Autor Wątek:  PKP w rękach niemieckich  (Przeczytany 5280 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online wysek44

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
PKP w rękach niemieckich
« dnia: 15 Lipca 2011, 11:52:01 »
Zastanawia mnie od pewnego czasu, jakby to było, gdyby PKP znalazło się w rękach zarządu DB?
Czy było by lepiej, czy gorzej?
Z początku myślałem, że dobrze by było, gdyby naszą polską kolej przejął ktoś, kto ma pojęcie o zarządzaniu kolejami. Jednak potem, uświadomiłem sobie, iż taka decyzja, mogłaby doprowadzić do wymiany taboru kolejowego (czego oczywiście nie chcę, bo mam sentyment do polskich maszyn). A jak wy drodzy użytkownicy? Co o tym myślicie?
Pozdrawiam

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lipca 2011, 12:21:49 »
Myślimy, że dywagacje o tym "co by było gdyby" nie mają sensu. Nie masz jakichkolwiek przesłanek, aby twierdzić, czy byłoby lepiej, czy gorzej. Równie dobrze można zapytać co by było gdyby ktoś kiedyś nie wymyślił koła, Stevenson nie wymyślił lokomotywy, etc., etc.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lipca 2011, 12:22:53 »
Zobacz co się dzieje w DB Schenker Rail Polska i będziesz wiedział co by było gdyby. Najciekawiej w tej firemce będzie na początku września/koniec sierpnia kiedy to upływa termin wypowiedzenia umowy.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Paczkuś

  • Wiadomości: 433
  • Mój nick się odmienia przez przypadki.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lipca 2011, 12:23:47 »
Jednak potem, uświadomiłem sobie, iż taka decyzja, mogłaby doprowadzić do wymiany taboru kolejowego (czego oczywiście nie chcę, bo mam sentyment do polskich maszyn).
Załóżmy, że DB przejmuję przewozy w Polsce:
1. Na co trzymać tysiące trupów w krzakach?
2. Gdyby 'zdrapać beton PKP' i MiKoli oficjalnie stowarzyszyć (jak to jest w niektórych miejscowościach) to sądzę, że wiele dałoby się oficjalnie załatwić. Z tym, że były by prawa, ale też i obowiązki. Nie problem ochronić tabor przed pocięciem. Trzeba mieć plan co z nim zrobić i wykorzystać. Trzymanie w krzakach nic nie da.
3. Wymiana nie byłaby taka szybka więc wiele rzeczy można by spokojnie pozałatwiać.

Zastanawia mnie od pewnego czasu, jakby to było, gdyby PKP znalazło się w rękach zarządu DB?
Czy było by lepiej, czy gorzej?
1. Po co monopolizować przewozy w stylu "dawniej PKP teraz DB"?
2. Jeśli nie monopol to samo DB niewiele nam da. Przecież infrastrukturę miałyby PLK. A jaka jest infrastruktura to każdy wie.
3. Przejęcie przez DB nie jest szczytem marzeń. Lepiej zrobić porządek w polskich spółkach niż sprzedawać ogromną spółkę, która za lata może dawać kokosy.
4. Najłatwiej to sprzedać. Nie ma żadnej gwarancji poprawy.

Solo oración!

Online wysek44

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lipca 2011, 12:36:06 »
Ja oczywiście jestem przeciwny sprzedaży PKP (bo to w końcu rodzima spółka).

Może monopol... choć do tego też nie jestem przekonany.
Ale i tak najlepsze było stare, jednolite PKP.
Pozdrawiam

Offline BLAcKboY

  • Wiadomości: 440
  • Trydencki monarchista
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Lipca 2011, 13:19:53 »
Zastanawia mnie od pewnego czasu, jakby to było, gdyby PKP znalazło się w rękach zarządu DB?
Czy było by lepiej, czy gorzej?
Byłoby tak samo, tylko ceny biletów poszłyby w górę. Byłaby to jedyna zmiana.
Jednak potem, uświadomiłem sobie, iż taka decyzja, mogłaby doprowadzić do wymiany taboru kolejowego
Pobożne życzenie.

1. Po co monopolizować przewozy w stylu "dawniej PKP teraz DB"?
Żeby trzymać wysokie ceny biletów...
My personal favourites: 2TE10, 240 and 750
Fan mjuzjk 1
Fan mjuzjk 2

Offline Ra

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 6308
  • Ostatni gasi światło...
    • Zobacz profil
    • Instalator+Starter+Edytor
  • Otrzymane polubienia: 337
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Lipca 2011, 13:30:15 »
Stare, jednolite PKP było dobre w czasie siermiężnego socjalizmu, zanim rozwinęła się indywidualna komunikacja. Niestety socjalizm w PKP pozostał. Kolejarze nie myślą o tym, jak by tu obsługiwać jak najwięcej klientów, przewieźć jak najwięcej i jak najszybciej. Opłaca im się likwidować bocznice, nawet całe linie kolejowe, likwidować połączenia, złomować tabor który mógłby jeszcze pracować. Socjalizm nie wyjdzie z PKP dopóki myślenie się nie zmieni. Podział PKP na poszczególne spółki był krokiem w dobrym kierunku, niestety się nie sprawdził.

Po 1990 roku transport drogowy się rozwinął kosztem dróg. Był tańszy niż kolej, bo nikt nie wliczał w ceny amortyzacji infrastruktury drogowej. Płacimy za to osobno poprzez uszkodzenia prywatnych samochodów, wypadki, hałas, stanie w korkach i przeznaczenie podatków na naprawę dróg. Teraz znów rękami rządzących robimy ogromną dotację do transportu drogowego, w postaci odbudowy bezpłatnych dróg. A kolejarze w tym czasie żyli we własnym świecie i zwijali interes.

Myślę, że przejęcie transportu kolejowego w Polsce przez inne państwo nie miało by sensu. Przy tak ogromnych dotacjach do transportu drogowego i mentalności zarządzających (bo raczej nie przyjedzie z Niemiec kilka tysięcy ludzi inaczej myślących) niewiele się może zmienić. Chory jest system, który dotuje przedsiębiorstwa transportu drogowego, budując im drogi, za zużywanie których nie muszą płacić tyle, ile faktycznie to kosztuje, podczas gdy transport kolejowy musi sobie sam finansować infrastrukturę, a jednocześnie nie musi sobie szukać nowych klientów, bo jakoś tam trwa.

Monopol w skali kraju miałby sens, jeśli jedna firma zarządzała by zarówno drogami jak i kolejami (może również drogami wodnymi). Wtedy by się szybko okazało, jaki transport jest tańszy i efektywniejszy.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ Ra

Polecam: kręgarz Wojciech Walczak, projekt masarni

Offline Preki

  • Wiadomości: 309
  • My name's not Shane, kid!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 42
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Lipca 2011, 13:51:28 »
Trochę historii... W roku 1994 połączono Deutsche Bundesbahn i Deutsche Reichsbahn w znane nam obecnie DB AG. Wówczas kolej w dawnym NRD bardzo oberwała, zlikwidowano wiele połączeń, taboru. Mam więc obawy, że ta historia może się powtórzyć w przypadku przejęcia kontroli nad np: PKP Cargo czy Intercity. Poza tym, sam fakt, że tak strategiczny sektor jak transport kolejowy, znajduje się w rękach obcych, jest dla mnie niepokojący.

A wymiana taboru odbędzie się prędzej czy później, gorzej jest z zachowaniem owego taboru dla przyszłych pokoleń w muzeach. Już kończą się bipy, a jedynie jest zachowany jeden zespół 2-członowy. Podobnie z SU45.

@Dół - zachowana, czyli już w skansenie, los tych w czynnej służbie jest niepewny. Rok temu do Chojnyej na złom poszła "zabytkowa" z PR Wrocław, którą woziliśmy się na DTP 2008 i imprezie do Tomaszowa/Spały z SP42.


Odmiana nazwy tej miejscowości jest "tu".

Kamils
« Ostatnia zmiana: 16 Lipca 2011, 23:16:44 wysłana przez kamils »
Życie to nie gra... to symulator.

Offline Szopa

  • Wiadomości: 228
  • Miłośnik kolei z Wrocławia
    • Zobacz profil
    • Moja galeria zdjęciowa
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Lipca 2011, 14:19:58 »
Już kończą się bipy, a jedynie jest zachowany jeden zespół 2-członowy.
Sprawnych bip w kraju jest jeszcze o wiele więcej.
www.gagarin.kolej.org.pl -moja galeria zdjęciowa
www.youtube.com/user/gagarinpl -moja galeria filmowa
Pozdrawiam!

Offline EU07-457

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1475
  • dyrektor lokomotywy
    • Zobacz profil
    • Paweł Telega - fotografia kolejowa
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Lipca 2011, 14:33:30 »
Już kończą się bipy, a jedynie jest zachowany jeden zespół 2-członowy.
Sprawnych bip w kraju jest jeszcze o wiele więcej.

I dodałbym do tego, że czynnych. PR-y bod banderą Arrivy śmigają aż miło na "bipach".

Offline Exe

  • Wiadomości: 581
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Lipca 2011, 15:58:55 »

I dodałbym do tego, że czynnych. PR-y bod banderą Arrivy śmigają aż miło na "bipach".

Dokładnie. Najczęściej do Chojnic jedzie jeden, albo dwa, oraz jeden do Chełmży, ale z oliwkowymi Bipami.
Maszynista Stażysta - PKP Cargo Północny Zakład Spółki, Sekcja Przewozów i Eksploatacji Bydgoszcz

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Lipca 2011, 18:24:00 »
Już kończą się bipy, a jedynie jest zachowany jeden zespół 2-członowy. Podobnie z SU45.
W Pyskowicach przecież macie skosa i nic przy nim nie robicie. :P
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Charlie89

  • Wiadomości: 669
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Lipca 2011, 20:22:15 »
Żadna ze spółek, tym bardziej cała grupa PKP nie zostanie kupiona przez DB, ponieważ nie pozwoli na to Komisja Europejska. Koleje niemieckie są największym graczem na rynku a przejmując którąś z polskich spółek stały by się monopolistą w Europie Środkowej (dlatego też nawet nie przymierzają się do zakupu Cargo). Choć szczerze powiedziawszy, gdyby wprowadzili taki standard jaki mają u siebie to jak dla mnie to bez różnicy kto trzyma cugle :)
Z miasta gdzie początek swój bierze Warta a kończy się CMK :)

Online wysek44

  • Wiadomości: 176
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: PKP w rękach niemieckich
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Lipca 2011, 08:46:33 »
Myślimy, że dywagacje o tym "co by było gdyby" nie mają sensu. Nie masz jakichkolwiek przesłanek, aby twierdzić, czy byłoby lepiej, czy gorzej.

Na całe szczęście nie mam i mam nadzieję, że mieć nie będę. Temat można zamknąć.

Temat wyczerpany. Zamykam na prośbę autora.
ABu
« Ostatnia zmiana: 20 Lipca 2011, 09:11:54 wysłana przez ABu »
Pozdrawiam