Autor Wątek:  Jaki aparat wybrać?  (Przeczytany 25862 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mati_An

  • Wiadomości: 630
  • Trasopisarz i fotograf
    • Zobacz profil
    • Moje Fotki
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #30 dnia: 01 Września 2009, 09:02:40 »
Myślę, że piszesz o tej co dawała taki mydlany obraz (Nikon Nikkor 50mm f/1.8 D AF? od przysłony 2,8 nie było już kłopotu ;p) ;) ale nie udało mi się jej upolować...
Dokładnie tą miałem na myśli, ale w takim razie skoro masz tą z f/1.4 to pewnie znaczy że lubisz robić zdjęcia na f/2.
Na dniach zamierzam kupić Nikon AF-S DX Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6G ED VR i będę miał 2 konkretnie wyposażone aparaty :) Nikon ROX
W przyszłości mam jeszcze dokupić Nikkora AF-S 70-300 mm f/4.5-5.6G IF-ED VR i obecnego świeżynka Nikkora AF-S DX 35 mm f/1.8G, wtedy już będę zadowolony, chwilowo muszę się zadowolić kitowym 18-70.
Bajka o czasie - trza się brać tylko za trasy... a może nie tylko?

Offline surgeon

  • Wiadomości: 659
  • Zmierzły, opryskliwy, czepialski i mądrala :D
    • Zobacz profil
    • SCN
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #31 dnia: 01 Września 2009, 10:20:24 »
Tylko CANON. Dziękuję za uwagę. :)
Ra: Ostatnio dochodzę do wniosku, że cybernetycznie to kura ma podobne skomplikowanie, co obecne komputery. A jest tańsza, zdrowsza, a jak się zepsuje, to wywalić na kompost można.

Offline Quark-t

  • Administrator
  • Wiadomości: 3590
  • Automaty liczą...
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 47
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #32 dnia: 01 Września 2009, 10:33:37 »
Marudzicie... Pentax MZ-6 + SMC FA 28-70 f/4 AL +Fujicolor PRO 160 S... i wszystko wiadomo :)
Pozdrawiam, dr inż. Quark-t

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Września 2009, 12:13:10 »
Obiektyw kit'owy tudzież KIT to obiektyw plastikowy
Możesz to jednak rozwinąć?



Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Września 2009, 23:27:59 »
Akvin, chodzi o obiektywy sprzedawane w zestawie z aparatem (body). Do do plastiku wyraziłem się zbyt ogólnie ale miałem na myśli produkty podobne do Canon EF 75-300 mm f/4-5.6 III USM.


   « Dodano: 01 Września 2009, 23:30:06 »
Mati_An, 18-70mm to chyba najsłynniejsze szkło Nikona ;) Dobra jakość, średnia cena i duża uniwersalność ;)

Ostatnio myślę nad czymś bardzo długim ale budżet wyczerpałem (no przynajmniej do wiosny)...

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #35 dnia: 02 Września 2009, 00:50:28 »
Edit:
Rozumiem, że chcesz mnie obrazić celowo stosując formę per "Inteligent"... Może się przewietrz bo zaczynasz się pienić i budować nieprzyjemną sytuację. Sam napisałeś, że do portretów mam brać długie szkło, a teraz piszesz o szerokim kącie - zdecyduj się. W portretach stosuje się to co da oczekiwany efekt, a słynne 85-135mm, ech - uwierz głęboko, że nie wszystko co jest w "necie" jest całkiem prawdziwe i dobre. A jeśli koniecznie chcesz wiedzieć, to swoją wiedzę zdobywałem na warsztatach oraz z książek i zagranicznych how to.
Myślę że nie jest to miejsce na chwalenie się.
Skoro ktoś zwraca się per "Chłopie", to wypada się do niego zwrócić per "Inteligent". Co to "Inteligent" jest obraźliwe. Sam nie wiesz co piszesz. Przecież napisałeś cytuje:
Cytuj
A wiesz, że jak wezmę 85-135 to w studio się nie ogarnę?
Gdzie tu pisze o portrecie.
Cytuj
a słynne 85-135mm, ech - ...ciach
Czemuż to zmieniasz tok myślenia. W fotografii portretowej stosuje się dłuższe ogniskowe. Po pierwsze aby uniknąć przerysowania, przy zbytnim zbliżeniu do obiektu. Po drugie aby uzyskać odpowiednią głębię ostrości, nie ostry dalszy plan.
Nie wiem dlaczego mam tobie wierzyć. Na jakiej podstawie twierdzisz, że moja wiedza pochodzi z netu. Przecież mnie nie znasz.
Jak zauważyłem większość poleca aparat taki jaki ma.
Z kupnem aparatu fotograficznego nie ma problemu. Wystarczy wejść google i wpisać aparat cyfrowy, jest wiele stron które pozwolą na wybór, dobór aparatu.
Na co należy zwrócić uwagę wyborze.
1.Język menu – najlepiej jak jest polski.
2.Zasilanie – nie które aparaty zasilane są akumulatorami dedykowanymi. Według mnie najlepsze jest zasilanie akumulatorkami paluszkowymi AA/AAA. W razie czego zawsze można kupić baterie i założyć.
3.Karta pamięci – najlepiej na kartę SD, SDHC, gdyż są najbardziej rozpowszechnione.
4.Zoom – wielkość względna określająca ile razy zwiększa się najmniejsza ogniskowa.
5.Ogniskowa obiektywu – tu może być problem z wyborem, gdyż ogniskowa obiektywu zależna jest od wielkości matrycy. Dlatego ogniskową podaje się ekwiwalentnie w odniesieniu do fotografii małoobrazkowej. Lepiej wybrać obiektyw który ma mniejszą najmniejszą ogniskową.
6.Jasność obiektywu – stosunek średnicy soczewki do ogniskowej nim jest mniejszy, tym obiektyw jaśniejszy. Obiektyw 1:2 jest jaśniejszy od  1:4.
7.Ilość megapikseli – w obecnie produkowanych aparatach można tego nie brać pod uwagę, chyba że myśli się o fotografii wielkoformatowej.
8.Czy chcemy aparat pracujący tylko w trybie auto „idiotaparat”, czy z możliwością ustawień manualnych. Lepiej wybrać tę drugą wersję.
9.Kompakt czy lustrzanka – wszystko ma swoje plusy i minusy a może hybryda.
10.Jeśli nie lustrzanka to dobrze aby miał celownik lunetkowy lub elektroniczny EVF. Wyświetlacz nie zawsze pozwala wykadrować zdjęcie.
11.Matryca CCD lub CMOS.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #36 dnia: 02 Września 2009, 23:30:56 »
Zadałeś pytanie -odpowiedziałem Ci. Jeśli odbierasz to jako chwalenie się to współczuję.

Co do portretów się nie zgodzę i nie zamierzam dalej polemizować. "Ciach".

Czy Cię znam? - nie, czytałem jedynie twoją twórczość na forum.

Ad. 1 - Cały sprzęt kupiony w kraju musi mieć PL instrukcję, a to wystarcza aż nadto bo 3/4 sprzętu ma PL menu.
Ad. 2 - Jeśli się dba o sprzęt to nie ma kłopotu z padnięciem akumulatora.
Ad. 8 - Nawet kompakty dają się manualnie regulować.

Ot. Swoje już napisałem :)

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #37 dnia: 03 Września 2009, 00:12:13 »
Ad. 1 - Cały sprzęt kupiony w kraju musi mieć PL instrukcję, a to wystarcza aż nadto bo 3/4 sprzętu ma PL menu.
Ad. 2 - Jeśli się dba o sprzęt to nie ma kłopotu z padnięciem akumulatora.
Ad. 8 - Nawet kompakty dają się manualnie regulować.
Ad1  - Ale z tego co piszesz 1/4 sprzętu nie ma polskiego menu. Czyli lepiej sprawdzić.
Ad2 - Nie chodziło mi o padnięcie akumulatora. Wyobraź sobie, robię zdjęcia i okazuje się, że akumalator jest rozładowany. Jeśli używam akumalatorów AA lub AAA, zawsze można awaryjnie włozyć baterię. Mnie to się osobiście nie przydazyło, lubię mieć zapasowy komplet akymulatorów. Ale nie którzy mieli z tego powodu problem. Jeszcze jest problem z dostępnością akumulatorów dedykowanych. Z kupnem akumulatorów AA/AAA nie ma problemu a z kupnem akumulatorów dedykowanych. Tego to nie wiem.
Ad8 - Zaawansowane kompakty tak, ale proste kompakty nie.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #38 dnia: 04 Września 2009, 09:48:46 »
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi który sprzęt jest najlepszy. Mając do dyspozycji określoną ilość gotówki trzeba dopasować swoje własne preferencje. Obecnie lustrzankę z kitowym obiektywem można kupić poniżej 2000 zł. I właśnie ten kitowy obiektyw i matryca w lustrzankach przesądza wybór w stronę lustrzanki. Kitowe obiektywy Nikona i Canona i tak są lepsze niż obiektywy kompaktów. Mając już body i ewentualny przypływ kasy można dokupić następne szkło. Lustrzanki mają lepsze matryce, bardziej czułe i mniej szumiące. Jeśli mamy mniej kasy niż 1000 zł to pytanie jaki aparat kupić nie ma sensu.
Za takie pieniądze to tylko kompakt i nie ma różnicy który wybierzemy. Ilość parametrów decydujących o wyborze sprzętu jest tak ogromna że zaspokojenie jej jednym modelem jest niemożliwe. Nie ma się co oszukiwać, chcąc robić dobrej jakości zdjęcia w różnych warunkach terenowych i świetlnych trzeba mieć worek kasy.
Optymalny dla mnie wybór to Nikon z dwoma kitowymi obiektywami 18-55mm, 55-200 i stały Nikkor 50mm.

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Września 2009, 18:51:36 »
Z ostatnim zdaniem zgadzam się w zupełności, byle tylko szkło było jasne :) Jak się chce kupić tanią lustrzankę ze szkłem to warto przejrzeć ofertę Sony. Są gusta i guściki, czasem warto przetestować sprzęt kolegów i wyrobić sobie zdanie.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #40 dnia: 08 Września 2009, 00:39:26 »
Tylko który kolega pożyczy aparat z wyższej pólki do przetestowania. Tutaj jak w każdym przypadku albo się ma pewną wiedzę, albo nie ma. Jak się nie ma, to pozostają tylko dobre porady.
Lustrzanki cyfrowe profesjonalne z wyższej półki:
Canon EOS-1Ds Mark III - body Cena: 25399 zł - 31 998 zł
Nikon D3x - body Cena: 26999 zł - 27 298 zł
Do tego odpowiedniej klasy obiektyw.

Ciekawe czy ST44-003  kupił już aparat i jaki.

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Września 2009, 15:21:16 »
Zamówiłem aparat Nikon D80. Tylko że tu pozostaje jedna kwestia. Dowiedziałem się, że tego modelu nie ma już w produkcji. Wie ktoś czy jest gdzieś jeszcze dostępny?

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Września 2009, 23:13:47 »
No bo jest następca czyli drogi D90. Na Twoim miejscu wybrałbym D60.

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #43 dnia: 10 Września 2009, 11:11:08 »
No bo jest następca czyli drogi D90. Na Twoim miejscu wybrałbym D60.
Mógłbyś coś napisać jakie są między nimi różnice. Nikon jako nowość reklamuje na swojej stronie D3000.
Nikon D90 ma matrycę CMOS, pozostałe CCD.
Nikon D60 sprzedawany jest w zestawie z jednym obiektywem, pozostałe sprzedawane są w kilku zestawach.
Tak ogólnie to dane techniczne się nie róznią, ale jest coś takiego jak zastosowany procesor, zainstalowna wersja firmaware.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #44 dnia: 10 Września 2009, 11:17:12 »
Miałem w ręku D3000. To jedno wielkie nieporozumienie. Szkoda że nie widać już D60. D3000 ma tandetne wykonanie i sprawia wrażenie jednorazówki. Jakość zdjęć nie lepsza niż d40 czy d40x lub d60. Płacisz za kilka dodatkowych bajerów. Cóż - świat idzie ku "lepszemu" - minimalizacja kosztów produkcji.:(

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #45 dnia: 10 Września 2009, 12:30:44 »
Do poczytania:

D80
D90

D60
D3000
D5000

Nowego D80 będzie trudno znaleźć, w końcu D90 ma już ponad rok. D60 jeszcze można trafić po sklepach.
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #46 dnia: 10 Września 2009, 15:31:17 »
Nowego D80

W w sensie?

Zaczynamy z wielkiej litery.

Krzysiek626
« Ostatnia zmiana: 10 Września 2009, 15:41:32 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #47 dnia: 10 Września 2009, 15:54:24 »
W sensie nie używanego.
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline ST44-003

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2950
  • EU07-001
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 311
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #48 dnia: 10 Września 2009, 16:38:31 »
Kurcze, to nie jest za ciekawa informacja ;/
Z tego co słyszałem, D60 jest dosyć kiepski, natomiast o D90 nie słyszałem jeszcze żadnej opinii.
Polecany czy raczej kiepski aparat?

Monczan_SP32

  • Gość
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #49 dnia: 10 Września 2009, 17:30:08 »
Nikona D90 używa mój ojciec, więc i ja sporo razy miałem go w rękach... Przycisków sporo, ale ergonomia na dobrym poziomie - wszystko wchodzi pod rękę niemal intuicyjnie. Standardowy obiektyw 18-105, który wrzucają w zestawy jest niczego sobie, ale ja polecam 18-200, ma takie samo światło, więc przy granicznej dla standardowego obiektywu wartości 105 jest sporo jaśniejszy. Zdjęcia ostre jak żyleta.

PS. Aha, żeby nie było, obiektyw nie jest tani, standardowy kosztuje ok. 1000zł, a ten, o którym mówię, 2,5 tys... Jednak jak masz tyle kasy - nie żałuj jej, a nie pożałujesz potem efektu.

PS2.
Cytuj
Ogniskowa obiektywu – tu może być problem z wyborem, gdyż ogniskowa obiektywu zależna jest od wielkości matrycy. Dlatego ogniskową podaje się ekwiwalentnie w odniesieniu do fotografii małoobrazkowej. Lepiej wybrać obiektyw który ma mniejszą najmniejszą ogniskową.
Anrej, trochę namieszałeś. Jeżeli ktoś nie chce mieć efektu "beczki" to wcale nie lepiej brać najmniejszą ogniskową. Wspomniałeś o zależności z wielkością matrycy. Ok, i to na tą wielkość trzeba zwracać uwagę, i ewentualnie jak ona odnosi się do ogniskowej. Im mniejsza wielkość matrycy, tym większe upakowanie megapikseli, i w efekcie ilość szumów.
« Ostatnia zmiana: 10 Września 2009, 17:59:42 wysłana przez Monczan_SP32 »

Offline pol102

  • Wiadomości: 959
  • Geoinformatyk kolejowy
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 35
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #50 dnia: 10 Września 2009, 23:13:29 »
Kurcze, to nie jest za ciekawa informacja ;/
Z tego co słyszałem, D60 jest dosyć kiepski, natomiast o D90 nie słyszałem jeszcze żadnej opinii.
Polecany czy raczej kiepski aparat?

Źle słyszałeś, bardzo źle. D60 w niczym nie ustępuje D80 no może poza sposobem montowania osłony na wyświetlacz ;)

Offline Akvin

  • Wiadomości: 1006
  • We Will Rock You
    • Zobacz profil
    • http://my.opera.com/akvin-profeta
  • Otrzymane polubienia: 2
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #51 dnia: 11 Września 2009, 00:12:13 »
D60 w niczym nie ustępuje D80 no może poza sposobem montowania osłony na wyświetlacz ;)

Kilka różnic jednak jest. Może nie mają one aż takiego znaczenia dla kogoś kto dopiero będzie się uczył podstaw. Jednak ja, gdyby się nadarzyła okazja, wziąłbym D80. Mimo wszystko patrząc na to co jest po sklepach to należało porównać D60 do D3000 (ewentualnie D5000).
Pozdrawiam
All you have to do is save the world...

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #52 dnia: 11 Września 2009, 00:26:33 »
Anrej, trochę namieszałeś. Jeżeli ktoś nie chce mieć efektu "beczki" to wcale nie lepiej brać najmniejszą ogniskową. Wspomniałeś o zależności z wielkością matrycy. Ok, i to na tą wielkość trzeba zwracać uwagę, i ewentualnie jak ona odnosi się do ogniskowej. Im mniejsza wielkość matrycy, tym większe upakowanie megapikseli, i w efekcie ilość szumów.
Nic nie namieszałem. Wyobraź sobie, chcesz zrobić znajomym fotkę przy stole. Cofnąć się nie ma gdzie, jedynym wyjściem jest krótka ogniskowa. Oczywiście można przesadzić w drugą stronę. Wtedy powstają zniekształcenia beczkowate aż do efektu rybiego oka. Są to obiektywy o bardzo małej ogniskowej i kącie widzenia prawie 180 stopni. Nie raz dają ciekawe efekty, przecież beczkowatość też nie zawsze jest wadą.
Z tym zgoda nim mniesza matryca tym wieksze upakowanie pikseli i w efekcie wieksza możliwość szumów. Tylko że trzeba brać pod uwagę kąt widzenia obiektywu. Jeśli przekątna matrycy będzie się zmniejszała, wtedy ogniskowa będzie się też zmnieszała. Aby zachować ten sam kąt widzenia.

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #53 dnia: 11 Września 2009, 07:20:06 »
Nic nie namieszałem. Wyobraź sobie, chcesz zrobić znajomym fotkę przy stole. Cofnąć się nie ma gdzie, jedynym wyjściem jest krótka ogniskowa. Oczywiście można przesadzić w drugą stronę. Wtedy powstają zniekształcenia beczkowate aż do efektu rybiego oka. Są to obiektywy o bardzo małej ogniskowej i kącie widzenia prawie 180 stopni. Nie raz dają ciekawe efekty, przecież beczkowatość też nie zawsze jest wadą.
Z tym zgoda nim mniesza matryca tym wieksze upakowanie pikseli i w efekcie wieksza możliwość szumów. Tylko że trzeba brać pod uwagę kąt widzenia obiektywu. Jeśli przekątna matrycy będzie się zmniejszała, wtedy ogniskowa będzie się też zmnieszała. Aby zachować ten sam kąt widzenia.
Po pierwsze, do aparatów przypisane są dedykowane obiektywy i nie ma obawy o jakieś niezamierzone efekty na zdjęciach. Dotyczy to kompaktów i także lustrzanek. Po drugie, z tego samego powodu nie ma nic do rzeczy przekątna matrycy do długości ogniskowej. Owszem jest pewna zależność, jednak producenci sprzętu dbają o dobór obiektywu i aparatu. Skoro mamy możliwość wyboru matrycy o dużej powierzchni - to taką wybierajmy. Lepsza jest matryca 6mp w wymiarze 23x15 mm niż 12mp w wymiarze 5x7 mm.
Jasne jest że wybierając konkretną matrycę, to w raz z aparatem dostaniemy odpowiedni obiektyw.
PS:
D60 nie jest kiepski, za stosunkowo niewielką cenę otrzymujemy bardzo dobry aparat pozbawiony jedynie funkcji z których przeciętny amator nie skorzysta... Jeśli chodzi o D3000, to niestety wygląda na lekką, plastikową, tandetną zabawkę i tu porównania zupełnie nie widzę. Po za tym ilu z nas ma taką kasę by dziś iść i kupić D90?




« Ostatnia zmiana: 11 Września 2009, 07:31:23 wysłana przez Krzysiek626 »

Offline Anrej

  • Wiadomości: 825
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 16
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #54 dnia: 12 Września 2009, 01:15:23 »
Decydując się na dany rodzaj aparatyu; kompakt, lustrzanka, czy coś pośredniego jak hybryda decydujemy się na odpowiedni rozmiar matrycy. Największe matryce stosowane są w aparatach profesjoinalnych, następnie w lustrzankach, najmniejsze w popularnych kompaktach.
Normalna ogniskowa obiektywu lub jak kto woli standardowa jest równa przekątnej matrycy. Czyli zależność jest. Inna rzecz że obecnie duża większość obiektywów jest zmiennoogniskowa.
W przypadku aparatów kompaktowych teoretycznie nie mamy możliwości wyboru obiektywu, ale możemy zmienić markę i wersję aparatu.
W przypadku lustrzanek są szersze możliwości. Nie zawsze są sprzedawane z obiektywami dedykowanymi. Można kupić jak body bez obiektywu, lub wybrać odpwiedni zestaw.
Nikon D90 sprzedawany jest z obiektywami; 16-85 (24-127,5); 18-105 (27-157,5); 18-200 (27-300) jasność obiektywów f/(3,5-5,6).
Nikon D3000 sprzdawany jest jako body lub z obiektywami; 18-55 (27-82,5); 18-105 (27-157,5); 18-55 (27-82,5) + 55-200 (82,5-300) jasność obiektywów f/(3,5-5,6), 55-200 f/(4,0-5,6).
Dla porównania mój Canon Power Shot A710 ma obiektyw 5,8-34,8 (35-210) jasność f/(2,8-4,8).
W nawiasach podano ogniskowe równoważne do małoobrazkowego.
Widać różnice.


REWIZOR
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2009, 09:00:02 wysłana przez REWIZOR »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #55 dnia: 12 Września 2009, 12:01:56 »
Cytuj
W przypadku lustrzanek są szersze możliwości. Nie zawsze są sprzedawane z obiektywami dedykowanymi. Można kupić jak body bez obiektywu, lub wybrać odpwiedni zestaw.
Nikon D90 sprzedawany jest z obiektywami; 16-85 (24-127,5); 18-105 (27-157,5); 18-200 (27-300) jasność obiektywów f/(3,5-5,6).
Nikon D3000 sprzdawany jest jako body lub z obiektywami; 18-55 (27-82,5); 18-105 (27-157,5); 18-55 (27-82,5) + 55-200 (82,5-300) jasność obiektywów f/(3,5-5,6), 55-200 f/(4,0-5,6).
To wszystko prawda. Problem w tym że mało kto jest idiotą, kupując obiektyw niepasujący do aparatu. Coś jeszcze, napisałeś tylko o ognisowej obiektywów. To nie wszystko, jeszcze w obiektywach są procesory lub nie, silnki i inne gadżety. To można i trzeba odszukać w instrukcji obsługi. Tu tematu nie rozbierzemy, są do tego inne fora.

Offline Mariusz1970

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 3925
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 277
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #56 dnia: 12 Września 2009, 12:11:21 »
Dobra chłopy, ja też zadam pytanie, bo pytałem się w pracy kumpli i dostawałem odpowiedzi podobne do tej dyskusji. Ponieważ totalny ignorant jestem w tej dziedzinie, zgłupiałem i do tej pory nic nie wybrałem :P
Pytanie brzmi, co polecacie?
Moje wymagania: aparat do 2k zł, do zastosowań amatorskich czysto, jakieś czasami ludzi w plenerze, w pomieszczeniu, dla idiotów, baterie lub ako żeby tam popstrykał trochę, a nie żeby po 10 zdjęciach zdechł, żeby przy zbliżeniach zjawisko beczki było minimalne.
Wypiszczie co polecacie, najlepiej bez uzasadnienia ;), bo znowu zgłupieję.

Offline Mati_An

  • Wiadomości: 630
  • Trasopisarz i fotograf
    • Zobacz profil
    • Moje Fotki
  • Otrzymane polubienia: 1
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #57 dnia: 12 Września 2009, 12:14:20 »
Fuji S5600 lub S6500. I tyle.
Bajka o czasie - trza się brać tylko za trasy... a może nie tylko?

Offline SM31-113

  • ZbanowanyZbanowany
  • Wiadomości: 448
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #58 dnia: 12 Września 2009, 15:43:11 »

Offline Krzysiek626

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 5925
  • EXIT
    • Zobacz profil
    • Krzysiek626
  • Otrzymane polubienia: 443
Odp: Jaki aparat wybrać?
« Odpowiedź #59 dnia: 12 Września 2009, 20:56:09 »
Nie będziesz miał lustrzanki - to się nie nauczysz na niej robić zdjęć.