu a odezwali się w lutym. IC kurs robią "chyba" w listopadzie. Więc na spokojnie zbierają podania, a przed ruszeniem kursu zaczynają zbierać ekipę.

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #311 dnia: 29 Sierpnia 2018, 13:05:27 »

na świadectwo maszynisty(Warszawa).

A licencję kolega ma?

« Ostatnia zmiana: 02 Września 2018, 23:57:04 wysłana przez matek123 »

Offline damian95

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #312 dnia: 03 Września 2018, 18:42:54 »
Centarail - licencję kolega ma :)

Monoblok - a mógłbyś mi coś więcej powiedzieć o tym jak wygląda rekrutacja na świadectwo maszynisty w IC ? Jak wyglądają egzaminy wstępne dla kandydatów, bo słyszałem, że takowe są ? 

Offline Monoblok

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #313 dnia: 05 Września 2018, 20:11:10 »
Jak jest w ic to ci nie powiem bo jeżdżę gdzie indziej, ale zapewne jest tak samo. Po za tym jak masz licencje, to masz otwarte drzwi do każdej spółki. Moim zdaniem wystarczy poczekać i na pewno ci zaproponują pracę. Cierpliwości.

Offline Pyth00n

  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #314 dnia: 12 Września 2018, 09:47:50 »
Myślę, że może to zainteresować osoby myślące o zawodzie maszynisty.

UTK chce liberalizacji wymogów badań lekarskich maszynistów

Cytuj
Obecnie w Polsce obowiązują bardzo rygorystyczne normy odnośnie kandydatów do zawodu maszynisty. Polskie wymogi są ostrzejsze niż te zapisane w dyrektywie UE. Ponad to wymogi w badaniach przy uzyskiwaniu świadectwa maszynisty są ostrzejsze niż przy licencji, co jest absurdalne, gdyż w efekcie są osoby które po uzyskaniu licencji i odbyciu kosztownego szkolenia na świadectwo nie mogę wykonywać zawodu w Polsce.

Źródło:
Kurier Kolejowy
kurierkolejowy.eu
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2018, 09:50:25 wysłana przez Pyth00n »

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #315 dnia: 18 Października 2018, 13:23:23 »
Chciałem tak śmiertelnie poważnie zapytać, bo wiecie, jest rok 2018...
Czy w mając tak pomiędzy 42 a 45 lat można zostać jeszcze w Polsce maszynistą?
Czytałem gdzieś tutaj, że ktoś w wieku około 40 lat został maszynistą. No ja mam teraz 41. Prowadzę własny biznes, ale powiedzmy bliżej temu do samozatrudnienia niż biznesu. Daję sobie jeszcze pół roku na rozkręcenie tego. Jak nie wyjdzie, obiecałem rodzinie, że idę na etat. Ale nie wiedzą jeszcze jaki etat. Chcę robić coś, co od lat chciałem robić. Coś nie dla pieniędzy, a coś takiego, że będę z radością do roboty chodził. I tu sprawa jest jasna. Wiem, że cholernie ciężko zdobyć ten zawód i bułka z masłem to nie jest. Prywatne kursy za kupę hajsu, egzaminy, potem pewnie praktyka w jakimś SKM gdzie będę musiał jeszcze dopłacać do swojej pracy. Tylko prosta sprawa - czy wiek mnie już nie skreśla? A jeśli jeszcze nie, to ile mam jeszcze czasu na taką decyzję? Za rok będzie za późno? A za dwa?

Nic, plan B to TIR-y ;) Namiastka towarowych... :)

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #316 dnia: 18 Października 2018, 13:26:17 »
Robia i czterdziestolatkowie kursy :)

Offline matfre96

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 594
  • m-sta
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 40
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #317 dnia: 18 Października 2018, 14:49:12 »
Generalnie jeżeli masz zdrowie to firmy zatrudniają, sam mam kolegów z mojej "licencji" i mają własnie ok. 40 lat.
Autoryzacja: EU07, EP07, EP08, EP09, EU160, ED160, ED161, ED250, SM42, 18D, 6Dh-1, 15D, E6ACTd, E6ACTadb, T448p, 6Dg

Online lukow_kolej

  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #318 dnia: 18 Października 2018, 20:23:40 »
Robią kolega robi w Cargo, Małaszewicze chętnie przyjmują, a co do prywaty do DB Cargo i ECCO Rail chętnie przygarną, ale co do wieku to akurat nie wiem. Ogólnie jak się nie ma wyższego technicznego związanego z elektroniką, informatyką, mechatroniką to nawet pod względem wynagrodzenia ten zawód to jedna z lepszych opcji. Dyżurni tyle nie zarobią, a i w mundurówkach różowo nie jest.

Offline Daimler1916

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 25
  • So many books so little time
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #319 dnia: 18 Października 2018, 22:50:16 »
to nawet pod względem wynagrodzenia ten zawód to jedna z lepszych opcji. Dyżurni tyle nie zarobią, a i w mundurówkach różowo nie jest.

Jeżeli ktoś idzie na kolej tylko ze względu na zarobki to nie wróżę mu długiej kariery.
Co do mundurowki to jeszcze dobre place są w wojsku. Jednak nie kazdy wytrzyma wyjazdy co 3 miesiące na poligon.
Co do reszty pełna zgoda. Nawet znam Policjanta który w firmie przerobił 8 lat i uciekł właśnie na kolej. Smutne to ale prawidze.

Online lukow_kolej

  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #320 dnia: 19 Października 2018, 15:24:47 »
Wiadomo pasja, pasją ale zarobić też trzeba, a też i nie zawsze jest dobrze mówić pracodawcy, że człowiek fascynuje się tym co chce pracodawca mu zaoferować. Ludzie z reguły nie lubią pracować i taki pracodawca może zechcieć zapłacić mniej. Wg mnie praca to praca, a pracodawca ma mi za nią zapłacić. A to czy sprawia mi ona przyjemność to już moja sprawa.

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #321 dnia: 19 Października 2018, 15:58:47 »
U mnie na kursie jest kilku chłopaków urodzonych w latach 80-tych, zatem jeśli zdrowie nie przeszkadza - śmiało próbować. :)
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Online lukow_kolej

  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #322 dnia: 20 Października 2018, 11:12:18 »
Poza tym z tego co słyszałem UTK chce liberalizacji przepisów dotyczących zdrowia, gdyż są podobno ostrzejsze niż te wynikające z dyrektyw i wytycznych UE.

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #323 dnia: 20 Października 2018, 12:43:48 »
No i dobrze, bo czym się różni kandydat na maszynistę widzący świetnie w okularach i kandydat na maszynistę widzący bardzo dobrze bez okularów np. po laserowej korekcji wzroku? Mamy 21 wiek. Okulary to nie wymysł ufoludków tylko po to technika idzie naprzód żeby z niej umieć korzystać. Kupa ludzi przez to że nosi okulary musi sobie odmawiać licencji, a dzięki temu maszynistów nie przybywa, bo nie każdego stać wydać 10 000 na licencję i kolejne 5 000 na korekcję laserową (która i tak nie daje 100% szans na odzyskanie wzroku).

Online lukow_kolej

  • Wiadomości: 32
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 19
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #324 dnia: 20 Października 2018, 13:15:34 »
Owszem z pewnością to umożliwi co niektórym spełnienie się w tym zawodzie, jednakże pracodawcy będą mieli większy wybór i możliwości, a to może przełożyć się na niższe płace. Prawo rynku.
Nie cytujemy poprzedniego postu w całości.
Matek123

« Ostatnia zmiana: 20 Października 2018, 18:31:44 wysłana przez matek123 »

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #325 dnia: 20 Października 2018, 15:57:43 »
Masz na myśli, że okularnik dostanie powiedzmy 1000zł z grupy mniej niż nie-okularnik? Wszystko możliwe...

Offline damian95

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #326 dnia: 05 Listopada 2018, 16:35:02 »
A czy wiecie coś może na temat naboru na świadectwo maszynisty do Intercity(Warszawa) ? Nabór zakończył się 30 września i nadal nie ma żadnej odpowiedzi.

Offline erap2

  • Wiadomości: 96
  • JA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #327 dnia: 05 Listopada 2018, 17:46:26 »
To raczej się odpowiedzi nie spodziewaj, bo już dawno po spotkaniach. Rozmowy odbywały się od 9 października. 18 chyba było ostatnie w Warszawie.

Offline Daimler1916

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 25
  • So many books so little time
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #328 dnia: 09 Stycznia 2019, 10:34:29 »
Panowie poratujcie.
Orientujecie się może kto teraz bd organizował przyjęcia na Świadectwo Maszynisty?
Niestety dział kadr pewnej Slaskiej spolki potraktował licencjatow jak śmieci wiec z góry dzięki za kazda informacje. :)

Offline gravition

  • Wiadomości: 50
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 82
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #329 dnia: 09 Stycznia 2019, 12:43:37 »
PKP Cargo z tego co słyszałem cały czas przyjmuje ludzi, gdybyś napisał przed nowym rokiem to Koleje Wielkopolskie też przyjmowały kandydatów z licencją i od 01.02 startuje kurs na świadectwo, obserwuj też stronę PKP IC bo oni też na pewno będą potrzebować