Autor Wątek:  Pytanie  (Przeczytany 6739 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Siódemek

  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Pytanie
« dnia: 21 Sierpnia 2012, 23:05:23 »
Cześć. Mam pytanie. Mam 12 lat i czy mógłbym bez paszportu przejechać przez granicę polsko-czeską? Czy konduktor w pociągu sprawdzi mój paszport? I czy tak robią że sprawdzają?
Dobra. Zastanawiałem się nad wyjazdem do Bohumina. I nie jestem pewien, więc się was zapytałem.
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpnia 2012, 23:08:29 wysłana przez Siódemek »

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Sierpnia 2012, 23:06:51 »
Polecam wziąć.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Siódemek

  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Sierpnia 2012, 23:07:32 »
A ile trwa założenie nowego?

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpnia 2012, 23:07:32 »
Paszport. Przechodzenie bez jest tylko na dowód osobisty od 18 lat.
I na przszłość, pisz temat troszkę bardziej rozwiązły i więcej mówiący o treści tematu.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Sierpnia 2012, 23:08:11 »
Ja czekałem na wyrobienie nieco ponad 2 tygodnie.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Siódemek

  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Sierpnia 2012, 23:09:08 »
A co z legitymacją szkolną?
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpnia 2012, 23:10:20 wysłana przez Siódemek »

Offline Damo

  • Wiadomości: 194
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Sierpnia 2012, 23:09:29 »
Witaj.
Jechałem 3 tygodnie temu autokarem do Pragi i w moim przypadku nic na granicy nie sprawdzali ale wiadomo kolej a autobusy to nie to samo ;) Najlepiej mieć paszport albo dowód tymczasowy potwierdzający Twoje obywatelstwo.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Sierpnia 2012, 23:14:29 »
Na legitymację nie przejdziesz, ponadto za granicą mogą tego dokumentu najzwyczajniej w świecie nie uznać. Jak napisano wyżej: paszport lub dowód tymczasowy.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Sierpnia 2012, 23:14:42 »
A co z legitymacją szkolną?
Posiadanie tego dokumentu uprawnia Cię do zniżek, tylko i wyłącznie.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Siódemek

  • Wiadomości: 52
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Sierpnia 2012, 23:16:04 »
Dobra, dzięki za odpowiedzi. Proszę o zamknięcie tematu.

Offline Tolein

  • Wiadomości: 483
  • Kanapowy Toromistrz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Sierpnia 2012, 07:17:38 »
A co z legitymacją szkolną?
Posiadanie tego dokumentu uprawnia Cię do zniżek, tylko i wyłącznie.
Dokładnie, legitymacja szkolna nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość, w przeciwieństwie do paszportu czy dowodu osobistego.
Poza tym w wyrobieniu paszportu i dowodu tymczasowego potrzebujesz udziału rodzica bądź prawnego opiekuna, ale o tym chyba wiesz.
"Podejrzewam, że:
1. poświęcają na to niewiele czasu,
2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."

Offline Szopa

  • Wiadomości: 228
  • Miłośnik kolei z Wrocławia
    • Zobacz profil
    • Moja galeria zdjęciowa
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Sierpnia 2012, 08:38:00 »
Witam, wyrób sobie dowód osobisty tymczasowy, możesz na nim wjechać do każdego kraju w strefie Schengen (pod warunkiem, że będziesz jechać z pełnoletnią osobą). Sam tak robiłem.
www.gagarin.kolej.org.pl -moja galeria zdjęciowa
www.youtube.com/user/gagarinpl -moja galeria filmowa
Pozdrawiam!

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Sierpnia 2012, 13:27:42 »
Paszport bądź dowód osobisty. Przy takich ekstremalnych sportach, jak focenie vlaków, to możesz mieć jakąś styczność z policją, lepiej mieć przy sobie dokumenty. W przeciwnym razie zabiorą Cię na komendę, całe zamieszanie ze ściąganiem prawnych opiekunów + kara administracyjna.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Sierpnia 2012, 14:00:15 »
Na paszport czekasz m/w miesiąc chociaż można przyspieszyć przy pewnych warunkach, a dowód osobisty zależy od Twojego szczęścia, może być tydzień, 10 dni albo dwa tygodnie.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Preki

  • Wiadomości: 309
  • My name's not Shane, kid!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 42
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Sierpnia 2012, 15:00:01 »
Tak swoją drogą jak wygląda kontrola dokumentów w strefie Schengen? Przy przekraczaniu granicy? Bo jak przeprawiłem się mostem kolejowym w Görlitz (najkrótsza droga, i wiem, ryzykownie, ale dobra...), to już po drugiej stronie miedzy nikt się nie pytał o dowód.
Życie to nie gra... to symulator.

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Sierpnia 2012, 15:02:53 »
Jeśli chodzi o drogowe przejścia graniczne to czasami na granicy stoi patrol policji i wyrywkowo kontroluje samochody co z reszt nie zdarza się często.
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline Tolein

  • Wiadomości: 483
  • Kanapowy Toromistrz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Sierpnia 2012, 15:23:10 »
I zdecydowanie bardziej ich zainteresowanie budzi jakiś kolorowe auto z plandeką na rumuńskich rejestracjach, niż w miarę normalna Polska osobówka. Jeżdżę na Słowację średnio raz na tydzień (przez Cieszyn) i nigdy nie miałem żadnych przygód.
Sam ruch wygląda tak, że po prostu jedziesz, mijasz tablicę oznajmiającą o tym, że wjeżdżasz na terytorium tego i tego kraju, drugą z krótką ściągawką ograniczeń prędkości i to w sumie tyle. Plus tak jak Mihau zauważył, zazwyczaj stoi gdzieś z boku jakieś autko służb, z tym że ja raczej się spotykałem z Strażą Graniczną, albo jej zagranicznym odpowiednikiem, lub krokodylami, policja jeśli już jest to jako wisienka na torcie z tych w/w. Co innego jak jest kawałek ładnej drogi z ograniczeniem prędkości tuż za granicą, to tam bankowo jakiś patrol (obcy) można spotkać, chłopaki wiedzą aż za dobrze, że polaczek gazu nie umie odpuścić.
"Podejrzewam, że:
1. poświęcają na to niewiele czasu,
2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."

Offline jageer

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1410
  • Jak Sz to tylko na Tm....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 48
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Sierpnia 2012, 18:05:16 »
Teoretycznie i praktycznie da się przejechać bez niczego. Ale lepiej mieć paszport/dowód.

Dowód musisz iść z osobą dorosłą i Ci zrobią na 5 lat.
Ja bym nie ryzykował "może sprawdza, może nie" :D
Musi to robić delikatnie, bo jak nie umie to semafor opadnie...

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Sierpnia 2012, 18:30:07 »
Cytuj
Jeżdżę na Słowację średnio raz na tydzień (przez Cieszyn)
Yyyyy z tego co wiem, to tamtędy się do Czech przejeżdża... A na Słowację to przez Korbielów albo Zwardoń. Znaczy w moich okolicach, bo akurat mieszkam w, jak to nazywam, trójkącie Polska-Czechy-Słowacja, i u sąsiadów, CZ i SK, dość często jestem. Wiele przejść jest po prostu opuszczonych/nieużywanych zgodnie z przeznaczeniem, jak Korbielów, Chyżne czy Chochołów (Słowacja) albo Jasnowice (Czechy) na przykład. Czasem tylko granicznicy łapią na polskiej stronie, czy czegoś nie wwozisz. Sprawdzali mi już tak auto. Ale o dokumenty pasażerów nigdy nie pytali.

Offline Mihau

  • Wiadomości: 1696
  • Grafika - brak ciągnie z procka
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 17
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Sierpnia 2012, 18:37:27 »
Można przez Cieszyn potem ekspresówką 11 w kierunku Cadca i jesteś na Słowacji. Ale po co tędy?
Strażak-ratownik, kierowca OSP Susz

Offline Tolein

  • Wiadomości: 483
  • Kanapowy Toromistrz
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Pytanie
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Sierpnia 2012, 18:44:54 »
Już podsumowując mój udział w ot w tym wątku tylko sprostuję, że owszem, Cieszyn leży na granicy Polska-Czechy, ja natomiast jeżdżę tamtędy na Słowację, bo żadne inne przejście nie ma dla mnie większego sensu. Jeżdżę z Warszawy, jadąc przez Kraków (przez Chyżne) muszę pokonać spory kawał bylejakiej drogi z Radomia do Skarżyska, a dalej od Kielc do Krakowa, dopiero za grodem Kraka zaczyna się lepsza droga, częściowo ekspresówka. Do tego ten okropny radar w Tarczynie! ;) Zwardoń natomiast odstrasza ogromnym ruchem (i bałaganem).
Generalnie najszybciej i najwygodniej jest przez Cieszyn i potem w Svrčinovcu na Słowację i dalej, albowiem lecę sobie ósemką (teraz do Piotrkowa jest też bałagan, ale już kończą powoli i będzie ponad 80km s8), a potem mam cały czas dwie jezdnie po dwa pasy aż do samej granicy.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpnia 2012, 18:49:42 wysłana przez Tolein »
"Podejrzewam, że:
1. poświęcają na to niewiele czasu,
2. mają ograniczoną liczbę zwojów mózgowych, przez co są w stanie wykonywać tylko proste i powtarzalne czynności,
3. wydaje im się, że mogą nawet podbić kosmos, ale życie weryfikuje im to negatywnie."