Autor Wątek:  Pytania o zawód maszynisty  (Przeczytany 236438 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #90 dnia: 16 Marca 2015, 02:31:36 »
Dla przypomnienia powtórzę, aby nie szukać linki związane z tematem, które są na forum.
http://www.zdrowie.med.pl/oczy/badania/visus.html pod opcją "Badania" są też inne badania
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tablica_Snellena
http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-18-lutego-2011-r-w-sprawie-licencji-maszynisty/zal1/ tylko że 'Akt został uchylony 4 marca 2014 r." Nie wiadomo co go zastępuje.

Offline Grzywa

  • Wiadomości: 51
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #91 dnia: 16 Marca 2015, 17:37:56 »
....Być może to wynika z tego, że wada wzroku jest chorobą zawodową, ale to tylko moje przypuszczenia.

Nie mylisz się, oczy bardzo się męczą przecież jest to cały czas jazda w koncentracji i selekcji możliwych zagrożeń. Co prawda nie wiem jak jest konkretnie na kolei ale wiem jak bardzo sypie się wzrok w komunikacji miejskiej - w ramach ciekawostki, trzy miesiące jazdy tramwajem i doszło mi po -0,25 dioptrii na obu oczach plus astygmatyzm. Wielu starszych motorniczych nosi już okulary na -3 czy nawet -4 dioptrie. Śmiem sądzić, że na kolei jest podobnie.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #92 dnia: 18 Marca 2015, 10:58:20 »
Jakby badania lekarskie były tak samo rygorystyczne dla maszynistów, jak dla kandydatów, to okazałoby się, że 1/3 maszynistów poszłaby na ulicę :D Jednak bardziej można zaufać osobie z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i siadającym wzrokiem, niż młodemu młokosowi po szkole z wzrokiem jak brzytwa :)

Offline Syllw

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #93 dnia: 30 Marca 2015, 00:05:36 »
Witam Wszystkich, chciałbym zapytać jak sprawa się ma z przyjęciem kogoś kto nie jest bezrobotnym i pracuje obecnie gdzie indziej. Czy mam jakieś szanse załapać się  takim przypadku na darmowy kurs licencji, badania lekarskie i szkolenie, za podpisanie na kilka lat umowy lojalnościowej?
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2020, 17:02:12 wysłana przez Syllw »

Offline Rengers69

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #94 dnia: 30 Marca 2015, 11:24:25 »
Witam serdecznie Wszystkich!!!

Przyszedłem z zapytaniem co zrobić dalej ponieważ przeszedłem już badania na nastawniczego i zostałem przez urząd pracy wysłany na kurs nastawniczego i w sumie mi to odpowiada lecz w wieku 30 lat ma się chęci na więcej i skoro wszystko inne pozwala powiedzcie co zrobić żeby po zdaniu kursu na nastawniczego spróbować zrobić kurs w Polskich Liniach Kolejowych na Maszynistę?

pozdrawiam Wszystkich i życzę sukcesów oraz zdrowia

Offline kamil1306

  • Wiadomości: 527
  • ER75 taki jak mój TATA
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #95 dnia: 30 Marca 2015, 11:37:51 »
@Syllw, kolega @Woku napisał tak:
Cytuj
Jeśli już chciałbyś uderzać w stronę kolejnictwa, to proponuję Ci udanie się na urzędu pracy i zapytanie, czy nie jest organizowany kurs na licencję maszynisty. Ja takim właśnie sposobem zrobiłem za darmo kurs na licencję. W ośrodku, gdzie się szkoliłem prywatne zrobienie licencji kosztowało 6600zł, i oczywiście badania, na które też musisz wyłożyć z własnej kieszeni - +-700zł. Nie powiem, bo czekałem od końca kwietnia na rozwiązanie sprawy, a dopiero we wrześniu kurs się rozpoczął, ale warto było czekać. Teraz znów zależy od Twojego urzędu, bo w moim przypadku miałem opłacone wszystko - nocleg, posiłki, kurs. Koledzy mieli tylko nocleg i kurs, a przez 7 tygodni musieli się sami żywić. Także, uderzaj do urzędu i dowiaduj się!
Sam widzisz, że jest szansa na zrobienie w taki sposób kursu. Aby tylko był organizowany w Twoim urzędzie.

Offline Syllw

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #96 dnia: 30 Marca 2015, 13:34:40 »
No tak ale moja sytuacja jest inna, ponieważ ja obecnie pracuję na umowę na czas nieokreślony i nie jestem bezrobotnym.
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2020, 17:03:16 wysłana przez Syllw »

Offline pachwał

  • Wiadomości: 119
  • CT Śląski
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #97 dnia: 30 Marca 2015, 13:50:42 »
Z tego co widzę w Policach robią i to nawet po staremu jeszcze.
http://www.fodk.pl/index.php/kursy-menu
12.12.12 - Maszynista spalinowych pojazdów trakcyjnych
Autoryzacja: SM31, SM42, SM42-12xx (6Dg), ST44-12xx, ST48

Offline Syllw

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #98 dnia: 30 Marca 2015, 16:22:39 »
pachwał, kontaktowałem się z tą firmą ale odpowiedzieli mi, że kursu na licencje maszynisty nie prowadzą :(

Offline Rengers69

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #99 dnia: 01 Kwietnia 2015, 22:54:18 »
Podobno PLK nie wysyła ani nie zatrudnia maszynistów więc i ich nie szkolą, w takim razie czy jest szkoła lub studia które mogę rozpocząć w czasie pracy by szkolić się w zawodzie???

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #100 dnia: 01 Kwietnia 2015, 23:02:20 »
PLK nie organizuje takowych kursow, nie potrzebuja maszynistow, bo to nie jest przewoznik.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #101 dnia: 02 Kwietnia 2015, 01:09:59 »
Podobno PLK nie wysyła ani nie zatrudnia maszynistów więc i ich nie szkolą, w takim razie czy jest szkoła lub studia które mogę rozpocząć w czasie pracy by szkolić się w zawodzie???
Pewnie żadna szkoła nie naucza w zawodzie maszynisty i nigdy tak niebyło. Po ukończeniu szkoły obowiązuje taka sama procedura co wszystkich, może trochę ma łatwiej. Ale szkoła kolejowa nie jest wymagana.

Offline SolarisU18

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #102 dnia: 09 Kwietnia 2015, 13:22:44 »
Witam wszystkich!
Zwracam się z pytaniem, ponieważ na kolejowym rynku pracy wzrosło zapotrzebowanie na nowych maszynistów, a ja poszukuję szkoły dzięki której będę mógł zrobić Licencję Maszynisty. Przeglądając fora niewiele jest informacji na temat danych kursów. Sam z siebie znalazłem dwie szkoły wykonujące takie szkolenia. W związku z tym iż pochodzę z Mazowsza, pasuje mi tylko jedna. Dlatego zwracam się do forumowiczów o pomoc. Nie chcę łamać regulaminu zamieszczając link, bo wyglądałoby to jak reklama...dlatego zapytam:
czy znacie jakieś szkolenia w okolicach Warszawy, najlepiej weekendowe i nie przekraczające 5000zł? Wiem, że coś w starej kolejówce koło Dw.Zachodniego jest, ale jeszcze tam nie dopytywałem.

PS: to mój 1szy post tutaj, dlatego proszę o info jeśli napisałem coś nie tak.
Pozdrawiam, SolarisU18.

Witaj, na forum piszemy poziomo, a nie zaczynamy każdego zdania od nowego akapitu. Tym razem poprawiłem.
adsim
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2015, 20:13:36 wysłana przez adsim »

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #103 dnia: 10 Kwietnia 2015, 21:46:05 »
Wybacz, ale kurs na licencje maszynisty to nie studia weekendowe. :) W CargoMaster w Toruniu kurs teoretyczny trwa 32 dni i jest zakańczany egzaminem. Koszt to 6800zł. Nie chcę Cię zniechęcać, lecz na kursie masz się nauczyć a nie zaliczać po weekendach co jakiś czas.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2015, 21:48:26 wysłana przez Exe »
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #104 dnia: 10 Kwietnia 2015, 22:20:38 »
Ośrodki przeprowadzają takie kursy, a nie szkoły :). A weekendowe są, ale to zależy od ośrodka, gdzie się szkolisz. Miałem okazję, aby mnie wysłano na taki weekendowy, ale na szczęście udało się wysłać na normalny, 5 razy w tygodniu, a weekend w domu. Osobiście polecam cykl 7 tygodni (5 razy w tygodniu wykłady/praktyki).
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #105 dnia: 11 Kwietnia 2015, 14:35:44 »
Ośrodki przeprowadzają takie kursy, a nie szkoły :). A weekendowe są, ale to zależy od ośrodka, gdzie się szkolisz. Miałem okazję, aby mnie wysłano na taki weekendowy, ale na szczęście udało się wysłać na normalny, 5 razy w tygodniu, a weekend w domu. Osobiście polecam cykl 7 tygodni (5 razy w tygodniu wykłady/praktyki).

Jemu chodzi o to, ze w budynku szkoly ma swoja siedzibe taki osrodek. I tak, tam szkola weekendowo.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #106 dnia: 11 Kwietnia 2015, 16:56:25 »
Aaa, no to zmienia postać rzeczy.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline SolarisU18

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #107 dnia: 16 Kwietnia 2015, 10:39:06 »
Witam ponownie,

Udało mi się skontaktować z ośrodkiem o którym pisałem wyżej. Jak poinfomowali prowadzą kursy na licencje. Co lepsze najbliższy kurs zaczyna się 14 czerwca! Co najlepsze chcą za to 4900zł - całkiem całkiem. Robią to właśnie weekendowo, co tydzień jest zjazd. Kontakt wyszukałem na stronie: http://www.wce.pl/kursy/kurs-licencyjny-maszynisty. Tam gdzieś na dole jest numer telefonu - wszystko facet opowiada co i jak...za dużo pisania by było teraz. Zobaczymy jak pójdą mi badania, nie czekałem z szukaniem więcej, bo mają coraz mniej miejsc na kurs!

Z tego co się dowiedziałem lepiej robić badania prywatnie...ponoć taniej i szybciej.

Pozdrawiam, SolarisU18
« Ostatnia zmiana: 16 Kwietnia 2015, 11:02:16 wysłana przez SolarisU18 »

Offline Syllw

  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #108 dnia: 17 Kwietnia 2015, 18:12:53 »
Też znalazłem możliwość zrobienia takiego kursu. Cena w granicach 5000zł + badanie lekarskie ok. 700zł przed kursem.
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2020, 17:02:50 wysłana przez Syllw »

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #109 dnia: 17 Kwietnia 2015, 21:17:34 »
W skrócie. Jeśli zrobisz badania i zdasz egzamin na licencję to w momencie zatrudniania u przewoźnika dostajesz skierowanie na badania na świadectwo maszynisty dodam że są takie same jak na licencje. czyli jedne po drugich. całą grupą robiliśmy po okresie półtora miesiąca tyle ile trwał kurs liencji.
Jeśli chodzi o PKP Icc to sprawa jest prosta organizuje się u nas nabór zazwyczaj pod koniec roku listopad/grudzień ostatni był właśnie teraz w grudniu/ styczniu. Następny będzie najprawdopodobniej na koniec tego roku lub początek 2016.
Zostaje jeszcze szukanie u prywaciarza ale z tego co się orientuje najszybciej taki kurs będzie organizował DB Schenker około czerwca.
Icc nie zatrudnia na darmowe szkolenie bo trwa ono 2 lata!! Podpisujesz lojalke na 5 lat -  2 lata szkolenia i 3 lata jeżdżenia i zarabiasz w okresie szkolenia zaczynając od 1280zł.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwietnia 2015, 21:19:30 wysłana przez D1Accord »

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #110 dnia: 18 Kwietnia 2015, 23:26:42 »
Obecny gniot prawny dotyczący badań dla maszynistów został uchylony, nowe rozporządzenie powinno niedługo się pojawić.

Offline Cezaryy

  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #111 dnia: 26 Maja 2015, 22:10:19 »
Witam, czy ktoś się orientuje czy w PKP Intercity będzie jeszcze jakiś nabór w tym roku na maszynistę, łącznie z kursem na licencje?
Drugie pytanie to czy robiąc samemu kurs na licencję maszynisty można łatwo dostać się do którejś spółki kolejowej, najbardziej bym się widział w PKP Intercity...

Offline loko

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 226
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #112 dnia: 27 Maja 2015, 14:44:37 »
Obecny gniot prawny dotyczący badań dla maszynistów został uchylony, nowe rozporządzenie powinno niedługo się pojawić.
Możesz rozwinąć myśl? Masz może jakieś źródła informacji?

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #113 dnia: 27 Maja 2015, 19:38:59 »
Poluzowały się przepisy, rozporządzenie ministra.

Drugie pytanie to czy robiąc samemu kurs na licencję maszynisty można łatwo dostać się do którejś spółki kolejowej, najbardziej bym się widział w PKP Intercity...

Po licencji, chętnie niektóre firmy biorą, nie wiem jak IC. Najlepiej, to zadzwoń albo napisz pismo do dyra zakładu i tyle....
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 480
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #114 dnia: 27 Maja 2015, 20:24:53 »
Niektóre firmy zatrudniają pracowników po licencji, ale nie jest to kartą przetargową. Mało tego, kandydat na maszynistę w danej spółce musi się spodziewać przejścia niejako egzaminu praktycznego, aby zdobyć autoryzację na daną serię pojazdu.
Prawda jest też taka, że wiele szkoleń licencyjnych ma słaby poziom (nie czują tego kandydaci i myślą, że to wszystko takie proste) i na jazdach autoryzacyjnych u nowego pracodawcy pomimo wcześniejszych pouczeń okresowych wypadają marnie i mają pretensje do całego świata. Proszę pamiętać, że sama licencja nie otwiera drogi kariery w 100%. Tutaj potrzeba chęci nauki danego pojazdu
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline Userr

  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #115 dnia: 14 Czerwca 2015, 22:21:43 »
Czy ktoś coś wie o o planowych szkoleniach na licencje maszynisty w PKP Intercity? Chciałbym w końcu zrobić tą licencję ale czekać na te nabory i do tego bez pewności, że się załapię to mógłbym sam zrobić.  Czy ktoś z Państwa z Szczecina chciałby takowe szkolenie zrobić prywatnie?

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #116 dnia: 15 Czerwca 2015, 08:49:34 »
Hej.
Coś słabo patrzyłeś ... Teraz był nabór na licencję maszynisty do Intercity, na przełomie stycznia i lutego. Można było również sfinansować ten kurs przez urząd pracy.
W naszym regionie warmińsko-mazurskie dofinansowanie wynosiło z tego, co się orientuję (3,900 zł), a więc do kursu dużo nie trzeba było dopłacić. Na lato/jesień też chodzą słuchy, że będzie ruszał kurs na licencję maszynisty. Tylko podkreślam, że szkolenie było w Gdyni (Grabówek). Mimo tego, że dużo osób pochodziło właśnie ze Szczecina><, Bydgoszczy, Olsztyna itd. Samą licencje prowadził CSID, a potem przejmują to "IC-ki".
Pozdrawiam. 

Prosiliśmy byś pisał staranniej i stosował interpunkcję.
Rozi


EDIT.

Po moderatorze nie musisz poprawiać. Zapoznaj się z regulaminem. Ostrzeżenie.
Reg, Zakazy: 26
Nie usuwaj nigdy samodzielnie wpisu Administratora lub Moderatora (czerwona lub niebieska czcionka).
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwca 2015, 10:38:06 wysłana przez Rozi »
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline Avia_tor

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #117 dnia: 15 Czerwca 2015, 13:33:54 »
Cześć, czy wiadomo może coś na temat tego, czy kolejne nabory do IC będą również adresowane tylko dla osób zarejstrowanych w PUP jako bezrobotne tak jak miało to miejsce przy ostatnim naborze? Pozdrawiam.
"Listopad receptorów, listopad semaforów, nieśpieszny osobowy trans..."

Offline borys_q

  • Wiadomości: 318
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 31
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #118 dnia: 15 Czerwca 2015, 15:46:38 »
Na pewno to nie wiadomo nic. Wieść  głosi, że "władza" nie jest zadowolona z tego systemu naboru. Jest szansa, że kolejne będą "normalne".

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Pytania o zawód maszynisty
« Odpowiedź #119 dnia: 19 Czerwca 2015, 15:24:28 »
"PKP Cargo na gwałt szuka maszynistów, oferuje im bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia. W technikach kolejowych trwa szkolenie kadr, które mogłyby zasilić kolejowego giganta. Ale młodzi nie garną się do tej pracy."  Ktoś sobie jaja robi, czy faktycznie młodzież nie garnie się do pracy? Nauki?
http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/pkp-cargo-szuka-maszynistow,552875.html