Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 635290 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #990 dnia: 28 Lipca 2021, 20:57:42 »
Dobrze, dziękuję za odpowiedź. Będę czekał na instrukcję jak to zrobić krok po kroku. Jak zrozumiem ten proces to z resztą pójdzie już łatwo.
Uśmiechnij się :)

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #991 dnia: 29 Lipca 2021, 21:20:34 »
Dobra, Panowie, a wklei ktoś fragment kodu do wysterowania PWM arduino w odniesieniu do amperomierzy? Z podłączeniem i kalibracją chyba sam ram radę. Dzięki!

Reg. obowiązki 12.
By dodać coś nowego w temacie, w którym Twoja wiadomość jest ostatnia, użyj funkcji modyfikuj, dopisując treść do istniejącej wiadomości.
Proszę pamiętać na przyszłość.
Benek
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpnia 2021, 19:57:12 wysłana przez Benek »
Uśmiechnij się :)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #992 dnia: 30 Lipca 2021, 12:01:11 »
Dobra, Panowie, a wklei ktoś fragment kodu do wysterowania PWM arduino w odniesieniu do amperomierzy? Z podłączeniem i kalibracją chyba sam ram radę. Dzięki!
Jak wspomniałem sterowanie miernikami jest jedną z najprostszych rzeczy w pulpicie. Jeśli podłączyłeś miernik jak pisałem wcześniej (+ do PWM, a - do masy), wykalibrowałeś rezystorem lub potencjometrem wskazanie maksymalne na skali to teraz wystarczy podać sygnał odczytany z odpowiedniego bajtu i przekazać na użyty pin PWM. Przykładowo u mnie woltomierz WN jest sterowany tak
analogWrite(pinHVoltage, zPC_HVoltage);       // woltomierz WNgdzie:
  • pinHVoltage to jak sama nazwa wskazuje pin PWM w Arduino, do którego podłączony jest woltomierz
  • zPC_HVoltage to wartość odczytana z bajtu 17 czyli wcześniej mam przypisanie wartości bajtu do tej zmiennej: "zPC_HVoltage = zPC[17];"
Sprawdzając teraz swój kod przypomniałem sobie, że mierniki elektryczne zachowują się całkiem liniowo więc nie stosuję tu korekcji, która jest niezbędna przy manometrach bo jednak ustroje z obrotomierza w połączeniu z dość ciężką wskazówką manometru pracują mocno nieliniowo.
Amperomierze WN steruję analogicznie do woltomierza WN, a odpowiadające im bajty to 19 i 21 przy założeniu, że wykorzystuję 8 bitową rozdzielczość. Bawiłęm się z 10 bitami ale nie zmieniło to nic w efekcie wizualnym więc zostałem w prostszej wersji.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #993 dnia: 30 Lipca 2021, 13:58:26 »
Super! Dziś wieczorem spróbuję to podłączyć i zobaczymy jak działa. Powiedz jeszcze proszę jaki rezystor pod masę? Zauważyłem, że używasz wieloobrotowych, ale jakiej wartości konkretnie? Gdzieś wyczytałem, że Lumele M15 pracują na 60mV...

Wracając do kodu, ja mam tak:

volatile uint8_t zPC[52] = {0}; // standardowe bajty przekazywane do kodu Arduino
volatile uint8_t doPC[20] = {0xEF, 0xEF, 0xEF, 0xEF, 0}; // standardowe bajty przyjmowane z kodu Arduino

void setup() {
  pinMode(2, OUTPUT);     //ustawienie pinu 2 jako wyjście cyfrowe
  pinMode(3, OUTPUT);     //ustawienie pinu 3 jako wyjście cyfrowe
  pinMode(9, OUTPUT);     //ustawienie pinu 9 jako wyjście cyfrowe
  digitalWrite(2, LOW);     //ustawienie stanu niskiego na pinie 2
  digitalWrite(3, LOW);     //ustawienie stanu niskiego na pinie 3
  Serial.begin(115200);     //nawiązanie komunikacji z prędkością 115200b/s
  Serial.setTimeout(10);
  while(!Serial){};     //czekanie do nawiązania komunikacji z komputerem
}

void loop() {

  digitalWrite(2, (bitRead(zPC[8], 6)));     //czuwak
  digitalWrite(3, (bitRead(zPC[8], 7)));     //shp
  analogWrite(9, (bitRead(zPC[19], )));     //amperomierz 1
 
  while (!Serial.available()) {};
  Serial.readBytes((char*)zPC, 52);
  Serial.write((char*)doPC, 20);
 
}

Czy nie trzeba gdzieś zdefiniować tego pinu analogowego? Że wartość z bitu [17] minimalna to 0, a maksymalna to 255?
« Ostatnia zmiana: 30 Lipca 2021, 14:36:39 wysłana przez lcddisplay »
Uśmiechnij się :)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #994 dnia: 30 Lipca 2021, 15:16:04 »
Z rezystorem można na dwa sposoby. Wstawiasz potencjometr 10K i przy wysyłaniu maksymalnej wartości PWM czyli 255 przy 8 bitach kręcisz potencjometrem, żeby wskazówka pokazywała maksymalną wartość na skali np. 4000A. Jak już to masz to albo zostawiasz potencjometr (ja tak zrobiłem z tymi montażowymi wieloobrotowymi bo precyzja mi wystarcza) albo mierzysz na tym potencjometrze ile Ci wyszło i dobierasz najdokładnieszy rezystor np. 1% najbliższej wartości jaka Ci wyszła z pomiaru (tak robiłem kiedyś przy PoKeys). Ja wstawiałem rezystor/potencjometr przy pinie PWM, ale pewnie wstawienie od masy niczego istotnego nie zmieni.
Pin oczywiście trzeba zdefiniować ale myślałem, że to masz ogarnięte.
Ja mam to na pinie 5 więc mam tak:
const byte pinHVoltage = 5;i jeszcze:
pinMode(pinHVoltage, OUTPUT);
digitalWrite(pinHVoltage, LOW);
Zmienną też warto zdefiniować. Jako, że korzystam tylko z jednego bajtu (czyli 8 bitowego kodowania wartości napięcia dla woltomierza) to wystarczy typ byte:
byte zPC_HVoltage = 0;Polecam też skorzystanie z testowego programu MWD_SerialPort_tester od @maciek001 bo to Ci znacznie ułatwi testowanie. Jak będziesz potrzebował policzyć współczynniki korekcji nieliniowości to możesz spróbować też mojego arkusza.
« Ostatnia zmiana: 30 Lipca 2021, 15:22:25 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #995 dnia: 30 Lipca 2021, 15:45:21 »
No to teraz mam tak:

  volatile uint8_t zPC[52] = {0}; // standardowe bajty przekazywane do kodu Arduino
  volatile uint8_t doPC[20] = {0xEF, 0xEF, 0xEF, 0xEF, 0}; // standardowe bajty przyjmowane z kodu Arduino
         
  void setup() {
    pinMode(2, OUTPUT);     //ustawienie pinu 2 jako wyjście cyfrowe
    pinMode(3, OUTPUT);     //ustawienie pinu 3 jako wyjście cyfrowe
    pinMode(9, OUTPUT);     //ustawienie pinu 9 jako wyjście cyfrowe
    digitalWrite(2, LOW);     //ustawienie stanu niskiego na pinie 2
    digitalWrite(3, LOW);     //ustawienie stanu niskiego na pinie 3
    digitalWrite(9, LOW);
    Serial.begin(115200);     //nawiązanie komunikacji z prędkością 115200b/s
    Serial.setTimeout(10);
    while(!Serial){};     //czekanie do nawiązania komunikacji z komputerem
  }
 
  void loop() {

    digitalWrite(2, (bitRead(zPC[8], 6)));     //czuwak
    digitalWrite(3, (bitRead(zPC[8], 7)));     //shp
    analogWrite(9, zPC[19]);                   //amperomierz 1
    byte zPC[19] = {0};
   
    while (!Serial.available()) {};
    Serial.readBytes((char*)zPC, 52);
    Serial.write((char*)doPC, 20);
   
  }

Dobrze?

zPC[19] powinno sterować amperomierzem, a reaguje na ciśnienie w zbiorniku głównym…
« Ostatnia zmiana: 30 Lipca 2021, 16:13:45 wysłana przez lcddisplay »
Uśmiechnij się :)

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #996 dnia: 30 Lipca 2021, 18:22:35 »
W przerwie od nauki Arduino zrobiłem sobie czuwak. 4 diody LED 10mm czerwone, przekaźniki (żeby klikało), obudowa z blachy.
Uśmiechnij się :)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #997 dnia: 30 Lipca 2021, 19:32:33 »
zPC[19] powinno sterować amperomierzem, a reaguje na ciśnienie w zbiorniku głównym…
Zbiornik główny to bajt 15, więc wygląda jakbyś gdzieś zgubił 4 bajty preambuły. Od zPC[0] do zPC[3] są bajty 0xEF, pozostałe liczę dalej i wtedy 15 to ZG, a 19 to amperomierz pierwszej grupy. Czy na pewno CA i SHP działają na tych bitach co trzeba? Zobacz czy te przełączniki zapalają Ci lampki, czy może inne?
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #998 dnia: 31 Lipca 2021, 00:13:07 »
Kolego, już wszystko uruchomiłem, moim błędem były różne wartości prędkości transmisji danych (różna w kodzie, różna w ini i testerze). Teraz wszystko działa jak należy. Mam podłączony czuwak, shp i na pinie 9 miernik, który wskazuje napięcie sieci po podniesieniu pantografu.

Filmik z działania czuwaka i shp:

https://streamable.com/njm1c3

Praca przekaźników:

https://streamable.com/wd3bn1

Dotychczasowy kod:

volatile uint8_t zPC[52] = {0}; // standardowe bajty przekazywane do kodu Arduino
  volatile uint8_t doPC[20] = {0xEF, 0xEF, 0xEF, 0xEF, 0}; // standardowe bajty przyjmowane z kodu Arduino
         
  void setup() {
    pinMode(2, OUTPUT);     //ustawienie pinu 2 jako wyjście cyfrowe
    pinMode(3, OUTPUT);     //ustawienie pinu 3 jako wyjście cyfrowe
    pinMode(9, OUTPUT);     //ustawienie pinu 9 jako wyjście cyfrowe
    digitalWrite(2, LOW);     //ustawienie stanu niskiego na pinie 2
    digitalWrite(3, LOW);     //ustawienie stanu niskiego na pinie 3
    digitalWrite(9, LOW);     //ustawienie stanu niskiego na pinie 9
    Serial.begin(115200);     //nawiązanie komunikacji z prędkością 115200b/s
    Serial.setTimeout(10);
    while(!Serial){};     //czekanie do nawiązania komunikacji z komputerem
  }
 
  void loop() {

    digitalWrite(2, (bitRead(zPC[8], 6)));     //czuwak
    digitalWrite(3, (bitRead(zPC[8], 7)));     //shp
    analogWrite(9, zPC[17]);                   //amperomierz 1
   
    while (!Serial.available()) {};
    Serial.readBytes((char*)zPC, 52);
    Serial.write((char*)doPC, 20);
   
  }

Powoli zaczynam ogarniać wszystko.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipca 2021, 00:26:54 wysłana przez lcddisplay »
Uśmiechnij się :)

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #999 dnia: 01 Sierpnia 2021, 19:41:51 »
Czy nie trzeba gdzieś zdefiniować tego pinu analogowego? Że wartość z bitu [17] minimalna to 0, a maksymalna to 255?
Piny "analogowe" w arduino (PWM) mają defaultowo rozdzielczość 8-bitową (zakres: 0-255). Nie trzeba tego konfigurować. Jedyna wymagana konfiguracja to ustawienie odpowiedniego pinu jako wyjście. Tutaj najlepiej wejść w referencje od Arduino i sprawdzić część o wyjściu "analogowym" (PWM).

Co do opisu wyjść: wszystko powinno być w arkuszu na stronie (patrz: temat o komunikacji przez port szeregowy komputera (COM port) https://eu07.pl/forum/index.php/topic,28460.60.html). W programie testowym można też wygenerować wpisy do eu07.ini. Nie wiem jednak jak wygląda sytuacja ze starterem - czy przypadkiem nie nadpisuje pliku eu07.ini po zmianach w nim dokonanych bezpośrednio w pliku. Warto aby ktoś się temu przyjrzał i może zrobił tak, aby starter czytał przy uruchomieniu plik eu07.ini i w razie czego nie dokonywał w nim innych zmian. Wydaje mi się, że miałem taki problem właśnie: dokonywałem zmian w pliku eu07.ini, a starter mi wszystko nadpisywał i nie działało tak jak bym chciał.

Jeżeli chodzi o exe, to polecam najnowsze od TMJ. Stary starter od Ra (pomimo dostępnych ustawień) nie wspiera w żaden sposób komunikacji przez port szeregowy.
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline m_w

  • Wiadomości: 15
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 24
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1000 dnia: 06 Sierpnia 2021, 09:32:57 »
Informuje, że pulpitem SM42 prezentowanym w tym wątku będzie można przejechać się jutro w Parowozowni Skierniewice.
http://www.psmk.org.pl/zapraszamy-na-sierpniowy-dzien-otwarty/

Pozdrawiam

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1001 dnia: 15 Sierpnia 2021, 22:21:14 »
Cześć,

mógłby mi ktoś poradzić jakie komponenty potrzebuję do uruchomienia Haslera (aktualnie posiadam model A16). Wiem, że musi być falownik i odpowiedni zasilacz. Może ktoś podzieli się linkiem co dokładnie zakupić, żeby go uruchomić?

Wiem, że na stronie www.baur.pl są gotowe schematy, jednak opisane tam rozwiązania dotyczą głównie PoKeys'a, a nie Arduino.

Czy może w kwestii hardware'u nic się nie zmienia i muszę sam zrobić ten falownik i kupić ten zasilacz: https://www.tme.eu/pl/details/lrs-150-48/zasilacze-do-wbudowania/mean-well/

Dziękuję!
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpnia 2021, 22:41:47 wysłana przez lcddisplay »
Uśmiechnij się :)

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1002 dnia: 16 Sierpnia 2021, 07:06:06 »
Zasilacz dobierasz do falownika. Co miałoby sterować tym falownikiem?
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline lcddisplay

  • Deweloper
  • Wiadomości: 211
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 438
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1003 dnia: 16 Sierpnia 2021, 10:21:50 »
A co byłoby najlepiej zastosować? Może być Arduino? Tzn, osobne Arduino, np NANO, albo UNO? Czy może być to samo Arduino co do reszty komponentów?
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpnia 2021, 21:34:08 wysłana przez lcddisplay »
Uśmiechnij się :)

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1004 dnia: 28 Sierpnia 2021, 21:27:17 »
Od bardzo długiego czasu chodził mi po głowie pomysł przygotowanie analogowego kontrolera, który będzie odwzorowywać pracę współczesnego nastawnika jazdy/hamowania. Po wielu latach używania bardzo prowizorycznego śrubokrętu przymocowanego do drewna w plastikowej puszce poszedłem krok naprzód. Dużo pomogło mi przy tym forum ZUSI, gdzie jeden z użytkowników przygotowywał odpowiednik z metalu. W moim przypadku nie ma mowy o takiej technologii - nie mam dostępu do tokarki. Zamiast tego części metalowe zostały wycięte laserowo w plexi. W ten oto sposób, po zamówieniu jeszcze paru drobiazgów w sklepie modelarskim oraz dwóch wizytach w markecie budowlanym po śrubki, w przeciągu jednej doby powstał w pełni funkcjonalny nastawnik wzorowany na S334 z Impulsów i turbokibli:

Ma on następujące funkcje:
- płynny ruch w zakresie jazdy i w zakresie hamowania,
- wyróżniona i stabilna pozycja neutralna (0),
- wyróżniona i stabilna pozycja hamowania nagłego.
Od lat posiadam Pokeys, stąd też naturalne było użycie jego do komunikacji. Co do zasady, powinien też móc współpracować z Arduino, bo jedynym elementem elektronicznym jest tutaj zwykły potencjometr. Do wykonania pozostały:
- dorobienie uchwytów montażowych do panelu pulpitu,
- domówienie formatek elementów mocowanie potencjometru - obecnie był wykonany rapid prototyping metodą tapeciaka ;)
- kalibracja zakresu ruchu i korekta krzywki blokującej,
- przemyślenie mocowania rękojeści - sama rękojeść najprawdopodobniej będzie musiała zostać wydrukowana w 3D na podstawie modelu,
- mam też przyciski niestabilne, aby móc symulować działanie "magicznego przycisku", tj. przełącznika tempomatu.
Na dalszym etapie przewiduję sprawdzenie, czy się da i w jaki sposób osiągnąć zakres pracy pięciopozycyjnego manipulatora hamulca zespolonego.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1005 dnia: 29 Sierpnia 2021, 23:06:40 »
Od bardzo długiego czasu chodził mi po głowie pomysł przygotowanie analogowego kontrolera, który będzie odwzorowywać pracę współczesnego nastawnika jazdy/hamowania. Po wielu latach używania bardzo prowizorycznego śrubokrętu przymocowanego do drewna w plastikowej puszce poszedłem krok naprzód. Dużo pomogło mi przy tym forum ZUSI, gdzie jeden z użytkowników przygotowywał odpowiednik z metalu. W moim przypadku nie ma mowy o takiej technologii - nie mam dostępu do tokarki.

Od siebię dodam, iż pomysł wykonania tego typu nastawnika z metalu, jest pomysłem od którego radzę wszystkim zainteresowanym jak najszybciej odejść. Elementy wykonane ze stali były by bardzo ciężkie, no i oczywiście byłby problem z dostaniem materiału w odpowiedniej formie. Wykonanie na tokarce należało by do bardzo żmudnej pracy, no chyba że komuś udałoby się znaleźć odpowiedni krążek pod rękojeść. Wówczas wystarczyłoby go tylko ztoczyć do rozmiaru jaki chcemy, no i dla estetyki zrobić ze 3 przejścia nożem na bardzo wolnym posuwie mechanicznym wzdłużnym i poprzecznym. Zalecam takowy projekt wykonać z tworzywa sztucznego. Będzie to prostsze, tańsze i oczywiście lżejsze.
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpnia 2021, 23:09:28 wysłana przez SpawaczTIG141 »

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1006 dnia: 29 Sierpnia 2021, 23:10:28 »
Oryginały są właśnie metalowe, a sama obróbka chyba jednak bardziej cywilizowana - jest ktoś ma tokarkę, to i może prosto wiercić lub frezować.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1007 dnia: 29 Sierpnia 2021, 23:12:35 »
Sama obróbka oczywiście że może być bardziej cywilizowana, lecz należy odpowiedni materiał mieć. Z takowym obecnie w naszym kraju ciężko.

Offline Joozeph

  • Wiadomości: 33
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 37
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1008 dnia: 30 Sierpnia 2021, 08:49:55 »
Cześć.
Trochę czasu minęło od ostatniej aktualizacji zmian w moim projekcie, niestety brak czasu skutecznie mi uniemożliwił jakiekolwiek aktywności w internatach. Nie zmienia to faktu iż prace idą do przodu. Na ten moment większość już działa. Główną zmianą jaka zaszła to pojawienie się kolumny nastawników. Robię ją od podstaw jednak nie jest ona niczym nowym na tym forum. Opiera się konstrukcyjnie na już prezentowanych tu projektach. Szczególnie pomocnym okazał się wątek opisujący budowę kolumny z drewna. Sam z tego właśnie materiału tworzę swoją. Wleciały tabliczki, radiotelefon… kosmetyka. W planach jest jeszcze jeden dość istotny aspekt wizualny ale o nim może kiedy indziej.
Brakuje mi jeszcze dosłownie kilku elementów. Poszukuję klucza nastawnika kierunkowego wraz z bazą, dźwigni bocznikowania oraz elementu wskazującego spod koła nastawnika jazdy.

Offline greg.89.hun

  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1009 dnia: 02 Września 2021, 15:18:03 »
I made my controllers with 3D printer. Okay probably not the cheapest solution, but it's working very good with another simulators.
With Maszyna I've not tried yet 'couse if I good remember it has got no joystick driver trought Pokeys, only the FV4 and loko brake can I set up with axis. So for ex the throttle cannot operate yet with axis.
Am I right? Or since then is there any update?

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1010 dnia: 02 Września 2021, 19:08:33 »
Oryginały są właśnie metalowe, a sama obróbka chyba jednak bardziej cywilizowana - jest ktoś ma tokarkę, to i może prosto wiercić lub frezować.
Masz gdzieś jakieś zdjęcia, rysunki, dokumentację oryginału?
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline Czarodziej

  • Wiadomości: 350
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 93
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1011 dnia: 03 Września 2021, 09:29:31 »
@greg.89.hun
mac310 created an xls calibration tool, unfortunately it's only in Polish, but you may give it a try: https://baur.pl/kalibracja-hamulcow/
I find it very useful.
PS
Thanks mac310 ;D

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1012 dnia: 03 Września 2021, 12:15:16 »
Tu co prawda przycięty screenshot z konwersacji z Jubajem, ale tamten projekt widać. Jeśli człowiek by znalazł materiały odpowiedniej wielkości, to zrobienie tego na tokarce nie jest problemem. Gorzej by było, gdyby rolę materiału miał pełnić duży stalowy wałek. Wówczas wpierw trzeba by było wpierw wyciąć specjalnym nożem tokarskim takowy krążek, a dopiero potem go obrabiać do właściwych wymiarów. Z elementami rękojeści poszło by łatwiej.

Offline greg.89.hun

  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1013 dnia: 03 Września 2021, 21:20:16 »
@SpawaczTIG141
Methamide rod would be more preferred I think. And available from this even diameter 200mm. Yes; okay; the challenge remains with the machining... :/

@Czarodziej
Thank you I know this file, I've used yet with my another dashboard earlirer. But with this you can calibrate only the brakes from the inputs I think. :(

@maciek001
I've got this, OEBB1016 brake controller: https://drive.google.com/file/d/1wo57bYBBZI-jvOfPhdKt1KYmshkyGwwq/view?usp=sharing
« Ostatnia zmiana: 03 Września 2021, 23:48:12 wysłana przez greg.89.hun »

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1014 dnia: 09 Września 2021, 08:44:34 »
@greg.89.hun thanks a lot!
@SpawaczTIG141 dzięki!
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
Odp:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1015 dnia: 14 Września 2021, 21:31:33 »
Ktoś może polecić jakieś konkretne przekaźniki do używania z Pokeysem? Kupiłem przyciski z podświetleniem, lampki z zasilaniem 12V. Wiadomo, że nie można tego bezpośrednio zasilić Pokeys, a jedynie wysterować. Do zasilenia lampek celuję w jakiś popularny zasilacz 12V do taśm LED.
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1016 dnia: 14 Września 2021, 21:42:41 »
Ja do sterownika swoich lampek używam przekaźniki ST-SH-112L z cewką na 12V załączaną przez transopror PC123. Dioda transoptora podpięta pod pin PoKeys przez rezystor 390R.
Masz to u mnie opisane w https://baur.pl/wp-content/uploads/2014/09/MaSzyna_Pulpit_dokumentacja_draft-0.2.pdf
Używam zasilacza ATX bo poza 12V wykorzystuję też 5V np. do przyciemniania lampek.
« Ostatnia zmiana: 14 Września 2021, 21:44:10 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline RUDEK

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 292
  • cisza spokój na tle kolei
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 125
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1017 dnia: 14 Września 2021, 21:46:01 »

Offline slim

  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1018 dnia: 19 Września 2021, 17:12:45 »
Cześć,
Ogólnie od dawna chcę zabrać się za budowę pulpitu. Ale nie wszystko na raz. Powiedzcie mi jak w prosty i tani sposób zrobić nastawnik jazdy (z bocznikowaniem) lub zawór FV4a. Z góry dzięki za odpowiedzi :)

SpawaczTIG141

  • Gość
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #1019 dnia: 25 Września 2021, 20:24:52 »
Wpierw należy skołować takowe części ze złomu, lub kupić na aukcji internetowej (o ile ktoś sprzedaje).
Alternatywą jest zbudować to samemu. Wówczas trzeba wykombinować najlepiej drewnianą skrzynkę o rozmiarach chociaż 30x30cm. Otwornicami lub wiertłami łopatkowymi powiercić otwory pod łożyska. Łożyska polecam kupić takie, aby otwór wewnętrzny pasował do pinu o grubości 10mm bądź innej, to już zależy co pan wybierzesz.
Jako koło nastawnika głównego polecam kupić na szrocie kierownicę od Malucha czy Poloneza.
Na dole skrzyneczki polecam zamontować takie potencjometry : https://allegro.pl/oferta/potencjometr-obrotowy-liniowy-b0-5k-0-5kohm-500ohm-5191258227

Do tychże potencjometrów polecam przymocować wspomniane piny o średnicy 10mm, bądź grubsze. Dobierzecie to sami odpowiednio do łożysk.
Jako dźwigienki od nawrotnika i nastawnika bocznikowania polecam do wspomnianych pinów przymocować wycięte z drewna listewki o długości ok 15 cm.

Jeśli zaś mówimyvo budowie tego z prawdziwych nastawników, wówczas musimy na wałki od nastawnika kierunku, głównego i bocznikowania doinstalować potencjometry.

Do spraw programistyczno elektronicznych polecam kontakt z @YouBy gdyż trzeba to wszystko podłączyć do komputera i zaprogramować, a Jubaj zna się na tym bardzo dobrze.

Spawacz