Autor Wątek:  Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.  (Przeczytany 633164 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #300 dnia: 22 Października 2014, 22:19:51 »
This is known problem for PoKeys55 mentioned some time ago (look here: http://eu07.pl/forum/index.php/topic,13529.msg355216.html#msg355216). Latest software for PoKeys55 and also for PoKeys56 solves that issue.
I can see that you have PoKesy56 so you can change value for Triggered Input feature (default is 0). For me increasing it to 4 or 5 is enough.

Reg. obowiązki 11a.
Proszę usunąć zbędny cytat.
Benek
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2017, 19:54:44 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #301 dnia: 23 Października 2014, 16:12:20 »
Chciałem się pochwalić aktualnymi osiągnięciami w budowie pulpitu:


Wszystko jest na etapie programowania i jak widać na filmiku na etapie ustalania kolejności wejść i wyjść.
Jakby ktoś miał jakieś pytania to chętnie odpowiem :)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline greg.89.hun

  • Wiadomości: 22
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 11
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #302 dnia: 25 Października 2014, 10:51:45 »
Thank you it works. :-)

Offline Marcin S

  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #303 dnia: 10 Listopada 2014, 18:19:11 »
Cześć.

Mam problem z okiełznaniem kontrolek sygnalizacyjnych od pinu 23 do 34 innymi słowy wszystkich. One o tyle dziwnie "działają", że aż ciężko będzie to opisać.
W załączniku jest przedstawiony schemat na jakiej zasadzie jest rozwiązane sterowanie każdej z kontrolek. Główny problem jest taki, że w ogóle nie działają zarówno z programu Pokeysa jak i w MaSzynie. Kawałkiem przewodu dokonując zwarcia "nóżek" transoptora od strony fototranzystora zamykam obwód przekaźnika do masy i kontrolka załącza się, czyli sam przekaźnik i obwód do kontrolki pracuje poprawnie. Wygląda to w ten sposób jakby problem pojawiał się po stronie diody transoptora, czyli sterowaniem z Pokeysa, natomiast w programie  po załączeniu "okienka" (np 30-kontrolka poślizgu) na zielono przez polecenie "enable output control" między pinem 3,3V a pinem 30 nie ma napięcia, a pozostałych na których jest okienko białe, czyli wyłączonych jest 3V (i pomimo to nie świecą kontrolki).
Kolejna ciekawostka. Kiedy stan w programie wszystkich kontrolek jest wyłączony (białe okienka) (kontrolki nie świecą), zwierając przekaźnik jakiejś kontrolki do masy, kontrolka załącza się i wchodzi w stan podtrzymania czyli de facto działa, ale wystarczy wtedy tą kontrolkę "załączyć" w programie czyli okienko na zielono i kontrolka gaśnie i już nie da się jej ponownie załączyć z programu.

Pokeys55 - program v3.0.65
Transoptor użyty - PC123
Pin'y od 23 do 34 są ustawione jako "Digital output"

Pozdrawiam

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #304 dnia: 10 Listopada 2014, 19:33:22 »
Kontrolki są załączone, kiedy okienka są białe. Dodatkowo musi być zaznaczony kwadracik Enable output control. Zmiana okienka na zielone powoduje wyłączenie kontrolki. Wygląda na to, że transoptor nie daje wystarczającego prądu do załączenia przekaźnika, ale jest on jednak na tyle duży, że po załączeniu kabelkiem, wystarcza do podtrzymania przy białym okienku. Jakich przekaźników użyłeś? Prawdopodobnie mają za duży pobór prądu przez cewkę.

Offline WaldekDWR

  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #305 dnia: 11 Listopada 2014, 00:25:30 »
Witam, wydaje mi się że stanem aktywnym PINx jest stan wysoki (H), podłącz KATODE diody do masy (GND) POKEYS
i zmień rezystor na okło 200 ohm powinno działać.
Pozdrawiam

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #306 dnia: 11 Listopada 2014, 01:27:31 »
Co tu kombinować. Temat przetestowałem i co nieco napisane jest tu http://baur.pl/lampki i tu http://baur.pl/sciemniam/ i jeszcze tu http://baur.pl/pulpit-euep07-dokumentacja-techniczna/
Stosuję wyjście z PoKeys na przekaźniki i żarówki 12V (W5W). Wszystko działa bez problemu.
« Ostatnia zmiana: 11 Listopada 2014, 01:32:08 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline Marcin S

  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #307 dnia: 12 Listopada 2014, 15:04:48 »
Jakich przekaźników użyłeś? Prawdopodobnie mają za duży pobór prądu przez cewkę.
Użyłem przekaźników JZC-4123-12VDC (LTonic). Spróbowałem wziąć napięcie z zasilacza PC (620W), ale dalej ta sama sytuacja.
Btw. żarówki są to W5W/12V.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #308 dnia: 12 Listopada 2014, 17:57:50 »
Spróbowałem wziąć napięcie z zasilacza PC (620W), ale dalej ta sama sytuacja.
Nie chodzi o wydajność zasilacza, ale wyjścia transoptora. Użyj przekaźników o prądzie cewki poniżej 20mA lub zastosuj transoptory o wyjściu na prąd przynajmniej 30mA, bo taki pobór mają Twoje obecne przekaźniki albo skorzystaj z pomysłów kolegi @mac310.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #309 dnia: 12 Listopada 2014, 18:06:58 »
O ile dobrze widzę to cewka tego przekaźnika mając 360 mW będzie przy 12V potrzebowała 30 mA. PC123 pracuje w zakresie 2,5 do 25 mA. Jest szansa, że nie pociągnie cewki.
Jednak dla testu na krótko podłączysz cewkę do zasilacza to powinna zadziałać. Dodatkowo PC123 w takim układzie zasilania diody z rezystorem 390 ohm daje na diodę coś koło 5-6 mA więc Iec będzie niższy niż maksymalny z noty katalogowej czyli mniej niż wspomniane 25 mA.
Moje przekaźniki LU12 mają cewkę ok 17 mA, a prąd przewodzenia do 2A więc sprawdza się zarówno po stronie sterowania z transoptora jak i zasilania żarówki.
Nie czuję się fachowcem, ale może tu jest problem.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2014, 18:11:06 wysłana przez mac310 »
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline RUDEK

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 292
  • cisza spokój na tle kolei
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 125

Offline Marcin S

  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #311 dnia: 12 Listopada 2014, 18:54:23 »
Hmm.. póki co, lepszą deską ratunkową wydaje się wymiana transoptora, bo przy wymianie przekaźników to już otwory montażowe w płytce nie będą pasować, a i koszt podejrzewam byłby większy. Z góry przepraszam za prośbę, ale może mógłby ktoś polecić jaki transoptor byłby najkorzystniejszy? Nie chciałbym kupić innych które również okazały by się nieodpowiednie.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #312 dnia: 12 Listopada 2014, 19:06:56 »
Chyba w grę wchodzi transoptor w układzie Darlingtona np. LTV815 http://www.tme.eu/pl/details/ltv815/transoptory-wyjscie-tranzystorowe-tht/liteon/#
Ten ma Ice do 35 mA i jest w tej samej obudowie co PC123. Powinno zadziałać.
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline czarek.bl

  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #313 dnia: 13 Listopada 2014, 18:17:49 »
Witam. Mam do was, drodzy koledzy z forum pytanko. Mianowicie jak uważacie czy poradzę sobie z budową pulpitu bez większej pomocy osób dorosłych, obecnie mam 14 lat ? Polecacie jakieś poradniki dotyczące podstaw elektryki ? 

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #314 dnia: 13 Listopada 2014, 20:09:49 »
@ Marcin S: jak już WaldekDWR wspomniał - zmień rezystor na mniejszy.
Jak go wyliczyć? Musisz znać wydajność pojedynczego pinu POKEYs. Przyjmijmy, że jest większy niż 20mA i takim prądem możemy sterować transoptor. Wchodzimy w notę katalogową transoptora: http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/Sharp/mXyzqqty.pdf
Szukamy parametrów diody wejściowej: Imput>Forward Voltage i czytamy, że przy 20mA napięcie na diodzie wynosi ok. 1,2V
liczymy rezystor dla Twojego schematu: http://eu07.pl/forum/index.php?action=dlattach;topic=13529.0;attach=75887;image

3,3V - 1,2V = 2,1V <- napięcie jakie musi się odłożyć na rezystorze
Teoretycznie powinien nam wystarczyć prąd 15mA (nie mamy charakterystyki przejściowej akurat w tej nocie)
2,1V/0,015A = 140 Ohm <- najmniejszy rezystor jaki możemy dać, jeżeli takiego nie mamy dajemy nieco większy.

Z doświadczenia wiem, że już przy 10mA powinno wszystko ładnie pracować. W twoim przypadku tranzystor jest zbyt słabo wysterowany i mamy za mały prąd cewki przekaźnika. Tak przynajmniej mi się wydaje :)

@czarek.bl: zależy jak chcesz zrobić pulpit i na czym ;) Pooglądaj to co już jest na forum i zrób własną koncepcję. Jeżeli umiesz czytać schematy to chyba wszystko znajdziesz.

Reg. obowiązki 2.
Proszę umieścić grafikę poprawnie, jako załącznik.
Benek
« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2014, 20:22:54 wysłana przez maciek001 »
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline Marcin S

  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #315 dnia: 13 Listopada 2014, 21:45:34 »
@maciek001: Ta alternatywa będzie jako drugie koło ratunkowe. ;) Póki co spróbuje przejść inną linią oporu i wymienić transoptory. Znalazłem na Allegro w całkiem przystępnej cenie 815'ki, podmienię i zobaczymy co z tego wyjdzie. Przy tej całej kasie jaką wpakowałem w pulpit to te marne parę złoty nie zrobi już większej różnicy. ;) A jeśli nie pomoże, to będziemy się bawić z oporami na diodzie.

@czarek.bl: Cóż, Chopin w wieku 7 lat komponował, więc wiek jest de facto drugą kategorią. ;) Wszystko zależy od tego jak "łapiesz" schematy elektryczne, projektowanie obudowy, itp. itd. Z "poradników" polecam, podręcznik "Elektrotechnika" Stanisława Bolkowskiego, "Urządzenia i maszyny elektryczne" WKŁ, etc. Stara dobra wiedza..
Też kwestia jakiego pojazdu chcesz zrobić pulpit, w jakim stopniu zaawansowania.. Tu jest sporo zmiennych, więc musisz to sobie dokładnie przemyśleć co i jak, a jeśli chcesz jeszcze bawić się w oryginalność to czy i Cię na to stać. ;)

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #316 dnia: 13 Listopada 2014, 21:49:15 »
A jeśli nie pomoże, to będziemy się bawić z oporami na diodzie.
Szybciej będzie zmienić rezystor niż optotranzystor ;)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #317 dnia: 13 Listopada 2014, 21:51:08 »
Tym bardziej, że ja przy LTV815 używam rezystorów 47 Ohm.

Edit: Ja używam LTV817.
« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2014, 21:58:53 wysłana przez miko22 »

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #318 dnia: 13 Listopada 2014, 22:00:17 »
@Marcin S: wymieniaj na 130 lub 150 omowe rezystory i testuj ;) jeżeli będzie lepiej to po co transoptory wymieniać? ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2014, 22:02:08 wysłana przez maciek001 »
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #319 dnia: 14 Listopada 2014, 21:15:39 »
Wiecie może, czy jest jakaś różnica między oryginalnym buczkiem od CA/SHP typu KBB61027 a buczkiem KBB610007? Głównie chodzi mi o rodzaj dźwięku i jego głośność, bo o innym napięciu zasilania wiem. Z wyglądu są chyba takie same.

Offline Marcin S

  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #320 dnia: 15 Listopada 2014, 09:14:07 »
...
Z wyglądu są takie same, dźwięk mają taki sam, a głośność dźwięku również jest zadowalająca. ;) Mam właśnie dwa buczki KBB610007, napięcie zasilania 220V.

Nie cytujemy ostatniej wiadomości. Poprawiłem.
Benek
« Ostatnia zmiana: 15 Listopada 2014, 09:15:45 wysłana przez Benek »

Offline czarek.bl

  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #321 dnia: 15 Listopada 2014, 16:52:45 »
Cytuj
@czarek.bl: Cóż, Chopin w wieku 7 lat komponował, więc wiek jest de facto drugą kategorią. ;) Wszystko zależy od tego jak "łapiesz" schematy elektryczne, projektowanie obudowy, itp. itd. Z "poradników" polecam, podręcznik "Elektrotechnika" Stanisława Bolkowskiego, "Urządzenia i maszyny elektryczne" WKŁ, etc. Stara dobra wiedza..
Też kwestia jakiego pojazdu chcesz zrobić pulpit, w jakim stopniu zaawansowania.. Tu jest sporo zmiennych, więc musisz to sobie dokładnie przemyśleć co i jak, a jeśli chcesz jeszcze bawić się w oryginalność to czy i Cię na to stać. ;)
Cytuj

Będzie to pulpit z ET22 - wybieram się po niego w przyszłym tyg. Lepiej w pulpicie zastosować Pokey's 55 czy 56u ? Chciałbym aby mój pulpit był bardzo realistyczny (działające manometry, hasler itd ... ) Niestety nie do końca umiem czytać schematy.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #322 dnia: 15 Listopada 2014, 19:03:58 »
Lepszy jest chyba PoKeys 55, bo można sterować haslerem (56U nie ma wyjścia analogowego). A co do zapisu stanu wysokiego na wyjściach kontrolek w 56U, żeby nie trzeba było tego przestawiać po każdym podłączeniu do komputera - u mnie to i tak nie działa...

@Marcin S: dzięki ;)

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #323 dnia: 15 Listopada 2014, 19:31:34 »
Przy aktualnym sofcie do 55 też można zapisać stan kontrolek. U mnie działa :)
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline czarek.bl

  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #324 dnia: 15 Listopada 2014, 22:27:55 »
Czytałem że jak zastosuję PoKeys'a 55 to nie będę wstanie podłączyć do niego trzech manometrów oraz Woltomierza WN i trzech Amperomierzy WN - w przypadku ET22.

Offline mac310

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 518
    • Zobacz profil
    • Moim Okiem...
  • Otrzymane polubienia: 73
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #325 dnia: 15 Listopada 2014, 23:16:51 »
Zarówno PoKeys55 jak i 56 mają po 6 wyjść PWM, które są wykorzystane do sterowania miernikami. W tej chwili są wszystkie wykorzystane: woltomerz WN, dwa amperomierze WN oraz trzy manometry hamulcowe. Nic więcej się nie podepnie. Wyjście analogowe obsługuje haslera. Zatem brakować Ci będzie obsługi trzeciego amperomierza WN, który jest w ET22. Woltomierz NN można obsłużyć poza sterowaniem z PoKeys jak to zaprojektował @miko22 (stosuję u siebie to rozwiązanie).
Historia budowy pulpitu lokomotywy serii EU07.

Offline maciek001

  • Wiadomości: 136
    • Zobacz profil
    • FanPage symulatora ET22
  • Otrzymane polubienia: 33
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #326 dnia: 16 Listopada 2014, 11:50:49 »
MWD obsługuje 15 PWM-ów ale jeszcze nie skończyłem tego wcielać do Maszyny ;)
Wszystko da się zrobić tylko jeszcze nie wiem jak.

Offline miko22

  • Wiadomości: 616
  • Powoli wracam z "promocją"...
    • Zobacz profil
    • Nasze-Symulatory.pl
  • Otrzymane polubienia: 196
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #327 dnia: 16 Listopada 2014, 13:57:31 »
Do sterowania tego trzeciego amperomierza WN w ET22 powinny wystarczyć trzy potencjometry do regulacji, krańcówka z krzywką na wale nastawnika (lub transoptor szczelinowy z rezystorem i tarczką (co dla kogo wygodniejsze)), przekaźnik i dioda do niego oraz trochę inne podłączenia pierwszego amperomierza do PoKeys. Otóż można wykorzystać zależność, że na pozycjach nastawnika 0-36 (SR) amperomierz WN 3 wskazuje zawsze 0A, a na pozycjach 37-48 (R) wskazuje dokładnie to samo co amperomierz WN 1. Niestety średnio mam możliwość to sprawdzić u siebie, bo posiadam jedynie woltomierze WN i NN (mają duże różnice w rezystancji cewek), ale może coś wykombinuję. Zainteresowanych proszę o kontakt na PW, a publicznie udostępni się już może przetestowany schemat?

Offline Niebugoclaw

  • Wiadomości: 1222
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 10
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #328 dnia: 16 Listopada 2014, 19:27:10 »
Potwierdzam rozwiązanie amperomierza WN3 na krańcówce na wale NJ i podłączone równolegle do WN1. Dodatkowo potencjometry (najlepiej na obu gałęziach), żeby móc idealnie wyrównać wskazania.

Offline Marcin S

  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 9
Odp: Nastawnik/Pulpit do komputera - Wskazówki i gotowe projekty.
« Odpowiedź #329 dnia: 18 Listopada 2014, 17:55:13 »
Jeszcze tak a propos kontrolek. Udało się je w końcu ożywić, pomogła wymiana transoptora z PC123 na PC815 (LTV815). Co lepsze, jeden transoptor jest w stanie "udźwignąć" dwa przekaźniki, co u mnie ma miejsce kilkukrotnie.
No i oczywiście dzięki za pomoc. ;)

Żeby nie było oczywiście zbyt kolorowo, no bo przecież jak by inaczej, jest problem z hamulcami. By nie potrzebnie się rozpisywać, nagrałem filmik przedstawiający tą "usterkę".
http://youtu.be/uwbQuVgSoDE
Czego to może być przyczyna tak dziwnego "skakania"? Nie sądzę, aby to była wina potencjometrów, gdyż w programie PoKeys'a wahania napięcia na różnych pozycjach jest na poziomie do 0,01~0,02V. Minimalne drgania hamulców wiadomo, że będą właśnie przez tą tolerancję, ale nie, aż takie skoki.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudnia 2014, 19:05:36 wysłana przez Marcin S »