Autor Wątek:  Jak zrobić przezroczystość tekstury?  (Przeczytany 10460 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tyrystor

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« dnia: 05 Lipca 2011, 08:45:03 »
Chciałem zrobić podświetlenie przyrządów do SM41, ale to jest bardziej skomplikowane niż myślałem. Wziąłem zwykłą latarkę i poświeciłem na białą ścianę, zrobiłem zdjęcie i je "przerobiłem" i tu mam problem. Jak zrobić aby tło podświetlenia było pół przezroczyste Tak jak w przypadku cieni pojazdów, szyb. Pracuję w GIMP-ie 2.0.   

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Lipca 2011, 08:48:14 »
Musisz utworzyć kanał alpha dla danej tekstury. Z tego co pamiętam nie kolorujesz danego fragmentu na czarno, tylko w odcieniu szarości - w zależności od 'mocy' przezroczystości.

Offline Tyrystor

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 530
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lipca 2011, 09:00:21 »
A można by prosić o "pokierowanie" mnie po opcjach? Bo tak bo zbytnio nie kumam. :-)

Offline Cesky Kretek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1712
  • Trust no one.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 159
Odp: Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Lipca 2011, 12:43:26 »
W GIMPie nie wiem jakich narzędzi użyć - ja pracuję na Photoshopie. Zasada jest podobna - przy zakładce z warstwami, poszukaj opcji - KANAŁY (będziesz mógł wybierać je jak warstwy), następnie tworzysz nowy kanał - Alfa 1. Używasz odcieni szarości w miejscu gdzie chcesz zrobić przeźroczystość. Całość zapisujesz jako TGA 32 bitowe [+ kompresja RLE]. Osobiście nie lubię zabawy z kanałem alpha - przy tworzeniu tekstury EN57 miałem z tym trochę problemów, ale to co napisałem powinno Ci raczej pomóc.

Offline szogun

  • Wiadomości: 5627
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 552
Odp: Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Lipca 2011, 13:54:47 »
W GIMPie wystarczy zrobić prawoklik na teksturze, przejść do zakładki Przezroczystość i kliknąć Dodaj kanał alfa. Wtedy można chociażby zwiększyć przezroczystość gumką ze zmniejszonym kryciem.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline Driver24

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 258
  • inż. Maszynista PKP IC
    • Zobacz profil
    • http://www.beladeda.cba.pl/palac_kultury.m3u
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Lutego 2012, 12:31:27 »
Bry,
odgrzeję trochę kotleta, bo napotkałem na podobny problem.
Otóż, mam kilka  tekstur którym trzeba dodać kanał alfa, ale z pliku. Mam dwa pliki, jeden tga, drugi bmp.
Czy w Gimpe jest funkcja dodaj kanał alfa z pliku jak to było w programie TGAtool?

Używałem wcześniej TGATool ale coś mi się posypało i wyskakuje błąd:
Error starting module 'Win32DPNetGame' - nie wiem o co chodzi... reinstalacja nic nie pomogła.
Partia "Ruch poparcia Twarożka" ;) wcześniej Stowarzyszenie Wąchaczy Kota

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Lutego 2012, 12:48:42 »
Robisz tak: wczytujesz plik tga, dodajesz maskę do warstwy (jedynej), wybierasz opcję z pobraniem wartości z kanału alpha, wklejasz zawartość pliku bmp na warstwę (nie na maskę) i gotowe.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Kwietnia 2016, 19:38:01 »
Odkopuje. Nie mogę ustawić półprzezroczystości. Dla gumki < 50% nakłada pełną teksturę, dla więcej niż 50% robi pełną przezroczystość.
Mam 3 warstwy (niezmieniona tex, tex bez okien i okna). Obojętnie czy kanałami, gumką czy przezroczystością warstwy nie mogę osiągnąć półprzezroczystości. Eksportuje do .tga z RLE. GIMP 2.8.14. EXE z 15.02 i 5.04.
http://eu07.pl/userfiles/14758/priv-303e-310_1.7z
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.

Offline joey

  • Deweloper
  • Wiadomości: 420
  • the Invisible Man
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 207
Odp: Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Kwietnia 2016, 01:32:28 »
Domyslam sie, ze nie mozesz uzyskac polprzezroczystosci w Maszynie na modelu 303e, a nie w Gimpie przy eksporcie do TGA, bo to mi sie udalo. Parametr opacity submodelu w modelu t3d musi byc ustawiony na 0, zeby po konwersji do e3d wyswietlaly sie polprzezroczystosci, sam sie na to swego czasu "nadzialem". Po wczytaniu modelu bezposrednio z t3d, z wylaczona opcja convertmodels w eu07.ini polprzezroczystosc dziala, lecz model tekstowy wczytuje sie dlugo.

Offline carmel4a

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 175
    • Zobacz profil
    • Moja stronka na Tumblrze z changelogiem ze STAREGO projektu.
  • Otrzymane polubienia: 36
Odp: Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Kwietnia 2016, 01:58:35 »
Tak, chodzi mi o to ze w Maszynie nie widać półprzezroczystości (tj. widać aż za bardzo/wcale tą przezroczystość :))
Czyli dla każdego modelu, trzeba by wycinać okna do osobnego submodelu..? Ogólnie to chcę pomóc w robieniu kabin lowpoly z zewnątrz, ale tego nie ogarniam.
Toruń robię.
Ma ktoś stare zdjęcia z Bydgoszczy Głównej?

Podczas tworzenia dodatków nie muszę uwzględniać (co nie oznacza, że nie mogę) uwag które nie dotyczą zagadnień w przyklejonych wątkach TD.

Offline Stele

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 10133
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2609
Odp: Jak zrobić przezroczystość tekstury?
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Kwietnia 2016, 15:01:40 »
Jak pisałem już na pw, tak okna muszą być osobnym submodelem renderowanym w innej fazie. Dla uniknięcia edycji modeli zewnętrznych wstawiam je do modelu wnętrza. Całemu pudłu nie można dać opacity 0 bo modele półprzezroczyste nie sortują się poprawnie i taki pojazd przykładowo znikałby za płotem z siatki. W obrębie jednego t3d można to posortować ręcznie gdy struktura nie jest wymuszona animacjami, ale tu niespecjalnie.
Mój kanał youtube