Autor Wątek:  Lokomotywownia Katowice  (Przeczytany 33815 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Lokomotywownia Katowice
« dnia: 15 Stycznia 2014, 20:57:52 »
Oglądając ten filmik
przypomniały mi się czasy gdy stało tam mnóstwo taboru. Jak wiemy obecnie hale świeca pustkami. Czy ktoś z Was orientuje się może czemu zdecydowano o jej zamknięciu? I czy jest jakakolwiek szansa by ponownie w niej zagościł tabor?
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline AK2012

  • Wiadomości: 391
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 150
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:03:23 »
Z tego co mi wiadomo, to w obecnych czasach już jedynie stoi i popada w ruinę. Też pamiętam te czasy, gdy jechałem Światowidem lub Ślązakiem i stało tam sporo siódemek przede wszystkim.

Offline maacius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 595
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:07:12 »
Czy ktoś z Was orientuje się może czemu zdecydowano o jej zamknięciu? I czy jest jakakolwiek szansa by ponownie w niej zagościł tabor?
Oficjalnie podawany powód to cięcia kosztów. Teoretyczne szanse na to są, praktycznych obecnie nie ma.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:09:43 »
Ehhh czyli jak zwykle poszło o kasę. Mogłem się domyśleć. Widać, że już nawet z tradycją się nie liczą.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:11:46 »
Z jaką tradycją?

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:12:54 »
Widać, że już nawet z tradycją się nie liczą.
Tradycja to pewnie był jeden z ostatnich argumentów. Jakoś mnie to nie dziwi.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:19:25 »
Z jaką tradycją?
Kiedyś czytałem artykuł o rodzinie, która z dziada pradziada tam miała praktyki i to było zupełnie normalne. A teraz liczy się widzę tylko kasa. W takim tempie to za kilka nie zostawią nam nic. Jedynie pozostaną o ile jeszcze ocalają książki heh.
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2014, 21:21:44 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:30:30 »
No Sawi ciężko, żeby właściciel utrzymywał coś, co jest dla niego zbędne…
Wyobraź sobie, że Ty jesteś takim PKP IC. Masz cel – wyjść na giełdę albo chociażby wyjść na 0 po rozliczeniu wydatków i wpływów. Po wspaniałomyślnym systemie jakim był socjalizm (a konkretniej panujący u nas od 1946 r. zacofany cywilizacyjnie komunizm), odziedziczyłeś od spółki państwowej powiedzmy…20 lokomotywowni. Po półroku działalności stwierdzasz, że 20 lokomotywowni to naturalnie za dużo i tak naprawdę to połowa z nich spełnia swoją rolę, a druga połowa generuje tylko koszta. Co robisz?
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:31:08 »
Przy ilości taboru jaka obecnie jest w IC, dwie lokomotywownie (w tym jedna duża i świetnie wyposażona) tak blisko siebie to było za dużo.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:35:48 »
No dobra chłopaki powiedzmy, że te argumenty do mnie trafiają. Ale teraz mi wytłumaczcie jedną rzecz. Jak to jest, że za nim powstały te wszystkie spółeczki i nazywało się PKP, to jakoś to przędło i nikt nie narzekał hmmm? No bo nie uwierzę w to, że obecnie te spółki-spółeczki nie przynoszą strat.
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2014, 21:37:05 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:41:47 »
Jak to nikt nie narzekał i jakoś przędło? Naturalnie, że nie. Temat rzeka, wymaga zgłębienia wiedzy m.in. w systemach politycznych i gospodarczych. Forum symulatora to raczej nie miejsce na to.
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2014, 21:44:22 wysłana przez Patrykos »
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:43:45 »
No wiesz. Kiedyś pociąg to coś znaczył. Kolej tak funkcjonowała, że można było nastawiać zegarki na podstawie przyjazdu/odjazdu pociągów. Więcej osób podróżowało pociągiem, były przepełnione, gdyż nie każdy miał samochód. Teraz autem dojedziesz szybciej niż pociągiem, a prawie każda rodzina posiada pojazd. Transport towarów chyba dawniej też był zwiększony. Ludzie jeździli na Śląsk za pracą, tak jak teraz jeżdżą za granicę. Wydobywany tam węgiel trzeba było rozwieść po Polsce.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:43:47 »
Kilka miliardów długu to trochę dużo jak na „jakoś przędło”.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:45:39 »
No wiesz. Kiedyś pociąg to coś znaczył. Kolej tak funkcjonowała, że można było nastawiać zegarki na podstawie przyjazdu/odjazdu pociągów.
Warto dodać, że to było przed wojną bo jeszcze ktoś pomyśli, że to dzięki Wielkiemu Bratu, który tak wspaniałomyślnie dbał o innych, że przy okazji wycofywania się z NRD zabierał wszystko co można było ze sobą do Sojuzu…
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:47:26 »
O widzisz Przemo i chyba tu jest sedno. A co tych wspomnianych miliardów długu, to moim zdaniem wystarczy zsumować długi wszystkich spółeczek i wyjdzie podobnie. Wiec gdzie jest ten sens?
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:49:05 »
Kiedyś wszystko u nas było państwowe i opłacalne. Nawet w takim Raciborzu byla parowozownia, a później chwile lokomotywownia i się opłacało bo funkcjonowanie wszystkiego płaciło państwo i żaden się nie obawiał o straty i zyski. W dzisiejszych czasach wszystko kręci się wokół pieniądza i nic z tym nie zrobisz. Takie czasy niestety. A odnośnie lokomotywowni w Katowicach, to ma ten teren być jakoś zagospodarowany. Co tam będzie? Nie mam pojęcia.
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2014, 21:51:57 wysłana przez hanys »

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:51:36 »
Kiedyś wszystko u nas było państwowe i opłacalne. Nawet w takim Raciborzu byla parowozownia, a później chwile lokomotywownia i się opłacało bo funkcjonowanie wszystkiego płaciło państwo i żaden się nie obawiał o straty i zyski. W dzisiejszych czasach wszystko kręci się wokół pieniądza i nic z tym nie zrobisz. Takie czasy niestety. A odnośnie lokomotywowni, to ma ten teren być jakoś zagospodarowany. Co tam będzie? Nie mam pojęcia.
Hanys, toć to analfabetyzm ekonomiczny połączony z nieznajomością historii…błagam Cię, nie pisz takich rzeczy więcej bo tylko się ośmieszysz. Rozumiem, że ze względu na Twój 666. post diabeł w Ciebie wstąpił i Cię opętał.

A co tych wspomnianych miliardów długu, to moim zdaniem wystarczy zsumować długi wszystkich spółeczek i wyjdzie podobnie. Wiec gdzie jest ten sens?
Ale że jak? Te długi się same nie narodziły, to owoc tamtego systemu.
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2014, 21:54:50 wysłana przez Patrykos »
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:56:58 »
Warto dodać, że to było przed wojną bo jeszcze ktoś pomyśli, że to dzięki Wielkiemu Bratu, który tak wspaniałomyślnie dbał o innych, że przy okazji wycofywania się z NRD zabierał wszystko co można było ze sobą do Sojuzu…
Mnie to opowiadały osoby z rodziny, które wspominały taką kolej z lat '70. Mam na myśli przepełnione pociągi i punktualne kursowanie.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9217
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 742
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Stycznia 2014, 21:58:38 »
Ale że jak? Te długi się same nie narodziły, to owoc tamtego systemu.
Patryk to skoro owoc tamtego systemu się nie sprawdził i przynosił straty, to po co zabieg niejako rozdzielenia tego bądź co bądź samego owocu na kawałki?
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2014, 21:59:49 wysłana przez Sawi »
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline hanys

  • Deweloper
  • Wiadomości: 2474
    • Zobacz profil
    • Trainz Download Center
  • Otrzymane polubienia: 1090
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Stycznia 2014, 22:00:44 »
Możliwe, że coś ten post 666 ma w sobie, bo dwa razy mi serwer rozłączył i nie chciał się wysłać. ;-)

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Stycznia 2014, 22:07:46 »
Mnie to opowiadały osoby z rodziny, które wspominały taką kolej z lat '70. Mam na myśli przepełnione pociągi i punktualne kursowanie.
Już samo to przepełnione pociągi i punktualne kursowanie jakoś nie pasuje do siebie. Poza tym mam spore wątpliwości co do punktualności pociągów za komuny przy takiej sytuacji finansowej systemu. Pociągi były punktualne przed wojną i według nich można było ustawiać zegarki.
Patryk to skoro owoc tamtego systemu się nie sprawdził i przynosił straty, to po co zabieg niejako rozdzielenia tego bądź co bądź samego owocu na kawałki?
Przerabialiśmy już ten temat przy okazji Twoich wspominek z PRLu.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline gruha_EU

  • Wiadomości: 171
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Stycznia 2014, 22:14:11 »
... Pociągi były punktualne przed wojną i według nich można było ustawiać zegarki.
Dzisiaj można ustawiać ... kalendarz.

Offline maacius

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 595
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Stycznia 2014, 22:15:58 »
Przy ilości taboru jaka obecnie jest w IC, dwie lokomotywownie (w tym jedna duża i świetnie wyposażona) tak blisko siebie to było za dużo.
Tak blisko, a jednak tak daleko. Załóżmy, że lokomotywa defektuje na wjeździe na CMKę od Zawiercia (zresztą przypadek autentyczny w miesiąc po likwidacji szopy, a wymaganej rezerwy nie było), w Gliwicach, Bielsku itp. Ktoś spyta o rezerwę - oczywiście, jest. Jedna lokomotywa lub okazjonalnie dwie. Ale nie raz okazywało się, że to za mało. Więc jeśli już trzeba było ciąć to połowę ludzi/lokomotyw. Lub chociaż zorganizować już dawno obiecany punkt PO na Zawodziu, 3-4 lokomotywy na stałe by w 100% wystarczyły, żeby zapobiegać "awaryjnym" sytuacjom.
Zresztą, Katowicka szopa też była duża, z tym, że gorzej wyposażona - bo zaniedbana przez lata przez władze.
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2014, 22:22:21 wysłana przez maacius »

Offline ryba825

  • Wiadomości: 83
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Stycznia 2014, 22:43:53 »
W PRL 100 osób robiło pracę 1 osoby, a jak kolejne 100 osób potrzebowało pracy, to 200 osób robiło pracę 1 osoby. W PRL nie liczyła się rentowność, tylko żeby ludzi mieli pracę. W kapitalizmie firma musi na siebie zarabiać. Wytłumaczenie, dlaczego kiedyś działała lokomotywownia, a teraz nie działa.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Stycznia 2014, 22:51:52 »
Szkoda tylko, że do tego kapitalizmu kolei wciąż trochę brakuje... Połączenie elementów wolnorynkowych, tj. podział spółek z nadal istniejącą postkomuną to najgorszy duet jaki może być.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Stycznia 2014, 22:57:07 »
Myślę, że takie strategiczne rzeczy jak kolej i energetyka chociażby nie powinny być sprywatyzowane. Jeśli już to i tak 51% powinno mieć państwo. W każdym razie nie jest to argument za tym, żeby utrzymywać zbędne obiekty, które generują straty.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Stycznia 2014, 00:04:27 »
Pociągi były punktualne przed wojną i według nich można było ustawiać zegarki.
Przed wojną kolej była zmilitaryzowana, czyli była częścią wojska. A z tym ustawianiem zegarków to jest jakiś mit sprzed 200 lat. Dawno, dawno temu, kiedy nie było jeszcze kolei ani radia, każde miasto i każda wioska miały swój czas lokalny, wyznaczany przez zegar na wieży kościoła/ratusza (a jak nie, to zegary słoneczne). W każdej takiej miejscowości zegar był jakoś "przypadkowo" nastawiony i nie było praktycznego sposobu, by zsynchronizować zegary w skali kraju. Kolej była pierwszym sposobem na transportowanie zegarów, dzięki czemu czas lokalny wyszedł z użycia na rzecz czasu strefowego.

Szkoda tylko, że do tego kapitalizmu kolei wciąż trochę brakuje...
No właśnie niestety kolej jest chyba ostatnim bastionem socjalizmu, zwłaszcza po tym, jak stocznie padły. Kolejarze ochoczo likwidują bocznice i tną lokomotywy, podczas gdy powinni się starać tworzyć ofertę atrakcyjną dla przedsiębiorców. Wygaszają popyt na połączeniach pasażerskich, aby coś tam niby zaoszczędzić, a dzięki temu trwale tracą klientów.

Myślę, że takie strategiczne rzeczy jak kolej i energetyka chociażby nie powinny być sprywatyzowane.
A co jest złego w prywatyzacji? Czy urzędnik, który bierze pensję i któremu się opłaca utrzymać jak najdłużej stanowisko, a najwyżej go zwolnią, będzie lepiej zarządzał niż przedsiębiorca, który ryzykuje swoim majątkiem, a zarobić może na lepszej organizacji czegoś, według własnych pomysłów? Tylko musi być odpowiednie prawo, które np. nie będzie preferowało transportu drogowego i nie będzie tworzyć patologii.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Stycznia 2014, 00:33:36 »
Kolejarze ochoczo (...) tną lokomotywy(...)
Dobitnym tego przykładem jest spółka PKP CARGO - zamiast sprzedawać nieużywane i niepotrzebne im lokomotywy to tną na złom niby pod pretekstem, że jest wysoki stopień zużycia i mają zakaz sprzedaży lokomotyw konkurencji (schemat psa ogrodnika - sam masz i niepotrzebujesz a nikomu nie sprzedasz). Aż dziwne dla mnie jest, że jakoś PKP Intercity sprzedaje niepotrzebne im EU07/EP07 prywatnym przewoźnikom i nie marudzą, że interes im nie idzie. Chętni na lokomotywy ST44/EU07/ET22 czy nawet ET21 zawsze się znajdą.
« Ostatnia zmiana: 16 Stycznia 2014, 00:35:41 wysłana przez RoboBatman »

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Stycznia 2014, 01:12:44 »
W PRL 100 osób robiło pracę 1 osoby, a jak kolejne 100 osób potrzebowało pracy, to 200 osób robiło pracę 1 osoby.
Co za brednie napisałeś. Masz jakie dowody na to? W czasach PRL pracowałem w Wagonowni Kraków-Prokocim, trudno było o urlop, nieraz trzeba było przyjść w niedziele do pracy, drugi dzień świąt była organizowana praca, bo kraj czeka na wagony, bo trzeba przewieź towary.

Jak w czasach PRL tak i teraz bywają pociągi przepełnione. Węgiel dla takich odbiorców jak elektrociepłownie przewozi się koleją. W czasach PRL więcej osób podróżowało koleją, kolej też przewoziła więcej towaru. To fakt więcej Polaków ma samochód. Ale kolej też nie jest bez winy. Najlepiej ograniczyć kursowanie pociągów i w końcu zamknąć linie. Brak logistyki, robienie na zasadzie każdy sobie rzepkę skrobie. Dlatego niema się co dziwić, że lokomotywownia została zlikwidowana.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Lokomotywownia Katowice
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Stycznia 2014, 07:24:50 »
Przed wojną kolej była zmilitaryzowana, czyli była częścią wojska. A z tym ustawianiem zegarków to jest jakiś mit sprzed 200 lat. Dawno, dawno temu, kiedy nie było jeszcze kolei ani radia, każde miasto i każda wioska miały swój czas lokalny, wyznaczany przez zegar na wieży kościoła/ratusza (a jak nie, to zegary słoneczne). W każdej takiej miejscowości zegar był jakoś "przypadkowo" nastawiony i nie było praktycznego sposobu, by zsynchronizować zegary w skali kraju. Kolej była pierwszym sposobem na transportowanie zegarów, dzięki czemu czas lokalny wyszedł z użycia na rzecz czasu strefowego.
To prawda. I co do prywatyzacji też masz rację, ale w obecnej sytuacji nie jestem do końca pewien, czy w pewnej części nie skończyłoby się to jak z cukrowniami w latach 90tych albo jak z hutami (sprzedanie za grosze).

Co za brednie napisałeś. Masz jakie dowody na to?
A co z przerostem zatrudnienia w PRL?

Jak w czasach PRL tak i teraz bywają pociągi przepełnione.
Tak, teraz pociągi tylko bywają przepełnione, kiedyś były pełne. Ale jak już wspomniałeś posiadanie własnego samochodu spowodowało odejście od kolei (na przykładzie z podwórka mogę napisać, że lokalizacja przystanków kolejowych czasami jest dziwna) i komunikacji miejskiej. Głównym czynnikiem jest zła oferta, nieadekwatna do ceny. Często też jakość usług jest kiepska. W Los Angeles teraz próbuje się wrócić do korzystanie z KM bo jak się okazało, jest za dużo samochodów. :) Nas to też czeka niebawem.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.