Autor Wątek:  Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców  (Przeczytany 272740 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kolejarz_25_

  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #60 dnia: 01 Marca 2011, 21:19:33 »
http://sp6stg.nd.e-wro.pl/pasmo144.html Myślę ze to będzie dobrą wskazówką jak wykonać taka antenkę.
Ktoś napisze że przecież to nie to pasmo, ale przecież wystarczy sobie przeliczyć jakiej długości mają mieć poszczególne elementy:) Pozdrawiam

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #61 dnia: 01 Marca 2011, 22:02:56 »
Te dwie anteny teleskopowe proponowane przez Ciebie Mytnik są dobre do tego. Takie ładne teleskopy w połączeniu z kablem RG-58 50Ohm dają efekt przyjemny dla ucha.  Ja sam postawiłem na takie rozwiązanie. Jeśli chodzi o kabel czy ma mieć 50ohm czy 70ohm to myślę że ten 50ohm jest lepszy poza tym dosyć ważna jest długość zastosowanego kabla, im krótszy tym lepszy:) A co do aptekarskiej dokładności jest to kompletna bzdura. Tak jak powiedział kolega wcześniej te 3cm różnicy większej nie zrobią...
Jeśli na dach, to na pewno nie teleskopy. Reszta Twojej wypowiedzi  wymaga uzasadnienia - aptekarska dokładność nie jest bzdurą. Wynika z Twojej wypowiedzi że za okno można wyrzucić kawałek drutu i też będzie ok. Kabla nie powinno wybierać się dowolnie, obwody wejściowe są na konkretną impedancję kabla i to jest bez dyskusji. Długość kabla jak pisałem, można dobrać jako wielokrotność długości odbieranej fali. Jeśli ktoś obawia się dużej tłumienności  długiego połączenia (powyżej 15m), wybieramy kable o większym przekroju.

Offline gajor911

  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
    • Kanał YT
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #62 dnia: 02 Marca 2011, 18:18:35 »
Mam zamiar kupić Skaner UBC 69 XLT U2. Chciałbym poznać wasze opinie

Offline Grzegorz KK

  • Wiadomości: 672
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #63 dnia: 02 Marca 2011, 20:28:53 »
Mam zamiar kupić Skaner UBC 69 XLT U2. Chciałbym poznać wasze opinie
Miałem ten skaner przez około rok, nigdy mnie nie zawiódł z czystym sumieniem mogę ci go polecić. Jedyny jego minus to to, że nie ma pasma lotniczego ale jeśli nie znasz dobrze angielskiego to wiele nie tracisz:), ja np obecnie posiadam UBC 30 (z pasmem lotniczym) i bardzo rzadko z niego korzystam bo za wiele z angielskiego nie kumam:)) .
Pozdrawiam.
Nikon D60+18-55 II
PMR Twintalker 5710 X2 (Niezawodna łączność na szlaku i w terenie)
Sony Full HD HDR-CX-115 (uzupełnienie siatki jakością FUll HD)

Offline gajor911

  • Wiadomości: 90
    • Zobacz profil
    • Kanał YT
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #64 dnia: 02 Marca 2011, 21:57:26 »
Kupuję z myślą o kolei i policji :)
Lotnisko co prawda mam w pobliżu, ale tematyka latania to nie mój obszar zainteresowań :D

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #65 dnia: 03 Marca 2011, 09:45:59 »
...
W miarę jedzenia apetyt rośnie, a 80 kanałów to zdecydowanie za mało.
69xlt2 jest modelem który jednak może zrazić do radioscanningu (mam namyśli użytkowanie w dużych miastach - różnego rodzaju śmietniki elektromagnetyczne).
Często gęsto warto parę złotych więcej dołożyć i mieć święty spokój na lata.
« Ostatnia zmiana: 03 Marca 2011, 10:37:42 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #66 dnia: 03 Marca 2011, 20:59:37 »
Witam. Czy gdy zamontuję takiego dipola zaraz pod anteną TV siatkową, czy to będzie miało jakiś wpływ na jakość sygnału?
I co z puszczeniem kabla RG58 razem z koncentrykiem 75ohm (od TV) wspólną dziurą w ścianie. Czy to też może wpłynąć na jakość odbioru?

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #67 dnia: 23 Marca 2011, 21:20:30 »
Witam znów, dzisiaj odebrałem Unidena UBC69 XLT-2. Pierwszy test na Straży Miejskiej przeszedł wzorowo. Mam tylko takie pytanie do Was ws. dipola. Względem kalkulatora na tej stronie: http://www.csgnetwork.com/antennaedcalc.html,  wyszło mi ~46 cm. na jedno "ramię" na pasmo PKP 152,500 MHz. Czy dobrze wszystko odczytałem? I co do kabla, w moim Unidenie jest wtyk BNC, to czy jeśli odetnę z takiego kabla (załącznik) jedno wejście i odpowiednio przylutuję do rurek dipola kabel to będzie wszystko ok? Zdjęcie "ukradzione" z allegro.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #68 dnia: 23 Marca 2011, 21:31:56 »
Cytuj
Względem kalkulatora na tej stronie: http://www.csgnetwork.com/antennaedcalc.html,  wyszło mi ~46 cm. na jedno "ramię" na pasmo PKP 152,500 MHz. Czy dobrze wszystko odczytałem?
Tak dla tej częstotliwości którą podałeś wychodzi jedno ramię długości 0.4675m czyli około 46-47cm. Ale czy f 152,500 MHz jest stosowana na PKP?
Według tej strony http://radioscannerpolska.pl/strony/gdzie.html ta częstotliwość jest używana w:
Cytuj
Firmy Taxi, ochrony mienia, budowlane, transportowe, monitoring sieci alarmowych

Cytuj
I co do kabla, w moim Unidenie jest wtyk BNC, to czy jeśli odetnę z takiego kabla (załącznik) jedno wejście i odpowiednio przylutuję do rurek dipola kabel to będzie wszystko ok? Zdjęcie "ukradzione" z allegro.
Tak, możesz spokojnie przylutować do rurek. Tylko ile metrów kabla będziesz miał od anteny do odbiornika ?
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2011, 21:40:20 wysłana przez Mytnik »

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #69 dnia: 23 Marca 2011, 22:49:09 »
Co do częstotliwości - na forum radioscanner przeczytałem, że  PKP nadaje na f od 150 do 155 MHz i jeden z użytkowników polecił wyciągnięcie średniej i podstawienie jej pod ten kalkulator aby obliczyć długość ramienia, czyli wyszło mu 152,500 MHz. Z kolei wyżej tego wątku (lub wątku na temat anten) jest napisane, że nawet 3 cm. "w tę czy w tę"  nie spowoduje jakiś wielkich zakłóceń.

Długość kabla - nie będzie tego więcej niż 2 metry, mam zamiar zamontować antenę do parapetu.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #70 dnia: 24 Marca 2011, 03:10:07 »
...
Można się pokusić o zawężenie pasma do 154.55000 MHz.
Jak komuś bardzo zależy na dwóch kanałach manewrowych Kolei piaskowych, to może wyliczyć dipola dla zakresu do 155.0000MHz
Interesant.

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #71 dnia: 24 Marca 2011, 13:22:49 »
Myślę, że ciekawsze by było pasmo pociągowe 150-151MHz.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #72 dnia: 24 Marca 2011, 16:22:37 »
...
A od 153.000 do 154.550 sądzisz że nie ma ciekawych rzeczy? Zgodzę się że na 171 to mogą być mniej ciekawsze rzeczy.
« Ostatnia zmiana: 24 Marca 2011, 16:30:58 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #73 dnia: 24 Marca 2011, 16:55:53 »
Wielkiej roznicy mu to nie zrobi - w jego lokalizacji rozmowy z dwojki beda mu sie nakladac i zajmowac wiekszosc odbioru. Inne czestotliwosci i tak beda dobrze odbierac. To jest tylko odbiornik i 1MHz roznicy nie robi duzej przy takiej antenie.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #74 dnia: 24 Marca 2011, 18:10:58 »
Czyli spokojnie mogę na kolejowe pasmo 150 MHz zrobić dipol o ramieniu ~46 cm? I jeszcze coś - napisano tutaj, że spokojnie można użyć anten teleskopowych: http://sklep.monster.pl/ANT-TELESKOPOWA-022-035%284,37209,8280%29.aspx . Czy wystarczy, że rozłożę je na odpowiednią długość względem częstotliwości i można zacząć słuchać? I gdy już będę miał gotowy dipol, to skaner należałoby do zasilacza podłączyć, bo na bateriach długo nie pociągnie, mylę się? I czy taki zasilacz: http://allegro.pl/zasilacz-impulsowy-niestab-6v-500ma-wtyk-dc-2-1-i1518854320.html będzie pasował do UBC69 XLT-2? Napięcie i natężenie są odpowiednie.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline siodemkanaoporach

  • Wiadomości: 295
  • EU07
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #75 dnia: 24 Marca 2011, 18:32:05 »
I jeszcze coś - napisano tutaj, że spokojnie można użyć anten teleskopowych: http://sklep.monster.pl/ANT-TELESKOPOWA-022-035%284,37209,8280%29.aspx . Czy wystarczy, że rozłożę je na odpowiednią długość względem częstotliwości i można zacząć słuchać?
Jeśli chcesz używać anteny na dworze, dodatkowo przydałoby się zabezpieczyć jakoś ten plastikowy uchwyt, żeby woda nie dostała się do kabla. Poza tym, nie spodziewaj się po takiej antenie takiego odbioru, jak w miedzianej konstrukcji :].

EDIT:
Przepraszam, nie przyjrzałem się zdjęciu, myślałem, że chodzi o konstrukcje małego telewizyjnego dipolu.
quidquid Latine dictum sit, altum videtur

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #76 dnia: 24 Marca 2011, 18:47:38 »
Czyli lepiej użyć miedzianych rurek? Co do deszczu i innych warunków to nie jest problemem, bo powyżej jest balkon i odcina deszcz.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline siodemkanaoporach

  • Wiadomości: 295
  • EU07
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #77 dnia: 24 Marca 2011, 18:53:57 »
Miedź ma lepsze właściwości przewodzące, niż np. aluminium. Tu trzeba iść na kompromis. Albo masz lekką i tanią antenę z możliwością dostrojenia na różne częstotliwości, gorzej odbierającą sygnał, albo cięższą i droższą przystosowaną tylko do odbioru jednego wąskiego pasma, z którego sygnał będzie o wiele lepszy.
quidquid Latine dictum sit, altum videtur

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #78 dnia: 26 Marca 2011, 14:41:02 »
Zdecydowałem się jednak na miedziane rurki. I tutaj mam pytanie. Przewód RG58 składa się z dwóch przewodów - zewnętrznego i wewnętrznego. Nie zrobi różnicy to,  który przewód podłączę do której rurki - górnej czy dolnej?
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #79 dnia: 26 Marca 2011, 14:44:59 »
Gorącą żyłę czyli ten przewód wewnętrzny powinieneś podłączyć do górnej rurki, a oplot do rurki dolnej.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #80 dnia: 27 Marca 2011, 16:07:50 »
...
RG58 zajefajnie tłumi sygnał, jak już to bym się rozejrzał za RG213 (jest to jakiś kompromis) lub H1000 Bledena.
Poniższa tabela przedstawia charakterystykę tłumienia poszczególnych rodzajów kabli dla poszczególnych częstotliwości i radzę nie sugerować się tekstem "Kable koncentryczne polecane dla pasma: 2,4GHz ..."
http://www.herc-elektronik.waw.pl/Wifi/Kable.html
« Ostatnia zmiana: 27 Marca 2011, 16:41:40 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline kamils

  • Wiadomości: 137
  • Wydział SPT
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #81 dnia: 27 Marca 2011, 16:39:26 »
W przypadku maciusa (2m kabla) nie będzie to miało tak dużego znaczenia. W przypadku dłuższego kabla, faktycznie może się okazać, że półmetrowy kawałek drutu przyczepiony na dachu z pomocą dobrego kabla będzie odbierał lepiej niż profesjonalna antena za parę kilo złotych połączona kablem byle jakim. Dlatego warto dobierać kabel do potrzeb i brać pod uwagę jego długość.

Offline muri

  • Wiadomości: 627
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #82 dnia: 28 Marca 2011, 21:19:43 »
Gorącą żyłę czyli ten przewód wewnętrzny powinieneś podłączyć do górnej rurki, a oplot do rurki dolnej.
Z czego to wynika / na czym opierasz takie stwierdzenie?

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #83 dnia: 29 Marca 2011, 08:54:11 »
Im wyżej masz sygnałową, tym lepszy masz odbiór... Zawsze możesz zrobić odwrotnie - na dalsze dystanse efekt różnica będzie zauważalna.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #84 dnia: 23 Maja 2011, 20:39:42 »
Znów zmieniłem zdanie i zdecydowałem się na anteny teleskopowe. Mam kabel RG58 (1), 2 metry za 6 złotych, dwie anteny teleskopowe (2) po 3 złote sztuka i skaner (3). Antena przenośna odłączona. To są moje składniki do zrobienia anteny, właśnie się zabieram do pracy. Pozostał mi już tylko zasilacz, a właściwie sam wtyk zasilacza do skanera. Na drugim zdjęciu wtyk BNC kabla RG58 (4) i wyjście na antenę w skanerze (5).

U mnie, w Warszawie, najdalej odbierany sygnał odebrałem z ok. 8,5 km (siedziałem na bulwarach wiślanych między Mostem Świętokrzyskim a Średnicowym i słyszałem Rembertów) więc nie jest tak źle. Odbiór znakomity, mało szumów. Skanera używam od marca 2011. Edit.: I dziękuję bardzo za podklejenie tematu. I mam jeszcze jedno pytanie – w jaki sposób podłączyć kabel do anteny? Przylutować czy jak? 
« Ostatnia zmiana: 23 Maja 2011, 20:54:20 wysłana przez macius5991 »
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #85 dnia: 14 Czerwca 2011, 23:15:24 »
Witam. Mam pytanie dotyczące tego skanerka:
http://www.wasserman.pl/pl/p/Profesjonalne-Radio-VHF-PUXING-PX-2RV-136-174-MHz/1926
Czy on jest wart tych pieniędzy? Czy moglibyście go polecić? Może ktoś z forumowiczów go posiada.
Niestety mam ograniczony budżet, więc na nic droższego mnie nie stać.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #86 dnia: 14 Czerwca 2011, 23:16:48 »
To nie jest skaner, tylko radiotelefon. To jest zasadnicza różnica.

Offline Mytnik

  • Wiadomości: 576
  • Administrator
    • Zobacz profil
    • Mój kanał na YT
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #87 dnia: 14 Czerwca 2011, 23:27:36 »
A jakie są różnice pomiędzy skanerem a radiotelefonem, oczywiście pominąwszy możliwość nadawania przez radiotelefon.

Offline MaciejM

  • Wiadomości: 4095
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1231
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #88 dnia: 15 Czerwca 2011, 15:04:44 »
Zasadniczo, to poza tą którą podałeś, żadna.
PKP Intercity Zakład Centralny w Warszawie

14 lat z MaSzyną!

Offline Lorem

  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Odbiornik Szerokopasmowy troche informacji dla potencjalnych nabywców.
« Odpowiedź #89 dnia: 15 Czerwca 2011, 19:00:10 »
Z tym, ze zgodnie z ustawa Prawo Telekomunikacyjne na radiotelefon trzeba miec pozwolenie (na okreslone czestotliwosci, bo na amatorskie - CB itp. - juz nie trzeba), co generalnie sprowadza sie do tego, ze pasm kolejowych sobie nie posluchasz. Co innego ze skanerem, bo zgodnie z art. 144 w/w ustawy "Nie wymaga pozwolenia urzadzenie przeznaczone tylko do odbioru", a takim urzadzeniem jest skaner nasluchowy.
A może by tak własny pulpit...