Autor Wątek:  PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę  (Przeczytany 163199 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #90 dnia: 19 Stycznia 2013, 10:54:45 »
...odnoszę wrażenie, że dla niektórych ludzi interesuje jedynie naciskanie zielonych przycisków na pulpicie kostkowym albo kręcenie kołem. Do czego dążę?

Masz rację, u mnie jest/był nabór młodych nastawniczych (tak kobiet - chociaż nie dyskryminuje ich do pracy, bo wieloletnie dyżurne sobie poradzą). Najchętniej by ubrały "białe rękawiczki", szpilki i siedziały za pulpitem.

Praca jest OK i dyżurnego i maszynisty, dopóki nic się nie dzieje, w sensie usterek...
Ale jak się coś stanie to płacz i szybka chęć rezygnacji z pracy.

Co do zarobków - znajdźcie mi firmę, gdzie na początek nie dostaniecie najniższej albo najniższej, a resztę do ręki... i tak przez X lat pracy.
« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2013, 10:56:04 wysłana przez jageer »
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #91 dnia: 19 Stycznia 2013, 11:01:30 »
Ja znam, ale nie będę tutaj reklamował. Zależy jaka praca. Koder czy programista potrafi na dzień dobry zarobić dużo więcej niż 1600 zł brutto.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #92 dnia: 19 Stycznia 2013, 12:43:34 »
Ja znam, ale nie będę tutaj reklamował. Zależy jaka praca. Koder czy programista potrafi na dzień dobry zarobić dużo więcej niż 1600 zł brutto.

Proste, ale kolega programista robi za minimalną, a resztę ma na lewo. Jaki sens? Żaden ;) Więc wolę pracować za ok 3 tysiące netto obecnie na pełną umowę...
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Benek

  • Moderator
  • Wiadomości: 4504
  • fb.com/benek.maszyna
    • Zobacz profil
    • Moja strona o MaSzynie
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #93 dnia: 19 Stycznia 2013, 12:47:28 »
Ja miałem na myśli, że na dzień dobry możesz dostać 2500 netto, pracując w firmie. Nie mówię o tym co na boku. Chyba że masz na myśli, że po wałku pracodawca mu oficjalnie daje minimalną, a w łapę dostanie więcej. Standardowe zachowanie. Nie wiem jak jest w tej firmie. Raczej wszystko zgodnie z prawem, bo to dość znana marka.

Offline zolwik3005

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • http://www.szczep.harc.maniak.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #94 dnia: 19 Stycznia 2013, 12:54:46 »
Płacą Ci marne 1300zł brutto,
Nie może być 1300zł, skoro minimalna płaca wynosi w tym roku 1600zł brutto.

to nie ma nic do rzeczy w grupie PKP jest coś takiego jak ponad zakładowy układ zbiorowy pracy i on jest osobno.
tam są grupy zaszeregowania itp. 1300 masz na umowie.
ale na pasku dochodzi ci dodatek za warunki uciazliwe, prace w nocy, niedziele oraz świeta, po roku deputat węglowy, oraz stażowe co rok 1,5% wynagrodzenia zasadniczego czyli tego 1300zł.
i masa innych dodatków.
i dopiero to co ci wyjdzie to zarabiasz.I jest to więcej niż 1300brutto czasami jest to nawet ok 1000więcej


Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #95 dnia: 19 Stycznia 2013, 13:31:27 »
to nie ma nic do rzeczy w grupie PKP jest coś takiego jak ponad zakładowy układ zbiorowy pracy i on jest osobno.
tam są grupy zaszeregowania itp. 1300 masz na umowie.
ale na pasku dochodzi ci dodatek za warunki uciazliwe, prace w nocy, niedziele oraz świeta, po roku deputat węglowy, oraz stażowe co rok 1,5% wynagrodzenia zasadniczego czyli tego 1300zł.
i masa innych dodatków.
i dopiero to co ci wyjdzie to zarabiasz.I jest to więcej niż 1300brutto czasami jest to nawet ok 1000więcej

W zasadzie tak. Wszystko zależy od tego, co na "dzień dobry" będzie w papierach. U nas na początku (do egzaminu na licencję) ludzie byli zatrudnieni jako szkoleńcy i tam żadnych dodatków nie było - bo i być nie mogło (praca, czyli szkolenie od poniedziałku do piątku od 07.00 do 15.00). Teraz, gdy jeżdżą pociągami mają angaże zmienione na "maszynista stażysta" i wchodzi im do pensji wszystko oprócz dodatku za pojedynczą obsadę (pisałem o tym) - nie jestem tylko pewien jak mają liczony dodatek kilometrowy. W tym układzie - jeszcze bez "węgla" i stażowego wychodzi więcej niż te 1.300 zł.

Offline D1Accord

  • Wiadomości: 102
  • Maszynista w Icc.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #96 dnia: 19 Stycznia 2013, 16:08:01 »
Anrej jazda jako pomocnik miała by być w tym okresie trzech lat. A potem umowa na stałe. Jeśli chodzi omnie to jeśli zadzwonią, aby już porozmawiac o przyjęciu to wtedy zapytam tak jak kolega EU07-457 pisze czy te 1300zł to do czasu licencji a potem zmienią angaż, czy też 1300 miało by zostać do końca szkolenia. Bo nieukrywam, że w obecnej firmie zarabiam 2600zł netto a tu dostałbym tylko połowe z mojej obecnej wypłaty. No i oczywiście trzeba wziąść pod uwagę pozytywną opinie lekarza medycyny pracy, bo wiele osób myśli że przejdzie badania a tu nagle zaskoczenie. Także chęć przyjęcia z ich strony to jedno a rozpoczęcie pracy to drugie.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #97 dnia: 19 Stycznia 2013, 16:16:57 »
Proste, ale kolega programista robi za minimalną, a resztę ma na lewo. Jaki sens? Żaden ;) Więc wolę pracować za ok 3 tysiące netto obecnie na pełną umowę...
Wiesz firmy są różne - może Twój kolega kiepsko trafił? Chociaż raczej uważam, że tak mu pasuje. Sens wbrew pozorom jest, i to niemały, no ale to temat na inny dłuugi wątek :)
« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia 2013, 16:31:00 wysłana przez muri »

Offline 201E-003

  • Wiadomości: 252
  • Dyżurny Ruchu
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #98 dnia: 19 Stycznia 2013, 18:08:10 »
to nie ma nic do rzeczy w grupie PKP jest coś takiego jak ponad zakładowy układ zbiorowy pracy i on jest osobno.
tam są grupy zaszeregowania itp. 1300 masz na umowie.
ale na pasku dochodzi ci dodatek za warunki uciazliwe, prace w nocy, niedziele oraz świeta, po roku deputat węglowy, oraz stażowe co rok 1,5% wynagrodzenia zasadniczego czyli tego 1300zł.
i masa innych dodatków.
i dopiero to co ci wyjdzie to zarabiasz.I jest to więcej niż 1300brutto czasami jest to nawet ok 1000więcej
Owszem, tylko PUZP nie może być sprzeczny z Kodeksem Pracy. Mogą Ci w nim coś dodać, ale nie zabrać.
Nie wiem jak w innych spółkach, ale w Peelce wyglądało to tak: na czas szkolenia najniższa krajowa - netto wychodziło około 1000zł przez niecałe 3 miesiące - tyle się szkoliłem (po technikum kolejowym). Później, po zdaniu egzaminu grupa poszła do góry, właśnie zgodnie z PUZP. Później, po autoryzacji na posterunku doszły dodatki - za pracę w nocy, święta, uciążliwe i wszelkie takie. Po roku doszedł deputat węglowy i wysługa. Na chwilę obecną (po roku pracy na posterunku) jako dyżurny na jednym z najbardziej obciążonych ruchem posterunków w ISE mam około 2k netto. Więc w PLK lepiej, dużo lepiej. Kilka miesięcy gołej, najniższej wypłaty, a później już da się żyć.

Offline zolwik3005

  • Wiadomości: 12
    • Zobacz profil
    • http://www.szczep.harc.maniak.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #99 dnia: 19 Stycznia 2013, 22:35:15 »
PUZP nie jest sprzeczny.

1300 to jest wynagrodzenie zasadnicze. Podstawa do wartości której jest naliczane multum dodatków. i dopiero to co mu wyjdzie jest jego wynagrodzeniem brutto.

ja na szkoleniu miałem 1340zasadniczo + dodatki gdy najniższa krajowa bylo 1500.

Offline Domio

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #100 dnia: 22 Stycznia 2013, 01:34:02 »
Pytanie do czynnych maszynistów, czy te szkolenia co organizuje PIC są dobrze zorganizowane i czy osoby które się aktualnie szkolą kiedykolwiek usiądą jako samodzielny maszynista? Czy droga przez pomocnika była lepszą opcją?

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #101 dnia: 22 Stycznia 2013, 06:46:25 »
Czy droga przez pomocnika była lepszą opcją?
Jest jeszcze jakaś inna droga ?
^^PR Rzeszów^^

Offline nowy05

  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
    • Galeria fotograficzna Krzysztofa Nowaka i Łukasza Konopa
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #102 dnia: 22 Stycznia 2013, 12:09:52 »
Z Krakowskiego zakładu dzisiaj zaczęli dzwonić. Na rozmowę jestem umówiony na piątek.
www.EU06.pl Zapraszam do oglądania!

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #103 dnia: 22 Stycznia 2013, 13:30:05 »
Pytanie do czynnych maszynistów, czy te szkolenia co organizuje PIC są dobrze zorganizowane i czy osoby które się aktualnie szkolą kiedykolwiek usiądą jako samodzielny maszynista?
Za kołem zasiądą na pewno - może nie za szybko i nie wszyscy, ale jak ktoś się przykłada i ogarnia tematykę pracy na kolei, to ma szansę na prawą stronę.
Czy droga przez pomocnika była lepszą opcją?
No jak patrzę na stażystów to mam wrażenie, że tak.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Domio

  • Wiadomości: 73
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #104 dnia: 23 Stycznia 2013, 02:06:47 »
@ MKdudu: Zanim wprowadzono system szkolenia na licencje było się szkolonym przez warsztat na pomocnika i dopiero po jakimś czasie jazdy za pomagiera można było się ubiegać o maszynistę, tyle że była ponoć to trudniejsza droga dużo ludzi odpadało na egzaminach z tego co słyszałem od mechaników.

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #105 dnia: 23 Stycznia 2013, 08:27:49 »
@ MKdudu: Zanim wprowadzono system szkolenia na licencje było się szkolonym przez warsztat na pomocnika i dopiero po jakimś czasie jazdy za pomagiera można było się ubiegać o maszynistę, tyle że była ponoć to trudniejsza droga dużo ludzi odpadało na egzaminach z tego co słyszałem od mechaników.

Teraz szukają na szybko, to robią jak jest... krótki czas szkolenia i jazda. Od 2017 ma się to znowu wszystko zmienić. Jak kogoś interesuje cykl szkolenia itp wg przepisów to mogę podesłać (info na PW)

Na dyżurnych to samo - przychodzi panienka, która nie ma pojęcia o niczym na kolei na kurs, miesiąc teorii, miesiąc na budzie egzamin i byle do przodu ;)
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #106 dnia: 23 Stycznia 2013, 14:14:02 »
Teraz ciężko jest zdać taki egzamin zaraz po ukończeniu tego kursu ? Jeśli zdam to co dalej ?
^^PR Rzeszów^^

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #107 dnia: 23 Stycznia 2013, 15:42:37 »
Teraz szukają na szybko, to robią jak jest... krótki czas szkolenia i jazda.
Tak, chłopaki na licencję bawią się w szkolenie już dobre 1,5 roku i spokojnie drugie tyle przed nimi. Czy to jest szybkie szkolenie?

Od 2017 ma się to znowu wszystko zmienić.
Nic się nie zmieni - wtedy po prostu szkolenie będzie możliwe tylko po nowemu, wszyscy maszyniści zamiast praw kierowania będą mieli licencję i świadectwa.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Włodek1234

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #108 dnia: 01 Lutego 2013, 21:30:16 »
Z tego co wiem bo mój kumpel pracuje to maszyniści wyciągają  o 5000 tys na rękę...ja sam obecnie jestem na kursie organizowanym w Warszawie przez Matel Servive www.wce.pl i jest naprawde wporządku, organizowane w kolejówce, i z tego co wiem to nastepne robia 7 maja 2013.., wykształcenie może być zasadnicze  zawodowe .. Kadra maszynistów się PKP wykrusza wię jest to napewno większa szansa na prace niż gdzie inndziej

  Dodano: 01 Lutego 2013, 21:32:53
i zapomniałem napisać że kurs trwa tylko około 3 miesiecy...
« Ostatnia zmiana: 01 Lutego 2013, 21:32:53 wysłana przez Włodek1234 »

Offline RoboBatman

  • Wiadomości: 1634
    • Zobacz profil
    • Wykaz Taboru Kolejowego na Tekstury
  • Otrzymane polubienia: 546
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #109 dnia: 01 Lutego 2013, 21:45:35 »
ja sam obecnie jestem na kursie organizowanym w Warszawie przez Matel Servive www.wce.pl i jest naprawde wporządku, organizowane w kolejówce

1.) Takie ukończone 3 miesięczne szkolenie jest uznawane przez wszystkich przewoźników w Polsce?

2.) Właśnie, mógłby mi ktoś napisać jak to jest z tymi autoryzacjami na lokomotywy. Jeżeli będę chciał ukończyć szkolenie na autoryzację np na ET22 201E (zwykły niezmodernizowany byczek), to czy taki ukończony kurs upoważnia mnie również do prowadzenia 201Em,201 Ek albo 201 Eo (te już po modernizacji)?

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #110 dnia: 01 Lutego 2013, 21:48:43 »
to czy taki ukończony kurs upoważnia mnie również do prowadzenia 201Em,201 Ek albo 201 Eo (te już po modernizacji)?

Nie.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #111 dnia: 01 Lutego 2013, 22:26:23 »


1.) Takie ukończone 3 miesięczne szkolenie jest uznawane przez wszystkich przewoźników w Polsce?
To w końcu ile trwa to szkolenie ? jedni mówią że 1,5 roku drudzy że 2 lata...
^^PR Rzeszów^^

Offline pachwał

  • Wiadomości: 119
  • CT Śląski
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #112 dnia: 02 Lutego 2013, 00:12:40 »
Z tego co wiem bo mój kumpel pracuje to maszyniści wyciągają  o 5000 tys na rękę...
W jakiej firmie jeździ? Jakim kosztem tyle zarabia? Pracą w nadgodzinach czy wycieczkami 315/365 dni w roku? ;)
12.12.12 - Maszynista spalinowych pojazdów trakcyjnych
Autoryzacja: SM31, SM42, SM42-12xx (6Dg), ST44-12xx, ST48

Offline popatrz

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #113 dnia: 02 Lutego 2013, 17:22:29 »
i zapomniałem napisać że kurs trwa tylko około 3 miesiecy...
To ja przestanę koleją jeździć. Strach się bać.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #114 dnia: 02 Lutego 2013, 17:27:54 »
To ja przestanę koleją jeździć. Strach się bać.

To jest tylko kurs na licencję. Powtórzę raz jeszcze - licencję. Ona nic nie daje. I do niczego nie uprawnia. Teoria. I tak chcąc się potem zatrudnić będą musieli być X czasu na warsztacie. Potem X km wyjeździć jako szkoleniowy (czyli wolno Ci się tylko gapić na to, co robi maszynista z pomocnikiem). Dopiero potem zdajesz egzamin na pomocnika, potem znów X km jako pomocnik... W międzyczasie oczywiście kolejne szkolenia teoretyczne i egzamin na maszynistę.
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2013, 17:30:36 wysłana przez AtapiCl »

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #115 dnia: 02 Lutego 2013, 17:30:48 »
Jeszcze jedno pytanko... Czy jest tu jakaś osoba która nie posiadała żadnych znajomości a zadzwonili do niej np. z Zakładu Południowego ?. Pytam ponieważ po przeczytaniu kilku postów na forum infokolej na temat rekrutacji nie wiem czy jest sens wogóle papiery wysyłać.
Pozdrawiam, DuDeK.
^^PR Rzeszów^^

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #116 dnia: 02 Lutego 2013, 17:51:39 »
Nie możesz mieć takiego podejścia bo w życiu nic nie osiągniesz, wysyłaj papiery i nie oglądaj się na nic. Jeśli się nie uda, trudno ale pozostanie satysfakcja że próbowałeś :)
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline popatrz

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #117 dnia: 02 Lutego 2013, 17:58:05 »
Ona nic nie daje.
Dzięki, Tomek. Podziałało jak melisa i już się nie boję ;) Do końca nie znam obecnych procedur i koniecznych uprawnień, ale może uspokoiłeś dzięki temu podobnych jak ja.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #118 dnia: 02 Lutego 2013, 18:01:04 »
Co nie zmienia faktu, że taki ktoś po takim kursie za x lat może się wyszkolić :).
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline darigrad

  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP IC organizuje szkolenia na maszynistę
« Odpowiedź #119 dnia: 02 Lutego 2013, 18:35:37 »
Witam, do zadzwonili z Zakładu centralnego o godzinie 14 w poniedziałek, że rozmowa kwalifikacyjna jest we wtorek o godzinie 9.00 w Warszawie na Olszynce. Pojechałbym, gdyby nie było to z dnia na dzień, mieszkam w Karsznicach k/ Łodzi i pracuje zawodowo jako nauczyciel. Kogoś może zdziwić dlaczego nauczyciel pcha się na maszynistę, otóż w 2000 roku skończyłem kolejówkę - trakcja elektryczna i jeździłem za pomocnika w ZT Karsznice przez 1 rok i mnie zwolnili. Teraz chciałbym wrócić do zawodu.