Autor Wątek:  Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców  (Przeczytany 272398 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #270 dnia: 29 Stycznia 2017, 13:10:28 »
Stałem się posiadaczem Unidena ezi33xlt. Niestety na dołączonej antenie praktycznie nic nie łapie. Zamontowałem do niego teleskopową antenę 60cm i teraz zasięg na zewnątrz na poziomie chodnika oceniam na maks. 1.5 km. Czy to tak ma być?
Trochę wcześniej o tym pisałem: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,17865.0.html#msg395971

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #271 dnia: 29 Stycznia 2017, 14:19:00 »
Wykonałem dipol z rurek 18mm, taki jak na zdjęciu w poście kolegi jussi19 z pierwszej strony tematu, ten w białej puszcze elektrycznej. I teraz pytanie, jeżeli zamontuję dipol na dworze to muszą być te obie rurki miedziane pokryte jakąś PCV-ką?, bo słyszałem od kolegi że od wiejącego wiatru przez pocieranie o rurki wytwarza się energia elektryczna i można spalić skaner, może ktoś potwierdzić czy to prawda i mi doradzić :).
Ale jaja... Nie trzeba żadnych pecefałek.
Mam pytanie odnośnie budowy dipola do skanera, czy średnica miedzianej rurki 18mm wystarczy, czy trzeba użyć rurki o większej średnicy?. Spotkałem się z opisem dipola na pasmo kolejowe i tam jeden użytkownik napisał że użył rurki miedzianej 28mm, nie jest to przesada ?, pytam bo nie wiem jaką średnice najlepiej dobrać. I teraz jeszcze jedno najważniejsze pytanie , Przypuszczalnie jeżeli np użył bym rurki o średnicy 12cm i na pasmo kolejowe obliczoną mam długość na jedno rurkę 48cm to czy na tak grubej rurce musiał bym mieć te wymagane 48cm(obie rurki) czy mogą być krótsze?.
Jeśli dorywamy jakiś rysunek anteny i chcemy ją zbudować, to niestety należy zachować wszystkie wymiary. Inaczej antena będzie miała wysoki SWR, i niekoniecznie 50, lub 75 ohm impedancji w zależności od potrzeb.

Offline goofy212

  • Wiadomości: 108
  • PKP- Poczekaj Kiedyś Przyjedziemy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #272 dnia: 01 Lutego 2017, 23:38:02 »
Witam. Chciałbym się poradzić czy dalej polecacie skaner Uniden UBC69XLT-2. Obecnie jestem zainteresowany kupnem tego skanera. Słyszałem o nim dobre opinie oraz czytałem część tego wątku tyczącą się tego skanera. Mieszkam 400 metrów od nastawni w Brzegu, 40 km od LCS Opole Zachodnie oraz jakiś kilometr od wieży GSM-R, wyższych budynków w okolicy nie ma. Czy ten skaner nada się na warunki panujące w mojej okolicy czy lepiej kupić coś innego. Interesuje mnie tylko pasmo kolejowe, ewentualnie CB.
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2017, 00:04:18 wysłana przez macius5991 »
Uczeń wykazuje niedyspozycję psychofizyczną, w związku z czym zostaje odsunięty od zajęć z jednoczesnym ich niezaliczeniem.
https://goofy212.flog.pl/

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4094
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1228
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #273 dnia: 02 Lutego 2017, 00:03:48 »
Na 69 XLT-2 częstotliwości CB radia nie usłyszysz. Tak samo odległość od masztu GSM-R nie ma znaczenia, bo  tego też nie usłyszysz. Ale jeżeli chodzi o stację Brzeg i wszystko co się dzieje na stacji w Brzegu to będziesz słyszał bez problemu.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #274 dnia: 02 Lutego 2017, 09:45:16 »
@goofy212 od siebie polecam Baofenga UV-5R + jakaś lepsza antena niż ta dołączona w zestawie. Za swojego zapłaciłem około 180-190zł (teraz nie pamiętam dokładnie). Będziesz mógł spokojnie LCS'a podsłuchiwać a nawet przy dobrych wiatrach ściągniesz Opole Towarowe, a na R4 będziesz słyszał Groszowice. Jedyny minus (?) to taki, że niniejsze urządzenie posiada możliwość nadawania co nie znaczy, że koniecznie musisz z niego nadawać.

Offline goofy212

  • Wiadomości: 108
  • PKP- Poczekaj Kiedyś Przyjedziemy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #275 dnia: 02 Lutego 2017, 13:09:35 »
jakaś lepsza antena niż ta dołączona w zestawie
A jaką antenę byś polecił? Kupić czy coś skręcić samemu. Podsłuch LCSa byłby bardzo dużym plusem.
Uczeń wykazuje niedyspozycję psychofizyczną, w związku z czym zostaje odsunięty od zajęć z jednoczesnym ich niezaliczeniem.
https://goofy212.flog.pl/

Offline kolejarz2009

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 91
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 71
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #276 dnia: 02 Lutego 2017, 15:48:16 »
Jedyny minus (?) to taki, że niniejsze urządzenie posiada możliwość nadawania co nie znaczy, że koniecznie musisz z niego nadawać.

Jeśli zainstalujesz na kompie "CHIRP" http://chirp.danplanet.com/projects/chirp/wiki/Download ,to oprogramowanie pozwala na większą manipulacje radia, w tym blokady nadawania na pasmie VHF, UHF, oraz obydwu.

@goofy212 Ja często słyszę o antenie Nagoya NA-771. Ino ona jest bardzo długa, i łatwo o podróbkę. Kosztuje jakieś 20 Amerykańskich na internetach. Tylko musisz kupić wersje z stykiem na Baofenga, bo są różne wersje anteny.
« Ostatnia zmiana: 02 Lutego 2017, 20:38:51 wysłana przez Stele »

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #277 dnia: 02 Lutego 2017, 17:28:56 »
Posiadam Baofenga UV-5R ze standardową anteną, w linii prostej do Opola Zachodniego mam 67km (Święta Katarzyna) i na klasyku wszystko słychać, podobnie jak pobliski Wrocław Brochów.

Offline centarail

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 186
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 72
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #278 dnia: 02 Lutego 2017, 18:57:04 »
i na klasyku wszystko słychać

Zwłaszcza jak bateria jest świeżo po ładowaniu ;)
A ciekawe czy bateria ma wpływ na jakość nasłuchu/nadawania*, bo co prawda próba montażu baterii z maxona SL70v2 w baofengu jest nie możliwa z racji innego typu styków, ale czy istnieje jakiś zamiennik?

*- niewłaściwe skreślić.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #279 dnia: 02 Lutego 2017, 19:21:09 »
Mam dwa takie radia i jedno stało się stacjonarne. Baterię coś trafiło i w sumie w domu trzyma max do 1h nasłuchu, stąd musi być praktycznie cały czas pod ładowarką.
Są jakieś ustawienia pozwalające zwiększyć możliwości tego radia? Bo jadę na ustawieniach fabrycznych.

Offline RafiMk

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #280 dnia: 17 Lutego 2017, 19:59:06 »
Mam pytanie co do kabla do skanera , mam możliwość zamontowanie dipola pół falowego na dachu, tylko że z mieszkania do dachu długość kabla będzie wynosić około 20m, kabel jaki posiadam to H155(miedziana linka, miedziany oplot). Czy będzie odczuwalna strata sygnału na takiej długości kabla?. 

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #281 dnia: 17 Lutego 2017, 20:38:16 »
Strata będzie jakieś 2,5db, zyskasz i tak więcej na antenie pół falowej. Z karty produktu wynika, że tłumienie w paśmie 200mhz jest 13db/100m. Są kable, co na 100m mają tylko 5db tłumienia przy podobnej częstotliwości, ale jak posiadasz ten - wykorzystaj. Lepsze są kable z drutem, nie z linką.

Offline RafiMk

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #282 dnia: 17 Lutego 2017, 21:03:29 »
Strata będzie jakieś 2,5db, zyskasz i tak więcej na antenie pół falowej. Z karty produktu wynika, że tłumienie w paśmie 200mhz jest 13db/100m. Są kable, co na 100m mają tylko 5db tłumienia przy podobnej częstotliwości, ale jak posiadasz ten - wykorzystaj. Lepsze są kable z drutem, nie z linką.
Ok, dzięki za odpowiedź, a z tym kablem to była taka sprawa że kupiłem sobie 25m/5m poszło dla znajomego do radio telefonu bo jest krótkofalowcem. Sprzedawca mi doradził żeby sobie lepiej wziąć kabel z linek bo te z drutem potrafią się łamać przy formowaniu/układaniu na zgięciach, i tak zrobiłem jak doradził, ale np na jakimś forum lotniczym też polecali taki z linki kabel tylko ze H1000 który drogo kosztuje.

A co oznacza zdanie "zyskasz i tak więcej na antenie pół falowej". Bo tak nie za bardzo jeszcze jestem wprowadzony w temat budowy anten :).   

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #283 dnia: 17 Lutego 2017, 21:19:18 »
Jeśli chodzi o zaginanie kabla, to każdy z nich w karcie produktu ma parametr związany z tym, jaki najmniejszy promień zagięcia wytrzyma. Nie chodzi tu o samą środkową żyłę, ale o oplot i izolację między drutem/linką a oplotem. Przy silnych zagięciach można uszkodzić izolację, i oplot (skutkuje brakiem należytego tłumienia od zakłóceń). Także można naruszyć odległości oplotu od żyły głównej (to ważne).
Cytuj
A co oznacza zdanie "zyskasz i tak więcej na antenie pół falowej
Każda antena ma współczynnik zysku w stosunku do anteny anizotropowej, która ma 0 db zysku. Jeśli używasz anteny na ręcznym odbiorniku, która jest krótka i ma mały zysk w decybelach, to podłączając dipol pół falowy możesz zyskać tych decybeli więcej. Ten zysk to oczywiście korzyść dla Ciebie i lepszy odsłuch. Ten zysk może zniwelować też straty wywołane zastosowaniem posiadanego przez Ciebie kabla. Zysk z anteny pół falowej jest na tyle duży, że pokryje straty z kabla a sygnał będzie i tak większy niż z anteny fabrycznej ręcznego skanera.

Offline RafiMk

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #284 dnia: 17 Lutego 2017, 21:48:52 »
Jeśli chodzi o zaginanie kabla, to każdy z nich w karcie produktu ma parametr związany z tym, jaki najmniejszy promień zagięcia wytrzyma. Nie chodzi tu o samą środkową żyłę, ale o oplot i izolację między drutem/linką a oplotem. Przy silnych zagięciach można uszkodzić izolację, i oplot (skutkuje brakiem należytego tłumienia od zakłóceń). Także można naruszyć odległości oplotu od żyły głównej (to ważne).
Cytuj
A co oznacza zdanie "zyskasz i tak więcej na antenie pół falowej
Każda antena ma współczynnik zysku w stosunku do anteny anizotropowej, która ma 0 db zysku. Jeśli używasz anteny na ręcznym odbiorniku, która jest krótka i ma mały zysk w decybelach, to podłączając dipol pół falowy możesz zyskać tych decybeli więcej. Ten zysk to oczywiście korzyść dla Ciebie i lepszy odsłuch. Ten zysk może zniwelować też straty wywołane zastosowaniem posiadanego przez Ciebie kabla. Zysk z anteny pół falowej jest na tyle duży, że pokryje straty z kabla a sygnał będzie i tak większy niż z anteny fabrycznej ręcznego skanera.
I teraz wszystko rozumiem :), dzięki za stosowne wyjaśnienie. Fakt na fabrycznej antence jest o dużo słabiej słychać niż na dipolu, nawet trzeba podciszać radyjko :D. Zawsze zastanawiałem się jak wygląda budowa tej krótkiej antenki, i wydaje mi się że tam jest kawałek kabla antenowego połączonego odpowiednio do wtyku BNC.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #285 dnia: 17 Lutego 2017, 22:40:24 »
wydaje mi się że tam jest kawałek kabla antenowego połączonego odpowiednio do wtyku BNC.

Nie, w ręczniaku na VHF jest zwykła spirala z laminowanego drutu.
« Ostatnia zmiana: 17 Lutego 2017, 22:42:17 wysłana przez AtapiCl »

Offline RafiMk

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #286 dnia: 18 Lutego 2017, 18:37:58 »
Nie, w ręczniaku na VHF jest zwykła spirala z laminowanego drutu.
To znaczy że jest zrobione tak jak w radio-telefonach , u mnie w robocie taki jest ze zdezelowaną antenką troszeczkę i widać właśnie taki drut zwinięty w tzw sprężynkę. Tylko te są akurat w gnieździe BNC a w radio-nadajniku wkręcany na gwint tak jak śruba.


A mam jeszcze takie pytanie, czy na rurki od dipola 18mm można założyć np gumowy przezroczysty wąż o średnicy 19mm żeby mi to nie zaśniedziało i nie zalodowaciało?, bo rurkę plastikową o średnicy 19mm ciężko dostać.
« Ostatnia zmiana: 19 Lutego 2017, 12:03:35 wysłana przez RafiMk »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #287 dnia: 19 Lutego 2017, 12:11:13 »
Nie zakładał bym nic na te rurki. Z miedzią nic się nie dzieje, a lód zrobi się na wszystkim. W zależności od tworzywa, zepsułem kiedyś samochodówkę do CB, po założeniu otuliny nie dała się zestroić na najniższy współczynnik fali stojącej. Musiałem z powrotem oskubać antenę.

Offline RafiMk

  • Wiadomości: 10
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #288 dnia: 19 Lutego 2017, 14:35:00 »
Nie zakładał bym nic na te rurki. Z miedzią nic się nie dzieje, a lód zrobi się na wszystkim. W zależności od tworzywa, zepsułem kiedyś samochodówkę do CB, po założeniu otuliny nie dała się zestroić na najniższy współczynnik fali stojącej. Musiałem z powrotem oskubać antenę.
Tak mówisz , tylko wtedy trzeba by sobie pilnować żeby odłączać radyjko od anteny jak będzie np burza z wyładowaniami, bo jak by tak piorun trafił przypadkiem w antenę to by skaner szlak trafił zapewne. 

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #289 dnia: 19 Lutego 2017, 14:41:39 »
Myślę, że plastikowa rurka też by nie dała ochrony odgromowej.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #290 dnia: 19 Lutego 2017, 15:35:26 »
Instalacje na dachu, jak anteny satelitarne telewizyjne i radiowe, czy CB radio, zawsze należy wyłączyć z odbiorników w mieszkaniu! W mieszkaniu w bloku wyładowanie atmosferyczne (bliskie) uszkodziło komputer. Burza wymaga zawsze działań zapobiegawczych, nawet uziemienie masztów tu nie pomoże.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #291 dnia: 19 Lutego 2017, 15:50:46 »
Antena odbiera sygnał radiowy wyładowania i stąd biorą się uszkodzenia odbiornika. Prawidłowo zabezpieczona antena to uziemiony maszt, zwód nad antena odizolowany od anteny i osobnym przewodem uziemiajacym, ogranicznik przepięć na kablu antenowym uziemiony;)
zwód zabezpiecza przed bezpośrednim trafieniem pioruna, izolacja nie pozwala przeskoczyć (w uproszczeniu) piorunowi na antene i maszt. Ogranicznik zabezpiecza odbiornik przed zbyt dużą amplitudą sygnału.
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #292 dnia: 19 Lutego 2017, 18:22:21 »
Maciek, Ty napisales o profesjonalnej instalacji nadawczo odbiorcej anteny, po za tym nawet takie zabezpieczenia nie daja 100% pewnosci. Nikt normalny nie zrobi tego chaupniczym sposobem w domu. W czasie burzy radio nie uzywac, antene odlaczyc i najlepiej kabel wywalic za okno.
« Ostatnia zmiana: 20 Lutego 2017, 10:40:13 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #293 dnia: 20 Lutego 2017, 09:49:27 »
Zgadza się. Kabel wywalić jak najdalej tylko się da ;) Koledze poszło wyładowanie po kablu odłączonym od wszystkiego i końcówka się... zepsuła :)
Co do impedancji anteny: impedancja anteny zależy od jej typu a nie od elementów z jakich powstała. Dipole mają z tego co pamiętam 120 omów. Dipol pętlowy jest o tyle lepszy, że punkt środkowy można uziemić.
Anteny GP (patyki) mają regulację impedancji w postaci regulacji pochylenia balastów (tych prętów odchodzących w dół pod kątem).

Średnica użytych prętów/rurek wpływa na współczynnik skrócenia anteny. Jeżeli ktoś policzy długość fali ze wzoru lambda[m] = c/f[MHz] gdzie c to prędkość światła w Mm (Mega metrach, w przybliżeniu 300, a dokładniej 299,8Mm) i podzieli przez 4 to wyjdzie mu długość anteny ćwierćfalowej (bez przeciwwag) z bardzo cienkiego drutu. Współczynnika skrócenia anteny nie pamiętam niestety ;) Balasty w antenach GP powinny mieć długość 1/4 długości fali.

Oczywiście można dopasować impedancję anteny do kabla. Używa się w tym celu balunów lub transformatorów (oczywiście nie są to takie zwykłe transformatory sieciowe).

PS: Warto zabezpieczyć antenę przed wyładowaniem bezpośrednim. Wystarczy drut stalowy fi 6 w ocynku, którego jeden koniec jest wpięty w uziom na dachu a drugi koniec umieszczony jest nad anteną. Nie wiem jak będzie wpływać taki drut na odbiór z tego kierunku na którym będzie umieszczony więc lepiej umieszczać go na kierunku najmniej dla nas ciekawym i w sporej odległości od anteny. Sporej czyli nie mniejszej jak powiedzmy ok 30 cm (wartość wyssana z palca). Chodzi o to, żeby nie przeskakiwał ładunek na antenę. Nie radzę też mocować takiego zwodu do anteny lub jej części bez odpowiednich izolatorów ;)

Co do kabla to lepszy jest drut. Kabla koncentrycznego nie możemy rozpatrywać jak zwykłe kabelki. To jest FALOWÓD! sygnał propaguje (rozchodzi się) nie w żyle tylko pomiędzy żyłą a oplotem. Zbyt duże zgięcie powoduje deformację i zmianę odległości między żyłą a oplotem czyli zmianę impedancji. Wprowadza to straty.

Nie mam pojęcia jaki jest zysk dla dipola ale są anteny GP, które mają dość duży zysk ale sama budowa jest skomplikowana i nie są to anteny 1/4 falowe tylko kombinowane ;)

Postaram się jeszcze może wytłumaczyć skąd się bierze zysk. Antena izotropowa promieniuje w każdym kierunku tak samo (idealna antena). Antena półfalowa (np dipol) nie promieniuje już w każdym kierunku. Wzdłuż prętów nie ma sygnału, czyli stojąc obok anteny patrząc "w rurkę" z której jest zrobiona nie promieniuje na nas sygnał ;) Jak Wygląda takie promieniowanie pokazuje to zdjęcie:
Na obrazku widzimy jaka moc w dB promieniuje w którym kierunku w zależności od płaszczyzny. Antena cały czas promieniuje dookoła ale po bokach już nie ;) Stąd właśnie bierze się zysk. Czym bardziej ograniczymy charakterystykę tym większy zysk otrzymamy. Jest też możliwość zwiększenia zysku bez straty spowodowanej zwiększeniem kierunkowości anteny.
« Ostatnia zmiana: 20 Lutego 2017, 10:34:09 wysłana przez maciek001 »
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #294 dnia: 21 Lutego 2017, 21:11:33 »
W nasłuchu najlepiej (przynajmniej u mnie) sprawuje się GP, ale dipol półfalowy ma jedną przewagę, dzięki dużej średnicy ładnie odchyla się od częstotliwości, na którą jest skrojony.
Co do ochrony odgromowej: w warunkach domowych wystarczy, że antena będzie w kącie krycia 30* "iglicą". Fi nie mniej niż 8mm w ocynku. Zalecałbym na tę okazję rezystancję uziemienia poniżej 10omów.
Pomijając ochronę odgromową, antena lubi się elektryzować... ;)

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #295 dnia: 22 Lutego 2017, 13:16:19 »
Przy wyładowaniu bezpośrednim może Ci się wyindukować na antenie też kawałek napięcia ;) Lepiej i tak odłączyć ją od odbiornika.
Zalecałbym na tę okazję rezystancję uziemienia poniżej 10omów.
Co masz na myśli? Jak mamy uziom powyżej 10 omów to nie podłączamy iglicy do niego?
« Ostatnia zmiana: 22 Lutego 2017, 13:17:58 wysłana przez maciek001 »
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #296 dnia: 23 Lutego 2017, 00:11:43 »
Z punktu widzenia odgromników, iskierników i warystorów, niska Re, a tu warto chwycić się jedynego badanego w laboratoriach HV Dehn'a, zapewnia skuteczność zadziałania zabezpieczeń.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #297 dnia: 23 Lutego 2017, 00:35:13 »
Ograniczniki wymagają niskiego Re. Dehny mają też fajną cenę dlatego najlepiej jest odpinać antenę :D Bardzo dobrym zwyczajem jest zabezpieczanie anteny przed bezpośrednim trafieniem ale podstawą jest wypięcie anteny gdy się jej nie używa ;)

A tak z ciekawości czym słuchacie? Ja mam skaner ICOM IC-R5 ze standardową anteną. Jeszcze się nie dorobiłem zewnętrznej ani innej ;)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #298 dnia: 27 Lutego 2017, 12:55:15 »
Ja mam Unidenda UBC125XLT z dipolem półfalowym na 148MHz, co by słuchać PSP, Policję i HEMS ;)

Offline koper

  • Wiadomości: 247
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 173
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #299 dnia: 06 Marca 2017, 21:35:38 »
Witam. Mam do was pytanie. Czy da się przestroić zwykłe radyjko na pasmo kolejowe? Jeżeli tak to jak to mniej więcej zrobić? Z góry dziękuje za odpowiedz.