Autor Wątek:  Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców  (Przeczytany 272631 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Witam!
Otóż widząc zainteresowanie na temat nasłuchu kolei i nie tylko, chciałbym pomóc przy wyborze potencjalnemu nabywcy urządzenia zwanego odbiornikiem szerokopasmowym (potocznie nazywanym skanerem nasłuchowym). Na skanerze nasłuchowym możemy słuchać naszą ulubioną kolej, ale także wszystko co jeździ / pływa / lata w mieście czyli np: statki, pogotowie, straż pożarna, lotnictwo, policja, itd. Krótko mówiąc, stajemy się "najlepiej poinformowanym" człowiekiem w mieście.

Istnieje kilka firm produkujących takie urządzenia: Icom, Uniden, Yaesu itd. Przeważnie takie urządzenia, w "rozsądnej" cenie, można znaleźć na Allegro, bądź na stronach typu: www.inradio.pl, www.avantiradio.pl. Nie polecam jednak tych firm (chyba, że ktoś ma za dużo pieniędzy).

Polecam stronę dla miłośników skanowania częstotliwości radiokomunikacyjnych : http://radioscannerpolska.pl/. Znajdują się na niej częstotliwości służb rozpisane dla każdego miasta w Polsce oraz sporo przydatnych informacji.

Teraz o częstotliwościach kolejowych. Mamy 8 kanałów "szlakowych":
  • 1 kanał 150,100 MHz
  • 2 kanał 150,150 MHz
  • 3 kanał 150,225 MHz
  • 4 Kanał 150,325 MHz
  • 5 kanał 150,375 MHz
  • 6 Kanał 150,450 MHz
  • 7 kanał 150,575 MHz
  • 8 Kanał   150,500 MHz   Ratunkowy/Dyspozytorski
Reszta to kanały dyspozytorskie, testy układów "Radio-stop" itd.

Specyfikacji częstotliwości kolejowych:
  • Częstotliwości: 150,000 -155,000 Mhz
  • Modulacja: FM
  • Transmisja: Simpex, Duosimplex
  • Odstęp kanałowy: 12,5 KHz (każdy skaner nasłuchowy posiada ten krok strojenia)

Trochę kwestii prawnej.
Cytuj
USTAWA
z dnia 16 lipca 2004 r.
Prawo telekomunikacyjne
(Dz. U. Nr 171, poz.1800)
DZIAŁ VI

 Rozdział 2Art. 144. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.
Zatem możemy słuchać, nie możemy nadawać i zasłyszane informacje mamy zachować dla siebie. Zresztą skaner nasłuchowy, jak sama nazwa wskazuje, służy tylko i wyłącznie do odbioru, nie ma możliwości nadawania.

Kupno
Wszystko zależy, gdzie będzie używany. Jeżeli w domu, to kupujemy z wejściem na zasilanie zewnętrzne, jeśli w "terenie", weźmy tańszy odpowiednik bez wejścia na zasilanie zewnętrzne. Z własnego doświadczenia wiem że czasem używa się skanera i w domu i na "szlaku", więc jeśli możecie dołożyć parę groszy, to kupcie z wejściem na zasilanie zewnętrzne. Cena skanera nasłuchowego waha się już nawet od ~150 zł wzwyż.

Zasilanie skanera
Przeważnie są to baterie AA R6. Na bateriach skaner trochę popracuje, ale polecam zakup do zestawu ładowarki i akumulatorków porządniejszych. Wówczas działać będzie 6-10 godzin, w zależności od głośności nasłuchu i ilości rozmów.

Antena zewnętrzna
Zwykły skaner nasłuchowy podstawowy potrafi, bez zbędnych oporów, ściągać sygnały oddalone o 10-15 km na oryginalnej antenie. Aby słyszeć więcej i dalej, polecam dorobić antenę zewnętrzną. Masę schematów można znaleźć na stronie www.elektroda.pl.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, zapraszam na priv bądź GG. Chętnie doradzę, pomogę przy zakupie. Ja z 8 piętra mojego bloku słyszę oddaloną o 25 km nastawnię bez większych problemów.
Pozdrawiam!

Poprawa stylistyki, formatowania, ortografii, interpunkcji i logiki treści (pomieszane i/lub powielone informacje w wielu miejscach).
Quark-t
« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2011, 16:51:48 wysłana przez Quark-t »
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline Patrykos

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4511
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Lutego 2011, 13:31:30 »
Przykład: ja z 8 piętra mojego bloku słyszę oddaloną o 25 km Nastawnie bez większych problemów:).
Ja ze standardowej anteny jaka jest dołączona do Unidena 69XLT odbieram nastawnie z Bielska-Białej (50 km), Czechowic-Dziedzic(43 km), Goleszowa (80 km) i Pszczyny (33 km). Mieszkam na górce, odbieram z 2 piętra no i brak bloków, i innych obiektów, które mogą rozpraszać fale. Gorzej jest od strony Katowic (Mam tylko na słuch na Janów i Stawiska.
Pozdrawiam, Patryk
https://www.facebook.com/WarsztatPatrykosa
Węgrom gratulujemy Ikarusa.

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lutego 2011, 16:10:21 »
To ja dorzucę dwa filmiki znalezione w sieci, które przedstawiają pracę dwóch popularnych Unidenów, czyli UBC30XLT

oraz UBC69XLT
&feature=related

Offline amadeoen57

  • Wiadomości: 46
  • Wybierz Przewozy Regionalne!
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 12
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Lutego 2011, 18:46:36 »
Polecam też do zastosowania zewnętrznego Radmorowską "pałkę".

Offline michalwm89

  • Wiadomości: 12
  • Powoli, ale dokładnie.....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lutego 2011, 20:00:14 »
Witam. Chciałbym polecić wam budowę własnej anteny stacjonarnej do skanera nasłuchowego. Uważam że zakup nowej w sklepie jest mało opłacalny. Posiadam Unidena 30xlt i w zestawie z moją własnoręcznie wykonaną anteną osiągam zasięg nawet 60km. Koszt wykonania tej anteny wynosi poniżej 50zł, podczas gdy w sklepie zapłacimy znacznie więcej za coś co możemy zrobić niskim nakładem pracy i kosztów we własnym zakresie.  W internecie jest dosyć dużo opisów takich rozwiązań trzeba tylko umieć szukać. Sam również mogę posłużyć pomocą na PW.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lutego 2011, 20:16:24 »
Jeśli już mowa o antenach. Mam pytanie, czy do takiego zwykłego radiotelefonu przenośnego używanego przez kierowników można zbudować antenę aby zwiększyć jego zasięg. Bo na standardowej antenie to z zasięgiem jest kiepsko.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lutego 2011, 20:19:29 »
To, chyba, możesz się podzielić opisem budowy, gdyż bardzo mnie zaciekawiłeś :) I chyba nie tylko mnie. W niedalekiej przyszłości chciałbym zakupić coś w tym stylu.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Lutego 2011, 14:46:38 »
Właśnie się przymierzam do zmajstrowania anteny, bo u mnie w Wałbrzychu gdzie są same górki i doliny to trochę słabo z odbiorem, dlatego mógłbyś wstawić do tematu schemat anteny z opisem to na pewno by skorzystało z tego więcej osób, niż każdy z osobna miał by pisać do ciebie PW.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Lutego 2011, 16:01:42 »
Najprościej rzecz ujmując słownie:

- dwie rurki miedziane o średnicy koło 2 cm i długości 50 cm,
- grubsza i dłuższa rurka PCV, która całość utrzyma,
- odpowiedni przewód (np. RG58),

Rurki miedziane muszą być włożone do tej z PCV (przy czym należy tak zrobić, żeby to nie wyleciało). Całość pionowo przytwierdzona do jakiegoś masztu, ew. małego wysięgnika na balkonie (z metr od ściany będzie ok, inaczej trochę będzie kiepsko z dookólną charakterystyką). Żyłę przewodu łączymy z górną rurką, oplot przewodu z dolną rurką. Odległość między rurkami około 2 cm.

Im wyżej, tym lepiej :)

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Lutego 2011, 17:18:29 »
Czy ma to wyglądać mniej więcej tak:

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Lutego 2011, 17:27:04 »
Może być i tak, tylko wiesz - żeby Ci tam nie oblodziło tych przewodów ;)

Offline michalwm89

  • Wiadomości: 12
  • Powoli, ale dokładnie.....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Lutego 2011, 18:53:04 »
W moim przypadku np. oblodzenie przewodów nie grozi:-p Antena jest umieszczona pod dachem budynku. Wiem może to zaniża zasięg anteny ale akurat +/- 60km mnie zadowala a taki zasięg osiągam, bez narażania anteny na działanie zjawisk atmosferycznych. Więc warto eksperymentować z miejscem montażu anteny:)

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Lutego 2011, 19:01:49 »
A czy taki dipol musi być umieszczony wyłącznie na zewnątrz, bo mam możliwość zamontować go na strychu i tam nie będzie problemu z warunkami atmosferycznymi.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Lutego 2011, 19:10:05 »
Raczej na zewnątrz, gdyż dach też odbija fale i nie miałoby to sensu.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Lutego 2011, 19:12:28 »
A tak przy okazji - jaki skaner polecilibyście mi kupić? Pytanie kieruję do kogoś, kto już posiada taki sprzęt. Oczywiście pytam też o cenę... :) Do ruchliwej stacji (Warszawa Wschodnia) w linii prostej mam ok. 5,5 kilometra, mieszkam na drugim piętrze w kamienicy, więc sądzę, że obejdzie się bez anteny.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Lutego 2011, 19:14:40 »
sądzę, że obejdzie się bez anteny.
Obawiam się, że bez anteny się nie obejdzie :)

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Lutego 2011, 19:18:39 »
Co do anten, to zostało to dość wyczerpująco opisane w tym wątku: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,8238.msg84275.html#msg84275
« Ostatnia zmiana: 25 Lutego 2011, 19:18:54 wysłana przez Żuk »
A może by tak własny pulpit...

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Lutego 2011, 19:26:33 »
Aż tak kiepsko jest w mieście? Musiałbym dorobić sobie oddzielną antenę, żebym mógł ściągać sygnały np. ze Wschodniego?
#Edit: I ponawiam pytanie - jaki skaner mi polecacie? :)
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Lutego 2011, 19:29:27 »
Chodziło mi o to, że radio zawsze musi mieć antenę, żeby coś odbierać. Albo fabryczną, albo dorobioną.

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Lutego 2011, 20:04:28 »
Aż tak kiepsko jest w mieście? Musiałbym dorobić sobie oddzielną antenę, żebym mógł ściągać sygnały np. ze Wschodniego?
#Edit: I ponawiam pytanie - jaki skaner mi polecacie? :)
Ja posiadam Unidena UBC 69 XLT-2. Co do odbioru to mogę napisać, że z mojego mieszkania na parterze odbieram w dość dobrej jakości Wałbrzych Główny, a w linii prostej to będzie z 4,5 km i dodam, że mieszkam w dolinie i dzieli mnie od niego, dość duże dwa wzniesienia.
Tutaj masz nagranie które prezentuje możliwości tego skanera, nagrane z odległości ok 3-4 km od dworca Wałbrzych Miasto.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Lutego 2011, 20:14:54 »
Cytuj
Chodziło mi o to, że radio zawsze musi mieć antenę, żeby coś odbierać. Albo fabryczną, albo dorobioną
Tak, mi chodziło o to, że nie będę musiał dokupywać czy dorabiać dodatkowej anteny. Jak napisał @Grzegorz KK, skanery na wbudowanej antenie mogą ściągać sygnały w odległości 10-15 km. Więc skoro do Warszawy Wschodniej mam (w linii prostej) 5,5 kilometra, to obejdzie się bez dodatkowej anteny.

@jussi19 - a masz dodatkową antenę, czy korzystasz tylko z wbudowanej? I czy jest w Twoim skanerze jest opcja nagrywania?
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline michalwm89

  • Wiadomości: 12
  • Powoli, ale dokładnie.....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Lutego 2011, 20:23:19 »
U mnie antena jest na strychu pod dachem tak jak pisałem wcześniej i to bardzo nie pogorszyło zasięgu/jakości układu. Więc w mojej opinii dipol wcale nie musi być na zewnątrz < aczkolwiek na pewno lepiej by było gdyby był na zewnątrz, tylko wtedy zyskujemy być może większy zasięg a tracimy na trwałości anteny przez opady deszczu, śniegu etc.> Używam odbiornika marki Uniden ubc 30xlt i bardzo go polecam. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, na standardowej antence możemy uzyskać zasięg nawet 15km <tyle udało mi się sprawdzić osobiście>. Skanerek posiada gniazdo słuchawkowe 3,5mm dzięki czemu można podłączyć słuchawki lub kabel do wejścia liniowego dźwięku w komputerze i nagrywać dźwięki przykładowo za pomocą programu Audacity <myślę że jest do tego najlepszy>. Cena tego sprzętu jest proporcjonalna do jego jakości i możliwości czyli od 250zł do około 300zł. Uważam że warto kupić ten odbiornik szerokopasmowy gdy jesteśmy zainteresowani nasłuchem PKP ponieważ napewno spełni nasze oczekiwania.  

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Lutego 2011, 20:25:30 »
Ja używam anteny dołączonej do odbiornika, a nagranie nagrywałem dyktafonem z telefonu. Jeżeli chodzi o odbiór to bezproblemowo złapie Warszawę Wschodnią. Dodam, że ja dość długo zastanawiałem się nad kupnem tego urządzenia, ale kiedy usłyszysz jak kolejarze nadają, to szczerze mówiąc poznaje się kolej od tej wewnętrznej strony do, której wcześniej nie miałeś dostępu.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Lutego 2011, 20:26:47 »
nagrywać dźwięki przykładowo za pomocą programu Audacity <myślę że jest do tego najlepszy>

Nie jest. Polecam taki program: http://www.download.net.pl/5711/Scanner-Recorder-Scanrec/

Offline michalwm89

  • Wiadomości: 12
  • Powoli, ale dokładnie.....
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Lutego 2011, 20:45:05 »
Program Scanner Recorder polecony przez Ciebie jest lepszy do nagrywania zgadzam się z Tobą, ale nie ma niestety bogatych funkcji edycyjnych jak Audacity. Nie chce odbiegać od tematu a poza tym interesuje mnie czy ktoś z was posiada skaner z wbudowaną opcją nagrywania? Czy w ogóle taki model jest?

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Lutego 2011, 21:42:12 »
Nagranie czegoś, a późniejsza obróbka to dwie różne rzeczy. Skanery same w sobie nie nagrywają sygnału. Do tego służą inne urządzenia (są skanery mające dodatkowe wyjście, na które idzie sygnał z zaprogramowanych do tego celu kanałów).

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Lutego 2011, 15:49:45 »
Nie chce odbiegać od tematu a poza tym interesuje mnie czy ktoś z was posiada skaner z wbudowaną opcją nagrywania? Czy w ogóle taki model jest?
Skanery nasłuchowe które posiadają od razu możliwość nagrywania są, ale koszty w takim momencie wzrastają ogromnie, moim zdaniem gdy koniecznie chcemy nagrać jakąś rozmowe, wystarczy telefon,dyktafon,mp3 (z możliwością nagrywania dźwięku) itd itd:).
Np: Icom IC-R20 (posiada wbudowane urządzenie do nagrywania dźwięku), ale to już jest bardzo droga zabawka, mimo świetnych parametrów skanera jeśli ktoś potrzebuje wyłącznie do kolei i służb znajdujących się w mieście, jest dużo tańszych odpowiedników:) .
ICOM IC-R20
http://www.multitech.pl/icom-icr20-p-134.html

Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline jussi19

  • Wiadomości: 178
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 7
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Lutego 2011, 16:59:51 »
Najprościej rzecz ujmując słownie:

- dwie rurki miedziane o średnicy koło 2 cm i długości 50 cm,
- grubsza i dłuższa rurka PCV, która całość utrzyma,
- odpowiedni przewód (np. RG58),

Rurki miedziane muszą być włożone do tej z PCV (przy czym należy tak zrobić, żeby to nie wyleciało). Całość pionowo przytwierdzona do jakiegoś masztu, ew. małego wysięgnika na balkonie (z metr od ściany będzie ok, inaczej trochę będzie kiepsko z dookólną charakterystyką). Żyłę przewodu łączymy z górną rurką, oplot przewodu z dolną rurką. Odległość między rurkami około 2 cm.

Im wyżej, tym lepiej :)
Znalazłem na youtube filmik jak zrobić właśnie taki dipol
&translated=1
oraz kilka zdjęć.
Polecam także forum www.radioscanner.pl gdzie znajduje się bardzo dużo przydatnych informacji dotyczących skanerów nasłuchowych.

« Ostatnia zmiana: 27 Lutego 2011, 17:05:03 wysłana przez jussi19 »

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Lutego 2011, 17:32:47 »
Witam. Czy przenośne radiotelefony używane na PKP przez kierowników itp. mają antenę na wtyk BNC?
Nie mam obecnie takiego radiotelefonu aby sprawdzić jaki tam jest wtyk. I czy taka antena jaką prezentuje kolega wyżej będzie działać z tym radiotelefonem?

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Lutego 2011, 21:16:32 »
Na PKP używają mobilek różnych firm. Jedne mają, inne nie. Motorole np. mają inne gniazda. Nie wiem jak Maxcomy.