Autor Wątek:  Dyskusja o Forum. Było: "Propozycja: Dział "Przywitaj się"  (Przeczytany 17530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bartekziomek1

  • Wiadomości: 7
  • Znowu?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Witam. Mam propozycję by stworzyć dział "Przywitaj się". Jako że to jest mój pierwszy post to się przedstawię. Mam na imię Krzysiek i Mam 10 lat  (najmłodszy na forum, co?)
Jeśli to jest zły dział proszę przenieść.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Lutego 2011, 20:36:17 »
A potem jest płacz i lament, że nowi na forum są niechciani i od razu dostają kary. A zatem pytam otwarcie:
1. Dlaczego wybrałeś ten dział (www)?
2. Po co taki wątek, skoro tyle o Tobie wiemy z profilu? Przyznaję, Twój nick sugeruje, że masz na imię Bartłomiej, a nie Krzysztof, zatem nie wszystko jest oczywiste. Ale imię prawdziwe masz w podpisie, zatem?
3. Jest wątek "Wasza praca/szkoła" w którym piszemy co nieco o sobie, zatem po co jeszcze ten?
4. I po co od razu cały dział?
5. Pytanie z cyklu dociekliwych, bo mnie to po prostu interesuje - dlaczego zawsze w pierwszej wiadomości głośno "trąbi się" o tym, że nowy na forum, etc.? Przecież to jest bez znaczenia…
Proszę innych Użytkowników, prócz autora wątku, o powstrzymanie się od wypowiedzi w tym wątku.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline bartekziomek1

  • Wiadomości: 7
  • Znowu?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lutego 2011, 20:40:46 »
Tak jak myślałem. Temat może jechać na bocznicę.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lutego 2011, 20:42:15 »
O nie, Kolego. Najpierw logiczna i zwięzła odpowiedź na moje 5 pytań.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline bartekziomek1

  • Wiadomości: 7
  • Znowu?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lutego 2011, 20:47:11 »
1. Nie wiedziałem jaki wybrać.
2. Tak, prawdziwe imię mam w podpisie.
3. Nie wiem.
4. Na większości forach są.
5. Żeby się wiedziało.
Wszystko?

Offline Żuk

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1085
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Lutego 2011, 20:54:27 »
I jak sobie wyobrażasz wątek, a w nim same wiadomości jak w Twoim stylu  
Cytuj
Mam na imię Krzysiek i Mam 10 lat
.
Takie informacje można odczytać z profilu.
4. Na większości forach są.

Każde forum ma swoje prawa i regulaminy, a to że tutaj nie ma już tyle lat to i cały ten wątek jest niepotrzebny.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lutego 2011, 20:57:47 »
Prawie.
1. Nie wiedziałem jaki wybrać.
To nie jest odpowiedź na moje pytanie. Zdecydowałeś się na dział WWW. Dlaczego? Interesuje mnie to szczególnie dlatego, że na stronie głównej jest napisane:
Cytuj
WWW
Forum, dotyczące strony projektu.
a parę linijek wyżej, masz dział:
Cytuj
Inne niekolejowe
Wszelkie dyskusje, nie mające wiele wspólnego z projektem lub koleją.
Dlatego pytam jeszcze raz - z ciekawości, która umotywowana jest tym, że większość nowych Użytkowników trafia nie w ten dział, co trzeba. A to znaczy, że może coś jest nie tak z oznaczeniami działów, więc może trzeba coś poprawić.

3. Nie wiem.
A skąd ja mam wiedzieć? Ty jesteś autorem, podajesz propozycję, a nie potrafisz jej umotywować. Więc?

4. Na większości forach są.
ForÓW. Ale cały dział? Wątek nie wystarczy?

5. Żeby się wiedziało.
O, a to mnie jeszcze bardziej zaciekawiłeś - skąd pomysł, że jest to informacja istotna, którą - wg Ciebie - powinno się wiedzieć?

I jeszcze jedno - również z ciekawości, a nie z chęci jakiegokolwiek wyśmiewania, czy szydzenia. A'propos tego, co napisał @Żuk. W swojej wiadomości napisałeś:
Mam 10 lat 
Czy zamierzasz co roku po urodzinach edytować wiadomość i zmieniać ilość lat?
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lutego 2011, 21:45:37 »
Moim zdaniem wystarczyłby dopisek moderatora w pierwszym wątku o następującej treści:
Cytuj
Wątek zbędny. Bocznica.
Nick_moderatora
I temat rozwiązany.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lutego 2011, 22:42:00 »
@macius5991
Proszę innych Użytkowników, prócz autora wątku, o powstrzymanie się od wypowiedzi w tym wątku.
Ale jak już głosiłeś się na ochotnika do tablicy, zatem teraz pytanie do Ciebie:
1. Dlaczego piszesz, mimo iż prosiłem o powstrzymanie się od wypowiedzi? (cytat wyżej)
2. Dlaczego naruszyłeś regulamin? Zakazy:
Cytuj
12. Unikaj pisania wiadomości, które nie wnoszą nic wartościowego do tematu.
(…)
24. Nie odpowiadaj w wątku, który narusza Regulamin, chyba że wątek został zmoderowany. W przeciwnym razie licz się z sankcjami.
25. Nie pouczaj Użytkownika, który narusza Regulamin. Od poprawiania błędów są Administratorzy i Moderatorzy. Jeżeli widzisz naruszenie Regulaminu, użyj funkcji Forum Zgłoś do moderatora.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Lutego 2011, 22:44:39 »
1. Mój błąd.
2. Jak wyżej.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Lutego 2011, 22:54:22 »
To, że popełniłeś błąd - wiem. Mnie interesuje dlaczego. Uczciwie. Jeżeli się krępujesz, wyślij mi odpowiedź na PW, pozostanie to między nami. Niemniej jednak bardzo proszę o odpowiedź, gdyż jest, dla mnie przynajmniej, istotna.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Lutego 2011, 14:10:28 »
Napisałem (chociaż nie powinienem), bo jest wiele wątków, gdzie takie rozwiązanie by wystarczyło i byłoby po sprawie. Potem w internecie, głównie w komentarzach na YouTube, wszyscy narzekają na forum, że nie można tutaj się z nikim dogadać, "bo za nic dostaje się bana".
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline bartekziomek1

  • Wiadomości: 7
  • Znowu?
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Lutego 2011, 14:41:36 »
Wiedziałem, że będę niemile przyjęty. Temat może jechać na bocznicę tak jak powiedział @macius5991.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Lutego 2011, 14:43:19 »
Napisałem (chociaż nie powinienem), bo jest wiele wątków, gdzie takie rozwiązanie by wystarczyło i byłoby po sprawie.
Serdecznie dziękuję za tę odpowiedź. To jest konkret. Choć ośmielę się pokazać drugą stronę tego "medalu" - zaraz by się pojawiły głosy, że nowy, młody Użytkownik "na dzień dobry" wylądował na bocznicy, że "tym nowym" nie pozwala się pisać.
Między innymi, dlatego rozpocząłem tę dyskusję w sposób jawny, a nie przez PW, aby była możliwość dowiedzenia się "co, jak i dlaczego". Wszak nie siedzimy w Waszych głowach, i dopóki czegoś nie napiszecie, to my o tym nie wiemy. Dostałem na PW solidne argumenty, że opis działu może być mylący (pojawia się tam słowo Forum). I to jest konkret, który pomoże WAM. Bo na tym forum naprawdę na pierwszym miejscu jest Użytkownik, a nie fanaberie moderatora/admina. Jeżeli ktoś zatem uważa, że jest inaczej, że został skrzywdzony, potraktowany źle - dlaczego wylewa swoje żale w komentarzach na YouTube, a nie napisze bezpośrednio do osoby, wobec której ma pretensje? Znane mi są przypadki, gdy podejście do sprawy z rozsądkiem, a nie tylko "foch" (nie wiem, czy to określenie jest nadal aktualne :p), kończyło się porozumieniem obu stron, często też zdejmowaniem nałożonej kary. Termin "niedasie" pozostawiłbym samej kolei, Forum nie musi być do niego wciągane. Krótko mówiąc, wszystko się da, tylko trzeba chcieć.

Natomiast rodzi ona jeszcze jedno pytanie:
Potem w internecie, głównie w komentarzach na YouTube, wszyscy narzekają na forum, że nie można tutaj się z nikim dogadać, "bo za nic dostaje się bana".
czyli (wg Użytkowników, zapewne przede wszystkim tych pokrzywdzonych) za każde przewinienie - ban. Ok, to jest klarowny wniosek, że regulamin moderatorów powinien być uszczegółowiony oraz dostępny publicznie. Ponadto powinien mieć formę taryfikatora, że za takie i takie przewinienie - tak i taka kara. Czy byłoby to pomocne dla Was, Użytkowników?

Proszę bardzo - czyli jednak na tym forum da się coś napisać nie w temacie, nie zarobić bana, a jeszcze przysłużyć się ogółowi Forum aby było lepiej. :) Jeszcze raz dziękuję @macius5991 za odpowiedź.
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lutego 2011, 15:02:30 »
Wiedziałem, że będę niemile przyjęty. Temat może jechać na bocznicę tak jak powiedział @macius5991.
Wiedziałem, że tak napiszesz. Najprościej jest popełnić błąd, a jak ktoś zwróci uwagę, to powiedzieć, że się czepia. Ja staram się skupić na kwestii takiej: popełniłeś błąd. DLACZEGO? Tak jak napisałem powyżej - dostałem informację, że opis działu może być mylący. Zatem taka argumentacja przemawia za Tobą, a nie przeciwko. Wątek na bocznicę, jasne. Ale w żadnym wypadku nie może być policzone to Tobie na poczet przyszłych kar za ewentualne występki. Czy jest to zrozumiałe? Pisząc suche "Wiedziałem, że będę niemile przyjęty. Temat może jechać na bocznicę", nie pomagasz ani sobie, ani nam.

I jeszcze jedno - w zasadzie ta rozmowa powinna toczyć się przez PW. Podjąłem jednak pewne ryzyko, aby jej nie chować przed opinią wszystkich Użytkowników forum. Dlaczego? Bo właśnie tak jak napisałem wcześniej, wszyscy by powiedzieli (parafrazując Twoje słowa): "Wiedziałem, że będzie niemile przyjęty, a Jego temat wyląduje od razu na bocznicy". I życie forumowe toczyłoby się dalej. Wciąż byliby "biedni Użytkownicy", "niedobrzy moderatorzy" i "dwóch byków, jeden 27 letni, a drugi 25 letni, co pojechali po 10 letnim dziecku jak po mokrej szmacie" (serdecznie pozdrawiam Autora tych słów, nie jestem obrażony, a wręcz zapraszam do, jak to pięknie ująłeś, "pojechania mnie". Mail powinieneś otrzymać od osoby, której przekazałeś tę wiadomość).

Na koniec, taka sprawa:
Proszę innych Użytkowników, prócz autora wątku, o powstrzymanie się od wypowiedzi w tym wątku.
Niniejszym cofam tę prośbę. Mam natomiast nową: jeżeli leży Ci coś na sercu, związane z funkcjonowaniem Forum, czynnościami podejmowanymi przez Moderatorów i Administratorów - zapraszam do dyskusji. Może być w tym wątku (przeniosę go wówczas do działu Forum), może być przez PW lub mail do mnie. Osobiście gwarantuję, że za konstruktywną krytykę włos z głowy Użytkownika nie spadnie, a także, jeżeli mój Interlokutor wyrazi taką chęć, rozmowa nie zostanie ujawniona (poza sugestiami i wnioskami dotyczącymi OGÓŁU forum). Natomiast osoby, które chciałyby popisać się tylko znajomością wulgaryzmów i inwektywów, proszę o "danie sobie spokoju".

Cóż, zapraszam do współpracy, na rzecz rozwoju społeczności MaSzyny :)
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Lutego 2011, 20:01:12 »
     Sprubuję poruszyć teraz sprawę często spotykaną na forach ogólnie, najczęściej kończącą się anem i ogromnymi pretensjami i niesłusznymi żalami to Administratorów. Niektórzy Użytkownicy sami sobie są winni, robiąc z innych idiotów. Często myślą, że jak symulator kolei, to same dzieci nie znające się na żadnym prawie panującym w "Sieci Globalnej" Pamiętam, bodaj zaraz jak przyszedłem na to forum, to był 2007 rok (już 4 lata z MaSzyną i jej społecznością), było coś na temat podbierania dodatków i podszywania się pod ich autora. I o to mi właśnie będzie chodziło teraz.
     Ostatni taki przypadek mieliśmy niecały tydzień temu. Chodzi mi tutaj o kolegę @Maszynistę243 i "jego" pojazdy do maszyny. Był tutaj dobitny przejaw krętactwa i chęci wykazania się na Forum jak najkrótszą metodą... drogą, która, co oczywiste, nie okazała się dobra. Wszsytko to może nie potoczyo by się aż tak, doprowadzając do zablokowania konta, gdyby nie to, że @Maszynista na siłę kilkakrotnie wpierał ludziom, że to on jest autorem mimo tego, że zostao to zakwestionowane, a nawet kilkakrotnie sprawdzone. I okazało się kłamstwem. Stracił konto przez własną głupotę. Chociaż według mnie takie działania i podobne na naszym forum często podyktowane są chęcią zostania "kultowym" Betatesterem. Wielu ludzi ogląda filmiki na YouTube z niewydanymi dodatkami i, co jest oczywistą koleją rzeczy, chce je posiadać. Nektórzy czytają forum, zamiast od razu pytać "gdzie jest link", "podajcie mi link, ja to chcę", co uświadamia ich, że aby zostać Beta, trzeba umieć wykazać się w stosunku do projektu, pokazać swoją wiedzę na temat MaSzyny, pomagać innym użytkownikom, tworzyć dodatki (ale z głową i nie na ilość, tylko na jakość) i sprostać innym wymaganiom, króre postawiła Administracja w stosunku do tej rangi Użytkowników na forum. Tylko dziwi mnie to, że niektórzy obierają krótszą drogę myśląc, że jak pokażą coś super ekstra, co pobrali z lewych linków bądź legalnie i napiszą, że to sami zrobili, to od razu zostaną Beta. Takie myślenie na tym Forum (na innych może się tak udaje) jest błędne. I ten incydent sprzed kilku dni jest na to dowodem.
     Nie róbcie tak, bo nie tędy droga. Przez przywłaszczenie/kradzież (nie wiem czy nie za ostro) - bo tak nazywa się takie postępowanie nawiązując do części prawnej - czyjeś twórczości obarczonej prawami autorskimi, jeśli zosatnie to wykryte (a zostanie wcześniej czy później) możecie się pożegnać z tym Forum. I sami odpowiedzcie sobie na pytanie:

Czy się opłaca?

Żeby nie było później niepotrzebnych czerwonych kropek przy profilach.

@Bartekziomek1 - napisałeś zbyt pochopnie swój ostatni post, co stawia Cię w świetle chłopca, któremu nie można zwrócić uwagi, bo się obrazi. Nie wiem, czy to jakaś moda ostatnio, ale coraz więcej nowych użytkowników właśnie tak się zachowuje. A co do tego "działu" z powitaniami, to uważam go za zbędny. Siedzę też na forum Sierrafan - forum poświęconemu samochodom Ford Sierra i ich kierowcom - gdzie taki temat istnieje. Co prawda zaglądają tam "nowi", ale nie często. Takim, można powiedzieć, "działem powitań" jest dział "Moja Sierra", gdzie ja (i inni nowi Użytkownicy) na przykład zacząłem swoją karierę przedstawiając się i opisując swój samochód jednocześnie. @Quark-t również o tym napisał nawiązując do tematu "Wasza praca/szkoła", i po co go kopiować, w nowym jedynie zmieniając pewnie kolejność faktów napisanych w poście. Więc Krzysiek, nie odwracaj się od tego Forum, tylko naucz się przyjmować z pokorą wszelakie upomnienia, pouczenia i rady. Mam nadzieję, że jeszcze tutaj zajrzysz i to przeczytasz. Apeluję tutaj też do innych nowych użytkowników naszego Forum, tagże do tych którzy z tego powodu nie odzywają się, mimo, że tu zaglądają od dawna.

To chyba tyle ode mnie.

Offline szogun

  • Wiadomości: 5629
  • Nie matura a chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!
    • Zobacz profil
    • szogun Studio
  • Otrzymane polubienia: 560
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Lutego 2011, 20:28:01 »
Wiedziałem, że będę niemile przyjęty.
Możesz strzelać fochy i uważać że wszyscy są "be" (chociażby tak jak tu http://sigman.kolej.org.pl/forum/index.php?topic=31.msg153#msg153 - o nic już nie można pytać. Można ale należy to robić z głową!), Twoja sprawa.
Szczerze, śmiać mi się chce jak czytam komentarze na YT, albo wypowiedzi na innych forach. Wszyscy piszą jaka to administracja na "tamtym" forum jest zła, a nie widzą swojej winy. Ale w końcu łatwiej napisać że ktoś jest zły, niż poszukać wad u siebie.
Podsumowując, stosujmy się do przyjętych zasad, a nikomu nie będzie się działa krzywda. Tyle z mojej strony.
Skoro kot robi MIAU czyli miauczy, to dlaczego pies szczeka a nie hauka?
Informacje o trwających pracach -> facebook.com/szogunstudio

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Lutego 2011, 22:14:54 »
Szogun, tak było, jest i będzie, z tymi komentarzami. I pamiętaj, że zawsze znajdzie się jakaś czarna owca (u nas jakoś dziwne zatrzęsienie) która nie pokwapi się wcisnąć "Shift" na początku zdania ani "." na końcu. I dodatkowo uwagę Admina/Moda uzna, za przeproszeniem, za opierdziel. Z drugiej strony trzeba też umieć interpretować wypowiedzi, co niektórym przychodzi ciężko, jak wychowują się na forach, gdzie admini piszą mniej więcej tak:
Cytat: mój wymysł
siema :D:D:D zaj****te mam to moje forum, kturym zadze jako admin :):):):):)!!!!!!!!

Nie wskazuję tu na jakieś konkretne, czysty przykład, ale można i takie coś spotkać. Czasem w 100% dosłownie pojmowana jest zasada:
"Zachowuj się, byle jak, ale się zachowuj"
Przykładem błędnej interpretacji mogą być pierwsze posty tego tematu. @Quark-t zadał 5 konkretnych pytań, troszkę chyba niewygodnych dla Krzyśka. Najprostrza metoda na Moda? "-Bocznica proszę!". Co złego w tych pytaniach, że od razu wątek na bocznicę. A wystarczyło na nie odpowiedzieć i może miałby kolega więcej jak 4 posty. Ale zostało to odebrane nie jako dyskusja (w końcu od tego są fora), tylko jako atak. Może trochę archaizuję i wyolbrzymiam, ale odważny człowiek podjął by się może i interesującej dyskusji, a tchórz "-Bocznica!" i kończymy niewygodną gadkę. Znów wrócę tu do @Maszynisty 243. Nie potrafił, zabrakło mu odwagi, nie wiem, do przyznania się do błędu, uznania swojej winy i przewinienia. Zaczął się atak, usuwam się w cień.

Cytat: @Bartekziomek1
O nic już nie można pytać.
Ależ można, tylko mądrze.

I czasem widzę, ktoś dostał ostrzeżenie, że mała litera na początku zdania, brak kropki, przecinków, kropek od groma, albo wręcz przeciwnie - brak. I zaglądam na jego profil. Data rejestracji kilka miesięcy/tygodni wcześniej od napisania tego posta. Domniemywam, że czytała taka osoba forum, widziała inne posty, ich styl itp. Widziała też ostrzeżenia i inne kary nakładane przez Administrację na Użytkowników za nieprzestrzeganie nawet najprostrzych punktów regulaminu. A mimo to i tak zrobi to samo... wali słowotokiem jak leci, co ślina na język przyniesie a palce wystukają na klawiszach. A potem wielkie zdziwienie, za co ta zielona/żółta kropka. Ja wiem, że ludzka osobowość, każdego z Nas osobno, jest nie do zbadania, indywidualna. Ale czasem trzeba się do czegoś przystosować, aby móc w danej społeczności egzystować. Rejestracja na forum jak i napisanie pierwszgo postu to Wasza, nienarzucona, samowolna decyzja. Otrzymujecie szansę na zostanie wieloletnim członkiem Naszej społeczności.
A i tak, są ludzie, którzy ją z własnej głupoty, po prostu zaprzepaszczają...
« Ostatnia zmiana: 28 Lutego 2011, 22:22:09 wysłana przez Kacu »

Offline MaciejZ

  • Wiadomości: 344
  • Latamy by ratować ;) Pozdro z góry!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 69
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Lutego 2011, 23:15:10 »
Jestem tutaj już od ładnych paru lat, obserwuję, czasem się wypowiadam w danym temacie. Nie raz zdarzało mi się palnąć głupotę. Niechętnie przypomnę ostrą wymianę zdań z użytkownikiem @Krzysiek626. Jednak wystarczyło odetchnąć, przespać się z problemem i na spokojnie dało się dojść do kompromisu. I tutaj też radzę, nie tylko nowym użytkownikom, aby podchodzić do pewnych spraw na spokojnie. Na forum nie ma timera, który odmierza czas, nikt nie każe nam odpowiadać w temacie od razu. Także lepiej napisać coś mądrze, a później, niż wcześniej i głupio. To się trochę odnosi do stwierdzenia "Liczy się jakość, a nie ilość". Obserwuję też pracę moderatorów. Powiem szczerze, że patrząc na wiadomości niektórych użytkowników, sam chętnie bym je zmodyfikował i wcale się nie dziwię, że lecą ostrzeżenia. Każdemu się zdarzy walnąć "ą" zamiast "a", czy zapomnieć przecinka, ale bez przesady. Zdarzało się tak, że przez 20 minut czytałem 4 wersy, żeby zrozumieć sens wypowiedzi. Wiem, że na większości forach panuje burdel, ale wystarczy przeczytać dwa, trzy tematy na tym forum, a już widać, że tutaj jest inaczej. Ja sobie to bardzo cenię, ponieważ jest przejrzyście, wszystko łatwo można znaleźć i się dobrze czyta. Poza tym, nie przypominam sobie, żeby któryś użytkownik dostał ostrzeżenie po pierwszym, czy drugim poście. Nikt nie jest idealny, ale dokładnie tak jak @Kacu, trzeba się dostosować. Nie wyobrażam sobie przeglądania forum, gdzie kilka pierwszych stron zajmowałyby tematy "To nie działa", "Trawa miga", "Lok nie ruszA!!", "Pewien błąd", "Mała proźba". Do tego musimy pamiętać, że moderator to nie automat. To też człowiek, też może mieć gorszy, lepszy dzień. Wszystko można wyjaśnić na PW, dojść do porozumienia. Trzeba po prostu pokazać i udowodnić, że jest się wartym poważnego traktowania. Co do słynnej grupy betatesterów, to choćby nie wiem co się działo, to zawsze będą tacy, którzy będą myśleli, że beta dysponują ogromnym zapleczem dodatków i nic nie robią, tylko się bawią i chwalą na youtube. Tyle w odniesieniu do poprzednich postów.
Teraz bardziej krytyczny punkt widzenia. Często bywa tak, że w środku tematu zrodzi się dyskusja, która nie ma nic wspólnego z jego głównym nurtem, ale jest ciekawa, na poziomie. Widać, że wciągnęła użytkowników, sam bym się chętnie wypowiedział, ale się powstrzymuję, bo wiem, że i tak zostanie to wywalone na bocznicę - a szkoda. Przecież jest dział "inne niekolejowe", można wydzielać tam tego typu dyskusje, z których często można się dowiedzieć czegoś ciekawego, niż np. temat "muzyka z youtube", który służy chyba tylko do podbijania postów, bo muzyki na yt jest tyle, że wykracza to poza granice naszej wyobraźni. Przykładem ostatniej ciekawej dyskusji mogą być wypowiedzi m.in. @Kaca nt. samochodów. Nowym i starym użytkownikom życzę dystansu do siebie, przede wszystkim. Często bywa tak, że ten co ma 200 postów to jest super i wydaje mu się, że jest lepszy, po czym dostaje ostrzeżenie i wielkie obrażenie (Przykład - ja sam :D). Ale takie sytuacje są nowym doświadczeniem i warto z nich wyciągnąć wnioski. Sam wyciągnąłem, że jesteśmy TYLKO ludźmi, a dogadać się można Z KAŻDYM i każdy może mieć gorszy, lepszy dzień. Także @Bartekziomek1, zwrócenie uwagi to tylko sugestia, żeby spojrzeć do lustra (w metaforycznym znaczeniu), nawet gdy jesteśmy przekonani, że wszystko jest w porządku.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Marca 2011, 11:17:38 »
I żeby nie było, moje posty nie są chęcią podlizania się Administracji, tylko... jak by to... Ja naszych Adminów i Modów podziwiam. Że udaje im się opanować ponad stu aktywnych Użytkowników i dodatkowo naprowadzać nowych na "dobrą drogę". Odwalają kawał dobrej roboty, dzięki której nie czujemy się jak w przedszkolu, tylko mamy profesionalne forum, a ładu i składu mogą nam niejedni pozazdrościć. Chociaż muszę napisać, że czasem używają... hmmm... troszkę innego języka, niż w danej chwili by tu pasował. Ale mniejsza z tym. Dzięki nim nasze forum istnieje już tych kilka lat i nie widzę, by miało się ku upadkowi. I czasem, ze względu również na ich rangę, to co robią, trzeba ich też szanować, a dochodzą czasem słuchy o pyskówkach itp. za jakieś uwagi albo nałożoną karę słusznie, ale niesłusznie w toku myślenia sprawcy. Tak samo obrabianie tyłka "za plecami" przy pomocy komentarzy na YT właśnie, podburzanie innych, uprzedzanie do naszej Administracji. Chyba nie chcielibyście mieć takich Adminów, jak napisałem w przykładzie w mojej ostatniej wypowiedzi?

Offline ET21-622

  • Wiadomości: 287
  • Dźwiękowiec
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Marca 2011, 12:25:51 »
Co do moderowania postów. Wiadomo, czasem się zapomni '','' ''.'' czy innego znaku interpunkcji czy też spacji. Mogłaby być wtedy notka od administracji, popraw błędy, po poprawieniu usuń notkę, lub moderator by to czynił. Myślę że dałoby się takie coś, gdyż nie raz się widzi, jak post/watek jest cały moderowany i mnie osobiście zniechęca pisanie, bo nóż widelec może popełnię błąd nieświadomie i będzie problem.
    Sam osobiście miałem mały spor z administracją, nie wiedziałem co robię, głupi byłem. Ale po przemyśleniu wszystkiego przeproszenia administracji za swój nie słuszny czyn, dziś mogę być nadal z wam.

Offline LHS_ST40S

  • Wiadomości: 472
  • OSx86 is the best!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 27
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Marca 2011, 16:45:32 »
regulamin moderatorów powinien być uszczegółowiony oraz dostępny publicznie. Ponadto powinien mieć formę taryfikatora, że za takie i takie przewinienie - tak i taka kara. Czy byłoby to pomocne dla Was, Użytkowników?

Zgadza się, sam bym lepiej tego nie napisał. Od dawna jestem tego zwolennikiem. Po co "od picu" pisać w regulaminie kilka praw? Prawami powinny być czynności, których regulamin nie zabrania. Sam chętnie przeczytałbym regulamin który miałby nawet 10 stron, ponieważ byłby precyzyjny. Ktoś czasem pisze mi niejawnie co w stylu "popraw to, popraw tamto", mimo że opieram się o regulamin, który mi nie zabrania tego, co zrobiłem. Nawet nowy regulamin ma stare "kruczki prawne". Jeśli "osoba wyższa" typu administrator albo moderator czegoś sobie nie życzy, to podobne zdanie powinni mieć inni tego typu użytkownicy, co za tym idzie regulamin powinien być przygotowany na takie "śliskie sprawy". My wszyscy przecież mamy dość problemów, bez względu na to, czy ktoś edukuje się, czy pracuje / szuka pracy. Po co zatem dopisywać do listy "bo mnie mod zbeształ"?
Cud zdarza się tylko kiedy nie ma znaczenia.

Offline El Mecánico

  • Wiadomości: 1067
  • Dawniej El Driver
    • Zobacz profil
    • Stowarzyszenie POLARIS - OPP
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Marca 2011, 17:55:57 »
Odniosę się trochę do pierwszego posta kolegi @Kacu, konkretnie odnośnie bycia Beta/Dev. Nigdy jakoś o tym nie marzyłem, chpć zawsze chciałem coś zrobić dla Maszyny. Jakoś tak się stało (no, samo:D), że zostałem do tego grona zaproszony. No i byłem jakiś czas i Beta, i Dev. Ale zrezygnowałem z bardzo prozaicznej przyczyny - totalny brak czasu. Taki więc apel do "nadmiernie nachalnych": jeśli nie macie rodziny i życia, to się nie pchajcie (ups, chyba troszkę przesadziłem). Testowanie zajmuje na prawdę ogrom czasu, tworzenie jeszcze więcej, a w działach testowych na prawdę niema przepychu, czasami to co tam trafia nie nadaje się nawet do wspominania tego.

Ad meritum. Dodatkowy dział, nawet wątek nie jest nam potrzebny. Co najwyżej można lekko zmienić tytuł wspomnianego wątku (na np "Kim jestem, co robię") i przykleić w dziale w którym siedzi.
www.polaris.org.pl
www.ciemneniebo.pl
MaSzyna_LD w trakcie tworzenia...

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Marca 2011, 21:15:20 »
A i nawet część Użytkowników będzie go omijać, aby jak najszybciej uzyskać odpowiedź na pytanie, które napiszą, nie tracąc czasu na przedstawianie się po to, aby tylko jeden post napisać. Są i tacy.

Cytuj
Co do moderowania postów. Wiadomo, czasem się zapomni '','' ''.'' czy innego znaku interpunkcji czy też spacji. Mogłaby być wtedy notka od administracji, popraw błędy, po poprawieniu usuń notkę, lub moderator by to czynił. Myślę że dałoby się takie coś, gdyż nie raz się widzi, jak post/watek jest cały moderowany (...).
Są takie notatki, typu "-Popraw post". A zmoderowanie podejrzewam następuje po olaniu notki przez autora postu, a wygląd tegoż tekstu jest mocno rażący.
Cytuj
i mnie osobiście zniechęca pisanie
No bo jak napiszesz post byle jak, to będziesz miał czerwono. Dla czego zniechęca? Jak napiszesz poprawnie, to nic nie będzie. Bo podchodzi to pod @Bartkaziomka1, w sensie, że nie lubisz zwracania Tobie uwagi nawet jeśli popełnisz błąd. Zobacz na moje posty. Piszę poprawnie (staram się) i nie mam czerwonych notek. A jak się zdarzą, to się do nich stosuję i zapamiętuję na przyszłość, stawiając na przykład przecinki w odpowiednich miejscach.
Cytuj
bo nóż widelec może popełnię błąd nieświadomie i będzie problem
Dla czego problem? Zrobienie literówki/orta to wywołanie konsekwencji? Banują za to, że taki błąd jest, jak to napisałeś, problemem? Człowiek nie komputer, nie ma w oczach podkreślania błędów (ja nawet w przeglądarce nie mam...) .
Trzeba się po prostu przykładać do pisania. Te minimum chęci i nie będzie "problemów", chociaż ja bym tego tak jak Ty nie nazwał. A po 2 jest opcja "Podgląd" przy pisaniu posta i można przeczytać 2-3 razy w poszukiwaniu błędów. Albo słowniki internetowe.
« Ostatnia zmiana: 01 Marca 2011, 21:25:56 wysłana przez Kacu »

Offline ET21-622

  • Wiadomości: 287
  • Dźwiękowiec
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 4
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Marca 2011, 21:43:02 »
Są takie notatki, typu "-Popraw post". A zmoderowanie podejrzewam następuje po olaniu notki przez autora postu, a wygląd tegoż tekstu jest mocno rażący.
Chodziło mi głównie o to (możliwie że mało zrozumiale napisałem) Że jak się popełni błąd, np. brak przecinka, owszem, moderator niech zadziała, ale niech np. da notkę popraw błędy, po poprawieniu usuń notkę, żeby to wyglądało. Żeby nie było, że wątek jest cały mazany na czerwono. Myślę, że nowi i inni inaczej by to odbierali niż atak, tak jak odbierają co niektórzy. Jestem zdania, że taki sposób miąłby sens, owszem, upomnienie było, czy też zwrócono uwagę, ale za np. 2-3 razem już notka by została aby sobie utrwalić, że już nie raz się popełniło błąd.

Offline Rudzik

  • Wiadomości: 2028
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 103
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Marca 2011, 21:48:50 »
To wiązałoby się ze zmianami w regulaminie, poprawianiem go, zatwierdzaniem itp. A tak przynajmniej widać, że pisownia na tym Forum jest przestrzegana. Jak ktoś ma zamiar pisać byle jak, od razu straci chęci, widząc notki. Jeden mniej do roboty dla Adminów, a i tak, nawet jakby napisał, pewnie po ostrzeżeniu by zwątpił i porzucił nas...

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Marca 2011, 12:46:03 »
Jeżeli ktoś zatem uważa, że jest inaczej, że został skrzywdzony, potraktowany źle - dlaczego wylewa swoje żale w komentarzach na YouTube, a nie napisze bezpośrednio do osoby, wobec której ma pretensje?
Zdarzają się sytuacje, w których próba nawiązania kontaktu nie przynosi reultatów.

Obecnie nie jest łatwo wejść do społeczności forum. Osoba nieużywająca wyszukiwarki, pisząca w złym dziala czy notorycznie (i świadomie!) łamiąca pewne zasady ortografii nie byłaby przyjaźnie przyjęta. Mimo to może się okazać, że ten ktoś byłby bardzo przydatny. Czasy się zmieniają, właściwie wszystko na forum już było, więc trudno może być to zmienić.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Marca 2011, 17:59:29 »
Mnie spodobała się konfrontacja wypowiedzi @Cząstka i @bartekziomek1. Proszę o prześledzenie tonu wypowiedzi i doboru słownictwa. @Quark-t - ton wyważony, grzeczny, starający się "uspokoić i naprowadzić" autora wątku na dłuższą wypowiedź  sugerując podpowiedzi. Autor wątku z kolei odznacza się butnością oraz wprost bezczelnością piszącego. A potem płacz i lament, że na forum Administracja i Moderatorzy to gbury i "małolaty", a autor wątku w niczym nie zawini. Ech, ta dzisiejsza młodzież/dzieci. :/

Udzielam się na innym forum, poświęconym komputerom/programom i tam jest to samo. Totalna degrengolada. Posty pisane bez ładu i składu, a jak piszę w poście grzecznie sugerując zmianę całej treści (aby była rzeczowa i zawierała konkretne dane podając stronkę rtfm.killfile.pl mam śliczne PW, żebym się pałował/spadał/wyp.... itd. Nie raz namierzałem kolesi piszących PW do mnie w taki sposób i przedstawiając sprawę jasno, że mam ich namiary jakoś "łagodnieli" i wręcz przepraszali).

A czy zachowania niektórych userów da się zmienić? Odpowiedź jest jedna: w dobie anonimowości niestety nadal będą takie posty, które po prostu trzeba ignorować.

Offline przem710

  • Wiadomości: 600
  • Tczew miasto kolejarzy :)
    • Zobacz profil
    • ForumKolejowe.pl
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Marca 2011, 19:31:49 »
Ja podam może przykład na samym sobie. Jestem obecny na forum już prawie 4 lata, dużo czytam mało pisze. Większych problemów z administracją  nie miałem, a uważam że swoją prace administracja wykonuje bardzo dobrze. Nikt nie jest idealny ani ja, ani nikt z administracji. Lecz podam taki przykład, zawarty w tym wątku http://eu07.pl/forum/index.php/topic,17954.msg199257.html#msg199257 który wylądował na bocznice.

To prawda walnąłem głupotę, ale mimo wszystko zdałem konkretne pytanie.
Cytuj
Ktoś wie co dokładnie uległo uszkodzeniu

Mimo to odpowiedzi nie otrzymałem, a jedynie bardzo "ciekawą" odpowiedz od użytkownika będącego moderatorem.
Cytuj
Dochodzimy do sedna. Gdybyś swoim podwoziem (tam gdzie kończą się plecy), przejechał po podsypce torowiska w remoncie z prędkością 117km/h (tyle ile Flirt jechał w chwili wypadku), też miałbyś długi okres rekonwalescencji. Mimo że nie masz tam nic skomplikowanego (przecież to nie głowa) na pierwszy rzut oka.

Pytanie czy nie można było rozwiązać tego problemu jakoś inaczej? Na przykład w taki sposób.
Cytuj
...ton wyważony, grzeczny, starający się "uspokoić i naprowadzić" autora wątku na dłuższą wypowiedź  sugerując podpowiedzi...
a nie
Cytuj
...odznacza się butnością oraz wprost bezczelnością piszącego...
.

Dlaczego podaje ten przykład? Wydaje mi się że podobnych przypadków jest więcej, niektórzy może w głupi sposób zadają pytania łamiąc przy tym regulamin, lecz może warto im czasem dać szanse, coś wyjaśnić, wytłumaczyć. Wydaje mi się że forum jest na bardzo wysokim poziomie, co powoduje że niektóre pytania z pozoru dla wszystkich banalne, dla kogoś mogą być trudne i nie zrozumiałe.


Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Propozycja: Dział "Przywitaj się"
« Odpowiedź #29 dnia: 05 Marca 2011, 00:37:31 »
Cytuj
To prawda walnąłem głupotę, ale mimo wszystko zdałem konkretne pytanie.
W Twoim poście pytanie było retoryczne. Główny cel wiadomości, to komentarz:
Cytuj
...bo szczerze to nie widzę żadnych poważnych uszkodzeń. Była nawet plotka potencjalnej kasacji składu, czyli uszkodzenia są bardzo poważne, ale żeby wysyłać go do Szwajcarii i to aż na półtora roku. To chyba lekka przesada, a całość sugeruje że jest to bardzo delikatny sprzęt. Gdyby na jego miejscu był EN57 dawno był by już na trasie. 
Samo pytanie można zrozumieć, ale to co zawarłeś w komentarzu już nie. Moja odpowiedź miała być przede wszystkim dowcipna, ale cóż, nie wszyscy mamy takie samo poczucie humoru. Odpisałem w tamtym wątku nie jako moderator, nie w Twoim poście, nawet nie usunąłem go na bocznicę. Przychodzicie tutaj na forum, jesteście mile widziani, ale respektujcie to co zastajecie.