Autor Wątek:  Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców  (Przeczytany 272397 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #330 dnia: 29 Września 2017, 15:05:04 »
Czasami nawet na dużych stacjach są długie momenty, kiedy jest cisza, cierpliwości ;)
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline wołodyjowskiIC

  • Wiadomości: 279
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 53
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #331 dnia: 29 Września 2017, 17:02:14 »
Tylko jak daje w lewo to łapie kanał, a właściwie same szumy, a im bardziej w prawo to na ekranie mam tylko obraz skanowania.
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale EP09 najlepsza.

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #332 dnia: 29 Września 2017, 17:15:11 »
I tak ma być. Zawsze będą jakieś szumy na kanale, to jest tożsame z ciszą. Jeśli na którymkolwiek z kanałów skanowanych będzie trwało nadawanie, to wtedy zatrzyma się na nim. Oczywiście nie możesz też przekręcić Squelcha do końca w prawo, bo niczego Ci nie złapie - ustaw go tak, żeby był maksymalnie w lewo, ale żeby jednak nie łapał szumów (czyli pewnie ok. godz. 10-11).
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline wołodyjowskiIC

  • Wiadomości: 279
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 53
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #333 dnia: 29 Września 2017, 21:34:44 »
Miałeś rację. Cierpliwość zawsze popłaca:)
Wszystko działa elegancko. Jeszcze raz dziękuję za pomoc
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale EP09 najlepsza.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #334 dnia: 29 Września 2017, 21:35:42 »
Posiadasz instrukcję tego Unidena? Jak nie to ja mogę wrzucić skan swojej, w języku polskim.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline wołodyjowskiIC

  • Wiadomości: 279
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 53
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #335 dnia: 29 Września 2017, 23:00:02 »
Mam szwedzką i angielską, ale też polską na pdf. Prawda jest taka że ten mój problem był spowodowany przez moją niecierpliwość, gdyż instrukcję przeczytałem całą od deski do deski, ale dzięki za dobre chęci:)
Lokomotywa EP07 fajna, EZT ED250 szybki, lokomotywa EU44 ciekawa, ale EP09 najlepsza.

Offline kornel4d

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 228
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 86
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #336 dnia: 18 Października 2017, 22:32:51 »
Witam, planuje kupić antene ręczną do skanera Uniden UBC-75XLT głównie do nasłuchu pasma kolejowego. Skaner posiada wtyk BNC. Jaką antene polecacie aby uzyskać dobry zasięg? Wolałbym aby to nie była antena teleskopowa.

Offline biovital1

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 349
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 241
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #337 dnia: 01 Grudnia 2017, 17:46:51 »
Ostatnio testowałem telefon gsm Telefunken Outdoor WT2. Maszyna ta wyposażona jest w krótkofalówkę i o ile instrukcja mówi oficjalnie o zakresie 400-470 MHz, to pracuje również w paśmie 150 MHz. Odbiornik nawet dobrze zbiera. Nadajnik dość słaby. Próby nagrałem za pomocą SDR-a na RTL2832U z wizualizacją spektrum, ale wyszły słabo i nie nadają się do publikacji.

Offline RafiMk

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #338 dnia: 29 Stycznia 2018, 17:57:34 »
Mam pytanie do znawców, jak zbudowana jest ta antena kolejowa,na większości posterunków zdalnie sterowanych są takie montowane dosyć często teraz .

Sorry za większy rozmiar zdjęcia , ale z tego hostingu co wstawiłem tylko taki się da na forum wstawić. 
« Ostatnia zmiana: 29 Stycznia 2018, 18:06:24 wysłana przez macius5991 »

Offline kevin.c

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #339 dnia: 07 Lutego 2018, 23:56:46 »
Witam, to wygląda na antenę produkcji Radmor, długość ok. 5,2m.  Tak z grubsza w środku są bodajże 4 dipole półfalowe (po prostu pręty) po ok 1m, przedzielone ceweczkami. Na dole układ dopasowujący. Dipole i cewki zrobione są z jednego odcinka drutu mosiężnego z ponakładanymi kółeczkami z plastiku, żeby pręt nie tłukł się wewnątrz rury z laminatowej obudowy. Są różne wykonania tej anteny na pasma od 142Mhz do 174Mhz, a więc pokrywają zakres od pasma amatorskiego,  Straż Pożarną, PKP, pasmo morskie i milicję.

Offline RafiMk

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #340 dnia: 26 Marca 2018, 08:49:14 »
A czy do nasłuchu pasma kolejowego nadaje się antena GP i jak tak, to jakie powinny być długości,promiennika,przeciwwagi i jaki kąt ich nachylenia od promiennika?.

Offline kevin.c

  • Wiadomości: 60
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #341 dnia: 26 Marca 2018, 18:47:10 »
Oczywiście, że antena GP nadaje się do odbioru pasma kolejowego. GP jest szczególnym przypadkiem anteny typu dipol, a więc dla pasma kolejowego długość promiennika i przeciwwag wynosi [długość_fali/4], czyli ok 0,5m. Antena GP może być w warunkach amatorskich trudniejsza do wykonania, bo wymaga zrobienia głowicy mocującej przeciwwagi, izolatora, przepustu z gniazdem do promiennika. Trzeba  mieć odrobinę zaplecza mechanicznego. Przy antenie GP z pochylonymi przeciwwagami są one pochylone o 45st. Własności takiej anteny są bardzo podobne.
Łatwiej zrobić zwykły dipol z materiałów z castoramy czyli z 2 rurek i puszki energetycznej, zerknij na początek wątku. Zysk radiowy dipola i anteny GP jest praktycznie identyczny. Generalnie rodzaj anteny dobiera się w zależności od odległości stacji nadawczo odbiorczych. Dla anten dookólnych typu GP, dipol zasięgi to kilka, kilkanaście km - zależy jeszcze od wysokości, przeszkód terenowych.
Zasady ogólne: jak najwyżej, jak najkrótszy kabel, z dala od elementów metalowych.

Offline RafiMk

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #342 dnia: 27 Marca 2018, 07:43:36 »
Dzięki za odpowiedź,dipol posiadam,bardzo dobrze się sprawuje,chciałem sobie też przetestować z ciekawości jak sprawowała by się antena gp,widziałem gdzieś na forum jak zrobiona była z kawałka blachy w kształcie odwróconej L w to gniazdo UC1-G1 ,promiennik wlutowany w środek gniazda a przeciwwagi przyspawane do blachy po rogach.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #343 dnia: 26 Sierpnia 2018, 20:02:35 »
Dodam jeszcze od siebie, a raczej przypomnę, że pochylając przeciwwagi w antenie GP zmienia nam impedancję, która powinna być identyczna jak odbiornika i fidera (rys. 16, str. 32 pdf-a nr 1.).
Stosując różne rodzaje anten GP można uzyskać większe zyski, np antenę GP 5/8 (także w pdf 1.). Ciekawe są też anteny J-pole
Ważne jest umiejscowienie anteny i to w jaki sposób jest ustawiona (polaryzacja).

W pdf 2. jest fajny przykład jak wykorzystać gniazdo antenowe na panel do budowy GP.

Kupując skaner warto sprawdzić jakie ma złącze (SMA, BNC) i ewentualnie kupić przejściówkę.

Spis pdf-ów:
1. http://www.antenna.com.pl/attachments/article/96/Poradnik%20antenowy%20wydanie%20II.pdf
2. https://elportal.pl/pdf/k15/32_01e.pdf
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #344 dnia: 26 Sierpnia 2018, 20:06:31 »
Ja wszystkim chętnym aby rozpocząć przygodę z nałuchem polecam zakup Baofenga UV82. Tania solidna i dobra któtkofalówka z możliwością dokupienia licznych akcesoriów, od mikrofonosłuchawki aż po antenę samochodową. Sam posiadam od stycznia i serdecznie polecam. Cena zestawu: urządzenie, antena, ładowarka, mikrofonosłuchawka i instrukcja wynosi ok 120 zł

Pozdrawiam

Eqesy
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #345 dnia: 27 Sierpnia 2018, 08:51:13 »
Zaznaczmy to wyraźnie - UV82 to radiotelefon, więc odbiornik i nadajnik.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #346 dnia: 27 Sierpnia 2018, 09:38:51 »
Posiadanie ręczniaka nie oznacza że posiadacz musi nadawać. Nadawanie jest dobrowolne i ogólnie na częstotliwościach służbowych zabronione a z tą mocą w ogóle bez licencji radiooperatora min. klasy C niemożliwe. Radiotelefon w zupełności wystarczy do nasłuchu a taki sprzęt z chin jest alternatywą dla skanerów unidena które tracą sens na większych stacjach węzłowych kiedy mamy podpięte wszystkie kanały naraz.
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #347 dnia: 27 Sierpnia 2018, 09:47:56 »
Tylko słuchanie to też korzystanie z urządzenia nadawczo odbiorczego. Korzystanie z takiego urządzenia bez pozwoleń jest karalne.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #348 dnia: 27 Sierpnia 2018, 10:01:52 »
Cytuj
...2. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego:
[...]
2) używanego, zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w służbie amatorskiej...

można odbierać. Idealnym dowodem na to jest moja praca na urządzeniu  nadawczo-odbiorczym w klubie łącznościowym a także moja praca odbiorcza na częstotliwościach służbowych urządzeniem nadawczo-odbiorczym
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #349 dnia: 27 Sierpnia 2018, 10:32:09 »
Karalne jest posiadanie NADAJNIKA bez pozwolenia. Nie musisz nadawać, aby zostać ukaranym. Ale jak widać, niektórzy będą się bawić w gry słowne. Nie ma zmiłuj, Posiadanie odbiornika jest dozwolone a posiadanie urządzenia odbiorczo/nadawczego zabronione. Nikogo nie bedzie obchodzic czy nadajesz.
Prosty aczkolwiek przesadny przyklad: masz granat a to niedozwolone, nikogo nie obchodzi czy to użyjesz,  krotko i na temat: mędrkujesz.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #350 dnia: 27 Sierpnia 2018, 11:23:34 »
Mieszasz pojęcia posiadania i używania. USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne nie mówi ani słowa o posiadaniu, mówi natomiast o używaniu. Porównanie z bronią jest nietrafione.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Ensifer

  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 18
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #351 dnia: 27 Sierpnia 2018, 11:38:13 »
Lepiej mieć skaner, bo panowie SOK-iści lub nadgorliwi konduktorzy/kierpocie z pseudo spółek po prostu sprawdzą, czy urządzenie może nadawać, a jeśli okaże się, że tak, to sprawa może się zrobić nieprzyjemna. Oczywiście każdy zrobi tak, jak uważa, ale od czasu zakupienie skanera nie mam żadnych problemów, nawet jeśli mam urządzenie na wierzchu (korzystam z słuchawek).

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #352 dnia: 27 Sierpnia 2018, 13:15:00 »
Jak ktoś jedzie pociągiem i sobie nasłuchuje na cały przedział, to faktycznie robi sobie problem i może na siebie ściągnąć kłopoty od jakiegoś nadgorliwego pracownika. Natomiast straszenie, że posiadanie nadajnika jest karalne, to nie wiem skąd to wzięliście. Powszechnie można go używać na wolnych pasmach, m.in. piloci latający na różnych cudach mają umowną wolną częstotliwość i z reguły jak widzisz jakiegoś latającego gościa, to można próbować go na tych falach złapać. A to, że radyjko przy okazji może nadawać na falach PKP, to już inna para kaloszy - zależy od użytkownika, czy będzie się wtryniał czy nie. Dodam jeszcze, że zasięg takiego Baofenga przy domyślnej antenie wynosi kilkadziesiąt metrów między budynkami, w budynku czy pociągu (bardzo podatne na zakłócenie sygnału). Także przy domyślnej antenie jedynie krzyku może narobić najbliższym pociągom widocznym praktycznie w zasięgu wzroku.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #353 dnia: 27 Sierpnia 2018, 13:36:44 »
Jak już inni nadmieniają posiadać można. Ja zainwestowałem w antenę RH951S i jestem zadowolony. Ponadtto UKE przeprowadza kontrolę więc jeżeli komuś oberwałobysię za używanie tychże słynnych urządzeń nadawczych to na pewno nie za posiadanie i odbieranie na nim częstotliwości służbowych.
@Mariusz1970 Znieśli rejestrację urządzeń więc korzystajmy.
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #354 dnia: 27 Sierpnia 2018, 13:43:27 »
Kilka kwestii:
Cytuj
...2. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego:
[...]
2) używanego, zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w służbie amatorskiej...
tutaj pojawia się magiczny zwrot "służba amatorska", która wymaga licencji operatora w służbie amatorskiej.

Mieszasz pojęcia posiadania i używania. USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne nie mówi ani słowa o posiadaniu, mówi natomiast o używaniu. Porównanie z bronią jest nietrafione.
Posiadać można ale nie można używać. Czy nasłuch będzie brany za używanie? To zależy od dobrej woli osoby kontrolującej. Jeżeli dostali jakieś sygnały o zagłuszaniu wtedy nie będą się raczej litować.

Natomiast straszenie, że posiadanie nadajnika jest karalne, to nie wiem skąd to wzięliście. Powszechnie można go używać na wolnych pasmach, m.in. piloci latający na różnych cudach mają umowną wolną częstotliwość i z reguły jak widzisz jakiegoś latającego gościa, to można próbować go na tych falach złapać.
Głupoty Pan gadasz ;) Nie można używać żadnego nadajnikach na wolnych pasmach o ile nie jest się radiooperatorem i nie posiada się licencji! Jedyne chyba jakie jest "wolne pasmo" to PMR, na który można używać urządzeń certyfikowanych PMR, spełniające wymogi tego rodzaju radia (między innymi modulacje, moce nadajnika i nierozłączalność anteny).
Co do lotnictwa: to jest pasmo zastrzeżone do ruchu, kontroli i urządzeń nawigacyjnych, w których może nadawać tylko osoba do tego uprawniona. Nie jest to umowna częstotliwość tylko całe pasmo. Tutaj wchodzimy już w sferę stref kontroli lotów i informacji lotniczej.
Jeżeli ktoś słucha sobie paralotniarzy na częstotliwościach amatorskich to nie oznacza, że to pasmo jest dostępne dla każdego tylko prawdopodobnie paralotniarze łamią przepisy posługując się takimi radiami na pasmach w których wymagane jest pozwolenie radiowe. Niestety jest to częste zjawisko i jeżeli ktoś siedzi w krótkofalarstwie to wie, że jest to powszechne zjawisko.

PS: za nadawanie na częstotliwościach profesjonalnych (lotnictwo, PKP) można iść nawet do więzienia na kilka lat. Podchodzi to o stwarzanie zagrożenia w ruchu lotniczym/lądowym.

Tak samo nie można prowadzić nasłuchu na cały przedział. Jest to chyba tylko wykroczenie (trzeba sprawdzić). Dlaczego? Każdy nasłuchowiec (nawet jak nadajesz jesteś przede wszystkim nasłuchowcem) ma obowiązek zachować wszystko to co usłyszał dla siebie. Chodzi głownie o wrażliwe dane ale jest gdzieś paragraf na to.

UKE dokonuje kontroli na zasadzie pomiarów terenowych. Chodzi o znalezienie źródła fal radiowych. Teoretycznie jak nie nadajesz to nie powinni się czepiać. Trzeba uważać, żeby przez przypadek nie puścić nośnej dlatego lepiej jest mieć skaner, który odbiera zwykle więcej pasm i teoretycznie może mieć większą czułość niż zwykły ręczniak.

Ja używam skanera ICOM-a, niestety nie pamiętam nazwy.
Edit: już wiem :) ICOM IC-R5
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2018, 19:13:36 wysłana przez maciek001 »
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline esemzerotrzy

  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #355 dnia: 14 Września 2018, 18:37:54 »
Ja ze skanerem (bez możliwości nadawania) wiele razy przechodziłem obok SOK, byłem na peronie czy w pociągu i jeszcze nikt się tym nie zainteresował.  Oczywiście w pociągu używałem słuchawek. Jedynie dziwi mnie to, że mój Uniden UBC72XLT z oryginalną anteną odbiera tylko na max. 5 km.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #356 dnia: 18 Września 2018, 14:33:15 »
Twój Uniden ma małą czułość.

Offline Ensifer

  • Wiadomości: 45
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 18
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #357 dnia: 18 Września 2018, 14:37:54 »
Też posiadam Unidena, ale inny model - UBC125XLT. Zasięg chyba ok (niech się wypowiedzą specjaliści, mam antenę Diamond RH795), odbieram również pilotów i ogólnie wszelkich lotników.

Offline Eqest

  • Wiadomości: 61
  • Tu był tekst osobisty ale ukradli.
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #358 dnia: 19 Września 2018, 21:47:49 »
Z antenami jest tak że zawsze wszyscy krótkofalowcy dążą aby mieć coraz lepsze anteny. Ciągłe przeróbki, obliczanie anten i budowa nowych. Zasięk który Tobie odpowiada dla mnie może okazać się za mały.
Mój kanał na yt: www.youtube.com/c/EqestStudio
Męczę się z Hauptwerkiem na linuxie :)
Trasopisarz, lakiernik OMSI 2

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1238
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #359 dnia: 20 Września 2018, 09:58:17 »
Ja ze skanerem (bez możliwości nadawania) wiele razy przechodziłem obok SOK, byłem na peronie czy w pociągu i jeszcze nikt się tym nie zainteresował.  Oczywiście w pociągu używałem słuchawek. Jedynie dziwi mnie to, że mój Uniden UBC72XLT z oryginalną anteną odbiera tylko na max. 5 km.

Mam identyczny odbiornik i z własnoręcznie skonstruowaną na bazie przewodu symetrycznego 300 Ohm anteną typu "Slim Jim" bez problemu odbieram komunikaty z odległości 20-30 km. Są to jednak głównie rozmowy prowadzone z nastawni, radiotelefony przewoźne słychać z mniejszej odległości.