Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633874 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1200 dnia: 21 Listopada 2022, 15:10:56 »
Mała aktualizacja:
Po zainstalowaniu najnowszej MaSzyny mój pulpit w miarę dobrze dogaduje się z najnowszym exe. W miarę... bo jest problem, z którym sobie nie mogę dać rady. Kran hamulca fv4a nie reaguje. FD1 działa elegancko. Po przestawieniu FV4a nie dzieje się nic poza delikatnym syczeniem powietrza (jakaś informacja o przestawieniu kranu hamulca jest przez symulator odbierana). Może ktoś z kolegów posiadających pulpity oparte o Pokeys zmierzył się z problemem? Jedyną zmianą jaką dokonałem to wpis kalibracyjny od @mac310 umieszczany w eu07.ini. Dotychczas pulpit współpracował z MaSzyną 21.04 bez najmniejszych kłopotów. Z obecną wersją też nie widzę innych problemów poza wyżej opisanym.
Właśnie grzebie przy swoim i mam ten sam problem. Znalazł ktoś sposób jak sobie z tym poradzić? MaSzyna najnowsza. Wszystko działa oprócz kranu.

Offline marcinn

  • Wiadomości: 65
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 86
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1201 dnia: 21 Listopada 2022, 16:11:44 »
Właśnie grzebie przy swoim i mam ten sam problem. Znalazł ktoś sposób jak sobie z tym poradzić? MaSzyna najnowsza. Wszystko działa oprócz kranu.

Patrzyłeś co idzie w transmisji (uartdebug yes)?
Uarttune poustawiane?

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1202 dnia: 21 Listopada 2022, 16:17:09 »
U mnie jest Pokeys, to UARTa mam ustawić?

Offline marcinn

  • Wiadomości: 65
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 86
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1203 dnia: 21 Listopada 2022, 16:23:23 »
U mnie jest Pokeys, to UARTa mam ustawić?

Znam tylko uart. Nie zwróciłem uwagi, że lecisz na Pokeys.
Mogę spróbować dotrzeć jak to jest ogarnięte w Pokeys, i co się zmieniło w tym roku. Tylko w tzw. wolnej chwili (może uda mi się wieczorem)

EDIT: (na szybko) Nie widzę zmian w ostatnich latach w Console ani Console/PoKeys. W Train we wrześniu 2021 była jakaś zmiana z hamulcami (nie twierdzę jednak, że to jest przyczyna - trzeba byłoby to zbadać).
« Ostatnia zmiana: 21 Listopada 2022, 16:34:58 wysłana przez marcinn »

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1204 dnia: 21 Listopada 2022, 17:30:36 »
Wszystko w programie Pokeys działa, w sensie widać zmiany napięcia przy ruszaniu kranem. Skopiowałem z poprzednich wersji kalibrację i wszystko właśnie działa jak pisał Joozeph, jak ruszam w pozycji odcięcia to słychać klikanie ale zero reakcji.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1205 dnia: 21 Listopada 2022, 18:07:29 »
Jeśli nic się nie zmieniło w sterowaniu wejściami to o ile pamiętam potrzebne są tylko wpisy calibratein w eu07.ini.
calibrateoutmaxvalues i calibrate5dout chyba nie mają wpływu na działanie hamulców, choć ja miałem wszystkie wpisy zawsze w eu07.ini.
Słyszałem o problemach z hamulcami przy upgradzie do 22.03 ale ja od ponad 3 lat nie mam PoKeys więc nawet nie mam jak sprawdzić.
« Ostatnia zmiana: 21 Listopada 2022, 18:18:29 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1206 dnia: 22 Listopada 2022, 16:05:10 »
Bez w wpisu calibrateoutmaxvalues mierniki i manometry wariują, a to i tak nie wpłynęło pozytywnie na zachowanie kranu. Napisałem prywatną wiadomość do Joozepha, czekam na odzew, ale nie wiem czy też się nie przerzucił na Arduino i tak pozbył się problemu. Generalnie ewidentnie leży problem w zmianach w MaSzynie, bo testowałem wczoraj na dwa komputery - te same wpisy - na wersji 22.X kran nie reaguje, na jakieś 19.X wszystko bez problemu.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1207 dnia: 22 Listopada 2022, 22:23:07 »
Pitek, czytałem wiadomość ale skoro wywołany zostałem tu - postanowiłem odpowiedzieć publicznie, może innym się przyda. Niestety nie doszedłem do tego jeszcze ale jestem prawie pewien, że problem leży w nowej funkcji jaką jest ustawianie czułości kranu hamulca zasadniczego z poziomu startera. Będę próbował obejść to wywalając całkowicie tą opcję z pomocą znajomego programisty bo ni w ząb nie zrobię tego sam. Reszta - tak jak pisał mac310 - pozostała bez zmian. Jedyne wpisy jakich dokonałem to te kalibracyjne w eu07.ini
Pokombinowałem z tym również ale bezskutecznie. Wersja MaSzyny 21.04 - działa bez zarzutu. 22.03 i wyżej - nie i wszystko wskazuje właśnie na tą nowinkę jaką jest możliwość dostosowania czułości.

Offline matek123

  • Moderator
  • Wiadomości: 6056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2043
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1208 dnia: 22 Listopada 2022, 22:35:53 »
Będę próbował obejść to wywalając całkowicie tą opcję z pomocą znajomego programisty bo ni w ząb nie zrobię tego sam.
Myślę, że możesz śmiało poprosić Szczawika o wersję na prywatne testy startera bez tej opcji. Ewentualnie zrób kopię eu07.ini, z oryginału wywal problematyczną linijkę i odpal maszynę bezpośrednio z eu07.exe bez startera.
Poszukuję zdjęć na tekstury pociągów sieciowych. Szczególnie platform z pomostami.

Offline Pitek

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 293
    • Zobacz profil
    • [YT] Pitkowa Kolej
  • Otrzymane polubienia: 301
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1209 dnia: 23 Listopada 2022, 12:54:38 »
Jak masz Joozeph pulpit pod ręką i patent od matek123 by zadziałał, to daj znać, bo ja do swojego muszę specjalną wycieczkę robić by sprawdzić :/
A tak w zasadzie popykał by coś na nowej wersji i nowych szlakach, scenariuszach, bo reszta objeżdżona 10x :D

Offline Hirek

  • Wiadomości: 296
  • ugułem to siemens fajne wozy robi
    • Zobacz profil
    • Kanał YT
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1210 dnia: 04 Grudnia 2022, 22:55:10 »

Tak tylko się pochwalę w 100% (właściwie to 98.2% bo dwie pozycje naprzód nie są symulowane, tylko jedna) działającym nastawnikiem z byka :)
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2022, 22:56:38 wysłana przez Hirek »
Z maszyną od PC 08.13
Tak, to ten furas co wydał MaSzynę xD

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1211 dnia: 07 Grudnia 2022, 17:01:25 »
Jak masz Joozeph pulpit pod ręką i patent od matek123 by zadziałał, to daj znać, bo ja do swojego muszę specjalną wycieczkę robić by sprawdzić :/
A tak w zasadzie popykał by coś na nowej wersji i nowych szlakach, scenariuszach, bo reszta objeżdżona 10x :D
Pitek, pulpit stoi pod nosem ale ostatnio czasu nie mam żeby się nawet do niego zbliżyć. :)
Na weekendzie sprawdzę rozwiązanie - a przynajmniej mam taką nadzieję. Rezultatami się podzielę tutaj.

Offline myheaven

  • Wiadomości: 13
  • https://www.rcn.tlx.pl/
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1212 dnia: 08 Grudnia 2022, 21:45:50 »
Witam. jestem tu nowy. Syn wciągnął mnie w klimat  MaSzyny ze względu na jego zainteresowania kolejnictwem. Chcemy zrobić pulpit EN57 na bazie Arduino  (po namyśle) z pulpitem, nastawnikiem, i hamulcem Oerlikon wykorzystując oryginalną automatykę i mechanikę  . Siedzę i czytam forum ale  opisy są porozstrzelane i nie do końca pełne, nie wszystkie linki działają. Szukam schematów połączeń i zdjęcia  do pulpitu i nastawnika jazdy wykorzystując wewnętrzny wał kułakowy ( komutator). Pytanie też  jak ktoś podłączał hamulec Oerlikon. Czy ktoś montował potencjometr (enkoder), czy może można wykorzystać  gniazdo ze szpilkami pozycjami? Pytań wiele, na forum dużo wątków  nie wszystko można ogarnąć. Zwracam się o pomoc do ludzi z pulpitami EN57 którzy przetarli ścieżki.

Online lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 207
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 429
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1213 dnia: 09 Grudnia 2022, 14:57:11 »

Tak tylko się pochwalę w 100% (właściwie to 98.2% bo dwie pozycje naprzód nie są symulowane, tylko jedna) działającym nastawnikiem z byka :)

Rewelacja!

Mógłbyś opis po krótce zasadę działania?
Uśmiechnij się :)

Offline wacek12321

  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 220
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1214 dnia: 09 Grudnia 2022, 17:54:39 »
Witam. jestem tu nowy. Syn wciągnął mnie w klimat  MaSzyny ze względu na jego zainteresowania kolejnictwem. Chcemy zrobić pulpit EN57 na bazie Arduino  (po namyśle) z pulpitem, nastawnikiem, i hamulcem Oerlikon wykorzystując oryginalną automatykę i mechanikę  . Siedzę i czytam forum ale  opisy są porozstrzelane i nie do końca pełne, nie wszystkie linki działają. Szukam schematów połączeń i zdjęcia  do pulpitu i nastawnika jazdy wykorzystując wewnętrzny wał kułakowy ( komutator). Pytanie też  jak ktoś podłączał hamulec Oerlikon. Czy ktoś montował potencjometr (enkoder), czy może można wykorzystać  gniazdo ze szpilkami pozycjami? Pytań wiele, na forum dużo wątków  nie wszystko można ogarnąć. Zwracam się o pomoc do ludzi z pulpitami EN57 którzy przetarli ścieżki.

Możesz zapytać na FB np na Symulator EN57 w Białymstoku.
Z symulatorem od 2008 roku :D

Offline myheaven

  • Wiadomości: 13
  • https://www.rcn.tlx.pl/
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1215 dnia: 09 Grudnia 2022, 18:16:48 »
Witam. jestem tu nowy. Syn wciągnął mnie w klimat  MaSzyny ze względu na jego zainteresowania kolejnictwem. Chcemy zrobić pulpit EN57 na bazie Arduino  (po namyśle) z pulpitem, nastawnikiem, i hamulcem Oerlikon wykorzystując oryginalną automatykę i mechanikę  . Siedzę i czytam forum ale  opisy są porozstrzelane i nie do końca pełne, nie wszystkie linki działają. Szukam schematów połączeń i zdjęcia  do pulpitu i nastawnika jazdy wykorzystując wewnętrzny wał kułakowy ( komutator). Pytanie też  jak ktoś podłączał hamulec Oerlikon. Czy ktoś montował potencjometr (enkoder), czy może można wykorzystać  gniazdo ze szpilkami pozycjami? Pytań wiele, na forum dużo wątków  nie wszystko można ogarnąć. Zwracam się o pomoc do ludzi z pulpitami EN57 którzy przetarli ścieżki.

Możesz zapytać na FB np na Symulator EN57 w Białymstoku.
Pisałem do nich  i właśnie przekierowali tu na forum. Coś niechętnie chcą podzielić się informacjami. Zresztą z tego co zrozumiałem to oni robili to tak że wszystko działa na 110V tak jak w oryginale. Ze względów bezpieczeństawa raczej chcę to pominąć. Nie wspomniałem że pulpit , hamulec i nastawnik już  mamy. Wkraczamy w etap połączeń z MaSzyną.
« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia 2022, 18:27:01 wysłana przez myheaven »

Offline wacek12321

  • Wiadomości: 269
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 220
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1216 dnia: 10 Grudnia 2022, 11:46:37 »
No tak Białystok ma podłączony przez przekaźniki ze 110V jak pamiętam bo sam oglądałem. Niechętnie dzielą się informacjami bo był podział że jedna osoba robiła elektrykę kable itd a druga osoba programowała więc no
Z symulatorem od 2008 roku :D

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1217 dnia: 12 Grudnia 2022, 10:57:16 »
Heja
Wracam z problemem niedziałających PWMów i tym samym dwóch nieczynnych manometrów. Pomyślałem i wpadł mi do głowy pewien pomysł, jak rozwiązać problem.
MaSzyna wysyła informacje zwrotne zgodnie z tym co wybierzemy w Starterze; klawiatura, Pokeys, port COM itd. Gdyby w pliku konfiguracyjnym wpisać dwie wartości zamiast jednej istnieje szansa, że program obsłuży dwa kontrolery (Pokeys i Arduino). Tyle teorii.
W praktyce chcę zastosować w Arduino krótki kod do obsługi PWMów (sterowanie manometrami; przewód główny i zbiornik główny). Czy ktoś z obecnych tu zechciałby podzielić się fragmentem odpowiedzialnym za wysterowanie obrotomierzy z polonezów? Chciałbym na szybko zobaczyć czy mój tok rozumowania jest poprawny. Dziękuję

Co do problemu, który zgłaszałem ja i @Pitek - polegającego na niedziałającym kranie hamulca zespolonego w wersji 22.03 i wyższej - wgrałem starszą wersję startera z MaSzyny 21.04 i niestety problem pozostał. Reszta działa bez zarzutów. Trzeba by zgłosić takowy problem oficjalnie w odpowiednim wątku.

Offline Hirek

  • Wiadomości: 296
  • ugułem to siemens fajne wozy robi
    • Zobacz profil
    • Kanał YT
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1218 dnia: 13 Grudnia 2022, 17:26:36 »
Mógłbyś opis po krótce zasadę działania?
Nastawnik oparty jest o oryginalne styki i krzywki. Aktualnie komunikacja jest oparta o magistralę I2C z zewnętrznym kontrolerem, który to docelowo ma być sercem pulpitu. Podczas pisania kodu bardzo dużo wspomagałem się pythonem, aby wygenerować jego fragmenty. Napisałem sobie "debugger" nastawnika, który wypluwa mi w postaci 0 i 1 styki załączone i wyłączone. Po wrzuceniu ich w plik, pyton wygenerował, początkowo 1800 linijkowego potwora, do sprawdzania każdej pozycji. Aktualnie trochę kod został skompresowany do 100 linijek i muszę poprawić parę rzeczy w okablowaniu (gdzieś coś nie dociska, albo się zwiera). Z bocznika wykorzystuje również całe osiem styków, a z kierunkowego tylko dwa.

Swoją drogą, ktoś prosił kiedyś o wymiary pulpitu ET22. Udało mi się ogarnąć uproszczone wymiary blatu z kabiny. Jakby czegoś brakowało komuś to mogę zmierzyć coś co pozostało, bo pominąłem tam detale części które już posiadam.
https://eu07.pl/userfiles/24886/wymairy%20blat%20et22.pdf
Z maszyną od PC 08.13
Tak, to ten furas co wydał MaSzynę xD

Online lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 207
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 429
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1219 dnia: 14 Grudnia 2022, 14:59:40 »
Dobra super, dziękuję za odpowiedź. Ja również posiadam oryginalny nastawnik od ET22, niestety nie mam tej drabinki ze stykami. I tak się właśnie zastanawiam czy mam polować na te styki czy spróbować innego rozwiązania.
Uśmiechnij się :)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1220 dnia: 14 Grudnia 2022, 15:48:50 »
Ja na początku też zdobyłem kolumnę nastawników bez styków i wtedy użyłem małych krańcówek do bocznika i kierunkowego, a takie "słoneczko" do nastawnika jazdy. https://baur.pl/nie-ma-cudow/
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Hirek

  • Wiadomości: 296
  • ugułem to siemens fajne wozy robi
    • Zobacz profil
    • Kanał YT
  • Otrzymane polubienia: 212
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1221 dnia: 15 Grudnia 2022, 17:55:41 »
I tak się właśnie zastanawiam czy mam polować na te styki czy spróbować innego rozwiązania.
Na sztuki ich kupować się nie opłaca bo są zwyczajnie za drogie (z tego co wypatrzyłem to 20 zł za sztukę). Lepiej wykorzystać do tego to co zrobił Maciej, chyba że gdzieś zdobędziesz te oryginalne styki.
Z maszyną od PC 08.13
Tak, to ten furas co wydał MaSzynę xD

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1222 dnia: 16 Grudnia 2022, 13:32:50 »
Zamiast tego "słoneczka" pod krzywkami, można zrobić wszystko na krańcówkach i będzie jak w oryginale. Krańcówki tańsze od oryginalnych styków ;)
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline myheaven

  • Wiadomości: 13
  • https://www.rcn.tlx.pl/
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1223 dnia: 23 Grudnia 2022, 20:10:34 »
Ma ktoś zdjęcia jak wygląda kran Oerlikon FVel6 z EN57 wewnąrz ? Swojego jeszcze nie rozkręcałem.

Offline myheaven

  • Wiadomości: 13
  • https://www.rcn.tlx.pl/
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1224 dnia: 30 Grudnia 2022, 09:22:40 »
Czy ktoś wykorzystywał oryginalne styczniki w nastawnik do zamykania obwodów, czy montował dodatkowe mikrowyłączniki aby podłączyć do Arduino i dalej do MaSzyny?

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1225 dnia: 30 Grudnia 2022, 11:19:20 »
Ja używam oryginalnych rozłączników podłączonych do Arduino poprzez expandery.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline RooteK

  • Wiadomości: 1238
    • Zobacz profil
    • Nieoficjalna strona węzła kolejowego Jaworzno.
  • Otrzymane polubienia: 21
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1226 dnia: 02 Stycznia 2023, 11:20:38 »
Czy ktoś wykorzystywał oryginalne styczniki w nastawnik do zamykania obwodów, czy montował dodatkowe mikrowyłączniki aby podłączyć do Arduino i dalej do MaSzyny?

U siebie tak samo wykorzystałem oryginalne zestyki. Trzeba jedynie pamiętać o problemie ich drgań w momencie przełączenia, które będzie dawać fałszywe informacje. Można to rozwiązać odpowiednim filtrem RC albo już w samym mikrokontrolerze, zakładając pewien czas zwłoki na ustabilizowanie się stanu zestyku.

Offline myheaven

  • Wiadomości: 13
  • https://www.rcn.tlx.pl/
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1227 dnia: 06 Stycznia 2023, 09:33:51 »
Szykuje się nowy projekt ;)
Czy to nie w Skierniewicach?

Cześć.

Ma ktoś na zbyciu silnik do haslera, albo choćby samą puszkę?
Podpinam się pod  i odświeżam pytanie . Też poszukuję dolnej części do Haslera. Bardzieej chodzi mi o obudowę niż sprawny silnik.

Nie pisz postu pod postem.
Matek123


@Matek123
Cytowałem jeden wpis i przekierowało mnie na koniec.
Póżniej cytowałem drugi wpis i też przekierowało mnie na koniec generując dwa osobne wpisy.
Nie robiłem tego celowo. Jak robić to poprawnie?

Jak chcesz kogoś zacytować, to klikasz "cytuj", kopiujesz cytat i klikasz "modyfikuj" w swoim poście.
« Ostatnia zmiana: 07 Stycznia 2023, 17:51:00 wysłana przez matek123 »

Offline myheaven

  • Wiadomości: 13
  • https://www.rcn.tlx.pl/
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1228 dnia: 14 Stycznia 2023, 22:44:19 »
Małe podsumowanie.
Przede wszystkim chciałem powiedzieć że z szacunkiem i pokorą  podchodzę do wszystkich ludzi tutaj którzy przez tyle lat kombinowali jak zrobić symulator nie mając oryginalnych części, a poziom "technologii" podłączeń na przestrzeni lat się zmieniał i ewoluował i było trudno (czytając posty od najwcześniejszych lat). Z pomocą tego wątku zdecydowaliśmy (symulator robię z synem) iść w Arduino ze względu na to, że ta platforma rozwinęła się na tyle, iż teoretycznie ogarnia wszystkie zagadnienia obsługi pulpitu w połączeniu z MaSzyną. Sporo szukałem w internecie (jak wszyscy) szczególnie na znanym Majfrendzie. Znalazłem tam oprócz klonu Arduino Mega to jeszcze moduły tej platformy obsługujące serva do manometrów (osobne zasilanie), moduły obsługujące prędkość silnika do Haslera (falownik) 12V (osobne zasilanie). Silnik jest z przełożeniem obrotów od 0 do 960 na minutę. Ze względu na przełożenie ma moc, aby spokojnie napędzać Haslera. Moduły z przekaźnikami na 12v do obsługi lampek na pulpicie (osobne zasilanie), będą led. Zakupiliśmy też oryginalny Arduino Mega, który docelowo ma być sercem pulpitu. Sam kod będziemy pisać i testować na klonie, bo w przypadku zjarania układu nie będzie bolało ;). Zasilacze też zakupione do zasilania samego Arduino Mega, dodatkowo do silnika Haslera, i dodatkowe do modułów przekażników zasilania podświetleniem. Przed nami najdrudniejszy etap - pisanie kodu do EN57. Dodatkowo, dopóki nie ogarniemy Arduino, zrobiliśmy płytkę z klawiatury komputerowej na początek.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1229 dnia: 18 Stycznia 2023, 21:44:00 »
Czy jest jakaś szansa na rozpoznanie momentu załączenia sprężarki? Chciałbym sobie zasymulować skok napiecia przy uruchamianiu sprężarki i się zastanawiam czy da się rozpoznać ten moment.
Może jest jakaś konkretna wartość ciśnienia w ZG, przy której sprężarka się załącza?
« Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2023, 23:09:12 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.