Ankieta

Tego mi brakuje w MaSzynie:

wagonu Goerlitz, Bautzen
8 (1.8%)
lowpoly (wnętrze w przyszłości z ludzikami)
10 (2.3%)
utworzenia ruchomego nieba (sprite lub model chmur) zależności atmo od zasłonięcia punktu oświetlenia głównego
5 (1.1%)
jednej, ale za to dobrze odwzorowanej scenerii realistycznej
43 (9.9%)
edytora 3D lub 2D, z podglądem na wstawiane modele
65 (14.9%)
nowego silnika graficznego
25 (5.7%)
konkretnych tutoriali od doświadczonych twórców
9 (2.1%)
możliwości wstawiania losowego składu
3 (0.7%)
brak paska postępu w czasie ładowania scenerii, w ilu procentach konkretna sceneria już jest załadowana
8 (1.8%)
można by uporządkować w plikach .scn kolejność includowania, np. najpierw teren, potem tory, modele, eventy itd..
0 (0%)
charakterystycznego szumu taboru podczas jazdy
29 (6.7%)
sterowania lokomotywami opartego na schematach obwodów
59 (13.5%)
porządnej lokomotywy, a raczej porządnej pod tym względem, iż jest  za dużo prowizorki. Chociażby przełącznika pomiędzy sterowaniem z kabiny A, a kabiny B
11 (2.5%)
mało scenariuszy, w których dostajemy zimną lokomotywę i mamy czas by zrobić rozruch na zimno oraz ją przygotować do drogi. Zazwyczaj dostajemy już podstawioną lokomotywę, albo nie mamy czasu na te rzeczy
13 (3%)
porządnego runningnoise z realistycznym zanikaniem w zależności od odległości
9 (2.1%)
odbicia dźwięku od ścian lasu (np sytuacja gdy pociąg jedzie przez las może być słyszalny z 5km
4 (0.9%)
sterowanie za pomocą myszy
11 (2.5%)
lepszych dźwięków spalinówek (dźwięki wewnętrzne i zewnętrzne, inny dźwięk na każdej pozycji jazdy, odgłos turbosprężarki uzależniony od wskazania amperomierza, pozycjonowanie dźwięków w lokomotywie (np. sprężarka w SU46 słyszalna tylko w kabinie B)
23 (5.3%)
 brakuje dźwięków i procedury uruchamiania lokomotywy spalinowej/elektrycznej na zimno
9 (2.1%)
dymu z lokomotyw spalinowych
22 (5%)
nowego wagonu 111A/112A
5 (1.1%)
możliwości zapisu symulacji
21 (4.8%)
szarej kabiny EU07 (typ 4E) w wersji z nowymi fotelami i klimą
2 (0.5%)
kilku siódemek IC
2 (0.5%)
EP09, które wyglądały by w miarę aktualnie (chyba mowa o 104ec)
7 (1.6%)
jednego spójnego pomysłu
12 (2.8%)
ambitnej ekipy, która go będzie realizować
8 (1.8%)
porządnej sieci trakcyjnej wraz z infrastrukturą (sekcjonowanie podłużne wraz z modelami izolatorów sekcyjnych)
9 (2.1%)
modeli rozjazdów zwyczajnych i krzyżowych
4 (0.9%)
tor szkoleniowy (coś na zasadzie scenariusza z instruktażem)
0 (0%)

Głosów w sumie: 215

Autor Wątek:  MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?  (Przeczytany 59891 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #120 dnia: 22 Listopada 2014, 01:42:58 »
Jeżeli to ma być symulator z prawdziwego zdarzenia, to nie powinno się iść na skróty. Przecież największy problem mają nowi użytkownicy, którzy nie przeczytali, lub przeczytali nie dokładnie instrukcję.
Zawsze można wprowadzić w ustawieniach dwa poziomy trudności: Łatwy(proste sterowanie), Trudny(pełna symulacja).
Tak sterowanie proste, bez zdarzeń losowych. Na przykład włączasz baterię i niema napięcia baterii.
Może lepszym rozwiązaniem byłby wirtualny nauczyciel, tzn. coś w rodzaju AI, które przejmuje stery za usera, ale jednocześnie pozwala mu obserwować swoje poczynania (jakieś rozbudowane gui, prezentujące w czasie rzeczywistym akcje podejmowane przez wirtualnego mechanika).
To nie jest dobre rozwiązanie, kliknie "Shift"+"Q" i będzie się patrzył jak pociąg jedzie. Lepszym rozwiązaniem może być, co już kiedyś próbowano. Stworzyć tor szkoleniowy na wzór TD, gdzie miałby podpowiadane co należy robić. Uruchomienie lokomotywy, ruszanie, zmniejszanie prędkości, zatrzymywanie, prace manewrowe itp.

Offline Tolein

  • Wiadomości: 483
  • Kanapowy Toromistrz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #121 dnia: 22 Listopada 2014, 12:07:21 »
To nie jest dobre rozwiązanie, kliknie "Shift"+"Q" i będzie się patrzył jak pociąg jedzie. Lepszym rozwiązaniem może być, co już kiedyś próbowano. Stworzyć tor szkoleniowy na wzór TD, gdzie miałby podpowiadane co należy robić. Uruchomienie lokomotywy, ruszanie, zmniejszanie prędkości, zatrzymywanie, prace manewrowe itp.
Myślałem, że od tego jest instrukcja.
"Podejrzewam, że:
1. poświęcają na to niewiele czasu,
2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #122 dnia: 22 Listopada 2014, 20:35:10 »
To czemu miałby służyć wirtualny nauczyciel, coś w rodzaju AI?

Offline dak

  • Wiadomości: 42
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #123 dnia: 22 Listopada 2014, 22:12:48 »
Myślę, że tak. Ja osobiście na AI uczyłem się jak jeździć. Trochę głębszego zainteresowania i wiesz. Ale jeżeli ma to być tylko zabawka, to nie wystarczy.

Offline przepioramarcin

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 265
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #124 dnia: 23 Listopada 2014, 07:35:25 »
Witam.
 Według mnie. Najbardziej brakuje porządnego edytora scenerii 3D. Powiem więcej, jest to główny hamulec rozwoju symulatora jak dla mnie. Ileż to projektów tras nie zostało dokończonych, z powodu mozolności ich budowy dostępnymi obecnie programami.
...Zagłosowałem powtórnie na edytor scenerii. To narzędzie pozwoli na szeroki dostęp dla każdego chcącego budować scenerię. Zgłaszanie w tej chwili potrzebę budowania nowych kabin, pojazdów, czy sieci jest bez sensu. Po prostu tym niech się zajmą modelarze, to od nich zależy czy do dziewiątki będzie jedna, czy pięć kabin. Najlepsza robotę wykonali pomysłodawcy symka, nikogo nie pytając zrealizowali swój pomysł, na tamte czasy osiągnęli sukces. Idąc dalej tym tropem, może nie jest ważne co należy zrobić, ważne jest dobranie zespołu i organizacja pracy.

Popieram powyższe wypowiedzi.
"Dlatego wszystko, co chcecie, żeby ludzie wam czynili, wy też im podobnie czyńcie... ."
Mateusza 7:12

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #125 dnia: 24 Listopada 2014, 00:11:41 »
Myślę, że tak. Ja osobiście na AI uczyłem się jak jeździć. Trochę głębszego zainteresowania i wiesz. Ale jeżeli ma to być tylko zabawka, to nie wystarczy.
Ja uczyłem się manualnie, że tak napiszę, wszystko muszę dotknąć. Włączę takie AI. I co? Patrzę się jak na film. Zresztą sterowanie AI jest bardzo uproszczone.

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #126 dnia: 25 Listopada 2014, 00:06:59 »
@Andrei:
Próbowano stworzyć tor szkoleniowy - co poszło nie tak? Jak dla mnie to idealny wprost pomysł. Instrukcje przez radio - po kolei. Jak ruszyć, jak zmienić kabinę, jak zmienić pojazd. Rozpędzanie się, hamowanie, stosowanie się do kolejnych znaków i sygnałów. Na tym samym torze powinno być dużo różnych składów i lokomotyw.
Silnik bez problemu umożliwia zrobienie takiego szkolenia. Na upartego można jeszcze inaczej - do każdej istniejącej scenerii dopisać scenariusz szkoleniowy. To nie jest tak zabójczo wymagające jeśli chodzi o czas jak stworzenie nowej trasy od zera. Bierzesz scenerię, dodajesz instrukcje co trzeba po kolei zrobić, albo np na jakie sygnały zwrócić uwagę. Mogę się tym nawet zająć jak skończę mój edytor scenariuszy ;) Ba, nie byłoby chyba tak ciężko nawet dodać do 1 scenerii kilka różnych składów, żeby ogarnąć więcej aspektów szkolenia bez wychodzenia z symulatora. Po przejściu do każdego z nich można by odpalić inną misję szkoleniową. Misje szkoleniowe (z całym gadaniem) można by wydać jako oddzielną dużą paczkę - tylko dla początkujących. Po ukończeniu szkolenia można by usunąć tę paczkę skryptem. Rozwiązanie trywialne: do torów na trasie dodajesz zdarzenia odtwarzające dźwięk. I już. Oczywiście nie trzeba się ograniczać do trywialnych, można stworzyć całkiem nowe misje. Jak dla mnie 100x szybsze od tworzenia tras.

Reg. obowiązki 16.
Proszę poprawić post. Piszesz na jeden temat i niepotrzebnie przechodzisz do nowej linii. Zapoznaj się z Regulaminem.
Benek
« Ostatnia zmiana: 25 Listopada 2014, 05:59:56 wysłana przez HTD »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #127 dnia: 25 Listopada 2014, 01:14:02 »
A ja niestety mam wrażenie, że nie bardzo wiesz, co piszesz. Chcieć, to można dużo, można też napisać wiele jak to zrobić, tylko na końcu jest klapa. Kto ma to zrobić Twoim zdaniem? Pytanie jest retoryczne. Chłopaki składają paczkę i wierz mi, nie jest to robota prosta i łatwa. Brakuje im rąk do pracy, testów i do realizacji ich własnych pomysłów. Ty dorzucasz następne i Tobie wydaje się to proste i łatwe. Napiszę tak, opór tej materii leży w samym exe, sceneriach, budowie folderów, modelach i czego jeszcze sobie życzysz. To nie wszystko, opór jest także w ludziach, mają dość oczekiwaczy i podpowiadaczy. Ilość nieskończonych projektów zajmuje setki gigabajtów, każdy myślał, to proste, ale brakło wytrwałości, czasem pomocy, a czasem padł twardy dysk. Tu nic nie jest proste, trywialne, bezproblemowe i szybkie. Jakie jest, zobaczysz, nie wiem kiedy, ale tak będzie. Nie chcę Ciebie zniechęcić, raczej chcę pokazać stopień trudności i to, że Ci co pracują tu najwięcej, też mają swoje marzenia. Marzą, że ktoś taki jak Ty, dołączy i pomoże dokończyć to, nad czym teraz pracują.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #128 dnia: 25 Listopada 2014, 01:39:53 »
@HTD
Ja miałem co innego na myśli. Tor szkoleniowy na wzór TD na każdym torze byłaby reprezentatywna lokomotywa z składem (początkujący nie potrafi zmienić lokomotywy). Na którym byłyby instrukcje audiowizualne. Nie ma potrzeby robić nakładki na scenerię, lub tworzyć paczkę instruktarzową. W końcu nie można kogoś prowadzić cały czas za rączkę.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #129 dnia: 25 Listopada 2014, 04:09:03 »
Próbowano stworzyć tor szkoleniowy - co poszło nie tak?
Zrobiłem scenerię (a częściowo dostałem — EDU.RSF), utknąłem trochę na naliczaniu kilometrażu i robieniu profilu pionowego. Nie miałem wtedy rozpracowanego generowania nasypów. Nikt jakoś nie chciał tego zrecenzować, nie było też pomysłu na teren. Obecnie mając teren byłbym w stanie wszyć tory, przed zrobieniem Tarniowo2 nie mogłem. Nie było też chętnych do wstawienia słupów, a w Rainsted nadal mam to niedoskonałe (obecnie przynajmniej te słupy są już dodane do paczki i używane na TD i Quarku). Brakuje modeli podsypek na rozjazdy inne niż R=190m. Ogólnie to ja nie lubię robić wszystkiego sam. Coś zaczynam i jeśli nie mam z kim o tym rozmawiać i nikt oprócz mnie nie włoży w to swojego wkładu, to wolę zacząć coś innego niż heroicznie kończyć. Dlatego w miarę posuwa się rozwój edytora w Rainsted oraz EU07.EXE, bo na ten temat mam z kim rozmawiać i czasem ktoś podrzuca coś ciekawego (chociażby dobrze zdiagnozowany błąd).
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline HTD

  • Wiadomości: 697
  • "Twoja stara mieszka w Boldach" xD
    • Zobacz profil
    • I like trains
  • Otrzymane polubienia: 30
Odp: MaSzyna okiem obserwatora. Czego według was jej najbardziej brakuje?
« Odpowiedź #130 dnia: 25 Listopada 2014, 06:03:32 »
Czyli - ten temat może jeszcze wrócić. Postaram się pomóc.

  Dodano: 25 Listopada 2014, 06:23:30
@Andrei:
Nie zrozumiałeś mnie. Nie chodzi o to, żeby cały czas prowadzić nowego za rączkę. Nakładka na trasę to takie "rozwiązanie na szybko" - żeby wykorzystać istniejące dane i zrobić "szkolenie na szybko". Dlatego wyobrażałem sobie to jako osobną paczkę - instalujesz, przechodzisz, kasujesz.
A "na szybko" mogłoby być ważne. Projekt szybciej zacząłby się stawać mniej hermetyczny. A większa liczba zainteresowanych mogłaby się przełożyć na szybszy rozwój.
Poza tym - praktyczne przykłady to też sposób na naukę. W sumie czemu regularna trasa nie miałaby się nadawać? Ruszać można się uczyć na dowolnej trasie. Jak ja zaczynałem naukę podstaw - wybierałem sobie na początku misje, gdzie nie trzeba zmieniać pojazdów. Później takie, gdzie nie trzeba przypinać i odpinać wagonów. To mnie jakoś strasznie przerażało. Nie wiedziałem co tracę nawet. Dalej o całą masę podstawowych rzeczy pytałem na forum. Tymczasem parę misji na istniejących trasach z instrukcjami audio załatwiłoby sprawę praktycznie od razu.

Wg mnie pełna trasa szkoleniowa to idealne i najlepsze rozwiązanie. Będę się starać pomagać w tworzeniu, jeśli temat wróci. Zupełnie jednak niezależnie od tego ze swojej strony mam zamiar popracować nad tematem samych misji. Równoległy rozwój różnych aspektów się przyda tak czy inaczej. Kto wie, może uda się uzyskać jakieś efekty w całkiem realnej i bliskiej przyszłości.

Ten temat, służy do ogólnego podawania pomysłów, a nie dyskusji na ich temat. Jest odpowiedni wątek na temat Toru Doświadczalnego, proszę pisać tam.
Rozi
« Ostatnia zmiana: 25 Listopada 2014, 08:52:01 wysłana przez Rozi »