Autor Wątek:  Wybranie profilu w techikum  (Przeczytany 14752 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Marca 2011, 22:09:43 »
Do czego Ci ta matura? do tego żeby się tylko w kartę pracy wpisać?. Pomocnik jest pracą fizyczną a nie psychiczną :). Ludzie po szkołach zawodowych bardziej się nadają do jazdy niż za biurko.
^^PR Rzeszów^^

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #31 dnia: 08 Marca 2011, 22:12:12 »
Często ten "za kołem" musi bardziej główkować niż ten za biurkiem -co z resztą często widać bo są dyspozytorzy i koordynatorzy na których liczyć nie można. Siedzą chłopy po LO (bez obrazy dla nikogo) i się dziwią, że nie można uruchomić lokomotywy "przecież wystarczy kluczyk przekręcić" -autentyczne słowa dyspozytora. Albo geniusze planują 2300 brutta na SM42 -"przecież to też lokomotywa". Za biurkiem też powinni siedzieć ludzie z wykształceniem technicznym. Wtedy trakcji o wiele łatwiej by się żyło i pracowało bo nie tracilibyśmy czasu na tłumaczenie, że coś na maszynie nie działa albo dana seria nie jest w stanie poprowadzić dany pociąg. Miałem raz dyspozytora po Technikum, profil bodaj mechaniczny. Życzę wszystkim takich dyspozytorów. Wystarczyło powiedzieć, słuchaj pompa olejowa padła albo nie mamy sterowania -walczymy dalej. I było wszystko ok, a nie durne pretensje od gogusiów po LO (bez obrazy dla nikogo) i donoszenie do kierownika, że "przecież wzięli maszynę po PK i coś zepsuli".
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2011, 22:19:49 wysłana przez mechatronik »
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #32 dnia: 08 Marca 2011, 22:16:40 »
Owszem, zgadzam sie w calej rozciaglosci. Ale nadal nie rozumiem dlaczego musi byc technik, a 30 lat temu zawodowka wystarczala.
Pozdrawiam, Karol

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #33 dnia: 08 Marca 2011, 22:19:22 »
Zrozumiałbym stanowisko instruktora czy tego dyspozytora ale mechanika? Bezsensu.
^^PR Rzeszów^^

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #34 dnia: 08 Marca 2011, 22:20:52 »
Bo za komuny to był lud robotniczy, nie chcieli, żeby chołota się wykształciła. Teraz rozwinęły się różne przedsiębiorstwa wymagające oprócz umiejętności praktycznych odpowiednie wykształcenie.

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #35 dnia: 08 Marca 2011, 22:22:05 »
Zrozumiałbym stanowisko instruktora czy tego dyspozytora ale mechanika? Bezsensu.
MKdudu a Ty w LO jesteś? Bo odnoszę wrażenie, że wylewasz jakieś swoje prywatne żale. Pisząc takie rzeczy wynika, że nie masz bladego pojęcia o pracy maszynisty.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #36 dnia: 08 Marca 2011, 22:45:31 »
MKdudu a Ty w LO jesteś? Bo odnoszę wrażenie, że wylewasz jakieś swoje prywatne żale. Pisząc takie rzeczy wynika, że nie masz bladego pojęcia o pracy maszynisty.
Nie, jestem w technikum informatycznym. Nic nie wylewam tylko jestem pewny że jak kiedyś się dało po zawodówce jeździć, tak teraz z pewnością też się da. Co do tych usterek to masz rację że większość zamiast naprawić mówi: "nie da się''. Jest coś takiego jak wademekum maszynisty, są tam najczęstsze usterki opisywane, cała budowa lokomotywy, wystarczy to przestudiować, zapoznać się, jeśli się czegoś nie wie to zapytać starszego. Jest internet (połowa w wieku 50 lat nie używa internetu bo nie mogą tego pojąć). Wystarczy chęci i zainteresowania :). Gdyby dawniej wymagali technikum to ok (zacofanie). Ale dziś? gdy mamy tyle źródeł i postęp techniczny, można poczytać w internecie, dowiedzieć się od kogoś przez telefon komórkowy.
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2011, 22:55:38 wysłana przez MKdudu »
^^PR Rzeszów^^

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #37 dnia: 08 Marca 2011, 22:55:28 »
Ty naprawdę nie masz pojęcia o czym mówisz.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Groszek

  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #38 dnia: 08 Marca 2011, 23:16:01 »
Ja rozumiem, że w przypadku  zabytków jakimi są większość lokomotyw i EZT jeżdżących po polskich torach to się przyda szersza wiedza techniczna, ale w takim Flircie, Traxxie czy Taurusie  co można zrobić?Przeczytać instrukcję obsługi i zresetować komputer.

Offline Sawi

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 9224
  • O.M.D - Electricity, O.M.D - Enola Gay. 01.09.2012
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 743
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #39 dnia: 08 Marca 2011, 23:20:51 »
Pomyśl logicznie, gdyby to faktycznie było takie proste jak piszesz, to po jakiego grzyba są szkolenia co? Logiczne chyba, że skoro jednak szkolą, to widocznie nie jest to takie proste jak Tobie się zdaje.
Życie jest bardzo kruche i w najmniej oczekiwanym momencie tracisz bliskich. Nie widzisz kogoś lata i nagle już tej osoby nie ma :(. Jedynie co tobie zostaje, to wspomnienia http://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08 "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni".

Offline Groszek

  • Wiadomości: 39
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #40 dnia: 08 Marca 2011, 23:39:57 »
Pomyśl logicznie, gdyby to faktycznie było takie proste jak piszesz, to po jakiego grzyba są szkolenia co? Logiczne chyba, że skoro jednak szkolą, to widocznie nie jest to takie proste jak Tobie się zdaje.
Dobrze wiem ile trwa i jak wygląda szkolenie m.in na Traxxa, które było przeprowadzone w Toruniu na lokomotywy będące wtedy w leasingu PR. Tak samo ze śląskimi Flirtami do każdego był tel komórkowy i w razie draki telefon do przyjaciela. Szkolenie trwa zaledwie parę dni i to też w określonych godzinach więc wątpię, że się pozna budowę nowoczesnej lokomotywy w tak krótkim czasie. Jak dla mnie to nowoczesne pojazdy są na tyle skomplikowane, że maszyniści powinni się zajmować ich prowadzeniem a serwis jest od tego, żeby naprawiać ewentualne usterki i jak dla mnie kierunek szkoły w przypadku nowszych maszyn jest bez znaczenia, bo jak ktoś będzie bardzo chciał to się nauczy i przepisów i obsługi.  Takie moje zdanie.



Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Marca 2011, 11:44:26 »
Wydaje mi się że by pracować na kolei w charakterze maszynisty trzeba mieć i maturę i egzamin zawodowy. Zresztą w ofercie InterCity było napisane, że wymagane jest średnie wykształcenie. Biorąc pod uwagę wszystkie wypowiedzi, postaram się iść na technika elektryka. Zdrowie jest, miałem badanie czy z umysłem mam wszystko w porządku (wszystko jest OK) więc chyba żadnych przeciwwskazań nie ma.
« Ostatnia zmiana: 09 Marca 2011, 20:06:01 wysłana przez libertyn89 »

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Marca 2011, 12:45:13 »
Nowych maszyn, takich jak traxx nie naprawi od tak sobie maszynista. To nie są złomy minionej epoki jak cześki 59E, że dadzą Ci poradnik, jak w załączniku, bierzesz kilka kabelków i prowizorycznie łączysz wg instrukcji. Co do pracy na kolei, to oczywiście super zdrowie trzeba mieć, no chyba że... ale to sami sobie dopowiecie. Najważniejsze - obecnie ktoś "z zewnątrz" nie ma najmniejszych szans na pracę jako maszynista / pomocnik, bo nie ma doświadczenia, kwalifikacji itd. Jeśli myślicie, że jakimś cudem jednak się uda, to mylicie się. Na Cargo nie liczcie, bo tam łatwiej o zwolnienie niż przyjęcie kogoś. LHS mimo że przeżywa swoisty renesans, to jednak nikogo nie przyjmie. Prywatni przyjmują, ale preferują "gotowce". Szkoła jak zatem widzicie nie ma znaczenia, bo rynek pracy jest obecnie taki, że łatwiej w ogóle ktoś znajdzie pracę, jeśli nie ma wykształcenia ale ma doświadczenie x lat niż odwrotnie. Myśląc że kogoś zaraz po szkole przyjmą z otwartymi rękami na kolej liczcie na to, że mając w ręce świadectwo dojrzałości i dyplom technika nie znajdziecie pracy nawet w sklepie. Nie straszę, taka jest prawda. Nie wiem jak będzie za 4 lata, jednak jeśli się coś zmieni, to na gorsze.
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Marca 2011, 21:27:12 »
rynek pracy jest obecnie taki, że łatwiej w ogóle ktoś znajdzie pracę, jeśli nie ma wykształcenia ale ma doświadczenie x lat niż odwrotnie. Myśląc że kogoś zaraz po szkole przyjmą z otwartymi rękami na kolej liczcie na to.
I ja dodam coś od siebie bardzo istotnego można mieć (dyplomy technika wykształcenia papierków pełno), ale często to się zdaje na nic (szczególnie w Polsce), gdy po prostu nie mamy znajomości jak kto woli tzw "Plecy", sam byłem świadkiem wiem jak to jest w pewnej spółce pasażerskiej  podobno prestiżowej, przez grzeczność nie powiem nazwy ale każdy myślę wie o jakiej spółce jest mowa.
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #44 dnia: 09 Marca 2011, 21:29:17 »
Popraw, ciężko przeczytać, ale masz rację po części.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #45 dnia: 10 Marca 2011, 18:22:14 »
OK, trochę mi pomogliście. Później (chyba w 4 klasie) będzie trzeba wybrać specjalizację, ale to jeszcze kawał czasu:)
Dodam  że ta moja przyszła szkoła ma podpisane umowy z firmami takimi jak Polska Grupa Energetyczna, Engorem czy Dalkia. Prowadzone sa tam praktyki w czasie nauki, a zaraz po ukończeniu szkoły można podpisać umowę z wybraną firmą:) Doświadczenie w takiej firmie jak PGE jest na 100% miło widziane na PKP co powiększałoby moje szanse. Zresztą spółki PKP w końcu będą musiały przyjmować i szkolić nowych maszynistów bo coraz więcej odchodzi. W Łodzi niedawno pilnie szukano kilkunastu mechów do prowadzenia EZT, niestety z doświadczeniem...

@LHS_ST40S tak, do wyboru elektroenergetyka, energoelektronika lub instalacje elektryczne. To chyba to samo co ty miałeś, przecież chyba wybierałeś?
« Ostatnia zmiana: 10 Marca 2011, 18:39:59 wysłana przez szczawik »

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #46 dnia: 10 Marca 2011, 18:33:31 »
Specjalizację? Co to? Ja w technikum miałem tylko przedmiot o nazwie specjalizacja, więc nie rozumiem co masz na myśli.
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #47 dnia: 10 Marca 2011, 19:25:47 »
Najważniejsze - obecnie ktoś "z zewnątrz" nie ma najmniejszych szans na pracę jako maszynista / pomocnik, bo nie ma doświadczenia, kwalifikacji itd.

Następny... Na czym opierasz swoje stwierdzenie?
Jak będę duży zostanę maszynistą!