- Symulator MaSzyna -

Symulator EU07 (i nie tylko) => Symulator => Wątek zaczęty przez: szczawik w 09 Stycznia 2014, 00:07:59

Tytuł: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 09 Stycznia 2014, 00:07:59
W tym wątku w miarę upływu czasu postaram się publikować programy mogące być użytecznymi dla symulatora.

Program EDT(aktualizowany 23 stycznia 2016):
Wersja 7.5
https://eu07.pl/userfiles/7492/priv-5gj_edt.7z
Funkcje:
Dziennik zmian w paczce.

Program Katalogowanie(aktualizowany 10 stycznia 2015):
https://eu07.pl/userfiles/7492/priv-4if_Katalogowanie.rar
Program przenosi hurtowo pliki według utworzonej tabeli; można dokonać operacji odwrotnej.

Program wspomagający tworzenie scenerii(aktualizowany 23 stycznia 2016):
https://eu07.pl/userfiles/7492/priv-1ju_wtt.7z
Funkcje:
Opierałem się m.in. na wzorach podanych przez @Paula.

Program przesuwający pliki scenerii (aktualizowany 6 maja 2014):
https://www.eu07.pl/userfiles/7492/priv-a4f_PPS.rar
Funkcje:
Uwaga- program nie zadziała, gdy wpisy Include mają zmienioną domyślną wartość kolejności parametrów.

Program pomocniczy- części składowe scenerii:
Funkcje:
Składowe do wyboru: torowisko, sieć trakcyjna, wpisy include, wpisy modeli, drogi i rzeki, teren, sygnalizacja, wskaźniki, zieleń, eventy. Można działać na dowolnej liczbie składowych.
https://eu07.pl/userfiles/7492/priv-70d_PP-MaSzyna.rar

Program Generator plików Include:
https://eu07.pl/userfiles/7492/priv-xyf_dprGeneratorInc.7z
Program generuje pliki .inc wg szablonu dla większych ilości modeli, by nie trzeba było ręcznie tworzyć plików, co jest czasochłonne.

Uwagi, sugestie, zauważone błędy proszę wypisywać w tym wątku ew. poprzez PW.

Przyklejam @Stele
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Benek w 11 Stycznia 2014, 10:07:11
Odnośnie sugestii. Przydałby się program, który automatycznie stworzy odcinki izolowane. Algorytm mógłby wyglądać następująco. Program przyjmowałby numery dwóch odcinków, które odpowiadałyby numerom linii w pliku z torami. Podawałoby się też orientacje tych odcinków (wskazanie węzłów 1/2). Następnie program automatycznie nazywałby odcinki pomiędzy tymi dwoma odcinkami wg nazwy, która także byłaby podawana na wejściu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 11 Stycznia 2014, 11:19:26
Niestety, czegoś takiego obecnie nie stworzę. A czy program nie opierałby się na nadawaniu odcinkom niepowtarzalnych nazw?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Benek w 11 Stycznia 2014, 11:26:45
Nie. Odcinek izolowany dla wybranego kawałka szlaku realizuje się tak, że dodaje się wpis:
isolated nazwado każdego wpisu toru, który ten kawałek szlaku tworzy. Wpis jest dodawany analogicznie jak parametr velocity.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 11 Stycznia 2014, 11:36:43
Czyli na podanym odcinku program dodawałby linijkę isolated z nazwą wg. wzorca. Niestety, ja na razie nie jestem w stanie tego stworzyć wg. trybu z Twojego algorytmu. Postaram się niebawem wykonać narzędzie wykonujące przynajmniej część pracy z tego zagadnienia.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Benek w 11 Stycznia 2014, 11:42:30
Tak, dokładnie tak. Akceptowanie kolejnych odcinków jako sąsiednich, powinno się odbywać na podstawie porównywania współrzędnych. Stąd ważne jest, by podać orientacje odcinków, które chcemy połączyć. Natomiast podglądem torów umożliwiającym wybór właściwych odcinków nie musisz się martwić, bo doskonale realizuje to Rainsted. W razie wątpliwości służę pomocą w głębszym zrozumieniu jak taki algorytm powinien działać.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 11 Stycznia 2014, 11:49:30
Chodzi o wyszukiwanie kolejnych odcinków wg. identycznych współrzędnych, to chyba sprawiłoby mi największy kłopot. Muszę to przeanalizować, przy moich obecnych umiejętnościach jest to dosyć trudny projekt. Na chwilę obecną mogę wykonać narzędzie dodające linijkę isolated z podaną nazwą i unikalną wartością, lecz do wszystkich torów w pliku, ew. do określonej części pliku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Benek w 11 Stycznia 2014, 11:53:46
Jak wolisz. Na pewno będzie to lepsze narzędzie niż żadne. Ja jestem w stanie napisać taki program, ale najpierw muszę skończyć rozpoczęte projekty. Dlatego nie umiem oszacować kiedy to nastąpi.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 12 Stycznia 2014, 00:21:53
Muszę to przeanalizować, przy moich obecnych umiejętnościach jest to dosyć trudny projekt. Na chwilę obecną mogę wykonać narzędzie dodające linijkę isolated z podaną nazwą i unikalną wartością, lecz do wszystkich torów w pliku, ew. do określonej części pliku.
Problem umiejętności programowania czy analizy danych? Chętnie pomogę. W sprawach doraźnych - cały czas (prawie), w sprawach "grubszych" - po sesji (po 16.02).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 12 Stycznia 2014, 03:44:03
Problem umiejętności programowania czy analizy danych? Chętnie pomogę. W sprawach doraźnych - cały czas (prawie), w sprawach "grubszych" - po sesji (po 16.02).
Brak większego doświadczenia w programowaniu bardziej zaawansowanych narzędzi, a co z tym idzie także i umiejętności.:)
Aktualizacja postu #1.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: pol102 w 14 Stycznia 2014, 01:06:53
Tu jedynym problemem będzie rozbudowany parser. Nie pamiętam teraz odkładnie, ale cały wpis dla jednego toru może mieć różną ilość linii. Trochę skakania by było ale nie jest to rzecz nie do zrobienia. Pytanie jest natomiast inne, czy nie można by tego robić bardziej z poziomu GUI? Wszak, któryś z programów @Ra pozwalał na wczytywanie torowiska... wystarczyłoby zaznaczać grupę i jakimś buttonem dodawać parametr tejże grupie torów.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Ra w 14 Stycznia 2014, 02:51:18
Parser w EU07.EXE ignoruje podział na linie, tzn. całą scenerię można zapisać w jednej linijce i też będzie dobrze. Wczytanie torowiska do obiektów i ich modyfikacja nie jest problemem, problemem jest ponowne zapisanie tego, zwłaszcza jeśli tory są umieszczone w kilku plikach, a we wpisach torów są dodatkowe komentarze. Ponadto łączenia torów nie zawsze są dokładne, trzeba też uwzględniać przesunięcia wykonywane przez origin.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 14 Stycznia 2014, 09:04:57
Najtrudniejsze jest chyba znalezienie drogi z punktu A do punktu B (co, jeśli jest zwrotnica? No chyba że odcinki izolowane mogą być tylko na zwykłych torach, ale co wtedy ze stacjami wielotorowymi?).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: youBy w 14 Stycznia 2014, 10:47:01
W najprostszym przypadku można przyjąć, że odcinek izolowany łączy tory między między dwoma rozjazdami, a do tego sam rozjazd jest oddzielnym odcinkiem izolowanym. W praktyce ten podział nie jest taki sztywny, czasem niektóre odcinki się łączy lub dzieli, w zależności od potrzeb.
Kompleksowe narzędzie do obsługi odcinków izolowanych powinno umożliwiać:
1) automatyczne przypisanie odcinków izolowanych,
2) możliwość wygodnej, ręcznej edycji.
O ile automat można zrobić na przycisk, o tyle ręczna edycja wymaga dorobienia interfejsu z możliwością obrotu scenerii i skalowania jej w wybranym kierunku. Przydałaby się też możliwość hurtowej zmiany nazwy odcinków izolowanych na pewnym obszarze wraz z ustaleniem prefiksu i kierunku numerowania.
W przypadku automatu można się jeszcze zastanowić nad wprowadzeniem punktów podziału i automatyczych przypisań pewnych zdarzeń, np. tor z event1/2 [semafor]_s1 może być początkiem nowego odcinka izolowanego, którego zajęcie powoduje wyświetlenie sygnału s1 na semaforze; tor z przypisanym wskaźnikiem W5 może stanowić granicę między odcinkiem izolowanym szlaku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 14 Stycznia 2014, 20:40:44
Zobaczę, co da się zrobić. Nie rysowałem jeszcze nic, a tym bardziej nie rysowałem interaktywnych obiektów, więc jeśli ktoś ma link zapisany do tego, jak i co, to poproszę. Będę pisał w C#/.NET.

EDIT:
Czy komentarze przy torach w .scm będą zawsze w takim formacie, tj. "//przyległy_tekst_do_slashy liczba_po_spacji" i takie jak niżej?
//point 1
//control vector 1
//control vector 2
//point 2
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Ra w 14 Stycznia 2014, 23:59:24
Te komentarze są akurat bez sensu i ja ich z Rainsted nie generuję. Aczkolwiek wyjątkowo mogą być inne.

Gdyby naprawdę ktoś chciał coś konkretnego zrobić z odcinkami izolowanymi, to ja mogę dodać jakieś funkcje do Rainsted. Ale to musi być jasno zdefiniowana potrzeba, bo na robienie czegoś tam, co by mogło jakoś działać i ewentualnie kiedyś się przydać, to nie mam czasu. Wystarczy, że zrobiłem edytor, którego prawie nikt nie używa, bo "jest za trudny" albo coś tam. A nawet od paru lat nie mogę się doprosić, żeby ktoś wczytał wypasiony plik SCN (do podglądu scenerii, nie do RSF) a potem zapisał i stworzył listę rzeczy, które się zapisały w nieprawidłowo zmienionej postaci względem oryginału.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 15 Stycznia 2014, 18:48:14
Zróbcie burzę mózgów i określcie się, co z odcinkami izolowanymi.

Ra, jeśli podeślesz mi, jak wygenerować ten plik i co i jak porównać, to postaram się to zrobić. Nie obiecuję, ze zrobię to w styczniu, ale pod koniec lutego powinienem dać radę.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Benek w 15 Stycznia 2014, 18:59:40
Lepiej, żebyś Ty potrafił sam znaleźć optymalne rozwiązanie, wtedy jest pewność, że zrobisz to dobrze. Dobry programista to taki, który nie tylko potrafi klepać to, co mu zlecają, ale sam czuje temat. Programista, który nie czuje pociągu do kolei niewiele pomoże przy MaSzynie. I tak jest z każdą inną dziedziną.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 15 Stycznia 2014, 19:32:03
Benek, tu jest kwestia tego, że zaimplementowanie tego w Rainsted będzie lepsze na dłuższą metę (o ile będzie Rainsted używane). W Rainsted liczba operacji dopisania odcinka izolowanego to mniej więcej ilość torów (w każdym razie problem liniowy), w których będzie on wpisany. Przy automacie mamy problem znalezienia drogi (no chyba że odcinki będą między zwrotnicami i osobne na zwrotnicach [uwaga youBy]), a robiąc cały interfejs, robimy mini Rainsted. Tu nie chodzi o to, że się zmuszam, czy coś, tylko o to, że rośnie nam lista narzędzi i chcąc zrobić kawałek toru, będziemy musieli użyć 5 programów, a że 1 się zdezaktualizował, bo coś się zmieniło i to mamy problem.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Benek w 15 Stycznia 2014, 19:36:55
Podałem jak rozwiązać problem znalezienia drogi. Podać początek i koniec. Takie narzędzie w porównaniu z budowaniem scenerii w 3ds działa błyskawicznie. Może byłyby pewne utrudnienia na zwrotnicach, ale to od biedy można już ręcznie obsłużyć, chociaż to też można zaprogramować. Podgląd torów nadal mógłby być realizowany w Rainsted i nie trzeba by robić dodatkowego interfejsu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: youBy w 15 Stycznia 2014, 20:02:36
(no chyba że odcinki będą między zwrotnicami i osobne na zwrotnicach)
W najprostszym przypadku można przyjąć, że odcinek izolowany łączy tory między między dwoma rozjazdami, a do tego sam rozjazd jest oddzielnym odcinkiem izolowanym.
Takie coś załatwi nam dużą część przypadków, chociaż i tak konieczne będzie ręczne poprawienie – pocięcie ze względu na SBL, połączenie niektórych rozjazdów na głowicach, granica między stacją i szlakiem itd.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 15 Stycznia 2014, 20:12:10
Stworzyłem małe narzędzie dotyczące odcinków izolowanych, działa ono jednak w stosunku do całego pliku:
http://eu07.pl/userfiles/7492/priv-g6f_Isolated.rar
Aktualizacja programu i postu #1.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: firleju w 18 Stycznia 2014, 14:18:34
Chciałem tylko zauważyć, że obecny sposób przypisywania odcinków izolowanych do poszczególnych torów uniemożliwia proste tworzenie SBL i przejazdów na jednym odcinku. W tej chwili SBL ma swój własny odcinek a każdy przejazd swój. A jeśli odcinek przejazdu pokryje się z dwoma różnymi odcinkami SBL to już w ogóle zaczyna to być skomplikowane.
Rozwiązania są dwa:
1. Umożliwić definiowanie więcej niż jednego odcinka izolowanego dla każdego z torów. W momencie nakładania nowego odcinka na istniejący tor prawdopodobnie będzie trzeba go pociąć.
2. Zostawić jak jest, ale wtedy trzeba napisać narzędzie, które może pociąć tor w dowolnym miejscu, każdy przypisać do innego odcinka a na końcu zmodyfikować odpowiednie urządzenia SRK, żeby korzystały z nowych i odpowiednich odcinków.
Punkt pierwszy można rozwiązać poprzez zdefiniowanie w pliku scn nowego sposobu odwołania do odcinków izolowanych poprzez uzycie cudzysłowów po słowie kluczowym isolated w przypadku jeśli będzie używanych więcej niż jedna nazw. W przypadku jednej można je stosować lub nie. Zmiana kompatybilna z obecną konwencją.
Punkt drugi trzeba wykonać programistycznie i bez GUI się nie obejdzie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Ra w 18 Stycznia 2014, 15:20:23
Może najpierw niech ktoś zrobi SBL działającą na dostępnych odcinkach izolowanych? Bez sensu są rozważania na temat narzędzia, które ma samo zrobić coś, co nawet nie wiemy, jak ma działać. Odcinki izolowane zostały uruchomione 2.5 roku temu, ich wykorzystanie (nie licząc Quarka) nadal jest bardzo nikłe, a mimo to jest krytyka, że są zrobione źle. Co z tego, jeśli zrobię odcinki izolowane inaczej, jeśli wszyscy będą nadal czekali, że pojawi się narzędzie, które odwali całą robotę samo? Mimo że nawet nie zostało określone w praktyce, jak należy odcinki izolowane stosować. Rozważania teoretyczne nie są dobre do usprawniania mechanizmu, którego i tak nikt nie używa.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Mati_An w 18 Stycznia 2014, 16:03:28
Może najpierw niech ktoś zrobi SBL działającą na dostępnych odcinkach izolowanych?
Ktoś zrobił, szkoda tylko że do jednego toru można przypisać tylko jeden odcinek izolowany.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Benek w 18 Stycznia 2014, 16:37:04
Ra, automat musi być, bo w przeciwnym razie mało kto wpisze odcinki izolowane ręcznie, by móc je potem przetestować.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 21 Stycznia 2014, 17:08:00
Problem zasadniczo rozwiązany; stworzyłem skrypt do 3ds Max dodający odcinki izolowane do zaznaczonego torowiska. Dziękuję za pomoc @ISDR.
http://eu07.pl/userfiles/7492/priv-vf7_SkryptIsolated.rar
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: pol102 w 22 Stycznia 2014, 15:49:09
Chyba nie do końca... toć nie będziemy przecież importować Krzyżowej do maxa, żeby zrobić odcinki izolowane. Wciąż śmiem twierdzić, że potrzebne jest narzędzie odrywające działania od 3DS MAX'a.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 22 Stycznia 2014, 16:05:39
Import scenerii trwa góra kilka minut. Jest podgląd na całość scenerii, jest narzędzie do dodawania odcinków. Nie wiem, jakie są jeszcze oczekiwania. Zresztą gdyby było narzędzie, do którego wprowadza się jedynie nazwy ew. współrzędne skrajnych torów odcinka izolowanego, to i tak żeby te poznać,  trzeba otworzyć scenerię, czy to 3ds Maxem, czy edytorem Rainsted. A jeśli ktoś korzysta z edytora wbudowanego w Rainsted i by mu było potrzebne narzędzie do tego edytora, to już trzeba się do @Ra zgłosić z prośbą. Z resztą @Ra się już wypowiedział.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: ryba825 w 22 Stycznia 2014, 16:28:19
Zrobiłem kawałek programu, ale zatrzymałem się na znajdowaniu drogi, ponieważ brak mi czasu aktualnie (jeśli ktoś ma algorytm znajdowania drogi, to go zaimplementuję, jeśli nie ma, to po sesji usiądę to tego).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: youBy w 22 Stycznia 2014, 17:13:06
Możesz jakoś opisać ten program: co robi, jak się mu przekazuje dane itd.?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 04 Lutego 2014, 16:49:18
W pierwszym poście opis i link do kolejnego programu- obliczanie różnych wartości dla układów torowych i sieci trakcyjnej.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Paul w 22 Lutego 2014, 16:54:30
Parę uwag odnośnie podziału na odcinki izolowane.

Przede wszystkim, nie wystarczy znalezienie wszystkich odcinków między dwoma podanymi (co wydaje mi się akurat dosyć prostym zadaniem - tworzymy tablicę odcinków jako graf i wyszukujemy drogę), bo odcinki izolowane często obejmują rozjazdy i wtedy są ograniczone trzema lub czterema torami (jeżeli zastosujemy odcinki grupowe dla 2-3 rozjazdów, to jeszcze więcej). Po drugie, żeby to zrobić sensownie, potrzeba jeszcze podzielić niektóre tracki w wybranym miejscu (tam, gdzie ma być "złącze izolowane").

Nie widzę robienia tego w sposób inny niż graficznie: klikamy tam gdzie odcinki mają być podzielone (ale tak, żeby nie pokasować istniejących eventów czy parametrów), zaznaczamy grupę odcinków i zwrotnic, przypisujemy im nazwę odcinka izolowanego. Nie wiem czy 3ds jest tu dobrym pomysłem, bo będzie problem z przypisywaniem odcinków w istniejących, starych sceneriach.

Jeżeli chodzi o przejazdy: proponuję przejazdy w obrębie posterunków robić na zasadzie elementów drogi przebiegu (zamknięcie przed podaniem sygnału, otwarcie po rozwiązaniu przebiegu), natomiast przejazdy na szlaku traktować jak SSP i zamykać/otwierać eventami torów, niezależnie od odcinków izolowanych.

Odcinki nakładające się nie wymagają definiowania dwóch odcinków izolowanych dla danego toru, jeżeli wymyśli się prosty sposób na "sumowanie logiczne" zajętości - np. mamy trzy odcinki A, B, C, zajętość któregokolwiek z nich to zajętość odstępu, a zajętość samego B to zajętość odcinka "nakładanego".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 24 Lutego 2014, 22:54:36
Cytuj
Nie wiem czy 3ds jest tu dobrym pomysłem, bo będzie problem z przypisywaniem odcinków w istniejących, starych sceneriach.
Ten skrypt nie dodaje odcinka do toru, jeśli już w nim jest odcinek izolowany.

Do programu Narzędziownik do funkcji dodawania odcinków izolowanych dodałem obsługę rozjazdów.

Poprawiłem funkcję przesuwania składowych scenerii, zdezaktualizował się po niedawnych poprawkach @Ra dotyczących zasilania sieci trakcyjnej. Na przyszłość proszę uwagi dotyczące programów pisać w tym wątku lub poprzez PW- używając ShoutBox jest nikła szansa, bym to zobaczył.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Stele w 24 Lipca 2014, 21:42:41
Nie działa mi rozdzielacz, a chciałem go użyć do wywalenia druta ze starych scenariuszy na l053. Wiesza się nawet przy teście na TD.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 24 Lipca 2014, 22:10:09
A pobrales aktualna wersje?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Stele w 24 Lipca 2014, 22:49:50
Tak, dla bezpieczeństwa ściągnąłem ponownie. Nawet na td zawiesza się po przetworzeniu około 1/4 pliku niezależnie czy wybiorę wydzielenie trakcji czy usunięcie jej.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 25 Lipca 2014, 00:02:18
A teraz? U mnie zadziałało, sprawdzałem na TD i na największym pliku scenerii Quark.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Stele w 25 Lipca 2014, 00:45:46
TD działa, ale l053 nadal nie chce. Zmiana rozszerzenia na scn czy przenoszenie do folderu głównego scenery nic nie daje. Przy usuwaniu się wiesza i generuje pusty plik. Przy rozdzielaniu generuje 44kB reszty, 6kB trakcji i wywala błąd "lokalizacje odczytu i zapisu muszą być różne". Konsolka by się przydała by można było odczytać na czym się sypie.

W pierwszej kolejności zależy mi na linia053\linia053-sluzba-2.scm jak i reszcie tych starych scenariuszy.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 25 Lipca 2014, 00:47:42
Przed południem postaram się udostępnić w pełni działającą wersję, poprawki na szybko zazwyczaj nie dają pozytywnych efektów.
Już.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Stele w 25 Lipca 2014, 11:20:02
Dziękuję, działa.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Listopada 2014, 23:10:26
Dodałem narzędzie do hurtowego przesuwania plików wg. tabeli.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 05 Stycznia 2015, 11:38:40
Nowa wersja programu Narzędziownik.

Drobna poprawka programu Katalogowanie. Do EDT (Narzędziownik) dodałem uproszczoną opcję cofania ostatniej operacji oraz narzędzie do scalania dwóch plików. Szczegóły w pierwszym poście i dzienniku zmian w paczce.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 07 Lutego 2015, 09:55:22
Nowa wersja edytora EDS.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Stele w 27 Lutego 2015, 15:28:29
Przy podmiankach latarni spotkałem się z potrzebą zamiany wielu wpisów node model na include z przeniesieniem współrzędnych. Różna rozdzielczość współrzędnych i dodatkowe parametry w niektórych przekroczyły moje umiejętności użycia notatkowych makr. Przydała by się taka opcja w narzędziowniku. Szkoda, że zapomniałem o jego opcji operacji algebraicznych na parametrach, bo pewnie pomyliłem się nie raz w odejmowaniu przy obrotach.
Jeszcze przy zmianie obrotu przydałoby się przeliczenie do jednego obrotu/półobrotu dodatniego i ujemnego, jeśli jest różnica z wydajności przeliczania przy renderowaniu.
Przydałaby się również operacja nie na wybranym incu lecz na wszystkich w zaznaczonym fragmencie kodu. Operacje arytmetyczne generują białe znaki między endem a znakiem końca linii.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Lutego 2015, 21:36:15
Cytuj
Przy podmiankach latarni spotkałem się z potrzebą zamiany wielu wpisów node model na include z przeniesieniem współrzędnych.
A funkcja zamiany miejscami parametrów nie będzie tu odpowiednia?
Cytuj
Jeszcze przy zmianie obrotu przydałoby się przeliczenie do jednego obrotu/półobrotu dodatniego i ujemnego, jeśli jest różnica z wydajności przeliczania przy renderowaniu.
Opisz dokładniej co miałoby się robić.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Stele w 27 Lutego 2015, 22:12:45
Po zaznaczeniu checkboxa w opcji operacji na parametrach, przeliczać uzyskaną wartość na zakres kąta półpełnego dodatniego lub ujemnego.
Wg opisu zamiana miejscami parametrów odnosi się do include. Ja potrzebowałem zamiany node model na include. Powiadasz, że też by zadziałało?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Lutego 2015, 22:32:50
Chyba dałoby radę chwilę kombinując, ale dodam po prostu obsługę modeli.

Zrobione wszystko, 1 post.

Nowe wersje programów EDS i EDT.

Nowa wersja programu EDS.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: Stele w 22 Stycznia 2016, 13:33:08
EDT: Dodanie nowego parametru na koniec wpisu include nadpisuje frazę "end" tym parametrem zamiast wstawić się przed.
Jeszcze sugestie co do jego funkcjonalności:
Możliwość wczytania kilku plików w karty i wykonywania operacji na nich jednocześnie.
Możliwość przeładowania zakładki z dysku.
W wyszukiwarce przesuwanie kursora do pierwszego znalezionego słowa.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 23 Stycznia 2016, 01:53:00
EDT: Dodanie nowego parametru na koniec wpisu include nadpisuje frazę "end" tym parametrem zamiast wstawić się przed.
Naprawione,
Możliwość wczytania kilku plików w karty i wykonywania operacji na nich jednocześnie.
Możliwość przeładowania zakładki z dysku.
Dodane,
W wyszukiwarce przesuwanie kursora do pierwszego znalezionego słowa.
To już jest. Linki w 1 poście.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: danniel w 09 Lutego 2016, 13:10:34
Po otwarciu scenerii http://eu07.pl/userfiles/23139/test-skp-sitno080216-1640.7z  widać tylko teren, pomimo zaznaczonej warstwy torowiska.
Po dodaniu zieleni, zaznaczeniu jej i próbie zapisania wyskakuje " I/O error 32." .  Mam Windows XP z SP3.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 09 Lutego 2016, 14:07:06
Ta udostępniona wersja edytora jest już dawno nieaktualna, niebawem podam link do nowszej wersji.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: danniel w 09 Lutego 2016, 14:29:27
A możesz zmienić orientacje? Bo obecnie mapka jest odwrócona o 180 stopni.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora.
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 09 Lutego 2016, 21:58:22
To też jest już zrobione. Na dniach podam linka. Ale to dalej wersja testowa.

Dodałem program do generowania plików .inc stworzony dla @matka123, być może przyda się w przyszłości. Jeśli potrzebna jakaś dodatkowa funkcjonalność proszę pisać. Wybierać można naraz wiele plików .t3d lub wskazywać plik .txt w którym są nazwy modeli .t3d w osobnych liniach.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Marca 2020, 19:46:54
Hej,
Od jakiegoś czasu tworzę starter. Nie jest to kombajn jak Rainsted (i nie taki jest cel), natomiast uważam, że jest bardziej przejrzysty i przystosowany do obsługi bieżących wersji symulatora. Myślę, że jest ciekawą alternatywą do obsługi MaSzyny. Starter wczytuje magazyn "ulubionych składów" z rainsted.ini, zapis wykonuje już do swojego pliku. A przynajmniej tak to powinno działać :) W razie problemów proszę pisać- zapewne są jeszcze jakieś błędy.
Link do pobrania:
https://eu07.pl/userfiles/7492/b7d_starter.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: yrek150 w 27 Marca 2020, 21:18:43
Ogólnie nieźle to się zapowiada, ale gdy w scenariuszu podmieniłem 2 składy ma SA134 z magazynu (wstawiłem 2 razy ten sam skład i ten drugi zmodyfikowałem) to starter trochę sie pogubił i nie uruchamia wybranego przeze mnie składu, tylko ten, który wstawiłem jako drugi, nie ważne który wybiorę.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 27 Marca 2020, 21:21:46
Rainsted łyka takie sytuacje? Nie trzyma nazwy noda w magazynie i po zmianach leci test na dubla dopiero?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: yrek150 w 27 Marca 2020, 21:27:02
Jeśli przed uruchomieniem sytuacji podmienie teksturę danego pojazdu w rainsted, działa to jak trzeba.
I mam drugi problem - gdy podmieniam składy "ręcznie" a nie przez magazyn - starter olewa moje ustawienia sprzęgów, czasem zaznaczy wszystko oprócz "mechanicznie" a czasem zaznaczy losowo jak chce. Nieważne na co klikne, po przejściu na inny pojazd i powrót do poprzedniego, mam albo wszystko oprócz "mechaniczne" albo jakieś losowe zaznaczenie

Edit: Zauważyłem, że problem pojawia się przy nastawieniu sprzęgu na 255, w innych przypadkach jest dobrze
Edit2: I zauważyłem, że starter po ponownym uruchomieniu ignoruje swoje własne ustawienia np. "zamknij starter automatycznie"
Edit3: I nie wczytuje wszystkich miniatur, np SA134 raz wczyta a raz nie
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 27 Marca 2020, 21:29:38
Miniatury przydałyby się w mniejszym rozmiarze (albo zrobić opcję taką jak w Rainstedzie "duże obrazki mini", ale wyłączoną na start), bo takie ogromne psują wygląd tego startera.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jochand w 28 Marca 2020, 12:38:32
Powiem tak: starter mi sie podoba. Nie wiem co spowodowalo wzrost FPS np na TD o 30. Druga rzecz na moim slabym kompie znikly przycinki na L053-poludnie oraz wzrosl FPS. Testowane na ostatnim exe z warsztatu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 28 Marca 2020, 13:50:13
Ten edytor jest doskonały! Dziękuję @szczawik. Dziękuje @jochand za dobrą radę! Teraz to nawet na moim rzęchu z 4GB RAMu bez problemu w dobrej jakości objeżdżam l053-noc.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 28 Marca 2020, 14:03:57
No bo to jest starter jak sama nazwa wskazuje. Kto ma dobry start na starcie, ten ma przewagę.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 28 Marca 2020, 21:21:16
Dzięki za testy, wykonałem kilka poprawek.
Błędu z SA134 nie stwierdziłem; należy pamiętać, że kilka tekstur choć z tego samego katalogu jest w SA133.
Cytuj
Jeśli przed uruchomieniem sytuacji podmienie teksturę danego pojazdu
W razie potrzeby mogę dodać funkcję nadawania unikalnych nazw, ale w gruncie rzeczy nie powinno być kilku takich samych pojazdów do prowadzenia na scenerii. Odnośnie wydajności, najpewniej chodzi o prawidłowo skonfigurowany plik eu07.ini przy uruchamianiu symulatora.
Link do paczki z nową wersją:
https://eu07.pl/userfiles/7492/zs2_starter.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Hirek w 28 Marca 2020, 21:37:24
Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie opcje graficzne. Są dużo czytelniejsze i pozwalają na dużo więcej niż rainsted.
Zmienił bym tylko kilka rzeczy:
- Przycisk zapisz magazyn podmienił bym na zapisz w magazynie
- W zakładce stan techniczny podmienił bym textboxy na jakieś suwaki (chyba że nie ma jakiejś konkretnej skali)
- W ustawieniach graficznych ogranicz fps podmieniłbym na vsync
- W ustawieniach ogólnych rozbił bym kategorie na zakładki.
- Automatyczne zapisywanie ustawień gdy user przejdzie do zakładki Scenariusze/Magazyn

Mimo to szanuje za kawał dobrej roboty :)
Zauważyłem jeszcze jeden błąd. Nie zapisuje się wybrane exe w ustawienaich. (gaugan cały czas wybiera mi 7z). Mimo zapisania wcześniej to się nie wczytuje po restarcieA no i też wyświetlanie miniaturek podczas szukania loki. I masz loke to EU07 a nie trza szukac 303e 4e itp
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 28 Marca 2020, 21:53:21
Cytuj
Odnośnie wydajności, najpewniej chodzi o prawidłowo skonfigurowany plik eu07.ini przy uruchamianiu symulatora.
A gdzież tam. Na tyle co się nawojowałem ze wpisami w .ini  to wody w Wiśle nie ma.
Twój starter ma świetne ustawienia. Dziękuję!
Jeśli mialbym uwagę, to dotyczyłaby ona jedynie podglądu tekstury przy wyborze taboru. JegJego brak troszeczkę utrudnia szybkie zestawienie pociągu.
_______
O Pardon! Jest jak najbardziej podgląd tekstur. Nie zgłaszam uwag.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: yrek150 w 29 Marca 2020, 09:49:56
Wszystko o czym pisałem wcześniej zostało naprawione, wielkie dzięki!
Tylko czy można by zrobić tak, że jeśli zmaksymalizuje okno startera, to po następnym uruchomieniu będzie pamiętał, że był zmaksymalizowany i tak się uruchomi?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 29 Marca 2020, 10:23:57
Mam jeszcze pytanko. W jaki sposób zamienia się sklad z magazynu, bo coś mi ta funkcja nie wychodzi?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: gg w 29 Marca 2020, 10:57:18
U mnie, gdy klikam przycisk -> nowa sceneria i chce utworzyć tor, to pokazuje mi błąd (zał):
(Program EDS)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Marca 2020, 12:12:35
@gg, to był program testowy, obecnie przestarzały i nierozwijany; usunąłem go z listy.
@EU40, tak samo jak skład na scenerii. Po wykonaniu zmian należy jedynie nacisnąć przycisk "Zapisz magazyn".
@panmrherobrine @yrek150 wprowadzę poprawki, niebawem wrzucę.
Cytuj
W zakładce stan techniczny podmienił bym textboxy na jakieś suwaki
Symulator nie ma widełek tych wartości ani kroku, a nie chciałem zaokrąglać ewentualnych wartości we wpisach.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 29 Marca 2020, 14:02:18
Dziękuję @szczawik. Aczkolwiek chodziło mi bardziej o to jak się dodaje z magazynu, bo skład który uprzednio zapisałem gdzieś mi się ulotnił, że tak delikatnie napiszę. Może coś pokręciłem i nie zapisałem jak trzeba. Popróbuję.
No niestety. Zestawianie składu pociągu to pięta achillesowa tego startera, ale bądźmy wyrozumiali. Niestety nie wiadomo dokładnie co i jak. Funkcja dodaj pojazd zamienia istniejący.
Natomiast ogromnym plusem jest szereg ustawień dotyczacych parametrów pracy taboru.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Marca 2020, 17:38:45
Magazyn zostaje zapamiętany po naciśnięciu "Zapisz magazyn". Przy dodawaniu pojazdu należy pamiętać, że dodaje się taki jak obecnie wybrany pojazd, i dopiero wtedy można go wybrać i zmienić. Zmianę wybranego składu na wybrany z magazynu wykonuje się poprzez "Zamień na skład z magazynu". W każdym bądź razie był i tak pewien błąd przy dodawaniu pojazdu stąd kolejna wersja.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Paweł Andrzej Nowinowski w 29 Marca 2020, 19:45:38
Przydała by się jeszcze opcja wyłączenia cieni wchodzących do kabiny z zewnątrz. Zauważyłem również że ten starter ma problem z tym że sam sobie chce bardziej precyzyjnie ustawić parametry w eu07.ini, po jakiejkolwiek ręcznej zmianie w .ini sie wysypuje.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Rudzik w 29 Marca 2020, 20:19:06
Mi wyrzuca takie oto błędy i jedyną opcją jest zamknięcie przez menedżer zadań.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 29 Marca 2020, 20:26:46
A w mojej ocenie jest idealny i nie mam z nim żadnych problemów. Po ostatniej aktualizacji bez problemu można sobie zestawić pociąg z dowolnymi parametrami. Cienie w kabinie też są odpowiednie i jak dla mnie to już jest czepianie się o zawartość cukru w soku malinowym.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Paweł Andrzej Nowinowski w 29 Marca 2020, 20:28:34
Dokładnie takie błędy mi również wywala jak wprowadzam zmiany w eu07.ini, jeszcze dodam że jak dopisze w .ini wpisy na przesuniecie godziny, wyłączenie kompresji tekstur i wyłączenie aberracji chromatycznej(chyba tak to się pisze?) powoduje takie same błędy.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Marca 2020, 20:31:54
Zaraz się zajmę tym problemem. @Kacu, czy nie masz czasem w pliku .ini któregoś parametru (x) zamiast prawidłowej wartości? Np. przy parametrze 'gfx.shadows.cab.range'.
U @Pawła był błędny parametr (brak zdefiniowanej wartości), @Kacu najpewniej ma błędną wartość (x) (taki szablon jest w wiki). Niemniej przy następnej wersji dorzucę jakąś obsługę takich błędów.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 04 Kwietnia 2020, 21:16:59
Błąd sparowania tekstura/model:
node -1 0 ET42-026-B dynamic PKP\ET42_V2 112E-026 112E-B 0 nobody 3 0 enddynamic
Wpis wygląda:
112E-026.tga=112E-A,ET42-A,ET42-026-A=112E-B,ET42-B,ET42-026-B//v2,ET42-026,PKPC,Śląski_Zakład_Spółki_w_Tarnowskich_Górach,04.04.2006,Zakład_Taboru_w_Łodzi,szogun,HadomikCo oznacza, że skórka pasuje na dwa modele i nie powinno być logowane jako błąd, bo połączenie 112E-026 112E-B jest legalne.

Więcej takich przypadków było. Prawie wszystkie logowane z wyłączeniem ezt.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 04 Kwietnia 2020, 22:06:50
Pech chciał, że 3 testowane przeze mnie pierwsze przypadki to były 3 kolejne człony EZT, stąd uznałem że działa prawidłowo. Wrzucę niebawem wersję z paroma poprawkami.

Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/ifn_starter.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Cookie w 08 Kwietnia 2020, 11:24:18
Brakuje mi opcji "usuń wszystkie pojazdy z tego składu", dodawanie pojazdów jest trochę męczące, bo podgląd tekstury wyświetla nam się dopiero po tym jak "oznaczymy" dany pojazd poprzez kliknięcie myszką na mini (właściwie nie jest to podgląd tekstury, tylko już podmiana pojazdu). No i jak oznaczymy już jakiś pojazd to nie da się go odznaczyć, albo ja nie wiem jak to zrobić. Brakuje także opcji żeby nie wyświetlało nam pojazdów prowadzonych przez AI (domyślnie włączona). Poza tym to starter porządnie wykonany, nie mam póki co więcej zastrzeżeń :) Powodzenia w tworzeniu!
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Tomnord15 w 08 Kwietnia 2020, 11:35:27
Ja usuwam bardzo szybko. W opcji usuń pojazdy po usunięciu jednego od razu podświetla się następny, co do opcji związanej z pokazywaniem pojazdów ja mam domyślnie zaznaczone   i nie pokazuje mi pojazdów AI  w magazynie. Fakt ze przydałby się podgląd tekstury przed dodaniem pojazdu. Ale co do pierwszych punktów to kwestia przyzwyczajenia. Ogólnie uważam ze to super starter. Właśnie takiego brakowało w symulatorze.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: MaciejM w 08 Kwietnia 2020, 16:11:12
Sugeruję button "Sprawdź aktualizację" zamienić na "Aktualizuj starter", ludzie myślą że w ten sposób aktualizują sobie MaSzynę (podobny button jest w Rainstedzie).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DzordZ w 08 Kwietnia 2020, 22:52:03
Feature: w zakładce Magazyn podepnij klawisz Delete jako zamiennik usunięcia pojazdu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 09 Kwietnia 2020, 12:55:23
Zasadniczo skrót był, pod ctrl+Delete. :) Co do widoczności składów, dotychczas na checkboxa były składy bez obsady.
Nowa wersja:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/09_04_2020_starter.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Tomnord15 w 09 Kwietnia 2020, 15:40:49
Mam dziwny błąd. Jak zamienię  lokomotywę na drugą, pozostają parametry poprzedniej to ok. Ale jak  zmieniam w starterze kabinę na b czy hamulec na np .pospieszny i wejdę w zakładkę scenariusze a potem wrócę do magazynu to zostaje kabina a i hamulec domyślny. Dopiero jak drugi raz zmienię te parametry to działa poprawnie.
Edit: Wygląda to na jednorazowy błąd, ale jeszcze sprawdzę.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 09 Kwietnia 2020, 15:43:58
Aktualnie wszystkie wagony są wrzucone do jednego worka. Wróciłbym do rainstedowego podziału na wagony A, B, D, E itd. dla lepszej przejrzystości.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: RoboBatman w 09 Kwietnia 2020, 17:04:36
@DieselPower przy wagonach osobowych ja osobiście wolałbym iść oznaczeniami jak przy wagonach towarowych i posegregować na : 111A, 111Ab, 140A, 141A  i.t.d. No ale to kwestia dyskusyjna.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 09 Kwietnia 2020, 17:24:28
Robo, ale chodziło o to, że brakuje zgrubnego podziału i wszystkie wagony są w jednym worku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: MaciejM w 10 Kwietnia 2020, 01:10:37
Zakładka "Ustawienia scenariusza*": fajnie by było aby każdy suwak poza przesuwaniem myszką można było ustawić oddzielnym buttonem nastawiając konkretną wartość.
* samą nazwę zamieniłbym na "ustawienia pogodowe"

1) Dla pory roku 5 buttonów: aktualna data / wiosna / lato / jesień / zima.
Wiosna = 113
Lato = 204
Jesień = 297
Zima = 15
Wartości powyższe to mniej/więcej środek danej pory roku.

2) Temperatura - tu myślę, że można zostawić sam suwak.

Możemy z poziomu startera edytować również wpis ATMO?
3) Mgła - również sam suwak.

4) Zachmurzenie / opady: 6 buttonów
0 - Bezchmurnie
0.3 - lekkie zachmurzenie
0.7 - intensywne zachmurzenie
1.0 - pełne zachmurzenie
1.1 - lekkie opady
1.5 - intensywne opady

Wszystkie suwaki zrobiłbym szersze na szerokość całego okna. Dałoby radę?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jochand w 10 Kwietnia 2020, 11:27:34
Tak z ciekawosci zapytam, czemu chcecie przeniesc pogode do Startera. Przeciez mamy w Exe pod F12 w Scenario suwaki do ustawiania. Kazdy moze w ciagu kilku sekund ustawic sobie pogode jaka tylko zechce.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 10 Kwietnia 2020, 11:29:25
Ustawienie przed startem jest bardziej imersyjne. ;)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 10 Kwietnia 2020, 12:03:42
Dałoby się zrobić tak, by nie było czegoś takiego jak np. EN57-RA,S,RB? Tylko same numery kibli (oczywiście nie tylko kibli, elfy itd też) i tworzy automatycznie skład z nich, myślę, że to dobry pomysł, albo chociaż taka opcja w ustawieniach.
Dla mnie osobiście zakładka "Składy" w Rainstedowym starterze jest bardziej czytelniejsza, są obrazki, jest lista wyboru składu z obrazkami a w tym starterze tego nie ma, jest tylko lista ze składami taka zwijana, według mnie w Rainstedzie ta lista jest lepsza. Często się mylę przy wyborze składu, wystarczy, że się przypadkowo naciśnie na inny pojazd to już zamienia :/. Fajnie by było, gdyby zakładka "Magazyn" wyglądała w miarę podobnie do tego Rainstedowego, ale to tylko moja opinia.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 10 Kwietnia 2020, 14:42:26
@MaciejM, tak, dorzucę zmianę parametrów atmo, buttony i jakoś to wszystko złożę w całość.
Cytuj
Dałoby się zrobić tak, by nie było czegoś takiego jak np. EN57-RA,S,RB?
Skąd program ma wiedzieć, że jedno pasuje do drugiego? @Ra planował mechanizm zapisu połączeń w textures.txt, czy to zaimplementował to nie wiem, na pewno natomiast nikt takich połączeń nie wpisywał i finalnie to tak nie funkcjonuje.

Podział wagonów w Rainsted jest zrobiony w nie do końca przejrzysty dla mnie sposób. Teoretycznie jest znacznik grupy, ale wiele wagonów z niego nie korzysta. O ile się nie mylę, Rainsted w takich przypadkach sprawdza pierwszą literę miniaturki i po niej przyporządkowuje grupę. Dodatkowo Wprowadza to kolejny etap wyboru do przejścia przez użytkownika. Ponadto wydaje się to nieintuicyjne, że wagon 168A czy 111Arow znajdziemy w grupie B. U mnie po prostu wybiera się Wagony->168A i już mamy listę tekstur do wyboru. Nie musimy nawet przewijać listy, wystarczy wpisać pierwszy znak np. E i lista przeskakuje do wagonów Eaos. W każdym bądź razie zapewne coś się jeszcze zmieni.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 10 Kwietnia 2020, 15:05:55
Jakie wagony nie mają znacznika grupy? Byłem przekonany, że mmd i grupa są obowiązkowe, a miniaturka opcjonalna.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 10 Kwietnia 2020, 15:11:12
Dla kogoś kto ogarnia temat, być może umieszczenie zarówno wagonów 168A czy 111Arow jest nieintuicyjne, natomiast dla kogoś, kto nie za bardzo ogarnia typy wagonów, wersja rainstadowa jest na pewno dużo bardziej przejrzysta. Wybiera wagony B i wie, że znajdzie tam drugą klasę. Następnie, dzięki miniaturom, może w łatwy sposób określić jaki typ wagonu chce dodać po składu. W Twoim starterze typowy użytkownik prędzej wyłączy to wszystko, bo nie będzie w stanie znaleźć głupiej węglarki. Mam wątpliwości czy rozwijana lista służąca jako narzędzie do ustawiania składów, jest najbardziej optymalnym wyborem. Nawet osoba trochę bardziej zaawansowana, ale nie znająca wszystkich typów na pamięć, może mieć problemy ze złożeniem składu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 10 Kwietnia 2020, 15:19:08
Jakie wagony nie mają znacznika grupy? Byłem przekonany, że mmd i grupa są obowiązkowe, a miniaturka opcjonalna.
Między innymi 1xxa_v1, 1xxa_v2, 14xa_v1. Zamiast grupy jest gwiazdka: !=* . Do końca nie wiem jak to działa.
Cytuj
Mam wątpliwości czy rozwijana lista służąca jako narzędzie do ustawiania składów, jest najbardziej optymalnym wyborem.
Bazuję na plikach które są standardem od kilku lat, zarazem są tematy takie jak przyporządkowanie wagonu do grupy co nie wszędzie jest zrobione w jednolity sposób. Bardzo możliwe że się to zmieni, natomiast najpierw musi być wypracowane jednolite rozwiązanie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 10 Kwietnia 2020, 15:22:10
Nie musimy nawet przewijać listy, wystarczy wpisać pierwszy znak np. E i lista przeskakuje do wagonów Eaos. W każdym bądź razie zapewne coś się jeszcze zmieni.

Fakt jest taki, że kategoria 'Eaos' już nie istnieje, więc pod E nie będzie żadnych Eaosów. Widać to po liście taboru w aktualnej rewizji.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 10 Kwietnia 2020, 15:22:54
A, tam w nagłówku to istotnie. Rainsted łyka tylko jedną kategorię na plik, a takie wagony wpisują się do kilku, to nie mają. :/
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 10 Kwietnia 2020, 15:26:34
wersja rainstadowa jest na pewno dużo bardziej przejrzysta. Wybiera wagony B i wie, że znajdzie tam drugą klasę. Następnie, dzięki miniaturom, może w łatwy sposób określić jaki typ wagonu chce dodać po składu. W Twoim starterze typowy użytkownik prędzej wyłączy to wszystko, bo nie będzie w stanie znaleźć głupiej węglarki. Mam wątpliwości czy rozwijana lista służąca jako narzędzie do ustawiania składów, jest najbardziej optymalnym wyborem. Nawet osoba trochę bardziej zaawansowana, ale nie znająca wszystkich typów na pamięć, może mieć problemy ze złożeniem składu.

Zgadzam się z tym w 100%.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Cookie w 10 Kwietnia 2020, 17:56:05
Znalazłem jeszcze trochę mankamentów. Dodawanie EZT jest mocno utrudnione przez to że gdy pojazd jest oznaczony to od razu się podmienia. Może by tak wprowadzić to co jest w Rainsted, czyli przeciąganie myszką pojazdu na skład? Druga sprawa, nie wyświetlają nam się w magazynie tory które nie są obsadzone (najprostszy przykład, drugi tor na TD). Plus mały błąd estetyczny, przycisk "Pokazuj pociągi AI" pokrywa się z napisem "Składy na scenerii". Ewentualnie jeszcze niektórym może przeszkadzać to że kliknięcie na dany pojazd nie blokuje podglądu, aczkolwiek dla mnie nie jest to jakoś uporczywe. Dzięki za wprowadzone zmiany :)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 10 Kwietnia 2020, 18:44:37
[...]dla kogoś, kto nie za bardzo ogarnia typy wagonów, wersja rainstadowa jest na pewno dużo bardziej przejrzysta. Wybiera wagony B i wie, że znajdzie tam drugą klasę.
Tutaj jeszcze trzeba wspomnieć, że w kategorii Z mamy również wagony 1 i 2 klasy, które też wypadałoby poprzenosić (w Rainstedzie nie ma takiej możliwości, mam nadzieję, że szczawik to zaimplementuje).

Od siebie jeszcze dodam propozycję możliwości zaznaczenia wielu wagonów. Uporczywe jest przeklikiwanie 40 wagonów i nadawanie im ładunku z osobna.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DzordZ w 10 Kwietnia 2020, 18:49:25
Dodając do poprzednika, zaznaczając zbiór wagonów, mogłaby być spójna lista ładunków, co uniknęłoby kolizji np. coal i wegiel3.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 10 Kwietnia 2020, 18:53:45
Od siebie jeszcze dodam propozycję możliwości zaznaczenia wielu wagonów. Uporczywe jest przeklikiwanie 40 wagonów i nadawanie im ładunku z osobna.

Abstrahując od startera Szczawika, w Rainstedzie jest taka opcja. Dodajemy wagon, powiedzmy węglarkę wypełnioną 40 jednostkami węgla, potem wybieramy kolejną, wciskamy dodaj na koniec, a ładunek zostaje przeniesiony.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 10 Kwietnia 2020, 18:57:01
Dodając do poprzednika, zaznaczając zbiór wagonów, mogłaby być spójna lista ładunków, co uniknęłoby kolizji np. coal i wegiel3.
Ktoś by musiał pierwej edytować wszystkie wagony w paczce, unifikując nazwy ładunków i zmieniając wszystkie node dynamic w sceneriach.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Tomnord15 w 10 Kwietnia 2020, 19:04:17
Uważam że dodaje się o wiele szybciej np. wagony do składu w starterze niż w Rainsted. Sposób kopiowania ilości ładunku np z pierwszego wagonu jest podobny do tego w Rainsted, jedynie brak kopiowania z poprzedniego wagonu, tylko fajnie byłoby gdyby po ustawieniu ładunku zaznaczenie przemieszczało się na następny wagon. Gorzej tylko gdyby był to skład z różnymi wagonami o różnym przeznaczeniu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Rudzik w 10 Kwietnia 2020, 19:07:22
"Goopi problem". Jak mam uruchomiony starter, nie działają mi w innych programach klawisze Insert + Delete + Print Screen. Testowane na Klawiaturach zarówno USB, radiówce jak i PS2.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DzordZ w 10 Kwietnia 2020, 19:12:42
Ktoś by musiał pierwej edytować wszystkie wagony w paczce, unifikując nazwy ładunków i zmieniając wszystkie node dynamic w sceneriach.
Myślę tylko o starterze, jeśli nie ma wspólnych ładunków to lista będzie pusta.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 14 Kwietnia 2020, 00:12:28
Nowa wersja, zmiany:

Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/13_04_2020_starter.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: RoboBatman w 14 Kwietnia 2020, 00:22:41
@szczawik : moja sugestia i pytanie zarazem : czy dałoby radę zrobić rozwijano-zwijaną listy scenariuszy która segreguje scenariusze po nazwie scenerii? Fajnie by było jakby to wyglądało jak jest to na przykład na Steam co pokazałem na obrazku poniżej. Kiedyś kolega @queuedeu zrobił to samo w swoim starterze. Sugęstię i prośbę moją uzasadniam tym, że scenariuszy jest dużo i prawdopodobnie będzie wiecej i powoli lista robi się mało przejrzysta już. A gdyby były rozwijane listy to zawsze jest jakiś porządek.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: koszowy w 14 Kwietnia 2020, 00:32:33
Z tego co kojarzę coś podobnego co opisałeś było nie tylko w starterze Q, ale i też w milkowym. Mimo to zgadzam się z Twoim zdaniem na ten temat. Potem jakiś zwykły użytkownik będzie szukał jakiegoś scenariusza i go prawdopodobnie przeoczy, bo przypuśćmy będzie ich więcej niż jest teraz. Klikając od razu w np. l053 znajdzie to, czego szuka. Będzie wszystko ładnie uporządkowane, bez zamieszania.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Tomnord15 w 14 Kwietnia 2020, 12:02:23
Jaki jest podział na pory roku w symulatorze? Czy wg. kalendarza astronomicznego? Bo w starterze po kliknięciu np. na jesień ustawia mi dzień na dopiero 297 dzień roku a zimę na 15 dzień. Chyba tak nie powinno być. Tutaj podział na meteorologiczne pory roku i astronomiczne:
https://www.kalendarz-365.pl/pory-roku.html (https://www.kalendarz-365.pl/pory-roku.html)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 14 Kwietnia 2020, 12:07:47
Widocznie jest wybrany trochę dalszy dzień od pierwszego dnia pory roku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Tomnord15 w 14 Kwietnia 2020, 12:09:09
Tyle że np.15 stycznia to grubo po początku astronomicznej a tym bardziej meteorologicznej zimy.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 14 Kwietnia 2020, 13:05:23
    std::vector<dayseasonpair> seasonsequence {
        {  65, "winter:" },
        { 158, "spring:" },
        { 252, "summer:" },
        { 341, "autumn:" },
        { 366, "winter:" } };
Przykładowo między 65 i 158 dniem masz wiosnę.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 14 Kwietnia 2020, 13:28:20
Rozwijaną listę scenerii mogę zrobić, choć bez znacznika w pliku .scn może to być co najwyżej rozpoznawanie po pierwszych znakach nazwy. Co do pór roku, zrobiłem tak jak zaproponował @MaciejM- podał wartości przypadające na mniej więcej środek danej pory roku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 15 Kwietnia 2020, 22:14:28
Nie wiem czy nie za dużo wymagam, czy da radę, żeby starter respektował alowedflag  sprzęgów podane w fiz? Flagi mogą być inne dla przodu i inne dla końca.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 15 Kwietnia 2020, 23:24:59
Niebawem wrzucę nową wersję, postaram się o implementację sprzęgów.

Nowa wersja, zmiany:
Uznałem, że grupowanie po kilku znakach nazwy nie ma sensu. Aby scenariusze znalazły się w jednej grupie w danych plikach .scn powinien być wpis:
//$l nazwa grupyZasadniczo można tworzyć nawet głębsze struktury drzewa (o ile dalszy element jest wczytywany po nadrzędnym); przy "zwykłym" grupowaniu nie ma to jednak znaczenia.

https://eu07.pl/userfiles/7492/160420_starter.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: RoboBatman w 16 Kwietnia 2020, 20:26:57
@szczawik: posegregowałem sobie scenariusze w MaSzynie. Właśnie o to mi chodziło. Dzięki wielkie za to. Zrobiłem sobie w końcu porządek.

EDIT: Tak to powinno IMHO wyglądać.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: tmj w 17 Kwietnia 2020, 00:30:06
    std::vector<dayseasonpair> seasonsequence {
        {  65, "winter:" },
        { 158, "spring:" },
        { 252, "summer:" },
        { 341, "autumn:" },
        { 366, "winter:" } };
Przykładowo między 65 i 158 dniem masz wiosnę.
Tak na marginesie to dokladne momenty przejscia z jednej pory roku w druga mozna sobie latwo zobaczyc ciagajac suwaczkiem dnia roku w exe roboczym i obserwujac pole nazwy pory roku umieszczone obok :>
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Kwietnia 2020, 14:41:25
Nowa wersja, zmiany:
Upraszczanie opisów najlepiej opisać na przykładzie, zamiast:
ET22-1075 + RES + RES + RES + RES + 430W +  406R + 406Rzobaczymy:
ET22-1075 + RES(4) + 430W + 406R(2)Upraszczanie nie dotyczy lokomotyw. Graficzny podgląd pozostaje bez zmian. Mechanizm przeciągania opiera się na przeciąganiu miniaturki na graficzny podgląd pociągu w miejsce, w które chcemy wstawić pojazd.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter190420.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: RoboBatman w 19 Kwietnia 2020, 14:47:36
Fajnie by było jakbyś upraszczanie opisów dał pod opcję do wyboru, bo sporo osób (w tym ja) jednak lubi sobie (przepraszam za spolszczenie angielskiego wyrazu) kastomizować składy które będzie ciagnąć lokomotywą na konkretnym scenariuszu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Kwietnia 2020, 14:51:31
Co konkretnie masz na myśli? Zmieniły się jedynie opisy, edycja składów jest dowolna, opisy nie biorą w tym żadnego udziału.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: MaciejM w 19 Kwietnia 2020, 14:53:50
Przy przesuwaniu suwaka stopnia mgły (widoczność) niezależnie od pozycji suwaka informacja obok to "dobra".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Kwietnia 2020, 15:11:16
Mgła nie jest stopniowana, napis określa jedynie kierunek zmiany.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 19 Kwietnia 2020, 15:37:43
Nie wiem co się dzieje, ale po ostatniej aktualizacji wywala mnie do win zaraz po uruchomieniu gry, zenim f1 i f3 nacisnę.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Kwietnia 2020, 15:39:41
Podeślij plik $nazwa_scenerii.scn .
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 19 Kwietnia 2020, 15:40:08
Baltyk. Pierwsza z brzegu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 19 Kwietnia 2020, 17:06:34
Przydałaby się funkcja do przesuwania taboru po wstawieniu go do składu. Np. gdzieś umieszczonymi strzałkami lewo-prawo. Dzięki temu jednym klikiem będzie można poprawić skład bez usuwania i wstawiania tego samego taboru od nowa. A tak poza tym to po zmianach jest już elegancko.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jochand w 19 Kwietnia 2020, 17:19:57
@EU40 wszystko dziala, musisz Ty miec cos skopane. Przyciski F1, F2 i F12 bez problemu. Test na Baltyk SKM2.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Kwietnia 2020, 20:19:30
Problem nie dotyczy startera, a podstawowej wersji Bałtyku z paczki. Wyrzuca po paru sekundach działania (także uruchamiane bezpośrednio z .exe), choć czasem działa prawidłowo.

Dodana możliwość przesuwania (metodą przeciągnij i upuść) pojazdów w graficznym podglądzie.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210420.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 22 Kwietnia 2020, 09:57:33
Z innych ficzerów to brakuje wyświetlania pustych składów. Z pewnością przydałoby się też tam wstawić opisy składów, żeby były łatwo widoczne.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 22 Kwietnia 2020, 18:46:22
@szczawik: posegregowałem sobie scenariusze w MaSzynie. Właśnie o to mi chodziło. Dzięki wielkie za to. Zrobiłem sobie w końcu porządek.

EDIT: Tak to powinno IMHO wyglądać.

Również zrobiłem sobie porządek, @szczawik, czy mógłbyś zrobić tak, by na start nie rozwijało pierwszej zakładki?
Przydałaby się jeszcze jakaś informacja o modelu w zakładce "Ogólne" (mmd), podczas wybierania składu (tylko by się wtedy pojawiało to po kliknięciu myszą, a nie po samym najechaniu myszą), aktualnie model możemy odczytać dopiero po dodaniu do składu, chyba wiesz o co mi chodzi. Jeszcze w składach brakuje opcji "Usuń pojazdy z tego składu/pociągu".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 22 Kwietnia 2020, 20:39:01
@DieselPower Pustych w sensie bez pojazdów? I o jakie opisy chodzi? Nie masz czasem na myśli nazwy toru?
@TurboKibel, opcja usuwania wszystkich pojazdów zasadniczo jest (Ctrl + Del), ale mogę dorzucić też opcję w menu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 22 Kwietnia 2020, 21:40:06
Przykładowo
trainset rozklad start 0.0 0.0
//$o Skład wygaszony pod wjazdowym.

endtrainset
By pokazywało slot z tym opisem z opcją dostawienia sobie tam czegoś. Rainsted tak robi z opisem w tooltipie po najechaniu na dany trainset.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 22 Kwietnia 2020, 21:42:45
@TurboKibel, opcja usuwania wszystkich pojazdów zasadniczo jest (Ctrl + Del), ale mogę dorzucić też opcję w menu.
No, możesz, dla mnie wygodniej jest kliknąć myszką niż Ctrl + Del.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 22 Kwietnia 2020, 21:51:22
@EU40 wszystko dziala, musisz Ty miec cos skopane. Przyciski F1, F2 i F12 bez problemu. Test na Baltyk SKM2.
Coś jest w tym co napisał @szczawik, gdyż po uruchomieniu exe z paczki i ponownym uruchomieniu wersji testowej wszystko powróciło do normy.
W scenerii ,,kaliska_cegielski" Starter nie odnajduje obydwu grup ,,Włókniarza". Dziwne.
Prawdopodobnie Starter odczytuje tylko składy z folderu głównego ,,scenery" natomiast nie pobiera pozostałych wpisów pociągów umieszczonych w podkatalogach.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 23 Kwietnia 2020, 01:04:29
Wczytuje. Pamiętaj o opcjach "Tylko do prowadzenia" i "Pokazuj pociągi AI" nad listą składów (zakładka magazyn).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 23 Kwietnia 2020, 01:05:39
Sprawdzałem. Niestety nie widzę składów ,,Włókniarza".
WRÓĆ!
Masz rację @szczawik! Są! Zapomniałem o AI.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: lisuml w 23 Kwietnia 2020, 12:02:36
Cześć,

@szczawik:mam pytanie odnośnie paczkowania startera. Udało mi się ostatnio popełnić paczkę z MaSzyną na system Arch (Linux) i inne oparte na nim: https://aur.archlinux.org/packages/maszyna-git. Jedyne, czego brakuje to starter. Czy planujesz oficjalne wydanie startera na otwartej licencji tak, aby można było sobie go zbudować np. na Linuksie czy to raczej projekt zamknięty?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 23 Kwietnia 2020, 12:58:53
Hej. Tak, zamierzam otworzyć źródła. Natomiast jest to pisane w Delphi (Embarcadero 10.3.2). O ile jest możliwość kompilowania aplikacji na Linuxa (choć jeszcze nie testowałem), to zapewne wolałbyś to przepisać na inny język.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 23 Kwietnia 2020, 13:00:44
@lisuml starter jest wbudowany w exe od Milka, tylko niestety exe nie jest aktualne i sporo rzeczy z paczki może na nim nie działać.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 23 Kwietnia 2020, 19:04:35
Brakuje w rubryce "Składy na scenerii" opcji "Zamień skład na: (...)" i "Zamień na skład w schowku" w Rainstedzie jest taka opcja, jest ona dosyć pomocna.
Edit: jeszcze przydałoby się zrobić tak, by miniaturki i informacje lokomotyw podczas przesuwania za pomocą strzałek się zmieniały, aktualnie jak przesuwamy sobie strzałkami to się nie zmienia nic.
Edit2: wywaliłbym te zmiany miniaturek podczas najeżdżania myszą.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 24 Kwietnia 2020, 06:05:47
Kliknij w ,,Magazyn" i niżej masz ,,Zamień na skład z magazynu".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 25 Kwietnia 2020, 00:52:50
Czy starter jest już na tyle dopracowany by go wgrać na repo i promować jako sugerowany sposób uruchamiania symulacji w następnym wydaniu? Jak tak, to poproszę wgrać. Tylko wymagane pliki. Wszystko co sam generuje, niech generuje lokalnie i do svnignore je dopisać.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 25 Kwietnia 2020, 11:02:51
Dlaczego w pierwszych członach EZT nie można nacisnąć sprzęgu EZT? Czasami jeszcze jest tak, że w ostatnim członie EZT nie można nacisnąć nic, żadnego sprzęgu.
Czy dałoby się w jakiś sposób powiększyć zakładkę "Składy w magazynie"? Teraz ona jest na prawdę mała.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 25 Kwietnia 2020, 12:05:46
@Turbokibel, opcja "Zamień na skład w schowku" w menu podręcznym pojawi się, gdy dodasz skład do schowka. Powiększyć okienko "składy na magazynie" możesz wykonać na ten moment tak: najedź kursorem nad napis "Składy w magazynie"; gdy zmieni się wygląd kursora trzymając lewy przycisk rozciągnij listę. Co do reszty, postaram się dzisiaj wrzucić wersję bo zebrało się trochę zmian.
@Stele, myślę że tak, zmiany to głównie dostosowanie do propozycji.

Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/250420_2.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 25 Kwietnia 2020, 21:09:04
Elegancko jest, jeszcze jedna propozycja, zrobić tak, by na starcie nie rozwijało pierwszej grupy scenerii, np. Bałtyk.
Edit: Kolejna propozycja, dodać ścieżkę do informacji o modelu, aktualnie wyświetla np. tylko 303E, a mogło by wyświetlać dynamic/PKP/303e_v1/303E, w Rainstedzie wyświetla ścieżkę. Chyba, że zrobiłbyś osobno ścieżkę i osobno model. Taka informacja o lokalizacji modelu jest bardzo potrzebna.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 25 Kwietnia 2020, 22:22:31
Na szybko dorzuciłem do wersji wyświetlanie ścieżki po najechaniu na nazwę, a otworzenie lokalizacji po dwukliku. Można też zawsze pobrać przez aktualizację w starterze.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: RoboBatman w 25 Kwietnia 2020, 22:28:51
@szczawik : chciałbym zgłosić prośbę o rozszerzenie szerokości tabelki z danymi odnośnie pojazdów z opisów w plikach textures.txt . Argumentuję to tym, że niektóre zakłady naprawcze taboru kolejowego mają długą nazwę i potem nie mieszczą się w okienku. Przykład poniżej:
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 25 Kwietnia 2020, 22:32:14
promować jako sugerowany sposób uruchamiania symulacji w następnym wydaniu

Może lepiej na razie dodać do paczki jako ciekawostkę, zapytać o opinie, wprowadzić co ciekawsze propozycje i dopiero potem promować jak sugerowany sposób uruchamiania. To, że startej będzie cały czas rozwijany jest wiadome, ale mam wrażenie, że sam jego szkielet jest zbyt niedokończony, żeby otwarcie mówić o zastąpieniu nim rainsteda. Chodzi mi tutaj o to, że jeżeli popłynie przekaz "hej, to jest nowy starter, który będzie starterem domyślnym", a od przyszłego wydania do następnego poprzestawia się X funkcji, efektem czego użytkownik będzie się musiał niejako od nowa uczyć startera, może to spowodować negatywny odbiór. Dużo lepiej byłoby wypuścić to z przekazem "pracujemy nad nowym starterem, tutaj macie wersję, którą cały czas rozwijamy, napiszcie co o tym sądzicie, co można zmienić, w przyszłości być może stanie się domyślnym starterem".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 25 Kwietnia 2020, 22:35:18
W przyszłości to mam nadzieję Milek skończy swój wbudowany i reszta pozostanie jako zbędna ciekawostka. :v Ale masz rację, nie ma co nakręcać hajpu by ludzie nie mieli potem na co marudzić. Choć dzięki temu starterowi, większy zakres nieogarów będzie potrafił dostosować opcje do swojego kartofla.

Starter coś przestał generować log z błędami. Coś tu zostało wyłączone?
Jeszcze jest kwestia nadpisywania eu07.ini. Jak mam jakieś obsługiwane wpisy wykraczające za zakres, choćby shadowtune 8192 250 400 300 a dla startera maks to shadowtune 4096 250 250 300, to ustawia dany parametr na wartość domyślną. Najlepiej jakby nie tykał, chyba że poklikam sobie na daną opcję graficzną w menu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Mariusz1970 w 25 Kwietnia 2020, 22:37:05
Przede wszystkim zastanówcie się raz a dobrze, czy starter będzie zewnętrzny, czy wewnętrzny (bo także były próby zaawansowane). Nie moja sprawa, jednak szkoda pracy/czasu któreś ze stron.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 25 Kwietnia 2020, 22:43:40
Czy może ktoś sprawdzić, czy w EZT dodawanych ręcznie (nie z magazynu, czy gotowiec na scenerii) będzie można włączyć baterię czy ruszyć nastawnikiem? W Rainstedzie problem nie występuje. Rainsted ustawia automatycznie sprzęg 7 Dodam jeszcze raz, że występuje to tylko w EZT dodawanych ręcznie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 25 Kwietnia 2020, 23:04:07
Guzik "sprzęg ezt" ustawia na 119. Tak samo jak Rainsted.  Przecież to oczywiste, że bez ingerencji w połączenia jednostka sama się nie zepnie jak trzeba. Zawsze tak było i ogarnialiście. :/ Najbardziej idiotoodpornie by było, jakby pojazd wstawiał z zerowym i po dodaniu mu czegoś na hak sam ustawiał wspólne dla obu wozów bity, z możliwością odkliknięcia późniejszego, jak ktoś chce mniej.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Maciek Kolejarz w 25 Kwietnia 2020, 23:10:34
Mam nadzieję, że można tu zgłaszać błędy :)
W zakładce Pogoda przy suwaku widoczności zamiast słowa jak podejrzewam "Zła" pisze widoczność.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 25 Kwietnia 2020, 23:27:58
@Joachimowicz, też tak myślę, zresztą jak na początku napisałem- to alternatywny starter; niekoniecznie każdemu będzie pasować wymuszona zmiana.
@Maciek Kolejarz, jak najbardziej można, dzięki za informację.
Z łączeniem EZT i nadpisywaniem parametrów ini postaram się coś poprawić.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: MaciejM w 26 Kwietnia 2020, 01:22:22
Rainsted ma przy edycji składu tabelę "Informacje o składzie", dałoby radę gdzieś to upchać u Ciebie?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: bprog w 26 Kwietnia 2020, 12:14:30
Przy zmienianiu scenerii strzałkami nic się nie dzieje, tj. zmienia się podświetlenie wybranej scenerii ale wszystkie dane pozostają z ostatniej, trzeba kliknąć myszką.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: MaciejM w 26 Kwietnia 2020, 22:08:17
Klawiszologia - fajnie by było aby można było przywrócić domyślne ustawienia klawiszy w Klawiszologii.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: JAN21 w 27 Kwietnia 2020, 09:39:42
U mnie się nie włącza :P Pojawia się logo i tak sobie świeci nawet przez 3 godziny. Na czystej paczce 20.01 działa bez zastrzeżeń, a po wrzuceniu dziadostwa w postaci plików z edytora rainsted, Gór i trupotaboru już się nie włącza.

Edit: Problem rozwiązany, winnym okazał się nie zamknięty komentarz wieloliniowy w pliku .scn
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 27 Kwietnia 2020, 09:47:15
U mnie z najnowszymi plikami z repo wszystko bezproblemowo działa.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 27 Kwietnia 2020, 12:31:41
Wgrałem na svn aktualną wersję.
Turbokibel wczoraj zgłaszał, że po dodaniu duplikatów lokomotyw nie przydziela im unikalnych nazw node dynamic.
Nie ma tam suwaczka godziny w ustawieniach pogodowych, czy ślepy jestem? Na dyrektywie scenario.time.override w tempie scenerii powinno śmigać.
W ustawieniach fizyki by się przydała flaga crashdamage. Sporo osób zgłasza dziwne rozerwania, to by sobie mogli wyłączyć. Odpowiada ona za wszystkie uszkodzenia spowodowane wyliczeniami sił na sprzęgach. I wykolejenie od dzwona i rozerwanie od niewyluzowanego składu.
I jeszcze gfx.postfx.chromaticaberration.enabled do postprocesów. Wyłączam w ini domyślnie, w trosce o zdrowie użytkowników, a bez checkboxa, to nikt nie znajdzie.

W opcjach graficznych warto by wyszczególnić wybór renderera i przeładowywać całe menu na podstawie tego wyboru.
glutfont tyczy się tylko starego ui i obecnie nie ma wpływu chyba na żaden tryb.
Vbo ma znaczenie tylko w legacy/simple. Cienie tylko w legacy.
Wszystkie postfx mają znaczenie tylko w trybie full. Jeszcze full+skippipeline można tam wcisnąć jako szaderowy uproszczony, a simple jako stary uproszczony oznaczyć.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Kwietnia 2020, 21:44:13
Czy parametr scenario.time.override nie spowoduje błędów w działaniu scenariusza? Co do wyłączenia opcji w zależności od trybu, przydałoby się dokładniejsze rozpisanie co z czym- póki co zrobiłem kilka zależności. Nie rozumiem też "full+skippipeline"- tryb renderowania oraz skippipeline to przecież osobne parametry.

Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter270420_2.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mareczek w 27 Kwietnia 2020, 22:50:43
Trochę zwlekałem żeby skorzystać, ale dzisiaj się skusiłem i po dłuższej walce udało się.

1) W zakładce definiowania taboru wszystko ginie. Za dużo tego jest. Nie ma jakiś wyraźniejszych odstępów między sekcjami. Coś na zasadzie - dokładamy, dokładamy no i bagno. Tyle że człowiek obeznany w Rainsted to jakoś wie do czego dążyć, ale laik zginie w tym wszystkim. Tutaj bym był za opcją wersji "jasnej", z regulacją wielkości czcionki (dla mnie na bank o 1 pt mniejsza). Sekcje (ramki sekcji) bardziej kontrastowe itp. Za pierwszym razem guziczka START szukałem z 10 sekund.

2) Skoro się rozwijamy, jestem za "przeciąganiem" elementów między oknami. Czyli na zasadzie - łapię myszką, przeciągam skład z magazynu, do scenerii, puszczam i jest.

3) Chyba już ktoś pisał, brak informacji o łącznej masie, długości składu itp.

4) Avast nie lubi Startera :(

Propsik ogólnie za ruszenie tematu!
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 27 Kwietnia 2020, 22:54:52
Awast przestał lubić starter. Dosłownie wczoraj/przedwczoraj nie było problemu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 27 Kwietnia 2020, 23:09:31
Co do wyłączenia opcji w zależności od trybu, przydałoby się dokładniejsze rozpisanie co z czym- póki co zrobiłem kilka zależności.
No domyślam się. Rozpiszę swoją wizję jak będę miał chwilę.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Kwietnia 2020, 23:13:10
Ciężko określić dlaczego, tak na szybko wrzuciłem jeszcze małą aktualizację, może coś da.
Cytuj
Chyba już ktoś pisał, brak informacji o łącznej masie, długości składu itp.
Zakładka "Rozkład jazdy", po prawej wyświetlają się dane składu. Z czytelnością jeszcze podziałam, może na przykład składy na scenerii i magazyn rozdzielę na osobne zakładki.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 27 Kwietnia 2020, 23:14:26
Starszych wersji nawet nie chciał pobrać.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Kwietnia 2020, 23:26:48
Nie rozumiem, to od tej wersji wykrywa, czy już wcześniej był problem? Jeśli już wcześniej, to być może przechwytywanie klawiszy Del i Inc jest problematyczne.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 28 Kwietnia 2020, 10:37:30
Dalej zamiast słowa "Zła" w zakładce o pogodzie jest "Widoczność".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Tomnord15 w 28 Kwietnia 2020, 18:20:40
Nie rozumiem, to od tej wersji wykrywa, czy już wcześniej był problem? Jeśli już wcześniej, to być może przechwytywanie klawiszy Del i Inc jest problematyczne.
Kasperski juz nie lubił od pewnego czasu. Traktuje starter jako trojan win32 generic. Sprawdzałem z ciekawości na virustotal i 3 antywirusy widziały w nim zagrożenie. Dodałem do wykluczeń a Kaspersky i tak czasem go usuwa. Masakra.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mrofkojat w 28 Kwietnia 2020, 19:48:21
McAfee też wykrywa zagrożenie i usuwa plik.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 28 Kwietnia 2020, 20:25:24
To co z tym robimy? Po krzykach z instalatorem nie chcę kolejnego wydania w którym antywirusy świrują. Jakiś pomysł co im wadzi? A jakby Milek to skompilował i podpisał? Choć ma aktualizator to nic nie da. :/
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 28 Kwietnia 2020, 20:54:12
@Milek bez środowiska tego nie skompiluje, a wątpię żeby miał. Kiedyś podpisywałem jedną aplikację darmowym certyfikatem, póki co sprawdzę czy coś pomoże.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: RoboBatman w 28 Kwietnia 2020, 20:55:42
Windows Defender u mnie zarówno na W 8.1 i W10 nie krzyczy że starter Szczawika ma jakiegoś wirusa czy inne szkodliwe oprogramowanie. Także według mnie - starter Szczawika jest czysty. A niestety - niektóre komercyjne antywirusy są można powiedzieć ...nadgorliwe.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: bprog w 28 Kwietnia 2020, 21:24:49
Avast kiedyś miał możliwość wysłania pliku do analizy jako "bezpieczny" jeżeli fałszywie wykrywał jako szkodliwy. Może inne programy też to oferują?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 28 Kwietnia 2020, 21:34:45
Macie odpowiednie ustawienia w waszych programach antywirusowych i zawsze macie możliwość wykonać odpowiednie ustawienia. TO NIE JEST PROBLEM @szczawika.
Wg mnie Starter spełnia wszelkie zachcianki i dzięki niemu Symek przestał mi się w końcu zacinać. Jest nadzieją dla userów ze słabymi komputerami, aby i oni zaznali radości z użytkowania MaSzyny.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 28 Kwietnia 2020, 21:42:45
Problem wynika z błędnej heurestyki niektórych antywirusów; jakiś element programu przypomina im wzorzec uznany za wirusa. Być może coś się uda z tym zrobić.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Darriio100 w 28 Kwietnia 2020, 22:09:25
Na Windows Defender potwierdzam nie krzyczy i nic nie zgłasza, ale miałem Pande to wszystko blokował.
Programy antywirusowe mają tzw białe i czarne listy. Można dodać jako wyjątek i wtedy przechodzi jako czysty.

Jestem zwykłym użytkownikiem i nie wiem, gdzie to zgłosić , ale jest inny problem. Mianowicie taki , że na .exe nowych od TMJ na Bałtyku zaraz po włączeniu nowego startera wyrzuca do windowsa. Rainstend wszystko jest ok.
Na zwykłym .exe w paczce jest wszystko ok. 
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: tmj w 28 Kwietnia 2020, 22:16:13
Stary Baltyk ma dosc ryzykownie polozone startowe pozycje samochodow, co moze w pewnych okolicznosciach spowodowac wysyp na biezacych exe. Byla na to poprawka pare tygodni temu w watku o exe w dziale na warsztacie, nie wiem czy weszla do repozytorium.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 28 Kwietnia 2020, 22:18:52
Weszła na repozytorium rev. 5471.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 28 Kwietnia 2020, 22:19:43
Nie rozumiem, to od tej wersji wykrywa, czy już wcześniej był problem? Jeśli już wcześniej, to być może przechwytywanie klawiszy Del i Inc jest problematyczne.
Wersja 2.7.0  z 6 kwietnia działa bez problemu. Natomiast najnowszej nawet spakowanej w archiwum nie mogę ściągnąć, bo blokuje połączenie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: danfe w 28 Kwietnia 2020, 22:25:10
A czy ukaże się to w paczce całościowej?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Miłosz Dorsz w 28 Kwietnia 2020, 22:26:10
Tak.
Wgrałem na svn aktualną wersję.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 28 Kwietnia 2020, 23:04:09
Usunąłem na tę chwilę moduł aktualizacji startera oraz wykonałem parę innych rzeczy mogących zmienić nastawienie antywirusów; VirusTotal z 11 detekcji zszedł do 3. Głównie sprawdzenie tego ma na celu nowa wersja, ponadto inne zmiany które w międzyczasie weszły:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter_280420.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 28 Kwietnia 2020, 23:17:13
Tym razem nie zablokowało. Avast wziął do analizy. Teraz nic podejrzanego nie znalazł.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Miłosz Dorsz w 29 Kwietnia 2020, 10:07:10
Czy dałoby radę dodać do zakładki grafika w ustawieniach zmianę algorytmu HDR? Mamy dwa do wyboru, trochę wyblakły Reinhard i trochę żywszy ACESFilm. Zmiana sprowadza się do zmiany w pliku shaders/tonemapping.glsl - odkomentowania przedostatniej linijki z ACES i zakomentowania ostatniej linijki z Reinhardem, lub na odwrót gdy chcemy przeciwny efekt.
Po lewej Reinhard, po prawej ACES. ↓
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 29 Kwietnia 2020, 13:30:07
Tylko starterowi ciężko by to było kontrolować. To by trzeba w shaderze dać ifdefa w glsl na dany tryb, go wyprowadzić do exe i do ini. Powinienem umieć, jakby mnie kiedyś naszła wena programistyczna.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: kolejarz2009 w 29 Kwietnia 2020, 15:45:44
Pytanie za 100 punktów - jest, czy ni ma jak odpalić Startera po angielsku? Bo u mnie Język PL -> EN nic nie robi w ustawieniach :/
EDIT: Jak już można prosić, to może małą flagę (tą z dokumentacji w readme_pliki/img) tam przy logu FB? I żeby to zmieniało też link z "?"
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: tmj w 29 Kwietnia 2020, 16:29:21
Tylko starterowi ciężko by to było kontrolować.
Na upartego starter moglby zastepowac standardowy tonemapping.glsl wariantem odwolujacym sie do wybranej metody. Takie troche szamynstwo, ale w sumie jedno wiecej wielkiej roznicy nie robi :v
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 29 Kwietnia 2020, 17:01:15
Zmiana języka w starterze przeładowuje cały starter. Mi wszystko działa na plikach z repo. Czy zmienia język w ini też nie patrzyłem, ale zakładam, że tak.

Obiecana rozpiska opcji dla trybów https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ADfIcgQkZcSE3n8RNbbu66x1Zgx6TC__BZg2ZnxNy1s/edit?usp=sharing
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Kwietnia 2020, 19:16:25
Zgłosiłem false positive do m.in. Avasta i AVG, powinno to pomóc po sprawdzeniu zgłoszenia. Język się zmienia w starterze i symulatorze; w starterze zmieni się, jeśli jest plik starter/lang-en.txt . Dzięki za rozpiskę. Część opcji jest chyba błędnie oznaczona na czerwono? M.in. kąt widzenia, konwertowanie modeli, wyświetlanie elementów sieci trakcyjnej, pauza na starcie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Maszynista KB6 w 29 Kwietnia 2020, 20:19:49
Wersja startera najnowsza, exe też najnowsze od tmj. Zapisywanie klawiszologii trochę dziwnie działa. Problem zaznaczony w załączniku. Zauważyłem również dziwne zachowanie klawiszy (myślałem, że padła klawiatura ale po sprawdzeniu klawisze działają - na num5 jest 5 itd.). Przy wciśnięciu num5 (kran hamulca na 07-424) zamiast załączyć pozycje hamowania pełnego - załącza się pozycja odcięcia. Nie działa sterowanie światłami. Nastawnik bocznikowania również zachowuje się dziwnie - przy wciśnięciu num/ zamiast z pozycji 0 przejść na poz. 1 od razu przechodzi na poz. 6. Nastawnik kierunku działa tylko na klawisz d - na r nie reaguje. Prosiłbym o info czy problem jest po mojej stronie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 29 Kwietnia 2020, 20:29:10
U mnie wszystko działa, num5 załącza hamowanie pełne, ctrl+num5 odcięcie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 29 Kwietnia 2020, 21:28:08
Cytuj
M.in. kąt widzenia, konwertowanie modeli, wyświetlanie elementów sieci trakcyjnej, pauza na starcie.
Kąt widzenia można wyregulować w trakcie. Ale w sumie możesz zostawić. Pauza to istotnie mój błąd. Blokada multiplayerowa miała być tylko.
Wyłączanie renderowania sieci w 2020 jest komukolwiek potrzebne? A konwersja modeli jest dla devsów i userowi końcowemu bym nie pozwalał tym tykać. Tak samo jak wyłącznikami generowania sbt itp. Takie ustawienia deweloperskie spokojnie mogą być tylko w ini by nie kusić.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Kwietnia 2020, 22:55:03
Wypisałem kilka na szybko co do których mam wątpliwości. Odnośnie automatu sprzęgającego wg największej dopuszczalnej flagi. Jest jakiś powód dla sprzęgu 247 w EZT? Ogólnie patrząc po połączeniach w EZT to jest dużo różnych wartości.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: tmj w 29 Kwietnia 2020, 23:01:52
247 od strony przejscia do sasiedniego czlonu oznacza ze zapiete jest wszystko oprocz kabli wysokiego napiecia, co ma jakies tam uzasadnienie -- oprocz standardowego haka i wezy pneumatyki polaczenie obejmuje takze mostek, blokade zeby sobie ai przypadkiem nie rozpielo kibla w polowie, kable to przesylania sygnalow kontrolnych i kable ogrzewania.

Zamiast 247 alternatywnie moze byc -119 co oznacza w praktyce to samo -- po napotkaniu wpisu z wartoscia ujemna exe automatycznie zamienia wartosc na dodatnia i dodaje blokade czyli +128
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Traktor175 w 29 Kwietnia 2020, 23:32:52
Cytuj
.
Wyłączanie renderowania sieci w 2020 jest komukolwiek potrzebne?
W 2020 r nie każdy ma nowy i wydajny komputer i ma finanse, dlatego oglądam ten wątek i nie mogę się doczekać, kiedy można ustawić ustawienia graficzne w pełnym zakresie, jeśli istnieje taka możliwość, dlaczego nie może być? Myślę, że ta opcja byłaby korzystna dla wielu osób i umożliwiła grę większej grupie graczy ze słabym komputerem. Od ostatniej aktualizacji, ze względu na wszystkie ulepszenia grafiki, renderowanie cieni itd. jest dla mnie masznyna zagubiona...
Niemyśłe tego źle, np. jeśli cienie się włączą, powinny się również wyłączyć, to moja osobista opinia...
Dlatego nie mogę się doczekać, aż starter będzie gotowy i będę mógł uruchomić maszynę i jestem wdzięczny za pracę wszystkich zaangażowanych.
PS Z tłumaczeniem na czeski język może być przydatny, jeśli jest zainteresowanie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: bprog w 30 Kwietnia 2020, 12:55:20
Po wybraniu w zakładce magazyn danego typu pojazdu do wstawiania, kiedy pojawia nam się lista tekstur, kliknięcie na puste pole tej listy zamiast na jedną z tekstur wywala błąd "List index out of bounds (-1)". Dalsza praca programu nie jest zakłócona.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 30 Kwietnia 2020, 16:29:58
Dla flagi sprzęgu ujemnej przykładowo AllowedFlag=-119 minus powinien być interpretowany jako ósmy bit, czyli 247. Starter nie pozwala przy takim wpisie zaklikać połączenia stałego, które tu jest wymagane do poprawnej pracy. Choć exe symulatora sobie zapnie samo przy inicjalizacji składu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 30 Kwietnia 2020, 19:29:51
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter_300420.zip

Sprzęgi zrobiłem wg opisu @tmj (wartość minusowa zamieniana na wartość dodatnią + 128). Odnośnie antywirusów, pierwsze zgłoszenia false positive zostały potwierdzone, większość powinna zacząć działać w przeciągu 48 godzin.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 01 Maja 2020, 11:46:48
A byłaby możliwość wyłączenia transkrypcji poprzez Starter?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 01 Maja 2020, 18:14:20
O ile się nie mylę, to symulator nie udostępnia takiego przełącznika.
Nowa wersja, kilka zmian:
Podpowiadanie tekstury działa dla EZT, szynobusów oraz lokomotyw dwuczłonowych po wybraniu modelu.

Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter_010520.zip

Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Barterbly w 01 Maja 2020, 18:47:42
Cześć,

Na prośbę z postu na Waszym profilu na FB przenoszę swoje uwagi co do nowego startera tutaj na forum. Próbowałem znaleźć podobny wątek lub kategorię na flysprayu, ale bez skutku. Wklejam więc tutaj sugestie co do nowego Startera, które zauważyłem.

1. Przycisk "Start" mógłby być krótszy i zakotwiczony dół + prawo, przy braku prawidłowego zaznaczenia kolor taki jak teraz (szary), przy prawidłowym zmiana koloru np. na taki niebieski jak zaznaczenie w treeview.
2. Kliknięcie na numer wersji daje błąd formatki "Cannot focus a disabled or invisible windows" - pewnie przeoczenie parametru formatki 😉
3. Ustawienia - tutaj dźwięk i fizykę przerzuciłbym do takich samych zakładek, jak jest grafika - czyli wydzielić je z "Ogólnych" do własnych zakładek. Zniweluje to napchanie checkboxów w jednym tabie.
4. Oprócz aktualizacji startera w Ustawieniach, dodałbym zwykły label pod "Wersją", którego kliknięcie powodowałoby to samo - no chyba, że będzie to wydzielone do okienka o którym wspomniałem wcześniej które nie pojawia się po kliknięciu wersji 😉
5. Miniaturki składu - zakotwiczyć do dołu i resztę pola zrobić w kolorze tła (czyli tego nieba z miniaturek) i na dole dołożyć "tory" na całej długości 😛 Kiedy nie wyświetla się scroll, to dziwnie wyglądają lewitujące tak w górze 😉 Sytuacja ma miejsce przy sceneriach z różną długością składu - przy dłuższych pojawia się scrollbar i wszystko ma sens, jednak przy np zaznaczonym krótkim EZT scrollbar się nie pojawia i wtedy skład wisi w powietrzu ;) Można to też załatwić poprzez ciągłą widoczność paska.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 01 Maja 2020, 19:28:21
Cześć,
1. Nie widzę powodów. :)
2. Kliknięcie przycisku powodowało odwołanie się do przycisku auto-aktualizacji, która to funkcja została tymczasowo wyłączona. W nowszej wersji błąd został usunięty.
3. Tych opcji nie jest aż tak dużo co graficznych; powinno chyba wystarczyć zwiększenie odstępów między kolumnami.
4. Patrz pkt 2.
5. Tory nie są rysowane osobno, są zawarte w miniaturce pojazdu. Natomiast tak jak napisałeś, można by zawsze wyświetlać pasek.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: traktor w 01 Maja 2020, 21:21:51
(z fb, na polecenie Admina) Przydało by się powiększenie okna na opis scenariusza, jak również załączenie opisu scenariusza w samym symulatorze (np. pod klawiszem F3, pod aktualnymi poleceniami, np. po ponownym naciśnięciu), ale to już prośba do Panów Developerów rozwijających Exe. I moze jeszcze jakas opcja benchmarku?? Po za tym czapki z głów! Śledzę rozwój Maszyny od 2008 roku i jestem pełen podziwu <3
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mac310 w 02 Maja 2020, 01:03:33
A czy konieczne jest nadpisywanie całego eu07.ini przez Starter? Trochę to psuje jego konstrukcję bo usuwa komentarze, a tym samym różne rzeczy, które tymczasowo wyłączyłem, a są potrzebne do komunikacji z pulpitem.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 02 Maja 2020, 10:01:56
Przydałoby się dodać jakieś zabezpieczenie, przed przypadkowym uruchomieniem 2 symulacji. :)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 02 Maja 2020, 10:10:34
Jakaś blokada jest, ale wyłącza się po kilku sekundach od naciśnięcia START.
*blokada przycisku start na kilka sekund po uruchomieniu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 02 Maja 2020, 10:13:50
trainset none t46085 30 0
//$o -dekoracja na terenie szopy
node -1 0 a68840 dynamic PKP\XR_426Z_V1 XR_426Z_0007_ST_KRAKOW_PROKOCIM xr_426z 0 nobody 3 3 1xta_3 enddynamic
endtrainset

Mam taki wagom przy uruchomieniu symulatora przez starter pokazał się pusty. Przy uruchamianiu przez rainsted wszystko jest w porządku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 02 Maja 2020, 12:21:42
Faktycznie, jest mały błąd z tym ładunkiem. Jutro zapewne wrzucę paczkę ze zmianami.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Skiv w 02 Maja 2020, 19:35:04
Hmm pojawiłaby się może opcja wyboru .exe tak jak u RA? Osobiście często pobieram aktualne .exe z warsztatu ale żeby współgrał z twoim starterem (do którego osobiście przekonałem się w 5 minut) trzeba zmieniać nazwę na eu07.exe :)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 02 Maja 2020, 19:37:08
Jest lista wybieralna w opcjach.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Skiv w 02 Maja 2020, 20:06:09
O cholera.. Przepraszam, nie zauważyłem.. To w takim razie, skoro już jest taka opcja, można by ją przesunąć na główny ekran?
Np tutaj?
(https://i.imgur.com/guVjdOR.png)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 02 Maja 2020, 20:09:19
Brzydko będzie wyglądać, w ustawieniach jest dobrze.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Pyth00n w 03 Maja 2020, 12:06:27
Zauważyłem przypadkowo dziwny problem i nie wiem z czego może on wynikać.
- czysta paczka 20.04,
- scenariusz linia61_towarowy2

Przy uruchomieniu przez nowy starter skład beczek, do którego mamy się podpiąć stoją od  razu za naszą ET22, niepodpięte.
Przy uruchomieniu przez Rainsted skład beczek stoi w stacji, tak jak powinno być w tym scenariuszu.
W załącznikach ilustracja problemu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 03 Maja 2020, 12:59:16
W takiej sytuacji przydałby się $linia61_towarowy2.scn no i oczywiście log. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to skasowanie kawałka składni kończącego wpis lokomotywy, przez co dokleiło do niej wagony.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: MaciejM w 03 Maja 2020, 13:04:17
Niekoniecznie, bo składy są wyciągnięte do osobnego includa.
FirstInit

trainset 59281 CzS_Tm21 -10 0
//$o Misję rozpoczynamy manewrami w Częstochowie Stradom. Podczepiamy się pod skład na bocznicy i jedziemy do Lublińca. W Lisowie wykonujemy polecenia dyspozytora, odczepiamy się od skladu i jedziemy po zdefektowany pociąg, stojący na szlaku. Zostawiamy go w Lisowie, podczepiamy się z powrotem pod nasz skład i kontynuujemy jazdę do Ozimka.
node -1 0 ET22-1008 dynamic pkp\et22_v2 201e-rw-1008-hist 201e-rw 0.0 headdriver 0 3 pantstate enddynamic
endtrainset

include linia61/sklady_towarowy2.scm end
include linia61/l61_auta.scm end
include linia61/lbc_auta.scm end
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 03 Maja 2020, 13:05:31
Przydałyby się do luźnych lokomotyw te dwa podstawowe sprzęgi czyli "Mechaniczne" i "Hamulec", bez tego jest na 0, czyli w drugiej kabinie zaświeca końcówki.
Edit: zapomniałem, że przy sprzęgu 0 nie da się spinać wagonów :/ Chyba dałoby radę zrobić, by automatycznie ustawiało te 2 sprzęgi?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 03 Maja 2020, 13:06:00
Tempy scalają wszystko po firstinit do głównego, by pozwalać na podmianki składów. Przynajmniej rainsted tak robił, a przy tym nie widzę by tworzył więcej plików, więc pewnie działa to identycznie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 03 Maja 2020, 13:06:45
Właśnie to sprawdzam. Ogólnie wpis wygląda tak:
node -1 0 ET22-1008 dynamic pkp\et22_v2 201e-rw-1008-hist 201e-rw 0.0 headdriver 0 3 pantstate enddynamicWpis ze Startera:
node -1 0 ET22-1008 dynamic pkp\et22_v2 201e-rw-1008-hist 201e-rw 0.0 headdriver 0 3 1 pantstate enddynamicChodzi o 1 przed pantstate. Tylko czy przed pantstate nie powinna być wartość 0-3 oznaczająca rodzaj pantstate? Ok, już wiem co i jak. Poprawka na to będzie też dzisiaj.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Pyth00n w 03 Maja 2020, 13:07:51
Wymagane pliki w załączniku
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 03 Maja 2020, 19:00:01
Składam skład w formie:
trainset td/rozklad start 0 0
node -1 0 b10_2008357-9 dynamic pkp\11xa_v2 b10_2008357-9 111ac 0 nobody 39 0 enddynamic
node -1 0 ST43-100 dynamic pkp\st43_v1 ST43-100 060DA 0 headdriver 39 0 enddynamic
node -1 0 b10_2008357-9 dynamic pkp\11xa_v2 b10_2008357-9 111ac 0 nobody 0 0 enddynamic
 endtrainset
060da: AllowedFlag=39 |11100100
111ac: AllowedFlag=115 |11001110
Wspólne mają bity 1,2,6. Dlaczego zasugerował i pozwolił na wysterowanie bitu trzeciego? Wstawiałem w kolejności lokomotywa, wagon na tył, wagon na przód. Gdy edytuję sprzęgi, zabrania wszystkich flag jak trzeba, oprócz tego ukrotnienia, które pozwala zapiąć z obu stron, mimo że wagon ma ten bit zabroniony.

Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 03 Maja 2020, 20:19:27
Poprawiłem to, jednak wersję wrzucę jutro.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: hanys w 04 Maja 2020, 07:34:05
Taka propozycja (może  już  była może  nie). Po przeanalizowaniu komentarzy wśród  ludzi na FB, można  zauważyć,  że  wciąż  problem mają  z łączeniem  EZTów. I taka propozycja  aby w starterze zrobić  gotowe zestawy dla EZTów i SZTów. Najbardziej ludzie mieli bądź  dalej mają  z EN71AKŚ  gdzie człony SA i SB muszą spiąć  na  kabel wysokiego, żeby to jechało.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 04 Maja 2020, 10:14:47
Nic dziwnego, że nie mogą poprawnie spiąć EN71AKŚ, skoro starter stawiał opór przed podłączeniem przewodu WN. Powodem był błędny wpis AllowedFlag w plikach fiz jednostki. Poprawka poszła na repo, rev 5711.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: hanys w 04 Maja 2020, 10:33:22
@Jakubg1 wiem, że taki problem jest, ale tutaj również w Rainsted niejednokrotnie nie wiedzieli jak co z czym podczepiać.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 04 Maja 2020, 10:50:19
Chyba najlepszym wyjściem jest domyślne łączenie maksymalną wspólną dozwoloną flagą.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 04 Maja 2020, 13:36:16
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter40520.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: bprog w 04 Maja 2020, 16:13:49
Program uruchamia się z dźwiękiem "błąd" z windowsa, jednak nie wyskakuje żadne okienko mówiące co się stało - i działa poprawnie. Chyba przeoczenie: są teraz zakładki "Start" "Magazyn" "Ustawienia" i przyciski "Scenariusze" "Magazyn" "Ustawienia", które robią to samo. Jednak nie robią tego samego, bo np. przy przejściu przyciskiem na "Ustawienia" i powrocie zakładką na "Magazyn" nie ładuje się podgląd składu na dole.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Pyth00n w 04 Maja 2020, 17:33:45
Zgłaszany przeze mnie TUTAJ (https://eu07.pl/forum/index.php/topic,24985.msg526861.html#msg526861) błąd już nie występuje.
Dziękuję.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 04 Maja 2020, 17:39:53
@bprog, niespecjalnie zrozumiałem. Przydałby się zrzut ekranu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 04 Maja 2020, 18:56:18
Przydatna opcja dla ludzi, którzy mają kiepskie monitory i mieszkają w miejscach, gdzie jest ładna pogoda, to scenario.time.offset. Może warto by było ją dodać gdzieś w starterze?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: bprog w 04 Maja 2020, 21:30:23
@szczawik
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 04 Maja 2020, 21:33:20
To chyba tylko u ciebie tak jest.
@bprog, pobierz jeszcze raz, szczawik minutę po wrzuceniu edytował post, więc może był taki błąd.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 05 Maja 2020, 12:13:12
U @bprog problemem był stary wpis w magazynie stworzony przez jakąś starszą, błędną wersję. Mimo wszystko dorzuciłem lepszą obsługę tego błędu. W programie załączyłem funkcję aktualizacji startera; popularniejsze programy antywirusowe nie powinny zgłaszać problemów, pozostałe niebawem poprawią się w tej kwestii.
https://eu07.pl/userfiles/7492/starter050520.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 05 Maja 2020, 17:44:00
https://eu07.pl/forum/index.php/topic,32497.msg527056.html#msg527056
Wygląda jakby nierozpoznane obsady podmieniał na pierwsze z listy, czyli heada. Lepiej jakby robił nobody albo się wysypywał. Podmieniłem w plikach, ale mogą komuś na antycznych unoffach zostać i będzie miał ten sam problem.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 05 Maja 2020, 17:51:00
Przyznam, że nie wiedziałem, że taka obsada jest jeszcze stosowana. Poprawka, connected zmienia na nobody:
https://eu07.pl/userfiles/7492/starter050520-2.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: QGforcing w 05 Maja 2020, 18:16:51
Czy jest możliwość, by starter pokazywał masę danego składu/pociągu z ładunkiem? Bo z tego co widzę dla każdego widoczna jest masa bez ładunku. Drugie pytanie czy jest możliwość dodania komentarzy takie jak wyświetlają się przy najechaniu myszką na skład/pociąg w Rainsted? Chodzi mi tu o opis typu: "wagony dla 123456", "część składu dla 654321". Często podmieniam wagony na inne i w Rainsted na takiej l053 można było łatwo znaleźć, które wagony będą dla mojego pociągu do prowadzenia i które mam podmienić.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 06 Maja 2020, 10:55:30
Tak; może na jutro wrzucę. Co do opisów na tę chwilę trzeba się przełączać na listę scenariuszy, gdzie jest opis.

Nowa wersja, zmiany:
Wersja jeszcze niedostępna przez aktualizację z programu do czasu upewnienia się, że nie ma błędów.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter070520.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 07 Maja 2020, 22:00:56
Jeszcze do zakładki "Ogólne" bym dodał "Liczba pojazdów", w Rainsted coś takiego jest.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 07 Maja 2020, 22:05:22
Patrz załącznik. Pomijamy błąd w napisie powyżej, normalnie go nie ma. :)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 07 Maja 2020, 22:09:09
Aa, tam to jest, dzięki za informację.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 07 Maja 2020, 22:16:42
Szczawik, nie chciałbyś może, żeby ci ktoś z tym programem pomógł? Bo jest jeszcze mnóstwo pracy, ja chętnie bym pokodował coś społecznie :)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 07 Maja 2020, 23:02:36
Czy istnieje jakikolwiek sposób na przeklejenie trainseta z notatnika do startera? Próbuję i nic - trainset się opróżnia.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 08 Maja 2020, 00:11:27
Co masz na myśli pisząc mnóstwo pracy? Aktualnie wykonuję jedynie mniejsze zmiany i chyba zrobię port na Linuxa, potem chcę dokończyć drugi większy projekt. Na dniach wrzucę link do źródeł; źródła MaSzyny są dostępne i chyba nie robi tam poprawek więcej niż ~4 osoby, droga wolna.
@2jakubg1 opcja skopiuj skład do schowka. Chyba, że chcesz cały trainset, nie tylko node?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 08 Maja 2020, 01:29:17
@2jakubg1 opcja skopiuj skład do schowka. Chyba, że chcesz cały trainset, nie tylko node?
Nie chcę skopiować, chcę wkleić. W drugą stronę.

Odpal sobie Rainsteda i zobacz jak to tam działa.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 08 Maja 2020, 11:09:56
Nie wiedziałem o takiej funkcjonalności. Zobacz teraz:
https://eu07.pl/userfiles/7492/starter080520.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 08 Maja 2020, 11:23:06
Nie działa, nawet przy wpisie świeżo skopiowanym do notatnika i z powrotem.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 08 Maja 2020, 11:32:42
Nie wiem dlaczego. Odśwież katalog ze starterem, być może uruchamia się wciąż starsza wersja. Pamiętaj zaznaczać cały trainset ( może być bez endtraisnet).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 08 Maja 2020, 11:40:48
Wyłączyłem i włączyłem starter, teraz zadziałało, ale po skopiowaniu wpisu z siódemką (do składu 3xEU07) wciąż pojawia się jedna siódemka.

Nawet gdy teraz skopiuję nic nieznaczący syf, też pojawia się jedna siódemka. Tak jakby zaglądało do schowka tylko przy uruchamianiu programu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 08 Maja 2020, 11:50:44
Jeśli skopiujesz z pliku prawidłowy skład i go użyjesz, to program cały czas go trzyma w schowku. Jeśli następnie skopiujesz śmieci, program nie rozpozna trainsetu i nie nadpisze nim schowka- pozostaje to co było wcześniej. Ewentualnie mogę zrobić tak, że wtedy schowek jest opróżniany. Odnośnie EU07 chyba nie rozumiem; kopiujesz wpis EU07 i zastępujesz nim skład 3xEU07. To prawidłowo pojawia się jedna sztuka.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Milek7 w 08 Maja 2020, 17:04:49
Trzeba zrobić parsowanie includów w .fiz, zacząłem je stosować w celu deduplikacji tych wszystkich kopii dla każdego modelu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 08 Maja 2020, 17:25:11
Jeśli skopiujesz z pliku prawidłowy skład i go użyjesz, to program cały czas go trzyma w schowku. Jeśli następnie skopiujesz śmieci, program nie rozpozna trainsetu i nie nadpisze nim schowka- pozostaje to co było wcześniej. Ewentualnie mogę zrobić tak, że wtedy schowek jest opróżniany. Odnośnie EU07 chyba nie rozumiem; kopiujesz wpis EU07 i zastępujesz nim skład 3xEU07. To prawidłowo pojawia się jedna sztuka.

Może opisze to krok po kroku:
1. Ułóż trainset z 1xEU07.
2. Skopiuj go do schowka.
3. Wklej do pustego notatnika.
4. Skopiuj linijkę node -1 0 EP07...5. Wklej kilka razy.
6. Zaznacz i skopiuj całą zawartość notatnika.
7. Usuń pojazdy z trainsetu w starterze.
8. W tym samym trainsecie, wciśnij "Wklej skład ze schowka".

Pojawia się jedna siódemka, zamiast kilku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 09 Maja 2020, 16:37:01
Czy dałoby się umożliwić zapisywanie pliku log bez koniecznego wyświetlania okienka z logiem? Jak odpalę jakiś scenariusz Transkeia gdzie jest sporo operacji na memcellach to przez konsolę potrafi nieźle przyciąć (konsola blokuje symulator jeżeli wypisywane są w niej informacje), a z kolei w przypadku wystąpienia korka log jest niezbędny do zidentyfikowania problemu (i ewentualnego naprawienia błędu w scenariuszu).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 10 Maja 2020, 14:53:14
Nowa wersja testowa, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter100520.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Tomnord15 w 10 Maja 2020, 18:14:24
Czy jest możliwe usunięcie ograniczenia w ustawianiu sprzęgów? Przykładowo chciałem sobie wygenerować pliki e3d z dwóch elfów ustawionych jeden za drugim, o ile w pierwszym sprzęgi starter zaznaczył dobrze, o tyle w drugim wcale nie zaznaczył i nie dało się z jego poziomu tego zmienić.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 10 Maja 2020, 18:43:18
Fajnie by było jakby była taka opcja gdzieś w starterze "ignoruj liczbę dozwolonych sprzęgów".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 10 Maja 2020, 18:57:28
Veto! Po to walczyłem o respektowanie blokad by je respektował. :P Kto chce olać, niech sobie zestawia notatnikiem. Jak druga jednostka nie pozwalała się pospinać, to nie jest wina całości mechanizmu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 10 Maja 2020, 22:33:24
z dwóch elfów ustawionych jeden za drugim, o ile w pierwszym sprzęgi starter zaznaczył dobrze, o tyle w drugim wcale nie zaznaczył i nie dało się z jego poziomu tego zmienić.
Opisz jakie jednostki dokładnie chciałeś połączyć (rozumiem, że najnowsza paczka i starter).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Tomnord15 w 11 Maja 2020, 16:32:07
Paczka była poprzednia a chciałem połączyć EN62 i EN76. Na najnowszej nie sprawdzałem.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: yrek150 w 11 Maja 2020, 20:40:16
W przypadku EZT, nie łączy się ze sobą pojazdów różnych typów, nie są ze sobą kompatybilne (nie licząc nie modernizowanych kibli i kiblopodobnych oprócz ED73). Nie wiem jak to jest rozwiązane w maszynie ale w realnym życiu taka kombinacja po prostu nie zadziała.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 11 Maja 2020, 20:42:38
Na aktualnych plikach wszystko ładnie łączy.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 11 Maja 2020, 23:00:49
Wersję wrzuciłem do aktualizacji. W międzyczasie dodałem małą poprawkę aktualizacji (starsze wersje mogły się nie zrestartować automatycznie po pobraniu nowej wersji).
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter110520.zip
Upubliczniłem repozytorium projektu: https://github.com/szczawikDS/Starter
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 11 Maja 2020, 23:03:41
Przy próbie zaktualizowania wyskakuje błąd.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 11 Maja 2020, 23:06:19
To właśnie naprawia ta łatka. ;)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 11 Maja 2020, 23:09:25
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter100520.zip
Jaka łatka? To? Pobrałem.
Edit: link na dole naprawił problem.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 11 Maja 2020, 23:11:40
Faktycznie, coś pomieszałem. Pobierz jeszcze raz, zaktualizowałem link.
https://eu07.pl/userfiles/7492/starter110520.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: yrek150 w 12 Maja 2020, 09:00:30
O paczkę z tego linku (koknretnie plik "starter.exe"), już w trakcie pobierania, burzy się windows defender. Żeby móc wogóle pobrać paczkę, musiałem defendera wyłączyć.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 12 Maja 2020, 09:06:24
Bo rzeczywiście coś wykrywa :P
https://www.virustotal.com/gui/file/41da9f0df07f26613269c879ba46725ee0109fd4983156b95ad32c05e4a82dd1/detection
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 12 Maja 2020, 11:09:14
Zgłosiłem false positive.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Hubertnator23 w 13 Maja 2020, 08:46:58
Gdy dodaje 2 kible, starter nie pozwala mi dodać sprzęg "przejście" między nimi.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 13 Maja 2020, 10:03:21
A widzisz tam jakiś mostek czy drzwi? Wysiadka i lecisz na drugi koniec peronem.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 13 Maja 2020, 10:41:03
No niestety, nowy starter nie pozwala już na robienie takich rzeczy, więc jeśli chcesz pociągnąć na przykład ukrotnienie do lokomotywy popychającej, to musisz edytować składy w notatniku, w pliku starter/magazyn.ini bodajże.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Hubertnator23 w 13 Maja 2020, 19:59:35
Inna bardzo denerwująca rzecz: często podczas zostawiania startera w tle (np. podczas gry), a późniejsze wyłączenie i  zmiana składu wyskakują okienka "Access violation at (adres kómorki RAM) Read of address (adres innej komórki RAM).

Rozumiem, że chodzi tu o wskaźnik, który pokazywał do danej komórki RAM (powiedzmy: przechowującą miniaturkę SU45), i po 20min Windows przesuwa komórkę gdzieś indziej, a nasz wskaźnik teraz pokazuje do odczytu pliku "config.txt" w programie abc. Oczywiście Windows nie może pozwolić by odczytać "config.txt" przez starter, i stąd powiadomienie o "Access violation". Dobrze zrozumiałem?

Jeżeli tak, to może przed uruchomieniem scenerii dać wskaźniki na NULL, a resztę zapisać do jakiegoś pliku? Albo jakiś wskaźnik który zawsze pokazuje na adres miniaturki? Nie wiem dokładnie co się da zrobić, ale na pewno coś się da, bo w innych aplikacjach takich powiadomień jest bardzo mało.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 13 Maja 2020, 20:13:40
Jak wygląda parowanie ładunku z wagonem? Testuję dynamic\pkp\409w_v2\409w.mmd
LoadAccepted=coal,iron_ore,sulfur,aggregate,scrap_metal,logs,logs_4m,coke,sand,gravel,biomass,coal_duffloads: {
 coal: loads/409w_coal
 iron_ore: loads/409w_iron_ore
 sulfur: loads/409w_sulfur
 aggregate: loads/409w_aggregate
 scrap_metal: loads/409w_scrap_metal
 logs: loads/409w_logs
 logs_4m: loads/409w_logs_4m
 coke: loads/409w_coke
 sand: loads/409w_sand
 gravel: loads/409w_gravel
 biomass: loads/409w_biomass
 coal_duff: loads/409w_coal_duff
}
A starter pokazuje mu dostępne dla dynamic\pkp\409w_v1\409w.mmd
LoadAccepted=coal,piasek,piasek2,ruda,tluczen,zlom,zlom2W nowym fiz jest błąd złamania wiersza ładunku, to może wadzić.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 13 Maja 2020, 22:44:23
W .fiz błędów nie stwierdziłem, natomiast Starter nie sprawdzał katalogu i brał pierwszy .fiz o podanej nazwie. Wykonałem poprawkę.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/130520.zip

@Hubertnator23 nie spotkałem się z takim błędem, jeszcze przed wysłaniem posta zostawiłem włączony starter w tle na pół godziny po czym edytowałem skład bez błędów.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Jakub_Private w 14 Maja 2020, 14:00:24
Prosiłbym o zmianę wybierania taboru w “magazynie” na wzór aplikacji Rainsted. Czyli o to że wybór rodzaju taboru, modelu i tekstury był obok siebie jak w Rainsted ponieważ aktualne ułożenie wybierania taboru jest nie komfortowe w użytkowaniu m.in. dlatego, że “okienka” się wysuwają a następnie “znikają” a przy wysunięciu zasłaniają inne opcje. (Mam nadzieję że udało mi się zrozumiale wytłumaczyć)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Hubertnator23 w 14 Maja 2020, 14:23:27
Cytuj
@Hubertnator23 nie spotkałem się z takim błędem, jeszcze przed wysłaniem posta zostawiłem włączony starter w tle na pół godziny po czym edytowałem skład bez błędów.
Czyli coś z moim RAMem? Jeszcze sprawdzę dokładnie pod jakimi warunkami występuje to okienko.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 14 Maja 2020, 15:56:48
Prosiłbym o zmianę wybierania taboru w “magazynie” na wzór aplikacji Rainsted. Czyli o to że wybór rodzaju taboru, modelu i tekstury był obok siebie jak w Rainsted ponieważ aktualne ułożenie wybierania taboru jest nie komfortowe w użytkowaniu m.in. dlatego, że “okienka” się wysuwają a następnie “znikają” a przy wysunięciu zasłaniają inne opcje. (Mam nadzieję że udało mi się zrozumiale wytłumaczyć)
Myślę, że może zostać tak jak jest, kwestia przyzwyczajenia.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 14 Maja 2020, 21:54:54
Ustawianie czasu działa tylko na niektórych sceneriach, np na linia61_towarowy1 nie działa. Pewnie dlatego, że scenario.time.override jest po time.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 15 Maja 2020, 17:52:39
Zamienił ci się stan "nadpisuj poprzednie przebiegi symulacji". Przy zaptaszkowaniu generuje osobne logi, zamiast nadpisywać główny.
---
W scenerii widniał wpis
//$n Linia61, Kielce - Fosowskie
//$d Linia pasażersko-towarowa (61, 144, 700).
//$d Sceneria wg stanu na rok 2011 (przed remontem): Ra
//$d Główne stacje: Cz. Stradom, Herby Stare, Herby Nowe, Lubliniec.
//$d Prędkości rozkładowe: IC/EX/posp. 120, osobowe [ezt] 100, towarowe 80.
//$i l61_4.jpg
//$f pl inne/2011r/WOS-61b.png Otwórz WOS dla Linii 61 (Stradom - Pawonków)
//$g PUWG1992 488 320
//$l L61

sky skydome_clouds.t3d endsky
atmo 0 0 0 1000 2000 0.341 0.408 0.471 -1.2 endatmo
time 6:43 06:07 21:02 endtime //w Lublińcu 7:30

//config pause yes endconfig //yes: zatrzymanie symulacji zaraz po wczytaniu, jeśli start jako jadący
config hiddenevents 1 endconfig

Temp to tak rozwalił, zjadając otwarcie dyrektywy config:
atmo 0 0 0 1071 1071 0 0 0 0 endatmo
//$n Linia61, Kielce - Fosowskie
//$d Linia pasażersko-towarowa (61, 144, 700).
//$d Sceneria wg stanu na rok 2011 (przed remontem): Ra
//$d Główne stacje: Cz. Stradom, Herby Stare, Herby Nowe, Lubliniec.
//$d Prędkości rozkładowe: IC/EX/posp. 120, osobowe [ezt] 100, towarowe 80.
//$i l61_4.jpg
//$f pl inne/2011r/WOS-61b.png Otwórz WOS dla Linii 61 (Stradom - Pawonków)
//$g PUWG1992 488 320
//$l L61

sky skydome_clouds.t3d endsky

time 6:43 06:07 21:02 endtime //w Lublińcu 7:30

//config
scenario.time.override 6:43
scenario.weather.temperature 15
movelight 137  pause yes endconfig //yes: zatrzymanie symulacji zaraz po wczytaniu, jeśli start jako jadący
config hiddenevents 1 endconfig
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: wysek44 w 16 Maja 2020, 08:12:03
Skoro przy godzinach jesteśmy, to wczoraj odpalając Krzyżową zauważyłem, że pomimo zmiany godziny w starterze, eventlauncher uruchamiający cały ruch trzyma się domyślnej 10:30 i jak można się domyśleć, wszystko stoi i czeka, aż owy czas wybije. Nie testowałem jeszcze z poziomu eu07.ini i wpisem scenario.time.offset, ale wiem, że w przeszłości działał, myślałem więc, że i starter taką funkcję odwzorowuje.

#edit

Aktualnie testuję pod tym kątem l053_poranek na misji z RE z Sandomierza do Dębicy, bo widzę, że i tam chyba są eventlaunchery z godzinami.
Wygląda na to, że l053_poranek radzi sobie ze zmianą godziny z poziomu startera. To więc chyba kwestia Krzyżowej i eventów w niej zastosowanych, że tak to działa...
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 17 Maja 2020, 00:20:15
To jak to jest, scenario.time.override działa tylko przed wpisem time? Chwilę potestowałem tą dyrektywę, na baltyk_skm2.scn często wyrzuca do pulpitu, zwykle przy ustawieniu godziny nocnej. Na krzyżowej tak jak @wysek44 napisał, czas i rozkłady się przestawiają, jednak nic nie jedzie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 17 Maja 2020, 00:39:22
Bym patrzył za każdym razem na tempa, czy się nic nie rozwala tak jak na przykładzie z l61 powyżej. EU40 dłuższy czas testował time.current, tmj przy wprowadzaniu też je testował i nikt problemów nie zgłaszał.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 17 Maja 2020, 01:05:34
Piszę o override, current nie sprawdzałem. Te kilka testów uruchomiłem bezpośrednio z eu07.exe, o ile się nie mylę te błędy występują i na repozytorium. Starter postaram się poprawić w niedzielę/poniedziałek.

Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter170520.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 18 Maja 2020, 18:18:25
Cytuj
Zamienił ci się stan "nadpisuj poprzednie przebiegi symulacji".
Nic takiego nie zaznaczałem, poza tym - jest to błąd w starterze lub scenariuszu…
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 18 Maja 2020, 18:19:40
To uwaga do Szczawika, nijak nie związana z Twoim problemem. :P
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 19 Maja 2020, 22:48:24
Ja bym proponował, aby starter nie usuwał wpisów z eu07.ini, których nie rozpoznaje.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Maja 2020, 22:56:12
A jaki usunął?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: AtapiCl w 19 Maja 2020, 23:24:17
Mea culpa, dopisywanie linijek podczas otwartego programu się kłania. Nie było tematu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 20 Maja 2020, 23:00:04
Propozycja - jako że exe mają stały schemat nazewnictwa (rrmmdd), proponuję automatyczne sprawdzanie czy w głównym katalogu nie ma nowszego EXE i w takim przypadku jego automatycznego wybrania.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: hanys w 21 Maja 2020, 06:23:04
W przypadku EZT, nie łączy się ze sobą pojazdów różnych typów, nie są ze sobą kompatybilne (nie licząc nie modernizowanych kibli i kiblopodobnych oprócz ED73). Nie wiem jak to jest rozwiązane w maszynie ale w realnym życiu taka kombinacja po prostu nie zadziała.
Nie zgodzę się z Tobą. O tyle co stara generacja Elfów nie widzi siebie nawzajem między tymi samymi typami, to nowe Elfy 2 już tak. W Kolejach Śląskich 34WEa, 21WEa oraz 22WEd można łączyć ze sobą w różnych kombinacjach.

Dodatkowo w Śląskich EN57AKŚ można połączyć wraz z EN71AKŚ. Były takie próby w 2012 roku u tabor się widział.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: tmj w 21 Maja 2020, 06:50:22
To jak to jest, scenario.time.override działa tylko przed wpisem time? Chwilę potestowałem tą dyrektywę, na baltyk_skm2.scn często wyrzuca do pulpitu, zwykle przy ustawieniu godziny nocnej. Na krzyżowej tak jak @wysek44 napisał, czas i rozkłady się przestawiają, jednak nic nie jedzie.
Zegar symulacji inicjalizowany (lub przestawiany) jest w momencie napotkania dyrektywy time podczas ladowania scenerii. Inicjalizacja ta uwzglednia potencjalne ustawienia przesuniecia czasu (offset, current itp) ktore wystapily przed nia.

Ogolnie ustawienia w pliku .ini powinny zawsze byc wczytane przed dyrektywami pliku .scn, i podawanie ich pozniej poprzez config/endconfig jest w pewnym sensie szamynstwem ktore jesli juz jest wykorzystywane, to powinno miec miejsce na samym poczatku pliku .scn
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: yrek150 w 21 Maja 2020, 12:14:21
W przypadku EZT, nie łączy się ze sobą pojazdów różnych typów, nie są ze sobą kompatybilne (nie licząc nie modernizowanych kibli i kiblopodobnych oprócz ED73). Nie wiem jak to jest rozwiązane w maszynie ale w realnym życiu taka kombinacja po prostu nie zadziała.
Nie zgodzę się z Tobą. O tyle co stara generacja Elfów nie widzi siebie nawzajem między tymi samymi typami, to nowe Elfy 2 już tak. W Kolejach Śląskich 34WEa, 21WEa oraz 22WEd można łączyć ze sobą w różnych kombinacjach.

Dodatkowo w Śląskich EN57AKŚ można połączyć wraz z EN71AKŚ. Były takie próby w 2012 roku u tabor się widział.

Z tymi pojazdami nie miałem styczności, w moim poście powinienem sprecyzować, że miałem okazje osobiście sprawdzać to na EN57AL, EN57ALc i EN57FPS. Z czego w przypadku łączenia FPS z innymi turbokiblami polega na tym, że FPS ma klawiaturę Faniny, a AL i ALC Dellnera. A AL i ALc mają inny typ przekładni i dlatego temat nie ma prawa zadziałać. Stąd mój, jak się okazało, błędny wniosek.

W przypadku EN57 i 71 AKŚ, jeśli użyto tych samych podzespołów (silniki, przekładnie, hamulce, klima, cała aparatura NN), faktycznie może być to możliwe. A kombinacja ELFów z ELFami2 mnie zaskoczyła. Warto wiedzieć.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 27 Maja 2020, 13:39:49
https://wiki.eu07.pl/flyspray/task/373
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Maja 2020, 12:30:16
Nowa wersja, zmiany:
Lista exe jest sortowana; przy wyborze opcji auto wybierane jest ostatnie exe z listy. Jako .exe traktowane są pliki zgodne z maską "eu07*.exe".
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200529.zip
Jeśli nie będzie problemów wrzucę paczkę do aktualizacji.

Przy okazji, przeniosłem Starter na systemy Linux. W większości jest to program taki jak na Windows, obecnie ma kilka funkcji mniej (m.in. brak zestawiania składu przez przeciąganie miniaturek, inne skróty klawiaturowe). Wymagane jest pewne dostosowanie paczki- na Linuxie wielkość liter ma znaczenie, a jest w tej kwestii niespójność pomiędzy nazwami wpisanymi w textures.txt a faktycznymi nazwami plików. Ponadto dobrze by było, by pliki tekstowe były kodowane w UTF-8.
Niestety nie posiadam działającego symulatora na Linuxa, a dokładniej pliku wykonywalnego i ewentualnych plików zależnych niezbędnych do jego prawidłowego uruchomienia. W testach korzystałem z Linux Mint (Cinnamon) oraz Ubuntu. Proszę o przesłanie takich plików.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 29 Maja 2020, 12:39:10
Rainsted wymaga win-1250. :/ Różnice w rozmiarze znaków też wynikają z tego, jak on generuje wpisy. Ale tu chyba nie nadpisuje nic, jak znajdzie małe. Może kiedyś tak robił, albo przy sortowaniu wpisów.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Milek7 w 29 Maja 2020, 12:52:13
na Linuxie wielkość liter ma znaczenie, a jest w tej kwestii niespójność pomiędzy nazwami wpisanymi w textures.txt a faktycznymi nazwami plikó
Przy ładowaniu z treści wszelakich nazw plików, z textures.txt, .scn, czy skądkolwiek, należy zamieniać litery na małe.
Rainsted wymaga win-1250. :/
Na rainsteda mam przygotowaną łatkę, ale były obawy że posypią się skrypty VBA.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 29 Maja 2020, 18:21:05
W wersji 4.4.1 jak i w 4.4.0 znowu coś składnie sypie w tempie.
Mam l61_pospieszny1.scn
//$n Linia61, Kielce - Fosowskie
//$d Linia pasażersko-towarowa, stan na rok 2011.
//$d Główne stacje: Cz. Stradom, Herby Stare, Herby Nowe, Lubliniec.
//$d Prędkości rozkładowe: IC/EX/posp. 120, osobowe [ezt] 100, towarowe 80.
//$d
//$d Propozycje rozwoju (Ra 2GCK):
//$d -start 61108 z Ozimka (przelot ok. 13:55)
//$d -start 46041 z CzO 14:24 (teraz w HrS, z Gnaszyna 14:39)
//$d -zmiana drużyn 61108 z 16105 w CzO (15:18 do 15:22)
//$d -jazda 5518 z Lbc 14:46 do CzO 15:36 (za 61108)
//$d -powrót jako 5517 z CzO 15:42 do Lbc 16:44
//$d -jazda 64042 z Ozimka 14:41 do CzO 16:23 (powrót 46943?)
//$i l61_2.jpg
//$g PUWG1992 488 320
//$f pl inne/2011r/WOS-61b.png Otwórz WOS dla Linii 61 (Stradom - Pawonków)
//$l L61

//sky cgskj_sunset060.t3d endsky
//atmo 0 0 0 1000 3000 0.412 0.424 0.341 endatmo
//light 1500 500 300 0.236 0.236 0.236 0.275 0.278 0.153 0.808 0.769 0.616 endlight
time 14:35 06:30 20:30 endtime
sky skydome_clouds.t3d endsky
atmo 0 0 0 1000 3000 0 0 0 -1.2 endatmo
A robi z niego
config
scenario.time.override 14:35
scenario.weather.temperature 15
movelight 150

endconfig
atmo 0 0 0 2337 2337 0 0 0 0 endatmo
time 14:35 0 0 endtime
//$n Linia61, Kielce - Fosowskie
//$d Linia pasażersko-towarowa, stan na rok 2011.
//$d Główne stacje: Cz. Stradom, Herby Stare, Herby Nowe, Lubliniec.
//$d Prędkości rozkładowe: IC/EX/posp. 120, osobowe [ezt] 100, towarowe 80.
//$d
//$d Propozycje rozwoju (Ra 2GCK):
//$d -start 61108 z Ozimka (przelot ok. 13:55)
//$d -start 46041 z CzO 14:24 (teraz w HrS, z Gnaszyna 14:39)
//$d -zmiana drużyn 61108 z 16105 w CzO (15:18 do 15:22)
//$d -jazda 5518 z Lbc 14:46 do CzO 15:36 (za 61108)
//$d -powrót jako 5517 z CzO 15:42 do Lbc 16:44
//$d -jazda 64042 z Ozimka 14:41 do CzO 16:23 (powrót 46943?)
//$i l61_2.jpg
//$g PUWG1992 488 320
//$f pl inne/2011r/WOS-61b.png Otwórz WOS dla Linii 61 (Stradom - Pawonków)
//$l L61

//sky cgskj_sunset060.t3d endsky
//atmo 0 0 0 1000 3000 0.412 0.424 0.341 endatmo
//light 1500 500 300 0.236 0.236 0.236 0.275 0.278 0.153 0.808 0.769 0.616 endli
sky skydome_clouds.t3d endskyo
Endlight zakomentowany zjadło a co gorsza posypało tag domykający sky.

Dla braku czasu startu w scn starter przyjmuje 0:00; exe przyjmuje 10:30.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 02 Czerwca 2020, 17:01:39
Postaram się wrzucić poprawki do końca tygodnia. Czy czas uruchamiania programu jest akceptowalny? Obecnie chyba wszystkie dane są wczytywane w momencie uruchomienia. W razie potrzeby może być zrobione tak, by dany scenariusz wczytywał się dopiero przy wybraniu go na liście.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Hubertnator23 w 02 Czerwca 2020, 17:10:28
Mam HDD @ 5400rpm i ładuje w 15-20s za pierwszym razem. Dla mnie ok. A większość userów chyba ma SSD na SATA albo NVMe a więc <8s.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 03 Czerwca 2020, 15:33:29
Nie da się zmieniać nazw pojazdów poprzez wklejanie zmodyfikowanego wpisu trainset do startera. Przy duplikatach nazw pojazdów jest to uciążliwe.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 06 Czerwca 2020, 22:22:08
Nowa wersja, zmiany:
Przy czym przy braku wpisu godziny jest ona następnie przesuwana do bieżącej godziny za pomocą time.override .
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200606.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Transkei w 16 Czerwca 2020, 21:59:52
Nie działa losowanie stopnia zachmurzenia:
W scenariuszach, gdzie jest wpis informujący o losowym doborze stopnia zachmurzenia, np.:atmo 0 0 0 900 3000 0.502 0.502 0.502 -1.05 endatmo(ostatnia wartość, znak minus oznacza, że ma nastąpić losowanie wartości w przedziale od 0 do 1.05), starter wpisuje w to miejsce wartość 0, w efekcie scenariusze się uruchamiają zawsze przy braku zachmurzenia.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: EU40 w 21 Czerwca 2020, 21:52:40
Czy mogę się podpytać co z aktualizacją Startera? Już parę dni minęło..
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 21 Czerwca 2020, 22:18:14
Być może jutro wrzucę. Razem z ładowaniem scenerii dopiero przy wyborze, to chyba lepsza opcja.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 21 Czerwca 2020, 23:44:55
Jeden użytkownik zgłosił dziwny problem. L61 towarowy 1, skład z EN57-001. Rainsted poprawnie wykrywa jako do prowadzenia przez komputer, natomiast w Twoim widoczny jest ten skład, pomimo wyświetlana składów tylko dostępnych do prowadzenia.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 22 Czerwca 2020, 17:20:59
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200622_2.zip
Sceneria jest ładowana jednorazowo po jej wybraniu na liście; może to skrócić czas uruchamiania startera. @matek123, błędu takiego nie stwierdziłem.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 22 Czerwca 2020, 17:22:39
Czyli teraz logowanie błędów w node dynamic dopiero przy wybraniu scn?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 22 Czerwca 2020, 17:25:24
Tak, czyli trzeba by sobie przelecieć po liście. Jeśli czas ładowania nie skróci się zbytnio a takie logowanie będzie utrudnione to się przywróci poprzednią wersję ładowania. Ewentualnie dorzucę jakiś przycisk czy coś który by przeładował wszystkie scenerie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: adriankwiat w 22 Czerwca 2020, 17:32:13
Przy wybieraniu dnia (suwakiem lub przyciskiem) zawsze pokazuje 1.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 22 Czerwca 2020, 17:36:19
Faktycznie, usunąłem parę rzeczy za dużo- za parę minut wrzucę poprawkę.
Poprawione:
https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200622_2.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 25 Lipca 2020, 12:28:28
Czy checkbox "ignoruj sygnały z gamepada" działa w dobrą stronę? W starterze miałem go zaznaczonego a w ini dalej widniało "yes". Oczywiście odczytało przepustnicę.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 25 Lipca 2020, 12:38:02
To chyba dobrze? Zaznaczone yes, odznaczone no. Tak wnioskuję po opisie z eu07.ini:
input.gamepad yes //(yes) no: ignorowanie sygnału z gamepada, przydatne dla użytkowników PoKeysFaktycznie, powinno być na odwrót. Wrzucę wersję z paroma zmianami do niedzieli.

Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200726.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 26 Lipca 2020, 21:45:10
Bardzo fajne jak ktoś chce odpalać ze startera przy deweloperce. Nie trzeba resetować programu. :)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mcgiwer w 27 Lipca 2020, 02:15:42
Witam i mam pytanie: Czy istniała by możliwość udostępnienia źródeł programów? Miało by to m.in. następujące zalety:


co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Lipca 2020, 10:54:47
Źródła są publicznie dostępne (https://github.com/szczawikDS/Starter). Wersja na Linuxa jest przygotowana (wcześniejszy post https://eu07.pl/forum/index.php/topic,24985.msg528403.html#msg528403), natomiast potrzebuję do testów pliki wykonywalne symulatora, najlepiej w jakiejś paczce całościowej.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 03 Sierpnia 2020, 14:26:28
Dziwna sprawa. Może ktoś sprawdzić dlaczego nie widać w starterze misji Zwierzynieć transport?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 03 Sierpnia 2020, 15:45:24
Faktycznie, drobny błąd z pomijaniem ostatniego elementu, poprawiona wersja: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200803.zip Można też zaktualizować ze startera.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 04 Sierpnia 2020, 16:38:25
Niektóre panele układają się w losowej kolejności, przez co znalezienie konkretnych opcji może zająć trochę dłużej.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 14 Sierpnia 2020, 16:09:58
Nie zdarzyło mi się tak; wykonałem pewną zmianę, może się to naprawi.
Ponadto dorzuciłem wyszukiwarkę taboru; wystarczy kliknąć przycisk z lupą (przy kategorii pojazdu). Wyniki możemy filtrować (np. same elektrowozy). Wyszukiwanie działa automatycznie po wpisaniu co najmniej dwóch znaków. Prawdopodobnie rozwinę ją o bardziej szczegółowe opcje i filtry.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200814.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 16 Sierpnia 2020, 19:48:03
Zaobserwowałem (i nie tylko ja), że jeżeli starter działa w tle, klawisze Insert i Delete przestają działać. Czasem natychmiast, a czasem po jakimś czasie. Wersja nie ma znaczenia.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 16 Sierpnia 2020, 20:31:36
Te klawisze są używane jako skróty do dodawania i usuwania pojazdu; teoretycznie powinny się deaktywować gdy opuszczamy formatkę startera. Zrobiłem małą poprawkę, sprawdzisz czy działa? Jak nie to chyba zmienię skróty klawiaturowe. Tymczasem dorzuciłem w wyszukiwarce opcję szukania wg nazwy tekstury lub nazwy dedykowanej miniaturki.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200816.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 16 Sierpnia 2020, 20:36:39
To ja powiem, nie zaobserwowałem takiego zdarzenia na wersji 4.8.0 i w tej 4.8.1 również, więc raczej problem rozwiązany.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 18 Sierpnia 2020, 13:43:00
Nowa wersja, zmiany:
Dotychczas nowe wersje bezpośrednio przez program można było pobrać zwykle po pewnym czasie, gdy nie zgłoszono błędów. Będzie można pobrać taką wersję testową przez kliknięcie PPM na przycisku aktualizacji.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200818.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: koszowy w 18 Sierpnia 2020, 19:23:00
Propozycja funkcji: wyszukiwanie pojazdów według roku, w jakim miały ostatnią rewizję. Mogłoby to też ułatwić składanie zestawień od danego okresu. Coś podobnego jak w katalogu tekstur.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 18 Sierpnia 2020, 20:06:41
To jeszcze by się przydało wyszukiwanie po nazwie mmd :)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 18 Sierpnia 2020, 22:25:18
Propozycja funkcji: wyszukiwanie pojazdów według roku, w jakim miały ostatnią rewizję. Mogłoby to też ułatwić składanie zestawień od danego okresu. Coś podobnego jak w katalogu tekstur.
Kiedyś myślałem o dodaniu parametrów "od" i "do" wtedy wybieramy datę i widzimy tylko z tego okresu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 20 Sierpnia 2020, 15:18:39
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200820.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 20 Sierpnia 2020, 15:23:33
Może zamiast samego tekstu lepiej wyświetlać faktyczne mini? Sama nazwa mini najczęściej dubluje się z nazwą tekstury, a sam tekst często nic nie mówi co to dokładnie jest.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 20 Sierpnia 2020, 15:29:36
Zasadniczo chodziło mi właśnie o oznaczenie (tożsame zwykle z nazwą miniaturki), które często jest lepiej rozpoznawalne- np. 303EB-ZEZ-1504 a EU07-1504. Może dorzucę do tego podgląd miniaturki.

Dorzuciłem podgląd miniaturki do bazy, link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200821.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 21 Sierpnia 2020, 13:29:04
Teraz pojawił się jeden mały problem - w katalogu nie wyświetlają się niektóre mini, a w edytorze składów wszystko jest w porządku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 21 Sierpnia 2020, 21:38:36
Tak, jest podana błędna miniaturka dedykowana, a nie wczytał miniaturki ogólnej. Zrobiłem poprawkę, przy okazji dorzuciłem opcję otwierania katalogu wybranego taboru w bazie.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200821_2.zip

Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200830.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: MaciejM w 03 Września 2020, 14:40:23
Propozycja: dodatkowy button w zakładce "pogoda" który przywróci ustawienia pogodowe zdefiniowane w SCN.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mac310 w 03 Września 2020, 16:30:47
Widzę, że nawet te zamarkowane okienka do ustawiania parametrów komunikacji szeregowej (COM) poznikały. Wróci ten pomysł jeszcze?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 03 Września 2020, 18:13:30
Cytuj
Propozycja: dodatkowy button w zakładce "pogoda" który przywróci ustawienia pogodowe zdefiniowane w SCN.
W porządku.
Panel kontrolny od COM był jedynie wstępną przymiarką, już nieaktualną; obecnie konfigurację planuję w osobnym okienku, coś w stylu jak na obrazku. Ale to wszystko za parę dni.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: tmj w 05 Września 2020, 00:43:52
Parametry uarttune dla polepszenia czytelnosci moze warto rozbic na odrebne pole z wartosciami poszczegolnych definiowanych parametrow, i skladac to w jeden ciag wewnetrznie w starterze?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: miko22 w 05 Września 2020, 00:56:12
Przy czym parametr opisany jako "nie zmieniać" (te 100 000 bps), to częstotliwość komunikacji - można zmieniać ;)
PS.: Ogólnie starter bardzo fajny, tylko szkoda, że robi taki bałagan w ini.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 05 Września 2020, 20:14:58
Parametry uarttune dla polepszenia czytelnosci moze warto rozbic na odrebne pole z wartosciami poszczegolnych definiowanych parametrow, i skladac to w jeden ciag wewnetrznie w starterze?
Tak chyba zrobię; początkowo pomyślałem, że ten ciąg jest gdzieś generowany i zwykle będzie wklejany a nie ręcznie wprowadzany.
Cytuj
PS.: Ogólnie starter bardzo fajny, tylko szkoda, że robi taki bałagan w ini.
Wynika to z tego, że starter wczytuje jego zawartość, a na koniec de facto tworzy nowy plik- stąd brak starego formatowania. Postaram się to przynajmniej wizualnie uporządkować.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 07 Września 2020, 10:30:50
Czy da radę dodać grupę wagonów I do startera?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Cesky Kretek w 07 Września 2020, 12:51:08
Wiem, że to może być nieco trudne do implementacji, ale czy istnieje możliwość dodania opcji pobierania zestawień (taboru który posiadamy w MaSzynie) ze strony vagonweb.cz lub koniec.org/pic/zestawienia/ bezpośrednio do magazynu składów?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 07 Września 2020, 23:19:29
Wiem, że to może być nieco trudne do implementacji, ale czy istnieje możliwość dodania opcji pobierania zestawień (taboru który posiadamy w MaSzynie) ze strony vagonweb.cz lub koniec.org/pic/zestawienia/ bezpośrednio do magazynu składów?
To już gruba przesada. ;) Praktycznie nie do realizacji, nawet gdyby był czas i chęci.

Nowa wersja, zmiany:
Testowe okno konfiguracji COM możemy otworzyć przy wybranej opcji COM informacji zwrotnych. Pozwala na podgląd i edycję istniejących parametrów. Nie robiłem jeszcze rozbicia na poszczególne wartości- parser eu07 może wczytać parametry których we wpisach nie widziałem, a opisu nie posiadam.
Co do zestawień- wystarczy, że jedna osoba przygotuje takie zestawienia u siebie i udostępni plik .ini magazynu innym- będą mogły one dodać te składy z pliku. Składy można dodatkowo uprzednio ponazywać, by było wiadomo o jakie rzeczywiste zestawienie chodzi.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200907.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 07 Września 2020, 23:31:56
Proponuję dodanie przycisku który połączyłby wszystkie dozwolone sprzęgi w pojeździe. Na razie jeżeli zmieniamy kolejność pojazdów to musimy ręcznie przeklikiwać i sprawdzać, czy połączenie jest dozwolone, czy też nie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 08 Września 2020, 11:06:46
Dodałem: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200908.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Cesky Kretek w 08 Września 2020, 15:45:02
To już gruba przesada. ;) Praktycznie nie do realizacji, nawet gdyby był czas i chęci.
Tak żem czuł ;)

Co do zestawień- wystarczy, że jedna osoba przygotuje takie zestawienia u siebie i udostępni plik .ini magazynu innym- będą mogły one dodać te składy z pliku. Składy można dodatkowo uprzednio ponazywać, by było wiadomo o jakie rzeczywiste zestawienie chodzi.
Hm, jeśli zostałby przygotowany (raz na rok) taki plik z zestawieniami to można by pobierać go bezpośrednio przez Starter, choć z drugiej strony oddzielny wątek na forum daje możliwość dyskusji i zgłaszania poprawek. Sam nie wiem co lepsze. ;)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 08 Września 2020, 16:36:36
Jest już taki wątek, ale trochę martwy. No i trochę nam brakuje wagonów. Szczególnie Bautzenów i sypialnych i tych od wschodnich sąsiadów. :)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 08 Września 2020, 17:19:47
W najnowszej wersji 5.3.1 nie podkreśla na niebiesko klikniętych zakładek, np. jak klikniemy na "Tor doświadczalny" to nie zaznacza tego, nazwy scenariuszy zaznacza normalnie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 08 Września 2020, 18:41:39
I tak już pozostanie- to nie była funkcja, a bardziej „skutek uboczny".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: MaciejM w 11 Września 2020, 14:11:15
Obecnie składy z wpisem w trainset //$o - są ukrywane, dałoby radę dodać button odkrywający wszystkie składy nawet te z w/w wpisem? Chciałbym rozpocząć symulację w pojeździe sterowanym przez komputer i muszę się bawić z "odkrywaniem" składu w SCN lub uruchamiać przez Rainsted.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 11 Września 2020, 15:02:43
Zaznacz "Pokazuj pociągi AI". Aczkolwiek w razie co można inaczej zorganizować te przyciski, jeśli coś jest niezbyt oczywiste.

Ok, nie było tematu, nie zauważyłem tego. @MM
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 12 Września 2020, 15:10:08
Przed chwilą pojawił się u mnie mały bug. Problem pojawia się przy kategorii 'U', która jest pusta, a kolejne wagony są o kategorię wyżej. Wagony 'W' są w 'V', 'X' w 'W', 'Z' w 'X' itd.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 12 Września 2020, 15:16:58
U mnie jest wszystko ok, zaktualizuj starter do wersji 5.4 Beta, prawym przyciskiem na "aktualizuj starter".

Edit: @szczawik, zamiast "aktualizuj starter" to jest "aktualizuj starer" taka mała literówka się wkradła.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 12 Września 2020, 15:19:22
W kategoriach była tylko dodawana kat. I, która jest trochę wyżej. Może nie wrzuciłeś katalogu /starter do paczki?
@Turbokibel, tak, mam to poprawione, sprawdzam tylko błędy i wrzucę nową wersję.

Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200913.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: RoboBatman w 14 Września 2020, 17:14:48
@szczawik mam jedną sugestię badziej kosmetyczną i typowo dla osób ciekawskich co wnosi nowa aktualizacja: czy dałoby radę zamieścić na dole przycisk tak jak np "O Starterze", po którego wciśnięciu pokazywał by się cały changelog co zostało zmienione w konkretnym numerku programu? Nie jest to pilne aczkolwiek mile widziane. Dziękuję z góry za odpowiedź. 
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 15 Września 2020, 12:27:01
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200915.7z

Logo dedykowane jest szukane wg nazwy pliku sceneriusza w katalogu z logami (przykład: textures\logo\baltyk.jpg); jeśli dedykowanego brak, losuje tak jak dotychczas.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Zaptyp w 16 Września 2020, 20:42:27
@szczawik wyświetla się taki błąd jak i tak update się udał https://imgur.com/a/41TYUwN
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 16 Września 2020, 21:53:04
Dorzuciłem wyświetlanie systemowego komunikatu błędu o ile wystąpi.

Dodana poprawka na podany typ ładunku bez podanej ilości ładunku. Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200917.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: miko22 w 17 Września 2020, 21:07:37
  • okno ustawień COM,
  • zapis ustawień- poprawa stylistyczna zapisywanego pliku,
Testowe okno konfiguracji COM możemy otworzyć przy wybranej opcji COM informacji zwrotnych. Pozwala na podgląd i edycję istniejących parametrów. Nie robiłem jeszcze rozbicia na poszczególne wartości- parser eu07 może wczytać parametry których we wpisach nie widziałem, a opisu nie posiadam.
Super, ini wygląda dużo lepiej, ale czy byłaby jeszcze możliwość, żeby starter nie usuwał różnych dodatkowych wpisów (np. dodatkowo skonfigurowane ekrany na exe Milka, ale też inne wpisy pod to exe), komentarzy, ręcznie wpisanej konfiguracji COMu (czasami też zakomentowanej)? Bo teraz te wpisy po prostu znikają, przez co nie da się ich wykorzystać używając startera (Rainsted już podobno nie działa poprawnie). A konfiguracji COMu starter nie zapamiętuje, tzn. można wkleić wpisy do okienka, ale po jego zamknięciu i ponownym otwarciu konfiguracja jest pusta (albo ja nie widzę jakiegoś przycisku w rodzaju "zapamiętaj"?).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 17 Września 2020, 21:18:37
Starter nie powinien usuwać żadnych parametrów których nie rozpoznaje tak samo komentarzy. Mógłbyś podesłać plik .ini w którym program coś usuwa? Chyba, że modyfikujesz plik ini przy jednocześnie otwartym Starterze- tego już nie obsłuży. Co do konfiguracji COM- obecnie jest to wersja testowa, umożliwia jedynie edycję istniejących parametrów.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: miko22 w 17 Września 2020, 21:34:23
Ok, faktycznie wystarczy wyłączyć starter przy zapisywaniu w ini dodatkowych wpisów. Teraz widzę, że edycja już wcześniej wpisanych parametrów COM również działa :) Przy czym dla exe nie ma tak naprawdę znaczenia wartość parametru "informacje zwrotne", jeśli chodzi o COM, tzn. jeśli wpisy COMu są w ini, to komunikacja działa i odpowiednie urządzenie musi być podłączone do USB, żeby exe się uruchomiło, a jeśli takiego urządzenia nie ma, to i wpisów dla COMu być nie może lub muszą być zakomentowane i ustawienie "informacji zwrotnych" na 0 nie ma tu żadnego wpływu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 17 Września 2020, 21:50:24
Aby obsłużyć włączanie/wyłączanie tych parametrów trzeba wykonać albo zapamiętywanie ich wartości w ini Startera (przy jednoczesnym usunięciu ich z eu07.ini na czas wyłączenia) albo rozpoznawanie parametrów w komentarzach. Drugie rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne (umożliwia podgląd i edycję parametrów zakomentowanych, obojętnie czy z poziomu programu czy bezpośrednio w eu07.ini), wymaga natomiast więcej pracy, a przynajmniej zastanowienia się, co by niczego nie popsuć. ;) Wszystko wynika z różnicy tych parametrów od pozostałych- nie są wyłączone poprzez daną wartość parametru, a ich brak (zakomentowanie).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: miko22 w 17 Września 2020, 21:57:13
Tzn. ja nie nalegam na dodanie obsługi tego, bo domyślam się, że może to nie być łatwe, ale tak wspomniałem, gdybyś miał to w planach. Skoro można sobie edytować/komentować ręcznie w ini i starter tego nie usuwa, to np. mi to w zupełności wystarcza, tym bardziej, że Twój starter sprawia wrażenie przyjaźniejszego w użytkowaniu od Rainsteda (dopiero zaczynam z niego więcej korzystać).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 18 Września 2020, 10:36:25
W wersji z paczki 20.09 nie mogę nigdzie znaleźć ustawienia poziomu logowania i zawsze Maszyna włącza się z tym oknem konsoli z logami. Przestawienie parametru loglevel (czy jakoś tak) nic nie daje, bo starter go nadpisuje.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 18 Września 2020, 18:08:26
Są opcje "zapisuj log" i "wyświetlaj log", aczkolwiek starter czasem ma problem z zapamiętaniem tego i ustawienia zamieniają się miejscami.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 21 Września 2020, 19:08:11
Faktycznie, był błąd tej opcji.
Nowa wersja, zmiany:
Dokładniejsze listowanie błędów to także trochę rozszerzone sprawdzanie instalacji symulatora (np. instalacja w \Program Files). Znalezione błędy zapisywane jak dotychczas do pliku /starter/bledy.txt po zamknięciu Startera. Niektóre z błędów instalacji pokazują informację przy uruchomieniu.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200921.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: fuji8 w 24 Września 2020, 15:11:01
Zgłaszam problem ze starterem. Uśpiłem lapka jak był zminimalizowany program, ponownie go wybudziłem i pojawił się błąd który nie da rady skasować.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 24 Września 2020, 17:07:16
O ile się nie mylę, jest to błąd występujący bardzo sporadycznie; nie udało mi się go powtórzyć, przez co niespecjalnie mogę na niego zareagować. Plus informacja dla osób u których kliknięcie na przycisk START nie przynosi efektu- najpewniej paczka symulatora nie jest kompletna. W obecnej wersji Startera część takich błędów można zidentyfikować.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 25 Września 2020, 22:54:27
Czy jest jakiś sposób aby odróżnić z jakiego folderu pochodzi dana tekstura? Bez tego ciężko odróżnić czy, przykładowo, ustawiamy et22_v2 czy v3.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 26 Września 2020, 09:08:34
Jeśli najedziemy na nazwę modelu to pokaże nam się nazwa katalogu (może dorzucę tę informację ciągle widoczną). Natomiast gdy klikniemy dwukrotnie na nazwie modelu- otworzy nam się ten katalog.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 26 Września 2020, 09:13:09
Jakbyś mógł zrobić, żeby było tak jak w rainstedzie katalog widoczny na stałe? ;)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Milek7 w 29 Września 2020, 17:21:32
https://eu07.pl/forum/index.php/topic,28125.msg533479.html#msg533479

Zdaje się że nadpisuje lang w ini, jak jest wybrany język niewspierany przez starter?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Września 2020, 17:47:46
Tak, a dokładniej wrzuca pusty parametr lang- wrzucę wersję z poprawkami za około godzinę.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: MaciejM w 29 Września 2020, 17:50:36
Najlepiej by było w oknie głównym zostawić możliwość wyboru języka startera, natomiast w ustawieniach ogólnych wybrać język napisów.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Września 2020, 19:03:23
Nowa wersja, zmiany:

Wczoraj wyświetlanie katalogu modelu umknęło z programu, dodałem raz jeszcze.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter200930.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 04 Października 2020, 16:20:33
Propozycja - kliknięcie dwa razy na wpis z bazy taboru automatycznie zamyka bazę taboru i zaznacza wybrany wagon na liście w celu szybkiego dodania do składu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 05 Października 2020, 20:54:26
Dodane, link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201005.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Zaptyp w 10 Października 2020, 13:43:00
Starter dzisiaj wypluł dziwny błąd https://imgur.com/a/LIG8FnO
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Hubertnator23 w 10 Października 2020, 13:51:55
Ten błąd często się pojawia gdy się usypia komputer albo przełącza użytkownika komputera.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Zaptyp w 10 Października 2020, 19:54:20
A ja właśnie nie usypiałem komputera.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 16 Października 2020, 15:49:39
Zdaje się, że w starterze brakuje opcji gfx.reflections.fidelity.

Swoją drogą fajnie byłoby zrobić być może ukryte menu dla bardziej zaawansowanych/deweloperów, gdzie można byłoby zmieniać opcje, które dla zwykłego użytkownika nie mają znaczenia (takie jak compresstex itp).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Października 2020, 17:24:23
Dorzucę ten parametr na dniach. Pomyślę też nad rozszerzonym trybem ustawień.

Dodałem obsługę gfx.reflections.fidelity oraz compresstex. Aby otworzyć ustawienia zaawansowane klikamy PPM na przycisku "Ustawienia". Przeniosłem tam też generowanie e3d oraz skalowanie składowej specular- w razie potrzeby będzie można tam dodać/przesunąć inne ustawienia. Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201021.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 22 Października 2020, 00:33:11
Aktualizacja jak najbardziej na plus, natomiast opcję uwzględniania elementów odbić wrzuciłbym po prostu do grafiki. Mam nadzieję, że nie wymaga to uzasadnienia. ;) 

Wyłącz warstwę wizualną - trochę za mało mówi co tak właściwie zmienia.
Odświeżanie odbić - może lepszy byłby suwak, albo żeby chociaż była podana wartość w opisie? Bardzo wysoka czy niska, nie specjalnie coś mówi. Przy opcji "zasięg cieni" jest to fajnie rozwiązane.
Rozdzielczość cieni  -||-
W całej sekcji dźwięk powinny być suwaki, albo ewentualnie wartość liczbowa.

W sekcji "pogoda" brakuje mi podziału na pory roku. Zwykłe podziałki rozwiązałyby problem.
W temperaturze oznaczenie zera byłoby miłym udogodnieniem. Skala od -15 do 45 chyba jest nietrafiona. O ile nie jest to wymuszone jakimiś zależnościami w exe, to chyba całkiem rozsądne byłoby -40 - 45.
Przy widoczności przydałoby się określenie widoczności za pomocą zasięgu na jaki pozwala nam widzieć mgła, tak jak ma to miejsce w tabelce pod F12. Sytuacja jest podobna przy zachmurzenie. Fajnie byłoby wiedzieć jaką wartość określa dana kategoria. O ile do wartości 1.00, nie ma to większego znaczenia, tak przy deszczu dodatkowo zmniejsza się widoczność.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: bprog w 22 Października 2020, 09:57:36
Exe chyba nie jest w stanie symulować temperatury mniejszej niż -15*C, nawet po nastawieniu niższej temperatury w plikach, w grze jest -15
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 23 Października 2020, 00:19:58
Brakuje mi jeszcze rozgraniczenia w ustawieniach rozdzielczości tekstur kabiny od reszty tekstur.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: joey w 26 Października 2020, 17:48:35
Po kazdej aktualizacji Starter.exe zmieniane sa nastepujace ustawienia w eu07.ini:

lang traci parametr,
maxtexturesize zmniejszone do 512,
convertmodels zmniejszone do 0,
anisotropicfiltering zmniejszone do 1,
splinefidelity zmniejszone do 1,
gfxrenderer przestawione na full.

Czy dzieje sie tak tylko u mnie?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 26 Października 2020, 18:28:43
Podeślij plik eu07.ini, może masz jakąś błędną definicję któregoś parametru i kolejne są nierozpoznawane. Co do zmian- w przeciągu kilku dni wrzucę nową wersję.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: joey w 26 Października 2020, 21:37:52
Spakowany plik eu07.ini w zalaczniku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: wacek12321 w 27 Października 2020, 10:34:01
Mnie zastanawia czy tak robi u każdego czy tylko u mnie i czym jest spowodowane, że pojawiają się dwie karty na pasku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 27 Października 2020, 10:41:55
U mnie normalnie, ja sobie przypiąłem Starter do paska zadań.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 01 Listopada 2020, 20:21:39
Nowa wersja, zmiany:
"Inne drobne zmiany" to m.in. zmiana ustawień głośności za pomocą suwaków, podziałka na skali temperatur, dokładniejsze opisy opcji ustawień. @Joachimowicz, kilka rzeczy z wypisanych będzie później aż zrobię to w sensowny sposób. @joey, sprawdziłem plik oraz próbowałem powtórzyć opisany problem- nie udało mi się.
Link do paczki:
https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201101.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 01 Listopada 2020, 20:31:56
Nie traktuj moich uwag jako listy życzeń. :P Po prostu użytkując starter dochodzę do pewnych wniosków, że gdyby coś działało inaczej, byłoby lepsze, natomiast jeśli znajdziesz inne rozwiązanie, które będzie jeszcze lepsze, to super.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 01 Listopada 2020, 20:35:42
Właśnie uznałem te uwagi jako sensowne, jednak z tymi porami roku czekam aż zrodzi mi się konkretne rozwiązanie które uznam za zadowalające.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: bprog w 01 Listopada 2020, 20:47:56
Button "Zima" się rozjeżdża. Na końcu suwaków są takie krótkie szare pola, w suwaku wyboru dnia ma szerokość "paru dni" przed Nowym Rokiem, w innych suwakach jest to ledwo widoczne.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 09 Listopada 2020, 12:28:22
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201109.7z
Do obsługi pojazdów wieloczłonowych należy w pliku textures.txt danego taboru wieloczłonowego dodać informację ^x gdzie x to ilość kolejnych sprzężonych wpisów.
Przykładowy fragment pliku dla ET41:
^2
41-001-A'15.mat=203E-A,ET41-A,ET41-001-A'15//v2,ET41-001,PKPC,Wschodni_Zakład_Spółki_w_Lublinie,20.10.2015,PKP_CARGOTABOR_ZNT_Ostrów_Wielkopolski,MR6,Stele&sebol82&darek71wrc
41-001-B'15.mat=203E-B,ET41-B,ET41-001-B'15//v2,ET41-001,PKPC,Wschodni_Zakład_Spółki_w_Lublinie,20.10.2015,PKP_CARGOTABOR_ZNT_Ostrów_Wielkopolski,MR6,Stele&sebol82&darek71wrc
41-001-A-HIST.mat=203E-A,ET41-A,ET41-001-A//v2,ET41-001,PKPC,Zakład_Taboru_we_Wrocławiu,27.06.2002,ZNTK_Oleśnica,RafaPolska424&szogun,?
41-001-B-HIST.mat=203E-B,ET41-B,ET41-001-B//v2,ET41-001,PKPC,Zakład_Taboru_we_Wrocławiu,27.06.2002,ZNTK_Oleśnica,RafaPolska424&szogun,?
...
Wpis sprzężający możemy stosować wielokrotnie w tym samym pliku, gdy kolejne wpisy taboru dotyczą pojazdów o innej ilości członów:
^3
EN57-001RA.DDS=6BAI,EN57-RA,EN57-001RA//v2,EN57-001,PREG,Zakład_Przewozów_Regionalnych_w_Krakowie,31.12.2005,ZNTK_Mińsk_Mazowiecki,?,?
EN57-001S.DDS=6BSI,EN57-S,EN57-001S//v2,EN57-001,PKP,Zakład_Przewozów_Regionalnych_w_Krakowie,31.12.2005,ZNTK_Mińsk_Mazowiecki,?,?
EN57-001RB.DDS=6BBI,EN57-RB,EN57-001RB//v2,EN57-001,PREG,Zakład_Przewozów_Regionalnych_w_Krakowie,31.12.2005,ZNTK_Mińsk_Mazowiecki,?,?
...
EN57-996'11RA.mat=6BAII_led,EN57-RA,EN57-996'11RA//v2,EN57-996,PREG,Zakład_Przewozów_Regionalnych_Katowice,25.02.2011,NEWAG_Nowy_Sącz,RafaPolska424,Patryk_"hanys"_Farana
EN57-996'11S.mat=6BSII,EN57-S,EN57-996'11S//v2,EN57-996,PREG,Zakład_Przewozów_Regionalnych_Katowice,25.02.2011,NEWAG_Nowy_Sącz,RafaPolska424,Patryk_"hanys"_Farana
EN57-996'11RB.mat=6BBII_led,EN57-RB,EN57-996'11RB//v2,EN57-996,PREG,Zakład_Przewozów_Regionalnych_Katowice,25.02.2011,NEWAG_Nowy_Sącz,RafaPolska424,Patryk_"hanys"_Farana
^4
EN71-005RA.mat=6BAII_led,EN71-RA//v2,EN71-005,PREG,Zakład_Przewozów_Regionalnych_w_Krakowie,29.02.2008,ZNTK_Mińsk_Mazowiecki,szogun,?
EN71-005SA.mat=6BSII,EN71-SA//v2,EN71-005,PREG,Zakład_Przewozów_Regionalnych_w_Krakowie,29.02.2008,ZNTK_Mińsk_Mazowiecki,szogun,?
EN71-005SB.mat=6BSII,EN71-SB//v2,EN71-005,PREG,Zakład_Przewozów_Regionalnych_w_Krakowie,29.02.2008,ZNTK_Mińsk_Mazowiecki,szogun,?
EN71-005RB.mat=5bgb_led,EN71-RB//v2,EN71-005,PREG,Zakład_Przewozów_Regionalnych_w_Krakowie,29.02.2008,ZNTK_Mińsk_Mazowiecki,szogun,?
Wpisy sprzężone powinny być podane w odpowiedniej kolejności- w katalogu EN57 należy na przykład człony końcowe przesunąć za człony środkowe- tak jak w powyższym przykładzie. Ustawiany jest najwyższy pasujący sprzęg.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 15 Listopada 2020, 01:05:33
Brakuje mi trzeciej zakładki O składzie, zaraz obok Ogólne, O teksturze, a w niej takich danych jak ilość pojazdów, długość, brutto, tor, do którego skład jest przypisany. Przy podmianie składów jest to dużym problemem, bo uniemożliwia określenie długość składu, który zamierza się podmienić. Niby mogę zmienić zakładkę, ale jest to szalenie niepraktyczne.
Kolejną fajną funkcją byłaby możliwość przełączenia między dwoma trybami. To, że po kliknięciu w jakiś człon, jakiegoś ezta, zostajemy przeniesieni do innej kategorii jest super, bo znacznie usprawnia proces podmiany składu, natomiast przy podmianie wagonów, owa funkcja doprowadza do szewskiej pasji.
Skoro starter dopuszcza tylko konkretne połączenia i dane bierze z fiza, które są dopuszczalne a które nie, to fajnym bajerem byłoby gdyby uwzględniał również maxload, żeby użytkownik nie musiał grzebać po plikach, w celu dowiedzenia się ile dany wagon mieści ładunku. Byłoby też fajnie gdyby starter blokował możliwość "przeładowania" wagonu, żeby dane, które podaje odnośnie ciężkości, pokrywały się z tym co mamy w symulatorze.
Na koniec najmniej upierdliwy problem, czyli możliwość założenia sprzęgu 1 dla ostatniego wagonu, który to sprzęg uniemożliwia założenie SKP. Starter nie pozwala na żadne połączenie z powietrzem, co jest zrozumiałe, ale byłoby korzystnie móc zadecydować o tym czy końcówki mają być założone czy nie już z pozycji startera.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 15 Listopada 2020, 20:08:35
Nowa wersja testowa, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201115.7z

Czyli LPM na składzie działa jak dotychczas, natomiast PPM zmienia zaznaczony pojazd lecz bez zmiany podglądu graficznego. PPM na zaznaczonym pojeździe otwiera menu podręczne.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 17 Listopada 2020, 15:24:30
Niestety, starter znów zaczął blokować klawisz delete.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 17 Listopada 2020, 15:37:53
Zaktualizowałem starter i nieważne czy jest zminimalizowany, czy działa w tle, to delete nie jest u mnie blokowany.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 17 Listopada 2020, 15:47:57
Ja jak klikałem delete to otwierało mi się jakieś okienko z błędem startera.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 17 Listopada 2020, 17:14:05
Potwierdzam, na najnowszej wersji cały czas jest to samo.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 17 Listopada 2020, 19:03:37
Powinno już być ok.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: adriankwiat w 17 Listopada 2020, 21:11:52
Jeszcze przydałoby się żeby przy usuwaniu pojedynczych pojazdów ze składu też nie przełączało tekstury, ewentualnie tak jak teraz przy zaznaczaniu - kliknięcie ppm na przycisk "Usuń pojazd" nie będzie przełączać podglądu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DzordZ w 18 Listopada 2020, 20:56:46
Proszę zmień "Ilość pojazdów" na "Liczba pojazdów" oraz w wersji EN "Count of vehicles" na "Number of vehicles".
Z poziomu języka PL można wybrać język IT, ktorego nie ma (jeśli mariano italiano jest w trakcie, to nie było tematu)
v. 6.1.2
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 19 Listopada 2020, 11:12:40
Po włosku ktoś chyba próbował.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 19 Listopada 2020, 12:46:26
Poszerz proszę pole wyboru ładunku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 19 Listopada 2020, 20:31:52
Klawisz delete już się nie blokuje, lecz teraz klawisz delete w starterze nie reaguje na usuwanie pojazdów.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Listopada 2020, 23:00:30
Wrzuciłem poprawki. Ponadto, w trainsecie możemy podać plik z katalogu scenery/*.txt do pokazania w okienku rozkładu, przykład:
trainset none start 0.0 0.0
//$o Skład wygaszony pod wjazdowym.
//$r baltyk/tme4419734
node -1 0 EP07-544 dynamic PKP\303e_V1 303e-ep-zez-544-hist 303e-ep-zez 0 headdriver 3.WH12 0 enddynamic
endtrainset
Do wyświetlenia w Starterze pierwszeństwo ma rozkład z wpisu //$r.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201119.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DzordZ w 19 Listopada 2020, 23:33:38

Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mac310 w 20 Listopada 2020, 09:13:53
Od jakiegoś czasu przy uruchomieniu pojawia się komunikat o błędnej wartości w eu07.ini dla sound.volume.ambient gdzie problemem jest przecinek w wartości 0,8.
Po zaakceptowaniu przecinek jest chyba zmieniany automatycznie na kropkę i następne uruchomienie jest już bez komunikatu. Po jakimś czasie (mam wrażenie, że po uaktualnieniu automatycznym programu) komunikat pojawia się ponownie. Ja ręcznie tego przecinka nie wstawiam więc nie wiem skąd się to bierze.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: pawelek2011 w 20 Listopada 2020, 11:31:44
Dzień dobry, u mnie podczas aktualizacji Startera wyskakuje błąd.
Komentarze nt. tej informacji proszę na PW. Przepraszam że w formacie png. Pozdrawiam.

Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: koszowy w 20 Listopada 2020, 12:46:06
Cytuj
u mnie podczas aktualizacji Startera wyskakuje błąd
#umniedziala, włącz Starter.exe a nie StarterNew i zaktualizuj go "z programu". Nie ma co pisać komentarza na pv.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 20 Listopada 2020, 15:40:19
Od jakiegoś czasu przy uruchomieniu pojawia się komunikat o błędnej wartości w eu07.ini dla sound.volume.ambient gdzie problemem jest przecinek w wartości 0,8.
Po zaakceptowaniu przecinek jest chyba zmieniany automatycznie na kropkę i następne uruchomienie jest już bez komunikatu. Po jakimś czasie (mam wrażenie, że po uaktualnieniu automatycznym programu) komunikat pojawia się ponownie. Ja ręcznie tego przecinka nie wstawiam więc nie wiem skąd się to bierze.
Na serwerze jest tam 1.0. Oczywiście, że ma być zapis z kropką. Na zachodzie i programowaniu to jedyny uznawany symbol dziesiętny. Przecinek jest separatorem. Jak poprawia, to bardzo dobrze.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 22 Listopada 2020, 17:52:17
Scrollując kategorie zdarza się pojawienie komunikatu Argument out of range, którego zamknięcie nic nie zmienia, bo pojawia się następny. Dzieje się tak w kategoriach, które są puste (np. parowozy). Remedium jest zamknięcie startera w menadżerze.

Przydałby się przycisk do ustawienia we wszystkich ładunkach maksymalnej ilości ładunku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 22 Listopada 2020, 18:35:28
Przydałby się przycisk do ustawienia we wszystkich ładunkach maksymalnej ilości ładunku.
Ewentualnie jeszcze taki do aktualizacji sprzęgów na maksymalne.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Listopada 2020, 17:48:25
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201127.7z
Nie udało mi się powtórzyć błędu przy przewijaniu kategorii. @mac310, być może miałeś jakiś błąd w składni pliku ini obok tego wyrażenia.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Kermit w 30 Listopada 2020, 21:39:30
Czy da sie dolozyc wyliczenie masy hamowatej i procentu rzeczywistego?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 01 Grudnia 2020, 20:46:54
O ile się nie mylę brak wymaganych informacji do wyliczeń. Ponadto wirtualny rewident pozmienia nastawy.

Nowa wersja testowa, zmiany:
Narzędzie losowania taboru dokonuje też wymiany brakujących pojazdów na posiadane; narzędzie działa dla wszystkich składów na scenerii. Narzędzie uwzględnia typ pojazdu, rodzaj, właściciela oraz datę rewizji. Proces doboru jest skomplikowany, wymaga jeszcze kalibracji. Algorytm przedstawię w uproszczeniu.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201201.7z

Przywracam rangę DEVS.
@MaciejM
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 01 Grudnia 2020, 22:59:56
Jak można aktywować losowanie pojazdów? Szukam w menu kontekstowym składu, w bazie taboru i w ustawieniach, ale nie ma nigdzie takiej opcji.

del, aczkolwiek sam przycisk jest schowany w dosyć nieintuicyjnym miejscu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 02 Grudnia 2020, 20:34:47
Pole na wpisanie FoV jest w zakładce fizyka a to ustawienie graficzne.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 02 Grudnia 2020, 22:27:52
Taki pomysł, który wpadł mi na szybko do głowy ale nie jest taki całkiem głupi: do scn dyrektywa
//$r wydajnosc dekoracjagdzie podaje się liczby całkowite od 1 do 5.
Po wybraniu scenerii pojawiłby nam się jej "rating", np. mniej wymagające scenerie będą miały większą liczbę gwiazdek w wydajności, a mniej w otoczeniu (uboga sceneria, płaski teren itp.). W ten sposób niezorientowani użytkownicy będą wiedzieli, na której scenerii będą mieli więcej FPS-ów, a na której mogą spodziewać się wodotrysków kosztem utraty wydajności.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: MaciejM w 02 Grudnia 2020, 23:24:47
A czy nie zostawić to w gestii użytkowników? Dla mnie dużą frajdą te 10-15 lat temu było odkrywanie każdej scenerii osobno i wyrobiłem sobie opinię na temat każdej z nich na podstawie tego, czy spełniała oczekiwania czy też nie :) IMO podział alfabetyczny jest najbardziej sprawiedliwy.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 03 Grudnia 2020, 00:10:39
Jeżeli świeży użytkownik wybierze sobie nieświadomie takie l053_poludnie i spali mu się komputer, to raczej już do Maszyny nie wróci.
Alternatywnie, inny może przez przypadek wybrać np. takie Moczniki, i wyrobi sobie opinię, że mało scenerii ma dobre otoczenie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 03 Grudnia 2020, 00:15:42
Coś co ma moczniki w nazwie chyba sugeruje czym jest zawartość. :P
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 03 Grudnia 2020, 11:26:16
Skoro już mamy funkcjonalność dodawania kilku pojazdów jednym kliknięciem, to przydałoby się, żeby "wskaźnik" po dodaniu do składu przeskakiwał na ostatni pojazd, ale tylko w przypadku dodawania wieloczłonowego pojazdu z zastosowaną nową funkcjonalnością. W przeciwnym razie nie powinno się tego robić wcale, bo przeskakiwanie na ostatni pojazd po każdym dodaniu stanie się upierdliwe.

Za to byłoby fajnie, gdyby pasek przesuwał się wraz z dodawaniem kolejnych pojazdów. Tzn. jeśli dodamy pojazd, ale ten już się nie mieści w polu, które widzimy, to cały czas zostajemy w swoim miejscu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 03 Grudnia 2020, 21:49:07
Nowa wersja testowa, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201203.7z

Cytuj
żeby "wskaźnik" po dodaniu do składu przeskakiwał na ostatni pojazd, ale tylko w przypadku dodawania wieloczłonowego pojazdu
Miałoby to zastosowanie tylko gdy chcemy dodać pojazd za obecnie zaznaczonym pojazdem wieloczłonowym- rozwiązałem to inaczej (pkt 1 zmian w tej wersji). @jakubg1 miejsce raczej jest dobre, gorzej przy widoku pełnoekranowym- nie chcę jednak dodawać opcji do menu podręcznego by go nie przeładować.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 03 Grudnia 2020, 22:00:19
Nie udało mi się powtórzyć błędu przy przewijaniu kategorii.

Będąc w zakładce elektrowozy klikasz raz, żeby rozwinąć listę. Potem scrollujesz kategorie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 05 Grudnia 2020, 18:54:57
Czy jest szansa, że pojawi się losowanie spośród kilku kategorii, np. EU07, EP07 i EP07-10xx?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DzordZ w 05 Grudnia 2020, 19:29:59
Doszlifowanie funkcjonalności: poprawka na oddzielenie różnych typów pojazdów nie po nazwie modelu (pierwszego argumentu po "=" w textures), a po nazwie, która jest agregatem do kategorii (drugiego argumentu).

Dla poniższego obrazu chcemy: 409W(2) + B553W(5).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 10 Grudnia 2020, 19:48:19
Nowa wersja, zmiany:
Użytkownik może określić jakie pojazdy (obecnie wg nazwy mini) mogą być zamieniane; reguły te zapisujemy w pliku starter\reguly.txt. Zawartość przykładowego pliku dołączonego do paczki:
ep07,ep07-10xx,eu06,eu07,eu07-15xx,et22,e6act
181,182,et21
ep09,ep05
6dg,sm31,sm42,sp42,su42
st43,st44,tem2,tem2s,tem2u,tem2s
su45,su46
W jednej linii oddzielając przecinkami podajemy pojazdy które można stosować zamiennie, o ile będzie się zgadzała reszta filtrów (typ, właściciel oraz zakres daty rewizyjnej). Przykładowo lokomotywa 182 może być zmieniona na 182, 181 lub ET21. Nie są wspierane lokomotywy wieloczłonowe (czyli ET41 może być zamieniona tylko na inną ET41), a przynajmniej dopóki pojazdy takie mają osobne mini dla każdego członu.

Nowa wersja, zmiany:
Jeśli mamy wpisy sprzęgające, do reguł możemy dopisywać pojazdy wieloczłonowe, także o różnej ilości członów. Należy podać wyłącznie pierwszy człon pojazdu (chyba że pojazd jest podpięty pod jedno mini). Dla przykładu:
en57-ra,en57akl-ra,en71-raProgram podczas losowania napotykając EN57 może zamienić pojazd na EN71- i vice versa. Wszystkie składy mają automatycznie ustawiane sprzęgi.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201213.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 20 Grudnia 2020, 21:06:53
Do fizyki w sekcji sprzęgów doszedł jakiś czas temu parametr ControlType pozwalający zapiać ukrotnienie jedynie, gdy w obu sąsiadach jest takim samym stringiem. Exe to olewa przy inicjalizacji składu, tak jak dopuszczalną sumę bitową sprzęgów. Dałoby się dodać test do startera?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 22 Grudnia 2020, 19:58:47
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201222.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Zaptyp w 27 Grudnia 2020, 10:18:26
Starter ma trochę zepsute ramki.
https://prnt.sc/waqjvv
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Grudnia 2020, 16:11:47
Jeśli chodzi o brak ramki dodawania pojazdu, to nigdy takiej nie było. Wyrównałem jednak elementy względem siebie.
Będąc w zakładce elektrowozy klikasz raz, żeby rozwinąć listę. Potem scrollujesz kategorie.
W żaden sposób nie mogę uzyskać tego błędu; zmieniłem parę rzeczy- może przy okazji problem zniknie.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter201229.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 31 Grudnia 2020, 18:04:53
Jeszcze zostawię film dla przykładu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 02 Stycznia 2021, 14:41:39
Z pomocą @Joachimowicza zlokalizowałem i usunąłem ten niewystępujący u mnie błąd.
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210102.7z
Tytuł: Odp:  Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: youBy w 03 Stycznia 2021, 21:34:32
Starter nie ogarnia fizyki, która składa się z dwóch includów - przykład w załączniku. Gdy jest tylko jeden, wszystko jest ok. Gdy są dwa - brakuje parametrów członu (masy, długości, flag sprzęgów).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 04 Stycznia 2021, 15:41:35
Poprawiłem: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210104.7z
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 06 Stycznia 2021, 23:00:53
W ET42 występują dwie skórki uniwersalne na oba człony. Były wmieszane w pozostałe, przez co sypało zestawienia od ich wystąpienia. Da się to złożyć tak, by składał je automatycznie w zestawy?
112E-024.tga=112E-A,ET42-A,ET42-024-A=112E-B,ET42-B,ET42-024-B//v2,ET42-024,PKPC,Zakład_Taboru_w_Łodzi,?,?,szogun,mechatronik
112E-026.tga=112E-A,ET42-A,ET42-026-A=112E-B,ET42-B,ET42-026-B//v2,ET42-026,PKPC,Śląski_Zakład_Spółki_w_Tarnowskich_Górach,04.04.2006,Zakład_Taboru_w_Łodzi,szogun,Hadomik
^2
112E-005-A-HIST.TGA=112E-A,ET42-A,ET42-005-A-HIST//v2,ET42-005-A,PKPC,Zakład_Taboru_w_Łodzi,01.07.2004,ZNTKiM_w_Gdańsku,RafaPolska424,Krzysiek626
112E-005-B-HIST.TGA=112E-B,ET42-B,ET42-005-B-HIST//v2,ET42-005-B,PKPC,Zakład_Taboru_w_Łodzi,01.07.2004,ZNTKiM_w_Gdańsku,RafaPolska424,Krzysiek626
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 06 Stycznia 2021, 23:37:58
Tak, wspominałem o tym; wystarczy wpisać je tak jak pozostałe:
112E-024.tga=112E-A,ET42-A,ET42-024-A//v2,ET42-024,PKPC,Zakład_Taboru_w_Łodzi,?,?,szogun,mechatronik
112E-024.tga=112E-B,ET42-B,ET42-024-B//v2,ET42-024,PKPC,Zakład_Taboru_w_Łodzi,?,?,szogun,mechatronik

112E-026.tga=112E-A,ET42-A,ET42-026-A//v2,ET42-026,PKPC,Śląski_Zakład_Spółki_w_Tarnowskich_Górach,04.04.2006,Zakład_Taboru_w_Łodzi,szogun,Hadomik
112E-026.tga=112E-B,ET42-B,ET42-026-B//v2,ET42-026,PKPC,Śląski_Zakład_Spółki_w_Tarnowskich_Górach,04.04.2006,Zakład_Taboru_w_Łodzi,szogun,Hadomik
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 06 Stycznia 2021, 23:43:00
Ok. Dzięki.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DzordZ w 20 Stycznia 2021, 15:35:28
Wersja 6.6.4, wyszukując 'sk3' przy wszystkich typach pojazdów według nazwy tekstury pojawiają się dwa obiekty w liście prowadzące do tego samego wagonu. Czyste repo pctga
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 24 Stycznia 2021, 16:22:08
Byłoby fajnie gdyby starter zapamiętywał wybrane opcje z magazynu (tj. pokazuj pociągi AI i nie tylko do prowadzenia).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: HeroPie312 w 24 Stycznia 2021, 23:01:28
Poprzednie starter to obsługiwał ale jedne z ostatnich poprawę to usunęły/skopały. Chodzi głównie o to, że w momencie wybrania np. członu A danej teksturki to gdy chcemy dodać człon B to musimy ponownie szukać tej tekstury - kiedyś to działało automatycznie, że tekstura była już zaznaczona i starczyło tylko dodać.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 24 Stycznia 2021, 23:11:15
Pobierz textures.txt z repozytorium danego modelu np. ET42, będzie wszystko działać. :)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 24 Stycznia 2021, 23:24:39
Kolega ma rację- gdy mamy przykładowo wybraną teksturę ET41 członu A to po przejściu do tekstur członu B zaznaczenie powinno wskazywać odpowiadającą teksturę- to funkcjonalność dodana przed wpisami sprzężonymi aby ułatwić właśnie dodawanie kolejnego członu. W przeciągu kilku dni wrzucę wersję z poprawkami.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 24 Stycznia 2021, 23:29:23
Nie wiem o co teraz chodzi, aktualnie działa to tak, że wybieramy daną skórkę np. ET41-A to automatycznie nam dokleja człon B, tak jak w EZT.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: PARKA w 25 Stycznia 2021, 13:37:04
Wersja 6.6.4.

W starterze jest błąd ze wstawianiem zwykłych EN57/71 - po kliknięciu "Dodaj pojazd" człony mieszają się.

Nie sprawdzałem z innymi pojazdami wieloczłonowymi.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 25 Stycznia 2021, 13:44:10
Zobacz z tym plikiem textures.txt (zamień go w folderze en57_v1).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 25 Stycznia 2021, 14:04:52
Nie sprawdzałem z innymi pojazdami wieloczłonowymi.
Będzie to samo, chociaż jak masz oryginalny z paczki plik, to nie powinno być problemu...
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 25 Stycznia 2021, 14:06:02
Matek, by używać w pełni tej funkcjonalności wymagane są aktualne pliki textures.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 25 Stycznia 2021, 21:03:42
Fajnym urozmaiceniem byłoby definiowane parametru scenario.time.offset bezpośrednio w starterze.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 25 Stycznia 2021, 21:35:59
Ale to już jest przecież.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 25 Stycznia 2021, 21:44:52
Gdzie jest?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 25 Stycznia 2021, 22:07:20
Tutaj.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 25 Stycznia 2021, 22:10:24
A to beka ze mnie. Myślałem, że to po prostu czas, natomiast istotnie spełnia funkcję scenario.time.offset.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 30 Stycznia 2021, 14:45:09
Nowa wersja testowa, zmiany:
W przypadku zauważenia spowolnienia programu lub innych zmian w działaniu proszę pisać- trochę porządkowałem program.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210130.7z
Tytuł: Problem po uruchomieniu nowej wersji symulatora
Wiadomość wysłana przez: darekocur w 31 Stycznia 2021, 15:17:22
Taki komunikat jak w załączniku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 31 Stycznia 2021, 19:34:02
Sytuacja jednorazowa czy przy każdym uruchomieniu? Jaki numer wersji pokazuje się w programie?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 05 Lutego 2021, 00:02:34
Propozycje z serii ułatwiaczy: Okno dialogowe do nadawania nazwy składowi podczas dodawania go do magazynu, oraz opcja sortowania po nazwach składów w magazynie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 18 Lutego 2021, 16:51:25
Dodałem taką regułę do maszyny losującej:
9-107.4,9-107.5,9-107.6,9-107.13,9-107.16
Niestety mając w składzie 32 wagony typu 9-107.13, po losowaniu dalej nie ma innych typów (są tylko tekstury z typu 9-107.13). Czy dlatego, że znajdują się kropki i myślniki w nazwie modelu?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 18 Lutego 2021, 17:35:41
Nie, te znaki nie powinny mieć żadnego wpływu. Podeślij trainset, sprawdzę na jakim filtrze odpadają pozostałe.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 18 Lutego 2021, 21:09:04
trainset rozklad start 0 0
node -1 0 183_002-5 dynamic cd\181_v2 183_002-5 183_pl1 0 headdriver 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_1 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_2 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_3 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_4 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_5 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_6 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_7 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_8 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_9 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_10 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_11 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_12 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_13 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_14 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_15 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_16 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_17 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_18 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_19 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_20 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_21 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_22 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_23 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_24 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_25 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_26 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_27 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_28 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_29 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_30 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_31 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_32 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
node -1 0 31565954615-6_33 dynamic cd\9-107_v1 31565954615-6 9-107.13_m 0 nobody 0.WH25 0 enddynamic
endtrainset
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 18 Lutego 2021, 22:45:16
Dzięki. Faktycznie był błąd, w uproszczeniu różne grupy były uwzględniane tylko dla pierwszego pojazdu. Natomiast trzeba pamiętać, że ZSSKC poza 9-107.13 ma jedynie jakieś 2 tekstury, więc i tak losować będzie głównie 9-107.13.
Zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210218.7z
Przyznam, że niezbyt testowałem wersję. W wolnej chwili zmienię system aktualizacji- obecnie jest zrobiony dosyć prowizorycznie. Kategoria prototypów być może jest dodana tymczasowo. Odnośnie auto ustawiania wartości sprzęgu- trzeba będzie dodać lokomotywom SM42 wpis ControlType.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Hubertnator23 w 24 Lutego 2021, 16:14:05
Mam propozycję - zrobić ustawienia "dla zaawansowanych" (może coś w stylu trybu pracy w Rainstedzie?), z których można przełączać następującymi parametrami:

gfx.usegles - przełącznik OpenGL/OpenGL ES
gfx.shadergamma - gamma w shaderach
python.mipmaps no - mipmapy ekranów (?)

Oraz dodać checkbox "Użyj rendera ANGLE", który tylko zadziała jeśli w katalogu z MaSzyną będą pliki libEGL.dll i libGLESv2.dll, oraz nastawi parametry:

gfx.usegles na yes
gfx.shadergamma na yes

I nie wiem czy następujące są konieczne, ale dla bezpieczeństwa można jeszcze dać:

compresstex na no
python.threadedupload na no
python.mipmaps na no
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 24 Lutego 2021, 16:19:20
Raczej jak wyjdzie nowa paczka to te dwa pliki będą już w katalogu głównym.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 25 Lutego 2021, 11:58:33
Ustawienia zaawansowane już są (PPM na ustawieniach), można tam dorzucić kolejne opcje. Natomiast render ANGLE dodać w oknie ustawień graficznych, a jego zaznaczenie powodowałoby ustawienie i może zablokowanie parametrów powiązanych. Ogólnie ilość ustawień jest już dosyć przytłaczająca (dochodzą jeszcze różne zależności pomiędzy nimi), dobrze byłoby dodać kilka zestawów ustawień (presetów), to potrzebna byłaby osoba która by takie zestawy rozpisała. Mogłoby to działać choćby na dodatkowych plikach ustawień które podmieniałyby eu07.ini przy wybraniu danego pakietu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 07 Marca 2021, 23:35:01
Czasem starter zamienia w nazwach składów w magazynie spacje na podkreślniki.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 12 Marca 2021, 11:03:22
Nowa wersja testowa, zmiany:
Możliwe jest definiowanie presetów ustawień graficznych. Jest to zwykły plik .ini w którym są zawarte parametry z wartościami jakie chcemy ustawić przy pomocy presetu. Jeśli program wykryje istnienie jakiegoś zestawu to w zakładce ustawień graficznych pokazuje się menu z listą dostępnych zestawów które można użyć. Dla przykładu utworzyłem zestaw o nazwie "Maksymalne" (załącznik do wypakowania), wystarczy go umieścić w katalogu \starter. Analogicznie możemy tworzyć kolejne zestawy.
Przygotowałem wstępnie program do obsługi ANGLE. Wykrycie odpowiednich bibliotek powoduje pojawienie się opcji "Render Angle". Użycie opcji spowoduje ustawienie:
gfx.usegles yes
gfx.shadergamma yes
compresstex no
python.threadedupload no
python.mipmaps no
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210312.7z
Nie jestem dostatecznie zorientowany ani w doborze odpowiednich ustawień dla zestawów ani w ustawieniach dotyczących ANGLE- jeśli ktoś widzi błąd lub możliwość usprawnienia proszę pisać.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 28 Marca 2021, 12:28:23
Prosta propozycja, czyli pole na numer wagonu. W przypadku jego braku, nazwa pojazdu w trainsecie zostaje taka jest, np. b10nou_12345, a jeżeli coś wpiszemy (np. 13), to nazwa zmienia się na b10nou_12345#13.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 28 Marca 2021, 19:44:54
A miałoby to praktyczne zastosowanie?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 28 Marca 2021, 19:45:55
Miałoby to praktyczne zastosowanie w moich skryptach pythona, co by na wyświetlaczach były odpowiednie informacje.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 28 Marca 2021, 19:49:24
Tak, ale czy nie lepiej taki numer dodać na stałe w trainsecie, by nie robić tego przy każdym uruchomieniu dla każdego wagonu?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 28 Marca 2021, 19:50:53
Pole uzupełniałoby się automatycznie tym co po tym krzyżyku jest wpisane w trainsecie. Np. jeśli w pliku mamy wagon o nazwie hjaebsnfkesbs#23, to w polu automatycznie pojawi się 23.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Hubertnator23 w 28 Marca 2021, 19:52:29
Chyba bardziej chodzi o to, żeby przy zestawianiu składu przez użytkownika, nazwa miała [...]#numerek, żeby nie było sytuacji że skrypt jako numer wagonu dostaje nic. Poza tym każdy wagon ma inny numer.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 28 Marca 2021, 19:53:22
Proponowałbym w node dynamic + okienko dekodujące wpis z node dynamic do ewentualnych zmian składu. Jakiś znak zastrzeżony w nazwie pojazdu np: "node -1 0 a50449#10 dynamic" i wtedy starter 10 by odczytywał, ze jest numerem wagonu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 28 Marca 2021, 20:04:44
W porządku, dodam na dniach.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mareczek w 28 Marca 2021, 22:32:07
Dałoby dodać opcję możliwości łączenia różnych loków poprzez ustawienie sterowania itd.? Teraz przy różnych kombinacjach krzyczy że "niedasię" - tak, słusznie - ale wiadomo, składy nawet w realu mają różne kombinacje ala ST44+SM42 itp. W rzeczywistości obie maszyny są obsadzone przez maszynistów, w Maszynie chcąc sterować lokami naraz jest możliwe tylko przez ustawienie sterowania między nimi, do czego program niestety nie chce dopuścić.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 28 Marca 2021, 22:39:50
No i bardzo dobrze, że nie chce. O to walczyłem. Chcesz szamanić, to sobie zestaw w notatniku i uruchom z wiersza.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 28 Marca 2021, 23:44:23
Starter usuwa wpis dodany przez użytkownika. Konkretnie sound.volume.paused.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mareczek w 29 Marca 2021, 16:32:04
No i bardzo dobrze, że nie chce. O to walczyłem. Chcesz szamanić, to sobie zestaw w notatniku i uruchom z wiersza.
Przydałaby się opcja "deweloperska" odblokowująca tą blokadę. Chyba że jest jakiś myk, który pozwala sterować także drugą maszyną.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 29 Marca 2021, 16:40:42
Przydałaby się opcja "dla megeeków". :D To by była spoko opcja. Można byłoby wsadzić tam niestandardowe ustawienia czy pozwolić na niedozwolone flagi.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Marca 2021, 19:46:15
Jest: https://eu07.pl/forum/index.php/topic,24985.msg537702.html#msg537702
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mareczek w 29 Marca 2021, 20:18:22
Podziękował! Może jakiś drobny podpowiadacz jeżeli wyskakuje komunikat o nieprawidłowości? "Aby wymusić rodzaj połączenia, przytrzymaj Ctrl."
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 01 Kwietnia 2021, 18:40:58
Scenerie są źle sortowane.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Zaptyp w 12 Kwietnia 2021, 11:59:02
Starter dostaje fioła gdy w logu wywali błąd: Błąd przetwarzania opisu tekstury. I w starterze pojawia się komunikat: https://imgur.com/a/lUtu6fK


Obrazki proszę umieszczać jako załączniki.
Recydywa +15.
Matek123

Obowiązki pkt 2.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 12 Kwietnia 2021, 14:22:00
Scenerie są źle sortowane.
Czemu? Sortowanie zależy od tego co jest wpisane w pliku scenerii. Np:
//$l L053
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 12 Kwietnia 2021, 14:41:48
Sortowanie powinno być po nazwach kategorii, a nie według nazwy pierwszej sceneriami w danej kategorii.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 12 Kwietnia 2021, 15:37:58
Niedawno doszło update intervals? Bo mam wrażenie, że program strasznie tnie, jakby nie wyrabiał z rysowaniem interfejsu. Flashbacki ze zdychającego windowsa 98.
Jak będziesz grzebał w kodzie listy scenerii, to głupi ficzer request. Wyprowadzić do ini scenerię, na której ogniskuje na starcie programu. By móc sobie przełączyć  z bałtyku na TD. :P
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 12 Kwietnia 2021, 22:34:17
Może jakiś drobny podpowiadacz jeżeli wyskakuje komunikat o nieprawidłowości? "Aby wymusić rodzaj połączenia, przytrzymaj Ctrl."
To właśnie ma być bardziej ukryte.
Starter usuwa wpis dodany przez użytkownika. Konkretnie sound.volume.paused.
Nie potwierdzam. Zapewne dodałeś wpis przy uruchomionym programie.
Starter dostaje fioła gdy w logu wywali błąd: Błąd przetwarzania opisu tekstury. I w starterze pojawia się komunikat: https://imgur.com/a/lUtu6fK
Przy komunikacie o błędzie ptrzetwarzania powinien się wyświetlić błędny opis tekstury.
Cytuj
mam wrażenie, że program strasznie tnie, jakby nie wyrabiał z rysowaniem interfejsu.
Ktoś jeszcze ma podobny problem? Jak nie, to może chodzi o jakiś niestandardowy element którego normalnie nie ma w paczce. Odnośnie sortowania scenerii, to po prostu go dotychczas nie było.

Nowa wersja, zmiany:
Aby zobaczyć numer wagonu należy najechać na miniaturkę wagonu w podglądzie graficznym składu. Aby numer przypisać, należy użyć kombinacji CTRL+N. Zamykając Starter zapisywany jest wybrany scenariusz, który będzie wybrany przy następnym uruchomieniu.

Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210412.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 12 Kwietnia 2021, 23:39:27
Dziękuję. Oszczędza to dwa kliknięcia na sesję, co przełoży się na żywotność mojego nadgarstka i myszy. :P
Menu kontekstowe scenariusza (przeładuj/otwórz lokalizację) jest dostępne też dla kategorii scenerii. Otwarcie lokalizacji nie robi nic w tym przypadku, ale przeładowanie narusza pamięć.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 13 Kwietnia 2021, 13:38:33
Czy dałoby radę, żeby po kliknięciu grupy wybierało pierwszą scenerię z grupy? To tylko moja luźna sugestia i nie wiem jak inni.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 13 Kwietnia 2021, 16:31:59
Poprawiłem przeładowywanie scenerii oraz dodałem opcję auto-rozwijania listy (do zaznaczenia w Ustawienia ogólne->Starter).

Dodałem odświeżanie parametrów lokalnych programu (takie jak separator dziesiętny) plus parę innych drobnych poprawek.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210425.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 30 Kwietnia 2021, 14:26:49
Wklejenie trainsetu ze schowka kasuje numery wagonów.

przykład
trainset rozklad start 0 0
node -1 0 b10ou_2000244-7#21 dynamic pkp\11xa_v2 b10ou_2000244-7 111ac 0 nobody 3.WH25 0 enddynamic
endtrainset

No i Ctrl + N to dosyć niewygodny skrót żeby ręcznie nadać numer każdemu wagonowi w trainsecie. Proponuję takie rozwiązanie jak w załączniku.
Tytuł: Gdzie zgłaszać błędy w starterze?
Wiadomość wysłana przez: HTD w 04 Maja 2021, 16:15:44
Chodzi o ustawienia rozdzielczości:

Wybór rozdzielczości ustawia te dwa parametry:
width 3840
height 2160

A powinien jeszcze te dwa:
gfx.framebuffer.width 3840
gfx.framebuffer.height 2160

Za każdym razem muszę edytować plik ręcznie. Nikt tego nie testował na ekranie 4k? Błąd występował "od zawsze". Po cichu liczyłem, że w nowej wersji będzie już dawno poprawiony, ale może nikt tego nie zgłaszał. Więc zgłaszam tu, jak to niewłaściwe miejsce, proszę o info gdzie zgłaszać.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 10 Maja 2021, 10:30:35
Czy bardzo problematyczne by było dodanie wizualizacji zajętości klawiszy? Widzę to tak, że są 4 przyciski: nic, ctrl, shift, ctrl + shift. Po kliknięciu na któryś z nich podświetlają się przyciski wykorzystane w danym wariancie. Dane na temat zajętości przycisków czerpałby z pliku eu07_input-keyboard.ini.
Tytuł: Odp: Gdzie zgłaszać błędy w starterze?
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 12 Maja 2021, 12:15:38
@HTD, swego czasu pominąłem te parametry, miałem wtedy jakąś myśl że to nie powinno tak działać.

Nowa wersja, zmiany:
Wizualizacja klawiatury ma funkcjonalność podglądu i zmiany skrótów klawiszowych (poprzez klikanie przycisków na wirtualnej klawiaturze). Ponadto możemy sprawdzić zajęte już kombinacje przytrzymując przycisk w menu na dole po prawej.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210512.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Miłosz Dorsz w 15 Maja 2021, 21:25:56
Dałoby radę dorobić możliwość zdefiniowania osobnego obrazka poglądowego dla każdego z trainsetów? Obecnie jest jeden dla wszystkich składów w pliku scn, więc, żeby zrobić dedykowany obrazek dla każdego ze składów, trzeba niepotrzebnie dublować pliki scn. Bardzo potrzebna taka funkcjonalność nie jest, ale na pewno da możliwość lepszego zobrazowania tego, co nas czeka w scenariuszu, w zależności od tego, który skład wybierzemy. Może to być szczególnie pomocne dla nowych użytkowników.

Na przykład, jeśli przed trainsetem znajdzie się linijka //$it nazwaobrazka.jpg, to dla tego trainseta wyświetlany będzie właśnie ten obrazek, a dla trainsetów bez takiego dopisku będzie wyświetlany obrazek zdefiniowany na początku pliku scenerii, tak jak było do tej pory (//$i nazwaobrazka.jpg).
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 16 Maja 2021, 15:38:50
Tak, tylko obrazek wpisujemy bez rozszerzenia (//$it nazwa_pliku_z_katalogu_logo).
https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210516.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Miłosz Dorsz w 16 Maja 2021, 15:49:34
Z katalogu logo? Dotychczas było ze scenery/images. Chyba nie będzie problemem zmienić ścieżkę, w której szuka obrazków? :)

Miałbym jeszcze jedną prośbę. Skoro Jakub zrobił komentarze obrazujące "jakość scenerii" (https://eu07.pl/forum/index.php/topic,33500.msg542756.html#msg542756), to czy można zrobić checkbox, ukrywający i pokazujący te gorsze scenerie?
Na przykład, jeśli na początku pliku scn znajdzie się //$old, to taka sceneria będzie ukrywana w starterze, jeśli nie będziemy mieli zaznaczonego checkboxa opisanego (przykładowo) "Pokazuj stare scenerie". Natomiast gdy opcja będzie zaznaczona, to będą wyświetlane wszystkie scenerie, te lepsze i te gorsze, tak jak było to dotychczas.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 16 Maja 2021, 15:51:12
Tak, tylko obrazek wpisujemy bez rozszerzenia (//$it nazwa_pliku_z_katalogu_logo).
https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210516.zip
Czy na pewno rozmawiacie o tych samych obrazkach?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 16 Maja 2021, 15:57:49
W scenery/images przechowywane są miniaturki wyświetlane w starterze. Źle zrozumiałem, że chodzi o definiowanie indywidualnego dla każdego składu obrazka przy ładowaniu. To tą funkcjonalność się już i tak zostawi, a dorzuci się jeszcze indywidualne miniaturki. Dorzucę też jakąś możliwość pokazywania tylko wybranych scenerii, nie będzie z tym chyba dużego problemu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Miłosz Dorsz w 16 Maja 2021, 16:00:33
Chodziło mi o te, które pojawiają się w starterze, po prawej stronie, po wybraniu danego scenariusza (docelowo składu w scenariuszu). Nie mam na myśli obrazków ładowania z katalogu logo. Mogłem doprecyzować, bo to w sumie nie takie oczywiste, jakie wydawało mi się, że jest.
Tytuł: Odp: Gdzie zgłaszać błędy w starterze?
Wiadomość wysłana przez: tmj w 17 Maja 2021, 00:54:11
Nowa wersja, zmiany:
  • parametry rozdzielczości kopiowane do gfx.framebuffer.
Tutaj uwaga -- rozdzielczosc ekranu a rozdzielczosc bufora to dwie rozne rzeczy. W uproszczeniu, bufor to "plotno" na ktorym malowany jest obraz symulacji, a ekran to "rama" na ktory jest on nastepnie naciagany. Nie powinno sie z gory i automatycznie narzucac identycznych rozmiarow jednego i drugiego, bo wiele gier (w tym i tych AAA) uzywa bufora o rozdzielczosci nizszej niz rozdzielczosc ekranu; pozwala to na wyzszy framerate niz malowanie w "pelnej" wyswietlanej rozdzielczosci, przy niewielkim spadku jakosci. U nas sluza do tego wpisy rozdzielczosci bufora wlasnie, i/lub wpis gfx.framebuffer.fidelity pozwalajacy na polautomatyczny dobor parametrow tak, by uzyskac jedna ze standardowych rozdzielczosci (720, 1080, 1440p)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mac310 w 17 Maja 2021, 08:56:06
Mam prośbę o dodanie checkboxa przy opcji UART. Teraz można zdefiniować wpis z numerem portu COM i innymi parametrami, nie można jednak wyłączyć obsługi COMa z tego okienka. Taki checkbox powinin pozwalać na zakomentowanie lub odkomentowanie całego wiersza zaczynającego się od UART. Teraz muszę zamknąć starter, dodać ręcznie // przed UART w eu07.ini żeby odpalić symulację bez pulpitu i usunąć // gdy będę odpalał z pulpitem. Taka niewielka rzecz, a ułatwiłaby działanie bez grzebania za każdym razem w ini.
Tytuł: Odp: Gdzie zgłaszać błędy w starterze?
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 17 Maja 2021, 12:11:45
Jak rozumiem, lepiej byłoby dorzucić (poza wyborem rozdzielczości) możliwość wyboru rozdzielczości bufora [720,1080,1440,auto], gdzie auto to byłoby rozdzielczość ekranu.
@mac310 Jedynym problemem jest to, że komentarze są pomijane a robienie obejść i wyjątków może nie być najlepszym rozwiązaniem. Możemy zrobić tak, by na czas wyłączenia komunikacji UART wpis był usuwany i zapisany do pliku starter/starter.ini . Jedynym minusem będzie zmiana miejsca przechowywania parametrów komunikacji UART na czas jej wyłączenia.
Tytuł: Odp: Gdzie zgłaszać błędy w starterze?
Wiadomość wysłana przez: tmj w 17 Maja 2021, 13:58:58
Jak rozumiem, lepiej byłoby dorzucić (poza wyborem rozdzielczości) możliwość wyboru rozdzielczości bufora [720,1080,1440,auto], gdzie auto to byłoby rozdzielczość ekranu.
Tak, chociaz przy wyborze automatycznym byc moze lepsza bylaby selekcja zalezna od ogolnego poziomu wybranej grafiki (720p dla ustawien niskich, 1080 dla srednich itp) o ile wybrana rozdzielczosc ekranu nie jest nizsza, plus mozliwosc podania rozmiarow bufora "recznie" bo automat nigdy wszystkim dobrze nie zrobi.
Tytuł: Odp: Gdzie zgłaszać błędy w starterze?
Wiadomość wysłana przez: mac310 w 17 Maja 2021, 14:23:20
@mac310 Jedynym problemem jest to, że komentarze są pomijane a robienie obejść i wyjątków może nie być najlepszym rozwiązaniem. Możemy zrobić tak, by na czas wyłączenia komunikacji UART wpis był usuwany i zapisany do pliku starter/starter.ini . Jedynym minusem będzie zmiana miejsca przechowywania parametrów komunikacji UART na czas jej wyłączenia.
No jeśli się inaczej nie da to dla mnie może być. Po prostu chciałbym uniknąć ręcznego modyfikowania .ini bo to dodatkowe zabiegi podczas testów i jeszcze wymagają zamknięcia startera co powoduje utratę ręcznie wprowadzonych ustawień np. składów.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 17 Maja 2021, 19:07:09
Nowa wersja, zmiany:
We wpisie trainset definicja obrazka mini dla składu z katalogu scenery/images: //$it nazwa_bez_rozszerzeniaWe wpisie trainset definicja logo startowego dla składu z katalogu textures/logo: //$il nazwa_z_rozszerzeniemRóżnice z rozszerzeniami wynikają z kompatybilności wstecznej.
Oznaczenie scenariusza archiwalnego w nagłówku .scn: //$aW oknie komunikacji UART wyłączenie komunikacji powoduje usunięcie wpisu z eu07.ini, a zapamiętanie wartości w ini startera. Przy pierwszym uruchomieniu tej wersji programu jeśli wpis uart jest zakomentowany nie zostanie on rozpoznany przez program- wpis zostanie zachowany w takiej postaci, ale nie zostanie obsłużony przez starter.
Odnośnie gfx.framebuffer.fidelity- jeśli użytkownik posiada w eu07.ini taki wpis, zostanie on normalnie wpisany do pola rozdzielczość bufora. Jeśli go nie posiada, pole ustawi się na wartość "Własne". Przy zapisie wybrane wartości zapisują się normalnie, przy opcji "własne"- wpis jest usuwany. W razie potrzeby zmodyfikuje się obsługę tych ustawień. Opcji automatycznej nie robiłem- brak uniwersalnego przełącznika jakości grafiki. Zamiast tego można odpowiednio przygotować presety ustawień.

Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210517.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 17 Maja 2021, 19:59:21
Przydatną opcją byłoby zapisanie presetu ustawień. Niestety są sytuacje, w których trzeba coś zmienić, żeby coś sprawdzić, bo coś komuś nie działa, potem trzeba wracać do ustawień. Gdyby starter tworzył plik .ini, z aktualnymi ustawieniami, byłoby super. Klikasz zapisz, wybierasz nazwę, chcesz wczytać, wybierasz sobie z listy presetów.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Hubertnator23 w 17 Maja 2021, 19:59:58
Jak już jesteśmy przy sceneriach i ich otoczeniu - można by zrobić jakiś przełącznik który by regulował ilość otoczenia, coś w stylu slajderek z dwoma opcjami "Jakość otoczenia: niska/wysoka"? Działanie by mogło polegać na tym, że jak użytkownik wybrałby opcję niską, to by mogło np. zakomentować linie z przyrostkiem np. additional: scenery/kaliska/otoczenie_additional.scm, które by zawierały otoczenie dodatkowe?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DzordZ w 18 Maja 2021, 21:23:16
Zgłaszam zapotrzebowanie na funkcjonalność:

Nie mając pod ręką czeskiej klawiatury, chciałbym móc wyszukać operatora "ČD" wpisując "CD". Chyba słownik z regułami "Č" -> "C" przy deserializacji do pascala byłby optymalny.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 20 Maja 2021, 19:52:41
Nowa wersja, zmiany:
Presety są obecnie w ustawieniach ogólnych, została dodana opcja zapisu. Wyszukiwanie w programie sprowadza znaki diakrytyczne do znaków podstawowych alfabetu łacińskiego. Testowa opcja pomijania składów dekoracyjnych dostępna jest w ustawieniach zaawansowanych i nie jest obecnie zapamiętywana. Skład dekoracyjny (tzn. nie biorący żadnego udziału w realizacji scenariusza) możemy oznaczyć w trainsecie:
//$decorLink do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210520.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 05 Czerwca 2021, 18:44:33
Obok funkcji dodania tego ładunku do wszystkich wagonów przydałaby się opcja dodania losowego ładunku do wszystkich wagonów, szczególnie przydatne między innymi w przypadku wagonów stricte kontenerowych. Nawet jeśli nie udałoby się zestawić w taki sposób całego składu, to większość ustawiania byłaby z głowy.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 19 Czerwca 2021, 13:38:47
Starter źle liczy masę pociągu dla ładunku wyrażanego w sztukach.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 20 Czerwca 2021, 11:46:47
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210620.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 21 Czerwca 2021, 18:30:07
Starter sam zaznacza opcję Zamknij starter automatycznie po każdorazowym restarcie programu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 21 Czerwca 2021, 19:21:54
@DzordZ
Polecam WinCompose:
http://wincompose.info/
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 21 Czerwca 2021, 19:50:54
Starter sam zaznacza opcję Zamknij starter automatycznie po każdorazowym restarcie programu.
Dzięki, tak samo parę innych opcji. Poprawiłem, link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210621.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 26 Czerwca 2021, 15:22:37
W wersji 7.5.1 po najechaniu na jakikolwiek obrazek pojazdu kursor zmienia się na taki, jakbym coś przeciągał, mimo że tak nie jest.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 26 Czerwca 2021, 15:30:51
Zasadniczo zrobiłem to celowo, by wskazać miejsca które można obsługiwać techniką przeciągnij i upuść- tak samo miniaturka wybranego pojazdu pod listą tekstur.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 26 Czerwca 2021, 16:31:31
Jak dla mnie wprowadza to lekko w błąd - proponowałbym zamiast tego oprawienie pojazdu w jakąś cienką ramkę, gdy na niego najedziemy.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 28 Czerwca 2021, 19:03:37
Trzeba by starter dostosować do nowego ficzerka od tmj - funkcjonalnosc, lista parametrow pojazdu we wpisie trainset moze zawierac modyfikator Lx gdzie x to liczba zastepujaca domyslna wartosc MaxLoad pojazdu. Pozwala to np uzyc wpisu L0 by wstawic na scenerie wagon, do ktorego z jakiegos powodu nie beda wpuszczani pasazerowieAktualnie każdy pojazd ma L0, przez co pasażerowie nie chcą wchodzić. :/
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 29 Czerwca 2021, 13:14:24
Robiłem to, ale widać nie skończyłem, stąd błędy.
Nowa wersja, zmiany:
Program powinien blokować przeniesienie pojazdu pomiędzy pojazdy wieloczłonowe; ponadto przenoszenie pojazdu wieloczłonowego powinno działać na wszystkie człony tego pojazdu. Kursor elementów do przeciągania zmieniłem na łapkę.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210629.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 29 Czerwca 2021, 14:07:46
To przy okazji poprosiłbym wstawianie odwróconych pojazdów wieloczłonowych.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Tobiasz w 30 Czerwca 2021, 15:19:49
Dzisiaj u mnie pojawił się dziwny przypadek, nie wiem do końca czy jest to wina samego startera ale po zakończeniu symulacji maszyna nadal działa. W menadżerze zadań są aktywne dwa exe. I mimo zakończenia symulacji nadal słychać dźwięk. Ktoś miał podobny problem czy tylko u mnie takie kwiatki się dzieją?

Edit: Winowajcą był sterownik graficzny nvidia, pomogło odinstalowanie najnowszego i zainstalowanie starszego 466.77  WHQL.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: miko22 w 01 Lipca 2021, 13:55:06
Starter nie akceptuje zmian w eu07.ini wprowadzanych ręcznie i uparcie usuwa mi linijkę danych dotyczącą komunikacji przez UART, mimo że zmiany wprowadzam i zapisuję plik przy wyłączonym starterze. Mógłbyś zerknąć?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: PARKA w 01 Lipca 2021, 14:29:23
Starter nadal dokleja L0 do wpisu trainset, przez co pasażerowie nie wsiadają.

trainset td/rozklad tdo_n1734 0 0.1
node -1 0 EP07-422 dynamic pkp\303e_v1 303E-EP-TV-422 303E-EP-TV 0 headdriver 99.WH25.L0 0 enddynamic
node -1 0 a9nouz_1978294-2 dynamic pkp\14xa_v1 a9nouz_1978294-2 140a-10 0 nobody 115.WH25.L0 0 enddynamic
node -1 0 b_170a dynamic pkp\z2_v1 b11mnouz_61512170064-0 G90_2KL_170A 0 nobody 115.WH25.L0 0 enddynamic
node -1 0 wrnouz_8870209-4 dynamic pkp\113aa_v1 wrnouz_8870209-4 113aa_etap_ii 0 nobody 115.WH25.L0 0 enddynamic
node -1 0 b9nopuvz_8470012-5 dynamic pkp\111arow_v1 b9nopuvz_8470012-5 111AROW_II 0 nobody 115.WH25.L0 0 enddynamic
node -1 0 bp_111a-20 dynamic pkp\14xa_v1 b9nopuz_2978066-2 111a-20 0 nobody 115.WH25.L0 0 enddynamic
node -1 0 b10nouz_2078765-8 dynamic pkp\14xa_v1 b10nouz_2078765-8 174A 0 nobody 0.WH25.L0 0 enddynamic
endtrainset
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 01 Lipca 2021, 22:03:55
Faktycznie, jeszcze nie była zrobiona obsługa przy dodawaniu pojazdu. Poprawiony też zapis ustawień.
https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210702.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 10 Lipca 2021, 20:26:38
Jeżeli z jakiejś przyczyny wywali nam eksplorator Windows, lub go uruchomimy ponownie to starter wywali błąd, który uniemożliwia zamknięcie startera. Możemy zamknąć tylko za pomocą menedżera zadań.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 21 Lipca 2021, 19:10:21
Po wygenerowaniu e3d za pomocą startera (135 bitów) kabina Elfa wygląda tak; żeby normalnie wygenerowało e3d trzeba ustawić w eu07.ini convertmodels 143 więc prośba o zmianę w ustawieniach Konwersja na 143.

Edit: jaka jest funkcja języka IT?

Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 21 Lipca 2021, 20:15:00
Edit: jaka jest funkcja języka IT?
Włoski? Ktoś miał w planach tłumaczyć na włoski, więc Szczawik dodał opcję.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Lipca 2021, 16:00:43
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210727.zip

Odnośnie problemu z eksploratorem- nie mogę powtórzyć błędu, jest on jednak chyba marginalny. Co do języka włoskiego- usunąłem tą opcję, w razie potrzeby można to dodać i we własnym zakresie.
Nie jestem pewien czy nie przydałoby się zreorganizować ustawień na przykład do przewijanych list- umożliwiłoby to bezproblemowe dodawanie kolejnych parametrów bez zmniejszenia przejrzystości.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 27 Lipca 2021, 16:09:25
Ten ogranicznik FPS chyba nie działa tak jak powinien, gdy ustawię 60 FPS to teoretycznie w grze nie ma żadnego ogranicznika klatek na sekundę (vsync też jest), lecz w praktyce jest około 35 FPS.

Cytuj
Odnośnie problemu z eksploratorem- nie mogę powtórzyć błędu, jest on jednak chyba marginalny
Również teraz nie mogę powtórzyć błędu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Lipca 2021, 16:16:19
Wygląda na to, że funkcja ogranicznika jest zależna od wybranego trybu grafiki lub innego powiązanego ustawienia.

Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210809.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 12 Sierpnia 2021, 21:18:39
Przydałaby się możliwość włączania i wyłączania automatycznego wstawiania całego wieloczłonu (EZT, SZT, Bipy itd.) na podstawie textures.txt. Może być przydatne przy wstawianiu EZT z odwróconymi członami np. C-B-A zamiast A-B-C.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 12 Sierpnia 2021, 21:27:33
Zamiast tego proponuję automatyczne odwracanie kolejności członów i obracanie wszystkich członów po zaznaczeniu opcji "ustawiony odwrotnie" na dowolnym z członów, ale z zachowaniem kolejności obrazków mini, by dobrze to wyglądało.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 16 Sierpnia 2021, 22:06:57
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210816.zip
Dodana rozszerzona obsługa obracania pojazdów, to jest:
Posiadając skład odwrócony już w pliku scenerii (lub na przykład zamieniając skład na skład odwrócony przechowywany w schowku) wszystko będzie działać, ale podgląd graficzny będzie przedstawiać faktyczną sytuację, czyli bez tego "dobrego wyglądu".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 17 Sierpnia 2021, 03:48:20
Odwrócone EZT wstawiają się z niepoprawnie połączonymi członami. Nie da się zapiąć sprzęgu blokady, przejścia czy ogrzewania, ponieważ starter pokazuje informację, że połączenie jest niedozwolone. Najprawdopodobniej odwrócone człony EZT źle sprawdzają, z czym sąsiadują.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 17 Sierpnia 2021, 12:09:43
Myślę, że finalnie zrobię po prostu jakieś ikonki sygnalizujące odwrócenie lub po prostu odwrócę miniaturki horyzontalnie- obecne wyświetlanie "zwykłe" składu odwróconego jest nielogiczne i mocno utrudnia wiele elementów działania programu.

Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210818.zip
Pojazdy odwrócone wyświetlają się tak jak są ustawione z dodatkową ikonką, bez odwracanie miniaturek (to się ewentualnie dorzuci). Pod to rozwiązanie dostosowany jest już chyba cały program.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 19 Sierpnia 2021, 17:39:43
Pojazdy odwrócone wyświetlają się tak jak są ustawione z dodatkową ikonką, bez odwracanie miniaturek [...]

U mnie jednak odwraca.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Sierpnia 2021, 19:01:36
Nie odwraca, w sensie nie odbija horyzontalnie miniaturek. Nie posiadamy miniaturek dla pojazdu odwróconego przez co trzeba sobie radzić inaczej. Inne rozwiązanie (które było wstępnie w poprzedniej wersji) to odwrócony pojazd w programie ale wyświetlanie go jakby nie był odwrócony (by dobrze wyglądał podgląd graficzny)- to powoduje jednak serię problemów do rozwiązania, przykładowo dosyć karkołomne wykrywanie sąsiedniego sprzęgu (który de facto może być kilka członów dalej). Załączam testową wersję z dodanym horyzontalnym odbijaniem miniaturek pojazdów odwróconych: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210819.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 19 Sierpnia 2021, 19:03:52
Najwyraźniej źle zrozumiałem. Myślałem, że jedyną wizualną informacją o tym, że pojazd został odwrócony, będzie "symbol recyklingu" (co chyba byłoby całkiem spoko opcją). :v
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 19 Sierpnia 2021, 19:19:40
Tak było wcześniej- było to dosyć trudne do obsłużenia, a zagmatwanie utrudniałoby wprowadzenie potencjalnych przyszłych zmian. W tej testowej wersji wyświetla się kolejność taka jaka będzie w symulatorze, a informacyjnie jest recykling i odbicie miniaturek- to powinno wystarczająco załatwić sprawę.

Dodałem wyszukiwarkę w klawiszologii, link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210823.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 23 Sierpnia 2021, 21:25:04
W ukrytym menu, minimapy ekranów nie działają. Dopiero zmiana parametru w eu07.ini wymusza zmianę stanu. Starter nie potrafi tego zrobić.

Chciałbym wyjść z sugestią powodowaną trochę innym spojrzeniem na problem wyboru dnia. Mamy możliwość wyboru konkretnego dnia, dzięki rolce po prawej stronie dostajemy informację w jakim okresie dany dzień się znajduje, czy jest to zima, czy lato, i jest to super. Natomiast symulator obsługuje fazy księżyca, a do tego przydałby się najzwyklejszy kalendarz, aby nie trzeba było liczyć dni do nowiu, albo do pełni, żeby ustawić zadowalającą nas datę.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 24 Sierpnia 2021, 01:08:02
Tylko symulowany mamy wyłącznie dzień w roku. Sam rok do obliczeń astronomicznych jest brany z zegara systemowego. Kalendarz dałby mylną sugestię symulacji dnia tygodnia. Choć to można by i kiedyś podchwycić. Skryptować zmienne potoki pasażerskie i ruch zależnie od dnia. :D
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 01 Września 2021, 19:00:57
Pojawiła mi się kategoria i to w sumie tyle. Nie bardzo wiem co z tym zrobić. W starter/bledy.txt pusto.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 01 Września 2021, 21:04:11
Tak przy okazji uwaga, ten plik jest zapisywany dopiero przy zamykaniu programu. Na repozytorium jest dobrze, podejrzewam więc że chodzi o jakiś zmieniony plik textures.txt . Może to zająć kilka minut ale metoda prób i błędów z wykluczaniem plików powinna wychwycić nieprawidłowość- wystarczy zmieniać nazwę pliku np. z textures.txt na _textures.txt  .
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 02 Września 2021, 07:29:03
Znalazłem i wyrwałem chwasta. Ale liczyłem na to, że w błędach mógłbym znaleźć jakąś podpowiedź co krzaczy.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 02 Września 2021, 11:26:15
Program stara się wyciągnąć tylko istotne dla niego informacje z tych plików, resztę pomija, tak samo jak linie zaczynające się znakiem * lub @. Ogólnie zastanawiałem się nad jednym plikiem zawierającym cały posiadany tabor (coś w stylu obecnego textures.ini dla Rainsted), ale trzeba lepiej to przemyśleć żeby nie odkrywać koła na nowo.
Nowa wersja, poprawione opcje zaawansowane: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210902.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 02 Września 2021, 12:11:35
Meh, skoro parsuje wszystkie i robi to w miarę szybko, to masz taką potrzebę? Dla mnie wielkim plusem jest brak potrzeby "sprawdzania taboru" i generowania dodatkowych list.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 02 Września 2021, 12:35:23
Teraz właśnie masz kilkadziesiąt dodatkowych list w postaci textures.txt które służą tylko do zbudowania pliku textures.ini . Dlaczego nie edytować bezpośrednio pliku textures.ini ? I Rainsted nie potrzebowałby używania tego przycisku. Chyba, że są obecnie jakieś zalety tego rozwiązania których się nie domyślam? Skorzystałbym i z tego pliku generowanego przez Rainsted, ale nie uwzględnia on na przykład podziału na pojazdy wieloczłonowe, a zapisuje wiele zbędnych dla mnie informacji.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 02 Września 2021, 12:46:10
Guzik był, bo przebudowa pliku w rainstedzie trwa kilkadziesiąt sekund. Jak czyta bezpośrednio ze składowych, to znika jeden element pośredni, gdzie coś potencjalnie może się zepsuć. Mam to, co wpiszę sobie w textures.txt. W sumie to można by kazać skórkosklejaczom pisać bezpośrednio jeden monolit konfiguracyjny dla całego taboru, ale ktoś za pierwszego startera wymyślił inaczej.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 02 Września 2021, 12:56:44
Rainsted jak mniemam sprawdza wtedy co się da, dlatego trwa to tak długo. Ten jeden plik można by modyfikować ręcznie, zresztą można zrobić jakieś narzędzie jeszcze bardziej ułatwiające czynności na tym pliku. Do przemyślenia jest tak jak pisałem składnia tego pliku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 05 Września 2021, 21:51:39
Do opcji graficznych, sekcja cieni, dla wszystkich trybów renderowania:
shadow.rank.cutoff wyłączenie rzucania cienia dla niektórych obiektów. Obecnie rank 3 dostały wszystkie trawy i zboża, kukurydza jako wyższa dostała rank 2.
gfx.shadow.angle.min ograniczenie minimalnej wysokości shadowcastera nad horyzontem. Prostsze kalkulacje przy krótszych cieniach.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 05 Września 2021, 22:02:43
Jeszcze można dodać też w ustawieniach grafiki: gfx.drawrange.factor.max - wartość maksymalnego mnożnika zasięgu malowania scenerii. Przyjmowana wartość parametru to liczba w przedziale 1.0-3.0. Może być pod nazwą "Zasięg renderowania".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 09 Września 2021, 22:35:08
W ukrytym menu, minimapy ekranów nie działają. Dopiero zmiana parametru w eu07.ini wymusza zmianę stanu. Starter nie potrafi tego zrobić.

Teraz co prawda starter sobie z tym jakoś radzi, do póki go nie zrestartujemy. Wyłączenie i włączenie sprawia, że zaznaczona opcja się odznacza.

Na uproszczonym shaderowym nie można wybrać obróbki obrazu, chociaż jej zmiana (przełączając na chwilę na tryb renderowania pełny i powrót do uproszczonego) wpływa na to jak wygląda gra.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 22 Września 2021, 19:32:07
Wpływa? Uproszczony szaderowy teoretycznie pomija wszelkie hdry.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 22 Września 2021, 20:51:27
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Tomnord15 w 23 Września 2021, 19:54:12
Po wygenerowaniu e3d za pomocą startera (135 bitów) kabina Elfa wygląda tak; żeby normalnie wygenerowało e3d trzeba ustawić w eu07.ini convertmodels 143 więc prośba o zmianę w ustawieniach Konwersja na 143.

Edit: jaka jest funkcja języka IT?
Przy wartości 143 jest to samo. Sprawdziłem i minimalna wartość żeby ta kabina dobrze wyglądała to 150. Ja mam ustawione na 156.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 24 Września 2021, 13:05:25
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter210924.zip

Teraz co prawda starter sobie z tym jakoś radzi, do póki go nie zrestartujemy. Wyłączenie i włączenie sprawia, że zaznaczona opcja się odznacza.
Nie potwierdzam. Spójrz na legendę poniżej tych ustawień, zapewne ustawiłeś opcję jako nieaktywną- wtedy ustawienie jest usuwane i symulator używa swojego domyślnego.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 24 Września 2021, 21:15:22
Jestem dziwnym człowiekiem i pierwsze co zrobiłem po włączeniu okna ustawień zaawansowanych, to zapoznałem się z legendą. :P

https://streamable.com/jtbwq7

To samo dzieje się z opcją "ekrany w osobnym wątku".
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 26 Września 2021, 13:07:54
Sprawdź na najnowszej wersji. Być może w chwili testowania miałem to już poprawione; z drugiej strony i na tej 7.6.3 nie zauważyłem takiego błędu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 26 Września 2021, 13:16:29
Na najnowszej jest to samo.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 07 Października 2021, 21:39:08
Można dodać kolejny suwak w zakładce dźwięki?
stopien wyciszenia dzwieku przy zalaczonej pauzie moze byc konfigurowany wpisem w .ini sound.volume.paused X gdzie X jest wartoscia w przedziale 0-1
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 08 Października 2021, 13:27:24
Ten parametr chyba nie działa? Ewentualnie różnica pomiędzy 0 a 1 jest dla mnie znikoma.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 10 Października 2021, 20:46:33
Jeżeli odwrócimy wagon i nadamy mu numer, przestanie się wyświetlać jako obrócony.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 12 Października 2021, 13:00:01
Poprawione: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter211012.zip
Dodany też parametr sound.volume.paused, ale tak jak wspominałem nie zauważyłem różnicy w symulatorze. Mimo kolejnych prób nie udało mi się powtórzyć błędu z mipmapami.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 15 Października 2021, 11:12:04
Dodany też parametr sound.volume.paused, ale tak jak wspominałem nie zauważyłem różnicy w symulatorze.

U mnie działa, "wyciszenie podczas pauzy" działa odwrotnie, jak się da suwak na sam koniec to właśnie jest 0 wyciszenia, jak się da na sam początek to jest pełne wyciszenie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 20 Października 2021, 22:12:37
Jeśli scenariusz nie ma swojej miniatury, to zapamiętywana jest ostatnia załadowana miniatura. Jeśli wybierzemy scenariusz bez miniatury jako pierwszy, zostanie szary kwadrat. Myślę, że tak to powinno działać. Jeśli miniatury nie ma, to powinien być szary kwadrat zamiast tego co mamy obecnie.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 21 Października 2021, 21:25:58
Zmienione, link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter211021.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: DieselPower w 07 Listopada 2021, 13:38:18
Dzisiaj zauważyłem, że exe prawidłowo odczytuje nazwy mmd z textures, a w starter sobie z tym coś nie radzi.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 08 Listopada 2021, 11:25:27
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter211108.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Kogut w 08 Listopada 2021, 11:46:28
Sugerowałbym wprowadzenie linku do katalogu przepisy_kolejowe w Starterze, by zminimalizować konieczność grzebania w plikach (zawsze to jakieś ułatwienie). W miarę możliwości można by było pomyśleć o okienku, w którym każda instrukcja byłaby osobno do otworzenia.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: RoboBatman w 08 Listopada 2021, 12:54:06
Kolego @szczawik, mam delikatną sugestię co do jednej z opcji graficznych w twoim starterze - proszę o podpisy pod suwakiem zaznaczonym na dole jak się skalują wartości. Z góry Dziękuję.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 08 Listopada 2021, 12:55:55
Ja bym w sumie wyrzucił instrukcje kolejowe jako tako z paczki. W zamian proponował bym zrobić tablice grafikami semaforów (zrobić - nie kopiować, żeby nie łamać praw autorskich). A można by było dać linki do aktualnej Ie-1  ze strony PKP PLK S.A.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 08 Listopada 2021, 16:28:30
Dlaczego ten gfx.shadow.rank.cutoff ma tyle progów? On przyjmuje tylko wartości 1-3.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 08 Listopada 2021, 16:52:09
To jest akurat gfx.shadow.angle.min od 0.2 do 1.0 (długość malowanych cieni).
"Wyświetlanie cieni" to jest shadow rank.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 08 Listopada 2021, 17:16:59
To "Ogranicz długość cieni" by było bardziej wymowne. :)
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 11 Listopada 2021, 12:41:05
Poprawiłem opis wraz ze skalą tej opcji. Po kliknięciu przycisku pomocy do wyboru jest plik pomocy oraz instrukcje z folderu \przepisy_kolejowe . Po usunięciu folderu menu zniknie.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter211111.zip

Nowa wersja testowa, lista zmian:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter211228.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 05 Stycznia 2022, 13:54:58
Gdy włączam w ustawieniach opcję "Renderer ANGLE" to wyłącza się opcja "Ekrany w osobnym wątku", ale opcję tą mogę sobie z powrotem włączyć.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 17 Stycznia 2022, 03:42:55
Jeśli ustawimy w ostatnim wagonie dowolny sprzęg >0, to po skopiowaniu do schowka i tak skopiuje się wartość 0.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 17 Stycznia 2022, 17:01:38
Nowa wersja, zmiany:
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter220117.zip

Nowa wersja, zmiany:
Program w pełni kontroluje wymianę pojazdów, także o różnej ilości członów. Wymiana może być prowadzona przez dowolne człony pojazdu. Przykład: Zaznaczamy w pociągu człon EN57-s a z listy do wymiany wybieramy ET41B. Program wymieni cały skład EN57 na ET41.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter220130.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Joachimowicz w 31 Stycznia 2022, 17:45:15
Chciałem wstawić wszystkie możliwe kible na td, przy numerze 13xx starter zaczął mocno spowalniać, przy 16xx usłyszałem dźwięk błędu, a starter się wysypał.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 31 Stycznia 2022, 17:46:44
Potwierdzam, przetestowane na szybko.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 03 Lutego 2022, 14:04:57
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter220203.zip
Nie powinno się już wysypywać. Wyeliminowanie spowolnienia wymaga dosyć gruntownych i czasochłonnych zmian, zresztą skład złożony z kilkuset pojazdów nie jest codziennością.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: HeroPie312 w 09 Lutego 2022, 00:43:07
Przydałoby się opracować mechanizm obracania EZT i SZT. Od momentu gdy była nowelizacja startera i EZT zaczęły ustawiać się same (starczy wybrać 1 człon) zniknęła opcja jazdy w kabinie B podstawowo. Jest to spowodowane tym, że obraca się tylko 1 z członów a nie cały skład. Przydałaby się taka opcja, gdyż jak teraz doszedł EN76KP to fajnie byłoby pośmigać z kabiny B.

Nie wiem czemu nikt tego nie zgłaszał ale albo mało kto wiedział, albo nikt nie chciał tego zmieniać, albo nie było to potrzebne.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 09 Lutego 2022, 01:38:18
To musi być błąd, bo kiedyś już to działało.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 11 Lutego 2022, 22:30:18
Wersja 7.9.1:
1. Jeżeli brakuje całego folderu pojazdu, to starter nie wizualizuje go w podglądzie składu. Można by do tego dodać jakieś inne mini w barwach ostrzegawczych, a jak nie, to chociaż standardowy czarny wagon [???].
2. Jeżeli jest wagon ale brakuje mini, to wyświetla się [???], jednak w momencie dodania innego pojazdu [???] zmieniają się na mini tego dodanego pojazdu.

Ad. 1 bardzo dziwne. Raz pojawiają się mini zastępcze [???], a raz po prostu znikają.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakisrandomowynoob w 17 Lutego 2022, 14:11:22
A co to za problem? Jest zakładka "Elektrowozy", jest zakładka "Parowozy", to czemu zamiast spalinowozów miałoby być "lokomotywy spalinowe"?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: barman_2000 w 17 Lutego 2022, 14:11:57
No to idąc dalej elektrowozy na lokomotywy elektryczne itd... Nie przesadzajmy, bo różnicy tym nie ma.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Jaco w 17 Lutego 2022, 14:29:39
Można o tym doktorat napisać... Żonglowanie nazwami z nieadekwatnych poziomów zawsze wprowadza młyn. Jeśli są już elektrowozy, parowozy to i niech będą spalinowozy. Równie dobrze może być odwrotnie: lokomotyw elektryczne/parowe/spalinowe...
BTW, mnie zawsze zadziwiali "znawcy", którzy w instrukcjach pisali np. o wagonie spalinowym (np. SA135) oraz spalinowym zespole trakcyjnym (np. SA134). A może powinno być tak: jedno- lub dwuczłonowy autobus szynowy/wagon spalinowy? Z innej beczki: czy ET41 jest lokomotywą elektryczną, czy zespołem lokomotyw elektrycznych, czy po prostu dwuczłonową lokomotywą elektryczną? Na tych przykładach można mnożyć w nieskończoność dyskusję jak nazwać dany pojazd. Wracając do sedna: lepiej iść w nazewnictwo spójne z resztą.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Celuś w 06 Marca 2022, 15:12:47
Przydałaby się - najlepiej ukryta dla mnie zaawansowanych - opcja wyboru toru na którym ma zostać podstawiony skład, w formie rozwijanej listy.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 06 Marca 2022, 16:51:53
Coś się porobiło i obiekty z kategorii inne przerzuciło do prototypów.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 13 Marca 2022, 18:06:12
Nowa wersja, zmiany:
Błąd "Braki dla pojazdu" to dotychczasowy "błąd sparowania", który może był trochę enigmatyczny.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter220313_2.zip
Dodana doraźna poprawka.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakisrandomowynoob w 14 Marca 2022, 17:34:08
Takie mam pytanko, bo w sumie próbowałem to sam rozkminić ale mi się nie udało: o co chodzi w punkcie "Multimedia" w opisie pojazdu? Przy każdym pojeździe jak na razie wyskakuje mi "0" w tym miejscu, ciekawi mnie to po prostu.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 14 Marca 2022, 18:10:07
Pobierz poprawkę. To była niedokończona nowość, która została usunięta.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 21 Marca 2022, 22:09:58
Okienko z powiadomieniem o nowej wersji lubi "uciekać" pod wszystkie okna na pulpit, i trzeba wszystko ręcznie zminimalizować. Nie pojawia się ikona na pasku zadań.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 27 Marca 2022, 14:52:23
Na ten moment poprawka na unikalne nazwy pojazdów, link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter220327.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mareczek w 30 Marca 2022, 22:10:35
Ostatnia wersja źle składa SPOT-y.

Edit: Ogólnie coś nie tak z jednostkami, z EN96 jest jeszcze ciekawiej...


Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 30 Marca 2022, 22:20:31
Nie uruchamiałeś przypadkiem Rainsteda? Nie potwierdzam.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: mareczek w 30 Marca 2022, 22:27:04
Nawet go nie mam :-) Ale faktycznie, jest coś przemieszane w textures, na wersji pobranej z repo jest ok.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 31 Marca 2022, 09:25:35
Starter220327 wrzucony na repo.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 06 Kwietnia 2022, 12:43:49
Odwracanie EN71AKŚ/ED72 nie działa w pełni poprawnie - sprzęg WN "przemieszcza" się z połączenia sa-sb do połączenia sa-ra.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 16 Kwietnia 2022, 01:05:07
Znowu jest coś nie tak z nadawaniem nazw dublom pojazdów. Wstawiłem po tuzinie takich samych wagonów do testu ładunków i zrobił po dwie instancje każdego sufiksu.
node -1 0 84515945943-5_6 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 headdriver 3 20 coal enddynamic
node -1 0 84515945943-5 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 iron_ore enddynamic
node -1 0 84515945943-5_1 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 sulfur enddynamic
node -1 0 84515945943-5_1 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 aggregate enddynamic
node -1 0 84515945943-5_2 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 scrap_metal enddynamic
node -1 0 84515945943-5_2 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 logs enddynamic
node -1 0 84515945943-5_3 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 logs_4m enddynamic
node -1 0 84515945943-5_3 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 coke enddynamic
node -1 0 84515945943-5_4 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 sand enddynamic
node -1 0 84515945943-5_4 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 gravel enddynamic
node -1 0 84515945943-5_5 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 biomass enddynamic
node -1 0 84515945943-5_5 dynamic pkp\426w_v1 84515945943-5 426W_INKOM 0 nobody 3 20 coal_duff enddynamic
node -1 0 31515375017-1 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 coal enddynamic
node -1 0 31515375017-1 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 iron_ore enddynamic
node -1 0 31515375017-1_1 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 sulfur enddynamic
node -1 0 31515375017-1_1 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 aggregate enddynamic
node -1 0 31515375017-1_2 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 scrap_metal enddynamic
node -1 0 31515375017-1_2 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 logs enddynamic
node -1 0 31515375017-1_3 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 logs_4m enddynamic
node -1 0 31515375017-1_3 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 coke enddynamic
node -1 0 31515375017-1_4 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 sand enddynamic
node -1 0 31515375017-1_4 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 gravel enddynamic
node -1 0 31515375017-1_5 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 biomass enddynamic
node -1 0 31515375017-1_5 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 3 20 coal_duff enddynamic
node -1 0 31515375017-1_6 dynamic pkp\452w_v1 31515375017-1 452W 0 nobody 0 20 coal enddynamic
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 16 Kwietnia 2022, 20:17:57
W sumie chyba wystarczy, gdy program będzie sprawdzał unikalność nazwy tylko dla wybranego pojazdu do prowadzenia; nie ma problemu z powiedzmy kilkoma takimi samymi wagonami?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Stele w 16 Kwietnia 2022, 20:40:04
Wagon też może być occupied, to lepiej by nie robił duplikatów nijak.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Kogut w 21 Kwietnia 2022, 20:23:31
Po wyborze języka angielskiego/czeskiego, w polu „Składy na scenerii” po usunięciu pojazdów z danej misji, nadal wyświetla się komunikat po polsku – „Wpis bez pojazdów. (Tor: xyz)”.
W ustawieniach dźwięków i fizyki, po wyborze języka angielskiego/czeskiego, opcje „Czułość zaworów hamulcowych” oraz „Czułość zaworu FV4a” nie są przetłumaczone.
W ustawieniach grafiki, po wyborze języka angielskiego/czeskiego, dla opcji „Odbicia- uwzględniane elementy”, opcje do wyboru wyświetlają się w języku polskim.
W ustawieniach ogólnych, po wyborze języka angielskiego albo czeskiego, pole „Zestawy ustawień” nie jest przetłumaczone.
W angielskojęzycznej i czeskojęzycznej wersji po komunikacie „Opcje wyszarzone nie mają wpływu na symulację” (oczywiście przetłumaczonym), pojawia się zbędna kropka – screen 1.
Jeżeli w ustawieniach, w wersji EN/CZ, klikniemy „Przywróć ustawienia domyślne”, w polu u góry wersja językowa zmieni się na PL, ale program pozostanie w języku angielskim/czeskim.
Tytuł: Odp:  Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: youBy w 09 Maja 2022, 22:03:51
Czy można zamówić opcję odbić w 60FPS? Niestety starter wie ode mnie lepiej, czego oczekuję i mi zmienia to na 25 co chwila.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 16 Maja 2022, 18:53:24
Nowa wersja testowa, zmiany:
Wersje językowe można zasadniczo poprawiać samodzielnie w plikach językowych (część braków uzupełniłem); postaram się dodać także możliwość edycji napisów zaszytych w programie.
Link do paczki: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter220516.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 27 Maja 2022, 19:13:20
Czy jest możliwość zbudowania Startera 64 bit?
% wine Starter.exe                               
zsh: bad CPU type in executable: wine
% file Starter.exe
Starter.exe: PE32 executable (GUI) Intel 80386, for MS Windows
% wine64 Starter.exe
Nie udało się uruchomić aplikacji lub nie ma aplikacji skojarzonej z danym plikiem.
ShellExecuteEx nie powiodło się: Błąd wewnętrzny.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: joey w 27 Maja 2022, 22:40:18
Jakas glebsza diagnostyka chyba potrzebna, bo u mnie (Debian 11 amd64, wine-devel 7.9) $ wine64 Starter.exe chodzi w porzadku.
EDIT: ok teraz rozumiem/wnioskuje, ze chodzi o macOS >= 10.15.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 27 Maja 2022, 23:03:36
No tak, tylko na Debianie pewnie zainstalowałeś sobie muli-arch i całą rzeszę paczek i386. Ja takiej możliwości nie mam, niestety.
% file `which wine`
/opt/homebrew/bin/wine: Mach-O executable i386
% file `which wine64`
/opt/homebrew/bin/wine64: Mach-O 64-bit executable x86_64
% uname -a
Darwin Jabko.lan 21.5.0 Darwin Kernel Version 21.5.0: Tue Apr 26 21:08:37 PDT 2022; root:xnu-8020.121.3~4/RELEASE_ARM64_T6000 arm64
To wine i tak z Rosettą działa.
Choć samo eu07.exe odpala, 10fps na torze testowym ;)
Działa lepiej niż na moim poprzednim pracowym Dellu!

Edit: Tak, macOS. Albo Szczawik zbuduje 64 bit, albo sobie nie pogram. Źródła startera są chyba niedostępne dla motłochu. Źródła są dostępne, link jest gdzieś wcześniej w wątku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 02 Czerwca 2022, 12:53:15
Link do aktualnej wersji (64-bit): https://eu07.pl/userfiles/7492/starter64_220602.zip
Przy kolejnych wersjach aktualizator w wersji 64 bitowej powinien pobierać takowe wersje. Gdyby coś nie działało proszę o informację. Źródła startera są od ponad dwóch lat dostępne, link podawałem w tym wątku.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Czarodziej w 02 Czerwca 2022, 22:11:19
Przepraszam za insynuacje odnośnie źródeł, zredagowałem mój poprzedni post. Wygląda na to, że wersja 64bit działa z wine64 i Rosettą na macOS/arm64 :) Dziękuję za poświęcony czas, będę testował dalej w wolnych chwilach.
Edit: Symulator się włącza, 5 FPS na Zwierzyńcu nie rokuje zbyt dobrze. Cóż, spróbuję zbudować natywne exe.
Edit2: Znalazłem post ze źródłami: https://eu07.pl/forum/index.php/topic,24985.msg530841.html#msg530841
Edit3: Prosta konwersja Delphi -> Lazarus nie zadziałała, więc póki co będę to odpalał z wine i skupię się na symulatorze.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 08 Sierpnia 2022, 22:21:19
Czy dałoby radę, żeby przy wyrzucaniu błędu "Bitmap not valid" starter wypisywał jakie mini mu się nie podoba?
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 09 Sierpnia 2022, 13:51:07
Zmiany:
Paczka: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter220809.zip
Paczka 64bit: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter64_220809.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Turbokibel w 12 Sierpnia 2022, 20:35:29
Starter zepsuł kategorie po tej aktualizacji. :/ Np. wagony Z przeniosły się do wagonów A :/
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 12 Sierpnia 2022, 22:53:51
Faktycznie, przypadkowa zmiana literki- naprawione.
Paczka: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter220812.zip
Paczka 64bit: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter64_220812.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: matek123 w 13 Sierpnia 2022, 08:12:55
Problem występuje dalej z innymi literkami. H poszła do F, I trafiło do G, X do L. Jeszcze muszę sprawdzić W, bo część jest na miejscu, a część pod inną literką.


Dziwna sprawa. To jest kwalifikowane do I !=W,WR_113Aanatomiast wagony przypisywane na podstawie pierwszej litery są lokowane właściwie:!=*,A_B91,B_B91,B_170A,B_G90,WR_B89


Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 13 Sierpnia 2022, 23:47:42
Poprawione.
Paczka: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter220813.zip
Paczka 64bit: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter64_220813.zip
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: jakubg1 w 21 Września 2022, 22:49:08
Propozycja funkcji: wykrywanie zmian w eu07.ini podczas włączonego startera i pytanie o zaktualizowanie ustawień, oraz dodanie opcji 4K do rozdzielczości bufora.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: Hirek w 22 Września 2022, 06:52:09
Ode mnie jeszcze pozostawienie pierwotnego startera w wariancie uniwersalnym - takim pod systemy 32 bit i 64 bit.
Tytuł: Odp: Programy na użytek symulatora. [szczawik]
Wiadomość wysłana przez: szczawik w 23 Września 2022, 16:54:51
"Pierwotny starter w wariancie uniwersalnym" to nic innego niż wersja 32 bitowa. ;)

Nowa wersja, zmiany:
Paczka: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter220926.zip
Paczka 64bit: https://eu07.pl/userfiles/7492/starter64_220926.zip