Autor Wątek:  Wybranie profilu w techikum  (Przeczytany 14746 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Wybranie profilu w techikum
« dnia: 08 Marca 2011, 18:25:06 »
Cześć forumowiczom!
Nadszedł czas wyboru szkoły i profilu w technikum. Proszę o pomoc w wyborze; w przyszłości zamierzam pracować na stanowisku maszynisty na kolei.
Do wyboru mam:
Technik Elektronik
Technik Energetyk
Technik Informatyk
Technik Elektryk
Technik Mechatronik

Tego informatyka wiem że nikt mi nie poradzi ale tak dla zasady postanowiłem wypisać wszystkie.
Liczę na sensowne odpowiedzi związane z tematem.:)
W rachubę to w zasadzie wchodzą chyba tylko te na żółto.
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2011, 18:42:45 wysłana przez szczawik »

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Marca 2011, 18:31:14 »
Kiedyś, nie wiem jak jest teraz, po modernizacjach taboru, najbardziej opłacalny był elektryk. Ale jeszcze podstawowe pytanie: poradzisz sobie? Bo nie chodzi o to, ze byś wybrał, bo chcesz iść na maszynistę, a w 2 czy 3 klasie przepadł. Elektronik (mój), mechatronik to ciężkie kierunki. Elektryk, energetyk lżejszy. Informatyk to jak lubisz siedzieć przed ekranem godzinami. Ale do 2 pierwszych trzeba mieć smykałkę i lubić je, bo inaczej kaplica. Tak odeszło 8 kumpli po 1 roku elektronika. Bo chcięli coś wyższego, lepszego, ale zmierzyli zbyt wysoko.
Sam, jakbym wrócił czas, to poszedł bym na mechanika, bo kocham coś w aucie dłubać;) I ledwo elektronika skończyłem, i to bez egzaminu. Sama matura.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Marca 2011, 18:32:11 »
Ogólnie to po wszystkich wymienionych możesz pójść na kurs na pomocnika/maszynistę. Osobiście polecam mechatronika (sam na nim jestem). Obejmuje on bardziej rozległe zagadnienia niż pozostałe kierunki.

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Marca 2011, 18:39:42 »
@kacu: smykałka jest (do fizyki)
Tak też myślę nad mechatronikiem i elektrykiem. A czy przy przyjmowaniu nowego na  PKP nadal trzeba wyjeździć jako pomocnik maszynisty spalinowozu określoną liczbę kilometrów? Bo jeśli teraz tylko trzeba wyjeździć kilometry na elektrowozach, to lepiej byłoby iść na elektryka.

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Marca 2011, 18:44:40 »
smykałka jest (do fizyki)

W jakim sensie? Bardziej teoretycznym czy praktycznym?
Pozdrawiam, Karol

Offline szczawik

  • Deweloper
  • Wiadomości: 1467
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Marca 2011, 18:47:31 »
Zarówno teoria jak i praktyka. Z teorią trochę gorzej niż z praktyką, ale i tak jest dobrze.
PS Ale mam nadzieję że nie zamierzasz mnie teraz egzaminować czy nie kłamię:)

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Marca 2011, 19:01:14 »
Nie zapytalem po prostu, bo jesli teoria, to moze raczej studia. Ale skoro praktyka, to nie ma sprawy :)
Pozdrawiam, Karol

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Marca 2011, 19:17:35 »
Jeśli chcesz w przyszłości być maszynistą, to technik elektryk. Jestem w takim samym przypadku jak Ty, tyle, że już kończę 1 klasę technikum. Potem w papierach patrzą, a jak widzą, że masz styczność z prądem, jest większe prawdopodobieństwo, że dostaniesz pracę.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Marca 2011, 19:34:35 »
Mam SEPa do 3 kV, elektronika (czyli teoretycznie większe szanse jak elektryk, bo zmodernizowane pojazdy będą mi bliższe), złożyłem CV do Cargo i PR i cisza... znaczy przepraszam, z Cargo odmowa. Na kolej, przynajmniej na Śląsku, jest ciężko się przyjąć, niczym złapać muchę w 2 zapałki. Zwolnienia ponoć teraz lecą.

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Marca 2011, 19:36:28 »
Tak zwolnienia lecą i to ostro...A próbowałeś do konkurencjii? Może tam by Ci się udało.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Marca 2011, 19:39:14 »
złożyłem CV do (...) i PR i cisza
W obecnej sytuacji w jakiej się znajduje ŚlZPR to nie licz na jakiś ruch w kierunku przyjmowania nowych pracowników.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Marca 2011, 19:54:16 »
Czemu się tak uparliście na mechatronika? To, że jeden z użytkowników forum (pozdrawiam - to żadna osobista wycieczka ;-))  dostał prace na kolei nie znaczy, że mechatronik gwarantuje pracę za kołem. Kierunek ma być o profilu elektrycznym, bądź mechanicznym - tylko tutaj, bardzo ważne jest zdanie egzaminu zawodowego (bo skończyć technikum to jedno, a uzyskać 'tytuł' to drugie). Do tego potrzeba zdrowia, odpowiednich cech osobowości (zapewniam Was, że jak ktoś się nie nadaje do tego zawodu, to nawet jeśli wielbi kolej, zwolni się sam lub zrobią to za niego przełożeni, prędzej czy później).
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2011, 20:11:37 wysłana przez EU07-483 »
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Wokulski

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2237
  • Izabela Łęcka była...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 58
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Marca 2011, 19:56:22 »
Dokładnie, egzamin zawodowy to podstawa, a uwierz prosty nie jest.
Były Cargul, aktualny tramwajarz w Kolejach Śląskich.
PKPc 2016 - 2022
Koleje Śląskie 2022 - nadal

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Marca 2011, 20:11:57 »
Dokładnie, egzamin zawodowy to podstawa, a uwierz prosty nie jest.

Mnie tego tłumaczyć nie musisz - ja już dawno mam go za sobą.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Online piotrek0804

  • Wiadomości: 182
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Marca 2011, 20:53:08 »
A może rozejrzelibyście się za innym zawodem? Nie ma co się łudzić, kolej to już nie to co kiedyś. Co do kierunku kształcenia, to ja uczę się na profilu technik elektryk, który nie jest łatwym kierunkiem, ale jeśli ktoś się zajmuje elektryką w praktyce (np. tak jak ja, instalacje elektrycznie w Simsonach itp.), UCZY SIĘ NA BIEŻĄCO to aż tak źle nie jest.

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Marca 2011, 21:00:40 »
A może rozejrzelibyście się za innym zawodem? Nie ma co się łudzić, kolej to już nie to co kiedyś.
Chcesz chodzić do roboty z przyjemności, czy z przymusu?
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Marca 2011, 21:06:16 »
A mnie najbardziej rozwalają właśnie takie tematu o wybór profilu/szkoły/pracy. Kurza stopa! Twoje życie - Twoja decyzja. Nikt nie wybierze za Ciebie! To może żonę też Ci wybierzemy?

A co do pracy na kolei (za nastawnikiem). Fizyka, elektryka/elektronika to nie wszystko! A mechanika? Zresztą "gołego" po szkole nie wezmą, z prostej przyczyny! Zero doświadczenia. Wpierw "łopata" i szorowanie szczotą wagoników a po kilku latach BYĆ może zaproponują kurs na pomocnika maszynisty czy jak to się zwie.

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Marca 2011, 21:09:11 »
Zresztą "gołego" po szkole nie wezmą, z prostej przyczyny! Zero doświadczenia. Wpierw "łopata" i szorowanie szczotą wagoników a po kilku latach BYĆ może zaproponują kurs na pomocnika maszynisty czy jak to się zwie.

Kocham 'geniuszy', którzy wypowiadają się tak stanowczo w tematach, o których nie mają bladego pojęcia.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Marca 2011, 21:30:30 »
Po szorowaniu wagonów...? A nauczą Cię tam, jak naprawić coś w przedziale NN siódemki albo naprawić jakieś uszkodzenie silnika trakcyjnego? Po szorowaniu wagonów to masz najwyżej sprzątacza. Nigdzie nie jest napisane, że po szkole wezmą, tylko trzeba, za przeproszeniem, zap... na warsztacie, w smarze się taplać, poznać lokomotywę od środka.
W elektryku to luz, ale na spalinowozach to oleje, smary, ON itp. Czasem czysta mechanika. Zabawa przy wysokoprężnym silniku. Brudna i czasem niezbyt przyjemna ani wesoła. Z doświadczenia (z moim autem) wiem, że z małą pierdołą idzie się godzinami grzebać, żeby chodziło jak zegarek, a i tak coś pójdzie nie tak jak chcemy i nawet przysłowiowy szewc robi się czerwony przy naszych przekleństwach. I od nowa dawaj, rozkręcamy i grzebiemy jeszcze raz. A tu nie ma siły. Lokomotywa to nie samochód. AC masz to po lawetę dzwonisz i spokój. Tutaj wskakujesz do maszynowni z kluczami i jazda! W swoim zakresie starasz się usunąć awarię, aby ze szczerego pola 40 kilomterów od najbliższej cywiliwacji doprowadzić pociąg towarowy. Przynajmniej ja tak rozumuję, bo raczej obowiązkiem maszynisty jest doprowadzić pociąg korzystając ze swoich pełnych możliwości i umiejętności. Bo jak staniesz gdzieś na szlaku i nie zrobisz, wzywając podsył, a okaże się, że pierdoła (nie wiem jak tam w spalinówce, ale na przykład prosta awaria pompy paliwa, którą można we własnym zakresie usunąć), to kredki...
« Ostatnia zmiana: 08 Marca 2011, 21:50:19 wysłana przez Kacu »

Offline mechatronik

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2416
  • Kierownik sekcji napraw lokomotyw
    • Zobacz profil
    • Filmy kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 172
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Marca 2011, 21:36:00 »
Czemu się tak uparliście na mechatronika? To, że jeden z użytkowników forum (pozdrawiam - to żadna osobista wycieczka ;-))  dostał prace na kolei nie znaczy, że mechatronik gwarantuje pracę za kołem.
Hehe, jestem "sławny" ;). Nie ukrywam, że mnie też to dziwi, że uparliście się na mechatronikę. Uprzejmie informuję, że można być super hiper mechatronikiem, elektrykiem, mechanikiem i tak nie gwarantuje to pracy na kolei. Mam znajomych co pokończyli "kolejówki" i mają problemy ze znalezieniem na kolei pracy… Druga sprawa. Rozśmiesza mnie to jak co poniektórzy piszą "zrobię Technikum i pójdę na maszynistę". Jak kolega @EU07-483 napisał ważny jest dyplom Technika a nie samo ukończenie szkoły. Idąc dalej. "Pójdę na maszynistę" -najpierw trzeba się na kolej dostać (wymagania zdrowotne, etc.), dalej trzeba swoje wyjeździć i przepracować. Palny w stylu "będę maszynistą" należy snuć jak już się pojeździ za pomocnika- nie wcześniej. Kolejny raz nawiążę do wypowiedzi kolegi @EU07-483:
Cytuj
"Do tego potrzeba zdrowia, odpowiednich cech osobowości (zapewniam Was, że jak ktoś się nie nadaje do tego zawodu, to nawet jeśli wielbi kolej, zwolni się sam"…
Tak jak ja mam w ruchu towarowym. To są często wyjazdy do pracy na miesiąc, dwa lub więcej. Same uprawnienia pomocnika nie wystarczają więc należy i zasuwać np za rewidenta. Mało który z Was (tych co tak chcą iść na kolej) ma pojęcie co się dzieje w torach… Praca o każdej porze dnia i nocy, w każdych warunkach atmosferycznych, w święta, sylwestra, itd. Oczywiście jak zwykle ktoś powie "a co mi tam, ja tak lubię kolej, że to dla mnie pestka" -jak powiadają -szczęścia życzy kominiarz. Nie chcę nikogo zniechęcać ale miałem w pracy takie momenty, że odechciewało się oddychać a co dopiero pracować. Najlepsza jest zima gdy idzie się spisywać skład oraz robi się oględziny techniczne i próbę "S". Mróz -20°C, wiatr, śnieg… Polecam zabierać ze sobą zapalniczkę, bo długopis zamarza po ok 10s a wagonów 40 i więcej… Gwarantowane 3-4h w takich warunkach -zakładając, że wszystko jest ok. Któregoś razu spędziłem w takich warunkach bite 12h próbując uruchomić 42 wagonowy skład, który przestał 3 dni na mrozie. Dobrze, że były to węglarki to sobie mogłem małe ognisko rozpalić żeby się ogrzać… I nikogo to nie interesuje, że Ty zamarzasz 500m dalej. Pociąg ma być zrobiony i koniec. Kolejny przykład. Miałem raz przypadek, uszkodzenia przekładni hamulca w wagonie. Skubaniec się zakleszczył i nie mógł odhamować. Przy ponad 14°C na minusie leżałem na lodzie pod wagonem i prawie 50 min wybijałem płozą i to jedną ręką (!) sworzeń przekładni aby go odhamować… Jak jest dobrze to jest dobrze, ale jak się chrzani to na całego ;). Jak zwykle się rozgadałem. Opowiadać można by długo. Podsumowując -nie ma lekko.
Autoryzacja: M62, M62Ko, M62M, BR231, BR232, BR233 060DA, TEM2, S200, t448p, SM42, SM30, SM03, SA105, SA108, SA132, SA134
EU07 (4E, 303E), ET21 (3E/1, 3E/1M), ET22, 111Ed, E4MSU, ES64F4, E186, E189, E140, E181, E182, E183, ET40, EN57, EN57AKW, EN76

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Marca 2011, 21:37:25 »
Po szorowaniu wagonów...? A nauczą Cię tam, jak naprawić coś w przedziale NN siódemki albo naprawić jakieś uszkodzenie silnika trakcyjnego? Po szorowaniu wagonów to masz najwyżej sprzątacza. Nigdzie nie jest napisane, że po szkole wezmą, tylko trzeba, za przeproszeniem, zap... na warsztacie, w smarze się taplać, poznać lokomotywę od środka.
W elektryku to luz, ale na spalinowozach to oleje, smary, ON itp. Czasem czysta mechanika. Zabawa przy wysokoprężnym silniku. Brudna i czasem niezbyt przyjemna ani wesoła. Z doświadczenia wiem, że z małą pierdołą idzie się godzinami grzebać, żeby chodziło jak zegarek, a i tak coś pójdzie nie tak jak chcemy i nawet przysłowiowy szewc robi się czerwony przy naszych przekleństwach.
No a czy wyzej wymienionych rzeczy nauczy szkola? Zapewne nie, wiec wymog posiadania tytulu technika jest bez sensu.
Pozdrawiam, Karol

Offline Alexej

  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Marca 2011, 21:41:57 »
No a czy wyzej wymienionych rzeczy nauczy szkola? Zapewne nie, wiec wymog posiadania tytulu technika jest bez sensu.
Nieprawda. Nie zapominaj o tak podstawowych rzeczach jak chociażby: umiejętność czytania dokumentacji technicznej (w tym rysunków, schematów),  umiejętność posługiwania się narzędziami i maszynami (np. tokarka, frezarka), itp. . Większość tego typu umiejętności nabędziesz jedynie w technikum.
maszynista-stażysta

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Marca 2011, 21:42:56 »
Rozumiem, ze w zawodowce czlowiek sie tego nie nauczy i koniecznie musi miec tego technika.
Pozdrawiam, Karol

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Marca 2011, 21:44:33 »
Rozumiem, ze w zawodowce czlowiek sie tego nie nauczy i koniecznie musi miec tego technika.

Do pracy na stanowisku pomocnik maszynisty/maszynista tak.
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Marca 2011, 21:47:18 »
Bo chyba coraz bardziej zniechęcamy kolegę... ale no, taka prawda.

Offline libertyn89

  • Wiadomości: 2002
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Marca 2011, 21:49:20 »
Do pracy na stanowisku pomocnik maszynisty/maszynista tak.

Ja wiem jakie sa przepisy. Chcialem wskazac na to, ze sa bezsensu. Dawniej pomocnik/maszynista mogl byc po zawodowce. Czy przez te kilkadziesiat lat cos sie zmienilo na polskiej kolei (nie liczac nowoczesnego taboru, ktorego mamy az ~30 sztuk), ze pomocnik/maszynista musi byc technikiem?
Pozdrawiam, Karol

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Marca 2011, 21:52:08 »
Zaoszczędzenie pieniędzy na przeszkolenia z podstaw?

Offline MKdudu

  • Wiadomości: 360
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Marca 2011, 21:58:16 »
To w takim razie na jakim stanowisku (na kolei) znajdę pracę po szkole zawodowej? To też dobra szkoła, będąc np. na profilu: Elektryk. Odczytywanie schematów dot. elektryki - jest, naprawianie usterek - jest, teoria - jest. Szkoła zawodowa od technikum różni się tym że w zawodowej nie ma zbędnych rzeczy np. matura z polskiego, matematyki, angielskiego czy fizyki. Jeśli chodzi o przedmioty zawodowe to jest ten sam zawód tyle że bez tej matury.
^^PR Rzeszów^^

Offline EU07-483

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2307
  • EU07-483
    • Zobacz profil
    • Super spółka :)
  • Otrzymane polubienia: 168
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Marca 2011, 21:59:51 »
To w takim razie na jakim stanowisku (na kolei) znajdę pracę po szkole zawodowej?
Warsztat?
Jak będę duży zostanę maszynistą!

Offline Alexej

  • Wiadomości: 82
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Wybranie profilu w techikum
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Marca 2011, 22:05:32 »
Ja wiem jakie sa przepisy. Chcialem wskazac na to, ze sa bezsensu. Dawniej pomocnik/maszynista mogl byc po zawodowce. Czy przez te kilkadziesiat lat cos sie zmienilo na polskiej kolei (nie liczac nowoczesnego taboru, ktorego mamy az ~30 sztuk), ze pomocnik/maszynista musi byc technikiem?

Ludzie po zawodówce nie mają matury, to chyba najprostsze wytłumaczenie.
maszynista-stażysta