Autor Wątek:  Programy na użytek symulatora. [szczawik]  (Przeczytany 228439 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Programy na użytek symulatora. [szczawik]
« dnia: 09 Stycznia 2014, 00:07:59 »
W tym wątku w miarę upływu czasu postaram się publikować programy mogące być użytecznymi dla symulatora.

Program EDT(aktualizowany 23 stycznia 2016):
Wersja 7.5
https://eu07.pl/userfiles/7492/priv-5gj_edt.7z
Funkcje:
  • Edytor tekstowy do bieżącego podglądu pliku i zmian z obsługą wielu kart. Wszystkie funkcje w dzienniku zmian.
  • Usuwanie dalszej części linijki po wystąpieniu określonego ciągu znaków, np.
    wpisanie '//' usunie zaremowane wpisy.
    wpisanie 'event' usunie wpisy eventów.
    wpisanie 'velocity' usunie wpisy dopuszczalnej prędkości.
  • Zamiana dużych liter na małe.
  • Zamiana polskich znaków diakrytycznych na ,,zwykłe" (np. ą na a).
  • Hurtowa zmiana velocity (bez względu na dotychczasową wartość).
  • Wykonywanie operacji na linijkach zaczynających się od konkretnej frazy, np.
    wpisanie 'include;tr/' spowoduje wykonanie działań programu tylko na wpisach include z folderu tr/.
    wpisanie 'event' spowoduje wykonanie działań programu tylko na wpisach z eventami.
  • Usuwanie zwielokrotnienia średnika (przeznaczenie wpisy include).
  • Zmiana separatora ze średnika na spację (przeznaczenie wpisy include).
  • Hurtowa zmiana wybranego parametru we wpisach Include w pliku scenerii bez względu na dotychczasową wartość w którymkolwiek wpisie. Możliwość wprowadzania podanej nazwy lub wprowadzania liczby losowanej z podanego zakresu. Przykłady: losowy obrót modeli drzew, ludzi, losowe pochylenie wskaźników itd.
  • Opcja skracania kąta, np. z 361 na 1.
  • Nadawanie indywidualnej nazwy toru (dla none) z podanym przedrostkiem.
  • Nadawanie indywidualnej nazwy drogi (dla none) z podanym przedrostkiem.
  • Zmiana kolejności parametrów w wybranych wpisach Include.
  • Dodanie nowego parametru Include.
  • Całkowite usunięcie wybranego parametru z wpisu Include.
  • Działanie matematyczne na wybranym parametrze wpisów include o podanej nazwie.
  • Możliwość wykorzystywania na wpisach modeli takich samych funkcji jak dla Include.
  • Usuwanie linijki, jeśli zawiera podaną nazwę.
  • Usuwanie linijki, jeśli kończy się podaną frazą.
  • Opcja 'cofnij'; dotyczy jedynie bezpośrednich zmian w pliku (nie wykonanych za pomocą narzędziownika).
  • Możliwość działania tylko na zaznaczonym obszarze pliku.
  • Wyszukiwanie w pliku dróg i tworzenie pliku z wpisami aut; można wprowadzić ilość wpisów aut do wygenerowania, prędkość początkową oraz wybrać pojazdy do losowego wstawienia.
  • Narzędzie do scalania dwóch kart. Do wyboru składowe: tory, drogi, include, modele, trójkąty, komentarze. Można zaznaczać kilka.
  • Dodawanie odcinków izolowanych o podanej nazwie na wybranym odcinku. Możliwość dodawania odcinków do rozjazdów lub ich ignorowanie.
  • Konwersja wpisów Include na Model i na odwrót.
  • Możliwość wykonywania operacji na jednej wybranej lub na wszystkich kartach.
  • Możliwość przeładowania zawartości karty z dysku.
Dziennik zmian w paczce.

Program Katalogowanie(aktualizowany 10 stycznia 2015):
https://eu07.pl/userfiles/7492/priv-4if_Katalogowanie.rar
Program przenosi hurtowo pliki według utworzonej tabeli; można dokonać operacji odwrotnej.

Program wspomagający tworzenie scenerii(aktualizowany 23 stycznia 2016):
https://eu07.pl/userfiles/7492/priv-1ju_wtt.7z
Funkcje:
  • Obliczanie parametrów łuku (długość rampy przechyłkowej, wartość przesunięcia toru dla krzywej przejściowej, wartość przechyłki [mm, deg]).
  • Obliczanie parametrów profilu pionowego (promień pionowy, długość łuku pionowego).
  • Liczenie długości wstawek prostych pomiędzy rozjazdami dla osiągnięcia żądanego rozstawu torów.
  • Obliczanie odległości pomiędzy mocowaniami sieci trakcyjnej.
  • Liczenie długości wstawki prostej w torach stacji dla danej prędkości.
  • Liczenie maksymalnej dozwolonej prędkości dla łuku o podanym promieniu.
Opierałem się m.in. na wzorach podanych przez @Paula.

Program przesuwający pliki scenerii (aktualizowany 6 maja 2014):
https://www.eu07.pl/userfiles/7492/priv-a4f_PPS.rar
Funkcje:
  • Możliwość wybrania, czy przesuwać wszystkie obiekty, czy tylko wybrane składowe. Do wyboru torowisko, sieć trakcyjna, teren, drogi, Include, wpisy modeli.
  • Możliwość przesunięcia wybranych obiektów w osiach (wszystkie lub wybrane) x, z, y.
Uwaga- program nie zadziała, gdy wpisy Include mają zmienioną domyślną wartość kolejności parametrów.

Program pomocniczy- części składowe scenerii:
Funkcje:
  • Dodawanie/ usuwanie '//' przed wybranymi składowymi scenerii.
  • Możliwość usuwania z pliku wybranych składowych.
  • Funkcja wyodrębniania wybranych składowych do osobnych plików (rozbijanie scenerii na pliki tematyczne).
Składowe do wyboru: torowisko, sieć trakcyjna, wpisy include, wpisy modeli, drogi i rzeki, teren, sygnalizacja, wskaźniki, zieleń, eventy. Można działać na dowolnej liczbie składowych.
https://eu07.pl/userfiles/7492/priv-70d_PP-MaSzyna.rar

Program Generator plików Include:
https://eu07.pl/userfiles/7492/priv-xyf_dprGeneratorInc.7z
Program generuje pliki .inc wg szablonu dla większych ilości modeli, by nie trzeba było ręcznie tworzyć plików, co jest czasochłonne.

Uwagi, sugestie, zauważone błędy proszę wypisywać w tym wątku ew. poprzez PW.

Przyklejam @Stele
« Ostatnia zmiana: 13 Kwietnia 2022, 17:50:18 wysłana przez matek123 »

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Stycznia 2014, 10:07:11 »
Odnośnie sugestii. Przydałby się program, który automatycznie stworzy odcinki izolowane. Algorytm mógłby wyglądać następująco. Program przyjmowałby numery dwóch odcinków, które odpowiadałyby numerom linii w pliku z torami. Podawałoby się też orientacje tych odcinków (wskazanie węzłów 1/2). Następnie program automatycznie nazywałby odcinki pomiędzy tymi dwoma odcinkami wg nazwy, która także byłaby podawana na wejściu.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Stycznia 2014, 11:19:26 »
Niestety, czegoś takiego obecnie nie stworzę. A czy program nie opierałby się na nadawaniu odcinkom niepowtarzalnych nazw?

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Stycznia 2014, 11:26:45 »
Nie. Odcinek izolowany dla wybranego kawałka szlaku realizuje się tak, że dodaje się wpis:
isolated nazwado każdego wpisu toru, który ten kawałek szlaku tworzy. Wpis jest dodawany analogicznie jak parametr velocity.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Stycznia 2014, 11:36:43 »
Czyli na podanym odcinku program dodawałby linijkę isolated z nazwą wg. wzorca. Niestety, ja na razie nie jestem w stanie tego stworzyć wg. trybu z Twojego algorytmu. Postaram się niebawem wykonać narzędzie wykonujące przynajmniej część pracy z tego zagadnienia.
« Ostatnia zmiana: 11 Stycznia 2014, 11:37:50 wysłana przez szczawik »

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Stycznia 2014, 11:42:30 »
Tak, dokładnie tak. Akceptowanie kolejnych odcinków jako sąsiednich, powinno się odbywać na podstawie porównywania współrzędnych. Stąd ważne jest, by podać orientacje odcinków, które chcemy połączyć. Natomiast podglądem torów umożliwiającym wybór właściwych odcinków nie musisz się martwić, bo doskonale realizuje to Rainsted. W razie wątpliwości służę pomocą w głębszym zrozumieniu jak taki algorytm powinien działać.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Stycznia 2014, 11:49:30 »
Chodzi o wyszukiwanie kolejnych odcinków wg. identycznych współrzędnych, to chyba sprawiłoby mi największy kłopot. Muszę to przeanalizować, przy moich obecnych umiejętnościach jest to dosyć trudny projekt. Na chwilę obecną mogę wykonać narzędzie dodające linijkę isolated z podaną nazwą i unikalną wartością, lecz do wszystkich torów w pliku, ew. do określonej części pliku.
« Ostatnia zmiana: 11 Stycznia 2014, 11:51:16 wysłana przez szczawik »

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Stycznia 2014, 11:53:46 »
Jak wolisz. Na pewno będzie to lepsze narzędzie niż żadne. Ja jestem w stanie napisać taki program, ale najpierw muszę skończyć rozpoczęte projekty. Dlatego nie umiem oszacować kiedy to nastąpi.

Offline ryba825

  • Wiadomości: 83
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Stycznia 2014, 00:21:53 »
Muszę to przeanalizować, przy moich obecnych umiejętnościach jest to dosyć trudny projekt. Na chwilę obecną mogę wykonać narzędzie dodające linijkę isolated z podaną nazwą i unikalną wartością, lecz do wszystkich torów w pliku, ew. do określonej części pliku.
Problem umiejętności programowania czy analizy danych? Chętnie pomogę. W sprawach doraźnych - cały czas (prawie), w sprawach "grubszych" - po sesji (po 16.02).

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Stycznia 2014, 03:44:03 »
Problem umiejętności programowania czy analizy danych? Chętnie pomogę. W sprawach doraźnych - cały czas (prawie), w sprawach "grubszych" - po sesji (po 16.02).
Brak większego doświadczenia w programowaniu bardziej zaawansowanych narzędzi, a co z tym idzie także i umiejętności.:)
Aktualizacja postu #1.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Stycznia 2014, 01:06:53 »
Tu jedynym problemem będzie rozbudowany parser. Nie pamiętam teraz odkładnie, ale cały wpis dla jednego toru może mieć różną ilość linii. Trochę skakania by było ale nie jest to rzecz nie do zrobienia. Pytanie jest natomiast inne, czy nie można by tego robić bardziej z poziomu GUI? Wszak, któryś z programów @Ra pozwalał na wczytywanie torowiska... wystarczyłoby zaznaczać grupę i jakimś buttonem dodawać parametr tejże grupie torów.

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Stycznia 2014, 02:51:18 »
Parser w EU07.EXE ignoruje podział na linie, tzn. całą scenerię można zapisać w jednej linijce i też będzie dobrze. Wczytanie torowiska do obiektów i ich modyfikacja nie jest problemem, problemem jest ponowne zapisanie tego, zwłaszcza jeśli tory są umieszczone w kilku plikach, a we wpisach torów są dodatkowe komentarze. Ponadto łączenia torów nie zawsze są dokładne, trzeba też uwzględniać przesunięcia wykonywane przez origin.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline ryba825

  • Wiadomości: 83
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Stycznia 2014, 09:04:57 »
Najtrudniejsze jest chyba znalezienie drogi z punktu A do punktu B (co, jeśli jest zwrotnica? No chyba że odcinki izolowane mogą być tylko na zwykłych torach, ale co wtedy ze stacjami wielotorowymi?).

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Stycznia 2014, 10:47:01 »
W najprostszym przypadku można przyjąć, że odcinek izolowany łączy tory między między dwoma rozjazdami, a do tego sam rozjazd jest oddzielnym odcinkiem izolowanym. W praktyce ten podział nie jest taki sztywny, czasem niektóre odcinki się łączy lub dzieli, w zależności od potrzeb.
Kompleksowe narzędzie do obsługi odcinków izolowanych powinno umożliwiać:
1) automatyczne przypisanie odcinków izolowanych,
2) możliwość wygodnej, ręcznej edycji.
O ile automat można zrobić na przycisk, o tyle ręczna edycja wymaga dorobienia interfejsu z możliwością obrotu scenerii i skalowania jej w wybranym kierunku. Przydałaby się też możliwość hurtowej zmiany nazwy odcinków izolowanych na pewnym obszarze wraz z ustaleniem prefiksu i kierunku numerowania.
W przypadku automatu można się jeszcze zastanowić nad wprowadzeniem punktów podziału i automatyczych przypisań pewnych zdarzeń, np. tor z event1/2 [semafor]_s1 może być początkiem nowego odcinka izolowanego, którego zajęcie powoduje wyświetlenie sygnału s1 na semaforze; tor z przypisanym wskaźnikiem W5 może stanowić granicę między odcinkiem izolowanym szlaku.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline ryba825

  • Wiadomości: 83
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Stycznia 2014, 20:40:44 »
Zobaczę, co da się zrobić. Nie rysowałem jeszcze nic, a tym bardziej nie rysowałem interaktywnych obiektów, więc jeśli ktoś ma link zapisany do tego, jak i co, to poproszę. Będę pisał w C#/.NET.

EDIT:
Czy komentarze przy torach w .scm będą zawsze w takim formacie, tj. "//przyległy_tekst_do_slashy liczba_po_spacji" i takie jak niżej?
//point 1
//control vector 1
//control vector 2
//point 2
« Ostatnia zmiana: 14 Stycznia 2014, 23:24:57 wysłana przez ryba825 »

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Stycznia 2014, 23:59:24 »
Te komentarze są akurat bez sensu i ja ich z Rainsted nie generuję. Aczkolwiek wyjątkowo mogą być inne.

Gdyby naprawdę ktoś chciał coś konkretnego zrobić z odcinkami izolowanymi, to ja mogę dodać jakieś funkcje do Rainsted. Ale to musi być jasno zdefiniowana potrzeba, bo na robienie czegoś tam, co by mogło jakoś działać i ewentualnie kiedyś się przydać, to nie mam czasu. Wystarczy, że zrobiłem edytor, którego prawie nikt nie używa, bo "jest za trudny" albo coś tam. A nawet od paru lat nie mogę się doprosić, żeby ktoś wczytał wypasiony plik SCN (do podglądu scenerii, nie do RSF) a potem zapisał i stworzył listę rzeczy, które się zapisały w nieprawidłowo zmienionej postaci względem oryginału.
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2014, 00:01:43 wysłana przez Ra »
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline ryba825

  • Wiadomości: 83
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Stycznia 2014, 18:48:14 »
Zróbcie burzę mózgów i określcie się, co z odcinkami izolowanymi.

Ra, jeśli podeślesz mi, jak wygenerować ten plik i co i jak porównać, to postaram się to zrobić. Nie obiecuję, ze zrobię to w styczniu, ale pod koniec lutego powinienem dać radę.

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Stycznia 2014, 18:59:40 »
Lepiej, żebyś Ty potrafił sam znaleźć optymalne rozwiązanie, wtedy jest pewność, że zrobisz to dobrze. Dobry programista to taki, który nie tylko potrafi klepać to, co mu zlecają, ale sam czuje temat. Programista, który nie czuje pociągu do kolei niewiele pomoże przy MaSzynie. I tak jest z każdą inną dziedziną.

Offline ryba825

  • Wiadomości: 83
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Stycznia 2014, 19:32:03 »
Benek, tu jest kwestia tego, że zaimplementowanie tego w Rainsted będzie lepsze na dłuższą metę (o ile będzie Rainsted używane). W Rainsted liczba operacji dopisania odcinka izolowanego to mniej więcej ilość torów (w każdym razie problem liniowy), w których będzie on wpisany. Przy automacie mamy problem znalezienia drogi (no chyba że odcinki będą między zwrotnicami i osobne na zwrotnicach [uwaga youBy]), a robiąc cały interfejs, robimy mini Rainsted. Tu nie chodzi o to, że się zmuszam, czy coś, tylko o to, że rośnie nam lista narzędzi i chcąc zrobić kawałek toru, będziemy musieli użyć 5 programów, a że 1 się zdezaktualizował, bo coś się zmieniło i to mamy problem.
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2014, 20:31:07 wysłana przez ryba825 »

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Stycznia 2014, 19:36:55 »
Podałem jak rozwiązać problem znalezienia drogi. Podać początek i koniec. Takie narzędzie w porównaniu z budowaniem scenerii w 3ds działa błyskawicznie. Może byłyby pewne utrudnienia na zwrotnicach, ale to od biedy można już ręcznie obsłużyć, chociaż to też można zaprogramować. Podgląd torów nadal mógłby być realizowany w Rainsted i nie trzeba by robić dodatkowego interfejsu.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Stycznia 2014, 20:02:36 »
(no chyba że odcinki będą między zwrotnicami i osobne na zwrotnicach)
W najprostszym przypadku można przyjąć, że odcinek izolowany łączy tory między między dwoma rozjazdami, a do tego sam rozjazd jest oddzielnym odcinkiem izolowanym.
Takie coś załatwi nam dużą część przypadków, chociaż i tak konieczne będzie ręczne poprawienie – pocięcie ze względu na SBL, połączenie niektórych rozjazdów na głowicach, granica między stacją i szlakiem itd.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Stycznia 2014, 20:12:10 »
Stworzyłem małe narzędzie dotyczące odcinków izolowanych, działa ono jednak w stosunku do całego pliku:
http://eu07.pl/userfiles/7492/priv-g6f_Isolated.rar
Aktualizacja programu i postu #1.

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Stycznia 2014, 14:18:34 »
Chciałem tylko zauważyć, że obecny sposób przypisywania odcinków izolowanych do poszczególnych torów uniemożliwia proste tworzenie SBL i przejazdów na jednym odcinku. W tej chwili SBL ma swój własny odcinek a każdy przejazd swój. A jeśli odcinek przejazdu pokryje się z dwoma różnymi odcinkami SBL to już w ogóle zaczyna to być skomplikowane.
Rozwiązania są dwa:
1. Umożliwić definiowanie więcej niż jednego odcinka izolowanego dla każdego z torów. W momencie nakładania nowego odcinka na istniejący tor prawdopodobnie będzie trzeba go pociąć.
2. Zostawić jak jest, ale wtedy trzeba napisać narzędzie, które może pociąć tor w dowolnym miejscu, każdy przypisać do innego odcinka a na końcu zmodyfikować odpowiednie urządzenia SRK, żeby korzystały z nowych i odpowiednich odcinków.
Punkt pierwszy można rozwiązać poprzez zdefiniowanie w pliku scn nowego sposobu odwołania do odcinków izolowanych poprzez uzycie cudzysłowów po słowie kluczowym isolated w przypadku jeśli będzie używanych więcej niż jedna nazw. W przypadku jednej można je stosować lub nie. Zmiana kompatybilna z obecną konwencją.
Punkt drugi trzeba wykonać programistycznie i bez GUI się nie obejdzie.
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Stycznia 2014, 15:20:23 »
Może najpierw niech ktoś zrobi SBL działającą na dostępnych odcinkach izolowanych? Bez sensu są rozważania na temat narzędzia, które ma samo zrobić coś, co nawet nie wiemy, jak ma działać. Odcinki izolowane zostały uruchomione 2.5 roku temu, ich wykorzystanie (nie licząc Quarka) nadal jest bardzo nikłe, a mimo to jest krytyka, że są zrobione źle. Co z tego, jeśli zrobię odcinki izolowane inaczej, jeśli wszyscy będą nadal czekali, że pojawi się narzędzie, które odwali całą robotę samo? Mimo że nawet nie zostało określone w praktyce, jak należy odcinki izolowane stosować. Rozważania teoretyczne nie są dobre do usprawniania mechanizmu, którego i tak nikt nie używa.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Mati_An

  • Wiadomości: 630
  • Trasopisarz i fotograf
    • Zobacz profil
    • Moje Fotki
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Stycznia 2014, 16:03:28 »
Może najpierw niech ktoś zrobi SBL działającą na dostępnych odcinkach izolowanych?
Ktoś zrobił, szkoda tylko że do jednego toru można przypisać tylko jeden odcinek izolowany.
Bajka o czasie - trza się brać tylko za trasy... a może nie tylko?

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Stycznia 2014, 16:37:04 »
Ra, automat musi być, bo w przeciwnym razie mało kto wpisze odcinki izolowane ręcznie, by móc je potem przetestować.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Stycznia 2014, 17:08:00 »
Problem zasadniczo rozwiązany; stworzyłem skrypt do 3ds Max dodający odcinki izolowane do zaznaczonego torowiska. Dziękuję za pomoc @ISDR.
http://eu07.pl/userfiles/7492/priv-vf7_SkryptIsolated.rar

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Stycznia 2014, 15:49:09 »
Chyba nie do końca... toć nie będziemy przecież importować Krzyżowej do maxa, żeby zrobić odcinki izolowane. Wciąż śmiem twierdzić, że potrzebne jest narzędzie odrywające działania od 3DS MAX'a.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Stycznia 2014, 16:05:39 »
Import scenerii trwa góra kilka minut. Jest podgląd na całość scenerii, jest narzędzie do dodawania odcinków. Nie wiem, jakie są jeszcze oczekiwania. Zresztą gdyby było narzędzie, do którego wprowadza się jedynie nazwy ew. współrzędne skrajnych torów odcinka izolowanego, to i tak żeby te poznać,  trzeba otworzyć scenerię, czy to 3ds Maxem, czy edytorem Rainsted. A jeśli ktoś korzysta z edytora wbudowanego w Rainsted i by mu było potrzebne narzędzie do tego edytora, to już trzeba się do @Ra zgłosić z prośbą. Z resztą @Ra się już wypowiedział.
« Ostatnia zmiana: 22 Stycznia 2014, 16:08:25 wysłana przez szczawik »

Offline ryba825

  • Wiadomości: 83
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Programy na użytek symulatora.
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Stycznia 2014, 16:28:19 »
Zrobiłem kawałek programu, ale zatrzymałem się na znajdowaniu drogi, ponieważ brak mi czasu aktualnie (jeśli ktoś ma algorytm znajdowania drogi, to go zaimplementuję, jeśli nie ma, to po sesji usiądę to tego).