Autor Wątek:  Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców  (Przeczytany 272396 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline janek32

  • Wiadomości: 567
  • EMIT Ghp400M4C
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #180 dnia: 01 Sierpnia 2014, 09:55:34 »
Zeszliśmy trochę z tematu. Na skanerze można oczywiście ustawić konkretną częstotliwość do słuchania.

Nieco odświeżę kotlecika. Wczoraj zamówiłem Unidena UBC69-XLT-2. Moje pytanie wygląda następująco - Czy dam radę na antenie dołączonej do zestawu usłyszeć nastawnię oddaloną o ok. 8 km w linii prostej? Od razu uprzedzam kupiłem ten sprzęt raczej na szlak niż do domu, aczkolwiek warto spróbować też w domu :)
To zależy przede wszystkim od tego, czy po drodze do tej nastawni masz jakieś przeszkody terenowe. Jeżeli nie, albo jakieś niewielkie, to na pewno usłyszysz.
Generalnie w linii prostej taki sygnał potrafi dotrzeć bardzo daleko. Jak odpaliłem kiedyś mojego Unidena EZI33XLT w Karkonoszach na wysokości ~1250 mnpm, to słyszałem nastawnie i lokomotywy z ponad połowy województwa, a także coś z lubuskiego (OIDP Małomice, Nowa Sól, ze 100 km będzie).
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpnia 2014, 10:01:04 wysłana przez janek32 »
-Środa 844012.
-Zgłaszam się.
-Zapytaj energetykę, czy zapłacili rachunki, luzem ciągniemy i jest 2900.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #181 dnia: 01 Sierpnia 2014, 12:17:31 »
Raczej nie zeszlismy z tematu, to jego wazna czesc. Unidena mozna kupic bez zezwolenia, jego posiadanie jest legalne. Nie mozna tylko nadawac w pasmach zastrzezonych. Nadawanie nie jest przestepstwem, tylko wykroczeniem zagrozonym grzywna 1000 zl. Tlumaczenie ze wciskam ptt przypadkiem, to straszenie, ze nozem mozna sobie uciac male co nieco. Trzeba rozumu jak do wielu rzeczy i tyle. Czulosc odbiornika nie zalezy od ilosci pasm, czy szerokosci zakresow, zalezy od jego ceny i przeznaczenia.

Proszę usunąć podwójne, a i nawet potrójne spacje oraz wstawić spację tam, gdzie brakuje.
Rozi
« Ostatnia zmiana: 03 Sierpnia 2014, 20:59:35 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline janek32

  • Wiadomości: 567
  • EMIT Ghp400M4C
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #182 dnia: 01 Sierpnia 2014, 20:10:21 »
I takie wyjaśnienie ma sens. W temacie czułości jeszcze dodam - w przypadku superheterodyny (tego typu odbiorniki stosuje się od dawna właściwie wszędzie, ze skanerami włącznie) przestrajana jest tylko heterodyna (generator lokalny), cała reszta elementów pracuje zawsze na takiej samej częstotliwości i raczej szerokość pasma nie ma bezpośredniego wpływu na ich czułość.
Znaczenie ma m. in. ilość stopni pośrednich. Ile stopni ma ten Uniden nie wiem, podejrzewam dwa, tak jak w Inteku AR-109, którego miałem swego czasu.

Sam ten Intek to jakieś byle co, w porównaniu z Unidenem właściwie nic na nim nie słychać. Zresztą myślę, żeby napisać krótkie porównanie obydwu jak będę miał trochę czasu.
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpnia 2014, 20:15:36 wysłana przez janek32 »
-Środa 844012.
-Zgłaszam się.
-Zapytaj energetykę, czy zapłacili rachunki, luzem ciągniemy i jest 2900.

Offline grzechu_k

  • Wiadomości: 87
  • kolega z pracy MKaczego ;)
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #183 dnia: 01 Sierpnia 2014, 21:12:16 »
I tu się z tobą, Krzysiek626, zgadzam. Do wszystkiego trzeba mieć trochę oleju w głowie. Chciałem w ten trochę głupi sposób zwrócić uwagę na dwie bzdurne "historyjki" zamieszczone przez marczi-arczi, które już są na bocznicy:
Cytuj
1. Jesteś w pobliżu szlaku, widzisz leżącego na torach pijanego człowieka lub innego samobójcę znasz kilometr i kanał radiołączności na danym odcinku i uprzedzasz w porę prowadzącego pojazd. Prowadzący pojazd po usłyszeniu tej wiadomości ma większą szansę na zatrzymanie się niż gdybyś go o tym nie powiadomił. Tak jest również w przypadku zauważenia innej przeszkody czy dziwnej sytuacji, o której nie powiadamiał nikt. Kary z tego powództwa nie ma.

2. Nasłuchujesz sobie o czym Policjanci rozmawiają. Powiedzmy jesteś sąsiadem Kowalskiego, na którego zaplanowali obławę. Ty słysząc przekazywaną informację o tym, że są pod Waszym blokiem i chcą wejść do jego mieszkania biegniesz do niego i go ostrzegasz. Kaplica i koniec kariery. Paragraf, sąd, kara, grzywna.
Wg mnie lepiej nie mieć możliwości nadawania - nigdy się nie przyda na częstotliwościach "służbowych", a może nam narobić bigosu.
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpnia 2014, 21:14:03 wysłana przez grzechu_k »

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #184 dnia: 01 Sierpnia 2014, 22:38:43 »
I takie wyjaśnienie ma sens. W temacie czułości jeszcze dodam - w przypadku superheterodyny (tego typu odbiorniki stosuje się od dawna właściwie wszędzie, ze skanerami włącznie) przestrajana jest tylko heterodyna (generator lokalny), cała reszta elementów pracuje zawsze na takiej samej częstotliwości i raczej szerokość pasma nie ma bezpośredniego wpływu na ich czułość.
Znaczenie ma m. in. ilość stopni pośrednich. Ile stopni ma ten Uniden nie wiem, podejrzewam dwa, tak jak w Inteku AR-109, którego miałem swego czasu.

Sam ten Intek to jakieś byle co, w porównaniu z Unidenem właściwie nic na nim nie słychać. Zresztą myślę, żeby napisać krótkie porównanie obydwu jak będę miał trochę czasu.
Ogólnie Intek AR-109 jest głuche jak pień, nawet noże tępe nie są tak tępe jak ten Intek.
Tutaj temat z subiektywnymi ocenami odbiorników szerokopasmowych.
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpnia 2014, 23:22:09 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline janek32

  • Wiadomości: 567
  • EMIT Ghp400M4C
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #185 dnia: 02 Sierpnia 2014, 22:54:31 »
To ja zapytam o trochę inną rzecz - czy Uniden UBC69XLT-2 ma coś w rodzaju standby tone? Chodzi o to, że można ustawić jakiś konkretny ton, przy odbieraniu którego squelch nie puszcza, tak jakby cały czas było słychać szum.
Przydałoby się to do nasłuchu systemu Tesla, używanego na większości czeskich linii kolejowych. Na częstotliwościach stacyjnych nadawany jest tam przez cały czas (oczywiście z wyjątkiem rozmowy) ciągły sygnał, służący radiotelefonowi w lokomotywie do zlokalizowania najbliższej stacji.
-Środa 844012.
-Zgłaszam się.
-Zapytaj energetykę, czy zapłacili rachunki, luzem ciągniemy i jest 2900.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #186 dnia: 03 Sierpnia 2014, 21:18:06 »
Squelch blokuje tor fonii, tylko w przypadku braku fali nośnej z nadajnika, lub jej niskiego poziomu. Poziom blokady stosowny do potrzeb, reguluje się potencjometrem, można tak blokować nawet dość silne sygnały. Razem z RF gain stanowi dość skuteczny sposób na odcięcie się od hałasu panującego na paśmie. Nie znam systemu Telsa, ale z tego co napisałeś wynika, że nadają tam cały czas falę nośną zmodulowaną jakąś częstotliwością. Jeśli tak jest, to nie widzę możliwości dogadania się z korespondentem, który jest w trakcie TX, ponieważ mamy do czynienia z simpleksem. Być może kanał służący do identyfikacji najbliższej stacji nie jest kanałem korespondencyjnym, nie ma potrzeby go wyciszać. Z treści danych technicznych UBC69, nie mogłem wywnioskować czy posiada wspomnianą blokadę.

Offline janek32

  • Wiadomości: 567
  • EMIT Ghp400M4C
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #187 dnia: 04 Sierpnia 2014, 08:40:04 »
O tym wiem, funkcja o której piszę nazywa się Voice Squelch, standy tone i pewnie jakoś jeszcze, w zależności od producenta.
System Tesli (TRS) jest trochę bardziej złożony. To jest dupleks w paśmie 450/460 MHz, jeden kanał składa się z czterech częstotliwości: A, B, C, D. Pierwsze trzy mają kolejne stacje przy szlaku (A-B-C-A-B-C-...), i jeżeli nie trwa rozmowa, jest na nich nadawany ciągły sygnał (z tego, co ktoś tłumaczył na jednym czeskim forum, właśnie w celu rozpoznania najbliższej stacji). Na D nadają radiotelefony w lokomotywach, tu nie ma ciągłego sygnału, nadaje się tylko rozmowy.

Podobne systemy do naszego są w Czechach dwa: zwykły simpleks na 150 MHz (przede wszystkim manewry na większych stacjach, gdzieniegdzie jeszcze na szlaku) i ASCOM (simpleks na 450 MHz, dwie lub trzy linie kolejowe w okolicy Liberca).
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpnia 2014, 08:41:11 wysłana przez janek32 »
-Środa 844012.
-Zgłaszam się.
-Zapytaj energetykę, czy zapłacili rachunki, luzem ciągniemy i jest 2900.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #188 dnia: 04 Sierpnia 2014, 13:41:40 »
Funkcję Voice Squelch posiadają niektóre modele Icomów np. IC-RX7 lub IC-R20.
Interesant.

Offline PanMechanik

  • Wiadomości: 838
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #189 dnia: 18 Września 2014, 16:01:52 »
Zapytam wprost, otóż wszedłem w posiadanie takiego oto sprzętu: http://www.navcomm.eu/product_info.php?products_id=90 Czy ktoś jest w stanie napisać mi czy dam radę tym sprzętem nasłuchiwać na częstotliwościach kolejowych?

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #190 dnia: 18 Września 2014, 16:06:23 »
Jak byk masz napisane:

Cytuj
TK-760 to ręczna radiostacją FM pracującą w paśmie 70cm (400-470MHz)

A więc nie, nie możesz.

Offline EP07-1057

  • Wiadomości: 380
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #191 dnia: 18 Września 2014, 17:37:07 »
Osobiście polecam : Baofeng UV-5R. Sprzęt dobrze się sprawdza w każdych warunkach, dodatkowym atutem jest możliwość nasłuchu przez słuchawkę dołączoną w zestawie. A cena nie wielka.  Jedyną wadą jest to ze jest to skaner z możliwością nadawania więc należy odpowiednio to urządzenie użytkować.
« Ostatnia zmiana: 18 Września 2014, 17:40:39 wysłana przez EP07-1057 »
K:83261 Odjazd M:Pan będzie łaskawy spojrzeć na semafor K:Osobówka zasłania pytałem czy wolny pan nie odpowiedział, M:Pan nie pytał tylko gadał odjazd! K: Ja nie wiem co to się dzisiaj z tym radiem u wszystkich dzieje...

Offline marek_n0

  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #192 dnia: 18 Września 2014, 21:47:07 »
Nie mam za bardzo zastrzeżeń co do tego sprzętu, jak za taką cenę, ale mam zastrzeżenia co do fabrycznej anteny, niezbyt dobrze ściąga sygnał. Najlepiej by było kupić lub zrobić inną antenę. 
Ta słuchawka mi się osobiście niezbyt podoba, ale można kupić za około 6 złotych przejściówkę z mini jacka na micro jacka i podłączyć zwykłe słuchawki (oczywiście tylko do odbioru). Oczywiście, jak kolega powyżej, także polecam to urządzenie, za tak małą cenę.

Offline Gonza

  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #193 dnia: 20 Września 2014, 10:32:40 »
A mieliście możliwość sprawdzenia jak ten Baofeng wypada na tle innego sprzętu?  Obecnie mam Unidena UBC69XLT-2, ale tam gdzie obecnie mieszkam praktycznie nie mam odbioru. Brak też możliwości zamontowania anteny na zewnątrz. Za niecałe 120 zł i tak się chyba skuszę na tego Baofenga, ale pytam tak przy okazji.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #194 dnia: 20 Września 2014, 21:24:19 »
Zapytam wprost, otóż wszedłem w posiadanie takiego oto sprzętu: http://www.navcomm.eu/product_info.php?products_id=90 Czy ktoś jest w stanie napisać mi czy dam radę tym sprzętem nasłuchiwać na częstotliwościach kolejowych?

Bezpośrednio nie, ale jeżeli będzie się chciało komuś zbudować jednostronny przemiennik crossbandowy, to może uda się tobie na TK-760 coś kolejowego usłyszeć ;-)


Osobiście polecam : Baofeng UV-5R. Sprzęt dobrze się sprawdza w każdych warunkach, dodatkowym atutem jest możliwość nasłuchu przez słuchawkę dołączoną w zestawie. A cena nie wielka.  Jedyną wadą jest to ze jest to skaner z możliwością nadawania więc należy odpowiednio to urządzenie użytkować.

Proponowałbym się douczyć, że nie istnieje coś takiego jak scanner z możliwością nadawania!!!
Scanner = Odbiornik zazwyczaj szerokopasmowy -> obwodów nadawczych BRAK!!!
Baofeng UV-3R, UV-5R (i pochodne od UV-5R) to wszystko są urządzenia Nadawczo-Odbiorcze -> Radiotelefony z dodatkową funkcją skanowania/szukania!!!


Nie mam za bardzo zastrzeżeń co do tego sprzętu, jak za taką cenę, ale mam zastrzeżenia co do fabrycznej anteny, niezbyt dobrze ściąga sygnał. Najlepiej by było kupić lub zrobić inną antenę. 
Ta słuchawka mi się osobiście niezbyt podoba, ale można kupić za około 6 złotych przejściówkę z mini jacka na micro jacka i podłączyć zwykłe słuchawki (oczywiście tylko do odbioru). Oczywiście, jak kolega powyżej, także polecam to urządzenie, za tak małą cenę.

Ściągać to możesz ubranie przed kąpielą ;-)
Zadaniem anteny jest odbiór tego co jest w jej otoczeniu. Jak wyślesz balon w chmurę burzową z podłączonym do ziemi przewodem, wtedy można powiedzieć że balon ściągnął ci piorun ;-)

Ps. Chyba co niektórzy nie czytali poprzednich postów http://eu07.pl/forum/index.php/topic,17865.msg384214.html#msg384214 więc proszę bez herezji.
« Ostatnia zmiana: 20 Września 2014, 21:53:38 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline PanMechanik

  • Wiadomości: 838
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #195 dnia: 20 Września 2014, 22:37:14 »
Bezpośrednio nie, ale jeżeli będzie się chciało komuś zbudować jednostronny przemiennik crossbandowy, to może uda się tobie na TK-760 coś kolejowego usłyszeć ;-)

No to dziwne. Aktualnie na TK-760 słyszę że w odległym o 12 kilometrów Strzegomiu pani dyżurna dyktuje "eskę" znudzonemu mechanikowi. Jak się do tego kolega odniesie?

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #196 dnia: 20 Września 2014, 23:04:07 »
Z teorii cudów o ile nie oszukujesz:
- Awaria instalacji antenowej i nadajnika (Prążkowanie).
- Lustrzanka związana z wtórnym wymieszaniem się któreś częstotliwości pośredniej w odbiorniku - normalne zjawisko (wada odbiornika - brak wystarczającego ekranu).
« Ostatnia zmiana: 20 Września 2014, 23:16:16 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline PanMechanik

  • Wiadomości: 838
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #197 dnia: 20 Września 2014, 23:16:24 »
Nie oszukuję. Autentycznie. Mojej stacji nie słyszałem jeszcze ani razu, Jaworzyny Śląskiej też nie, a Strzegom, który jest za Jaworzyną słychać tak doskonale jak by dyżurna siedziała w pomieszczeniu za ścianą.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #198 dnia: 20 Września 2014, 23:21:01 »
A podasz na jakiej freq.
Interesant.

Offline PanMechanik

  • Wiadomości: 838
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 5
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #199 dnia: 20 Września 2014, 23:27:39 »
Nie jest to możliwe, gdyż odbiornik ma zbity wyświetlacz. Jedynie podświetlenie działa, lecz nie wyświetla treści.

Offline SKP

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1692
  • Stwierdzanie Końca Pociągu
    • Zobacz profil
    • Śledź na bieżąco odjazdy z Twojego ulubionego przystanku - Gdańsk
  • Otrzymane polubienia: 32
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #200 dnia: 21 Września 2014, 00:07:44 »
Żarów to kanał trzeci, czyli 150.2250 MHz, a Strzegom - pierwszy, czyli 150.1 MHz.
Scenarzysta teoretyk. Trasopisarz doświadczalny.

Offline AtapiCl

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 4426
    • Zobacz profil
    • O warszawskiej części linii kolejowej nr 7 Warszawa – Lublin i nie tylko ;)
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #201 dnia: 21 Września 2014, 00:21:12 »
Nie o to chodziło, SKP ;)

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #202 dnia: 25 Października 2014, 11:30:44 »
Zapytam wprost, otóż wszedłem w posiadanie takiego oto sprzętu: http://www.navcomm.eu/product_info.php?products_id=90 Czy ktoś jest w stanie napisać mi czy dam radę tym sprzętem nasłuchiwać na częstotliwościach kolejowych?
Bezpośrednio nie, ale jeżeli będzie się chciało komuś zbudować jednostronny przemiennik crossbandowy, to może uda się tobie na TK-760 coś kolejowego usłyszeć ;-)
Osobiście polecam : Baofeng UV-5R. Sprzęt dobrze się sprawdza w każdych warunkach, dodatkowym atutem jest możliwość nasłuchu przez słuchawkę dołączoną w zestawie. A cena nie wielka.  Jedyną wadą jest to ze jest to skaner z możliwością nadawania więc należy odpowiednio to urządzenie użytkować.
Proponowałbym się douczyć, że nie istnieje coś takiego jak scanner z możliwością nadawania!!!
Scanner = Odbiornik zazwyczaj szerokopasmowy -> obwodów nadawczych BRAK!!!
Baofeng UV-3R, UV-5R (i pochodne od UV-5R) to wszystko są urządzenia Nadawczo-Odbiorcze -> Radiotelefony z dodatkową funkcją skanowania/szukania!!!
Po pierwsze: Z jakiego powodu budować przemiennik crossbandowy? Do tego jeszcze jednostronny, a to oznacza że przestaje być crossbandowy! Skoro pouczamy niedouczonych, należało napisać o możliwości odbioru prawie każdym odbiornikiem wyposażonym w odpowiedni demodulator i samodzielnie zrobiony konwerter częstotliwości, na przykład z pasma 2m na 11m. Przemiennika crossbandowego nie uda się zbudować w domu, za drogo, zbyt skomplikowane i niepotrzebne do założonego celu jakim jest odbiór częstotliwości kolejowych.
W sieci można znaleźć schematy takich konwerterów o różnym stopniu trudności budowy i możliwości. Miałem kiedyś coś takiego do CB President Jackson.
Po drugie: Scanner to nie odbiornik! To nie nadajnik! To funkcja dodana do wielokanałowego odbiornika poszukująca kanał z aktywną emisją fali nośnej. Ta funkcja jest także w urządzeniach odbiorczo - nadawczych, czyli z możliwością nadawania. Używając nazwy scanner powinniśmy rozumieć potoczność nazwy, narzuconą przez producentów i sprzedawców, eksponujących określone możliwości urządzeń. W związku z tym, nie czepiałbym się nazewnictwa w tym temacie. Warto wiedzieć co to jest skaner z możliwością nadawania, lub jak chcą niektórzy, transceiver z możliwością skanowania.

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #203 dnia: 26 Października 2014, 18:00:01 »
Idąc tym tokiem rozumowania, to telefon komórkowy też jest skanerem z możliwością nadawania.
Interesant.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #204 dnia: 26 Października 2014, 19:23:40 »
Nie jest, nie znam telefonu który posiada funkcje skanowania. Można przyjąć, ze telefon to urządzenie posiadające jeden kanal nadawczo odbiorczy, stad nie ma funkcji skanowania. Pomysl zanim napiszesz, przyklad jest chybiony. Napisze jeszcze, ze czulosc odbiornika zależy od zalozen konstrukcyjnych, czyli od ceny końcowej. Miedzy innymi od ilości stopni wzmacniających pośredniej częstotliwości. Także obwody wejsciowe w.cz. nie powinny być przeznaczone do odbioru zbyt szerokiego pasma, przy odbiornikach wielopasmowych stosuje sie obwody wejsciowe przelaczane. Ilosc stopni przemiany czestotliwosci posredniej ma wplyw na selektywnosc odbiornika i zabezpiecza przed odbiorem czestotliwosci lustrzanych.
« Ostatnia zmiana: 26 Października 2014, 19:48:05 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Interesant

  • Wiadomości: 376
    • Zobacz profil
    • Drogowe Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #205 dnia: 26 Października 2014, 21:42:44 »
Nie jest, nie znam telefonu który posiada funkcje skanowania. Można przyjąć, ze telefon to urządzenie posiadające jeden kanal nadawczo odbiorczy, stad nie ma funkcji skanowania. Pomysl zanim napiszesz, przyklad jest chybiony. Napisze jeszcze, ze czulosc odbiornika zależy od zalozen konstrukcyjnych, czyli od ceny końcowej. Miedzy innymi od ilości stopni wzmacniających pośredniej częstotliwości. Także obwody wejsciowe w.cz. nie powinny być przeznaczone do odbioru zbyt szerokiego pasma, przy odbiornikach wielopasmowych stosuje sie obwody wejsciowe przelaczane. Ilosc stopni przemiany czestotliwosci posredniej ma wplyw na selektywnosc odbiornika i zabezpiecza przed odbiorem czestotliwosci lustrzanych.
Czy uważasz że w trunkingu występuje tylko jeden kanał?
GSM to znacznie bardziej rozbudowany system trunkingowy, więc nie można przyjmować że posiada tylko jeden kanał - bo posiada wiele kanałów (choć jak byś się uparł to można uruchomić system trunkingowy na jednym kanale, ale reszta użytkowników by oczekiwała aż ponownie slot się zwolni i ponownie powróci kanał kontrolny). "Skaner" kanałów zaimplementowany jest w odbiorniku radiodyfuzji, -> Radio FM, ale odchodzimy od tematu.
Przejrzyj kategorię produktów w sklepie radiotechnicznym i zauważ że w grupie "skanery" znajdują się tylko odbiorniki, nie urządzenia nadawczo-odbiorcze.
Nikt tu nie neguje że radiotelefon na konkretne pasmo jest czulszy od odbiornika szerokopasmowego, negujemy tu opis "skaner z nadawaniem". Jedyny radiotelefon który w miarę szybko przeszukiwał kanały/częstotliwości to był Kenwood TH-G71. Określenie funkcji skaner do przeszukiwania kanałów/częstotliwości w radiotelefonach klasy no name z chin, to takie same nadużycie jak dodanie york-terriera do wykazu ras psów agresywnych.

Odnośnie założeń cen wyjściowych, teraz założeniem jest sprzedać coś jak najdrożej przy minimalnych kosztach produkcji.
« Ostatnia zmiana: 26 Października 2014, 22:07:22 wysłana przez Interesant »
Interesant.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #206 dnia: 27 Października 2014, 01:31:58 »
Naginasz technike uzytkowana w GSM do wlasnych teorii. Z punktu widzenia uzytkownika nie wazna jest istota nawiazania rozmowy. Dla uzytkownika, ktorego nie interesuja zawilosci techniczne, tworzony jest jeden kanal rozmowny. Trunging jest jedynie protokolem i nie mozna tego porownac do funkcji skanowania, czyli szukania czestotliwosci na ktorej cos sie dzieje. To samo dotyczy funkcji programowania  radia fm lub tv. Tu tez mamy skanowanie czestotliwosci. I tu istotna jest rola uzytkowa dla posiadacza sprzetu, ktory jest swiadomy jej istnienia. Swiadomosc istnienia tej funkcji i pierwszorzedna potrzeba jej uzytkowania tworzy nowa rzecz, czyli skaner. Aby bylo jasne, mnie nazwa skaner razi, mamy doczynienia z odbiornikami i urzadzeniami nadawczo odbiorczymi. Kazde z nich  moze posiadac funkcje skanowania czestotliwosci i jest to niezalezne od innych funkcji.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #207 dnia: 27 Października 2014, 23:51:28 »
Dawniej to się wyszukiwało stację radiową, przeszukiwało zakres radiowy. Teraz to wszystko jest skanerem i się skanuje.

Offline radzik1998

  • Wiadomości: 6
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #208 dnia: 04 Grudnia 2014, 22:37:43 »
Witam.
Czy z takich urządzeń będę mógł nasłuchiwać pasmo kolejowe? http://allegro.pl/baofeng-uv-82-z-ce-importer-dsp-zestaw-2-8ah-w-wa-i4842524626.html  http://allegro.pl/radiotelefon-baofeng-uv-3r-2m-70cm-gw-fv-gratis-i4842593674.html   
Z góry dzięki za odpowiedź.

Reg. zakazy 8.
Proszę poprawić, dodatkowo przed znakiem zapytania nie wstawia się znaku spacji.
Benek
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2014, 22:50:10 wysłana przez radzik1998 »

Offline blachamc

  • Wiadomości: 203
  • Puławskie Klimaty Kolejowe
    • Zobacz profil
    • Puławskie Klimaty Kolejowe
  • Otrzymane polubienia: 3
Odp: Odbiornik szerokopasmowy, trochę informacji dla potencjalnych nabywców
« Odpowiedź #209 dnia: 04 Grudnia 2014, 23:22:13 »
@radzik1998 Będziesz mógł słuchać na wszystkim co obsługuje pasmo 2m. Jednak przedstawione przez Ciebie to nie skanery a urządzenia nadawczo odbiorcze. A ich posiadanie użytkowanie jeżeli chodzi o nadawanie wymaga pozwolenia radiowego i nadawanie z nich na jakimkolwiek paśmie poza PMR 446MHz z mocą max. 0,5W (ale tak też nie do końca) bez pozwolenia to zwykłe piractwo i podlega odpowiedzialności karnej. Egzamin krótkofalarski trudny nie jest można się nauczyć, zdać i legalnie pracować w eterze.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2014, 00:35:17 wysłana przez blachamc »
Nic z koleją mnie nie łączy poza pasją.
www.facebook.com/klimatykolej
www.youtube.com/playlist?list=PLmwojp1jg_bxDYm5UEGPKXQ5fapI-MzAE
CPU: Intel® Core™2 Quad Processor Q9300 3GHz, RAM: 8 GB
NVIDIA GeForce 9600GT 1GB, Win7 HP 64bit