Ankieta

Czy jesteś za tym, żeby:

Pracować dłużej i mieć większą emeryturę?
19 (26%)
Pracować krócej i mieć mniejszą emeryturę?
19 (26%)
Pracować krócej, a podwyżkę emerytury mieć z wyższych składek/podatków?
27 (37%)
Płacić wyższą składkę, jeśli nie masz co najmniej trójki dzieci.
8 (11%)

Głosów w sumie: 73

Autor Wątek:  Referendum emerytalne  (Przeczytany 21865 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline taper

  • Wiadomości: 208
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #30 dnia: 24 Marca 2012, 10:17:52 »
Czyli wcale nie trzeba mieć 67 lat, aby stwarzać zagrożenie dla siebie i innych. Co gorsza, stwarzać zagrożenie świadomie...
I o zgrozo to jest niestety na porządku dziennym. Sam w tym tygodniu W okolicach Poznania spotkałem kierowce busa wracającego z Saragossy(Hiszpania). Jechał bez przerwy około 2100km wyglądał jak zombi...dosłownie. Dodam jeszcze że jechał do Wilna na tzw. "strzała" czyli bez większej przerwy...
Podobnie wyglądam jak mam 25h za fajerą.

Offline kronika13

  • Wiadomości: 54
  • kolej na kolej ;-)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #31 dnia: 27 Marca 2012, 15:21:57 »
Wybrałabym opcję pierwszą, gdyby nie jedno "ale". Otóż... im dłuższy czas zbierania składek, tym: 1. większy kapitał, co = więcej chętnych na rozkradzenie. Co robi ZUS?... Właśnie to. 2. większa szansa na trafienie się jakiegoś kryzysu, okresu gospodarczej destabilizacji i tego, że moją składkę pochłonie jakaś ekonomiczna "pułapka". Tym większa także szansa na destabilizację polityczną i coraz głupsze pomysły polityków, wszelkiej maści reformatorów systemu socjalnego. To też dzisiaj widać jak na dłoni. Nie potrafię się pogodzić ani z jednym ani z drugim, niestety.
kronika13

Węgrom gratulujemy Ikarusa, a Polakom Solarisa ;-)

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #32 dnia: 27 Marca 2012, 19:24:36 »
Będą zwiększać wiek emerytalny aż do granic zdrowego rozsądku i dalej, a tzw. rezerwy demograficzne przeznaczone na zasilanie kont emerytur w warunkach kryzysu tak czy inaczej już ruszają i nic z tego nie zostanie niedługo. Ja to widzę tak: ograniczy się jeszcze bardziej przyrost naturalny, bo znając polskie realia pracodawcy coraz częściej będą wyzyskiwać ludzi płacąc im tysiaka/m-c (a jak na zlecenie czy dzieło, to czasem nawet mniej) i aby pozwolić sobie na dzieci będą musieli pracować do upadłego zarówno mężczyźni jak i kobiety, ale to nie koniec. Idąc dalej z logiką - no ale ktoś musi się zająć dziećmi i jeśli oboje rodziców robi, to przykładowo będą musieli robić to dziadkowie, ale oni nie będą mogli, bo będą jeszcze pracowali w oczekiwaniu na emeryturę (której i tak większość nie dożyje) i w ten sposób decyzję o powiększeniu rodziny będzie się odkładać na "święte nigdy", dzięki czemu będzie mniej ludzi, którzy będą w przyszłości pracować, aby ktoś mógł brać emeryturę, bo to w końcu pieniądze pracujących zasilają budżet ZUSu i tym samym pozwalają przeżyć emerytom. Ostatecznie emerytury pewnie zlikwidują i wszyscy zostaną na przysłowiowym lodzie. Tak z grubsza chyba dość prosto przedstawiłem ten algorytm absurdu.
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline firleju

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1588
  • bawię się (w) exe...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 121
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Marca 2012, 10:19:20 »
System emerytalny został wprowadzony przez Bismarcka i emerytura obowiązywała od bodajże 70 roku życia przy średniej ok. 45. Więc mamy dużą szansę, że skończymy tak samo. Ale to ja wolałbym wtedy nie płacić, bo po co?
Skrypty do Blendera dostępne tutaj
W miarę aktualne wiki EXE wiki.eu07.es

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Marca 2012, 10:51:18 »
Przecież to jest wprowadzanie w błąd społeczeństwa. To nie jest tak. Będziesz dłużej pracował, będziesz miał więcej odłożone, będziesz miał większą emeryturę. Tak by było jakby emerytura była kapitałowa.
W Polsce emerytura jest społecznościowa. Obecnie pracujący płacą na emerytury obecnych emerytów. Niech ktoś powie jak to będzie za jakiś czas.
Gadanie że na jednego emeryta będzie pracowało ilu tam pracujacych, że przyczyną tego jest niż demograficzny. Ma się nijak do rzeczywistości. Przecież czego się nie da uniknąć będzie postęp techonologiczny. Procesy produkcyjne coraz więcej bedą z automatyzowane, czyli będzie potrzebnych mniej pracujących.
Takim systemem kapitałowym jest OFE. A tutaj oferuje się jak chcesz mieć wyższą emeryturę, to sobie odkładaj prywatnie na emeryturę kapitałową.

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Marca 2012, 12:26:50 »
Takim systemem kapitałowym jest OFE. A tutaj oferuje się jak chcesz mieć wyższą emeryturę, to sobie odkładaj prywatnie na emeryturę kapitałową.
...A ZUS sobie podbiera II filar od OFE.
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline Przemek

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #36 dnia: 31 Marca 2012, 15:34:43 »
Jednocześnie przypominam, że emerytury wynalazł niejaki Otto von Bismarck pod koniec XIX wieku, aby zatrzymać emigrację Niemców do USA, gdzie stawki za pracę były większe, ale nie było żadnej pomocy socjalnej. Do pobierania emerytury uprawniało wtedy ukończenie 70 lat, przy średniej wieku około 45 lat (obecnie około 75 lat).
Pytanie, jaką skuteczność miała taka zachęta, jeśli obejmowała bardzo nieliczny odsetek społeczeństwa?

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6301
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 330
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #37 dnia: 31 Marca 2012, 15:50:29 »
Oprócz emerytur były też płatne urlopy - Bismarck również wynalazł turystykę (m. in. rozwinął się Sopot). Przy okazji wytrącił oręż socjalistom...
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Kwietnia 2012, 18:17:44 »
Nie wiem czemu powstał taki temat, ale skoro już jest pozwolę sobie napisać. System emerytalny jest zły, trzeba to zmienić i wszyscy się z tym zgadzają (lub prawie wszyscy). Trzeba naprawić zło ale nikt nie chce finansować takiej naprawy. Przesunięcie wieku emerytalnego ma na celu zlikwidowanie odbiorców emerytur. Powodem jest strach że za 30-40 lat nie będzie płatników składek na fundusz emerytalny, a ktoś musi gwarantować wypłaty tych świadczeń. Kto? Przyczyna jest takiego stanu rzeczy jest idiotycznie prosta, pieniądze które wpłacane są na fundusz emerytalny idą na dzisiejszych emerytów. Ich pieniądze poszły na emerytów, już dawno wymarłych. To taki łańcuszek szczęścia który działa jeśli, tylko liczba pracujących jest odpowiednia do liczby pobierających świadczenia. Niestety tak nie jest. Liczba pracujących  spada i nikt nie ma na to recepty. Spadają zarobki i wzrasta bezrobocie, na toteż nie ma recepty. Została recepta jak pozbyć się tych co wyciągają ręce po emeryturę.
Na emeryturę można zbierać na indywidualnym koncie, tak jak oszczędności. Łapy precz od takich kont, 1/4 zarobków miesięcznie wpłacana na takie konto. Czas pracy około 40-45 lat i godziwe oprocentowanie, powinno wystarczyć na resztę życia, jak coś zostanie po śmierci dziedziczą dzieci. Jest taki kraj, gdzie tak jest?
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2012, 18:19:04 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Kwietnia 2012, 18:22:07 »
Bank nie jest żadnym gwarantem przyszłości. Dziś bank jest, a jutro go nie ma. Tak się rzeczy miały na Ukrainie i w USA. praktycznie to nie mamy żadnej przyszłości. Tylko śmierć jest pewna.
Solo oración!

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Kwietnia 2012, 18:35:02 »
Nie napisałem że konto ma być w banku. Bank to instytucja powołana nie do trzymania naszych pieniędzy, on jest do obracania nimi i uzyskiwania z nich dochodów. Bank to biznes obarczony ryzykiem. To powinna być instytucja pozbawiona ryzyka. Przykładem może być instytucja, która świetnie dba o swoje i istnienie już drugie 1000 lecie, dzięki żelaznym zasadom i konsekwencji.
W czasach kiedy szpitale leczą nie aby wyleczyć, lecz zarobić to bardzo trudne zadanie.

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Kwietnia 2012, 18:38:51 »
Niby jaka? Nie ma bezpiecznych instytucji. Wszystko może w każdej chwili upaść.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2012, 18:39:54 wysłana przez Paczkuś »
Solo oración!

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Kwietnia 2012, 18:45:45 »
Popatrz w swój avatar. To tylko przykład że można przetrwać setki lat, bez jakichkolwiek kontekstów.

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Kwietnia 2012, 18:55:45 »
Oj wybacz, ale on przeczy temu. Ta instytucja sięgnęła ostatnio bruku(żeby nie powiedzieć piekła). Zauważ w tej instytucji zmianę akcentów z "My" na "ja". Teraz każdy urzędnik jest najemnikiem i żeby Ci pomóc to zrobi taką łaskę, że się odechciewa uzyskanej pomocy. Czasy bezinteresowności przeminęły jakieś 30 lat temu. Ale okej...
...załóżmy, że dorobię się na koniec życia oszczędności w wysokości X uncji złota. I w jaki sposób mam je sprocentować?
Solo oración!

Offline darek71wrc

  • Wiadomości: 1364
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 25
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Kwietnia 2012, 18:58:37 »
...załóżmy, że dorobię się na koniec życia oszczędności w wysokości X uncji złota. I w jaki sposób mam je sprocentować?
Najlepiej przetopić i na złom :)

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #45 dnia: 01 Kwietnia 2012, 19:10:27 »
@Paczkuś, mnie chodziło o to że ta instytucja trwa całe wieki, bez jej oceny. Oszczędności w złocie? Miła perspektywa. Myślę że zagospodarowanie tego nie byłoby problemem.

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #46 dnia: 01 Kwietnia 2012, 19:13:43 »
Polecam Ci
To też jest problem. Dziś banknot ma tyle wartości ile papier toaletowy. Oczywiście przekłada się on na jaką ilość godzin pracy, ale nadal banknot jest pusty w wartości swej.
Solo oración!

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #47 dnia: 01 Kwietnia 2012, 19:17:13 »
Ale w porownaniu z zero-jedynkowym zapisem na dysku blizej nieokreslonego komputera banknot przynajmniej ma jaka taka wartosc. Niestety wszelkiej masci znawcy i instytucje finansowe wymuszaja na nas abysmy coraz czesciej korzystali z bezgotowkowych form platnosci, bo tak bedzie lepiej (dla nich oczywiscie). Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem moga byc w przyszlosci banki zintegrowane z FB. W Polsce zapowiedzial to mBank, przymierza sie rowniez Alior.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2012, 19:18:46 wysłana przez libertyn89 »
Pozdrawiam, Karol

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #48 dnia: 01 Kwietnia 2012, 19:24:36 »
Dlatego ja staram się na bieżąco drukować zdjęcia na folii do slajdów. Wycinamy teraz - kiedyś będziemy sobie mogli oglądnąć.
No ja musiałem założyć konto, żeby otrzymać stypendium. I teraz się rozleniwiam i zamiast przejechać się pociągiem do Stołecznego Miasta Krakowa do księgarni to kupuję książkę drugim końcu Polski, a potem będą wiedzieć co czytałem. Oglądaliście Film 7 ? Tam już też wiedzą dużo o użytkownikach. A do tego dochodzą czipy podskórne i jesteśmy zabawkami w ich rękach. Oni w kryzysowym momencie "Wemkną nas w mieszek, jako czynią łątkom" -jak to kiedyś napisał Kochanowski.
Dobrze, że napisałeś o tym FB. Zmienię bank.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2012, 19:25:43 wysłana przez Paczkuś »
Solo oración!

Offline Przemek

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #49 dnia: 01 Kwietnia 2012, 19:41:53 »
Na emeryturę można zbierać na indywidualnym koncie, tak jak oszczędności. Łapy precz od takich kont, 1/4 zarobków miesięcznie wpłacana na takie konto. Czas pracy około 40-45 lat i godziwe oprocentowanie, powinno wystarczyć na resztę życia, jak coś zostanie po śmierci dziedziczą dzieci. Jest taki kraj, gdzie tak jest?
Pytanie: skąd szary obywatel ma wiedzieć kiedy umrze? Z jednej strony można zbierać 45 lat i nagle po tym czasie umrzeć, zostawiając po sobie trochę kasy i niesmak brzmiący tak: "zbierał tyle lat i nic mu z tego nie przyszło" lub żyć 85 lat i zakończyć swoje życie w biedzie, bo "żyło się za długo i oszczędności nie starczyło". To takie moje małe wątpliwości.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #50 dnia: 01 Kwietnia 2012, 21:08:41 »
Wątpliwości może budzić każdy system, ważne aby była bliżej doskonałości. Jak umrzesz wcześniej zostawisz coś dzieciom, jak będziesz żył dłużej to pretensje będziesz miał do siebie tylko że mało odłożyłeś.

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #51 dnia: 01 Kwietnia 2012, 21:11:31 »
A jeśli będę schorowany i nie będę w stanie dbać o siebie? Niedołężnego człowieka łatwiej okraść i oszukać.
Solo oración!

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #52 dnia: 01 Kwietnia 2012, 21:16:58 »
Na emeryturę można zbierać na indywidualnym koncie, tak jak oszczędności. Łapy precz od takich kont, 1/4 zarobków miesięcznie wpłacana na takie konto. Czas pracy około 40-45 lat i godziwe oprocentowanie, powinno wystarczyć na resztę życia, jak coś zostanie po śmierci dziedziczą dzieci. Jest taki kraj, gdzie tak jest?

Jest taki kraj (.nz), gdzie z "normalnych" podatków (VAT, PIT, CIT, etc.) finansowany jest zasiłek starczy (superannuation) --- niezależny od tego czy ktoś pracował, odkładał, etc. Wystarcza on na biedne życie samodzielnie, albo opłacenie sobie domu starców. Nikt nie obiecuje, że jak ty się zestarzejesz, to zasiłek jeszcze będzie istniał, zresztą biedne życie na starość raczej ludzi nie interesuje, więc ci choć trochę myślący zabezpieczają się w jakiś sposób na starość.

A do tego dochodzą czipy podskórne i jesteśmy zabawkami w ich rękach. Oni w kryzysowym momencie "Wemkną nas w mieszek, jako czynią łątkom" -jak to kiedyś napisał Kochanowski.

I bez czipów obywatele USA mają teraz obowiązek spowiadania się fiskusowi z praktycznie wszystkiego co posiadają (łącznie z rzeczami znajdującymi się poza granicami USA). A jak coś zataisz, to podpadasz pod podejrzenie o finansowanie terroryzmu i zgodnie z NDAA możesz być uwięziony bez sądu na wieczność. W UE (i Polsce) jeszcze tak koszmarnego prawa nie mamy, ale można się spodziewać, że weźmiemy przykład z kraju chlubiącego się Statuą Wolności.

Pytanie: skąd szary obywatel ma wiedzieć kiedy umrze?

Szary obywatel ma myśleć. Chce mieć spore szanse na żebranie na starość --- niech hula za młodu. Chce na starość czegoś więcej --- niech oszczędza, wychowa sobie dobrze dzieci, itd. itp.

Przy okazji --- nawet jeśli uzbieramy sobie górę złota, to i tak na starość jesteśmy skazani na to, co wyprodukuje społeczeństwo i jak się tym podzieli ze starymi ludźmi. Jeśli nie będzie młodych do pracy, to i tak staruszkowie będą musieli ruszyć w pole traktorami, żeby mieć co jeść. O ile jeszcze będzie paliwo do traktorów ;D.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2012, 21:18:19 wysłana przez kamils »

Offline Przemek

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #53 dnia: 02 Kwietnia 2012, 10:55:10 »
Jest taki kraj (.nz), gdzie z "normalnych" podatków (VAT, PIT, CIT, etc.) finansowany jest zasiłek starczy (superannuation) --- niezależny od tego czy ktoś pracował, odkładał, etc. Wystarcza on na biedne życie samodzielnie, albo opłacenie sobie domu starców. Nikt nie obiecuje, że jak ty się zestarzejesz, to zasiłek jeszcze będzie istniał, zresztą biedne życie na starość raczej ludzi nie interesuje, więc ci choć trochę myślący zabezpieczają się w jakiś sposób na starość.
Z Twoich słów wnioskuję, że blisko połowa Polaków nie myśli, bo nie oszczędza:
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/blisko;polowa;polakow;nie;ma;zadnych;oszczednosci,214,0,873174.html
Może przyczyna tego stanu rzeczy tkwi w czym innym?

Offline kronika13

  • Wiadomości: 54
  • kolej na kolej ;-)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #54 dnia: 02 Kwietnia 2012, 11:57:02 »
Według mnie polski system emerytalny nie uległ zapaści z powodu niżu demograficznego. Uległ zapaści z powodu braku rzetelnej i uczciwej kontroli nad przyznawaniem rent, który to brak swego czasu zaistniał. Permanentne istnienie KRUS-u też prawidłowemu funkcjonowaniu ZUS nie pomaga (i nietrudno odpowiedzieć sobie dlaczego). Może w ogóle system emerytalny powinien być oddzielony od rentowego, by zapobiegać na przyszłość takim nadużyciom? - nie wiem, ale chyba warto pokusić się o odpowiedź na to pytanie. W każdym razie forsowanie w mediach czy przez quasi-ekspertów obecnego rządu opinii, że dzisiejsi emeryci są pasożytami, że pracują na nich młodzi, jest mocno niesprawiedliwe i nie w porządku. Jest to po prostu kłamstwo i jako takie szkodzi wszystkim, nie tylko emerytom.
kronika13

Węgrom gratulujemy Ikarusa, a Polakom Solarisa ;-)

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #55 dnia: 02 Kwietnia 2012, 12:29:32 »
blisko połowa Polaków nie myśli, bo nie oszczędza
Dziwisz się? Jak komuś brakuje do następnej wypłaty, to z czego ma odkładać? Ja i tak nie mam źle, bo prawie co miesiąc mam tego tysiaka netto (co prawda w marcu nie było tego nawet 6 stów ale to przemilczmy), za to koleżanki z pakowania ręcznego czasem są 2 lub 3 dni w miesiącu w pracy, bo nie ma zleceń, i co zarobią?
Wracając do emerytur, to jest taka mała sprawa, o której się nie mówi zbyt często... przywileje. Gdyby mundurowi, górnicy etc. odchodzili na emeryturę normalnie, to ZUS miałby więcej pieniędzy na emerytury. Kto w końcu powiedział, że np. górnik ma bardziej niebezpieczną pracę niż pracownik ocynkowni (było głośno o wypadkach typu jak ktoś wpadł do zbiornika ze stopionym cynkiem).
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline Przemek

  • Wiadomości: 28
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #56 dnia: 02 Kwietnia 2012, 19:18:37 »
Ja osobiście nie dziwię się. Ponadto jestem zdania, że każdy ma prawo do godnego życia i do bogacenia się w takim stopniu, w jakim chce (pod warunkiem, że nie wyzyskuje i nie wykorzystuje przy tym innych).
Na początku została zamieszczona sonda. Odniosę się najpierw do trzeciego punktu - czy w ogóle jest możliwe, aby pracować krócej, a emeryturę mieć wyższą? O ile mi wiadomo głównie dzięki dochodom obywateli państwo ma pieniądze na wypłatę emerytur. Czwarty punkt uważam za trochę niesprawiedliwy, bo dlaczego niby ludzie, którzy np. nie mogą mieć dzieci mieliby płacić wyższe składki?

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Referendum emerytalne
« Odpowiedź #57 dnia: 04 Kwietnia 2012, 14:49:47 »
Jest taki kraj (.nz), gdzie z "normalnych" podatków (VAT, PIT, CIT, etc.) finansowany jest zasiłek starczy (superannuation) --- niezależny od tego czy ktoś pracował, odkładał, etc. Wystarcza on na biedne życie samodzielnie, albo opłacenie sobie domu starców. Nikt nie obiecuje, że jak ty się zestarzejesz, to zasiłek jeszcze będzie istniał, zresztą biedne życie na starość raczej ludzi nie interesuje, więc ci choć trochę myślący zabezpieczają się w jakiś sposób na starość.
Z Twoich słów wnioskuję, że blisko połowa Polaków nie myśli, bo nie oszczędza [...]

A co ma piernik do wiatraka (NZ do PL)? W Polsce ludziom od kilkudziesięciu lat wmawia się od dziecka, że dostaną emeryturę z systemu państwowego. I przy okazji zabiera się im państwową przemocą pieniądze (PIT + VAT + obowiązkowe składki ubezpieczeniowe to już ponad 50% tego co człowiek wypracuje, a do tego dochodzą akcyzy, belka, podatki lokalne, wchodzi podatek katastralny...). Żeby w ogóle myśleć o oszczędzaniu, trzeba się znaleźć w grupie zarabiającej wystarczająco dużo, żeby po opodatkowaniu starczało na coś więcej niż jedzenie i dach nad głową. To, że mimo takich utrudnień aż tylu ludzi oszczędza świadczy o tym, że jednak większość rodaków myśleć potrafi. To, że ludzie w Polsce jeszcze mają dzieci, to też zadziwiające, bo w gruncie rzeczy przy obecnym systemie jest to nieopłacalne (a czasem prawie niewykonalne ze względu na koszty posiadania dziecka).